PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Steuer Diesel Gaz veya Benzin

belalimisa
02 Mart 2018, 18:25
Selam arkadaslar ,
sizlere sormak istedigim bir konu var , belkim aramizda bunu yapanda kesin vardir.

Simdi benim ev ile isyerinin arasi tek yön tam 60 km , gidis gelis 120 km günde.
Ben su an Tirenle gidip geliyorum , amma lakin Tiren cok vaktimi aliyor günde 5 Saatim yolculuk sürüyor , ve buda benim icin büyük bir kayip.
Gerci Tiren biletini ne kadarda is yeri ödesede , amma lakin zamanim cok kayip oluyor.

Benim sizlere sormak istegim konu ise , ben arabamla gidip geleyim is yerine dusunuyorum , ve bunu sene sonunda Steuer de absetzen yaparsin deniliyor.
Simdi misal ben ayda 200€ Gaz harcasam , ise gidip gelmek icin . 1,320€ Gaz Tanken yapmis olacam . Bunu simdi nasil hesap yapiliyor misal bu 1,320€ ne kadar Steuerde geri alabilirim, hesabi nasil yapilmakta.

hekimoglu
02 Mart 2018, 19:05
Vergiden düsürebilecegin is yolu masrafi söyle hesaplanir:

1 Yilda Calistigin Is Günü x Evden Is Yerine Olan Uzaklik x 0,30 cent
Örnek Izin ve hastalik günlerini cikarttiktan sonra yilda 180 is günü calisan biri evinden is yerine 25km mesafe gidiyorsa

180x25x0,30=1350 € Werbungskosten olarak gösterebilir. Finanzamt sadece einweg hesapliyor gidis-dönüs hesaplamaz.

belalimisa
02 Mart 2018, 19:21
Vergiden düsürebilecegin is yolu masrafi söyle hesaplanir:

1 Yilda Calistigin Is Günü x Evden Is Yerine Olan Uzaklik x 0,30 cent
Örnek Izin ve hastalik günlerini cikarttiktan sonra yilda 180 is günü calisan biri evinden is yerine 25km mesafe gidiyorsa

180x25x0,30=1350 € Werbungskosten olarak gösterebilir. Finanzamt sadece einweg hesapliyor gidis-dönüs hesaplamaz.

Hekimoglu@ üstadim,
ozaman bendeki asil hesaplama söyle oluyor
180 Gün x 60 km x 0,30 = 3,240€ / bunu ben 60 km yaptim cünkü , isyerim tek yön 60 km.
Simdi benim Grundlohn 2,400,00 € olduhu icin , iste tabiki simdi bu kadar cok steuerde kesinti varsa alabilirim demi , yoksa lakin alamam.
Galiba bestimmte gränzeye kadar alabiliyom.

Üstadim yardimin cok Tesekkürler ettim , ozaman en iyi mantiklisi olan , ben kendime bir Gazli arac alayim .
Onla ise gidip geleyim , kendime niye bosa eziyet cektireyim.

Tekrardan Tesekkürlerimi sundum.

erhan__79
02 Mart 2018, 19:41
Hekimoglu@ üstadim,
180 Gün x 60 km x 0,30 = 3,240€ / bunu ben 60 km yaptim cünkü , isyerim tek yön 60 km.
Simdi benim Grundlohn 2,400,00 € olduhu icin , iste tabiki simdi bu kadar cok steuerde kesinti varsa alabilirim demi , yoksa lakin alamam.

Üstadim yardimin cok Tesekkürler ettim , ozaman en iyi mantiklisi olan , ben kendime bir Gazli arac alayim .

haftada kac gun calistigina,resmi tatillere ve yillik iznine göre calisma gününu hesaplayabilirsin.gecen sene ben 225 gun yazmistim.benzin parasini alma gibi birsey yok sadece gidere yazip odeyecegin vergi varsa daha az odersin yada odemessin.trenle gittigin zamanki masrafinida gider olarak gösterebilirsin illaki araba olmasi gerekmez

belalimisa
02 Mart 2018, 20:55
haftada kac gun calistigina,resmi tatillere ve yillik iznine göre calisma gününu hesaplayabilirsin.gecen sene ben 225 gun yazmistim.benzin parasini alma gibi birsey yok sadece gidere yazip odeyecegin vergi varsa daha az odersin yada odemessin.trenle gittigin zamanki masrafinida gider olarak gösterebilirsin illaki araba olmasi gerekmez

