PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uyku sorunu- Vardiya dan dolayı

Olivium
02 Mart 2018, 16:08
Merhaba Arkadaşlar,
Yaşım 48
30 Yıldan bu yana aralıksız çalışmaktayım..
genelde 3 Vardiya çalıştım.Fakat Son 4 Yıldan bu yana Sabah ve Öğlenci çalışmaktayım.
Son Zamanlarda Uyku sorunu çekiyorum. Yattıktan 3- 4 Saat sonra uyanıyorum ve bu hergün böyle oluyor.

Migren rahatsızlığımda olduğu için sık sık Başağrısını tetikliyor.
Bunu İşyerime bildirmedim.Bildirdiğimde Çıkış veya başka sıkıntı olmaması için.
Artık dayanamadığım ve sık sık Başağrısı İlacı aldığım için Ev Doktoruna gidip Vardiyalı çalışamaz Raporu alsam İşyerinde ne gibi etkisi olur?
Ev Doktoru Sinir Doktoruna Havale ederse ne olur?
Saygılar

Selam
02 Mart 2018, 18:17
Senin durumunu cok iyi anliyorum cünkü bende senin gibi uykusuzluktan cok cektim
Sana kisa yoldan bir-iki yol göstereyim. tabi sen daha iyi bilirsin sana ne iyi gelir ne iyi gelmez diye

- Uyku hapi kullanma ama auf "Pflanzlicher Basis" denilen haplari kisa bir süre icin kullan. eger iyi geliyorsa devam kullan yok iyi gelmiyorsa birak
- Uykusuzluktan dolayi doktorun yardimi ile "Tagesklinik" e git ve orda tedavi olmaya ugras
- Eger yaparim diyorsan Kur´a gitmeyi dahi dene
- Versorgungsamtta "depression" dan ve diger hastaliklarindan dolayi Schwerbehinderung icin dilekce ver
- Vücudunu gün vakti spor ile yormaya calis ve aksamlarida gec vakit yemek yeme

su an aklima gelen bunlar. Allah yardimcin olsun..

Olivium
02 Mart 2018, 20:01
Senin durumunu cok iyi anliyorum cünkü bende senin gibi uykusuzluktan cok cektim
Sana kisa yoldan bir-iki yol göstereyim. tabi sen daha iyi bilirsin sana ne iyi gelir ne iyi gelmez diye

- Uyku hapi kullanma ama auf "Pflanzlicher Basis" denilen haplari kisa bir süre icin kullan. eger iyi geliyorsa devam kullan yok iyi gelmiyorsa birak
- Uykusuzluktan dolayi doktorun yardimi ile "Tagesklinik" e git ve orda tedavi olmaya ugras
- Eger yaparim diyorsan Kur´a gitmeyi dahi dene
- Versorgungsamtta "depression" dan ve diger hastaliklarindan dolayi Schwerbehinderung icin dilekce ver
- Vücudunu gün vakti spor ile yormaya calis ve aksamlarida gec vakit yemek yeme

su an aklima gelen bunlar. Allah yardimcin olsun..

Teşekkürler...
Bu Migren de geldiğinde Dünyayı gözüm görmüyor...
Depresyondan falan bahsedip,illaki İşyeri bir şekilde duyacak,
sıkıntı yaşamak istemiyorum...

niket
02 Mart 2018, 21:05
Bende uykusuzluktan dolayi iki yil önceye kadar (2011 - 2015) arasi buna benzer hasta oldum. Simdi cok iyiyim Allaha sükür.

