PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : > Cocuklarimiz icin gelecegin Meslekleri hakkinda önerileriniz?

DNZ Ali
21 Şubat 2018, 05:10
Arkadaslar öncelikle hepinize saygilarimi sunuyorum,

Benim ogullarim dan biri Allah `in izniyle bu sene Realschule yi bitiriyor ve Ausbildung yapmak istiyor, kendisi Automobil Kaufmann lik istiyordu, ben onu bir sekilde o meslegi yapmasindan vazgecirdim!
Ondan Feininformatiker meslegini yapmasini istedim, sizce de bu meslek gelecegin mesleklerin den mi?

Lütfen tecrübelerinizi vede önerilerinizi paylasirsiniz sevinirim.

Hepinize tesekkürler,,,,

Arkadaslar hepinizden özür diliyorum, konuyu yanlis Forum sayfasinda actigim icin!! Dogru Forum yerini buldum.-)):)

Birbey 3.0
21 Şubat 2018, 23:21
Is ve meslek kismet isleridir. Kendi nacizhana fikrim sudur:

Oglun bir iki yil daha okuyup (Fach-)Abitur'unu yapsin. Sonra devlet memurlugu icin basvursun. Develt memurlugu Mittlerer Dienst, gehobenen Dienst, ve hoher Dienst olarak üc sinifa ayriliyor. Fachabiturunu yaparsa, gehobener Dienste girer. Gehobener Dienstde bir kac yil calistikdan sonra 3000 Euro aylik alir. Ayrica privat krankenkenversichert olur. Issiz kalma derdi yok. Hastalansa bile isten cikarilma derdi yok. Hafta sonu kolay kolay calisma yok. Vardiye kolay kolay yok. Ömür böyle hayatiniz ve aileniz garanti. Devlet memurlugunda her türlü meslek var. Büro mesleklerinden tut, bilgisayar mühendisliginden teknisyen islerine kadar var. Beamtenlaufbahn diye arastirirsin, cok bilgi bulursun. Yani birnevi verbeamteter Informatiker olabilir.

Automobilkaufmann'a gelince. Nerde calisacagi cok önemli. Örnegi direkt olarak Mercedes-Niederlassung'da, yani Mercedesin kendinde calisirsa, cok güzel. Yillik 50000 - 60000 Euro brüt kazanclari var. Mercedesi satmak kolay. Sokaga cikip müsteri aramiyorsun. Müsteri zaten istahli bir sekilde kendiliginden ayagina geliyor. Ancak Mercedes bayiler veya Fiat, Opel gibi yerlerde yaparsa, yillik 40000 Euro brütü zor görür.

Bunlarda isine gelmezse Duales Studim zum Verfahrenstechniker tavsiye edebilirim. Suanda sirf Bayernde 80000 kisi ariyorlar.

Son olarakda Chemie sektöründe bir meslekte olabilir. Chemieindustrie cok güzel para veriyor.

Tabiki burda cocugunun yetenekleri cok önemli. Benim favorim devlet memurlugu. Cok meslek türleri var ve hayatin garanti.

neco54
22 Şubat 2018, 01:22
Abiturunu en iyi sekilde bitirsin. Sonrasinda
Sozialversicherungsfachmann üzerine (Krankkasselerde calisabilir)
Zollamt
Finanzamt

Arkadas yukaridada yazmis.
Zor meslekler ama.
Bu tür seyleri basarirsa hayati boyunca issiz kalmaz.

