PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Betriebsrente

schlangenkopf
21 Şubat 2018, 11:28
Selam arkdaslar

Babam geçen ay vefat etti. Bende banka hesabini gözden gecirdim. Babamlar 01.2014 de benim yanıma taşındılar. Babam firmasına taşındığını söylemeyi unutmuş ve firma 2014 Betriebsrente için mektup yollamış ( vergi için her sene yolluyorlarmış ) mektup babama ulaşamayınca geri firmaya gitmis. Firmada 8 sene aldigi Betriebsrente yi ödemeyi durdurmuş. Yanı tam 4 sene Betriebsrente ödememiş. Firmaya yazdım ve cevapladılar. Bi seferlik 300 euro Sterbegeld veriyoz ama o 4 senelik verilmeyen Betriebsrentiyi veremeyiz yaziyor. Die Nachzahlung der abgeschlossenen Jahre ist nicht möglich yazmışlar. Bu parayı alma imkanımız varmı yoksa firmanın dediği gibi mi
Yardımlarınız için tskler

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 12:00
Betriebsrentelerde Satzung vardır. Satzungda ne yazıyorsa o geçerlidir. Alman yasaları Betriebrente'ye karışmıyor.

Ayrıca birikmiş parayı ödese bile veraset alman lazım. Kardeşlerin varsa o parayı mirascılara bölüştürmesi gerek veya diğer mirascılar sana ödenmesini kabul ettillerine dahil belge lazım. Kardeşlerin Türkiyedes Noterden isterler.

Avukata git sor. Ama mutlaka Satzungu yanında alıpta git. Yoksa avukatda birşey diyemez.

KioTronic
21 Şubat 2018, 12:08
Bu arada basiniz sag olsun...

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 12:10
Evet, bendende pardon.

tr-22
21 Şubat 2018, 12:21
Öncelikle basiniz sagolsun.

Bu cevabi en iyi babanizin calistigi yerde sendika varsa oraya sormak,sizlere en iyi cevabi yardimi anca onlar verir,cünkü kanunen betribrente diye bir sey yok.

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 12:27
Öncelikle basiniz sagolsun.

Bu cevabi en iyi babanizin calistigi yerde sendika varsa oraya sormak,sizlere en iyi cevabi yardimi anca onlar verir,cünkü kanunen betribrente diye bir sey yok.

Yok mu? Google bir yaz Betriebsrentengesetz diye.

TipiTip
21 Şubat 2018, 12:35
Bizde benzer birsey oldu

Babam emekliydi zamaninda betriebsrente almis

AMA emekli oldugu sirket iflas edip kapaninca Betriebsrente kesilmis

Rahmetli arayip sormamis Firma Yok oldu gitti Kim ödeyecek diye düsünmüs

Vefatindan sonra evraklarinda ilgimi cekti ve arastirdim

3 yil geriye dönük para aldik ve annem su an yanilmiyorsam aylik 80 Euro betiebsrente aliyor

Babamdan dolayi .... Haklari Alianza gecmis Babam rahmetli gelen mektuplari okumamis banada

göstermemis arada kaynamis gitmis Allianzta ses seda olmayinca ödemeyi yapmamis

AMA bir Telefon ve bir mektup ile toplu yaptiklar ve 3 ayda tam 3 yil olucak Annem Betriebsrente aliyor

Basiniz sag olsun ALLAH RAHMET EYLESIN

tr-22
21 Şubat 2018, 12:59
Yok mu? Google bir yaz Betriebsrentengesetz diye.

Betribrente var varda her is yerinin kendine kalmis bir sey verip vermemek,aynisi yilbasi parasida bu sekil veriliyor,firma vermiyorum derse ne yapican mahkemeyemi vericen?

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 13:32
Haklar Allinanza geçmiyor. Sadece Allianz muhasabe işlerini yapıyor. Haklar Köln'deki Pensionssicherungsverein'a geçiyor.

Betribrente var varda her is yerinin kendine kalmis bir sey verip vermemek,aynisi yilbasi parasida bu sekil veriliyor,firma vermiyorum derse ne yapican mahkemeyemi vericen?

Buda kısmen doğru. Her işyeri Betriebsrente yapmaya 01.01.2003'dan buyana mecbur. Sadece her işyeri işcinin adîna prim ödemeye mecbur değil.

V/S
21 Şubat 2018, 14:21
Basiniz Sagolsun.

Arkadasim, benden tavsiye bu isin arkasini ara. Sonuc olarak babaniz bu sigortaya para yatirmis ve hakkki var.

