PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Steuerfahndung ile suclaniyorum ne yapmaliyim ??

alperen
06 Eylül 2015, 12:51
Selamün Aleyküm,

ailemin ve benim basimiza bir olay geldi ve isin icinden cikamiyoruz. Kisaca özetlemek istiyorum:

Ailem ve ben bu sene yaz tatiline ilk defa ucak ile Türkiyeye uctuk. Alman Havaalaninda son kontrolden gecerken yanimizda 30.000 € para bulundurdugumuz icin orada hakkimizda sorusturma acildi. Havaalaninda Zollamt´tan memurlar geldi ve öncelikle herkezi (3 yetiskin ve bir cocuk) sorusturmaya cektiler. Sonra bu olayi Zollamt´a bildireceklerini söyleyip paraya el koymayacaklarini söylediler. Biz üc yetiskin insan oldugumuz icin herkezin 10.000 € yaninda bulundurma hakki var biliyorduk ve bu parayi toplu halde esim üstünde tasiyordu (para toplu halde dursun dedik calinir felan dige). Megerse kanunen bu yasakmis. Herkez kendi cüzdaninda 10.000 € tasima hakki varmis. Biz bunu bilmiyorduk ve sorun olacagini tahmin etmiyorduk.

Almanyaya geri geldigimizde bir kac hafta sonra Zollamt´an mektup geldi ve yazili olarak ifademizi istedi aksi takdirde 2.000 € ceza ödememiz gerektigini bildirdiler. Ben önce Zollamt´an o memur ile Telefon ile irtibata gectim ve durumu anlatim. Parayi esimin kanser hastasi oldugu icin (bundan yaklasik 10 sene önce) ve tedavisi icin kullandigimizi (özel doktorlara gittik), bu kanser hastaliktan dolayi esimin disleri döküldu onlari yapatirdigimizi ve esimin annesi alzheimer hastasi oldugu icin bir miktarinida onun icin kullandigimizi ve geri kalan para ile tatil amacli harcama yaptigimizi anlattim. Ama bunlari kanitlamak icin bir belegim olmadigi söyledim, cünkü biliyorsunuz faturasiz indirim yapiyorlar. Memur bunlarin cezada indirim olabilecegini ve bunlari yazili olarak bildirmenin faydasi oldugunu söyledi. Bizde ögle yaptik.

Simdi bundan 3 gün önce Finanzamt´tan mektup geldi. Zollamt dosyayi Finanzamta devir etmis ve simdi Finanzamt bizi Steuerfahndung ile sucluyor. Paranin nerden geldigini ve ne yaptigimizi hangi hesaba yatirdigimizi arastiriyorlar. Bir hafta icinde yazili ifademizi istiyorlar. Bu para benim helal anlimin teri ile kazandigim para. Bu isin icinden nasil cikabiliriz? Bugazimizdan tek Kurus haram gecmedi cok sükür. Lütfen yardim edin. Ne yapacagimizi sasirdik kaldik.

Allah hepinizden razi olsun. Konuyu yanlis yere actim ise af ola.

Selametle,
alperen

satobyte
06 Eylül 2015, 13:09
gecmis olsun arkadasim senin yapman gereken en iyisi bir avukata bas vurman ne olur 200 bilemedin 300 eurona mal olur, en iyisini avukat bilir alman degil türk avukatina gitmeni tavsiye ederim yoksa finanzamta düstünmü cok kafan agrir pesini birakmazlar ,gecmis olsun tekrardan

alperen
06 Eylül 2015, 13:14
@satobyte arkadasim tesekkür ederim hizli cevabin icin. Cok canim sikiliyor haram degil birsey degil kendi anlimin teri ile kazandigim para. ALLAH yardimcimiz olsun bunundan olacagi varmis. Bildiginiz türk avukati varmi? Benim Rechtsschutzum var ama kaldigim sehir Kücük oldugu icin sayili alman avukati var ve onlarda daha cok alman devleti icin calisiyorlar. Anliyacaginiz pek güvenmiyorum. Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

moralist
06 Eylül 2015, 13:36
slm,nerde oturuyorsun?

avcilar kirali
06 Eylül 2015, 14:10
@satobyte arkadasim tesekkür ederim hizli cevabin icin. Cok canim sikiliyor haram degil birsey degil kendi anlimin teri ile kazandigim para. ALLAH yardimcimiz olsun bunundan olacagi varmis. Bildiginiz türk avukati varmi? Benim Rechtsschutzum var ama kaldigim sehir Kücük oldugu icin sayili alman avukati var ve onlarda daha cok alman devleti icin calisiyorlar. Anliyacaginiz pek güvenmiyorum. Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim.
Usta önceliklen gecmis olsun,Allah yardimcin olsun .Sana tavsiyem,Alman Türk avukat diye arama .Seni ancak Fachanwalt für Steuerrecht bu isden kurtarir.Alman Avukat Devlet icin calisiyor kelimesini sacma buldum.Parayi veren ,Düdügü calir misali,yeterki sen Paradan bahset Avukata......

cenk1978
06 Eylül 2015, 15:23
geçmiş olsun arkadasim...kafana fazla takma,en iyisi bir avukat..seni o işin içinden anca avukat cikartir..Berlin'de merkez bankası davalarına bakan uzman bir Türk avukat var...nerde oturduğunu yazmamissin...Eğer buradasınız sana onu tavsiye edebilirim.

metzeman
06 Eylül 2015, 16:07
Merhaba arkadasim, öncelikle gecmis olsun.

Finanzamt steuerfahnung yapmakla sucluyor yazmissin, o demek oluyor seni vergi kacakciligi yapmaklami sucluyor veya herhangi bir suclama yapiyormu yoksa sadece hakkinizda inceleme yailacakmi yaziyor?

