PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Calistigim yetde Abmahnung aldim sorun olurmu?

Acemibiri
08 Şubat 2018, 21:57
Arkadaslar bugün calistigim yerde abmahnung aldim.
Pause raumda benim devamli oturdugum masaya gelip batak oynayan birilerini uyardim cünkü inanin oturacak yer yok.
neyse bu bir baska yere gidip oturdum.Bunlar yine diger pausade yine bizim oturdugumuz yerde yine batak oynamaya baslamislar yine geldiim yine yer yok.Bu sefer sinirlendim benim devamli oturdugum sandalyedeki kisiyi itip sandalyemi aldim.Yapmamam gerekirdi ama iste oldu.Sadece itip sandelyemi aldim vurma falan yok.Bu kisi beni sikayet etti bana abmahnung verdiler. Bana isteyen istedigi yere oturabilir ve kagit oynayabilirler iste sizin o kisiyi itme hakkiniz yok diye abmahnung verdiler.
Sormak istedigim bu abmahnung ne kadar tehlikeli?
Ve kündigung vermek icin kullanabilirlermi?
24 yildir calistigim yer ve gleichstellung schwerbehinderungum var.

webci
08 Şubat 2018, 22:00
Abmahnunga itiraz edip geri cektir..
Hemen imzalama..

yilmaz68
08 Şubat 2018, 22:02
2 sene sonra silinir biliyorum.
2 sene içinde toplam 3 abmahnung aldığında çıkış verebilirler biliyorum yanlışta olabilir.

Acemibiri
08 Şubat 2018, 22:20
@webci
ustam imzaladim.Personal büroda mafya gibi idiler.
Inanin betriebsrat dahi onlardan gibiydi.
ve bana kurtzfristig bildirdiler personalbüraya gidecrksin diye.
Betribsrat gec geldi, anlattiklarimin cogunu duymad bile.
bana imzalayip imzalamamakta serbestsiniz demedi betriebsrat.
Ve betriebsrsttaki bu kisi üstelik Türktü.
Inanin hic yardimci olmadi ve üstelik konusmadan sonra hemen cekti gitti.Hic olayin icini disini bsna sormadi.Telefon ile ona ne söyledilerse bildigi o.Tabiki parasini isverenden aliyor ben gibi kücük sahislar icin neden isveren ile kötü olsunki?
24 yildir betriebsrsta beitrsg ödüyorum daha önce böyle büyük hic problemim olmamamisti.
Üstelik o kisiden dün özürde dilemistim.Zaten 15 yildir falan ayni yerde calisiyoruz.Hic beklemiyordum.
Üstelik psikolojik tedavide görüyorum erken sinirlenmekten.Bunu dahi söyledim ama nuh dediler peygamber demediler.
korkum cikis falan verebilirlermi?
Sonra itiraz etsem bu seferde bana takarlar diye korkuyorum.

yalanmi
08 Şubat 2018, 22:21
önemli bisey degil...sonucta vurma yok
asagilama yok...ayni sucu tekrarlamassan büyütülecek birsey yok...

webci
08 Şubat 2018, 22:36
okey kardes,,
anlasilan o türk dedigin yaratik yalakanin biriymis,,
aslinda ayak diretip hicbirseyi kabul etmemek gerekirdi ama uzerine alinma biz turkler malesef hemen ürperip cikarilma korkusuna kapiliyoruz..
is yerinde sen gleichberechtigung anlasmasi imzaladin,onlarin yaptigi bu anlasmaya uymamaktir,,
simdiden sonra senin icin fazla birsey degismez,,
hakli olduklarini sanarak sana yan cizmeye cüret edebilirler,,
sende doktoruna gidip rapor alacaksin,,tabi isler ileride uzarsa,
senin ausweisden dolayi bilmem kac prozent ama atilmama sansin var,,
neyse gecmis olsun,,
nter bestimmten Voraussetzungen können dann auch Personen den schwerbehinderten Menschen gleichgestellt werden, bei denen "nur" ein Grad der Behinderung von 30 oder 40 festgestellt wurde. Die Rechtsgrundlage für die Gleichstellung ist § 2 Abs. 3 SGB IX in Verbindung mit § 68 Abs. 2 und 3 SGB IX.
Betroffene, bei denen die Voraussetzungen zutreffen, können einen Antrag bei ihrer Arbeitsagentur am Wohnort stellen. Das kann mündlich, telefonisch oder schriftlich geschehen. Die Arbeitsagentur schickt den Antragstellern ein Formular zum Ausfüllen zu.

Auch der Arbeitgeber, der Betriebs- oder Personalrat und die Schwerbehindertenvertretung bekommen einen Fragebogen zugesandt und können Stellung nehmen. Dann prüft die Arbeitsagentur, ob im jeweiligen Fall die Voraussetzungen für eine Gleichstellung vorliegen und eine Gleichstellung ausgesprochen werden kann.
er Arbeitgeber hat gegen die Gleichstellungsentscheidung keine Anfechtungsmöglichkeit. Er ist nur "mittelbar betroffen" und die Gleichstellung greift nicht direkt in seine Rechte ein. Das hat das Bundessozialgericht in seinem Urteil vom 19. Dezember 2001 eingehend dargelegt (Aktenzeichen: B 11 AL 57/01 R).
Hat ein schwerbehinderter Arbeitnehmer derartige Schwierigkeiten am Arbeitsplatz, dass sie sein Arbeitsverhältnis gefährden können, muss der Arbeitgeber dafür Sorge tragen, dass die Probleme frühzeitig beseitigt werden. So kann bei Rückenproblemen beispielsweise ein höhenverstellbarer Schreibtisch auf Kosten des Integrationsamtes eingerichtet werden,oder menschen mit physicherbelastung (§ 84 Abs. 1, SGB IX, Prävention).
Die Arten der Behinderung können sein:

Geistige Behinderung
Körperbehinderung
Lernbehinderung
Hörschädigung (Gehörlosigkeit oder Schwerhörigkeit)
Sehschädigung (Blindheit oder Sehbehinderung)
Sprachbehinderung
Schwerstbehinderung
Verhaltensstörung
Mehrfachbehinderung

kara
08 Şubat 2018, 22:36
yanlis anamala Acemibiri ama sen haksizsin. adamlarin pause sinde ,adamlar istedigni yapar. ahlaksiz birsey de yapmamislar, kim bastan gelirse istedigi yeri alir.
sana yermi kalmiyor ozaman senin vorarbeitere gideceksin, pause zamanini degistirmene bakacaksin. bence o kisiden özür bile dilemelisin , bu özür abmahnung icin degil,insanlik icin olacak.

iso98783
08 Şubat 2018, 22:40
hemen abmahnung biraz sert bir olmus ama sonucta bu isverenin elinde ve betriebsrat bu konuda pek pek bir sey yapamaz engelleyemez sonucta ortada olan tätlichkeit var az yada cok sana göre az itip altildan sandelyeyi aldigin kisiye göre cok ayni olaya sen maruz kalsaydin sen ne yapardin acaba ve Betriebsrat icin isciden para kesilmez sen sendika aidati karistiriyorsun cünki betriebsrat ile gewerkschaft iki ayri yapidir.

garip_38
08 Şubat 2018, 22:41
hic uzatma kafaya takma bir sey olmaz..

kara
08 Şubat 2018, 22:43
aklima gelmisken, sen bugün oldu yazmisin, bu seni sikayet eden kisi doktora gutachtene gitmese iyi , sen onu bide düsün . sonucta sen imzayi atmisin ,kabul etmisin .
yani giderse adam hakli ama insanligina kalmis bir olay.