Ödemeyi sonucda karsi taraf durdurmus ve Babaniz alacagini redetmemis. Her is yeri kendi anlastigi bir Sigorta sirketiyle

anlasiyor. Artik hangi Sigortaysa temasa gecin ve NET olarak geriye dönük 4 Yilli taleb edin. Tabiki onlar hemen cikip verelim demezler

Arbeitsrecht üzeri Avukat araciligiyla hakkinizi arayin. Buna bir alternativ: Eger Babniz Sendika üyesise (IG Metal) mesela, oraya danisabilirsiniz.

IG Metaldada (eger varsa) haklariniz var, arastirmanizi öneririm. Tüm yazismalarinizi YAZILLI olarak yapin. Verjährung olsa dahil , geriye dönük

3 senesini alir. Her sene kendisi icin verjährungu olur. Verjährungsfrist 3 Seneden baslayip , 10 Seneye Kadar Sigorta islerinde olabiliyor.

Tabiki bu Arbeitsrecht/Vertragsrecht olan Avukat daha iyi cözer. En kötü ihtimal 3 Seneye dönük alabilirsiniz.

Not: Alabilirsiniz derken, babanizn vefat ettigi güne Kadar hak sahibi Babaniz ,ihtimal Gemeinschaftskonto vardir, Babanizin vefat etigi günden sonra

Hinterbliebenenrente (Rentenstelleden ) Anneniz hak sahibi (eger evliyse) , ve Hhinterbliebenenrentedende aliyorsaniz kismen Betrievsrente alma ihtimali var.

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 14:42
V/S kardeşim, her Betriebsrente bir sigortaya bağlı değil.

Almanyada Betriebsrenteler Direktzusage, Unterstützungskasse, Pensionskasse, Pensionsfond ve Direktversicherung olarak beş tane ayrı hukuki yolu vardır. Sadece son üçü sigorta şurketidir. İlk ikisi ise değil. İşyeri battığı için babasınki Direktzusage veya Unterstützungskasseydi.

Sadece bilinsin diye yazdım, eksik aradığım için değil.

Geriye ödemeye eğer Satzungda yazmıyorsa, mecburiyetleri yok. Bu hukuda böyle.

V/S
21 Şubat 2018, 14:44

Sadece bilinsin diye yazdım.

Bende aksini iddaa etmedim Ustam, her is yeri istedigi Sigortayla anlasir.

Isimlendirdigmizde adina Sigorta diyoruz, bu Pensionstelle olur yada xxxxxxx

Almanyada Betriebsrenteler Direktzusage, Unterstützungskasse, Pensionskasse, Pensionsfond ve Direktversicherung olarak beş tane ayrı hukuki yolu vardır. Sadece son üçü sigorta şurketidir. İlk ikisi ise değil. İşyeri battığı için babasınki Direktzusage veya Unterstützungskasseydi.

Sadece bilinsin diye yazdım, eksik aradığım için değil.

Geriye ödemeye eğer Satzungda yazmıyorsa, mecburiyetleri yok. Bu hukuda böyle.

Ustam Hak hukuk olayi, onlar istedigine göre biegen yapiyorlar. AGB yada Satzungda öyle yaziyor diye

onlarin hakli oldugunu göstermez. Sonuc olarak Arkasimizin Babasi bir yere güvenece olarak para yatirmis

ve Hukukda Vertrag olarak Hakki olmazsa, en azindan Hukuka göre Yatirim (ödenen aydat) geri vermesi gerekir.

Bu isler karisik oldugundan o yüzden bunu gercekden Vertragsrechtden anliyan bir Hukukcuya birakmak gerekir.

Yanlis anlamayin; sizde tecrübenize edindiginiz bilgilerle yardimci olmaya calisiyorsunuz, bende ayni sekilde.

Inaniyorumki sizde benim gibi arkadasin isi görülmesini arzu ediyorsunuz. Sonuc olarak 4 Senedeye dönük bir miktar para,

geride kalan Hanimina büyük yardimi olacakdir. o yüzden mücadele etmeye deger bence. Saygilar

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 15:45
Arkadaşım sen işin manevi tarafından bakıyorsun. Manevi tarafı fark etmez. Hukukda hislere yer yoktur. Hislere yer olsa, adaletli bir karar verilemez. Onun için hukuki kurallar vardır.

