PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizin fikirleriniz ne olabilir?

atsiz77
28 Şubat 2018, 23:41
Selam
bir iş kurmayı düşünüyorum ciddi şekilde, daha doğrusu 1 ay yakındır bu işi yapıyorum.

Bir Toptancıdan Kaliteli Çamaşır Toz ilaçı alıp çevremde satıyorum, iş iyi gidiyor ve bunu resmiyete dökmeyi düşünüyorum.

Bana bu yüzden bir isim gerek, bunu Kutu ve çuvalların üzerine yapıştırmam için. Siz ne ismi koyardınız mesela bu isim sadece Çamaşır ilaçı olarak düşünmeyin çünkü ilerde başka ürünlerinde bu isim altında satmayı düşünüyorum...

Bir arkadaş bugün bana sağolsun şu logoyu hazırladı isim olarak 10 Sterne 10 stairs 10 yıldız bunu her yere çekebiliyorsunuz...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180228/b7780778cf459052e59b4bbaa8b4ce5e.jpg

musti20
28 Şubat 2018, 23:45
Usta, CleanTeam nasil?

atsiz77
01 Mart 2018, 00:01
Usta, CleanTeam nasil?

Ustam bana marka ismi lazım, seninki firma ismine kaçıyor biraz

guesswhosback
01 Mart 2018, 00:05
Ismini öyle koyman lazim ki millet birseye baglayabilsin. Cleanteam bence biraz Dienstleistungsunternehmen gibi bir isim für Fensterreinigung & Co.
Branche üzeri olmasi daha iyi olur dedigin gibi, sadece Pulver olursa ileride problemler yasayabilirsin.

Misal olarak: Eger sadece temizlik esyalari satmak istiyorsan ozaman "SauberZauber" gibi birsey olabilir. Reimen ettigi icin'de zaten akil'da kalmasi daha kolay oldugunu düsünüyorum ama tabi senin belirlemen lazim :)

Simdiden viel Erfolg und Glück, insallah istedigin gibi yürür :)

karam82
01 Mart 2018, 00:06
atsiz hocam patent almak istiyormusun bilmiyorum, almak istiyorsan bence hic olmayan bir cümle üzerinden fikir yürüt derim.
ailende sesli sessiz isimlerden birseyler olusturabilirsin, ilk etaptata senin bildigin misal. anlam tasimasina gerek yok.
En basit örnek vavoo ne anlam tasiyor ama bakildiginda gercekten kulaga hos geliyor, bu tarz anlamsiz ama hos isim olabilir .

Logosu önemli olan bence marka üzerinde.

atsiz77
01 Mart 2018, 00:41
@guesswhosback,
okadar düşündük ama pek akıldan birşey çıkmadı 10 Sterne nasıl ?

@karam82,

şimdilik patent almayı düşünmüyorum Hocam.

Bizim yiğenlere sordum bakalım birşey cıkacakmı...

Logosunu karar kıldık gibi yukarda 10 yıldız üzerinden gitmiştik bugün. Bu ipliğin yarısı renkli yarısı siyah beyaz.

Arkasına biraz bulanık dört köşe kazak pantolon kıyafet ürünleri koymayı.

Tabii bunlar sadece fikir, ilerde bu logo ve isim tüm ürünlerin üzerine gelecek onun için

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180228/ecc57e951ae2ffe5cbc3c5a7e949146f.jpg

musti20
01 Mart 2018, 00:46
Usta
Istersen 10 tanede renkli Parlak yildiz koysan nasil olur?

lazkopat
01 Mart 2018, 00:48
GreenClean (almanlar sever güya dogayi düsünüyonuz filan)

King Of Clean :)
CleanUp
MegaCleanStar

ustam o logoyu kulanmada ismini ne koyarsan koy :D

guesswhosback
01 Mart 2018, 00:57
Benden sadece bir tavsiye: Logo cekici olmasi lazim ve hic bir sekilde kötü niyetim yok yapan arkadasa ama göstermis oldugun logo özen gösterilmemis gibi yapilmis, yani 50€ gibi birsey ödeyip daha profesyonel birisine yaptirman bence daha mantikli olur, sonucta is ciddi ve gelecegini logo ile baglaman lazim. Para ödemek istemiyorsan ozaman Adobe Illustrator üzeri youtube'dan videolara bakip ögrenip kendin uygulayabilirsin :) Ayrica kullanmis oldugun resimlerde copyright olmamasi cok önemli yoksa basin agriyabilir sonradan. ( Veya resimin haklarini satin alman gerekiyor )

Bak kardes, belki böyle birsey olabilir, altinada ayni Farbverlauf ile ismini yerlestirebilirsin :)

https://www.youtube.com/watch?v=W-p3MojvdBA

atsiz77
01 Mart 2018, 01:00
Yukarıdaki logolara aldanmayın onları arkadaş otururken 10 dakika telefonda hazırladı.