Acemibiri
08 Şubat 2018, 22:43
yanlis anlamiyorum ki.
Zaten sahisdan dün özür dilemistim.Ben hakliyim demiyorum lütfen iyi oku yazdiklarimi.Sadece bitinci pausede uyarmama ragmen ikinci pausede aynisini yapmalari (ikiside Türk bu 4 kisiden ) ve olayin buraya gelmesine sebep olmalari agirima gidiyor.
Ben yer yok bulamiyoruz diyede daha maisterimi daha öncede uyarmistim.Ama beni hice sayiyorlar betriebsrat hic bunlari dinlemedi bile, cünkü gec geldi.Yani isin cok detaylarini anlatamadim size.Hakliyim demiyorum.
Ben bu abmahnungun zarari nedir?
Cikis verme icin kullanabilirlermi onu soruyorum.ì

TipiTip
08 Şubat 2018, 22:45
bence sen acik konusmuyosun

sadece itip sandalye alma ile abmahnung vermezler

Isyerlerinde Pausede isteyen istedigi yerde oturur , Feste Sitzordnung olmadiktan sonra

isteyen yemek yer isteyen batak oynar isteyen namaz kilir

bence sen bunlara kafayi taktin , ve fevri davrandin

bak ne diyorsun kendin : Üstelik psikolojik tedavide görüyorum erken sinirlenmekten

onun haricinde gleichstellung schwerbehinderungum var. diyorsun

ama bunlar sana isyerinde arkadaslarina istedigin gibi davranmayi itip kakmayi hak saglamaz

Özür diledim diyorsun , özür dilemen senin HAKSIZ olarak mecburi bir görevin sen haksizsin ve arkadasindan özür dilemissin

ama bu senin isyerinde yaptiklarini ortadan kaldirmaz

o zaman herkes istedigini yapar bir özür diler olay biter , varmi öyle bir mantik

kanuni haklarini aramak senin dogal hakkin aramlisinda

ama o arkdasininda isyerininde kanuni haklarini aramak uygulamak haklari

Sendika benden yana olmadi diyorsun , yaw nasil olsun ???

iki isci var ortada sendika icin ikiside esittir , haksiz olan cezasini alir mantigi ile görevini yapar

ne yapsin sendika seni hakli bulup itip kaktigin diger arkadasi haksizmi bulsun ???

isverene karsi tabiki birinize negativ digerinize positiv davranacak

bence sen eksik yaziyorsun yazdiklarini .... tam olarak aciklamiyorsun burda

sadece sandalyeyi itip almak ile bu is buraya gelmezdi

imzaladigin evrakta neler yazdigini kimse bilmiyor burda nasil sana isten cikarirlar diye akil verebilsin

ama ileri dogru buna benzer bir olay daha olursa tabiki adamlar bunu kullanilir

niye kullanmasin ?? elinde kapi gibi imzali abmahnung var

kara
08 Şubat 2018, 22:46
hayir ama is inada binerse , mide agrisi yapmaya baslarlar, seni isinden soguturlar.

samsunlu
08 Şubat 2018, 22:48
Olayin sonu Cikis vermeye gitmez, amma sen artik diken üstündesin.
Atalarimizin güzel bir deyimi var
Olmus ile gecmisin önüne gecilmez!!!
Isin daha kötü tarafi sen firmanda dislanabilirsin, ayagini denk at.

webci
08 Şubat 2018, 22:49
bu gibi konularda özellikle isyerinde altta kalmamak, suclu dahi olsan istemeyerek,isteyerek hakli cikacak, pabuc birakmayacak, biraz acimasiz olacaksin,,
vatandasinin bile yalakalik ugruna yan cizmis olmasi hak ve hukuk aramanin ötesinde birsey..

tr-22
08 Şubat 2018, 22:54
Suanda bir zarari yok,arkadasin bir yazmis eger mahnunglar 3 defa tekrarlarsa cikisin olur, gleichstellung schwerbehinderungum var diyorsun hic bir sey olmaz kafanada takma.

Acemibiri
08 Şubat 2018, 22:59
sen acik konusmuyorsun diyrn arkadas istersen san abmahnungu mailini ver postalayim.
Vurma falan yok.
neden hemen ön yargilisiniz?
Ben sizi burda kandirsam elime ne gececek?
Betriebsrat ds herkes esittir diyorsun tamam, ama ben betriebsrat toplantiya gec geldi bir cok anlattigim seyi duymadi.Is yogunlugundan dolayida hemen cekti gitti.
Onun haberi oldugunda gel böyle birsey varmis ne nedir anlat bakalim demesi gerekmiyormuydu?
neyse arkadaslar cevaplariniz icin sagolun.Konuyu uzatmaya gerek yok.Olacak neyse o olur.
herkese iyi geceler.

TipiTip
08 Şubat 2018, 23:00
sen acik konusmuyorsun diyrn arkadas istersen san abmahnungu mailini ver postalayim.
Vurma falan yok.
neden hemen ön yargilisiniz?
Ben sizi burda kandirsam elime ne gececek?
Betriebsrat ds herkes esittir diyorsun tamam, ama ben betriebsrat toplantiya gec geldi bir cok anlattigim seyi duymadi.Is yogunlugundan dolayida hemen cekti gitti.
Onun haberi oldugunda gel böyle birsey varmis ne nedir anlat bakalim demesi gerekmiyormuydu?
neyse arkadaslar cevaplariniz icin sagolun.Konuyu uzatmaya gerek yok.Olacak neyse o olur.
herkese iyi geceler.

postala : [email protected]

gezgin38
08 Şubat 2018, 23:01
tabiiki ilk önce imzalamana gerek yok itiraz etme hakkin var, sendikadaysan onu bul ve onunla görüs, senin uzun süredir calismis oldugun isyeri sana abmhnungu bana kalirsa öylesine verdiler yani bi gecerliligi yoktur sanirim ve umarim, amma verdigini varsayarsan itiraz edip geri cektirebilirsin senin diger iscilerden fazla hakkin var.

Acemibiri
08 Şubat 2018, 23:01
postala : [email protected]
tamam bekle scannen yapip postaliyorum.

OrLoW
08 Şubat 2018, 23:13
Korkma birşey olmaz sadece mahnung 2 ci ve 3 cüyü almamaya bak sadece...

Özürde dilemişsin artık olmuş bitmiş bir olay, bundan sonra dikkat etmeye çalış..

Adamı itmeseydin iyimiş adamı itmek demek adamı dövmüşsün el sürmüşsün !! Adama dokunmadan itemezsin

TipiTip
08 Şubat 2018, 23:20

:confused:allaalla6vrallaalla6vr

Acemibiri
08 Şubat 2018, 23:23
@TipiTip
gönderdm ve kisacada olayi anlattim.