Hukukta çoğu zaman birşeyi unutmak geçerli bir neden değildir. Hiç bir hakime anlatamazsınız dört yıl boyunca kesilen parayı nasıl fark etmediğinizi. Unutmak geçerli bir neden olsaydı, hiç kimse arabasına Parkschein koymazdı, cezayı yeyince ancak unutmuşum der kurtulurdu.

Manevi tarafı bırakın, hukuki tarafı önemli.

schlangenkopf
21 Şubat 2018, 17:26
Hepinizden Allah razi olsun

Babam 80 € Betriebsrente aliyordu. Para nasıl unutuldu, o ara Dairesinden çıkıp anmeldugunu benim eve yapıp turkiyeye gittiler. Bana sparkasseden vekalet verdi ve banka işlerini ben yaptim. Ama o ara Betriebsrente diye hiç para gelmedi. Paraya ihtiyaci olduğu zaman ben cekip götürüyordum. Babamda almanyaya geldiğinde fazla ilgilenmiyordu
Ben en iyisi bi avukata danışayım
Firmanın Betriebsrat alamazsın dedi. Bakalim ne cikicak

hOrOz
21 Şubat 2018, 18:06
internette böyle bir şey yazılı

Betriebs*renten werden nur für drei Jahre rück*wirkend gezahlt.
Darüber hinaus*gehende Ansprüche sind verjährt. Dies gilt auch für Hinterbliebenenrenten,
etwa dann, wenn die Frau eines Verstorbenen erst Jahre später merkt,
dass sie Anspruch auf eine betriebliche Witwenrente hat

V/S
21 Şubat 2018, 18:19
@Schlangenkopf

En mantiklisida bu zaten.

Konu Vertrag oldugdan, kendimizden bir örnek vereyim.

Benim 2 Sene öne Hastenede oldugumda, aksilik annemde baska bir Hastaneye yatirdi Babam.

Orada bunlara Chefarztbehandlung imzalatmislar, neymis Tedavi masrafini (Mrt, Spiegelung, influsion) krankenkasse ödiyecekmis,

sadece doktorla görüsme parasini biz ödüyeceklermis. Tabiki telefonla bana söylediler, ben hemen iptal edin dedim, tüm masraflarini bize öderiz diye.

Annem daha cok rahsizlanica iptal edilmeye, kafa kalmadi Babamda. Annen hastaneden cikinca 2 Ay sonra tabiki Rechnunglar gelmeye basladi,

sonuc olarak 9000 € para istediler, tabiki tüm masraflar hesaplanmis. Yani Aok bir Cent bile ödemedi, gerekce Chefarztbehandlung.

Simdi burada herkes söyler imzalamis, hersey ortada VERTRAG var, ödemek zorundayiz. Bunun üzeri hukuki sürec basladi, ve AGB ve Sigortalar üzerinden

isin her tarfaindan bizim sucumuz, ama Avukatimiz baska kanun madelerinden isteklerini zora koydu. Mahkemeye 4 gün kala; 400 € Vergleichsangebot yapdim

ve Präzedenzfall olmamasi icin Kabul etdiler. Demek istedigim bazen kanun oldugu gibi yada anlasildigi gibi islemez. O yüzden hakkinizi aramakdan hic bir Zaman cekinmeyin.

internette böyle bir şey yazılı

Bende bunu izah etmeye calisiyorum.

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 19:50
Schlangenkopf, sakın ama sakın mahkemeye falan çıkarsan baban Türkiye'de olupta senin evine Anmeldungu yaptığını söyleme.

Çünkü yasa gereği bu suçtur. Para cezasını kesmeyi bırak, eğer annenin yabancılar dairedinden özel izin belgesi yoktuysa, kafays takarlarsa annenin oturması bile uğraşmaya kalkarlar.

Anlamıyorum bizim milleti, niye böyle alavere yola başvururlar. Akıllanmadık gittik.

Şimdi birazda hukuki yazacam. Kimse anlamayacak ama, yinede deneyim. Arkadaşlar, Verjährung $195 BGB'de yazar. Tam şartları ise $199 Abs. 1 BGB. Horozun yazdığını bende biliyorum, ama burada o geçerli değil. Siz anlıyorsunuzki, ben 10 sende sonrada gelsem, en az son üç senesini ödemek zorunda. Hayır öyle değil. $199 Abs.1 diyorki, paranın ödenmediği öğrendiğin an üç yıl vaktin var. Geldin geldin, gelmedin, geriye dönük para alamıyorsun.

