PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Emeklilik bosclanmasi icin ödene miktar absetzen yapiliyormu?

Haziran
27 Şubat 2018, 14:00
Yurtdisi Emeklilik bosclanmasi icin yaklasik bu yil 121.184 TL ödeme yapacagim.
Buda 26.575 EUR yapiyor su an.

Bunu Burda Finanzamtan absetzen yapabiliryormuyum?
Evet ise yaklasik nekadarini absetzen yapabilirim? yaklasik?

Akbulut
27 Şubat 2018, 16:51
Arkadaşım konu açmadan önce bi baksan,açılmış konu var zaten

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?4194-SGK-%F6denen-parayi-finanzamtan-iade

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?31970-Finanzamt-t%FCrkiyeye-%F6dedigim-emeklilik-parasini-kabul-etmiyor-ne-yapmam-lazim

Haziran
27 Şubat 2018, 20:56
o konulara baktim elle tutulur bir cevap yok.
O konularda aliniyormu alinmiyormu ve red geldi gibi konular islenmis.
Bana link verecegine keske cevap verseydin.

dadaloglu38
27 Şubat 2018, 21:05
kardesim yapiliyor ben aldim bu sene söyleki senelik stuer hemen hemen hepsini alabilin 23500 yatirmistim 2630 ödediler yaptigin borclanma onay kagidini miktari yazili olani 3 kagidi almanca tercüme ettiriyorsun parayi nerden cekdiysen banka dekonto vermek zorundasin ben burda ziraat bankasindan yatirdim.ziraat bankasina orda almanca türkce yazin derseniz renten kasse sgk yaziyorlar o zaman türkiyeden yatirirsan onu yapabilirmisin onu bilmiyorum onu stuer beratana sor

Akbulut
27 Şubat 2018, 21:53
o konulara baktim elle tutulur bir cevap yok.
O konularda aliniyormu alinmiyormu ve red geldi gibi konular islenmis.
Bana link verecegine keske cevap verseydin.

Red cevap alanda yazmiş,olumlu alanda yazmiş

Bende az önce Elster programiyla yaptim yolladim......denicen denemeden bi sonuç alamassın

Sana hem linki vedim hemde cevaplari verdim,önüne birde Finnanzamtıdamı getireyim

Birbey 3.0
27 Şubat 2018, 23:12
Evet ise yaklasik nekadarini absetzen yapabilirim? yaklasik?

Bu genel olarak söylenemez. Herkesin gelir ve mal varligina göre degisir. Okadar basit olsa, ortada bu kadar Steuerberater olmazdi.

hekimoglu
28 Şubat 2018, 00:25
Konunun daha önce islendigi yerde tüm ihtimal olasiliklar yasanilan sikintilar paylasilmisti lakin yine anlasilmayan birkac nokta var o yüzden bazi sorular geliyor.
Evet SGK kurumuna ödenen Yurtdisi Borclanma Primleri vergiden düsülebilir. SGK ya ödenilen prim miktarinin yüksekligi nekadar olursa olsun vergi iadesi o yil icinde ödenmis olunan vergiden fazla olmaz.

Su kadarimi bu kadarimi degil vergi yilina ait dönemde ödenmis prim miktari yazilir. Bazi arkadaslar henüz calistiklari emekli ayligi alma haklari olmadigindan primlerin hepsini birden ödemeyip örnegin; 5000 gün toplam ödemesi olan kisi bunu 4 yila yayip her yil 1250 gün borclanip 4 yil üstüste vergiden düsebiliyor. Ancak bu durumda her yil SGK ya yeni borclanma basvurusu yapip her yeni basvuru tarihindeki yeni günlük prim miktari üzerinden ödeme yapmalari gerekiyor. Bu yöntemin disinda taksit secenegi yoktur borc tahakkuk belgesi gönderim tarihinden gecerli olmak üzere 3 ay icinde ödeme yapilmazsa basvuru iptal olur.

Vergi iadesi konusunda Vergi Daireleri farkli davranis sergileyebiliyorlar kimi vergi daireleri icin Borc Tahakkuk Belgesi ve Ödeme Dekontunun tercümesi gerekmezken kimileri tercümesiz halini kabul etmiyorlar. Kimileri sorunsuz iadeyi ilk steuerbescheid la yaparken kimileri kabul etmiyor bu durumda kesinlikle itiraz edilmesi gerekiyor ve ödüyorlar. Gecen yil bir tanidigin islemlerini ben yaptim tercümeleriyle birlikte yollandigi halde Vergi Dairesi kabul etmemis, itiraz yazisi gönderildiginde kabul edip iadeyi yaptilar. Sanirim Nasrettin Hoca misali ya tutarsa taktigi deneniyor.

Haziran
28 Şubat 2018, 01:53
Tesekkürler arkadaslar

Acemibiri
27 Mart 2018, 01:17
Bende sunu sorayim.
Bu borclanmayi taksitle ödeme sansimiz varmi?
Birden hepsini ödeyemeyecek olanlar icin ne gibi cözümler var(Bir arkadas icin soruyorum)?

Birbey 3.0
27 Mart 2018, 11:23
Hayır taksit olmuyor. Ne kadar paran varsa o kadar gün kadar yatırırsın. Geri kalan günler için tekrar başvuru yapar zaml tarifeden ödersin.

Önceden bankalar kredi veriyordu. Onlarda yapmıyor artık. Milletimi onları bıktırdı.

Kendin için soruyorsan, senin imkanın vardı. Öbür taraftan faiz alıp faiz ile taksit taksit ödemeyi düşünüyorsun. Yıllık yüze 15 - 20 zam geldiğini düşünürsek ödeyeceğimiz parayı aldığın faiz farkı kapatmaz.

Acemibiri
27 Mart 2018, 13:01
Yok bir Arkadas soruver dedi onun icin sordum.Su an tam hepsini birden ödeyecek durumu yok.

Benim acimdan ise söyle:
Taksit taksit ödeyip burdaki Finanzammtdan absetzen yapilmasi icin biri tavsiye etmisti.
Acaba birden yatirmak mi daha avantajli yoksa 5000 is gününü 4 kisma bölüp (her yil bir kismini) öyle ödemek mi?
Burda absetzen yapabilme bakimindan.

hekimoglu
27 Mart 2018, 13:12
Yas, calisiyor olmasi dolayisiyla daha cok zamani varsa 4 e bölüp her yil 1/4 ünü borclanmasi her o miktari absetzen yapmasi mümkündür. Her yil yeni borclanma basvurusunu yeni günlük prim miktarindan yapacagi icin TL olarak bir yil önceye göre daha fazla ödemesi gerekecek Euro/TL kuru bu sekilde cikmaya devam ederse bir zarar söz konusu olmayacaktir. Arkadasin maddi durumuna göre karar verip kendi sartlarina uygun olani yapsin.

01adanaLi01
27 Mart 2018, 13:47
yeni günlük prim kac lira oldu bilen varmi?

hOrOz
27 Mart 2018, 14:07
yeni günlük prim kac lira oldu bilen varmi?

01 Ocak 2018’den 31 Aralık 2018 Tarihine kadar günlük en az borçlanma miktarı 21,65 TL