TipiTip
08 Şubat 2018, 23:29
evet arkadas gercekten yolladi Abmahnungunu

ön yargili oldugum icin ÖZÜR DILERIM !!!!!!!!!!!!!!!!!

arkadasin yaptigi ** OTURAN KISIYI ELLERINLE TUTUP SANDALYEDEN KALDIRMAK **

usta buna sana Abmahnung veriyorlarsa bunlarin niyeti kötü

bunlar seni postalamak istiyorlar , ve yaziyorda zaten buna benzer baska bir olayda Isten cikarmaya gider diye

usta sen imzani geri almaya ugras neyi imzaladigini bilmedigini söyle avukat tut olmazsa

bunlarin niyeti iyi degil

Acemibiri
08 Şubat 2018, 23:36
evet arkadas gercekten yolladi Abmahnungunu

ön yargili oldugum icin ÖZÜR DILERIM !!!!!!!!!!!!!!!!!

arkadasin yaptigi ** OTURAN KISIYI ELLERINLE TUTUP SANDALYEDEN KALDIRMAK **

usta buna sana Abmahnung veriyorlarsa bunlarin niyeti kötü

bunlar seni postalamak istiyorlar , ve yaziyorda zaten buna benzer baska bir olayda Isten cikarmaya gider diye

usta sen imzani geri almaya ugras neyi imzaladigini bilmedigini söyle avukat tut olmazsa

bunlarin niyeti iyi degil

Sagol Dostum bu sekilde yazman bile inan insana Moral veriyor.Haksizligin daniskasi isin icinde var.
Üstelik ilk pause 9.00'da uyardigim kisim yok.
Pause saati yanlis.
9 Pausesinde uyardim,bu olay 12:00 Pausesinde ve bu pause uzun. 30 dakika.
Ben 30 dakika nasil ayakta durayim.Bende 30 Prozent Gleichstellung schwerbehinderung var.
Öyle dolúyum bazi detaylari yazmayi unutuyorum oda sizde tabiki celiski yaratiyor.
Neyse allahlarindan bulsunlar, bu 4 kisi icinde 2 si Türk 2 si yugoslav(Hirvat)

Türkün birisi 54 yasinda abi dedigimiz saygi gösterdigimiz kisi.

tr-22
08 Şubat 2018, 23:39

arkadasim sen burada bir konu acmisin,bir cok arkadasimiz bildigini yada fikri söylemis,okur gecersin bir dahakine dikkatli olursun,olay zaten kapanmis.

ama sen burada o söyle yazmis bu böyle yazmis ispatlamak zorunda degilsin,senin anlattigina isteyen inanir istemeyen inanmaz,konu acildiginda bazilarinin yazilarinda elestiri olacaginida düsünmelisin,kimse senin tarafindan olacak diye bir sey yok.

Dedigim gibi yasanmis bir olay olmus kafana takma unutmaya calis,yoksa is yerinde kendi kendini rahatsiz edersin buda senin icin iyi olmaz.

Birbey 3.0
08 Şubat 2018, 23:48
Acemibiri, bence sen suçlusun? Pausede insanlar istediğini yapabilir. Kağıtda oynar, yemekte yer. Sen niye karışıyorsunki? Senin yetkin mi var milletin ne yaptığına karışmak?

Sen devamlı oraya oturuyordun diye, başkası oturamaz diye birşey yok. Tapulu yerin değil. Oturcak yer kalmıyorsa, o kağıt oynayan adamın sorunu değil.

Otobüsdede herkese oturacak yer kalmıyor. Şimdi ben sana kalk, orda ben hep oturuyordum desem, sen kalkarmısın?

Piskolojik tedavi falan görüyorum, bunları geç. Sen piskolojin bozuk diye kafana göre kimseyi itip kakman özür falan değil. Her piskolojik rahatsızlığı olan kafasına göre milleti iter kakarsa nereye varır bu iş? Bana öyle geliyorki, nasıl olsa "piskolojik raporum var, bana birşey yapamazlar" düşünüyorsun. Tam tersi. Piskolojik rahatsızlığın olması seni korumaz. Seni işten kovmaya bile yeterli. Çünkü kimse senin öfke kontrol sorunu iş hayatında ve dışarda çekmeye mecbur değil.

Birde Betriebsratı suçluyorsun. Neymiş Türk ama bana yardım etmedi. Ne alakası var? Türk diye senin yaptığın yanlışını savunacak değil. Hata yaptıktan sonra Türk de aynı, Alman'da.

Kusura bakma. Elin kolun senin rahat durmasın, keyfine göre oturan adama git sataş sonra birde üste çıkmaya çalış. Hadi benimde piskolojim bozuk. Şimdi seni kalksam dövsem, seni bu adam piskolojisi bozuk diye kendi bana dövdürtürmüsün? Şiddetin azı çoğu olmaz. Dünya bakışını bir gözden geçir.

Birde Persobalabteilunga mafya diyorsun? Bir öz eleştiri yap, mafya onlarmı, sen mi?

Kusura kalma, adamlar seni fristlos kündigen etmediğine şükür et. Sen durup dururken zorbalık yap, sonra piskolojim bozuk. Abmahnung'a itiraz etde, sonra mahkemede görürsün, hakim sana "kovulmadığına şükür et" deyip demiyeceğini.

Birde yok 9'da değilde, şu saatde oldu yanlış falan yazıldı. Ne fark eder? Suçun saati fark etmez.

Ayrıca 30% var diyorsun. Otuz Prozentnin hiç bir değeri yok. 30 Prozenti almak için çok büyük bir rahatsızlık gerekmiyor.

Af buyur, sorun o kağıt oynayanlar değil, kendini öfke kontrolünü altına alamayan sensin. Zaten sorunun kendin olduğunu anlasan, otomatìk öfkeni kontrol etmeyide becerirsin.

Birde beddua falan okuma o kişilere.

iso98783
08 Şubat 2018, 23:59
Arkadaslar abmahnung imza atmak veya atmamak bir sey degistirmiyor isciye bildirildigi andan itibaren gecerli

hekimoglu
09 Şubat 2018, 01:47
Sahitlerin huzurunda muhattabin yüzüne okunan abmahnung un gecerliligi vardir, imzalamamis olmak mahkemeye gidilirse azda olsa imzalamayani koruyabilir. Ayrica dikkat ettim bircok arkadas ayni hatayi yapmislar 3. abmahnung cikis sebebidir diye, hayir öyle birsey yok arkadaslar bu cok yaygin dogru sanilan yanlistir isveren isterse birinci abmahnungdada cikis verebilir 2-3 ü bekleme zorunlulugu yoktur. Bir arkadasimizinda dedigi gibi Betriebsrat ile Gewerkschaft arasinda fark vardir aidat Gewerkschaft a ödenir Betriebsrat a degil, ben kendimde 2 dönem Betriebsrat lik yaptigim icin dönen dolaplari cok iyi bilirim rezalete daha fazla ortak olmamak icin secimleri beklemeden istifa etmistim.

TipiTip arkadasimizin dedigi gibi bukadar basit bir tartisma sonucu isveren abmahnung veriyorsa altinda ayri bir hesap kötü niyet olabilir. Kimseye uyma isini yap tahriklere kapilamaya özen göster birsey olmaz zaten bu abmahnung la bi halt edemezler sen tahrige kapilip bundan baska almamaya bak, Allah yardimcin olsun.

elektroniker
09 Şubat 2018, 12:47
slm arkadas

1. bununla sana cikis veremezler -- arkadaslarda yazmis
2. benimde anladigim kadar is veren sana bir seyler "düsünüyor" yazayim -- onun icin yukarada arkadas da yazmis "Kimseye uyma isini yap tahriklere kapilamaya özen göster birsey olmaz"
3. 30 % varmis - kolay kolay cikaramaz - anca mahkeme kararinla (suc isleme yeter) sakin ol
4. sen 24 yil bertriebsrata ödemiyorsun parayi -- sen sendika/gewerkschafta ödüyorsun -- bunuda bu ara bilmis ol

rahat ol isine git gel - kimseye karisma/bulasma

Osmanbey34
09 Şubat 2018, 13:44
Acemibiri merhaba yorumları hepsini tam okumadım ama