Tamam buzamana kadar ben zaten hic vergi ödemedim hep genelde aldim.
Aldığım miktar isede yaklaşık 400 ile 600 euro arasiydi.
Şimdi bu işyeri uzak olunca galiba fazla alma ihtimalim var.

erhan__79
02 Mart 2018, 22:40
Tamam buzamana kadar ben zaten hic vergi ödemedim hep genelde aldim.
Aldığım miktar isede yaklaşık 400 ile 600 euro arasiydi.
Şimdi bu işyeri uzak olunca galiba fazla alma ihtimalim var.

keske daha öncede bu yol ucretlerini yazsaydin daha fazla geri alirdin

hekimoglu
02 Mart 2018, 22:43
toplamda 4500 € ya kadar yol parasi düsülebiliyor. Yanliz cikan bu miktar geri alinacak tutar degil yillik vergilendirilecek gelirden düsüldükten sonra geri kalan miktar vergilendirilir. 180 günü ben örnek olarak yazdim bir arkadasin yazdigi gibi 220 gün de olabilir haftalik 5-6 calisma günleri mevcutsa.

Birbey 3.0
03 Mart 2018, 01:21
Belalimisa, Leihfirmada mı çalışıyorsun?

belalimisa
03 Mart 2018, 05:22
Belalimisa, Leihfirmada mı çalışıyorsun?

Yok hocam Deutsche Bahn da çalışmaya başladım.
Sunuda belirteyim Almancasi olan var ise , Augsburg veya München civarinda , München icin RB veya RA işçici alınmakta. Gelmek isteyen varsa elimde geldiği kadar yardımcı olabilirim.

mxm
03 Mart 2018, 07:04
Eger isyerinden memnunsan oturdugun sehri degitirmeni öneririm.Bizim bir kac is arkadasi senelerce öyle uzak yerden geldiler, yok hanimlari tasinmak istemiyormus da bilmem ne ama ne oldu 20 sene sonra adam geldi bizim buradan ev aldi ve 20 sene bosu bosuna o kadar yol yaptilar. Insanoglu her seye alisabilir, bunu bence göz önünde bulundur. Tek sorun München´de ev bulmak, Almanyanin ev bakimindan en berbat bölgesi.

Cengiz Bond
03 Mart 2018, 11:17
Hekimoglu@ üstadim,

3.240 € cikti ise, bu senin vergiden direkt 3.240 € düsüyür anlamina gelmiyor.

BU miktar vergilendirelcek olan gelirinden düsürülür. MEsela brüt 50.000, igir zigir düsüslerden sonra kaldi 35.000. birde senin 3.240 € yu düsüyorlar, kalan miktarin vergisini ödemen gerekiyor.

mesela gecen sene 35.000 nin vergisi 7.000 € idi ise, bu sene 35.000 - 3.240 in vergisi ~6.000 olur. yani 1.000 karin var.

Birbey 3.0
03 Mart 2018, 13:02
Mxm değiştiremez. Augsburg'da oturuyor kendisi. Münihte en az iki üç kat daha fazla kira vermesi gerek. Birde yeme içmede Münihte çok pahalı. Elinde birşey kalmaz. Zaten onun için hep Münihe işci arıyor Bahn, çünkü kimse orada bu fiyata çalışmak istemiyor.

Bir sefer Münihte düğüne gittik. Bacanak ile sıkıldık yürümeye çıktık. Lidl gördük. Redbull alalım dedik. Redbull fiyatını görünce şaştık kaldık. En az 30% daha pahalıydı.

Büyük ihtimal kendisi Triebfahrzeugfahrer. S-Bahn falanda kullanabiliyordur.

Mecbur Münihin köylerine taşınması lazım, bu seferde süre olarak pek kàrı kalmıyor. Birde burda yaşlı anne baba varda bırakıpta gitmek olmuyor.

İllaki araba ile gideceyim diyorsa, meçbur LPGli bir şey alacak. Başka çaresi yok. Onun oturduğu yerden Augsburg Bahnhofs nerden baksan araba ile 15 dk., toplu taşıma araçları ile 40 dk. gider. Direkt Münih Hauptbahnhofda çalışsa tren ile 25 dk. orda. Ama büyük ihtimal ordanda daha devam gitmesi gerekiyor.