Arkadaşımızın babası 01/14 taşınmış. Steuerbescheid 02/14 gibi gelmiştir. Bu durumda 02/2017 süre doluyor. Paranın kedildiğini fark etmeye mecburdunuz. Kontoauszuga bakmazsanız o sorun sizin. Diyemezsiniz benim dalgınlığıma geldi, yeni fark ettim.

Bunu Präsidenzfall ile alakası yok. Präsidenzfall sadece kanunda net yazmayan konular için geçerli.

Avukata gindece pek birşey çıkmayacak. Mahkemeye gidilirse, vicdanlı bir hakim olursa, orta yolu bulmaya çalışır. Orta yolu bulursa hakim, herkes kendi avukat mahkemesinide öder. Ozaman alacağın paradan birşey kalmaz.

Sert bir hakim gelirseniz, red eder, birde yabancılar dairesine haber verir, yalancı Anmeldung yapmış diye. Onun risikosu daha çok.

V/S
21 Şubat 2018, 20:27
@Birbey

Avavere cevirdigni nereden anladiniz ? Benim Bildigim 6 Ay hic bir izin gerekmeden , Yurtdisinda buluna bilinir.

Zaten Scheinanmeldung diye birsey yok ortada, yukarida belirtmis. Birde yukarida belirtilmis, Basbasi vekalet vermis ,

Oglununda Betriebsrente aldigdan haberi yok, Annesinide yok. Burada § Paragraf koymusunuz bunu icimzde

konroll edecek kimse yok, siz Avukat saniz mesleginiz, lafim yok. Yoksa yazdiklariniz Rechtsberatunga girer,

ve bunun arkasinda dururmusunuz ?

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 21:16
V/S kendisi diyor babam dairedinden çıktı, Türkiye'ye gitti ve Anmeldungu bana yaptı. Bu durumda yılın çoğunu Türkiyede geçirmiş oluyor.

Ayrıcs hukukda objektiver gewöhnlicher Aufenthalt diye birşey var. Yani babası dairesini boşaltmasa bile, yılın çoğunu Türkiyede geçirse bile, burda kira bile ödese, o eve erster Anmeldung yapamıyor. En fazla zweiter Wohnsitz.

Anmeldungu kafanıza göre yapma hakkınız yok. Anmeldung demek, yılın çoğunu vücudunuz bedeniniz neredeyse oraya yapmaya mecbursunuz. Vücudunu bedeni babasının yılın 365 günün en az 183 günü oğlunune evinde değildi. Bu durumda Anmeldung geçersiz oluyor.

Oda yetmiyor, kafaya taksalar oğluna bir para cezası kesebiliyorlar. Çünkü oğluda o evde oturmayan kişiyi oturuyor gösterimce suç işlemiş oluyor.

Bunların hepsi bundan dolayı alavere dalavere.

Babası doğru nasıl davranırdı. Yabancılar polisine gidecekti ve oturumu ölmesin diye izin belgesi alacaktı. Yeterince geliri varsa, sicili temizse bu belgeyi sorunsuz veriyorlar. Sonra Einwohnermeldeamta gidip Türkiye'ye döndüğünü beyan etmesi gerekiyordu. Özel izin belgesi olduğu için, istediği zaman geri Almanya'ya gelebiliyordu.

Eğer oğlu kiracı ise, ev sahibi ile başı bile ağrıyabilirdi.

Türkiye'de bile oturmadığın yerde Anmeldung gösteremiyorsun. Eğer ev senin değilse, nüfus mpdürlüğü veya muhtarlık kira sözleşmeni görmenin istiyor. Zamam zaman yoklama yapıyorlar Türkiyede. Eğer orda oturmuyorsan 1000 TL idari para cezası kesiyorlar. Suçu ortaklık yapan kişiyede.

Ayrıca Betriebsrentede geçmiş olan Verjährungsfrist hariç, geçmemiş olsa bile, ortada Verletzung der Mitwirkungspflicht var.

Vekalet vermesi hukuken babasının sorumluluğunu kaldırmadığı gibi hukuki olarak çoğaltır. O vekalet sadece banka için geçerli. Eğer hayatdaki herşey için Generalvollmacht verdiysen, vekalet verdiği kişininde hatalarını üstlenmiş olur. Hukulda ben vekalet verdim, hukuki sorumluluğum kalkmaz diye birşey yok. Betriebsrentenin sahibi babasıdır. Kontonun sahibide babasıdır. Oğlunun geç öğrendiği önemsiz. Çünkü vekaletde verse, işlerini takip etmeye mecbur. Başka bir örnek ile aklınır erdirmeye çalışayım. Sen avukata vekalet verdin bir dava için. Avukatın hata yaptı ve sen zarar etdin. Zarar senindir avukatın değil. Sen ona güvenip vekalet vermişsin. Senin hukuki olarak yapabileçeğin tek iş, hata yaptığı için vekil tayin ettiğin avukatdan geri tazminat edebilirsin. Yada vaşka bir örenek. Devlet daresinde memurun birisi hata yaptı ve zararın oldu. Sen memura dava açtın. Davan red edilir. Çünkü sen davayı ancak kuruma açabilirsin. Memur sadece kurumun vekilidir. Ancak kurumdan tazminat isteyebilirsin. Kurum kendi içinde memurdan geri tazminat talep edebilir.