S&S

komando_cavus
22 Şubat 2018, 07:56
Merhaba Ali aslinda cocuklari gelecek leri hakkinda yönlendirmemek gerek ,genelde birak istedikleri begendikleri meslegi yapsinlar siz hic müdahale etmeyin gibisinden seyler söylüyor uzmanlar ve kendini pädagok zandeden kisiler, dogru olabilir ama gencler daha 20 li yaslarina kadar ,gercekten uzak dogru bildigi hayalleriyle yasiyorlar ve fazla ucuk,ayaklari yere basmayan sacma seylerin pesinden gidiyorlar . tabii o an bu yaptiklarinin, düsüncesinin yanlisligini anlatmakda cok zor olabiliyor hatta cogu zaman anlamiyorlar cok sonra akillari baslarina geldigindede yaptiklari onca yanlis ve kaybedilmis yillar oluyor bu duruma firsat vermemek icin cocuklari yönlendirmek en dogrusu yani yaptigin bence cok dogru ve bilincli.
Gelecekte ne olacagini kimse bilemez ama su anki mevcut durum ve industriel gelismelere bakildiginda IT (Bilgi teknolojisi , Informationstechnik ) daha ön plana cikiyor yani oglunu yöndlendirdigin taraf bence dogru ancak fachinformatiker ( für Systemintegration oder Anwendungsentwicklung ) icin genelde firmalarda abitur yapmis kisiler araniyor cünki gercekten kolay degil,zaten Dual ausbildung yaparken Berufsschule yerine Fachhochschule gidiyorlar bitiminde zaten Fachhochschulreife yapmis oluyorlar.yani acikcasi realschule mezunu birisi icin Ausbildung für Fachinformatiker yeri bulmasi biraz zor olabilir ,bulsa bile bitirinceye kadar biraz fazla zorlanabilir.daha realist bakman bence daha mantikli olur. gelecektede gecerliligini koruyabilecek mesleklerin basinda Industrieelektroniker,Mechatroniker,Industriemecha niker bunlarda var ve Realschule abschluss la ideal olan bölümler.güzel bir bewerbung hazirlayip iyi bir firmada bu mesleklerden birisini yapmasini tavsiye ederim.

Babacko
25 Şubat 2018, 11:43
Bende de ayni sorun var. Kizim kismetse yazin realschuleyi bitircek.
Gymnasiuma yazdirdim. Ama ona pek istekli bakmiyor.
Özel okulda PTA yani eczanede calisanlar meslegini ögrenmek istiyor.
Sizce PTA güzel bir meslek mi?

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:11
Cok sagolun paylaştığınız bilgiler için, yararlı fikirler verdiniz, teşekkür ederim.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:14
Teşekür ediyorum, burada yazılan her fikri değerlendireceğiz.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:21
Sizinde belirtiğiniz gibi Ausbildung yeri az, şansını deneyecek, eğer yer bulursa onun başaracağına ben inanıyorum, baktı olmadı kendisi de Fachhochschule ye gitmeyi düşünüyor.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:26
Is ve meslek kismet isleridir. Kendi nacizhana fikrim sudur:

Oglun bir iki yil daha okuyup (Fach-)Abitur'unu yapsin. Sonra devlet memurlugu icin basvursun. Develt memurlugu Mittlerer Dienst, gehobenen Dienst, ve hoher Dienst olarak üc sinifa ayriliyor. Fachabiturunu yaparsa, gehobener Dienste girer. Gehobener Dienstde bir kac yil calistikdan sonra 3000 Euro aylik alir. Ayrica privat krankenkenversichert olur. Issiz kalma derdi yok. Hastalansa bile isten cikarilma derdi yok. Hafta sonu kolay kolay calisma yok. Vardiye kolay kolay yok. Ömür böyle hayatiniz ve aileniz garanti. Devlet memurlugunda her türlü meslek var. Büro mesleklerinden tut, bilgisayar mühendisliginden teknisyen islerine kadar var. Beamtenlaufbahn diye arastirirsin, cok bilgi bulursun. Yani birnevi verbeamteter Informatiker olabilir.

Automobilkaufmann'a gelince. Nerde calisacagi cok önemli. Örnegi direkt olarak Mercedes-Niederlassung'da, yani Mercedesin kendinde calisirsa, cok güzel. Yillik 50000 - 60000 Euro brüt kazanclari var. Mercedesi satmak kolay. Sokaga cikip müsteri aramiyorsun. Müsteri zaten istahli bir sekilde kendiliginden ayagina geliyor. Ancak Mercedes bayiler veya Fiat, Opel gibi yerlerde yaparsa, yillik 40000 Euro brütü zor görür.

