PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev almayi düsünüyorum

52hakan52
11 Şubat 2018, 16:45
selam arkadaslar bir sorum olcakti.. kendime burdan almanyadan ev almayi veya yaptirmayi dusunuyorum..

ev yaptiran ve alan arkadaslara sorum olcakti.. sizce yaptirmakmi daha iyi yoksa yapilmis evi almakmi en fazla 20-25 yasinda ev olcak daha eskilerini ben istemiyorum..

yaptiran arkadaslar varsa hangi firmada ve ne tür ev yaptirdiniz fertighausmu yoksa masivbau mu ??

biraz anlatirsaniz sevinirim biraz tecrube yapmak istiyorum bu ise girmeden once

selamlar

yasi
11 Şubat 2018, 20:41
Vallahi bütce meselesi bu konu. Benim gelirim iyi oldugu halde 600 bin Euro borcun altina girmeye korktum ama para sorun degilse kendin yaptir. Ben cok iyi tutulan bir semtten Reihenhaus aldim A-Z ye evin heryerini yeniledim. Tüm masraflarla 230 bin Euroya geldi. cok sükür. Heryere yakin cocuklar icin okul imkani filan cok iyi. Ben ev yaptirsam önce belediyeye gider arsa icin yazilirdim. Köyler ve sehir disi daha uygun ama ulasim cok önemli bunlar benim icin ilk etabta en önemli olan. Almanlarin dedigi gibi Lage Lage Lage!

52hakan52
12 Şubat 2018, 21:22
aynen arkadasim katiliyorum.. benim gelir durumumda iyi ben asagi yukari 300000 euroluk evlere bakiyorum.. 1970 li evler bile 230000euro istiyorlar o eski eve o kadar vercegime yenisini yaptiririm 300 bine daha iyi

Birbey 3.0
12 Şubat 2018, 23:55
Gelir iyi falan bunlar relatifdir. Çok basit bir kural var. Eğer evi 20 yıl içinde fazla sıkışmadan borcunu ödeybiliyorsanız iyidir. Aksi taktirde zarardır.

Bugün fazla bir kapitaliniz yoksa 300.000 Euroluk bir ev size 400-450.000 dönüyor. Üstelik faizler artık yükseliyor. Bittiyor artık o 1-2 % faiz kredileri. Faizler önümüzdeki 10 yıl içinde geri 7-8 % çıkması bekleniyor. Yani 300.000 Euroya aldığını bir ev 500-550.000 Euro'ya gelmiş oluyor.

Çoğu kişiler bu faiz oranlarını bakkal hesabı gibi hesaplandığını sanıyor. Oysaki ger kalan ana borç paradan her ay tekrar faiz ödüyorsunuz.

Çok basit bir örnek. 70.000 ev kredisi, faiz geri 5.5 % çıkarda ve sizde aylık 600 Euro taksit öderdeniz, borç 18 senede bitiyor.

Ayrıca faizlerin yükselmesi, ev değerlerinin geri düşeçegini gösteriyor. Yani bugün size 300.000 olan evi, faizler yükselince 200.000 zor satıyorsunuz. Çünkü faizler yükselince evlere talepler düşüyor.

Birde çoğu kişiler ev alırken sosyal riskleri göz altına almıyor. 300.000 aldığınız, 450.000 döndüğünü düşünürsek, 1000 Euro taksit öderseniz 450 ay yapıyor. Buda yaklaşık 38 sene yapıyor. Bu arada hastalanma riskiniz yüksek, işsiz riskiniz yüksek. Lafta herked diyorki, ödeyemezsek, oturduğumuzu kar biliriz, üstünede para biriktirmiş oluruz. Teoride öyle. Ama kendimiz 30 yıldan daha yaşlı bir evi beyenmiyoruz. Başkası niye beyensin?

Ayrıca 10 - 15 sene sonra çocuklar evlenip gidecek. Sonra o koca evin masrafını cek bakalım.

Şimdi diyeceksinizki, iyi tamam güzel konuşuyorsunda, millet nasıl yapıyor. Bende geri soruyorum, kaç kişi var etrafınızda böyle 300.000 Euroya alıp 500.000 Euro külfetin altında kalkan? Hiç. Daha durun, millet yeni yeni böyle kazık fiyata ev alıyor. Burnunu sürtecekler daha. Elinde 200.000 Euro parasî olan oda rahmetli babasından kalan para. Onuda obuk subuk bir fors için kullanıyor, sonra rüyasında babasını falan o kızarken görüyor.

Millet bir yarış içine girmiş. Falancılar almış, bizde alalım. Bak bizi mangal cağırdılar ne güzel. İyi güzelde bem 500.000 ödedikten sonra aylık 1000 Euroya ev kiralasam, 500 ay kirada otururum. Yani ömür boyu. Benim şimdi bu işten bir kárım olmadiki.

Benim ekonomik gücüm iyi. Öyleyken almıyorum. Bir daire aldım Almanya'dan yeter. Nasip olursa borçu 15 senede birmiş oluyor ve para bana geri dönüyor. 500.000 Euro masraf gelen evde benim kárım ne? Hiç.

Ha millet niye alıyor bu fiyatlara? Yarış...yarış...yarış...ve hanımcılık. Hanım eğer ekonomist değilse ne anlar evin parasının geri dönüşünden. O sadece Ayşe Fatma'ya forsu ve çocuklarının rahatını düşünür. Ama adamın canı çıkmış, 40 yıllık borç altına girmiş umrunda değil. Sonra adam bir hastalandımı ve bu borç yüzünden piskolojisi bozuldu ve agresif oldumu, boşan adamdan borçtan kurtul. Sağda solda birde anlatır, benim herif bana tokat çıkardı. Adamda sonra burda beceriksizler forumda hanım benden boşanıyor diye konu açar.

Ekonomik konularda kadın suyundan giden hemen hemen tüm erkekler sonunda mezbaya giden eşşekten daha kötüdür. Eşeğin canı alıyorlar, kurtuluryor. Size boşanan hanım ömür boyu çektiriyor.

Ha ben 500.000 Euro masrafa varan evi alırım, hanımda eve 1500-2000 Euro aylık getirirse, bağlarım aylık bankaya 2000 Euro taksit ozaman 20 sende biter okay. Ama kaç kişinin hanımı var bu kadar maaş alan? Çok nadir. Çoğu sadece ek işlere gider ve en fazla 450 Euro kazanır. Ama istediğin ev hiç aldığı maaşa göre uygun değil. Birşey dedinmide, "kadının ev geçondirme yükümlüğü dinimizde yok" der, ama ne hikmetse dinimizde son kararı erkek verir kuralını işine gelmediği için hiç hatırlamaz. Ancak eve gelir iki saat bir temizlik işi yaptıktan sonra, bir kuru fasulye ve çorba kor önüne ve içeringider 500.000 Euroluk evde bir yılda doğru dürüst ilerlemeyen bir dizin önünde çekirdek çitler. Siz erkek olarak gidin sonra 3-4 vardiya çalışın. 60 yaşına varınca kalptende bir güzel gitmek üzere oldunuzmu, hanım birde eline bakın acaba bana bir tas çorba koyarmı diye. Birşey de dedinmide, birde terslenirsiniz.

Bağzıları diyecek benim hanım asla öyle birşey yapmaz. Onun hanımı yapmiyor, benim hanım yapmıyor, sizin hanım yapmıyor, ozaman niye milletin yarısı boşanıyor? Karga yavrusunu atmaca sanarmış misali. Hadi sizin hanım istina. 10 sene sonra başlayak kemik erimem falan var deyip işi bırakmaya. Sen kalbindeki pil ile ve bel fıtığın ile halen hanım keyfi çıkacak diye çalış.

Ben 300.000 Euro borç çeksem, 200.000 Euroya burda daire alsam, 100.000 Euroyada Türkiyede arsa alıp mütahitte versem, bana yerine göre 7-8 daire veriir. Ayda eder 8000 TL kira geliri. Buda eder 1500 Euro. 500 Euroda ben üstne koysam 2000 Euro taksit ile 20 yılda öderim daireyi. Hadi hatırınız kalmasın 25 sene olsun. Hastalanırsam, daireyi satmak daha kolay satarım, o borcu kapatırım, cebimde birde para olur ve Tprkiyeden 1500 Euro gelirim olur ve kimseye muhtaç olmam. Yarın öldümmüde çocuklarıma borçsuz birşey kalır.

Ama millet bunu düşünmüyor. Evin forsu var dairenin yok.

İnanki Türkiye'deki insanlar burdaki insanlarda daha zeki. Türkiye'de hiç kimse 40 senede borcu biten bir işe girmez. Burdakiler girer.

Ama çoğu insanlsr bu dediklerimi duymak istemiyorlar. Hayatın sırrıda zaten bu: "Başkaların yaşadıklarından kendine baştan ders çıkarıp, aynı hataya düşmemek."

Erman Toroğlu'nun bir sözü vardır: "Anlayana davul zurna saz, anlamayana 30 cm (ofsayt) az."

Birbey 3.0
13 Şubat 2018, 00:15
Vallahi bütce meselesi bu konu. Benim gelirim iyi oldugu halde 600 bin Euro borcun altina girmeye korktum ama para sorun degilse kendin yaptir. Ben cok iyi tutulan bir semtten Reihenhaus aldim A-Z ye evin heryerini yeniledim. Tüm masraflarla 230 bin Euroya geldi. cok sükür. Heryere yakin cocuklar icin okul imkani filan cok iyi. Ben ev yaptirsam önce belediyeye gider arsa icin yazilirdim. Köyler ve sehir disi daha uygun ama ulasim cok önemli bunlar benim icin ilk etabta en önemli olan. Almanlarin dedigi gibi Lage Lage Lage!

Cevabında en önemli konuyu atlıyorsun. Eğer 10 sene önce aldıysan, şanslısın. Bu arada evlerin fiyatı 30-50% arası arttı. Aylıklar ise en fazla 10% arttı.

cassano
13 Şubat 2018, 00:38
Burada birbey cok önemli konulara deginmis. Bende kendim 340.000 Euro ya Doppelhaushälfte ev baktim. Baska hesaplari sizler bilirsiniz, notar, mutfak vs.... bunlari yazmadim.