Herşey alavere dalavere. Testi kırıldıktan sonra herkes ağlaya avukata gidiyor. Oysaki bu ülkeye 60 yılı geçtik geleli, halen eski huylarımızdsn vaç geçmiyoruz. Hadi babasının lisan sorunu var, eğitim sorunu vardır, yol yordam bilememiş olabilir. Ama oğlu, kızu niye araştırmıyor? Herkesin cebinde internet var. 5 dakikalık iş.

Hukukcu olduğum için yazdıklarımın hepsinin arkasındayım.

Ayrıca Rechtsberatunga yazdıklarım girmez. Rechtsberatunga girebilmesi için, belirli şartlar vardır. Birinci ticari niyet olması gerek, ikinci kişinin verdi bilgiler daha önce doğru olduğuna dair teyit edilmesi gerek ve üçüncüsü o kişi beni resmi olarak görevlendirmesi gerek. Onlarca karar var Almanya'da forumda verilen biligilerin Rechtsberstungsgesetze girmediğine dair.

resadiyeli
21 Şubat 2018, 21:23
Selam öncelik ile basiniz sagolsun.Bazi arkadaslar yazmis babanizin ödedigi para diye ,öyle para ödeme yok betribs rente ye.onu Firma kendisi ödüyor oraya,bende bir firmada 28 yil calistim, en son isten beni cikardiklarinda 190 € alacaksin her ay dediler.Yine diyorum babanizin ödedigi bir sey oraya.

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 22:30
Selam öncelik ile basiniz sagolsun.Bazi arkadaslar yazmis babanizin ödedigi para diye ,öyle para ödeme yok betribs rente ye.onu Firma kendisi ödüyor oraya,bende bir firmada 28 yil calistim, en son isten beni cikardiklarinda 190 € alacaksin her ay dediler.Yine diyorum babanizin ödedigi bir sey oraya.

Hayir bu bilgide dogru degil. Bagzi isyerlerinde iscide öder isverende. Bagzi firmalarda sirf isveren öder. Bagzi firmlarada, nadirende olsa, sirf isci öder.

schlangenkopf
21 Şubat 2018, 23:02
Benim bildiğim bi emekli 6 ay türkiyede gidebilir. Babam bunu belediyeye gidip 1 seneliğine çıkardı. Evde kendimizin , buraya anmeldung yapıp neyi yanlış yapmışız anlamadim
4 seneyi değilde 1 yada 2 senesini niye ödemiyorlar onuda anlamış değilim

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 23:25
Schlangekopf, tersini soruyorum. Madem baban belediyeden özel izin kagidi aldi, ne icin burda senin evine Anmeldung yapti? Gaye neydi? Oturmasi ölme korkusu yok o belgeyi alinca. Neden insan yalan beyan verir belediyeye? Yazdiklarimi galiba anlayamamissin. Baska türlü anlatmaya alisayim. Anmeldung, demek, devlet, polis, savci, doktor ve baskasi senin gece arayinca bulabilecegi yer demek. Ev senin olmasi, kira olmasi, birsey degistirmez. Senin 10 tane evinde olsa, istedigin eve Anmeldung yapamazsin. Ana yasadigin yer neredeyse, oraya Anmeldung yapmaya mecbursun.

Betriebsrenteyi niye ödemiyorlar, yukarda anlatdigim gibi. Adresini bildirmesi gerekirdi. Devlet diyorki, hatan varsa, üc sene sana mühlet, git hatani düzelt. Üc yil icinde düzeltmediysen hatani, karsi tarafida korumak icin hakkini iptal ediyor. Öyle birsey yazmasa devlet yasayi, biri 5 yil sonra cikar gelir, biri 10 yil sonra. Bu isin sonu olmaz. Bilmiyorum yasin kac, Almanya dogumlumusun, ama hic duymadinmi "Fristenverstreichung" diye birsey. Yada Türkcesi "Süre asimi". Mahkeme bile ne diyorsa bir dava sonucunda? Bir ay icinde itiraz ettin, ettin, etmezsen hakkini arama sansin artik yok.

Hak ayri hukuk ayri. Baska bir örnek. Millet borc cekiyor. Sonra iflas ediyor. 7 yil sonra borcsuz sayiliyor. Manevi olarak borcu varmi halen? Var. Ama hukuki olarak borcu varmi? Yok. Devlet yasa ile o borcu siliyor. Cünkü süre asimi var.

Senin baban bir yil icinde, kac gün sende kaldi?

Sen su mektubu suraya bir yüklesene? Kisisel bilgilerini karala ama.

V/S
21 Şubat 2018, 23:42
V/S kendisi diyor babam dairedinden çıktı, Türkiye'ye gitti ve Anmeldungu bana yaptı. Bu durumda yılın çoğunu Türkiyede geçirmiş oluyor.

Birbey .. Anmeldungu yapip Türkiyeye gidince , nasil hemen 6 Ay hakini doldurmus oluyor ?

Neye daynanark yaziyorsunuz ? Passaportunu mu gördünüz ? Ucakda mi karsilasdiniz, nedir yani ?

Insanlarin akliyla Alay eder gibi, kendi kafanizca komplo kurmusunuz. Ayrica Avukat oldugunuzada INANMIYORUM.

Bu konuda burada benim icin biter.

@Schlangenkopf

Bak Arkadasim, burada büsürü sey yazildi, fikirler paylasildi. Gerisi sana kalmis, hankisi aklina yatdiysa onu uygularsin.

Tekrardan basiniz sagolsun, sonucu yazarsan diger üyelere faydasi olur, ayni sorun ile karsilasirsa.

schlangenkopf
22 Şubat 2018, 09:19
Babamlar 4-5 haftalığına gelip dönüyorlardı

Birbey 3.0
22 Şubat 2018, 10:44
V/S sen herhalde schlangenkopf arkadaşımızın yazdıklarını tam cözemiyorsun. Ancak gördüğün gibi, kendiside babasının çoğu zamam Türkiye'de kaldığını teyit etti.

Ayrıca alay falan etmiyorum. Sadece mantığımı kullanıyorum. Babası burda yılın çoğunu yaşayacak olsa, niye oğlunun evine Anmeldung yapmşınki? Çünkü burada yaşamıyor.

Schlangenkopf kardeşim, yabancılsr yasası gereği, yılın çoğunu Almanyada yaşaman gerekiyor. Yani 365 günün en az 183 günü Almanyada yaşaman gerekiyor. Yani altı aya bir giriş çıkış yaptım diye birşey yok. Bunlar uydurma.

Yılın çoğunu Almanya'da yaşamıyorsan, mecbur özel izin kağıdı alman gerekiyor. Almazsan, belirli şartlarda oturumu iptale kadar gidebiliyor. Emekliler ancak çoğu zaman dokanmıyorlar.

Anmeldung demek, istediğim yeri gösterbilirm demek değil. Anmeldung demek, ben çoğu zaman orada yaşıyorum demek. Çoğu zaman oturmadığını yerde gösterdiğiniz zamam yanlış beyan vermiş oluyorsunuz.

Yabancılar dairesinde özel izin belgesi bile alsanız bile, burada yalancı Anmeldung gösterme hakkını doğurmuyor.

Arkadaşlar, bu olaylar yeni değil 40 yıldır bu konu işleniyor Almanyada. Af buyrun, ama serzenişde bulundukmu alınıyorsunuz. Hiçmi Almanyads güncel hayatı takip etmiyorsunuz? 40 yıldır anlata anlata ağzımızda tüy bitti. Basın olsun, kurumlar olsun, anlatmaktan bıktı, bizler öğrenmekten bıkmadık.

tr-22
22 Şubat 2018, 14:11
Hayir bu bilgide dogru degil. Bagzi isyerlerinde iscide öder isverende. Bagzi firmalarda sirf isveren öder. Bagzi firmlarada, nadirende olsa, sirf isci öder.

Arkadsim sen rentenversicherungla karistiriyorsun herhalde,hic bir firmada isci betriprenteye para ödemez,betrip rente yasal olmadigi icin ödeyip ödememe isverene kalmis bir seydir.

her is yerinin bu konu hakkinda kendi kanunlari vardir,bu paranin verilme sebebide,bir is yerinde fazla calistigin icin isverenden verilen bir bagis gibi bir seydir,buda bazi firmalarda hak edebilmen icin en za 10 yil calismalisin,bazi firmalardada 15-20 yil diye cikiyor.

Mesela bizde bu parayi alabilmen icin enaz 10 yil calisacan,parayi almak icin 51 yasinda isten cikarsan 55 aliyorsun,aksi taktirde 65 yasinda emeklilige ciktiktan sonra alabiliyorsun.

mamulen emeklilige ayrildiginda ise yasa bakilmaksizin hemen maas olarak aliyorsun.

V/S
22 Şubat 2018, 18:36
Babamlar 4-5 haftalığına gelip dönüyorlardı

Arkadasim, Babanlar nereye 4-5 Haftaligina gelip gidiyor ?

Burada söz konusu senin acmis oldugun bir konu. Babanlar Türkiyeden - Almanyaya mi 4-5 Haftaligina geliyor ,

yoksa Almanyadan - Türkiyeye mi ? Esik bilgi paylasiyorsun, isin gercegini anlatda bizde yanlis anlamiyalim. Eger öyleyse Birbey Dogru söylüyor.

Acik ve net yaz.. burada bilgi eksikliginden , sana yardimci olmak isteyenlere zor duruma düsürüyorsun, ve konuyu uzakdan takip ediyorsun.

Ben herkese kim olursa olsun, iyimser yaklasirim, yalan dolanla isim olmadigindan herkesi kendim gibi görüyorum.

Birbey 3.0
22 Şubat 2018, 22:03
Dostum, daha adam nasıl anlatsın? Herkes anladı.

schlangenkopf
22 Şubat 2018, 22:27
Bizim burda çoğu emekli almanyada anmeldungu çocuklarına yapıp türkiyede kaliyorlar. Benim kilerde öyle. Senede bi türkiyeden almanyaya gelip 4- 5 hafta kalıp dönüyorlar. Bu yasa dışı mı?

Birbey 3.0
23 Şubat 2018, 12:25
Evet. Yukarda uzun uzun anlatdım.

Devlete devamlı oturmadığın yerde otururyor diye göstermek yalan beyana giriyor.

Googlede absichtliche falsche Anmeldung yaz ve oku.

schlangenkopf
26 Şubat 2018, 15:02
Tmm Birbey anlasildi
Ozaman bizim emekliler nasil yapicak?
Heryeri bi adres lazim.
Anmeldung gerekmiyormu onlara

hOrOz
26 Şubat 2018, 17:48
Betribsrentenin Yurtdışın da kalınması ile alakası ne onu çıkaramadım.

Konunun yönünü değiştiriyorsunuz.. Burada konu yabancılar yasağı değil konu Betriebsrente.

En güzeli bir dilekçe ile Firmaya başvurulmalıdır..Ret edilirsede bir avukata danışılmalı gerekirse de mahmekemeye gidilmeli..

Kanunen 3 sene geriye ödeme yapmak zorundalar.
Şunu da unutmayın bu yapılan ödemelerden Krankenkasse ve Pflegeversicherung kesintileri de yapılacaktır

Birbey 3.0
26 Şubat 2018, 17:53
Hayır kardeşim gerekmiyor. Yılın çoğunu Türkiye'de geçirmek isteyenler yabancılar dairesinden özel bir izin belgesi alacak. Bu belgeye aldığınız an burada evde tutmaya gerek yok, Anmeldung'ada.

O belgeyi yeterince aylık varsa, süresiz veriyorlar. O belge ile istediğin zaman Almanya geri dönebiliyorsun. Tabiki o belgeyi aldığın zaman pasaportunu herzaman bitince yenisi çıkartacaksın. Aynısı oturum kartı içinde geçerli.

Ayrıca emekli kurumunada bildireceksin. Istersen paran buraya gelir, istersen Türkiye'ye.

Krankenkasseyede bildirmen gerekiyor. Eğer Türkiye'de emeklin varsa, Krankenkassen burda kapanıyor. Emekli aylığın Krankenkasse artık kesiömeyeceği için yaklaşık 10% artıyor. Almanyadaki Krankenkasseyi ozaman istesende kullanamıyorsun. Türkiye'den gelirken buraya ziyaret amaçlı sayıldığın için acil haller için A/T 11 belegesini beraberinde getiriyorsun. Burdaki herhangi bir Krankenkasseye verince sana Abrechnungsschein veriyorlar ve acil hallerde burda doktora gidebiliyorsun.