1. suc sende
2. arayi kesinlikle acma bu cok önemli ! yani göze batma
3. burda ben yorumlara hasta oluyorum. internet sitelerinden bu Gesetz leri Copyalayip buraya yapistiriyorlar ya arkadaslar. ben herzaman yazıyorum bi kanun var bide gercek hayat var

uzun lafın kısası ister 30 % olsun ister 100 sene isyerinde calis bu devirde adam seni çıkarmak isteyine cikarir. bu satranç oynamak gibi gibi birsey......

arkadas ben kafamdan birsey salamıyorum. yasadiklarimi yazıyorum ve burda en az bi 4 kisiye de yardimim olmusdur . kendileri biliyor isime gerek yok.
Kendinize cok güvenmeyin ben bu isi biliyorum, ben şirkete 24 seneden beri calisiyorum benim % var vs.....

gecmis olsun kendine iyi bak

dip not:

Abmahnung kabul etmiyorsan ve rechtsschutz varsa itiraz et ama sana tavsiye etmem !
avukat istiyorsan tavsiyede buluna bilirim

karbey77
09 Şubat 2018, 17:51
Yorumlarin hepsini okudum.
Herkesin dedigi " suc senin " ....
Ya arkadaslar,
hirsizin hic mi sucu yok ! diye bir laf var. Bu kardesimiz belli ki yillardir ayni yerde oturuyor , oradaki diger herkes gibi.
Size soruyorum ayni firmada yillarca calisan arkadaslar...Pausede her defasinda baska yere mi oturuyorsunuz?
Oraya oturup kagit oynayanlar , bilmiyorlar mi oraya bu kardesimizin oturdugunu...Ve dahasi sabah uyariyor ama belli ki " inadina " ayni yere oturup kagit oynuyorlar.
Elbette ki ;
oturulan yer kimsenin mali degildir , burasi benim yerim diye idda edemez ama iyi niyet vardir! insanlik ! vardir ..saygi vardir...
Olayda ki kisilerin kötü niyetli oldugu acik secik ortada.
Lütfen klavye basinda yorum yaparken , biran icin kendinizi o kardesin yerine koyun...ama " o an " icin...olay bitip sakin kafayla düsünüp " ben olsam soyle yapardim " demek kolay...
Allah kimsenin basina vermesin...
Zaten adam bir sok yemis isyerinden , biraz da olsa moral vermek iyi olur sanirim.
Yukarda birisi , beddua etme o adamlara demis, bence tam tersi...Yaptiklari adilik!!!

Cok benzer bir olayi ben de yasadim isyerimde...Bendeki serefsiz bir pkk liydi...uyardim dinlemedi...ve ilk darbeyi o vurdu bana...Ben de Allah ne verdiyse girdim..Ambulansla hastaneye götürdüler iti . Avukat sikayet falan derken onu attilar isten bana da Abmahnung !
Bazen oluyor iste...
Allah kötülerden pisliklerden uzak tutsun herkesi...
Kardes ,
sana tavsiyem özellikle o adamlardan uzak durman. Bir abmahnungla bisey olmaz ama dikkatli olmalisin.

webci
09 Şubat 2018, 17:54
@Karbey yorumlari tam okumamissin..kim ne yazmis iyi bak..

mxm
09 Şubat 2018, 19:30
Abmahnung konusunda biraz ayrintiya girecek olursak: 3 Abmahnung un ücü de ayni sebepten olursa isten atarlar, degisik sebeplerden olan Abmahnunglar buna dahil edilemez.

Yani o kadar basit degil.

Konu hakkinda ki düsüncem ise, bu tür sorunlari konusarak cözme yolunu aramak olacaktir, konusmak fayda etmiyorsa yetkili kisiye müraacat edilir ama kaba kuvvet asla kullanmamak lazim. Yumruk atmakla, birini sandalyeden cekip almak ayni seydir.

hOrOz
09 Şubat 2018, 19:39
beyle şunu hep yanlış anlıyoruz
3. cü Abmahnung diye bir şey kanunda yok
Olayın ehemmniyeti ve ciddiyetine göre ilk Mahnung dada çıkış verebilirler ikincisinde de
aynı olay bir daha tekrarlarsa işveren derki burada bir problem var ve ikinci Abmahnung da bile çıkışı verebilir

mxm
09 Şubat 2018, 20:40
Ya hu abartmakta üstümüze yok. Büyük suclarda zaten Abmahnung falan verilmez. Kanunda Abmahnung kesin olarak var, isverenin isini engelleyen veya kötüye gitmesine yol acan durumlarda bir calisan en az 3 kez uyarilir, ücüncüsün sonunda hala ayni davranis devam ederse cikisi verilir, bu durumda mahkemeye gidilerse yazili olarak verilmis 3 Abmahnungu hakim cikis sebebi olarak kabul eder. 1 Abmahnung ile mahkemede isveren asla kazanamaz, en az 3 kez olmasi gerekiyor. Burada genel olarak kabul görmüs bir yöntemden bahsediyoruz, istisnalari falan degil, ki bu konuda ki durum aynen budur. Ayni seyi 3 kez yapsin, isten atilir ve mahkemede hic bir sansi olmaz.

Selam
09 Şubat 2018, 21:12
@mxm

Dünyanın düzmü yuvarlakmi konusunda mesut arkadaşa yürüttüğüm mücadelede seni tuttum cunku hakli oldugun icin ama bu konuda horoza karşı kaybeden taraf sen olursun. Benden demesi.

mxm
09 Şubat 2018, 21:46
Burada iddiya girme durumu yok arkadasim, yakinim personelde calisiyor ve ondan duydugumu buraya aktardim, kafadan sallamiyorum, kaldi ki koca bir firma söz konusu, öyle 300 kisi falan degil.

Abmahnung kanunda yok diyebilmek icin "Uyari" diye tabir ettigimiz durumun da Abmahnung oldugunun önce bir ögrenilmesi lazim. Abmahnungun tam Türkcesi yok ama en uygunu sanirim "Uyarmak" olur. Kanunda 3 kez falan yazmasi zaten sart olmadigi gibi bu olayin zaten cok karmasik olmasi belli bir sinir koymayi da imkansiz hale getiriyor. Alisilmis olan 3 uyaridir ve mahkemede hakimin kararini kesin bir sekilde etkiler. Sen olsan bir insani kac kez uyarirdin? Burada gayet basit bir mantik var. Bir kez uyarip hemen degismesini beklemek olmaz ama 50 sefer de uyarmazsin, 2-3 kez uyarir ve ona göre karar alirsin.

cevdetcevil
09 Şubat 2018, 22:06
Benim anlamadigim neden mola odasinda yeterli masa sandalye olmaz.

Birbey 3.0
09 Şubat 2018, 23:45
Çünkü öyle bir mecburiyeti yok. 5000 kişilik iş yerinde, adam 1000 sandelye koymuş. Nerden bulsun adam herkese aynı anda Pause yapma yeri.

Arkadaşımız ya Pauseye geç gidecek, yada alacak 10 Euroya bir sandelye koyacak. Mal sahibi o olduğu için kimse oturamaz.

webci
09 Şubat 2018, 23:47
Sizler firma yonetseniz 10bin isciniz olsa vay halinize!!!

OrLoW
09 Şubat 2018, 23:57
Çok fazla canınızı sıkmayın :) Hayatın sonumu

Firma için çalıştıracak adam cok dünyada ..