- En cok Spor yapmaktan fayda gördüm. Haftada en az 3 x 1-2 Saat parkta yavas yavas kos, yada bisiklet sür bol oksijen al. Isyerinde bedensel yorulsan bile, parkta kosmak baska birsey. Sporda terlemen ve Nefesin artmasi önemli. sonra mutlaka kaslarini ger (stretching)
- Yemegine dikkat et: Bol sebze ve sebzeli yemek ye. Ekmek, Sekerli ürün, Kirmizi Et, Süt ve Süt ürünlerini azaltabildigin kadar azalt. Bunlar Migreni tetikleyebiliyor (yani iltihap tetikleyici gida) Özellikle ac karnina Sekerli gida (Meyva dahil) yeme. Bi Kandaki sekeri arttirip müthis sekilde iltihaplara neden oluyor (Seker hastaliklari, Romatizma, Migren falen). Bu Yemek meselesi cok önemli ve hic bir doktor tavsiye etmez. Doktorlar para kazanmak icin ilac yazar.
- Uyku hapi bagimli yapiyor ve mideni bozar. Bunun yerine büyük bir kasik hashas ezmesi yatmadan 15 dakika önce ise yarayabiliyor. Bazen Yulaf-Lapasi (ile karistiriyorum, biraz da pekmez (yada kuru üzüm) katabilirsin. Ekmek yerine Yulaf lapasi ye.
- Odanin tamamem Karanlik olmasina dikkat et. Uyku maskesi (Gözlerini isiktan koruyacak) kullan. Karanlik olmazsa beden Melatonin Hormonu salgilamiyor. Bu uyku icin cok önemli. Uyuyamiyorsan Melatonin Hormon düzenin bozulmus olabilir.
- Yatmadan 2-3 Saat önce bol ve Soguk-Isiktan (Maviye yakin) uzak dur. Bunun yerine evde Sicak-Isik kullan. Televisyon, Akilli telefon, Bilgisayar, Oda isiklarini azalt ve Sicak ayar yap. Mavi oranini azalt. Bol (Mavi) isik Melatonin Hormon salgilamasini engelledigi icin, beden uyku moduna giremiyor. Bunu dogada görebilirsin. Öglen vakti gökyüzü mavi olur. Aksam Kirmizi. Gece Karanlik.
- Ses uyandiriyorsa, kulak pamugu kullan.
- Siyah Cay. Yatmadan 5 saat önce icme. Kahve icme.
- Doktorda Kan degerlerine baktir, özellikle kandaki Vitamin kontrol ettir. Mesela B12 Vitamini eksik ise Migren olabiliyor. Vitamin D3 de cok önemli.

Bu tavsiyelerim uzun vadeli ama saglam ise yariyor. Hepsinde tecrübeliyim.

Allah sifani versin.

Olivium
02 Mart 2018, 22:41
çok teşekkür ederim...sık sık Checkup yaptırıyorum...çok şükür. Kan değerlerim iyiymiş...
Migren bende 16 yaşından bu yana vardır zaten..İlaçlarla idare ediyordum..
Son 2-3 yıldan bu yana Uyku dengesizliği,
(bunu Özel ve Ailevi sorunlarda tetiklediği düşünüyorum,
malum herkeste olan sıkıntılar,) başladı.

niket
03 Mart 2018, 07:36
Piskolojik sorunlarda özellikle Aerob Spor yap. Yani dayaniklilik (Ausdauer). Kosma, Bisiklet, Yüzme, Hizli Yürüme gibi. Buna yeni baslarsan, Haftada 2 gün, günde 15...30 dakika ile basla. Bunu yavas yavas 1-2 saate kadar uzat. Ilk 4-5 Hafta cok zor olur. Sonra beden alisirsa meyvasini görürsün. Piskologik sorunlarda Kan degerlerine baktimak pek fayda etmez. Ama gida cok önemli. Allah sifani versin.

Caykara_61
03 Mart 2018, 07:50
Ustam migrenin ilaci HACAMAT. En yakininda neresi yapiyorsa muhakkak HACAMAT yaptir. Şekere dikkat et. Şekerli içeceklerden uzak dur. Tansiyonu çikinca ağrilar çekilmez hale gelir ayni dert bendede var. Arabada veya yaninda muhakkak yiyecek ufak tefek şeyler olsun açlikta migreni tetikliyor. Migrenin tıpta çaresi yok. Duş alinca Äişari çıkma, ayaklarini üşütme ve cereyandada kalma. Sigara içiyorsan arabanin camindan gelen soğukta migrenk azdiriyor.
Bende 30 yildir 3 vardiya çalişiyorum. Uyku sorunu, kafaya birşeyleri takinca oluyor. Uykusuzluğu yenmeyi sakin kafada buldum. Yatinca sağ tarafina yat, elini başinin altina koyup bildiğin sureleri oku hemen uyursun. Birileri şaka zannedebilir denemekte fayda var. Şimdiye kadar hiç uyku hapi falan denemedim ve tavsiyede etmem.

niket
03 Mart 2018, 10:18
Hacamat da cok tavsiye edebilirim...

Yine den sagligin, özellikle bu zamanimzda, en önemli ilaci Spor. Insanoglu 50 yil önceye kadar, hergün uzun mesafeler yürüyordu. Son asirdan beri altimizda araba. Monoton is.

Hasta olunca birsey alsam, biryere gitsem tedavi olsam diye düsünürüz. Yemek yeme kültürünü düzeltmek ve Spor BEDAVA ve cok etkili. Ilaclar para ile ve bagimli yapan uyusturucu. Agri: Bedenin "bir yerde hata var" uyarisi. Yani WARNUNG. Bunu agri haplari ile bastimak, bedinin sikayetini dinlememek olur ve uzun vadeli olarak cok daha agir hastaliklara neden olacak.