Bunlarda isine gelmezse Duales Studim zum Verfahrenstechniker tavsiye edebilirim. Suanda sirf Bayernde 80000 kisi ariyorlar.

Son olarakda Chemie sektöründe bir meslekte olabilir. Chemieindustrie cok güzel para veriyor.

Tabiki burda cocugunun yetenekleri cok önemli. Benim favorim devlet memurlugu. Cok meslek türleri var ve hayatin garanti.

Cok sagolun paylaştığınız bilgiler için, yararlı fikirler verdiniz, teşekkür ederim.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:28
Zollamt
Finanzamt

Zor meslekler ama.

S&S

DNZ Ali*

Yeni ÜyeÜyelik tarihi

Teşekür ediyorum, burada yazılan her fikri değerlendireceğiz.

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 09:29
Bende de ayni sorun var. Kizim kismetse yazin realschuleyi bitircek.
Gymnasiuma yazdirdim. Ama ona pek istekli bakmiyor.
Özel okulda PTA yani eczanede calisanlar meslegini ögrenmek istiyor.
Sizce PTA güzel bir meslek mi?

Sakın. Eczane yardımcılığı bir nevi. Bunu aylıkları rezil kepaze. Vollzeit çalışsa 1000 Euroyu zor görür. Çoğu eczaneler yıllarca işcilerine zam vermiyor. İşsaatleri kötü.

Hauptschulede olanlar bunu yapıyor.

Kızını söyle kandırabilirsin. Kızım oku direkt eczaneci ol. Eczaneci olunca yine zengin olmaz, ama hiç yoktan orta derecede aylık alır.

Ancak Abituru becerirse, devlet memurluğu derim. Yarın çoluk çocuğu oldumu günde 4 saat çalışsa 1500 Euro maaş alır.

DNZ Ali
01 Mart 2018, 09:29
Merhaba Ali aslinda cocuklari gelecek leri hakkinda yönlendirmemek gerek ,genelde birak istedikleri begendikleri meslegi yapsinlar siz hic müdahale etmeyin gibisinden seyler söylüyor uzmanlar ve kendini pädagok zandeden kisiler, dogru olabilir ama gencler daha 20 li yaslarina kadar ,gercekten uzak dogru bildigi hayalleriyle yasiyorlar ve fazla ucuk,ayaklari yere basmayan sacma seylerin pesinden gidiyorlar . tabii o an bu yaptiklarinin, düsüncesinin yanlisligini anlatmakda cok zor olabiliyor hatta cogu zaman anlamiyorlar cok sonra akillari baslarina geldigindede yaptiklari onca yanlis ve kaybedilmis yillar oluyor bu duruma firsat vermemek icin cocuklari yönlendirmek en dogrusu yani yaptigin bence cok dogru ve bilincli.
Gelecekte ne olacagini kimse bilemez ama su anki mevcut durum ve industriel gelismelere bakildiginda IT (Bilgi teknolojisi , Informationstechnik ) daha ön plana cikiyor yani oglunu yöndlendirdigin taraf bence dogru ancak fachinformatiker ( für Systemintegration oder Anwendungsentwicklung ) icin genelde firmalarda abitur yapmis kisiler araniyor cünki gercekten kolay degil,zaten Dual ausbildung yaparken Berufsschule yerine Fachhochschule gidiyorlar bitiminde zaten Fachhochschulreife yapmis oluyorlar.yani acikcasi realschule mezunu birisi icin Ausbildung für Fachinformatiker yeri bulmasi biraz zor olabilir ,bulsa bile bitirinceye kadar biraz fazla zorlanabilir.daha realist bakman bence daha mantikli olur. gelecektede gecerliligini koruyabilecek mesleklerin basinda Industrieelektroniker,Mechatroniker,Industriemecha niker bunlarda var ve Realschule abschluss la ideal olan bölümler.güzel bir bewerbung hazirlayip iyi bir firmada bu mesleklerden birisini yapmasini tavsiye ederim.