Çalışacak biri içinde firma çok, firmanın seni zaten istemediğini bile bile kim durmak isterki istenmediği yerde..( mesela yani )

Ben olsam durmam valla, yemişim firmasını ( herşey olacağına varır fazla kasmaya gerek yok )

Osmanbey34
10 Şubat 2018, 02:32
ustalar bakin 3. Abmahnung su bu yok. ( bunlar kanunen var ) yazalarda olan seyler.

ama gercek hayat da yada is dünyasında isler baska türlü dönüyor. arkadaslar kanunlara cok bakmayın . bu is yazdigim gibi satranç gibi birsey.

en basit örnek:

isyeri:

1. Abmahnung verir
2. verir
3. verir
4

6
8
9. Abmahnung verir .

simdu bu kanunlan ne ilgisi var. ? her abmahnung icin hakinizi ararsiniz.......

uzun lafın kisasi avukatlar la , mahkemelerle urasirsiniz o zaman içersinde zaten cogumuz pes eder ver isten kendisi çıkar.

mahkeme de cikinca Halki olsan yada haksiz olsan bile ( hakim ) gestörtes Arbeitsverhältnis der ve anlasip isden ayril teklifinde bulunur.

uzun lafın kısası 3 tane ABmahnung verir su verir bu muhabettleri lütfen gecen. Bunu her işveren bilir ! isveren bu devirde kime 3. tane ayni sebepten dolayı abmahnung verir ?

yani işçi geri zekali olması lazım ki 3 tane ayni sebepten dolayı abmahnung alisin.

yazdigi gibi bu isler böyle olmuyor!

Bu isler nasıl oluyor ?

1. Isyeri birçok abmahnung verir baska sebeplerden dolayı
2. mobbing
3. kötü isleri verir
4. uzun lafın kısası isten sizi biktirir.

--------

örnek abimiz abmahnung almış , ve abimiz simdi avukata gitse hakini arasa. o zaman ileride işveren neden bizimle konuşmadın, niye avukata gitin deyi sorar

kuckam
10 Şubat 2018, 03:42
kimsenin gormedigi yerde sayit birakmadan dal

Birbey 3.0
10 Şubat 2018, 21:16
kimsenin gormedigi yerde sayit birakmadan dal

Acemibirisi kardeşimiz ile aynı mantık.

Hadi daldık diyelim? Sonuç? Abmahnung geri mi çekilecek? Erkekliğin tavan mı yapacak? Sana madalya mı takacaklar? Kendini daha iyi bir insan mı olduğunu sanacaksın?

Hadi daldık diyelim? Öldürecekmisin? Hayır. Onun elide armut toplamıyorya. Oda arkadaşlarını toplarsa ve kimsenin görmediği bir yerde sonra yermisin yemezmisin dalarsa ne yapacaksın?

Daha halen böyle insanlar varya şaşıyorum. Daha halen bilek gücü ile adalet arandığını sananlar var. Ya zekanızı çalıştırın. Artık hak bilek ile değil zeka ilr aranır. Köyde, dağda hak bilek aranır. Acemibirisi arkadaşımız sesini çıkarmayıp sinsice pusuya yatacak. Amma altı sy sonra, amma beş sene sonra mutlaka o kişininde bir açığını bulur ve bu seferde o şikayet eder. Zeka devrindeyiz, kırma dökme zamanında değil.

Kuckam, af buyur, tarzım değil, ama çok cahilce bir fikir. Zekası ve cenesine güvenemeyen insanlar kaba kuvvete başvurur.

Acemibirisi arkadaşımızın itdiği kişi gerçekten çok akıllıymış. Aynısını o kişi acembirisine yapsa, emini acemibirisi refleks olarakda olsa kalkar geri iterdi. Ama o kişi akıllı. Niye yapsınki zekası ile hareket hetmiş. Şahit var, yasa ondan yana, geri vurmayacak kadarda zekalı bir insanmış.

Acemibirisi arkadaşımız birde Türk Betriebsrat'a suç buluyor. Neymiş efendim, Türk olarak yardım etmemişte falan. Ya arkadaşlar Betriebsrat işcinin avukatı değildir. Betriebsratın görevi iş yerinde haksılıklık yapılıyormu yapılmıyormu ona dikkat etmek. VURAN HERZAMAN SUÇLUDUR. Bunu Türklük ile alakası yoktur. Ayrıca o batak oynayan dört kişiden ikisi Türk müş. Eh şimdi ne yapsın Betriebsrat? Acemibirisini korusa öbür Türk'ü korumamış olacak, onu korusa Acemibirisini korumamış olacak.

Ha bu arada bu bizim milettin agreşifliğin altında sırf eğitimsizlik herzamam yatmıyor. Hergün kurtlar vadisi, Ertuğrul, Abdulhamid, Vatanım Sensin, gibi şiddet içeren diziler izlerseniz, bilinç altınıza şiddet işler. Ondan sonra savaşa gider gibi mehter marşını birde zırt bırt dinlerseniz gayene gelirsiniz.

İyi bir Türk, kendini zekası ve çenesi ile savunmasını öğrenmesi lazım. Türk insanı herzaman uyanık, zeki ve akıllı olması lazım. Siz şiddet ile kendinizi savursanız, Türklüğe en büyük kötülüğü etmiş olursunuz. Ben kendim hiç şimdiye kadar şiddete baş vurmadım. Ama sözüm ona intikamı iş yerinde olsun, günlük hayatda zekam ile aldım.

Mesela patrona gıcık mi gittim, beni savunmadımı? Başı şıkıştığında bastım krankı. Önceden hiç basmazdım. Ama bir sefer beni savunmadı, krankı basınca aylar geçmesine rağmen niye böyle yaptığımı anlamış olacakki, birdakine hep beni savundu. Ama ben patronla ozaman tartışsaydım, belki Abmahnung bile yerdim. Ama böyle ellerinde birşey yok. Ama o patron biliyorki, benim kolay lokma olmadığımı.

Başka bir işyerinde patron beni çağırmıştı. İçim dolu. Adam kızacak. Aslında gırtlağına yapışmak istiyorum. Ama beni hayvandan ayıran zekamdır. Adam köpürdü köpürdü. Ben cevap vermedikce dahada sinirlendi. Sonra bana dedi niye cevap vermiyorsun diye. Bende dedim "Şuanda çok sinirlisiniz, böyle sağlıklı bir görüşme yapamayız, ayrıca kızardınız, tansiyonuz çok yüksek belliki, cevap veririrsem tansiyonuz daha çok çıkar, müsadeniz ile ben işimin başına dönüyorum, daha sağlıklı bir ortamda konuşalım".

Adam benim alay geçtiğimi anladı, ama birşey yapamadı. Çünkü elinde birşey yoktu. İki gün sonra yanıma geldi, sinirinden dolayı özür diledi. Bende "özür dileyecek birşey yok, olur böyle şeyler, sizin işinizde zor" dedim. Sonra ana konuyu 30 saniye konuşmadık bile. Bana sadece sözlü olarak bir daha olmasın dedi geçti. Ama o gün karşılık versem, kesin Abmahnungu yerdim.

Türksek, diğer milletlerden daha zeki olmaya meçbururz. Çünkü Türk olduğunuz zaman otomatiken hayatda herşeyde 1-0 malup başlıyorsunuz hayata. Çünkü dünyada agresif bir toplum olarak biliyoruz. Haksızda sayılmazlar. Acemibirisi gibi davranırsanız 2-0 mağlup oluyorsunuz. Ama yukardaki örneklerde olduğu gibi davranırsanız, çogu zaman 1-1i değil, 1-2 öne bile geçiyorsunuz, çünkü itibarınız artıyor, çünkü zeki Türk oluyorsunuz, kaba Türk değil.

Anlayan anlamıştır ne demek istediğimi.

Acemibiri
10 Şubat 2018, 22:48
@Birbey 3.0

he he öyle aynen!

OrLoW
10 Şubat 2018, 23:15
Sana bu abmahnungu aldıran seni gidip sikayet eden Türk mü ? yabancımı

Birbey 3.0
10 Şubat 2018, 23:17
Dostum kizma, dost aci söyler.

Cevabindan sunu anliyorum, sinirlisin yazdiklarima. Niye sinirlisin? Cünkü bunlari duymak istemiyorsun.

Gercek dost sana kötü günde yalakalik degil, olanlari söyler.

Sana bu abmahnungu aldıran seni gidip sikayet eden Türk mü ? yabancımı

Ne fark eder? Türk Türkü sikayet etmez diye bir sey mi var? Ayip mi?

Acemibiri
10 Şubat 2018, 23:24
Yok kizmiyorum hatta güzel cevaplarda aldim özellikle moral veren arkadaslara tesekkür ediyorum.
Artik konunun bu kadar uzatilmasina gerek yok.
Iyi geceler.

OrLoW
10 Şubat 2018, 23:37
Bir türk bir türkü aralarındaki bir tartışma için ekmeğinden etmeye çalışıyorsa çok fark eder arkadaşım..

Tartışırsın yeri gelir dövüşürsün o orada kalır daha sonra özür dilenir tatlıya bağlanır.. Türk demek erkek adam adam gibi adam demek ne o öyle kancık gibi gidip şikayet falan hiç yakışıyormu

Ben mesela kendi adıma konuşayım iş yerinde bir türkle dövüştüm diyelim , gidip onu şikayet etmem bana yakışmaz bu ( bunun adı erkekde kahpelikdir )

Ben o kahpeliği kendime yakıştıramam mesela ne geçerse geçsin..İnsanın ekmeğiyle oynamak başka birşeydir ( Bunuda herkez anlayamıyor bu devirde ) Ne olucak o değerler ona aile tarafından verilmemiş

Tatsız bir durummu oldu iş yerinde orada olayı bitirmeye çalışırsın mesai bittimi.. O arkadaşı çekersin kardeş neden böyle yaptın olayı tatlıya bağlamaya çalışırsın...

Türk türkü bu durumlarda koruması kollaması lazım.. Biz türkler birbirimize sarılıp birlik olup hareket edeceğimize günden güne birbirimizin kuyusunu kazar bir hale gelmişiz.. Ve bu böyle devam edip gidiyor

Babamın bir lafı vardır oğlum ne yaparsan yap kimsenin ekmeğinle oynama kimsenin ahını alma, onun arkasında ailesi ve çocuklarının yükünüde alırsın derdi...

Birbey 3.0
11 Şubat 2018, 01:32
Bir türk bir türkü aralarındaki bir tartışma için ekmeğinden etmeye çalışıyorsa çok fark eder arkadaşım...

Durup dururken yaparsa evet. Ama adam durup dururken acemibirisinin ekmegi ile oynamamiski. Ne yapsaydi adam? Birsey yapmasa, bir dakine acemibirisi dahada cesaretlenip ona vurmasini beklesydi?

Tartışırsın yeri gelir dövüşürsün o orada kalır daha sonra özür dilenir tatlıya bağlanır..

Ortada tarisacak bir neden olurda evet. Ortada tartisacak birsey yokki.

Türk demek erkek adam adam gibi adam demek ne o öyle kancık gibi gidip şikayet falan hiç yakışıyormu

Peki Türk demek erkek demek oturup duran adama gelip satasmak mi? Gec bu isleri. Erkeklik adamlik bu kelimelere o kadar cok her haltda kullaniliyorki, bu kelimlerin ici coktan bosaltildi bile. Erkeklik demek, akil balik harket kimseye uymamak demek.

Ayrica hakkini aramak ne zamandan beri kancik oluyormus?

Ben mesela kendi adıma konuşayım iş yerinde bir türkle dövüştüm diyelim , gidip onu şikayet etmem bana yakışmaz bu ( bunun adı erkekde kahpelikdir )

Arkadasim, arada bir neden olur evet. Ama ortada neden yok. Önden bir konu olur, anlasmazlik, bir hüsumet olur. Burda öbür Türk birsey yapmamis. Ozaman sen yarin bir parkta ben bankda oturayim, ben yanina geleyim, seni iteyim, kalk deyiyim, ben hep buraya oturuyordum deyeyim, göreyim ozaman seni.

Ben o kahpeliği kendime yakıştıramam mesela ne geçerse geçsin..İnsanın ekmeğiyle oynamak başka birşeydir ( Bunuda herkez anlayamıyor bu devirde ) Ne olucak o değerler ona aile tarafından verilmemiş

Bunun aile terbiyesi veya kahpelik ile alakasi yok. Madem aile terbiyesi diyorsun, aile terbiyenden sucsuz yere oturan bir kisiyi gidip itmek varmiydi? Yoktu.

Kahpelige gelince. Kahpelik icin fiili bir hareket lazim. Oturan o türkün hic bir yanlisi yokdu.

Tatsız bir durummu oldu iş yerinde orada olayı bitirmeye çalışırsın mesai bittimi.. O arkadaşı çekersin kardeş neden böyle yaptın olayı tatlıya bağlamaya çalışırsın...

Burasina katilirim. Bende aynisini yapardim. Ama öbürü yasal hakkini aradi diyede suclayamam.

Türk türkü bu durumlarda koruması kollaması lazım.. Biz türkler birbirimize sarılıp birlik olup hareket edeceğimize günden güne birbirimizin kuyusunu kazar bir hale gelmişiz.. Ve bu böyle devam edip gidiyor

Temelinde sözlerine katiliyorum. Ancak bu sadece bir dilek. Bunun olmasi teknik olarak hic bir zaman mümkün olmayacaktir.

Babamın bir lafı vardır oğlum ne yaparsan yap kimsenin ekmeğinle oynama kimsenin ahını alma, onun arkasında ailesi ve çocuklarının yükünüde alırsın derdi...

Baban'nin sözlerine tam anlayamamissin. Durup dururken bir insanin ekmegi ile oynanmaz demek istemis. Ancak o kisi, bu durumda acemibirisi, kendi kendine ekmegi ile oynuyor, obür Türk degil, kendi ailesini ve cocuklarinin düsünmüyorsa, öbür türk arkadasimiza düsünmek hic düsmez. Senin mantigina göre, ozaman adam gelsin seni vursun, sen onun cocuklarini düsünerek karakola gitme sikayet etme göreyim ozaman seni.

Bagzi arkadaslara avukata falan git demis. Ya arkadaslar, avukat'a gittik. Abmahnung'a itiraz ettik. Ne diyecegiz hakime. Ben gicik oldum adam yillarca oturdugum yere oturuyor ondan yaptim mi diyeceksin? Hakim ada birde üstüne gereksiz yere mahkemeye mesgul etmekten daha ceza parasi kesmesinde.

Bizim isyerine Türk bir müsterimizin biri ortaligi bir birine katiyordu. Tek Türk ben oldugum icin olaya müdahele oldum. Sakinlestirmek icin onu bir odaya aldim. Ne desin bana biliyormusun "Benim deli raporum var, bana birsey yapamazlar". Birde utanmadan siritiyor. Cevabin cok netti: "Bana bak, ben seni tanimam. Bana söyledigin bu sözü sahit olarak bildirirsem, her hakim bana inanir. Cünkü seni tanimadigim icin tarafsiz bir sahit olmus olurum. Ayrica, senin deli raporun varsa, nerden biliyorsun benimde deli raporum olmadigini? Ozaman ne yapacaksin. Toz ol birdaha buraya gelme, ikinciya acimam". Seninki varya, özür dileye dileye bir gidiyorki Almanlardan.

OrLoW kardesim, benim bir sözüm vardir. Bu sözü uygulayan hic kimsenin basi belaya girmez:

Eline, diline ve beline sahip cik.

Acemibirisi arkadasimizin piskolojik rahatsizligi varmis. Bu ayip birsey degil. Ama madem hastaligini biliyorsun, ona göre davranirsin. Ben nezle olunca, kimseyle tokalasmiyorum. Eger belinde fitik varsa, ona göre yasarsin. Eger piskolojik rahtasizligin varsa, sende senin piskolojini bozacak durumlarindan kacinacaksin.

Acemibirisin, yasadan haric daha büyük bir sorunu var: Kul hakki. Masada iki Türk ve iki hirvat vardi diyor. Iki Türk ile helallasirsinda, iki hiristiyan ile nasil helallesecek onu düsünmesi lazim. Öbür dünyada sana Türk, Alman falan sormaycaklar, kul hakkin varmi ona bakacaklar.

Ha sunuda söyleyim, eminim acemiribirisi arkadasimiz böyle birseyi bir daha yapmayacaktir. Mutlaka ona ders olmustur. Ancak burdaki bagzi yorumlari okuyunca, aramizda daha ne kadar köy yeri mantigi ile yasayanlar oldugunu görünce sasiriyorum.

Ha bu agresiflikte Türk toplumda nerden geliyor söyleyim size: Cocukken baba'dan dayak, okulda ögretmenden dayak, camide hocadan dayak, isyerinde cirakken ustandan dayak...dayak...dayak...dayak...isine gelmeyen sikisan hemen dayak atiyor. Aciz insanlar durup dururken dayakatar. Sonra dayagi yiyen cocuk, bunun böyle dogru oldugunu sanip kendi hayatindada bunu uygularlar.

Insanin önce kendisine saygisi olacakki, baskasina saygisi olacak. Fabrikalarda görüyorum bizim bagzi insanlarimizi, sac sakal bir birine karisimis ise geliyor. Lafim bakimli sac sakala degil. Tembellikten sac sakal bakimini yapmayanlara. Piskopat gibi is yerine cikip geliyorlar. Ya insanin önce bir kendisine saygisi olur.

OrLoW
11 Şubat 2018, 02:55
Konunun neresinden tutup okudun bu adamlar 15 senedir aynı yerde çalışan adamlar.. 15 sene ne demek biliyor musun ?

15 sene sen mal gibi durmadınya orada elbet bir samimiyet olmuştur elbet insanlar birbirini artık tanımıştır..Kimin ne yaptığını ne olduğunu bilir insan..

Üstelik adam özür bile dilemiş ( biz adam haklı demiyoruz burada )

Siz öyle yapın ne diyim 15 - 20 senedir aynı yerde çalıştığınız arkadaşlarınızı sadece itdi diye gidin ekmekleriyle oynayın..

Özürde dilese farketmez aranızda çözmek yerine gidin şikayet edin

hekimoglu
11 Şubat 2018, 03:13
Beyler, Acemibiri arkadasimiz öfkesini kontrol edemeyip hatali bir davranista bulunmus konunun diger muhattaplari bu arkadasimizla oturup konusmak yerine gidip sikayet etmisler sikayet edende hata yokmu? Sonucta ortada yaralama siddet kullanma yok ufak bir itisme varken adami katil gibi yargilamaya gidiyor bazi arkadaslar.

Konu aslinda hic bir merciye tasinmadan taraflar arasinda sukünete baglanabilecekken diger muhattaplarinda cig olusu sebebiyle sikayet sebebi olmus hem Acemibiri arkadasin hemde diger muhattaplarin hatasi var arkadasimiz zaten özürde dilemis bence digerlerininde sikayet ettikleri icin özür dilemesi gerekir olayda böylece kapanir, aman ha bazi arkadaslar hakim savci olmasinlar adami ipe götürürler durup dururken ;) herkese iyi forumlar.

Selam
11 Şubat 2018, 11:52
@Birbey 3.0

Bu forumda böyle kaliteli ve faydali yorum bulunan maalesef cok nadir. Durum böyle oldugu icinde yazdigin yorum cogumuz tarafindan anlasilmiyor veya anlamak istenmiyor. Halbuki sen mantikla hareket etmenin bulundugumuz ortamda insana cok cok faydasi olacagini güzellikle ifade etmissin ama gelgörki bu dahi ters tepkilere yol aciyor, üstelikte senin konuyu anlamadigin gibi cevablara Kadar gidiyor.

Ilk önce bende senin gibi yorum yazmak istedim ama gelecek anlamsiz tepkileri iyi bildigim icin sustum ve klavyeye dokunmadim. Cünkü mantikli ve akliselim yorumda bulunmak pek fayda etmiyor. Herkes duymak istedigi ve isine gelen yorumlari okumak istiyor.

Halbuki yazdiklarini okuduktan sonra insanoglunun egri oturup Dogru düsünerek sana hak vermekten baska secenegi olmayacaktir. Yazdiklarinin son noktasina Kadar sana hak veriyorum ve tesekkür ediyorum. Böyle güzel, anlamli, kaliteli ve konuyu diger görüs acisindan ele alip tarafsiz yazmak her insanin harci degil.

Acemibiri
11 Şubat 2018, 12:39
@Birbey 3.0

Artik yazmak istemiyordum ama Birbey 3.0 arkadasaimiz devamli benim adimi kullanarak atiflarda bulunmasi ve benim bir barbarmisim gibi harekette bulunmus oldugumu vurgulayip durmasini inanin anlamiyorum.Allahdan Hakim veya Savci degil bu arkadas!

1- Ben 9.00 pausesinde o grubu uyardim onlar ayni seyi 12:00 pausesinde yine yaptilar.(Sahidim bizm Vorarbeiter ve icerdeki diger arkadaslar).
2- O grup Pauseye erken geliyor 10 dakika önce isleri rahat oldugu icin ve bizim yeri kapiyorlar, tamam bizim yer demeyim o Masayi kapiyorlar. Eyyy Birbey 3.0 arkadas neden o kisilerin 10 dakika isverenin zamanini calip o masya erkenden oturduklarini elestirmmiyorsun??? Bu hak mi?
5-10 dakika calmak sevab mi senin nazarinda??
3- O kisiden ertsesi gün özür diledim, yazilarimda belirttim buna ragmen bu olay buraya geldi.
4- O Grubun icindeki biri bizim calistiigimiz yere bagli degil baska kostenstelleye ait, taa baska yerden gelip beni proveke etmeleri dogrumu?
5- Üstelik ben o sandalyeyi altindan cektigim arkadas ile 15 yildir calisyorum ve hic bir sorunumda yoktu.Ve birazda arkadasligina güvendigim icin Tatli hani olurya samimyetten kaynaklanan bir sekilde cektim Sandalyeyi.
6- Ve en önemlisi ben bu Saat 12.00 Pausesine girmeden önce bizim Vorarbeitere gidip söyledim rica ettim, bak simdi hir gür cikacak git sunlarla konus diye.Gitmedi beni karistirma diye. Bunu dahi yazmamislar Abmahnunga.
Sorun Burda benim Maister ile daha öncelerden kaynaklanan Problemlerim.yani Maister bana göz dagi vermek istedigi icin bu isi büyüttü.
Ve üstelik Abmahnungda benim o grup yüzünden 9.00 pausesinde yer bulamadigim, onlari orda uyardigim, 12.00 Pausesine giderken bizim Vorarbeitere durumu anlattigim falan belirtilmemis, bu olay 2.Pausede 12.00 Pausesinde oldu o dahi yanlis yazilmis.
Bunlar sana normal geliyor, benim Sandalyeyi itmem insanlik disi bir Hareket geliyor.Biz insaniz kardesim bazen sinirlenir bazen seviniriz?
Sen sinirden dolayi hic bir hata yapmadin mi? Sinirlerini mi aldirdin??

