PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Daire satisinda alinan paradan Vergi aliniyormu?

Haziran
25 Şubat 2018, 02:55
2004 yilinda 3 odali bir Daire almistim.2013 yilina kadar kendim oturdum sonrada kiraya verdim su ana kadar kirada.
Bu Daireyi satmayi düsünüyorum.
Acaba sattigimda herhangi bir vergi ödemesi varmi?
Malum almanyada herseyden vergi aliniyor.

metzeman
25 Şubat 2018, 03:14
Merhaba alis ile satis arasinda 10 seneden fazla oldugu zaman , istediginde steuerfrei satabilirsin.
Kiraci oldugu zaman spekulationsteuerfrist hep 10 senedir.

Kiraci oturuyorsan, kiraci ciktiktan sonra kendin tasinirsan 3 sene sonra spekulationsteuerfrei satabilirsin ama
yukarda yazdigim gibi 10 seneden sonra istedigin zaman steuerfrei satabilirisin.

Haziran
25 Şubat 2018, 13:46
Su an kiraci degilim 2.aldigim Dairede oturuyorum.
Ama bu 2.Daireye borc ödüyorum.
1. Daireyi satip bu 2.Dairenin borcunu kapatmak, geri kalanlada Türkiyede yatirim yapmak istiyorum.

Simdi 1.Daireyi 2004 yilinda satin aldim.2013 yilina Kadar kendim oturdum.2013 de 2.daireyi aldim ve oraya tasindim.
Ve 1.Daire 2013 yilindan beride Kirada. yani 5 yildir.Simdi 10 yil doldugu Zaman mi Steuerfrei satabilirim?

Eger steuer ödemek zorunda kalirsam bu satis fiyatinin yaklasik yüzde kaci?

murat39
25 Şubat 2018, 21:52
Kendin 3 sene oturdugun icin vergi Fianzamt boyutunda cikmaz.
Notar da borc bankanin üzerindeki Ipatek duruyordur.
(Banka borcunu ister.Bazen de Borc varsa geri kalan faiz zarar ister.o Anlasmaya bagli.
Veya 2 ci ev alirken bu evin üzerine borc yazilmis sa onlar ödenmesi gerek.)
Banka boyutu temizlendikden sonra.Ciddi bir hesap cikmaz.
Sade Evin özerindeki Grundschud silinmesi ni sen ödersin o da en fazla 500,00€ tutar.

Satildikdan sonra finanzamt sonraki senelerde pesini birakmaz.Aldigin para girdisi belli.Onu sorar Ne yaptin.nereye yatirdin faiz geliri.....Türkiyede de olsa geliri bildirmen gerekiyor.

Haziran
25 Şubat 2018, 22:18
1.Dairenin borcunu ödedim sonra 2.Daireyi aldim.
2.Daireyi alirken Banka 1.Daireyi sicherung gösterdi.
Simdi 1.Daireyi satarsam banka tabiki 2.Dairenin borcunu hemen ödettirmez cünkü Zinsbindung bitmedi.Degilse benden Vorfälligkeitsentschädigung ister.
Bu nedenle bu satisi ben Zinsbindung doldugunda yapacagim.Burasi sorun degil.

Ben 1.Daireyi Zinsbindun dolunca satmak istedigimde kendim oturmadigim icin satis Parasindan vergi verecekmiyim bunu ögrenmek istiyorum.
Dönüs yapacagim icin bu Paranin arkasini sanirim aramaz arasada sorun degil Almanyada yasamiyacagim.

murat39
25 Şubat 2018, 22:44
satis dan vergi vermiyeceksin.
2.ci daireye sicherung u ya 2 ci daireye gececekler miktari.1 ci daire borcsuz olacak.
Ya da satisdan sicherung olarak yazilan rakam Banka satis da alir.

2 ci daire var.Finanzamt la isin olmazsa sikinti yok.
kira gelirin ne varsa yine Finanzamt a baglisin.Hesap sorar.

Kira geliri ne olursa Finanzamt a detayli hesap ister.Türkiyede de olsan.Mal sahibi sensin.

Haziran
25 Şubat 2018, 22:58
sagol tesekkürler dostum.
iyi geceler

murat39
25 Şubat 2018, 23:03
Iyi geceler.

metzeman
26 Şubat 2018, 00:18
Evde 3 sene kendin kaldiktan sonra kiraya verdigin icin, bu sana vergi yönünden herhangi bir avantaj saglamaz,
ev kiralik ise satmadan önceki 3sene kendin oturursan vergi bakmindan avantajin olurdu.

Ama zaten yukarida yazdigim gibi, senin dairenin alim ile satim arasinda 10 seneden fazla zaman gectigi icin kardan herhangi bir vergi vermen gerekmiyor.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:39
Arkadaşlar benim muhasebecinin verdiği yanit eğer mülkiyeti alıp kendin de içersinde 2 yıl ikamet ettiysen vergi falan almıyorlarmış, eğer kiracı varsa 10 sene geçmesi gerekiyormus, bu yazdıkların Bayern eyaletinde geçerli.

BMWci
01 Mart 2018, 11:32
Ben ev aldim 4 sene önce

Iki daire iki dükkan dairenin birinde ben oturuyom
Digerleri kirada

Simdi satarsam komple satmam gerrk vergi nasil olacak finantsamtta

Haziran
01 Mart 2018, 13:46
@metzeman , DNZ Ali tesekkürler cevaplariniz icin.
Ben Dareyi 2004 yilinda satin almistim.
Yani satarsam simdi vergi ödemeyecegim. Tesekkürler

metzeman
02 Mart 2018, 01:44
Ben ev aldim 4 sene önce

Iki daire iki dükkan dairenin birinde ben oturuyom
Digerleri kirada

Simdi satarsam komple satmam gerrk vergi nasil olacak finantsamtta

Merhaba arkadasim,
hatirladigim kadariyla ayni soruyu daha öncede sormustun, soruna cevap yazmistim, ama olsun tekrar yazayim.

Sen evi suanda satarsan, yaptigin kazancin belli bir orani vergiye tabii olur. Evde kendi oturdugun kisim vergiden muaftir,
Ilk olarak önceki senelerde kira geliri icin steuererklärung yaptirdinmi? Yaptirdiysan oraya bakman lazim, orada finanzamt eigennutzungeinteil olarak kac % hesaplamis.

Bu oran üzerinden vergi vermen gerekir veya konuyu acan arkadas gibi 10sene bekliyeceksin.

Ne kadar vergi verirsin kabaca örnek vermek gerekirse, 200.000€ + 20.000€ kaufnebenkosten sayarsak, toplama maliyeti 220.000€´ ya 4 daireli ev aldin,
dairelerin hepsi ayni büyüklükte oldugunu varsayalim, 1dairede kendin oturuyorsun.
Evin %25 eigennutzung olur, %75 vermiete anteil olur.

Simdi bu oranlara göre evi 270.000€ yani 50.000€ kar ile evi sattin diyelim,
bunun %25 vergiden muaftir, yani 12.500€ direk cebinde, geri kalan 37.500€ vergiye tabi olur, Bu verginin adi Spekulationsteuer´dir.
Spekulationsteuer orani herkesin ayri olmakla beraber ortalama oran %30 sayalim. 37.500€ kar üzerinden %30 vergi ödersen buda 11.250€ vergi yapar.
50.000€ kardan eline 38.750€ kalir..

Olay biraz karisik insallah birazda olsa yardimim olmustur..

BMWci
02 Mart 2018, 10:46
Cok yardimci oldun

Sagol usta

Haziran
05 Mart 2018, 15:09
Arkadaslar bu konuyu kaldigim sehirde bir lohnsteuerciye sordum ve ayne bu sekilde anlattim.
2004 yilinda 1.Daireyi satin aldim
2004-2006 kiraci vardi
2007-2013 kendim oturdum
2013 de 2.aldigim Daireye tasinip bu 1.Daireyi kiraya verdim.
ve 2013 den beri 1.Daire kirada.
Bu 1.Daireyi sattigimda vergi vermem geteklimi diye sordum, bana vergu ödemem gerektigini söyledi.
Neymis 1.Daire 10 yil kira kalma zamanini doldurmamis.
Bunu anlayamiyorum.
Icinde 3 yil otursam vergisiz satabiliyorum.
2006-2013 arasi 6 yil oturmusum.O an hak kazanmisim vergisiz satmaya, ama simdi neden vergisiz satma hakkim yok oluyor?

metzeman
05 Mart 2018, 18:08
Arkadaslar bu konuyu kaldigim sehirde bir lohnsteuerciye sordum ve ayne bu sekilde anlattim.
2004 yilinda 1.Daireyi satin aldim
2004-2006 kiraci vardi
2007-2013 kendim oturdum
2013 de 2.aldigim Daireye tasinip bu 1.Daireyi kiraya verdim.
ve 2013 den beri 1.Daire kirada.
Bu 1.Daireyi sattigimda vergi vermem geteklimi diye sordum, bana vergu ödemem gerektigini söyledi.
Neymis 1.Daire 10 yil kira kalma zamanini doldurmamis.
Bunu anlayamiyorum.
Icinde 3 yil otursam vergisiz satabiliyorum.
2006-2013 arasi 6 yil oturmusum.O an hak kazanmisim vergisiz satmaya, ama simdi neden vergisiz satma hakkim yok oluyor?

Merhaba kesinlikle senin steuerberater yanlis biliyor,
yukarda yazdim daireyi alirken noterde imzayi attigin günden tam 10 sene gectikten sonra vergisiz satabilirsin,
ister kendin otur ister kiralik olsun, daireyi ne zaman kiraya verdigin önemli degil istersen satmadan 1ay önce istersen 5sene önce kiraya ver,
ister kendin 5sene otur ister 5ay otur fark etmez, 10 seneyi doldurdugun günden itibaren vergisiz satabilirisin.