Bugün,*08:21#8

DNZ Ali*

Yeni ÜyeÜyelik tarihi

Sizinde belirtiğiniz gibi Ausbildung yeri az, şansını deneyecek, eğer yer bulursa onun başaracağına ben inanıyorum, baktı olmadı kendisi de Fachhochschule ye gitmeyi düşünüyor.

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 09:32
Zollamt
Finanzamt

Zor meslekler ama.

S&S

Sozialbersicherungsfschsngestellte tavsiye etmem. Çoğu Krankenkasseler zaten kapanıyor veya işci çıkarıyor.

Yapacaksa Diplom-Sozialfachwirt (Fachrichtung Krankenkasse) yada Diplom-Sozialfachwirt (Fachrichtung Rentenversicherung)

Bu iki meslek bir nevi Sozalversicherungsfachangestelltenin Meisteri olmuş oluyor. 2.5 sırf sürüyor bu meslek.

durak78
01 Mart 2018, 14:19
benim oğlum da bu sene 8 e gidecek ona verdiğim öğüt, sevdiğin işi yap ve kendi işinin patronu ol. çocuklarımıza bence iyi işçi olmayi değil, işveren olmayı tavsiye etmeliyiz bana göre başarılı bir beamte olacağına kendi işini yapan temizlikçi olsun daha iyi

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

emre6793
02 Mart 2018, 10:41
s.a arkadaslar,

ben 10uncu siniftan sonra ne yapacagimi bilmiyodum, FOR-Q yani Abitur yapma Karnesi oldugundan dedim ki hadi abitur yap, onu allaha sükür iyi bi sekilde bitirdim. bize 11 sinifta bir hak tanidilar ve türkiyeye stajer olarak 3 hafta orda kaldik, orada plan proje isinde belediyede calistim, ve almanyaya geldigimde bizim stadta ausbildung yaptim technischer systemplaner olarak, yani plan proje kalolifer su tesisati klima plan projesinde. ve simdi kendimi techniker olarak yükseltiyom, benim icin önemlisi sevdigim seyi yapmam ve bu meslek "ölmeyen meslek". babam bana hep derdi ki oglum sen daha iyi bilirsin bu isleri ve hep destek oldu
Ve simdi bakiyomda etrafina herkez kendi isinin patronu oluyor insallah bende düsünüyorum cunki bu meslekte is cok, malum heryere bina yapiliyor yada yenileniyor..

niket
02 Mart 2018, 21:26
Fach-Abitur Ausbildung'dan sonra da yapabilir. Hatta Ausbildung yapmadan icabinda Praktikum gerekebiliyor....

Kisaca Meslek'de tavsiye edebilecegim: Meslegin kisiye uygun (yetenekli) ve hosuna gitmesi. Meslek hosuna gitmezse, Meslekte basarili olamaz. Meslek hosuna gitmezse, gelecek ömrü sevmedigi is ile belkide piskolojik hasta olacak...

Meslekte en basarili insanlari arastirsak, genelde bunlar Cocukluk Hobbi-sini Meslek eden kisiler:

- Microsoft Kurucusu Bill Gates cocuklugunda Bilgisayar yazilimi ile baslamis, simdi 80 Milyardan fazla Parasi var.
- Tesla ve SpaceX kurucsu Elon Musk. Cocuklukta Mühendislik isler ile ilgilenmis, Simdi 20 Miyardan fazla Parasi var...

Bunun icin cocuklarimiza meslek önerirken, bu meslek kolay, bunda cok para kazanirsin degil, cocuklarimiza iyi Hobby ögretelim. Okul bunu veremiyor. Bizler bu konuda destek olmaliyiz. En büyük sermaye Para, Mal Mülk degil. Egitim ve Bilgi !!!

Basarilar dilerim.

