PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hartz4 yillar sonra geri para istiyor.

gentlement
27 Şubat 2018, 13:27
arkadaslar,

yakin bir tanidigim arkadasin sorusu üzerine bu konuyu actim.

Arkadas, 2011 yilindan 2012 yilina kadar Hartz4 almis... Simdi bundan 2011 yilinda fazla para aldigin bahanesi ile 541,- EUR geri istiyorlarmis.

Sözde, 11.06.2014 - 28.07.2014 ve 07.02.2017 tarihlerinde e defa parayi geri ödemesi icin Mahnung yollamislar.. Arkadas bu mektuplarin kesinlikle gelmedigini ve hicbirini hatirlamiyor.

Simdi Letzte Mahnung´u yollamislar...

Aradan gecen 6-7 yil dan sonra böyle bir haklari varmi? Internette bazi yerlerde 5 yil Verjährungfrist var diye yaziyor ancak JobCenter arkadasa yollamis oldugu mektupda 30 yil Verjährungsfrist var demis (§52 Abs. 2 Sozialgesetzbuch und §53 Abs. 2 Verwaltungsverfahrengesetz)...

Bilgisi olanlar yönlendirebilirlerse sevinirim.

clon
27 Şubat 2018, 15:09
rechtschutz varsa avukata gitsin
Behörde ile ugrasamaz

gerüstbau
27 Şubat 2018, 17:06
merhaba bence öde cünki devletten para aliyorsun bunu 30 sene icinde geri aliyor avukata gitsen bu parayi senden alirlar

dalga
27 Şubat 2018, 19:06
Sevgili Kardesim.

Konuya biraz aciklik getirmen daha dogru olur -

Nedeni ise Arkadasin 2011 ve 2012 Yillari arasi Sosyal yardim aldigindan bahsediyorsun. Ama Istenilen mebla Sözde, 11.06.2014 - 28.07.2014 ve 07.02.2017 Bu Tarihler arasinda Sözde Mktub göndermisler . Burda birseyle dogru gitmiyor vede dogru yansiltilmyor. Hic bir Makam bu kadar aralikla bir iyade Talebinde bulunmaz. Coktan Zollamt üzerinden gerekli islemleri baslatirlardi. Fazla bir ödeme yapildiginda Zollamt üzerinden talebde bulunuyorlar.

Birde Arkadasin söyle bir düsünsün . O tarihlerde gelirinde herhangi bir degisiklik olmusmu olmamismi`? Oldu ise Daire gerekli evraklari belgeleyip yollamistir.
Egerki Daire bu fazla ödemeyi belgelemiyorsa , Takip edilecek yol kesinlikle , Sozialgerichte dava etmek . Geliri yeterli degilse P:K:Hilfe adi altinda dava edebilir.

Nasil bir fazla ödeme yapildiginin Mutlaka gerekceli aciklamasi vardir. Oda Sizin buraya sorma seklinize göre degerlendirmek mümkün degil. Gelen belgelere bakip iyi okuyup ona göere degerlendirmek sart.

§52 Abs. 2 Sozialgesetzbuch und §53 Abs. 2 Verwaltungsverfahrengesetz Bu Kanunu iyi Tercüme etmek gerekir. Dört ve Otuz seneden bahsediyor. Otuzsenenin gerekcesi cok farkli yazilmis.
Saygilarimla.

gentlement
27 Şubat 2018, 20:02
@dalga

kardeş öncelikle teşekkür ederim. arkadaş ile şimdi görüştüm. Kendisine bu zamana kadar kesinlikle hiçbir mektubun gelmediğini söylüyor. Eline geçen tek mektubun bu gelen letzte mahnung olduğunu söyliyor!! Şimdi resmi bir makamın alacağı var ise ve dedikleri gibi 2014 yılında mahnung gönderdiler ise, bu zamana kadar çoktan vollsträckung vs. yapmaları gerekmezmiydi?

Şimdi, arkadaş bu gelen mektuba widerspruch yazmış olsa, resmiyette aradan geçen 6 yıldan sonra yinede ödemesi gerekirmi?

yadikar
27 Şubat 2018, 20:12
Arkadaşına kesin fazla ödeme olmuştur bu parayı ondan alırlar en iyisi taksit yapsın örneğin aylık 10 euro ödeye bilirim desin, konuyu uzatırsa kendi zararlı çıkar.

Birbey 3.0
27 Şubat 2018, 23:19
Kendisine bu zamana kadar kesinlikle hiçbir mektubun gelmediğini söylüyor. Eline geçen tek mektubun bu gelen letzte mahnung olduğunu söyliyor!!