Bankaci danisman, ayda 1450 Euro ödersem 30 sene küsür de biter dedi. Tam detayli hesap degil. Ama en az 30 sene de dedi. Demek istedigim 33 yasindayim, arti 30 sene borc eder 63 yasinda. Ne yaptim, sansa 4 odali garajli daire buldum. 10 sene ye bitiyor. Yani almanyda cok iyi geliriniz yoksa, ömür boyu borclu olmayin.

yasi
13 Şubat 2018, 16:32
Kardes ben 2014de aldim evimi. 300000€ sifir ev degil anca 3 oda bir daire bulursun. yeni bir Reihenhaus 600.000€. yer Ulm

webci
13 Şubat 2018, 16:47
Kardesim 300 bin avroya ev pahali degilmi,,ustelik yenide degil..ben aldim 86 bin avroya 3kat mustakil..50binde modernisiren birtek Fassade kaldi..bir 7 bine de ona say..cok memnunum..o fiyata villa alinir..
Ayrica buralara ev alanlar icin detayli hesap kitap yapmistim..
Gule gule otur..

Ürgüplü50
13 Şubat 2018, 21:45
bende rheinhaus aldim 250 bine 1,5 sene oldu simdilik cok sükür sorun yok bakalim ilerleyen zamanda karsimiza neler cikacak yer ratingen

Kadersiz
13 Şubat 2018, 22:12
Ben 2003 de Sifirdan yaptirdim, Simsiyah Saclarim Karbeyaz oldu..inanin cok cektim.

Benden Size tavsiye Millet ne yapmis ne etmis Gaza gelmeyin. birakin ana parayi onun faizi ile Kral gibi Stressiz yasarsiniz..

Arkadas yazmis kulaga küpe olsun.....

Ha millet niye alıyor bu fiyatlara? Yarış...yarış...yarış...ve hanımcılık. Hanım eğer ekonomist değilse ne anlar evin parasının geri dönüşünden. O sadece Ayşe Fatma'ya forsu ve çocuklarının rahatını düşünür. Ama adamın canı çıkmış, 40 yıllık borç altına girmiş umrunda değil. Sonra adam bir hastalandımı ve bu borç yüzünden piskolojisi bozuldu ve agresif oldumu, boşan adamdan borçtan kurtul. Sağda solda birde anlatır, benim herif bana tokat çıkardı. Adamda sonra burda beceriksizler forumda hanım benden boşanıyor diye konu açar.

Osmanbey34
13 Şubat 2018, 23:25
ustalar herkez kendisi bilir ama bence

1. evler zaten suan pahalı. pahalı dediğim suanki durama göre örnek dairenin fiyatı normal 95000 euro ise adam 115000 euro istiyor. einfamilienhauslarda öyle ev 180000 euro ise 220000 euro istiyor. suanki durumda zaten kafadan bi 20000 ile 40000 euro arası fazla ödüyorsunuz ve kendinizi faizler düşük deyi aldatiyorsunuz.

2. asil problem 10,15,20 sene sonra başlıyor faizler cikinca o zaman ne yapacaksınız ? rate örnek 700 Euro ödüyorken 1000 euro olacak !

sayılara tam kafa yormayın bu bir örnek.

benden size tavsiye :

1. Paraniz Kapital varsa ok

2. maasiniz iyi se , firma saglam ise büyük firmalardan konuşuyorum ( 10 kisilik firmalardan konuşmuyorum )

o zaman düsünün derim

------

benim cevrem de kiler ya boşandı , ya kafayı tirsladilar :) ........

tabiki bu herkez icin geçerli degil ama arkadaslar cogu insanin psikolojik bu zaman da problemi var. düsünün bakalım neden ? hep stress icinde yazıyoruz !

avrupain göbeyinde yaşıyoruz. izini nasıl ödüyeceyiz yapacağız deyi düşünüyoruz ! acıyan bize acisin.

talo176
14 Şubat 2018, 09:55
gecen sene yeni umschulden (sparkasse) yaptim.. 10 sene 1.6% veya 15 sene 2.0%.. Allah´tan 15 sene yapmisim..
okudugum kadariyla faizler yine firlayacakmis!!! zaten 15 sene sonra borcum da bitmis sayilir (ins.)..

@osmanbey ve birbey arkadasimizin dediklerine tamamen katiliyorum..
2007 de yeni ev yaptirdim ve mercedes de calistigim halde zorluk cekiyordum ilk 2 senesinde, faizler de yüksek di (4.9%).. cok sükür tam zamaninda almisim.. simdi evin degeri nerden baksan 2 kati ve faizi de düsük..
tilgung 3% eski vertrag dan fazla yaptigima ragmen, simdi ki abtragim eski abtrag dan 70€ daha az..

benim maasim cok iyi diyebilirim, esim de nachbarschafshilfe olarak calisiyor (450€ basis)..
ama yinede diyorum/yaziyorum; gewinnbeteiligung/urlaubsgeld/weihnachtsgeld olmasaydi, baya bir sIkIntI yasardim (her sene izin gibi lüks seyler iptal olurdu)..

simdi ev alanlar icin sesleniyorum..
benim yeni evim 2007 de ca.170 bin vermistim (freistehendes (tripleks)), ben bu isle bu maas ile eziyet cekti isem.. sizler, 300 bin ödeyenler (veya daha fazla) iyi hesap etmenizi tavsiye ederim..!!!
1% tilgung la hesap etmeyen eger faizler yine cikarsa.. cocuklarinizin cocuklari öder!!!

clon
14 Şubat 2018, 11:22
Kardesim 300 bin avroya ev pahali degilmi,,ustelik yenide degil..ben aldim 86 bin avroya 3kat mustakil..50binde modernisiren birtek Fassade kaldi..bir 7 bine de ona say..cok memnunum..o fiyata villa alinir..
Ayrica buralara ev alanlar icin detayli hesap kitap yapmistim..
Gule gule otur..

Evi nerde aldigina bagli
Sen alirsin 86 bine 300 euroya kiraya verirsin
Baskasi alir 300 bine 1000 euroya kiraya verir

*Mesela Bizim burda 86 bine tek odali daire alabilirsin oda 40-50 senelik

Talha'linho 7
14 Şubat 2018, 12:27
yer baden-würtenberg lankreiss Karlsruhe 300 000 burada yaptirman imkansiz sayilir

fayizler indi ineli kantimce fiyatlar patladi
eskiden 100 000 lik evler oldu 170000 -180000 (buda 80-90 yasindaki binalar) (ve tamir edecaksin,noter,steuer da bunlar yok bilene bu dedim rakamda)
kiralarda yükseldi bizim burada 800 den asa bulmak imkansiz gibi (ortalama 900-1100 kalt)
bazi arkadaslar yaptirdi yeni Ev 450000 mal oldu (ohne keller)
baska bi arkadas o yapdirdi 500000 (ohne keller)
benim peder yaptirdi 400000 mal oldu (arsa haric) (ohne Keller)

arkadas nezaman borcun biticekde kurtulacan ? (herkez farkli düsünüyor)
banka veriyor ama ömürde bitiyor

ben sahsen bitinde (TR-Almanya pendeln istiyorum kime kaldida bana kalacak bu dünya) kimseye muhtac olmuyayimda o bana yeter
ben musakil aldim kardesimle beraber ayda 860 ödüyorum (20 sene fest yapmistim zamaninda) ve ben onu oda beni bilir

ev aptirirsan masiv derim (ben olsam öyle yaptirirdim)
fertighaus onarda (iyi gelistirdi kendilerini ama masivi tutmaz) hele okadar para verirsen
ama yinede kendin bilirsin

antalya
14 Şubat 2018, 12:36
Gelir iyi falan bunlar relatifdir. Çok basit bir kural var. Eğer evi 20 yıl içinde fazla sıkışmadan borcunu ödeybiliyorsanız iyidir. Aksi taktirde zarardır.

Bugün fazla bir kapitaliniz yoksa 300.000 Euroluk bir ev size 400-450.000 dönüyor. Üstelik faizler artık yükseliyor. Bittiyor artık o 1-2 % faiz kredileri. Faizler önümüzdeki 10 yıl içinde geri 7-8 % çıkması bekleniyor. Yani 300.000 Euroya aldığını bir ev 500-550.000 Euro'ya gelmiş oluyor.

Çoğu kişiler bu faiz oranlarını bakkal hesabı gibi hesaplandığını sanıyor. Oysaki ger kalan ana borç paradan her ay tekrar faiz ödüyorsunuz.

Çok basit bir örnek. 70.000 ev kredisi, faiz geri 5.5 % çıkarda ve sizde aylık 600 Euro taksit öderdeniz, borç 18 senede bitiyor.

Ayrıca faizlerin yükselmesi, ev değerlerinin geri düşeçegini gösteriyor. Yani bugün size 300.000 olan evi, faizler yükselince 200.000 zor satıyorsunuz. Çünkü faizler yükselince evlere talepler düşüyor.

Birde çoğu kişiler ev alırken sosyal riskleri göz altına almıyor. 300.000 aldığınız, 450.000 döndüğünü düşünürsek, 1000 Euro taksit öderseniz 450 ay yapıyor. Buda yaklaşık 38 sene yapıyor. Bu arada hastalanma riskiniz yüksek, işsiz riskiniz yüksek. Lafta herked diyorki, ödeyemezsek, oturduğumuzu kar biliriz, üstünede para biriktirmiş oluruz. Teoride öyle. Ama kendimiz 30 yıldan daha yaşlı bir evi beyenmiyoruz. Başkası niye beyensin?

Ayrıca 10 - 15 sene sonra çocuklar evlenip gidecek. Sonra o koca evin masrafını cek bakalım.

Şimdi diyeceksinizki, iyi tamam güzel konuşuyorsunda, millet nasıl yapıyor. Bende geri soruyorum, kaç kişi var etrafınızda böyle 300.000 Euroya alıp 500.000 Euro külfetin altında kalkan? Hiç. Daha durun, millet yeni yeni böyle kazık fiyata ev alıyor. Burnunu sürtecekler daha. Elinde 200.000 Euro parasî olan oda rahmetli babasından kalan para. Onuda obuk subuk bir fors için kullanıyor, sonra rüyasında babasını falan o kızarken görüyor.