Bir Menkibe:

Halife Harun Rasid dört tevletin ileri gelen Tib alimlerine sormus:

"Bana her hastaligi sifaya kavusturacak birer ilac söyleyiniz"

Hindistanli Hekim: "Siyah Helile"
Avrupali Hekim: "Tere Tohumu"
Irakli Hekim: "Sicak su icmek"Hekimlerin en alimi: " Her hastaligin caresi, ilaclarin en güclüsü: acikmadan kat'iyyen yemek yememek, yemekten tam karnini doldurmamak.
Diyer Hekimler: "Dogru dedin" dediler.

Peygamber Efendimiz: "Bütün dert ve hastaliklarin basi cok yemektir" buyuruyor.

Az yemek ömrün %50 ye kadar uzattigi bilimsel olarak ispatlanmis:
https://de.wikipedia.org/wiki/Kalorienrestriktion
https://www.tb-guide.de/ratgeber/gesundheit/anti-aging-durch-kalorienrestriktion-fasten-erhoeht-lebenserwartung
http://www.spektrum.de/news/molekuel-setzt-stoffwechsel-auf-anti-aging-diaet/1411692
.....

Bu konuda cok dikkat edilecek mesele: Sadece az yemek ile bitmiyor. Özellikle cagimizdaki gidalarin kalitesi cok düsük. Bunun icin AZ ve ÖZ olacak.

Olivium
03 Mart 2018, 11:16
Ustam migrenin ilaci HACAMAT. En yakininda neresi yapiyorsa muhakkak HACAMAT yaptir. Şekere dikkat et. Şekerli içeceklerden uzak dur. Tansiyonu çikinca ağrilar çekilmez hale gelir ayni dert bendede var. Arabada veya yaninda muhakkak yiyecek ufak tefek şeyler olsun açlikta migreni tetikliyor. Migrenin tıpta çaresi yok. Duş alinca ďişari çıkma, ayaklarini üşütme ve cereyandada kalma. Sigara içiyorsan arabanin camindan gelen soğukta migrenk azdiriyor.
Bende 30 yildir 3 vardiya çalişiyorum. Uyku sorunu, kafaya birşeyleri takinca oluyor. Uykusuzluğu yenmeyi sakin kafada buldum. Yatinca sağ tarafina yat, elini başinin altina koyup bildiğin sureleri oku hemen uyursun. Birileri şaka zannedebilir denemekte fayda var. Şimdiye kadar hiç uyku hapi falan denemedim ve tavsiyede etmem.

teşekkür ederim Bilgilerin için...
Hacamat yaptırdım 2 defa pek faydasını göremedim..Spor tabiki iyi
Hergğn düzenli yürüyüş yaparım en az 30 dakika

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 02:48
Arkadasim, uykuyu getiren icimizdeki dogal uyku hormonu olan melatonindir. Doktor sana bu melotonin hapini yazar. Ben denedim faydasini gördüm. Sabah kalinca bayginlikta vermiyor.

Birazda bu uyku denen sey, bekledin ve zorladinmi gelmiyor. Birazda salla bakalim bir kac gün. Taktikca kafaya, is sanki inada biniyor.

niket
04 Mart 2018, 10:32
Arkadasim, uykuyu getiren icimizdeki dogal uyku hormonu olan melatonindir. Doktor sana bu melotonin hapini yazar. Ben denedim faydasini gördüm. Sabah kalinca bayginlikta vermiyor.

Birazda bu uyku denen sey, bekledin ve zorladinmi gelmiyor. Birazda salla bakalim bir kac gün. Taktikca kafaya, is sanki inada biniyor.

Insan bedeni zaten Melatonin üretiyor. Arada bir Melatoin kullnilirsa zarari olmaz, ama devamli kullanilirsa bedendeki Melatonin dengesi bozulur ebedi Ilac almaya Mahkum olursunuz. En güzeli bedendeki Saglik-Dengeyi Korumak: agri gibi sikayet varsa bedenin bu Alarm Signallerini Dinleyip caresini aramak.

murat39
04 Mart 2018, 16:55
Öncelikle gecmis olsun.

Ev doktorunuzla görüsünüz.Onun tavsiyesi üzeri gitmek dogru olur.

Bir de burada dikkat edilmesi gereken konu.ZAten sihhat problemi baslamis.Ileriye dönük de yas ilerliyor.Ben den tavsiye bütün sihhat problemlerini toparlayin.

Schwerbehinderung icin antrag veriniz.Migren gecerli bir sihhat problemi.Burada is yeri nin haberi olmaz.Size su kadar % veriyoruz derler.50% nin üzeri ise isyerine ver.5 Gün fazla izin ve Kündigungsschutz var.Ve senin sihhatine göre de yardimci olmalari gerekir.
Ileriye dönük olarak da Emekliligi erkene cekersin.