Birde böyle yazmisin

´´ 2006-2013 arasi 6 yil oturmusum.O an hak kazanmisim vergisiz satmaya, ama simdi neden vergisiz satma hakkim yok oluyor? ´´

Bu hakki kullanman icin satmadan önceki 3 yil kendin oturman gerekir, herhangi bi zamanda 3 yil degil..
Bu olay söyle isine yarayabilirdi, daireyi aldin kiraci 2 sene sonra cikti sen girdin, icinde kendin 3 sene oturduktan sonra, toplam 5 sene sonra vergisiz satabilirdin,
bu durumda 10 seneyi beklemen gerekmezdi.

Senin icin pek rahat etmiyecek herhalde, internetten kopya yapayim biraz,

Normalerweise bleibt bei Immobilien ein eventueller Veräußerungsgewinn nur dann steuerfrei, wenn zwischen Kauf und Verkauf mindestens zehn Jahre liegen. Mögliche Ausnahme: Der Eigentümer kann bei der Veräußerung auch vor Ablauf der zehnjährigen Spekulationsfrist die Spekulationssteuer vermeiden, wenn er die Immobilie mindestens im Jahr des Verkaufs und in den beiden Jahren zuvor selbst genutzt hat.

Unter Spekulationssteuer versteht man die Besteuerung von Gewinnen aus privaten Verkäufen, sofern zwischen Kauf und Verkauf eine bestimmte Frist unterschritten wird. Geregelt ist dies in den Paragrafen 22 und 23 des Einkommensteuergesetzes. Danach sind Gewinne aus dem Verkauf von Immobilien zu versteuern, wenn zwischen Kauf und Verkauf nicht mehr als zehn Jahre liegen. Das bedeutet, dass der Gewinn aus dem Verkauf einer Immobilie dann steuerfrei ist, wenn zwischen Anschaffung oder Bau der Immobilie und deren Verkauf mindestens zehn Jahre liegen. In 2016 können in der Regel also alle Immobilien steuerfrei verkauft werden, die 2006 oder früher angeschafft wurden. Dabei ist das Datum der notariellen Beurkundung der Kaufverträge ausschlaggebend.

Haziran
05 Mart 2018, 21:31
@netzman
sagol dostum benim steuercinin cevabi mantikli degil.
Düsün ki, ben evibaldim örnegin 2004 ve 2 yil kirada kaldi ve ben eve girdim ve 20 yil oturdum.Sonra kiraya ciktim ve 2 yil kiraya verdim, benim.steuercinin mantigina göre yine satisdan vergi ödemem gerek.
Ev 20 +4 = 24 yil benim olacak buna ragmen satisda vergi vermem gerek.
Aslinda Finanzamta sormak icin cuma gününden beri ariyorum kaldigim sehirde fakat telefonu acmiyorlar.
Inanirmisini Finanzamta ulasamiyorum.
Bugün E-Mail adreslerini buldum mail yazdim.
Bakalim cevaplari ne olacak?

Acemibiri
06 Mart 2018, 17:16
10 yil bittigine göre ödememen gerek.

dennisf06
06 Eylül 2022, 19:06
Merhaba, dükkanlarda da bu prosedür geçerli mi acaba. Aldığımdan beri içinde kiracı var. Kaç yıl sonra vergiden muaf olarak satabilirim.

@r@y@n
07 Eylül 2022, 08:42
Merhaba, dükkanlarda da bu prosedür geçerli mi acaba. Aldığımdan beri içinde kiracı var. Kaç yıl sonra vergiden muaf olarak satabilirim.

10 sene buradada gecerli- Steuersatziniza göre 40% olabilir- yani satmaya degmez

gentlement
08 Eylül 2022, 11:07
Bir tasinmaz mülk satin aldiginiz zaman, kiraya verirseniz ve üzerinden 10 yil gecmemis ise "gelir vergisi" ödemek zorundasiniz. Almanya da gelir vergisi %14 ile %42 arasi degismektedir...

"Zehnjahresgrenze: Wird eine Immobilie zehn Jahre nach dem Kauf oder Bau veräußert, fallen auf den Verkaufsgewinn grundsätzlich keine Steuern an. Achten Sie daher darauf, die Spekulationsfrist von zehn Jahren bei vermieteten Gebäuden einzuhalten."

Ama burada bazi degisiklikler var misal:

Bei selbstgenutzten Objekten vermeiden Sie die Steuer auf den Immobilienverkauf auch, indem Sie nachweisen, dass Sie in den letzten drei Jahren selbst im Haus gewohnt haben.

Yani satmak istediniz evin son 3 yili icerisinde siz kendiniz oturduysaniz o zaman gelir vergisi ödemiyorsunuz.

kaynak: immobilienscout