Belalimisa geçen gün Königsbrunn'da Şahin Carda KM fazla değil LPGli Meriva görmüştüm. 8000 Euro falandı. 7000-7500 Euro düşürürsen ve hemende Zahnriemen ve Su pompasını değiştirirsen, normalinde baya bir kaç yıl kullanırsın. Satıldımı ama bilmiyorum.

Augsburg Hauptbahnhofa arka tarafa park edebiliyormusun? Oraya kadar araba ile gitsen?

Şu vergiden düşme olayına gelince. Dedikleriniz doğru, ama bu sadece teoride böyle. Mesela Belalmisa kardeşimizin üç çoğu varsa ve hanımı çalışmıyorsa fazla alamaz, çünkü en fazla ödediğin Lohnsteuer kadar vergi alabilirsin. En fazla düşevildiği ise maximum 4500 Euro yıllık. Aylık 1320 Euro gqz parası tutuyorsa, pek bir kár yok.

Belalimisa, bu ara çanak ne oldu? Yoksa IPTV mi geçtin? Senin Habib ustaya yönlendirmiştim ozaman.

mxm
03 Mart 2018, 13:10
Münih hakikaten ilginc bir sehir. Benim cocugun calistigi firmanin Münihte ki tarifine bakmislar, Badenwürttermberg den cok daha düsükmüs. Tamamiyla ayni isi yapiyorlar ve orada evler kiralar cok yüksek.Nasil isci buluyorlar merak ettim.

Birbey 3.0
03 Mart 2018, 13:27
İnsan çok. Ama bunun eyalet ile alakası yok. Bu Türkiye'de de böyle. İstanbul'daki polis memuru aynı aylığı alıyor, Uşak'tada. Uşaktakı işe rahat bir şekilde yürüyerek gidebiliyor, terör hiç olmadı, pazar yerinde biber 25 kuruş, İstanbulda 75 kuruş. Kiralar daha düşük. Konu komşuluk var. Onun için Uşak'a gelen memur geri gitmek istemiyor.

Birde Münihte ben fazla para bile verseler oturmak istemem. Gezmek tozmak için çok güzel. Heryer yeşil. Ama çocuğun 18 yaşına vardımı nereye gittiğini takip edemezsin. Normal büyüklükte şehirlerde arabana binip takip edebiliyorsun. Büyük şehirde şansın yok.

mxm
03 Mart 2018, 13:43
Usta devlet memurunun maasiyla özel bir sirketin maas politikasini kiyaslamak mantikli degil.

belalimisa
03 Mart 2018, 20:46
Sağolun var olun , yorumlariniz icin.
Evet benim 4 çocuk var , hanımda çalışmıyor.
Şimdi Munchene taşınma işi biraz zor , çünkü burdaki daireyi ben satin aldim ve München deki kiralari ödemeye kalksam iflas bayrağını cekerim.
DB verdiği maaş brutto 2400€ +zuschläge bu para ile hic birşey yapilamaz münchen de.
Benim niyetim DB kalma sebebim yükselme, yoksa bu paraya bu çileyi cekemem değmez yani.
Arkadaş sormuş augsburgtan iş yerine varana kadar tam 2:30 saat sürüyor, bazende 3 saati buluyor tek yön sadece.
Bide bunun tabiki dönüşü var yani 5 saat yoldayim.
Arac ile gidersem 120kmh 45 dakikada ordayim.

Ustam canak işi yatti bizim , iptv gectim.

mxm
04 Mart 2018, 00:05
Allah yardimcin olsun usta, azmin hosuma gitti, ben sahsen o yolu hergün cekemezdim, yas da geldi tabii ki, eskiden yapabilirdim ama 50 yi gecince vücut artik kaldirmiyor ama ne yapacaksin eve bir sekilde ekmek getirmek gerekiyor. Umarim ileri ki senelerde maasin yükselir ve Münih´te belki planlara göre cok sayida daire yapilmasi ihtimali var, belki bir seyler olur.

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 01:59
Usta devlet memurunun maasiyla özel bir sirketin maas politikasini kiyaslamak mantikli degil.