50% altindaysa isyerine bildirmezsin.Sende % toplanir.Ileriye dönük.

Ev doktorunuz sinir doktoruna da gönderirse gidiniz.Almanya Brokrasi kagirt kürek ülkesi.Sihhat problemini ileriye dönük kagirtlari toparlarsin.
Her türlü tedaviye ugrastigini kanitlarsin.hem Doktordur size iyi gelecek Bitkisel ilac istersiniz.o yoldan gidersiniz.
Bu sekilde 67 ye kadar emekliligi beklemek istemiyorsan Schwerbehinderung üzeri de durmalisin.

Olivium
05 Mart 2018, 08:18
Öncelikle gecmis olsun.

Ev doktorunuzla görüsünüz.Onun tavsiyesi üzeri gitmek dogru olur.

Bir de burada dikkat edilmesi gereken konu.ZAten sihhat problemi baslamis.Ileriye dönük de yas ilerliyor.Ben den tavsiye bütün sihhat problemlerini toparlayin.

Schwerbehinderung icin antrag veriniz.Migren gecerli bir sihhat problemi.Burada is yeri nin haberi olmaz.Size su kadar % veriyoruz derler.50% nin üzeri ise isyerine ver.5 Gün fazla izin ve Kündigungsschutz var.Ve senin sihhatine göre de yardimci olmalari gerekir.
Ileriye dönük olarak da Emekliligi erkene cekersin.

50% altindaysa isyerine bildirmezsin.Sende % toplanir.Ileriye dönük.

Ev doktorunuz sinir doktoruna da gönderirse gidiniz.Almanya Brokrasi kagirt kürek ülkesi.Sihhat problemini ileriye dönük kagirtlari toparlarsin.
Her türlü tedaviye ugrastigini kanitlarsin.hem Doktordur size iyi gelecek Bitkisel ilac istersiniz.o yoldan gidersiniz.
Bu sekilde 67 ye kadar emekliligi beklemek istemiyorsan Schwerbehinderung üzeri de durmalisin.

Teşekkür ederim

Caykara_61
06 Mart 2018, 03:29
teşekkür ederim Bilgilerin için...
Hacamat yaptırdım 2 defa pek faydasını göremedim..Spor tabiki iyi
Hergğn düzenli yürüyüş yaparım en az 30 dakika

Ustam, niyetim üstelemek değil bilgi paylaşmak onun için yine yazmak ihtiyaci gördüm. Hacamat baş kisminada yapildidami faydasini göremedin? Ben her defasinda iki kulak arkasi ve tepeden olmak üzere kafa kismindan 3 kupa taktiriyorum. Teknoloji ilerlemiş, saçi kesmeden jel ile yapiyorlar ve bir kaç gün içerisindede kulak arkasindaki çiziklerde geçiyor. Hani belki sadece sirtindan Hacamat yaptirdin diye yazayim dedim.
Öteki dediklerimide unutma. Bu dediklerimi bana, Memleket'te burun boğaz Profesörü söylemişti. Çok faydasini gördüm, enazindan neye dikkat etmem gerektiğini söylemişti. Tıbbende, migrenin çözümü olmadiğinida O söylemişti. Allah-u Tealâ'dan acil şifalar diliyorum...

Olivium
06 Mart 2018, 08:27
Ustam, niyetim üstelemek değil bilgi paylaşmak onun için yine yazmak ihtiyaci gördüm. Hacamat baş kisminada yapildidami faydasini göremedin? Ben her defasinda iki kulak arkasi ve tepeden olmak üzere kafa kismindan 3 kupa taktiriyorum. Teknoloji ilerlemiş, saçi kesmeden jel ile yapiyorlar ve bir kaç gün içerisindede kulak arkasindaki çiziklerde geçiyor. Hani belki sadece sirtindan Hacamat yaptirdin diye yazayim dedim.
Öteki dediklerimide unutma. Bu dediklerimi bana, Memleket'te burun boğaz Profesörü söylemişti. Çok faydasini gördüm, enazindan neye dikkat etmem gerektiğini söylemişti. Tıbbende, migrenin çözümü olmadiğinida O söylemişti. Allah-u Tealâ'dan acil şifalar diliyorum...

Saçları kesip yapılmıştı

Orcay 64
06 Mart 2018, 10:00
Aynı sorunlar bendede var yaş 53
30 küsür sene vardiya hepimizi
Tabii yıprattı %70 i uzun süren bi
Kağıt kürek işinden sonra aldım
Amacım emekliliği erkene çekmek
Uyku sorunu a gelince uyku apnesi
Varmı? Kilo ? Stres ? Alkol ?işyerinde gürültü yani bir çok nedeni
Var geçmiş olsun

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk