PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisindan borclanarak emekli olmak hakkinda yeni bir husus

misterno
18 Şubat 2018, 06:21
Arkadaslar

Yurtdisindan borclanarak emekli olmak konusunda soyle bir kural vardir daha dogrusu ben oldugunu zannediyordum

Eger siz butun primlerinizi borclanmissaniz ve parayi SGK ya yatirmissaniz emeklilik zamani geldiginizde maasinizi almaya hak kazaniyordunuz. Ama bunun icin yurtdisinda calismamaniz gerekiyordu. SGK nin anlasmali oldugu bir ulkede yasiyorsaniz zaten SGK nin sizin ne yaptiginizdan haberi oldugu icin sizin bir sey yapmaniza gerek yoktu. Yani atiyorum borclanmayi yapmissiniz emeklilik vaktide geldi ama hala Almanyada calisiyorsaniz bu emekli maasi baglanmiyordu.

Yeni ogrendigim olay su. Bunu daha teyit etmedim ama bu olayi baya iyi arastiran bir arkadas cok emin konustu bu konu hakkinda.

Eger sozkonusu Turk vatandasi yurtdisindan borclanmak suretiyle emeklilige basvurmussa ve emeklilik zamanida gelmisse yurtdisinda calisiyor olmasina ragmen bu parayi alabiliyormus eger SGK girisi 2008 oncesi ise.

Bunun sebebi ise Avrupada cok sayida Turk vatandasi bu konuda magdur olmus cunku SGK bu kisilerin Avrupada calistigini ogrenince cok buyuk cezalar kesmis bu Turk vatandaslarida karsi davca acip kazanmislar ve emekli maaslarina hak kazanmislar Avrupada calisiyor olmalarina ragmen.

Internette baya aramama ragmen bunu teyit edemedim. Hala arastiriyorum. Bu konu hakkinda bilgisi olan varmidir?

EDIT: Soyle bir yazi buldum sanirim dediklerim dogru.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cem-kilic/yurtdisinda-calisma-ve-emekli-ayliklari-1958778/

hOrOz
18 Şubat 2018, 08:56
Hocam böyle bir kural yok

Çalışmak ve yardım almak kesinlikle yasak

İlk başlarda mimi joblara bir şey demiyorlardı

Fakat yasada kesin dönüş şartı olduğu için onuda kaldırdılar

çalışınca ve sosyal yardım alınca kesin dönmüş yapılmış sayılmıyor

O yüzden internette ne okursan oku hepsi yanlış

sanırım bu senin bulduğun konu Türkiye den borçlanmadan emekli olanlar için

onlar çalışabiliyorlar

hekimoglu
18 Şubat 2018, 12:22
misterno, bu bilgileri veren arkadas olayi yanlis yorumlamis olmali. Anlattigi seyler yurtdisi borclanarak degil bizzat Türkiye de calisarak yaslilik emekliligi hakkini elde edenler icin gecerli. Nasilki Türkiye de yasayanlar yurtdisindakiler gibi borclanarak emekli olamiyorlarsa yurtdisi borclanma yoluyla basvuru yapanlarda orda yasayanlar gibi bazi haklardan yararlanamiyorlar.

Birbey 3.0
18 Şubat 2018, 12:37
Misterno sen o arkadaşdan uzak durmaya bak.

karadeniz
18 Şubat 2018, 13:48
3201 sayili kanun,http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/739ea341-5ad7-4686-bf5a-3245b20f780d/B1_C11_D11_311.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=739ea341-5ad7-4686-bf5a-3245b20f780d

Madde 6 – A) Bu Kanuna göre değerlendirilen sürelere istinaden aylık tahsisi yapılabilmesi için;

a) Yurda kesin dönülmüş olması, b) Tahakkuk ettirilen (…) (1) borcunun tamamının ödenmiş olması, c) (…) (1) borcunun tamamının ödenmesinden sonra yazılı istekte bulunulması, Şarttır.

(Değişik son paragraf: 17/4/2008-5754/79 md.) Yukarıdaki şartları yerine getirenlerden tahsise hak kazananların aylıkları, yazılı istek tarihini takip eden ay başından itibaren başlatılmak üzere 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi hükümlerine göre bağlanır.

B) (Değişik: 17/4/2008-5754/79 md.) Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylık bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanlar ile Türkiye'de sigortalı çalışmaya başlayanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir. 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun sosyal güvenlik destek primi hakkındaki hükümleri, bu Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylık bağlananlar için uygulanmaz.