Neyse kisaca aciklamak gerekirse bu olayin 2 tarafi var,

1- Sen parayi kanunda belirtildigi sekilde kayit yaptirmadigin icin ceza alacaksin, cezanin miktari paranin miktarina göre 1milyona kadar cikabilir,
sana 2.000€ belirlemisler, bu miktara itiraz edebilirsin cezayi indirebilirmisin bilmiyorum, eger hepsine itiraz edersen mahkemeye gider mahkemenin verdigi cezayi ödersin.

2- Sen bu parayi almanyada nasil kazandin? Eger sosyal yardim almiyorsan ve senelik gelirin bu parayi 3-4 senede biriktirmeye yetiyorsa sorun olmaz,
veya para bausparvertrag, lebenversicherungta biriktiyse veya nasil biriktirdigini aciklayabiliyorsan acikca yaz herseyi ozaman sorun olmaz.

.onur
06 Eylül 2015, 16:27
Paranin nerden geldigi belli ise korkulacak bir durum yok biraz yazisacaksin basin biraz agrisada bir sey olmaz

Murat01
06 Eylül 2015, 16:45
Öncelikle gecmis olsun arkadasim.
Arkadaslarin dedigi gibi paranin nereden geldigini ispatlarsan,
basin cok fazla agrimaz.

alperen
06 Eylül 2015, 17:38
Arkadaslar cevaplariniz icin size cok tesekkür ederim. Tabiki paranin nerden geldigi belli. Ben maasimdan hep biliktirip bir kenara koydum. Ve hic bir sekilde Bausparvertrag veya Lebensversicherung´dan yada herhangi bir sosyal yardim almadim. Paranin nerden geldiginide Gehaltsabrechnunglarim ile ispatlaya bilirim. Zaten ben Havaalanindaki memurlarada ifademdede bunu bellirtmistim. Biz 2.000 € cezaya kesinlikle itraz etmedik sadece memurun telefonda önerdigi gibi Stellungnahme verdik. Ama onlar Finanzamta dosyayi devir etmis ben mektuptan bunu anladim. Mektupta tam olarak Steuerfahdung degilde öncelikle hakkimizda bu para icin sorusturma yürüteceklerini bellirtmisler. Bu isin bu kadar büyütülecegini hic tahmin etmezdim sonucta helal anilmin teri ile kazandigim para.

Berlin´deki avukat ile nasil irtibata gecebilirim?

Hersey icin cok sagolun, dediginiz gibi en iyisi bir avukata danismak olacak.

TipiTip
06 Eylül 2015, 17:40
Helal ve Alin Teri diyorsun ustam ,

bunu ispatlarsan büyük sorun cikmaz ,

ama bu islerden anlayan bir Avukat ile yoluna devam etmen senin icin daha faydali olur

Para Helal ve Alin Teriyse , haliyle Vergisi ödenmis Paradir

ve Almanyada isleme girmis Paradir , aynen bu sekildeyse korkmana gerek yok !!!

bu Parayi yanina almak icin herhalde Bankadan aldin , bankandan aldigina dahil makpuzunda olmasi gerek

varsa bunlar o kadar büyütmeye korkmaya gerek yok

alperen
06 Eylül 2015, 17:47
Sagol ustam. Tabiki o maasin Steuersini ödedim ve bankadan cektigime dair Kontoauszuglarim var. Biraz olsun icimi rahatlatiniz tesekkür ederim.
Yinede bir avukata danisip ne yapmam gerektigini ögreniyim. Sizlere gelismeleri bildiririm. Sagolun.

cenk1978
07 Eylül 2015, 00:43
Arkadaslar cevaplariniz icin size cok tesekkür ederim. Tabiki paranin nerden geldigi belli. Ben maasimdan hep biliktirip bir kenara koydum. Ve hic bir sekilde Bausparvertrag veya Lebensversicherung´dan yada herhangi bir sosyal yardim almadim. Paranin nerden geldiginide Gehaltsabrechnunglarim ile ispatlaya bilirim. Zaten ben Havaalanindaki memurlarada ifademdede bunu bellirtmistim. Biz 2.000 € cezaya kesinlikle itraz etmedik sadece memurun telefonda önerdigi gibi Stellungnahme verdik. Ama onlar Finanzamta dosyayi devir etmis ben mektuptan bunu anladim. Mektupta tam olarak Steuerfahdung degilde öncelikle hakkimizda bu para icin sorusturma yürüteceklerini bellirtmisler. Bu isin bu kadar büyütülecegini hic tahmin etmezdim sonucta helal anilmin teri ile kazandigim para.

avukatin ismini buraya yazmak serbest mi bilmiyorum , o yüzden sana özelden yazdim ismini, insallah hayirlisi olur senin icin arkadasim

Berlin´deki avukat ile nasil irtibata gecebilirim?

Hersey icin cok sagolun, dediginiz gibi en iyisi bir avukata danismak olacak.

avukatin ismini buraya yazmak serbest mi bilmiyorum , o yüzden sana özelden yazdim ismini, insallah hayirlisi olur senin icin arkadasim

cenk1978
17 Aralık 2015, 00:49
Selam alperen kardeşim.....senin olayda bir gelişme varmi, bizi bilgilendirirsen iyi olur.
Saygilar

clon
17 Aralık 2015, 13:21
Aslinda Havaalaninda polislere ifade vermeydiysen yirtarsin sanirim
yani para Benim demediysen
Avukata git para bizimdi de Finazamt in bisey yapabilecegnizannetmiyorum