Deutsche Bahn resmiyetde özel, ama gayri resmi halen devlet kurumu gibi cünkü hisselerin cogu devletin elinde.

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 02:04
Sağolun var olun , yorumlariniz icin.
Evet benim 4 çocuk var , hanımda çalışmıyor.
Şimdi Munchene taşınma işi biraz zor , çünkü burdaki daireyi ben satin aldim ve München deki kiralari ödemeye kalksam iflas bayrağını cekerim.
DB verdiği maaş brutto 2400€ +zuschläge bu para ile hic birşey yapilamaz münchen de.
Benim niyetim DB kalma sebebim yükselme, yoksa bu paraya bu çileyi cekemem değmez yani.
Arkadaş sormuş augsburgtan iş yerine varana kadar tam 2:30 saat sürüyor, bazende 3 saati buluyor tek yön sadece.
Bide bunun tabiki dönüşü var yani 5 saat yoldayim.
Arac ile gidersem 120kmh 45 dakikada ordayim.

Ustam canak işi yatti bizim , iptv gectim.

Lohnsteuer hic ödüyor musun? Aylik kagidin bak. Tahminen 130 Euro ancak ödüyorsundur. En fazla bunu geri alabilirsin.

Bu arada Allah bagislasin dört cocuk. Sanki bu yolu cekmekten baska bir yolun kalmiyor. Senin simdi araba gazli mi? Markasi ne?

Söyle birseyde yapabilirsin. Lohnsteuerhilfe Vereina git ve hesaplatdan kac Euroya kadar tam olarak benzin parasini geri alabilirsin. Belki böylece hafta 3 gün tren 2 gün araba ile gidebilirsin eger o iki günü geri cikartabiliyorsan.

Ama gercekten isin zor. Allah sabir versin. Eve ölü gibi geliyorsun. Cocuklarini büyük ihtimal hic dogru dürüstü göremiyorsun. Onlar büyüp gidiyor, ama sen pek ilginemiyorsun.

Kücük bir araba alsan, oda zor. 4 cocugu nereye bindireceksin. Ikinci bir araba alsan, oda bütceye tuzlu gelir. Yenge hanim ise gitse, kim dört cocuga bakacak.

Egitim durumun ne bilmiyorum ama, ama iyise makascilik niye yapmiyorsun? Augsburg'da ariyorlar. Egitim durumun iyise, seni kesin alirlar.

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/275018_00000436/Quereinstieg-Umschulung-zum-Fahrdienstleiter-w-m?textquery=&cityquery=Augsburg&psid=275018_00000436&offset=0

Egitim durumun pek iyi degilse, raylara tamircide ariyorlar.

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/275250_00000436/Gleisbauer-Gleisbauhelfer-Bauhelfer-w-m?searchOpt=js&textquery=&facet.searchPeriod=all&psid=275250_00000436&cityid=00000436&sortBy=-score&start=10&cityquery=Augsburg&radius=25&longitude=&latitude=&offset=0&itemsPerPage=10

Birde bu var:

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/255895_00000436/Rangierbegleiter-w-m?searchOpt=js&textquery=&facet.searchPeriod=all&psid=255895_00000436&cityid=00000436&sortBy=-score&start=10&cityquery=Augsburg&radius=25&longitude=&latitude=&offset=4&itemsPerPage=10

Ayrica egitim derecen orta derece ise, Mercedes Augsburg kendisi direkt olarak Transporter saticisi ariyor. Mercedesin kendi kötü aylik vermiyor. Transporterde hep satiliyor zaten.

https://www.mercedes-benz-augsburg.de/de/desktop/about-us/career/vacancies/Ladenverkaeufer-in-fuer-Transporter-und-Vans.html

belalimisa
04 Mart 2018, 04:00
Lohnsteuer hic ödüyor musun? Aylik kagidin bak. Tahminen 130 Euro ancak ödüyorsundur. En fazla bunu geri alabilirsin.

Bu arada Allah bagislasin dört cocuk. Sanki bu yolu cekmekten baska bir yolun kalmiyor. Senin simdi araba gazli mi? Markasi ne?

Söyle birseyde yapabilirsin. Lohnsteuerhilfe Vereina git ve hesaplatdan kac Euroya kadar tam olarak benzin parasini geri alabilirsin. Belki böylece hafta 3 gün tren 2 gün araba ile gidebilirsin eger o iki günü geri cikartabiliyorsan.