Yurt içinde veya yurt dışında çalışması sona erenlerin veya ikamete dayalı bir ödenek alanlardan ödenekleri sona erenlerin, aylıklarının tekrar ödenmesi için yazılı talepte bulunmaları halinde, talep tarihini izleyen ay başından itibaren aylıkları tekrar ödenmeye başlanır.

Sgk.24/2012 genelgesi,

2-Aylık Bağlananlardan (Aylık Başlangıcı İtibariyle) Kısa Süreli Çalışmalarının Sona Ermediği Tespit Edilenler

Sosyal güvenlik sözleşmeleri uygulanmak suretiyle yada borçlandıkları yurtdışında geçen sigortalılık süreleri dikkate alınarak aylık bağlananlardan, aylığın başlangıç tarihi itibariyle yurtdışındaki kısa süreli çalışmalarının sona ermediği tespit edilenlerin aylıkları; yurtdışındaki çalıştığı işten ayrılma, yurda kesin dönüş yapma şartları yerine gelmediğinden başlangıç tarihinden itibaren iptal edilecektir. Bunlardan yurtdışındaki çalışmaları sona erenlerin yada yurda kesin dönüş yapanların aylıkları çalışmanın sona erdiği yada yurda kesin dönüş yaptıkları tarihi takip eden aybaşından geçerli olmak üzere aylık talep dilekçesi alınmadan yeniden bağlanacaktır.

3-Aylık Bağlananlardan (Aylık Başlangıcı Sonrası) Kısa Süreli Çalışmaya
Başlayanlar

Sosyal güvenlik sözleşmeleri uygulanmak suretiyle yada borçlandıkları yurtdışında geçen sigortalılık süreleri dikkate alınarak aylık bağlanmış olanlardan, yeniden yurtdışında kısa süreli çalışmaya başladıklarının çalıştıkları sırada yada daha sonra tespit edilmesi halinde bunların aylıkları, kısa süreli çalışmaya başladıkları tarihte kesilecektir. Çalışmanın sona ermesi kaydıyla yapılacak olan yeni tahsis talebine göre, varsa aylıklarda meydana gelen artışlar da uygulanmak suretiyle çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden ödeme dönemi başından geçerli olmak üzere aylıklar yeniden ödenmeye başlanacaktır. Yurtdışında kısa süreli çalışıldığının, çalışmanın sona erdiği tarihten sonra tespiti halinde ise aylıkların ödenmesine kesilmeksizin devam edilecektir. Yurtdışında kısa süreli çalıştıkları için aylıkları kesilenlerin kısa süreli çalışmalarını 3201 sayılı Kanuna göre borçlanmak isteyenler hakkında 3201 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi (A) fıkrasına göre işlem yapılacaktır.

Avukat Yasar SALDIRAY'in yorumu,

3201 sayili kanun geregi emekli olanlar

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ HUSUSLAR
a) Kanun gereği herhangi bir sosyal yardım ( İkamete dayalı ) almamayı şart koşmaktadır.Bunların arasında Avrupa ülkelerinde olan kira yardımı,Çocuk parası ya da ikamete dayalı olan diğer tüm yardımlar bulunmaktadır.Yani ben hiç talep etmedim Alman kanunlarına göre çocuk parası maddi durumu iyi olsa da veriliyor demek mazeret olmayacağı gibi daha önce ödenen tüm maaşlar da tekrar geriye talep edilmektedir.Zaten Türkiye'ye kesin dönüş yaptım ifadesi de bu yüzden talep edilmektedir.

b) Bu kanuna göre maaş alabilmek için diğer şart da yurtdışında çalışmamadır,Kanun gereği serbest olarak da çalışmak mümkün değil;eğer ki bu durumla ilgili olarak bir değişiklik olmuşsa bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumuna yazılı olarak başvurularak aylığın durdurulması talep edilmelidir. http://www.avukatlar.de/makaleler/139-3201-sayili-kanun-ile-yurtdisindan-emeklilik-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

3201 sayili kanun ve 24/2012 sayili Sgk.genelgesi gayet net celiskiye mahal vermeyecek sekilde,yorumlar kisinin görüsleridir.

misterno
18 Şubat 2018, 16:19
Arkadaslar kusura bakmayin simdi anladim hatayi. Bir an heyecanlandim.

Evet o baska bir kanunmus.