Arkadaşlar fikirlerinizi belirtin ben herşeye açığım... Logo ve isim önerilerinizi bekliyorum.

Tek isim olsa daha iyi gibi Persil tursil ariel bunlar hep tek isim

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 01:03
Atsız77, bu logo berbat ve amatörce duruyor. Güven duyulan firmaların logosu hep basitdir, ama ince bir farkı vardır. Mesela McDonalds, Mercedes, VW, Aldi, Lidl, basitdir. Basit olduğu için akılda kalıyor. Yani az ve öz olması lazım.

Hatda dikkat er, Frosch diye çevre dostu bir bulaşık sabunu var, üstünde sadece kurba resmi var.

Ayrıca ürün ismi herkesin kolay telefüz edebileceği bir şey olamlı. Hiç sende Lidl kelimesini yanlış söyleyen gördünmü?

Uzun vade iş yaparmısın süpheliyim. Çünkü senin işler çok iyi giderse, büyük şìrketler hemen müdahle eder ve seni batırır. Hiç unutmam bizim burda bir disko var, yanında McDonalds var. Arkadaš tuturdu oraya bende Hamburgerci açacağım. Okadar dedik, sana orda McDonalds Hamburger sattırmaz, adamların bütcesi Türkiye Cumhuriyetinde daha büyük, herşeyi yaparlar. Adamlar fiyatları bir düşürdü, arkadaşın dükkanını üç ay içinde batirdılar.

Aklıma gelenler:
W.M.G. (Wasch mich günstig)

guesswhosback
01 Mart 2018, 01:12
Eger ortaklik yapan bir arkadasin varsa ikinizin isminden birkac harfleri alip birsey yapabilirsiniz.

Misal olarak Kool Savas ile Xavier Naidoo albüm cikardiklarinda adini XAVAS koymuslardi

veya C2E / Clean2Easy / CleanToEasy

aklima birseyler geldikce yazarim buraya birseyler :D

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 01:27
Bence böyle isimler çok olduğu için göze fazla batmaz.

Eğer tam bir Alman Markası gibi dursun diyorsan:
Edelweiss (Beyaz bir çiçegin rengidir, çiceğide Logo olarak kullanabilirsin.

Edelglanz da olabilir.

Yada genel bir isim olsun duyorsan:
Inci. Hem Türkler bu isimi anlar, hemde Almanlara zor gelmez ve bir Türk Ismi olduğuda belli olmaz. Logo olarakda inci taşları kullanabilirsin.

Sunny olabilir.

Finil olabilir.

Molin.

Yes! Olabilir. Aynı Ja Markası gibi.

Yada çok basit: Good

guesswhosback
01 Mart 2018, 01:40
tamam ozaman böyle yapalim, daha basit isimlerden yürüyelim.. türkce isimde olabilir, neden olmasin ki :D

ONE

B1R / BIR

Kolay ( türkce oldugu bence belli olmaz )

Oylesine / Öylesine ( isim bulamayinca öylesine bi isim takarsin.. farklilik olur :D )

Sil

Temiz

Yika

TipiTip
01 Mart 2018, 03:48
Mc Donalds >>> Adamlar fiyatları bir düşürdü, arkadaşın dükkanını üç ay içinde batirdılar.

Mc Donalds üc ay fiyatlari düsürdü o arkadas ile rekabete girdi ve onu batirdi ???

Eminsin bundan dimi usta ??

Usta Mc Donaldsin fiyatlari sabittir

Angebot yapar AMA yine sabit bir fiyata , Ana sirketin belirledigi fiyata Angebot yapar

Ben ilk sefer duyuyorum baska birini batirmak icin Rekabet amacli

Fiyatlari düsürdüklerini , ve ne yalan söyleyem inanmadim

Mc Donalds karsisina Burger King geliyor ciddiye almiyor rekabet amacli fiyatlari düsürmüyor

Senin arkadasimi ciddiye alsin :-)))))

guesswhosback
01 Mart 2018, 04:26
Mc Donalds üc ay fiyatlari düsürdü o arkadas ile rekabete girdi ve onu batirdi ???

Eminsin bundan dimi usta ??

