PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evi alıyorsun ama arsasını alamıyorsun nasıl oluyor?

Aslanbey34
19 Şubat 2018, 15:55
Merhabalar
Ev ilanlarına bakarken bir müstakil daire ilanına mail yazdım fiyatı yarı yarıya düşüktü.
Emlakçıdan mail geldi evi alıyorsun arsası sana ait değil dedi. Başka bir şey yazmamış yani bu arsa şahsamı ait belediyenin mi?

Edit: Malesef arsanın kirası varmış şimdi öğrendim. Konu yöneticiler tarafından silinebilir. Teşekkürler.

Caykara_61
19 Şubat 2018, 16:01
Arsa herhangi birine aitte olabilir. Zamaninda arsa sahibinden bu arazi 80 yil gibi bir süre ile kiralanmiş olabilir. Durum böyle ise her ay belirli bir miktar arsanin sahibine ödeme yapilmasi lâzimdir bu ödemenin evin parasinin geri ödemesiyle bir ilgisi yoktur. Ayni olay başima geldiği için yazdim. Arsanin kira süresinin bitmesine 40 yil vardi. Banka normalinde müsaade etmeyiz demişti ama fiyat uygun olduğundan müsaade etmişti. Kira zamaninin bitimi yaklaştikça her yil arsa sahibi ile konuşuluyormuş. Bu benim içime sinmedi ve vazgeçmiştim.

Birbey 3.0
19 Şubat 2018, 19:41
Buna Erbbaurecht deniyor. Yani mesela senin arsan var, mütahite kat karşılığı değil kira karşılığı veriyorsun.

Arsa sahibi için avantaj, arsayı satmış olmuyorsun ve sabit gelirin oluyor. Kiracı ile uğraşmıyorsun, tamir masrafı yok.

feza
19 Şubat 2018, 21:49
bu tür arsalara Erbbaurecht deniyor ve hak sahibleri genelde privat, belediye ve kilise. internetde arastirmaya göre tercih edilmeyen genelde privat erbbaurecht, sözlesme bitiminin sonunda ne yapacagi belli olmuyormus.
arsanin degerinden hersene 3-5 % faiz aliniyor ve her 3 senede bir faiz denklesmesi yapiliyor.
tesvik icin 70li yillarda faizsiz 99 yilligina kiraya veren belediyeler olmus.
su an benimde oglum icin ilgilendigim bir daire var belediye tarafindan 99 yilligina faizsiz verilmis ve 56 yil daha faizsiz kullanim hakki var. Banka sonucunu bekliyorum.