Millet bir yarış içine girmiş. Falancılar almış, bizde alalım. Bak bizi mangal cağırdılar ne güzel. İyi güzelde bem 500.000 ödedikten sonra aylık 1000 Euroya ev kiralasam, 500 ay kirada otururum. Yani ömür boyu. Benim şimdi bu işten bir kárım olmadiki.

Benim ekonomik gücüm iyi. Öyleyken almıyorum. Bir daire aldım Almanya'dan yeter. Nasip olursa borçu 15 senede birmiş oluyor ve para bana geri dönüyor. 500.000 Euro masraf gelen evde benim kárım ne? Hiç.

Ekonomik konularda kadın suyundan giden hemen hemen tüm erkekler sonunda mezbaya giden eşşekten daha kötüdür. Eşeğin canı alıyorlar, kurtuluryor. Size boşanan hanım ömür boyu çektiriyor.

Ha ben 500.000 Euro masrafa varan evi alırım, hanımda eve 1500-2000 Euro aylık getirirse, bağlarım aylık bankaya 2000 Euro taksit ozaman 20 sende biter okay. Ama kaç kişinin hanımı var bu kadar maaş alan? Çok nadir. Çoğu sadece ek işlere gider ve en fazla 450 Euro kazanır. Ama istediğin ev hiç aldığı maaşa göre uygun değil. Birşey dedinmide, "kadının ev geçondirme yükümlüğü dinimizde yok" der, ama ne hikmetse dinimizde son kararı erkek verir kuralını işine gelmediği için hiç hatırlamaz. Ancak eve gelir iki saat bir temizlik işi yaptıktan sonra, bir kuru fasulye ve çorba kor önüne ve içeringider 500.000 Euroluk evde bir yılda doğru dürüst ilerlemeyen bir dizin önünde çekirdek çitler. Siz erkek olarak gidin sonra 3-4 vardiya çalışın. 60 yaşına varınca kalptende bir güzel gitmek üzere oldunuzmu, hanım birde eline bakın acaba bana bir tas çorba koyarmı diye. Birşey de dedinmide, birde terslenirsiniz.

Bağzıları diyecek benim hanım asla öyle birşey yapmaz. Onun hanımı yapmiyor, benim hanım yapmıyor, sizin hanım yapmıyor, ozaman niye milletin yarısı boşanıyor? Karga yavrusunu atmaca sanarmış misali. Hadi sizin hanım istina. 10 sene sonra başlayak kemik erimem falan var deyip işi bırakmaya. Sen kalbindeki pil ile ve bel fıtığın ile halen hanım keyfi çıkacak diye çalış.

Ben 300.000 Euro borç çeksem, 200.000 Euroya burda daire alsam, 100.000 Euroyada Türkiyede arsa alıp mütahitte versem, bana yerine göre 7-8 daire veriir. Ayda eder 8000 TL kira geliri. Buda eder 1500 Euro. 500 Euroda ben üstne koysam 2000 Euro taksit ile 20 yılda öderim daireyi. Hadi hatırınız kalmasın 25 sene olsun. Hastalanırsam, daireyi satmak daha kolay satarım, o borcu kapatırım, cebimde birde para olur ve Tprkiyeden 1500 Euro gelirim olur ve kimseye muhtaç olmam. Yarın öldümmüde çocuklarıma borçsuz birşey kalır.

İnanki Türkiye'deki insanlar burdaki insanlarda daha zeki. Türkiye'de hiç kimse 40 senede borcu biten bir işe girmez. Burdakiler girer.

Ama çoğu insanlsr bu dediklerimi duymak istemiyorlar. Hayatın sırrıda zaten bu: "Başkaların yaşadıklarından kendine baştan ders çıkarıp, aynı hataya düşmemek."

Erman Toroğlu'nun bir sözü vardır: "Anlayana davul zurna saz, anlamayana 30 cm (ofsayt) az."

Bilgin icin tessekürler ...

yalniz yazidigin gibi faizler tekrar 7-8 % cikmasi bekleniyor dedigin katilmiyorum nedeni ise ... ozaman Almanya batti demek ...

saygilar

webci
14 Şubat 2018, 12:57
Evi nerde aldigina bagli
Sen alirsin 86 bine 300 euroya kiraya verirsin
Baskasi alir 300 bine 1000 euroya kiraya verir

*Mesela Bizim burda 86 bine tek odali daire alabilirsin oda 40-50 senelik

Nrw jardesim.copluk almadik..150 bine babanin ogluna satarsin..bana resim koydurtmayin..
689 a kiracim var..

yilmaz68
14 Şubat 2018, 13:06
Birinin batmasını istiyorsanız gaz verin Almanya'da ev alsın 40 sene sürünsün...

webci
14 Şubat 2018, 13:18
Gaz elektrikten ucuz, daha cabuk infaz eder..

TipiTip
14 Şubat 2018, 13:31
beyler sidik yarisi yapmayin ben bu paraya aldim sen o paraya aldin diye !!!!!!!!

o paraya bu alinir mi bu paraya bu alinir mi diye !!!!

bazi sehirler var 100.000 Euro verirsin , ve müthis bir Müstekil Ev alirsin

burda bir cok faktörler önemlidir

ama bazi sehirler vardir , 100.000 Euro verirsin 40m² daire alir

Adam vardir kalkar 250.000 - 300.000 veriri sifir yeni ev alir

evine bakmaz ev 10 yil sonra 170.000 belki eder

ama adam vardir ve burda yakinimdan örnek vereyem ,
Yegenim 245.000 verip eski bir ev aldi 6 ailelik 8 Garajli 7 yil icinde evin tadilati icin 180.000 - 200.000 Euro para harcadi
Banka gecen yil everin degerini 580.000 olarak degerlendirdi

simdi herkes kendi bögesine göre konusuyor kendi cebine göre konusuyor

yukaridada yazdim sidik yarisi yapmadan konusulsun bunlar

paranin ve imanin kimde oldugu belli olmaz

ALLAH hepinize aldiginiz evlerin icinde Saglik Mutluluk Huzur Nese dolu günlerde oturmayi nasip etsin

.onur
14 Şubat 2018, 13:35
Benim tanıdığım ailelerden 10 Aileden sekizi boşandı geri kalan ikisi de yolda yürürken kendi kendine konuşuyor

Bence ev alacaksanız biraz beklemenizde fayda var biraz para biriktirin elinizde oldukça yüklü kapital olsun birkaç yıl sonra evler zaten ucuzlayacak faizler çıkınca

Bir söylenti daha var devlet yeniden Eigenheimzulage sistemini devreye sokmayı düşünüyor hal böyle olunca alınabilir

Osmanbey34
14 Şubat 2018, 13:39
talo176,

aynen yazdigini katılıyorum. örnek benim babam da 2007 de ev Aldi ayni hesap senin gibt 170000 euro.... vs sizin ve babam gibiler iyi zamanda Aldi çünkü anschlussfinanzierung deki faiz iyi ! evin borcu ayni senin gibi az kaldı. ve faizler çıksa bile borç kapanmış olacak.

ama bu zamanda 250000 euro dan fazla verip alanlar iyi düsünsün.

mercedes sin parası iyi. onun icin bende yazdım 10 kisilik firmadaki calisanlar cok cok iyi düsünsün !!

-----
dip not "" kira yerine ev alirim matigi yanlış " bu isler mathematik hesap isi !

gecen sene yeni umschulden (sparkasse) yaptim.. 10 sene 1.6% veya 15 sene 2.0%.. Allah´tan 15 sene yapmisim..
okudugum kadariyla faizler yine firlayacakmis!!! zaten 15 sene sonra borcum da bitmis sayilir (ins.)..

@osmanbey ve birbey arkadasimizin dediklerine tamamen katiliyorum..
2007 de yeni ev yaptirdim ve mercedes de calistigim halde zorluk cekiyordum ilk 2 senesinde, faizler de yüksek di (4.9%).. cok sükür tam zamaninda almisim.. simdi evin degeri nerden baksan 2 kati ve faizi de düsük..
tilgung 3% eski vertrag dan fazla yaptigima ragmen, simdi ki abtragim eski abtrag dan 70€ daha az..

benim maasim cok iyi diyebilirim, esim de nachbarschafshilfe olarak calisiyor (450€ basis)..
ama yinede diyorum/yaziyorum; gewinnbeteiligung/urlaubsgeld/weihnachtsgeld olmasaydi, baya bir sIkIntI yasardim (her sene izin gibi lüks seyler iptal olurdu)..

simdi ev alanlar icin sesleniyorum..
benim yeni evim 2007 de ca.170 bin vermistim (freistehendes (tripleks)), ben bu isle bu maas ile eziyet cekti isem.. sizler, 300 bin ödeyenler (veya daha fazla) iyi hesap etmenizi tavsiye ederim..!!!
1% tilgung la hesap etmeyen eger faizler yine cikarsa.. cocuklarinizin cocuklari öder!!!

clon
14 Şubat 2018, 22:14
Nrw jardesim.copluk almadik..150 bine babanin ogluna satarsin..bana resim koydurtmayin..
689 a kiracim var..

Ben misal verdim .Niye üstüne aliniyorsunki ?

Birbey 3.0
15 Şubat 2018, 00:48
Arkadaşların çoğu verdiğim bilgilere katılmış. Bu kendim adıma sevindirici.

Bir arkadaşımız demiş, 7-8 % çıkarsa faiz Almanya batar. Bu doğru değil tam tersi. Faizler inerse ekonomik kriz var veya yolda demek. Faizleri devletler niye düşürür? Millet para biriktirmesin, para harcasın şirketler ve devlet para kazansın. Ancak ekonomi iyi olursa şirketlerin ekstradan zorla insanlara tüketim yaptırmaya kalkmaz.

Örnek: Bugün ev kredi faizleri 1-2%. Ama hangimiz işin garanti? Çok nadir. Önceden Almanya'nın heryeri işti, ama faizler 12% deydi.

Hanımcılık ve yarış olayına gelince. Etrafımda Vollzeit veya en 70% çalışan kadınların hemen hemen hiç biri eşlerine böyle pahalı şeylere kalkışmıyor. Çünkü biliyorki, para kazanmak zor. Kendiside bu borç ükünün altına girmek istemiyor. Ancak 450 Eurolul calışan yada üç gün orda beş gün orda işine gelirse çalışan kadınların kocaları hep ayvayı yiyor.

Bizim kültürümüzde kötü bir huy var. Kadın çalışmaz, yok Peygamber efendimiz (s.a.v.) kızını Hz. Ali'ye verirken sen evinin hanımı olan falan demişte falanda fistan. Ozamanın şartları oymuş. Ama bunu kocalarına örnek sunan kadınlar bilmiyorlarki, evde Hz. Ali ne karar verirse o olurdu. Dinimizde kadın fikri sorulmaya mecbur ama son söz kocadadır. O kısmını görmüyor kadınlar.

Ben eşimi hep işe yolladım ve hiç başım ağrımadı. Etrafımda hanımları çalışmayan kadınlara bakıyorum, çoğunun kocaları maddi olarak perişan. Kadın çocukları Kindergarten veya okula bıraktımı Ayşe Fatma ile gez babam gez. Orda kahvaltı büfesi, burda gün, adamın canı çıksın.

Bunları niye anlatıyorum. Eğer 300.000 Euroya ev alacaksanız ve eşiniz doğru dürüst çalışmıyorsa ve üç yaşından küçük çocuğunuz olduğundan dolayı kaynaklanmıyorsa, şunu deyin hanımıza: "Tamam alalım, ama benim gücüm yetmez, gel sende Vollzeit bir işe gir ozaman olur.". Bak hanımlar nasıl burun kıvıracak. Bahanede hazır. Evin işi. Çok akıllı bir kadınsa evet der, işe girer, size evi aldırırır, sonra işten çıkar ve sizde bir arkadaşımız dediği gibi yolda yürürken kendi kendinze konuşmaya başlarsınız.

Ben kendi eşime evlendikten sonra dedim hadi işe. Amma az amma çok kazanırsın. Bu birazda şans ve kısmet işi. Ama Vollzeit çalışacaksın dedim. Dedim bak tavandaki yanan ampül ikimizede yanıyor. Herşeye ortaksan, işede ortak olacaksın bu ampül sırf bana yanmıyor. Aşağadaki arabaya sırf ben binmuyorum. Ben seni beslemek için evlendmedim, beraber kazanıp beraber yaşamak için evlendim.

Herkes hanımın huyunu çok iyi biliyor. Ölçün biçin.

durak78
15 Şubat 2018, 10:04
bende zamanında cok peşinden koştum, acik arttırmalara katıldım bir türlü istediğim bir fiyata ev alamadım çünkü millet manyak gibi 160bin € luk eve 200bin veriyorlardı, acik arttirmada Verkehrswerti 155bin olan evi 160a alamadım çünkü başkası daha fazla verdi. ev almak hesap işi ve para eden lage o yüzden eve bakmadan bulunduğu yere bakmak daha mantıklı, bana bir Architekt in dediği bir Einfamilienhaus un Material kosten i ortalama 25000€ imiş yani çimento kalas cok para etmiyor para önce Grundstücke sonra işçilike gidiyor. gelir gider dengesini hesap edemeyen, Risiko hesabı yapayan adamın yapacağı iş değil ev almak

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

Osmanbey34
15 Şubat 2018, 15:33
ben yukarıda yazdigimi yazdım. Maas etc , evlilik hersey oturduysa alin derim.

para konusu bi yana, evlilik de oturmasi lazım.....

benim cevremdeki insanlar yada gencler kafalarında proje yapıyorlar .

örnek yeni evlenen çift 100.000 euro luk daire Aldi. bu daire bana göre 30.000 euro kafadan fazla ödemişler oldu. Daha düğün yapacaklar, ev mobilyası, araba, balayı . gencler şimdiden borçun icine giriyorlar

mantik. " kira ödemek yerine ev alalım, ilerde daire yi kiraya verip ev alırız" arkadas lar bunlar hep proje isi. hersey iyi giderse evet olabilir. ama bugün hic birşeyin garantisi yok.

ve bu arkadaşların isleri de iyi degil. fark tek suan icin iki kisi calisiyor. yarin öbürgünn cocuk olacak vs vs

---------

size demek istediğimiz bizim insanimiz aslında bi proje isine giriyor. yukardaki masrafları siz hesaplayın......

neyse konudan konuya geciyorum ama sonra ne oluyor ? gencler anlaşamıyor , boşanıyor muhabetti oluyor.......

----------

burda mercedes, Bayer, Chemie industrie, automobilindustrie vs calisanlar icin yazmıyorum. bu şirketlerde calisanlarin zaten tek bi kisinin maaşı 3000 euro net alıyorlar. ve yukardaki, örnek de ki , iki kisi belki maximum 3000 euro alıyorlardır.

Birbey 3.0
15 Şubat 2018, 19:44
3000 Euro aylık, 300.000 Euroluk ev için çok bir maaş degil.

300.000 Euroluk ev 550.000 Eurodan dönüyor. Eve verebileceğin en yüksek taksit 1000 Euro. Çünkü hiç araban eskimeyecekmi? İzine hiç gitmeyecekmisin? Sırf eve mi çalısacaksın? Hayır.

Millet kör cahil. 550.000 Euro gelen evi 1000 Euro ile ödesen 550 ay yapar yani 45 sene 10 ay. Ne zaman kár'a geçecen? 2000 ödesen 23 senede biter.

Ancak eve giren para 5000-6000 Euro olursa, ozaman 300.000 Euroluk evi alabilirsin.

Diyorumya millet bir yarış içinde.

Zaten akıllı bir adam 45 sene boyunca aylık 1000 Euro ödemeyi göze almaz.

Çok şükür 23000 Euro borcu kaldı dairemin. 600 Euro taksitle 13 yılda kendimi şıkıştırmadan ödemiz olacağım. Bir kaç kere Sondertilgung yaptım. Istesem yarın kapatırım borcu, ama hazır paramı oraya bağlamak istemiyorum. Bittiginde 40 yaşında olacağım. Sonra kár etmeye başlayacağım.

Büyük bir balkonum var. Ancak çocuklarda birşeyden mahrum kalmasın diye bir Schrebergarten kiraladım. İçinde tuğladan evi var. Elentrik var. Su var. Basit bir mutfakta var içinde. Kimse görmeden bir bulaşık makinası koydum. Buzdolabıda koydum. Mikrowelle'e, ikili ocak, Friteuse herşey var. Gözeleme yapmak için Pizzapfanne bile var. Alın size bahçeli ev.

Hepimizin orada yeyip içiyoruz ve eve bulaşık bile getirmiyoruz. Yıllık bana masrafı elektrik ve su dahil 400 Euro. Evden tek farkı duşu yok. Tuvalet hemen yan tarafdaki Gaststätte'de var. Temiz ve bakımklı. Senede iki kere çevre temizliği var. Isteyen katılırsa 80 Euro düşüyorlar. Hanımla ikimiz katılsak 160 Euro düşüyorlar.

Buzdolabına dolduruyorum herşeyi sadece ekmeğimizi alıp gidiyoruz. Biraz ekilecek yeri var. Biber, kabak, Domates, maydonoz, salatalık falanda ekiyoruz. Bize bir yaz yetiyor. Yani birşey götürmeye gerek yok.

*özer52*
16 Şubat 2018, 13:50
Birinin batmasını istiyorsanız gaz verin Almanya'da ev alsın 40 sene sürünsün...

kardes ben 17yil oldu ev aldim ne batim nede süründüm keyifime baktim 6 kisilik aile 1600 mark kira veriyordum ev aldim 2 ailelik 220 bin euro ya alim satimi icini yaptirdim 280 bin euro buldu 1400 m2 arsa var 2 tane ev yapma musadem var su an degri 600 bin euro 5 senem kaldi evin borcu bitiyor insallah aylik ödemem 920 euro 20 senede bitmis olcak bitmesde az kaliyor onuda elden vercem kirada kalmis olsaydim hesabini sen yap analarsin ev almak zarar deyil akil isi isine geliyorda alirsin kira gibi ödersin bu kadar basit ama su an ev almak cok pahalandi bremen cevresinde evlerin fiyatalari 3 kataladi 15 sene önceye göre buda evim

https://i.hizliresim.com/3EpqlM.jpg

talo176
16 Şubat 2018, 14:27
Bremenin cevresinde mi oturuyorsun arkadasim?

Osmanbey34
16 Şubat 2018, 14:41
özer52 ustam iyi güzel yapısın.

kardes ben 17yil oldu ev aldim ne batim nede süründüm keyifime baktim 6 kisilik aile 1600 mark kira veriyordum ev aldim 2 ailelik 220 bin euro ya alim satimi icini yaptirdim 280 bin euro buldu 1400 m2 arsa var 2 tane ev yapma musadem var su an degri 600 bin euro 5 senem kaldi evin borcu bitiyor insallah aylik ödemem 920 euro 20 senede bitmis olcak bitmesde az kaliyor onuda elden vercem kirada kalmis olsaydim hesabini sen yap analarsin ev almak zarar deyil akil isi isine geliyorda alirsin kira gibi ödersin bu kadar basit ama su an ev almak cok pahalandi bremen cevresinde evlerin fiyatalari 3 kataladi 15 sene önceye göre buda evim

https://i.hizliresim.com/3EpqlM.jpg

Birbey 3.0
16 Şubat 2018, 18:08
özer52 ustam iyi güzel yapısın.

Ona kalırdanız Mecklenburg-Vorpommern'de böyle evleri 150.000 - 200.000 Euro veriyorlar. Çünkü doğru dürüst iş yeri yok.

Eğer Bremense orasıda pek sanayisi gelişmemiş bir yer.