Sen kendin bu arkadasinin yalanina inaniyormusun? Ne hikmetse baska yerden tüm mektuplar eline ulasiyor, sadece hep bu mektuplar kayboluyor. Bak sen bu ise. Ama bicak kemige dayaninca aniden bu mektup eline ulasiyor.

Isine öyle geldi cevap vermedi, simdi sana telefonda magdur edebiyati yapiyor. Senin gibi iyi niyetli dostlarda buna hep inanir. Bu tip insanlar cogu zaman sirf isi düsünce o kisiyi arar. Yoksa kolaya kolay aramz. Bu tip insanlar akilli davrandigini sanan salak rolü yapan kisilerdir.

gentlement
28 Şubat 2018, 10:12
@birbey 3.0

arkadas sen manyak´misin? Tanimadigin bir insan´a sen hangi hak ile YALANCI diyebilirsin? Bu hakki sana kim veriyor? Nereden biliyorsun yalan söyledigini? Gözünlemi gördün arkadasa yillar önce mektup geldigini? Bir yardimin dokunmayacak ise, konuyu görmezden gelirsin o kadar...

Ben burada bir arkadasim icin bir soru sordum, sen icindeki FITNE ve FESAT ile ne diye salata maydonoz oluyorsun!!!

Bak sen yazmis oldugun bircok konuda artik asiriya kacmaya basladin! Insanlara yardim ediyorum bahanesi ile onlara hakaret edemessin! EDEPSIZLIK YAPMA!!!

Bircok yazin sadece hakaret, iftira, provakasyon vs. iceriyor! Bence artik cok gecmeden kendine gel!!!

Birbey 3.0
28 Şubat 2018, 20:11
Mantık bunu diyor. Ama insan oğlu, mantığına değil duymak istediğine inanıyor. Fitne ve fesat ile hiç bir alakası yok. Bununda mantığı var, çünkü para ne benim cebime girdi, nede benim cebimden çıkacak.

O arkadaşı tanımama gerek yok. Mesleki içabı çok kişiler gördüm onun gibi almadım etmedim diye sonra mahkemede itiraf edipte yanındaki arkadaşının ağzı açık kalan. Beni bu forumda tanıyanlar bilir nerden bunları bildiğimi. Yılda 4000 kişinin iş hayatı önüpden geçiyor. Almadım etmedin diyenlerin yüzde 99% yalan söylediği ortaya çıkıyor. Yani kahvehene mantığı söylemiyorum. Sorduğun zaman niye yalan söyledin, diye "abi param yoktuda ödemeye geri ondan falanda fistan". Hepsi boş. Kendisini devletin gücünden daha kuvvetli olduğu inan eğitim durumu düşük ama kendisini daha akıllı olduğunu sanan insanlar yapıyor bunu hep.

Uydurduğu belli. Arada sırada tek tük mektuplar kaybolabiliyor. Biri gelmdi dese inanırım. Ne hikmetse, sadece bu konu ile alakalı hep koybulmuş.

Ayrıca sinirlenmene hiddetlenmene gerek yok. Kendime gelincek birşey yok, çünkü doğru söylüyorum. 100 kişiye sor, 99 inanmaz hep o mektupların kaybolduğuna.

Tavsiyem, sinirlenme. Tansiyonun çıkıyor. Sağlığına zararlı. Akil baliksin, eminim kendini sinir etmeden savunma gücü ve kabiliyetin vardır.

Bu son cevap yazışım. Neye inanmak istersen ona inan.

Ben ne vatandaşlarımız gördüm yemin billah eden parayı almadım diye, bankalar falan üzeri araştırıp kendi banka dekontunu önüne koyunc ahüngür hüngür ağlayan yanındaki ona inan akrabasının ağzı bile açık kalan.

Bir ara söylemeden evine git, göreksin, doğru dürüst dosyası bile yok kağıdın biri orda birino dolapta sonra ayıklandımı eline geliyor. Sonra bu ne dedin, hanım koymuşta ben görmedim falanda fistan.

Ayrıca bir hukukcu olarak şunu bil, 4-5 yıl geriye isteme hakları var. Yani zamam aşımı henüz yok. Kaynağını daha sonra bakar yazarım. Mektupların varıp varmaması sonuçu değiştirmez. Ayrıca itirazda etse, mahkemeyede gitse, bu parayı önce bir ödemeye mecbur. Sonra haklı çıkarsa geri alır. Ama itiraz ile mahkeme süreyi uzatamıyorsun.