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 22:03
İnaninki, sami söylüyorum, bir yere kadar okuyup ben geldim ve yaşadığım yerde çok saygı görüyorum. Ama inanın, benden daha fazla okuyan birisine rastlayınca sevinçten birgün aklımdan çıkmıyor. Gençlerimizi McDonalds, BurgerKing, Süpermarket ve Bäckereilarda gibi yelerde çalışıyor görürkende çok üzülüyorum. Niye bir rus, polonyali, rumen yapmiyorda, hep biz buraya düsüyoruz diye düsünüyorum.

Babacko
17 Mart 2018, 10:55
Cevaplariniz icin tessekür ederim. Benim kiz karar Verdi Gymnasiuma devam Edip Abitur yapicak ALLAH in izniyle.

DNZ Ali
18 Mart 2018, 22:02
Arkadaslar, paylaşmış olduğunuz öneriler için hepinize teşekkür ediyorum.

Romeo29
24 Mart 2018, 13:09
Konu acilili cok olmus ve belki arkadasa yardimci olunmustur ama ben de fikrimi yazmak istedim;

HIC BIR ARKADASTA DEMEMIS KI BENIM COCUK NE ISTIYOR YADA YAPACAGI MESLEKTE MUTLU OLACAK MI?

Hocam her baba gibi sende cocugunun iyiligini istiyorsun onu cok yüksek yerlerde görmek istiyorsun ama bu da gözden kacirdigin sey cocugunun yapacagi meslekte mutlu olacak mi? Senin cocuk icin sectigin meslege yatkin mi cocuk?
Tabi ki cocuklarimiza meslek seciminde yardimci olalim ama onlarin adina birsey secmek cok yanlis bence..Bakin Türkiye de ki genclik sirf ailelelerinin ve sistemin sectigi meslekleri okuyor ama sonra yaptigi isten mutlu olmuyor.

Bence cocuguna yapa bilecegin en iyi yardim onun yatkinliklarini görüp onun ufkunu acip potenzielini artirman.
Birkac sene öncesi Stern TV de denk gelmistim, mesleginde cok mu cok basarili bir Kalb doktoru bir zaman sonra cocukluktan beri yapmak istedigi isi yapmak icin istifa etmis ve TIR kullanmaya baslamis. Adam cocuklugumdan beri hep bunu yapmak istiyordum ama ailemde herkesin tipci olmasindan dolayi bende tip okudum ama yaptigim iste mutlu degildim..Bir yastan sonra paranin ve kariyerinin hersey olmadigini fark edip istifa ettim ve birikimimle kendime TIR aldim ve onu kullaniyorum simdi ve cok mu cok mutluyum..

Önemli olan bu degil mi?

neco54
24 Mart 2018, 16:46
Benim büyük kizimda Polis olmak istiyordu. Ama boyu Kücük oldugu yapamazdi.
Sartlari kendisine biraktik.

1.Sozialversicherungsfachkauffrau
2.Bankacilik

Bunlara Bewerbung yazdi ve tek Volksbanktan absage geldi.
Diger Krankasse ve Bankalar hepsi Onay verdiler. Testlerden sonra.
Bizde baslayabilirsin diye. Tabiki Abitur notlari iyi idi. BKK,yi secti ausbildungunu orda yapti ve basardi.
Ama kendisi burada kalirsam beni hep cocuk olarak görecekler diye hemen Bewerbung yazarak baska BKK,da basladi.
2 sene vertrag vermislerdi yeni yerinde ve 14,üncü ayinda Festvertragini aldi ve simdide hatiri sayilan bir maasi var.
Ben 32 seneden beri ZF,de calisiyorum ve benim Kadar maasi var bekar olarak.
IKinci kizda Zollbeamter olmak istiyor ama daha simdi Abitur yapiyor ve sonrasi ne olacak simdiden bilemeyiz.
Artik Hayirlisi.

S&S

knylm
27 Eylül 2018, 03:05
Arkadaslar cocugumuz okulda basarili degilse ne yapmak lazim.Abitur vb yapan veya yapabilecek capta olan cocuklar zaten iyi bir yerlere yerlesecektir.Mesele dersleri iyi olmayan cocularimizla ne yapip ne tavsiye edecegiz.