Evlerin değerli olduğu yerler, Bayern, Badem-Württemberg ve birazda Hessen'nin Frankfurt cevresi. NRW'de ise Düsseldorf falan.

Arkadaşımızın evi çok güzel. Allah güzel günlerde kullandırmayı nasip etsin. Böyle ev Bayernde 1.000.000 Euro'dan başlar. Ancak şehirden 30-40 km uzaklaşırsaniz ozaman fiyatlar düşer. Arkadaşımızın tahminen baya bir kenerda. Bunu yaşlanınca çok dez avantajları var.

talo176
16 Şubat 2018, 20:11

Ho ho ho.. arkadasim!

Mercedes-Benz Werk Bremen
Personalstand am Standort: 12.672[7]
Produktionsfläche: 584.500*m²Fabrikgelände: 1.390.000*m²

Das Werk in*Bremen*ist der größte private Arbeitgeber der Hansestadt "und das größte Produktionswerk im Daimler-Verbund"!!!

Zurzeit werden in Bremen folgende Klassen gefertigt:

C-Klasse*LimousineC-Klasse*T-ModellC-Klasse*CoupéC-Klasse CabrioletE-Klasse*CoupéE-Klasse*CabrioletGLC-Klasse, SUVSLC-KlasseSL-Klasse..

En fazla model yapan bremen.. en cok araba üreten bremen vs vs vs..

Sonra
airbus, inbev, atlas electronik gibi dünya firmalar var..
Bütün liste burda mevcut;

https://wfb-bremen.de/de/page/wirtschaftsstandort-bremen/grosse-unternehmen-in-bremen

Bunuda eklemek istedim, bremen de wohnungsmangel var.. ve bremen de evler en kisa zamanda en cok deger kazanan bir eyalet/sehir..

Buraya zaten yazmistim.. evimi alirken 170000€ ödemistim.. anschlussfinanzierung da bana evin degerini ögrenmek istediler ve bankadan birisini yolladilar eve begutachten yapmaya.. yeni vertrag da evin degeri 300 bin yaziyor..
(Nerden baksan umschuldung yapali 2 sene olacak)
Simdi yine rahat 15% deger yükselmistir..

Gerisini sen düsün!

EnesD58
16 Şubat 2018, 21:21
Ustalar, benim yaşım 30.
Ben 2014 de Wuppertal dan, yani kaldığım yerden, bir Mehrfamilienhaus aldım.
4 Daire 2 dükkan 255.000€.
Baujahr 1960 Massiv.
Ev çarşının içinde.
Wuppertal da evler ucuz du. Şimdi fiyatlar uçmuş.
Ev kendi kendini ödüyor.
Allah şükür şimdilik ufak tefek problem hiç bir sıkıntı olmadı.
Benim planım evi 25 sene gibi bir zamanda ödemek.
Allah ömür verirse 50 civarı olur.
Eger planım bu şekilde gerçekleşir ise, ya gelen kiradan yaşarım, ve Schicht Arbeit yapmam daha, yada evi satıp ozaman ki değeri ne ise, o parayla 55 ten sonra belki emekli hayatı yaşarım.

Tabi bunlar hepsi düşünce.
Allah ömür ve izin verirse planım bu.
Evde bu arkadaşlar
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180216/08b89be168680d720c8a91b10991c0fc.jpg

Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk

Osmanbey34
16 Şubat 2018, 23:02
ben Bremene tasiniyorum :)

talo176
17 Şubat 2018, 00:18
Su an nerde yasiyorsun arkadasim?

Osmanbey34
17 Şubat 2018, 00:20
nrw // Mönchengladbach

Birbey 3.0
17 Şubat 2018, 02:54
Talo176, Mercedes'in Bremen'de Werki var. Ama bu Bremenin sanayi olarak en az gelismis olmasini degistirmez. Bunu ben demiyorum, Mecklenburg-Vorpommern'den sonra sanayisi en az olan bölge. Cock sirket vardir. Ona laf yok. Ama hacim olarak cok düsük.

Almanya'nin en fakir insanlarin oldugu yer bundan dolayi. Istatisklere bak. Bayern ve Baden-Württemberg nerede.

Sana göre orda sanayi gözüne cok geliyor. Aslindan Almanya genelinde cok az.

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/164203/umfrage/armutsgefaehrdungsquoten-in-den-bundeslaendern/

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/629/umfrage/oeffentliche-pro-kopf-verschuldung-nach-bundeslaendern/

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/2192/umfrage/durchschnittliche-arbeitslosenquote-nach-bundeslaendern/

talo176
17 Şubat 2018, 06:57
Neden öyle biliyormusun..
Bremen de calisanin cogu (40%) niedersachsen de yasiyor ve vergi oraya gidiyor..
Yoksa bremen güzel bir sehir, zenginleri de cok fakirleri de..

Django
17 Şubat 2018, 15:08
Arkadas maasinin yarisini (850 €) kiraya ödüyor, "manyakmiyim ev alayim" diyor. Yaklasik 13 yildir ayni evde oturuyor.
Kaba hesap, 13x12x850= 132.300 € ödemis. Nerede bu para? Ev sahibinde, vs...
Ben Einfamilienhaus almistim ( 180 bin €) , 585 € kredi ve asagi yukari 150 € neben kosten ödüyorum. 20 yilin sonunda ev benim ( 5 yil kaldi , evin degeri su an 400 bin € )
Kim manyaklik yapmis, kim akillilik yapmis karar sizin.
Normal sartlarda Mülk hicbir zaman kaybettirmez.
Hasta olursun, esinden ayrilirsin falan filan. olabilir. kismetmis deyip satarsin evi barki, gecersin kiraya. kafaya takmamak lazim.
Yahu hasta olmusum, Esimden ayrilmisim , afedersin cakayim evine parasina puluna. Olmaz olsun.
Kirada yasayanlarin, ev almayanlarin varlik icnde yasayip, mutlu mesut yasadiklarini mi saniyoruz?
Huzur , güven paraya pula bakmaz.
Selamlar saygilar herkese...

Osmanbey34
17 Şubat 2018, 18:15
ustalar ben bu konudan cikiyorum. herkez birsey yaziyor.......

arkadaslar örnek verdi ev alanlar huzur icinde otursun.

Asil konu ev almak degil asil konu bence bu devirde ev alinirmi !

20 sene önce ev alanlardan konuşmuyorum . babalarımız zamanında almış ve evlerin hemen hemen borcu bitmiş.

ama bu devirde hic bir şeyin garantisi yok . bende ne yazdım . Bayer, Mercedes gibi firmalarda calisanlar alsin sikinti yok.

-----

babalarimiz 40 sene ayni firmada calismislar. şimdikiler 5 sene orada 5 sene burada.

ev fiyatlar almış basını gitmiş.

-----

tekrar yazıyorum ben ev almasına karşı degilim ama 170.000 euroluk eve 250.000 euro verirseniz bu benim icin kerizlik dir ! sonucta yazdigim gibi hersey matematik isi.

- elinden gelen eski ev alir ama zamanini harcar

- elinden gelmeyen, herseyi yaptırır ama ömür boyu borç öder.....

bunlar herkez kendisi bilecek

- alin yada almayın demek burada yanlış olur, herkezin geliri, kaldı yer, ortam vs ayri onun icin herkez kendisi karar versin.

size kolay gelsin........

Birbey 3.0
17 Şubat 2018, 19:22
Django ustam, konu burda evin almanın artık değermi değmezmi. 185.000 ile 300.000 arasında fark var. 185.000'deki hemen hemen kira gibi ödersin. Ancak 300.000'deki evi kira gibi ödeyemezsin yoksa borcu bitmez.

Djanogu ustam bugün sen al 300.000luk evi, bak bakalım 595 Euro ilr evin biorcu 20 yıl sonra daa nerde.

Arkadaşlar, burdada "ben şu fiyata almıştım nasıl değmiyormuş" gibi ve benzeri cevaplar bugünki şartlara uymuyor. O günün şarztlarında uyuyordu, artık uymuyor.

Bir arkadaşımızda babamlar yıllarca kira ödedi, ev alsalar daha kárliydi demiş. Buda tam doğru değil. Babalarımız çoğu zamam ucuz evlerde oturuyordu. Normal kira 800 Marktıysa, onlar 300-500 oturuyordu. Coğu zaman eski evleri tercih ediyorlardı, yada belediyenin veya Baugenossenschaftların evlerinde oturuyorlardı. Ayrıyeten ozamanlar bankada faizler yaklaşık 10-12%. Yani dışarda 800 Marklık olan evi aldığınız zaman faiz belinizi büktüğü için 1600 Mark taksit ödemeniz gerekiyordu. Anneniz babanız bakıyordu cepten 1100 yıllarca fazla çıkacak.

Birde ozamanlar Türkiyede İmar Bankası gibi bankalar Marka yüzde 15% faiz veriyorlardı. Ayda cepte kalan 1100 Mark, yılda 13200 Mark yapıyordu. Yüzde 15'de faiz gelirini hesapladığınız zaman 6 aylık kira birnevi geri dönmüş oluyordu. Tam hesaplamadım ama 13200 Marka 2000 faiz alıyorlardı. Etdimi size bir anda para 15200 Mark. Izinde üstüne birdaha 13200 Mark koyuyorlardı ve böyle devam ede ede beş yıl içinde 100.000 Markınız oluyordu. Bugün coğunun 300-400 bin Eurosu var. Ev alsalardı burdan ozamanın şartlarında bukadar para birikmezdi.

Babanızı eleştirirken, onları sırf cahil olarak görmeyin. Cahildiler belki, ama çoğu salak değildi. Burda ince bir fark var.

Osmanbey34 arkadaşımız herşeyi doğru özetlemiş. Bir nevi diyorki, bu fiyatlara bende almazdım.

Ama almanın bir sözü vardır: "Jeden Tag steht ein Dummer auf". İşte ev sahipleri o kişiyi arıyor. Zaten artık kendi tahminim fiyatlar düşecek yada yerinde sayacak. Önce intetnetde bakıyordum, evler 6 ay içinde satılıyor. Şimdi 3 yıldır fiyatları düşürmesine rağmen satılamayan ev çok. Kimse o borç yükünün altına girmek istemiyor.

akbaba
17 Şubat 2018, 21:39
ben 2005 yilinda frankfurt yakinlarindan MF aldim, ayni seylerde o zaman konusuluyordu.
her zaman almak isteyen veya kirada oturmak isteyen oluyor.
2005'de bana önce agbim,sonrada birsürü tanidigim burda yazilanlarin aynisini söylediler ; fiyatlar cok pahali,faizler cok, ilerde ödeyemezsin,kiraci bulamazsin..vs. dediler.
agbim hala kirada oturuyor, ödedigi kiralar ile ev sahibini zengin etmeye devam ediyor,
aldigim kiralarla kendi kendini ödeyen ve 450bin civarina aldigim MF fiyati iki katina cikti.
emlak almak isteyenlere benim tavsiyem, dogru alinmis emlak size para kazandirir.
iyi bir muhitten emlak alin,orda cocuk yetistireceksiniz, fiyati piyasa fiyatindan biraz uygun olsun, heryerde m² fiyatlari asagi-yukari bellidir. mümkünse MF alin,2-3 kiraciniz olsun,kiralar ödemeyi yapar,sizde bedavadan oturursunuz.
emlak alip pisman olan, iflas eden, hele bosanan filan ben görmedim, benim senelerdir emlak alan tanidiklarim hep memmunlar.
mesala boardumuzda birsürü arkadasimiz var, emlak alip iflas eden,karisindan bosanan varmi?
özellikle gencler, yasiniz 40 olmadan emlak alin.
Allah hepinize hayirlisini versin

*özer52*
18 Şubat 2018, 02:38
Bremenin cevresinde mi oturuyorsun arkadasim?

achim bremene 10 km talo176 siz nerde oturuyorsunuz

*özer52*
18 Şubat 2018, 03:09
Ona kalırdanız Mecklenburg-Vorpommern'de böyle evleri 150.000 - 200.000 Euro veriyorlar. Çünkü doğru dürüst iş yeri yok.

Evlerin değerli olduğu yerler, Bayern, Badem-Württemberg ve birazda Hessen'nin Frankfurt cevresi. NRW'de ise Düsseldorf falan.

Arkadaşımızın evi çok güzel. Allah güzel günlerde kullandırmayı nasip etsin. Böyle ev Bayernde 1.000.000 Euro'dan başlar. Ancak şehirden 30-40 km uzaklaşırsaniz ozaman fiyatlar düşer. Arkadaşımızın tahminen baya bir kenerda. Bunu yaşlanınca çok dez avantajları var.

siz bremene geldinizmi ? bremende ev fiyatlarini biliyormusun kücük yer olabilir ama ev fiyatlari su an 3 e katalidi benim oldugum yer bremene 10 km achim ama bremenden daha pahali talo176 bilir bizim oturdugumuz yer niedersachsen bagli ev alirken faiz(4.9%) du 10 sene biti 2013 de 10 sene yaptim faiz (2.1%) 2023 bitiyor allaha sükür su ana kadar bir sorun yasamadim bütcesi olan ev kirasi yüksek olan parasina göre ev bulursa alsin ama bizim zamanimzda devlet yardimi vardi 8 sene ben aldim bana cok faydasi oldu en aziindan 45 bin euro evein borcunu kapatim saygilar *özer52*

talo176
18 Şubat 2018, 11:53
achim i kim bilmez arkadasim (eski texas).. cok arkadaslarim var orda..

hatayli ve gazi antepli arkadaslarim a selamlar.. ;-)
ben hemelingen de yasiyorum.. mercedes werk e 1 km yakin..
o da biraz evin degerini yükseltiyor otomatikmen.. :-)
(hatta mercedes werkin catini üstünde ki parlayan yildizi görüyorum (wegweiser))..smilie_ban_005

zapyr
18 Şubat 2018, 13:29
Yeni Ekonomik Kriz yolda. 2009 yilindan kat kat daha beter olacak deniliyor. Hatirlayan bilir.
2018 arasi 2019 sonuna kadar gerceklesebilir. Piyasa, Borsa, Ekonomi cökse, 300 Bin € aldiginiz
evin degeri yari fiyatina düser ve ayni anda Faizler Kredi icin
Kat Kat yükselir.
Yok Komsum almis yok filan kisi almis diye, bütün hayatinizi ve Ailenizin gelecegini Hypoteke yatirmayin.
Su anda ev almik bence akil isi degil.
Elinizde bir Miktar para varsa bence Altin,a yatirim yapilmali. Ekonomik Kriz gelirse önümüzdeki 2 sene icinde, en saglam yere yatirmis olursunuz.
Altinin fiyati yukariya dogru ucar Ekonomik krizde, Evlerin fiyatlarida cöktümü, iki türlü kar etmis olursunuz.

Bu bir yatirim tavsiyesi degil, herkes kendi düsünüp ne yapmak istedigine karar vermeli.

Selamlar

ffb
18 Şubat 2018, 14:10
Bu konuya baya yazanlar ve değisik fikirler var. Örnek ben 2004 aldim değeri x kat cikti diyenler cok. 2010 Senesinden sonra faizler düşünce Emlak fiyatlari uçtu gitti. 2010 den önce burada 280.000 (Raum Frankfurt/Darmstadt) eski amma sağlam bir MF-Haus aliniyordu. Simdi o paraya çöplük veriyorlar ve onu Grundsanieren yapman gerekiyor.

Önemli olan suanki piyasayı değerlendirmek ve senin kendi İmkanlarına bakmak.

Eigenkaptial varmi
Is yerin veya bulunduğun yer is konusunda sağlammi? 50% veya daha yüksek Eigenkapital yoksa sen bunu en as 20 sene ödeyeceksin
Bankanin sana verdiği faiz ve kaç sene Fest
Krediye aylik nekadar ödeybilirsin?
Yasin kaç. Evin kredisi emekli olmadan bitmesi lazim benim görüşüme göre.

Buradan (http://www.excelvorlage.de/entry/116/kreditberechnung-mit-sondertilgungen) bir Excel Datei indirip biraz kendin hesapla.
Aldiysan basta elinden geldiği kadar cok Sondertilgung yap. Hesaplarsan görürsün bunun ne kadar faydası olduğunu. Normal Kredilerde senede 5% var mit Sondervereinbarung daha fazla olabilir

Unutma evi alırken ca. 10% Nebenkosten (Makler/Notar- und Grundbuchkosten/Grunderwerbsteuer) var.

*özer52*
20 Şubat 2018, 18:04
achim i kim bilmez arkadasim (eski texas).. cok arkadaslarim var orda..

hatayli ve gazi antepli arkadaslarim a selamlar.. ;-)
ben hemelingen de yasiyorum.. mercedes werk e 1 km yakin..
o da biraz evin degerini yükseltiyor otomatikmen.. :-)
(hatta mercedes werkin catini üstünde ki parlayan yildizi görüyorum (wegweiser))..smilie_ban_005

evet talo176 eskiden texasdi ama 15 sene önce cok sükür simdi temizlendi magdeburg str vardi blocklar vardi yikildi temizlendi simdi cok güzel oldu achim ben uesen desma firmasinin yanindayim oldugum yer en sakin mahallesi mercedesde calisan cok arkadas var ama isim burda vermem dogru olmaz kesin tanirsiniz hemelingen bizimde cok takildigim yerler kuba cami ve cevreleri genelde saygilar *özer52*

talo176
20 Şubat 2018, 18:30
Kuba camii ye takiliyorsan o zaman benim abimi cok iyi tanimalisin.. ;)

Trabzon61
24 Şubat 2018, 22:34
Ilka ömce herkese slmlarimi iletiyorum

Bende acizane biraz tecrübemi aktarmak istiyorum.4cocuklu bir Aile babasiyim:tam 5 kere tasindim.hic evalma niyetim yoktu.
Huzurum olsun malim olmasin düsüncesindeydim.fakat sartlar ev almani gerektirdi.niye diyecek olusaniz cok cektim,ya komsulardan ya da ev sahibinden.13 sene oldu ev alali.dünya varmis.ne gürültü,ne karisanim var.cok sükür.Allah herkese nasip Etsin uzatmak istemiyorum eger imkaniniz varsa almanizi tavsiye ederim .evin borcu bitmis,bitmemis hic umrumda degil.benim icin huzur önemli.dedigim gibi karisanim York:yok yukarida ses var,yok asagida ses var,yok müzik caliyor.hamdolsun.bahcede var.ben de ileriye dönük planlarim var. fakat günlük yasiyorum.dün gecti,yarin daha gelmedi.o yüzden ilerideki sorunu simdi kafaya takmaya gerek yok,yarina cikacagimiz garanti degil.promlem geldigi zaman icabina bakmak lazim.Acizane tavsiyem özellikle cocuklu ailere mutlaka almayi öneriyorum.tabiki en önemli sart imkan meselesi .ayagini yorgana göre uzatmakgerekiyor..borc bitsede bitmesede bu dünyadan göcüp gidecegiz Eninde sonunda ,parada,malda burada kalacak.birde herseyin hayirlisini istemek lazim.Saygilarimla��

aslankral
25 Şubat 2018, 00:59
Benim Reihenendhaus var 2006 da sifirdan almistim, benimde ne borcu bitecekmis ne kar veya zarar edecekmis hic umrumda degil, ne zaman memlekete gidersem satar elime ne gecse Allah bereket versin gecmezsede oturdugum kardir diyorum. Bundan sonra yeniden kiraya cikmayi hic düsünmüyorum.