Ama gercekten isin zor. Allah sabir versin. Eve ölü gibi geliyorsun. Cocuklarini büyük ihtimal hic dogru dürüstü göremiyorsun. Onlar büyüp gidiyor, ama sen pek ilginemiyorsun.

Kücük bir araba alsan, oda zor. 4 cocugu nereye bindireceksin. Ikinci bir araba alsan, oda bütceye tuzlu gelir. Yenge hanim ise gitse, kim dört cocuga bakacak.

Egitim durumun ne bilmiyorum ama, ama iyise makascilik niye yapmiyorsun? Augsburg'da ariyorlar. Egitim durumun iyise, seni kesin alirlar.

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/275018_00000436/Quereinstieg-Umschulung-zum-Fahrdienstleiter-w-m?textquery=&cityquery=Augsburg&psid=275018_00000436&offset=0

Egitim durumun pek iyi degilse, raylara tamircide ariyorlar.

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/275250_00000436/Gleisbauer-Gleisbauhelfer-Bauhelfer-w-m?searchOpt=js&textquery=&facet.searchPeriod=all&psid=275250_00000436&cityid=00000436&sortBy=-score&start=10&cityquery=Augsburg&radius=25&longitude=&latitude=&offset=0&itemsPerPage=10

Birde bu var:

https://karriere.deutschebahn.com/de/de/suche/jobdetails/255895_00000436/Rangierbegleiter-w-m?searchOpt=js&textquery=&facet.searchPeriod=all&psid=255895_00000436&cityid=00000436&sortBy=-score&start=10&cityquery=Augsburg&radius=25&longitude=&latitude=&offset=4&itemsPerPage=10

Ayrica egitim derecen orta derece ise, Mercedes Augsburg kendisi direkt olarak Transporter saticisi ariyor. Mercedesin kendi kötü aylik vermiyor. Transporterde hep satiliyor zaten.

https://www.mercedes-benz-augsburg.de/de/desktop/about-us/career/vacancies/Ladenverkaeufer-in-fuer-Transporter-und-Vans.html

Allah razi olsun hocam,
dediğiniz gibi ekmek parası illakine biryerde başlamamız lazımdı. Hele bir DB bir iceri adim atak dedim , Allah nasip ederse irelleriz inşallah.
Evet şu konuda cok haklısınız çocukları görme ihtimalim cok zor. Vardiyeside acayip bir vardiye, sabah git öğlen gel, geri akşam işe git. Yani evde 4 veya 5 saat uyku ancak , sonra ya bismillah deyip yollara düşüyoruz. Hayat cok zor be ustam, yinede Allaha cok şükür, kavrulup gidiyoruz.
Araba işine gelince hocam , gazlı arabam yok daha, almayi düşünüyorum ufak birşey. Evin aracıda 7 kişilik olan , onu kapatsak busever aylecek biryere gidemeyiz.
Bide onun dün vergisi geldi maşallah 463.00€ , bu devlet resmen sömürüyor vallahi.

Ben bu işi bir steuerberaterle konuşayım bakalim ne diyecek.

Hepinizdende tekrardan allah razi olsun , steuerberaterin dediğini inşallah burayada aktaririm . Bilgilenmiş oluruz hep beraber.

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 10:45
Dediğim araçta buydu:

https://www.autoscout24.de/angebote/opel-meriva-1-4-turbo-edition-lpg-gas-u-benzin-benzin-schwarz-61ad5b5f-ddab-b80a-e053-e350040a8c58?smid

Vergin tabiki yüksek çünkü Dizel.

Usta olmuyorsada, başka iş arayacaksın. Az kazancaksın belki ama hiç yoktan bir düzenin olur. Para çok şey, ama herşey değil. Bu tren yolculuğu böyle çekilmez. Vücutun bir gün tık der. Vereceksin artık 300 Euro benzin parası. Başka çaresi yok gibi. Yarın Allah korusun kalbin bir tık dedimi, hiç bir işin kalmaz, hiç bir işe gidemezsin.

Birde çocuklar kaç yaşında bilmiyorum. Fazla başı boş bırakmakta gelmez.

Bu arada laf olsun diye soruyorum, nerelisin?