Usta Mc Donaldsin fiyatlari sabittir

Angebot yapar AMA yine sabit bir fiyata , Ana sirketin belirledigi fiyata Angebot yapar

Ben ilk sefer duyuyorum baska birini batirmak icin Rekabet amacli

Fiyatlari düsürdüklerini , ve ne yalan söyleyem inanmadim

Mc Donalds karsisina Burger King geliyor ciddiye almiyor rekabet amacli fiyatlari düsürmüyor

Senin arkadasimi ciddiye alsin :-)))))

Bizim burada McDonalds, Burger King ve KFC yan yana ücüde ürünlerini kendi fiyatlarina satiyor, ücüde simdiye kadar batmadi :D

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 09:21
Arkdaşlar bunlar zaten heryeri parsellemiş üç kardeş. Bir birine parsellemiş.

McDonalds okadar büyükki istediğini herkese yaptırabiliyor.

atsiz77
01 Mart 2018, 11:36
@Birbey 3.0,
şimdilik satışı öylesine yapıyorum toptancı bana faturasız satıyor malzemeyi. İlaç kaliteli bundan hiç şüphem yok, alanlar hepsi memnun buda şuan sadece eş dost satın alan. Daha dışarıya açılmadım. Büyük firmalar sorun yapmaz diye düşünüyorum sonuçta çünkü bunu benim toptancı büyük bir Alman şirketinden alıyor ismi bende kalsın.

Eğerki bu işi ilerde resmiyete dökeceksem ozaman logo ve isim basıyım dedim üzerine ve reklamımı böylece yapmış olurum. İlerde şirketi kurunca en azından biraz olsun ismi duyulmuş olur.

Dintis nasıl sizce?

BiBakipCikicam
01 Mart 2018, 14:20
Selam usta, logo hosuma gitmedi acikcasi. Benim tanidigim biri var, istersen yapabilir. Clean falan diye Marka isim olmaz. Dintis e gelince sanki dis ile bisey mis gibi oluyor. Cünkü ingilizcesi o anlama geliyor gibi.
acikcasi kisa bir isim olmasi daha hostur .
Mesela PRAME -> ingilizce okununca hostur. PRAME ´in anlamisi yok. PRAME -> CREME -> Beyaz -> Temiz
veya "PREM'PUR"

ET24
01 Mart 2018, 15:31
Usta ilaclara talibim, markalasmadan ucuz fiyata sat bana :D
Saka bir yana, kaliteli diyorsan denemek isterim, bana cok lazim
Oluyor dükkan‘da.

Isim olarak‘ pek fazla birsey diyemiyecem, arkadaslarin cogu demis zaten.
Kaliteli bisey olsun, dandik durmasin ve schlicht olsun. Karman corman bisey olmasin.
Bu kogo icinde gecerli.

atsiz77
01 Mart 2018, 15:34
İsim Dintis olarak karar kıldım. Nekadar fazla düşünürsen okadar kafa karışıyor.

@ET24,
dortmund yakınlarında isen sorun değil getirim beğenmez işen geri ver paran iade sorunsuz bana özelden yaz konuşalım.

TipiTip
01 Mart 2018, 15:53
Adamlar ASPRINS diye
temizlik ürünleri cikarmis (https://www.google.de/search?q=asprins&rlz=1C1SQJL_deDE774DE774&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjW2JGUosvZAhXMLlAKHXXsDboQ_AUICigB&biw=1366&bih=637) baya taninan bir ürün bizdede var

sende Gripins diye cikarsana hem Espirili olur hem okuyan yaw buda Asprins gibi kalitelidir deyip alir

guesswhosback
01 Mart 2018, 16:27
Adamlar ASPRINS diye
temizlik ürünleri cikarmis (https://www.google.de/search?q=asprins&rlz=1C1SQJL_deDE774DE774&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjW2JGUosvZAhXMLlAKHXXsDboQ_AUICigB&biw=1366&bih=637) baya taninan bir ürün bizdede var

sende Gripins diye cikarsana hem Espirili olur hem okuyan yaw buda Asprins gibi kalitelidir deyip alir

Abi türkiyede GRIPIN diye Rock-Band varya, sorun yasamasin sonra?

TipiTip
01 Mart 2018, 22:33
Abi türkiyede GRIPIN diye Rock-Band varya, sorun yasamasin sonra?

ona bakarsan Ilacta var Gripin diye Otobüs büyüklügünde hap :-)))

sanmam yasasin

lazkopat
01 Mart 2018, 23:19
buldum :D
mr propper :D

MR Horseless :D hahaha kendi kendime güldüm :D

Atsiz :D horseless :D

Saygiyla aniyorum buyuk ustadida entresan olabilir :D

bugun isde birtane daha geldi aklima

Titiz ?