52hakan52
04 Mart 2018, 13:49
Hepiniz sagolun cevaplariniz icin bazi arkadaslarin dedigi gibi borc bitmesede ilerde satar parami alirim kiraya vercegim parayi evin kredisine öderim. Allaha sükür iyi kazaniyorum eigenkapitalda var bu meslegi devam yaparsam zorlancagimida zannetmiyorum. Simdi eski evi alip ilerde zararina satacagima bi kac euro fazla veririm yeni yani 20 senelik evi alirim. Bu aralar 70yasindaki eve adamlar 250000 euro istiyorlar

Karadağlı Rıza
28 Nisan 2018, 11:46
Birbey 3.0
"Herşeye ortaksan, işede ortak olacaksın bu ampül sırf bana yanmıyor. Aşağadaki arabaya sırf ben binmuyorum. Ben seni beslemek için evlendmedim, beraber kazanıp beraber yaşamak için evlendim"

Bravo Kardesim Bunu böyle hanimina söyliyebildiysen, gercek erkeksin, yada Bekar sin ? Ben hanima o Lamba sözünü söylüyeyim evden gider bida gelmez!.
Geri yazilarina katiliyorum, düsüncelerinden dolayi takdir ediyorum, cünkü gercegi boyasiz ortaya koyuyon. tesekürler.
Ev almak iyi hesab edilirse ekonomik, ama, kafa agrisi, bide kendini biryere uzun süre bagliyor.
Kirada olursan canin nasil isterse oradasin, isin nerde sen ordasin.
Bide sunu yazayim Büyük evin Büyük derdi var basimda, cünkü tecrübeden konusuyorum. Dösemesi kiradaki gibi olmuyor seni ille daha bahalisina sürüklüyor, hanimlar.

Birbey 3.0
28 Nisan 2018, 19:57
Hanıma söylemedim, daha kız arkadaşımken söyledim. Başta söyledim. Sonradan değişti diyemesin diye.

Ama bence evli olanlarda bunu yumuşak bir dille dikkatli bir şekilde yeri geldiğinde, mesala hanım para yetmiyor dediği zaman, söyleyebilir. Tabiki herkes kendi hanımın huyunu daha iyi biliyor.

Ben zaten kız arkadaşlarımı seçerken sadece ileriye dönük köy kasaba olabilcek kızlardan seçerdim. Dört beş Türk arkadaşım oldu, sadece birinde yanılmıştım. Gerilerinden başka nedenlerden ayrıldık. Tabiki bu dört beş hariç bizi beyenmeyende oldu.

Ama bir tane kız arkadaşım vardı, sonradan hanımın arkadaşı çıktı. Dükkandaydık hanım ile. Kasaya vardık birde baktım o. Bende daha toparlamadan bunlar öpüştü. Sonra hanım dediki, buda tanıştırayım eşim. Bende mecbur el uzatdım ve hanımın yanında dedim, biz zaten tanısıyoruz. Hanımda susdu odas susdu. Arabaya varınca ama hanım beni bir sorguya çekti. Bende dedim açıkcası eski kız arkadaşım dedim.

Hakki27
22 Temmuz 2018, 13:33
Selam arkadaslar yorumlari kismen okudum ve konu acmama gerek yok diye buraya yazmaya karar verdim. Allah kismet ederse ev alacam yada yaptiracam tabi yaptirma nekadara mal olur yada ev alma nekadara mal olur pek bilmiyorum. Hangisi daha mantikli yaptirmak mi almak mi.
nord westfalen Bolgesindeyim gütersloh rietberg bu cevrede olan bilen yada alan yada yaptiran arkadaslardan yorumlarinizi bekliyorum. Biraz bilgi vereyim 2 cocugum var ve esim calismiyorum kendim restaurantim var ve kayinbabamdan ortagiz gelir de allaha sukur ayda 3 bin 5 arasi degisiyor. Iyi gunler dilerim herkeze simdiden.

Birbey 3.0
22 Temmuz 2018, 20:03
Ustam ev yaptırmak tabiki daha iyi. Ama senin işin riskli. Serbest meslek çalışıyorsun. Kredi alabilmen için işci gözükmen lazım. Serbest meslekli gözükürsen kredi vermezler.

Daha önceki görüşmelerimizi yanlış hatırlamıyorsam, serbest meslekliydin. İşci göstertirsen, aylığın düşecek. Yanlış hatırlamıyorsam emeklini yatırmıyordun.

Ayrıca sizin arlar nasıl bilmiyorum, ama bir ev 400000 bin Euroyasa, en az 200.000 Kapitalin olmaliki, bu evi 30 senede ödeysesin. Kapitalin yoksa sana 400000 Euroluk bir ev faizinile 700000 - 800000 Eurodan döner.

Eğer kapitalin çok yoksa boş iş. Benim aylık 4000 Euro gelirim ve sadece 15000 Euro borcu kalmış dairem var almıyorum. Etrafımda daha düşük geliri olupta alan var. Millet ödeme derdinde değil, sadece yaşamak derdinde. Ters anlama, öuellikle hanımı işe gitmeyen kadınlar çok iştahlı oluyor. Çalışan kadın olmuyor fazla, çünkü para kazanmak ne kadar zor biliyor.

Bence bütcene uygun en fazla 20 yılda bitecek ev daire al daha makul. Sonunda elinde birşey kalıyor. Ha dersen gayınbabam restaurantlar kıralı, zaten 1 Milyon Avrosu var, eninde sonunda bize 300.000 Avro kalacak, o ayrı birşey tabiki. Benim babam işci ama tutumlu bir insan. Belki Almanyada bir ev alacak kadar maddi gücü vardır, ama ben yinede almıyorum. Ölmemiş insanın parasını planlamayı kendime yakıştıramıyorum. Benim ellerinden öper iki oğlum var, doğdu doğalı onların çocuk parasını bile biriktiriyorum, yarın düğün olacak para lazım. Ama etrafıma bakıyorum, herkes fors peşinde. Neubau ev, altında 4-5 yaşında Audi, tatilde en kral otel. Allah daha çok versin diyeceğim, ama diyorum, çünkü Allah vermemiş. Her tarafı borç.

webci
22 Temmuz 2018, 21:21
Selam arkadaslar yorumlari kismen okudum ve konu acmama gerek yok diye buraya yazmaya karar verdim. Allah kismet ederse ev alacam yada yaptiracam tabi yaptirma nekadara mal olur yada ev alma nekadara mal olur pek bilmiyorum. Hangisi daha mantikli yaptirmak mi almak mi.
nord westfalen Bolgesindeyim gütersloh rietberg bu cevrede olan bilen yada alan yada yaptiran arkadaslardan yorumlarinizi bekliyorum. Biraz bilgi vereyim 2 cocugum var ve esim calismiyorum kendim restaurantim var ve kayinbabamdan ortagiz gelir de allaha sukur ayda 3 bin 5 arasi degisiyor. Iyi gunler dilerim herkeze simdiden.
Kardesim ev almak iyi bir yatirim da is olsun diye alirsan cok basin agrir
Sana tavsiyem 80/100 bin avroyu gecmeyecek acik artirimdan alman ve evin cok betbat olmamasi ayrica tamirden anliyorsankendin yaparsin...
Bu fiyat bir ev noter rechnunglu tamiri vergisi derken sana bir 80 bine falan mal olur ve cekecegin kredi 160/180 bin avro icinde olur..
250/350 bin avro bir ev aldiginda dusun ki bu servet nerelere ulasir..

Birbey 3.0
23 Temmuz 2018, 02:47
Webci 250.000 keske bizim burda ev olsa. Orta halli bir ev 400.000 Euro. Münihe falan gidersen 800.000 - 1.000.000 Euro falan.

Hakki27
23 Temmuz 2018, 14:29
Ustam ev yaptırmak tabiki daha iyi. Ama senin işin riskli. Serbest meslek çalışıyorsun. Kredi alabilmen için işci gözükmen lazım. Serbest meslekli gözükürsen kredi vermezler.

Daha önceki görüşmelerimizi yanlış hatırlamıyorsam, serbest meslekliydin. İşci göstertirsen, aylığın düşecek. Yanlış hatırlamıyorsam emeklini yatırmıyordun.

Ayrıca sizin arlar nasıl bilmiyorum, ama bir ev 400000 bin Euroyasa, en az 200.000 Kapitalin olmaliki, bu evi 30 senede ödeysesin. Kapitalin yoksa sana 400000 Euroluk bir ev faizinile 700000 - 800000 Eurodan döner.

Eğer kapitalin çok yoksa boş iş. Benim aylık 4000 Euro gelirim ve sadece 15000 Euro borcu kalmış dairem var almıyorum. Etrafımda daha düşük geliri olupta alan var. Millet ödeme derdinde değil, sadece yaşamak derdinde. Ters anlama, öuellikle hanımı işe gitmeyen kadınlar çok iştahlı oluyor. Çalışan kadın olmuyor fazla, çünkü para kazanmak ne kadar zor biliyor.

Bence bütcene uygun en fazla 20 yılda bitecek ev daire al daha makul. Sonunda elinde birşey kalıyor. Ha dersen gayınbabam restaurantlar kıralı, zaten 1 Milyon Avrosu var, eninde sonunda bize 300.000 Avro kalacak, o ayrı birşey tabiki. Benim babam işci ama tutumlu bir insan. Belki Almanyada bir ev alacak kadar maddi gücü vardır, ama ben yinede almıyorum. Ölmemiş insanın parasını planlamayı kendime yakıştıramıyorum. Benim ellerinden öper iki oğlum var, doğdu doğalı onların çocuk parasını bile biriktiriyorum, yarın düğün olacak para lazım. Ama etrafıma bakıyorum, herkes fors peşinde. Neubau ev, altında 4-5 yaşında Audi, tatilde en kral otel. Allah daha çok versin diyeceğim, ama diyorum, çünkü Allah vermemiş. Her tarafı borç.

Evet haklisiniz kim ister ki 400000 bin euro borcu olsun yillarca odemeyle ugrassin burdaki amacim benim ev alsam emlakcidan ordan burdan gidecek kesinti derken yanilmiyorsam 40 bin euroya kadar cikiyor ve aldigin eve bagli ustune maseafi varmi yokmu orasi mechul olabilir. Allaha sukur is konusunda cok guzel gidiyor is ve tabikide en az 20 sene olmak sarti ile odeme olacak yoksam diger sekil de ben zararli olacagim esim neden calismiyor onuda soyliyeyim belinden rahatsiz calismak istiyor ama tabiki buna ben izin vermiyorum cok cok calisirsa teil zeit bi yerde calistirabilirim. Herneyse kendi isimde ben zaten isciyim ve emekliligim ödeniyor. Ve oyle araba yeni filan gozumde degil sadece istedigim bahceli ilerki zaman da rahat edebilecegim ev istiyorum.