Eğer Türkiyede emeklin yoksa, burdaki Krankenkassen açık kalıyor ve sana Türkiye'de de bakıyor. Yılda bir kere burdaki Krankenkasseden T/A 20 belgesini alıp SGK ibraz ediyorsun. Onlarda sigortanı açıyor ve herkes gibi Türkiyede doktoruna gidebiliyor. Bu durumda sigortan devam açık olduğu için Almam Krankenkasse kartın kalıyor.

İlerde fikrin değişir ve yılın coğu artık Almanya'da geçirmek istersen geri buraya dönebiliyorsun, çünkü elinde izin belgen var. Tekrar tüm kurumlara bildiriyorsun ve herşey eskiye dönüyor.

hOrOz
26 Şubat 2018, 17:56
Arkadaşlar yazdığınız konuların bunlarla alakası yok..
Burada Firmanın verdiği Betriebsrente den bahsediyor.
Yabancılar yasasını ve Rente dairesini bağlayan bir durum yok

Birbey 3.0
26 Şubat 2018, 18:06
Arkadsim sen rentenversicherungla karistiriyorsun herhalde,hic bir firmada isci betriprenteye para ödemez,betrip rente yasal olmadigi icin ödeyip ödememe isverene kalmis bir seydir.

her is yerinin bu konu hakkinda kendi kanunlari vardir,bu paranin verilme sebebide,bir is yerinde fazla calistigin icin isverenden verilen bir bagis gibi bir seydir,buda bazi firmalarda hak edebilmen icin en za 10 yil calismalisin,bazi firmalardada 15-20 yil diye cikiyor.

Mesela bizde bu parayi alabilmen icin enaz 10 yil calisacan,parayi almak icin 51 yasinda isten cikarsan 55 aliyorsun,aksi taktirde 65 yasinda emeklilige ciktiktan sonra alabiliyorsun.

mamulen emeklilige ayrildiginda ise yasa bakilmaksizin hemen maas olarak aliyorsun.

Hayır bu bilgi tam doğru değil. Sana onu izah etmem zor. Çünkü bunu için tüm Betriebsrentengesetzi saatlerce anlatmam gerek.

Senin yazdıkların geçmiş için kısmen geçerli. Ama genelleme herkesde böyledir diye yapamayası.

İllaki araştırcam dersen, google Durchführungswege der betrieblichen Altersvorsorge yazman gerek. Sonra sana 5 tane Durchführungsweg çıkar. Her Durchführungswegi derin derin araştırsan, günler sonra bana hak verirsin.

Betribsrentenin Yurtdışın da kalınması ile alakası ne onu çıkaramadım.

Konunun yönünü değiştiriyorsunuz.. Burada konu yabancılar yasağı değil konu Betriebsrente.

Kısmen var. Enderde olsa, Betriebsrente yurt dışına ödenir diye otomatikmen birşey yok. Betriebsrentenin Satzunguna bağlı. Yüzde 99% ama ödüyor.

Ayrıca KVDR'de Betriebsrente ile çıkabiliyor. Fazla veya az ödenmiş olabiliyor.

Ben bunları hepinize izah edemem. Bu iş aynı doktor işi gibi hukukta. Sizin özel durumunuza göre yol çizilir ve sadece o kısmı anlatılır. Burda tüm yasayı ve ona bağlantılı ek yasaları anlatacak olursam, günler geçer ve kimsede birşey anlamaz.

Dediğim gibi. Hukukta bu iş doktor işi gibi. İkimizonde başı ağrıyor, birine o hapı yazıyor, birine öbür hapı. Doktor bunu niye böyle yaptığını size zor açıklıyor. Çünkü bunu anlayabilmeniz için google yeterli değil.

Ters anlamayın, burnum yüksekte olduğu için böyle yazmıyorum. Sadece niye böyle olduğunu yazıyor. Bu başka işlerde böyledir. Bende mühendisin işinden anlamam. Bir yere kadar mühendis bana herşeyi anlatabilir, ama bir yerden sonra anlatamaz, çünkü derin bir şekilde anlayabiömem için alt yapım eksik. Bu her işte böyledir.

schlangenkopf
05 Mart 2018, 16:27
Selam arkadaşlar

Geçen hafta hinterbliebenrente için kağıtları firmaya götürdüm.
Rückzahlung için de sordum.
Ich gucke mal was ich da für sie raus holen kann dedi.
Ve bugün aradı.
Die Herren sind sich da nicht so richtig einig dedi. Aber was ich ihnen da anbieten kann sind 1500 euro dedi. Ve ben kabul ettim