Hakki27
23 Temmuz 2018, 14:32
Kardesim ev almak iyi bir yatirim da is olsun diye alirsan cok basin agrir
Sana tavsiyem 80/100 bin avroyu gecmeyecek acik artirimdan alman ve evin cok betbat olmamasi ayrica tamirden anliyorsankendin yaparsin...
Bu fiyat bir ev noter rechnunglu tamiri vergisi derken sana bir 80 bine falan mal olur ve cekecegin kredi 160/180 bin avro icinde olur..
250/350 bin avro bir ev aldiginda dusun ki bu servet nerelere ulasir..

Haklisiniz 250 bin euro ev ucuz bana gore ama sadece 250 bin euro olsa ustune geleceklerden insan alamiyor ev 250 bin tapu emlak 290 daha kredinin faizi haric oldu sana ev villa deymez yani okadar bi eve okadar para.

webci
23 Temmuz 2018, 15:57
Webci 250.000 keske bizim burda ev olsa. Orta halli bir ev 400.000 Euro. Münihe falan gidersen 800.000 - 1.000.000 Euro falan.

Ben aldim kardesim insaat tapu vergi cart curt hepsi 180 bine mal oldu...eksikleri tabiki vardi onlarida simdi yaptiriyorum..25/30 bin daha lazim..villa tamamdir:-)

Birbey 3.0
24 Temmuz 2018, 14:14
150.000'da ev var. Mesela Mecklenburg-Vorpommern'in biraz sehir kenarlarına çık çok var

Düşük olma nedeni, in cin top oynuyor. Fabrika yok, iş sahası az, satmak zor.

Münih'e gel, 300.000 Euroya 2-3 oda daire zor alırsın şehurik kenarında. Şehirin iç bölgesinde 500.000'den başlıyor orta halli bir daire.

Münih'e yakın 60 km Augsburg var, 3 oda orta halli bir daire 250.000 - 300.000 şehirin iç bölgesinde.

Yani demek istediğim ucuza ev bulunur Almanyada, ama yaşam kalitesi arttıkca pahalanıyor.

Ben NRW gidince, açık söyleyim, ben orda yaşamam. Bayerni gördükten sonra oralar bakımsız. Ha Düsseldorf gibi istisnalar tabiki var.

s2015
29 Ağustos 2018, 02:24

Kardes BU nasil is.... :) 100.000 Euro ya nasil 8 daire aliyorsun ve o 8 daire den nasil 8000 tl aylik kira aliyorsun....

W211
23 Eylül 2018, 15:58
Selam millet,

Ben burda evi alipda ödeyeni hic görmedim,millet yüklü kredi alayim diye kendi kendine kuyuya atiyor,sonrada ayriliklar basliyor,ondan sonrada neden böyle oldu diyorlar....eee ayagini yorgana göre uzat demis atalarimiz....vallahi kusura bakmayin sizin gibilere hak böyle hayat...düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....kadina kendi hava atacagim derken kendilerini maf ediyorlar bence asiri derecede ruh sagligi bozuk insanlar bunlar kusura bakmayin icimden geldigi gibi yazdim

gentlement
26 Eylül 2018, 08:53
düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....

kardes, 300.000 EUR krediyi hicbir banka sana aylik 500 EUR taksit ile vermez! 300.000 EUR yu aylik 1.000 EUR nun altinda verecek banka tanimiyorum ben!

.onur
26 Eylül 2018, 11:19
150.000'da ev var. Mesela Mecklenburg-Vorpommern'in biraz sehir kenarlarına çık çok var

Düşük olma nedeni, in cin top oynuyor. Fabrika yok, iş sahası az, satmak zor.

Münih'e gel, 300.000 Euroya 2-3 oda daire zor alırsın şehurik kenarında. Şehirin iç bölgesinde 500.000'den başlıyor orta halli bir daire.

Münih'e yakın 60 km Augsburg var, 3 oda orta halli bir daire 250.000 - 300.000 şehirin iç bölgesinde.

Yani demek istediğim ucuza ev bulunur Almanyada, ama yaşam kalitesi arttıkca pahalanıyor.

Ben NRW gidince, açık söyleyim, ben orda yaşamam. Bayerni gördükten sonra oralar bakımsız. Ha Düsseldorf gibi istisnalar
tabiki var.

Ben NRW de yani kölnde yasiyorum ve bende kölnden baska yerde yasayamam

cassano
26 Eylül 2018, 15:21
Valla 300.000 Euro'ya ev alip 30 sene borc ödemek'de kolay degil. Yaparsin, olmuyor degil. Gel gelelim, söyle bir maasinda komple cebinde kalsin.

Evlerin fiyati zaten cosdu gidiyor. Gecenlerde bi ev bakim dedim. Kendim zaten bir köyde kaliyorum, aslinda uygun olmasi gerek. Neredeyse yikilmis, yikalacak eve adam 190.000 Euro istiyor. Bu evin icine zaten herseyi yeniden yapmak zorundasin. Bu ev gelir 350.000 Euro'ya.

Belki'de su an en iyi ev getirisi olan. Öylesini bulmak'da zaten sans ve nasip isi.

Birbey 3.0
26 Eylül 2018, 19:27
Ev ev ev moda olmus. Alin bir daire oturun iste.

avcilar kirali
27 Eylül 2018, 09:54
Selam millet,

Ben burda evi alipda ödeyeni hic görmedim,millet yüklü kredi alayim diye kendi kendine kuyuya atiyor,sonrada ayriliklar basliyor,ondan sonrada neden böyle oldu diyorlar....eee ayagini yorgana göre uzat demis atalarimiz....vallahi kusura bakmayin sizin gibilere hak böyle hayat...düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....kadina kendi hava atacagim derken kendilerini maf ediyorlar bence asiri derecede ruh sagligi bozuk insanlar bunlar kusura bakmayin icimden geldigi gibi yazdim

Benimde icimden geldigi gibi yazayim dedim:Aslinda Ruh sagligi bozuk olan sensin!Cok gereksiz seyler yazmissin.Ev aliyorlar,sonra ayriliklar basliyor demissin,kirada oturan ayrilmiyormu?Sen hayatinda bir Baltaya sap olmadiysan,herkesi kendin gibi sanma.Adam bir soru sormus,sen tutturmussun:Haktir batmasi,Asiri Ruh hastalari bunlar,.....vb..., yakismayan sözler bunlar...Al veya alma dersin,öneride bulunursun,eksigi artiyi sunarsin,adama yardimci olursun...

talo176
27 Eylül 2018, 12:07
6 ay evel benim abim yeni (halen bitmedi, az kaldi) doppelhaushälfte aldi..
inanin, ona benzer evi (doppelhaushälfte) benim bauträger bastan benim icin yapacakti.. o zaman (2006/07) ki fiyat 140 bin €..
abim o eve simdi 325 bin € ödedi..
yazikkkkkk... :D

Acemibiri
27 Eylül 2018, 12:10
Bende söyle bir soru sorayim.
Benim 3 odali Dairem var Münihde sehir merkezinde denilebilir.
Su an degeri 400-450 bin eur Borcu yok 5 yil önce bitirdim. Jobcenter 'den Kiracim var Kira getirisi kalt 1060 €, warm 1293 eur.
Acaba ileri 10 yil icinde faizler artacaksa bu evin su anki degeri ilerde düsermi?
Simdiden elden cikartsam mi??
Kira ile devam etsem mi yoksa Kiralarda düsebilirmi?

cassano
27 Eylül 2018, 12:20
Bende söyle bir soru sorayim.
Su an degeri 400-450 bin eur Borcu yok 5 yil önce bitirdim. Jobcenter 'den Kiracim var Kira getirisi kalt 1060 €, warm 1293 eur.
Acaba ileri 10 yil icinde faizler artacaksa bu evin su anki degeri ilerde düsermi?
Simdiden elden cikartsam mi??
Kira ile devam etsem mi yoksa Kiralarda düsebilirmi?

Münih de evler ucuzlamaz. Oldugu gibi birak bence

Acemibiri
27 Eylül 2018, 12:20
Münih de evler ucuzlamaz. Oldugu gibi birak bence

Insallah cogu öyle diyor, ama yinede terettüt edmiyor degilim yani.

cassano
27 Eylül 2018, 12:47
Son yillarin istatistiklerine bi bak. Evlerin fiyatlarina, kiralarina. Kendinde biliyorsundur münihi. Münihin neresinde tam olarak.

gentlement
27 Eylül 2018, 13:15

kardes, Münih gibi Almanya´in en pahali sehrinde hele birde sehir merkezinde daire satilirmi hic!!! Temelli Türkiye´ye geri dönüs yapilsa dahi satilmaz... Oradan gelecek kira senin Türliye´de alacagin emeklilikten cok cok daha fazla olur... Sadece kiraya verdigin kisilere dikkat edeceksin o kadar...

Asla, o evi satma!!!

Acemibiri
27 Eylül 2018, 16:36
Son yillarin istatistiklerine bi bak. Evlerin fiyatlarina, kiralarina. Kendinde biliyorsundur münihi. Münihin neresinde tam olarak.
Laimer Platz .

SesSizliK
27 Eylül 2018, 17:57
Ev ev ev moda olmus. Alin bir daire oturun iste.

valla bu yoruma hic katilmicam imkani olan herkes bence ala bilecegi en güzel evde oturmali ama ( iMKANLAR DAHiLiNDE )

sahsen benim imkanim olsa bende isterim bahceli kendime ait güzel bi evim olsun kapisinda kendi garajim yazin bahcesinde serin oturayim grilimi yapim cayimi icim esim dostum gelsin vsss.

Daire meselesi kira vermektense yine iyi orasi ayri tabi

cassano
29 Eylül 2018, 14:32
Laimer Platz .

Laim dedigin merkez zaten. Orada cok rahat kiralarsin, hic bir zaman da bos kalmaz. Emekli bi para, satip ne yapacaksin.