Ha bu arada bu bizim milettin agreşifliğin altında sırf eğitimsizlik herzamam yatmıyor. Hergün kurtlar vadisi, Ertuğrul, Abdulhamid, Vatanım Sensin, gibi şiddet içeren diziler izlerseniz, bilinç altınıza şiddet işler. Ondan sonra savaşa gider gibi mehter marşını birde zırt bırt dinlerseniz gayene gelirsiniz.

Durmadan beni elestiriyorsun?? Isi biz Türklere, Kaba kuvvet kullanan, barbarliga istekli, ne bileyim Mehter Marsi dinleyip oraya buraya saran birileri gibi itamda bulunman gercekten cok düsündürücü.
Ben Mehter Marsida dinlerim ve bundanda cok sevk alirim.Mehter Marsi falan filan ne alaka??
Tamam elestirini yaptin ok, ama defalarca ayni seyleri yazip durmanin amaci ne??

Yazilarindan sanki benim Personal bürada hic yardimini göremedigim Betriebsrat üyesi senmissin gibi bir sonuc cikardim.Üstelik Maister bu kisiden önce ben gittim bu olayi anlattim.Olayi ilk anlatan ben oldum, anlatirken tavrini belli etti, benim Maistere olayi anlattigimda, o sikayet eden kisi Maister ile konusmamisti bile.Ama tabiki benden önce kuslar Maistere ulastirmis olayi cünkü yeni duyuyormus gibi davranmadi.
Betriebsrattaki kisi olaya 15 dakika gec geldi anlattiklarimin ücde birini duydu sadece, ona kesin bu is telafon edilip anlatilmistir, betriebsratin beni cagirtip bilgi almasi gerekmezmiydi?
Secimler yaklasirken ama kapi kapi dolasiyorlar! Biz türkler olarak birbirimizi tutmaliyiz diyorlar.Inanin bu kisiye calistigim yerde 3 oy topladim gecen secimlerde.neden bir Türk kazansin bir Türk yetkili olsun bizim haklarimizi korusun diye.Adam yüzüme bakmadi, toplantiya hem gec geldi, Hemde acele cekip gitti.Sap gibi kaldim ortada.Ne Kadar suclu olsamda onun nezaketen beni dinlemesi lazimdi.Katillerin dahi dinlendigi br Dünyada sanirim benimde dinlenmem gerekirdi demi?

Ve Üstelik ben Burda bu soruyu suclumuyum sucsuzmuyum diye sormadim. DIKKATINE !
BENIM ILK MESAJIMA GIT BAK, ORDA BEN HAKLIYIM MI DIYE YAZMISIM YOKSA BU ABMAHNUNGUN TEHLIKESI NE OLUR MU DIYE YAZMISIM?

Sormak istedigim bu abmahnung ne kadar tehlikeli?
Ve kündigung vermek icin kullanabilirlermi?
24 yildir calistigim yer ve gleichstellung schwerbehinderungum var.

Sonradan bazi arkadaslarin olaylari sormasi üzerine gelisen olaylari yazdim anlattim.
Basina böyle bir sey gelmesini istemem, ama geldigide beni anlarsin Kardesim.
Senden de Moral verici nezaket beklemiyorum.Ben buraya bu Abmahnung ile is yerinde ne tür zarluklarla karsilasabiilirim diye sorudum.
Ben sucsuzum demiyorum ama olayin olusu ve sonrasinda olusan olaylar benimkafami kurcaliyor yeri geldikce bahsettim zaten.
Neyse uzatmayacagim bu son mesajim birdaha kesinlikle yazmiyacagim.Moderatör arkadaslar konuyu kitlerlerse sevinirim.

Jaws57
11 Şubat 2018, 12:47
Ä
Sahitlerin huzurunda muhattabin yüzüne okunan abmahnung un gecerliligi vardir, imzalamamis olmak mahkemeye gidilirse azda olsa imzalamayani koruyabilir. Ayrica dikkat ettim bircok arkadas ayni hatayi yapmislar 3. abmahnung cikis sebebidir diye, hayir öyle birsey yok arkadaslar bu cok yaygin dogru sanilan yanlistir isveren isterse birinci abmahnungdada cikis verebilir 2-3 ü bekleme zorunlulugu yoktur. Bir arkadasimizinda dedigi gibi Betriebsrat ile Gewerkschaft arasinda fark vardir aidat Gewerkschaft a ödenir Betriebsrat a degil, ben kendimde 2 dönem Betriebsrat lik yaptigim icin dönen dolaplari cok iyi bilirim rezalete daha fazla ortak olmamak icin secimleri beklemeden istifa etmistim.

TipiTip arkadasimizin dedigi gibi bukadar basit bir tartisma sonucu isveren abmahnung veriyorsa altinda ayri bir hesap kötü niyet olabilir. Kimseye uyma isini yap tahriklere kapilamaya özen göster birsey olmaz zaten bu abmahnung la bi halt edemezler sen tahrige kapilip bundan baska almamaya bak, Allah yardimcin olsun.

Arkadaslar bilen birisi cevaplarsa iyi olur bu ve benzeri olaylar her kesin basina gelebilir benim ögrenmek istedigim yillardir gevarsafta para ödüyoruz. Ozaman bosuna parami ödüyoruz. Ne yapmamiz nasil davranmamiz lazim cikismi verelim .bu konuda bilgisi olan varmi bu isle ugrasan betiiriprata gidemiyoz .nereye gidecez. 30 senedir.geversafta ödedigimiz para bosuna ozaman cikis verelim.bu konu karisik ama olsun . Bilgisi olan bu isle ugrasan vardir. Reksultta var ama ozaman bu gevarsafta yardim etmiyorsa bosuna para ödüyoz. Sadece grev olursa bi miktar para alirsin okadar. Cikis verelim gitsin ozaman isyerinde hasizda olsan yardimci olmuyorsa.ben ortaya konusuyom sakin demeyin seni nasil savunsun haksiiz olsan. En iyisi cikis vermek bosuna para ödüyoz yillik zami ödeyende aliyo ödemeyende. Nasilsa bu islerle ugrasanlar bilir. Görevi ortayi bulmaktir ama hep isverenden tarafini tutar yalniz zam zamani biraz prosent almak icin kendicikarina olunca hareket eder

hOrOz
11 Şubat 2018, 13:19
Ä

Arkadaslar bilen birisi cevaplarsa iyi olur bu ve benzeri olaylar her kesin basina gelebilir benim ögrenmek istedigim yillardir gevarsafta para ödüyoruz.
Ozaman bosuna parami ödüyoruz. Ne yapmamiz nasil davranmamiz lazim cikismi verelim .bu konuda bilgisi olan varmi bu isle ugrasan betiiriprata gidemiyoz .nereye gidecez.
30 senedir.geversafta ödedigimiz para bosuna ozaman cikis verelim.bu konu karisik ama olsun . Bilgisi olan bu isle ugrasan vardir.
Reksultta var ama ozaman bu gevarsafta yardim etmiyorsa bosuna para ödüyoz. Sadece grev olursa bi miktar para alirsin okadar.
Cikis verelim gitsin ozaman isyerinde hasizda olsan yardimci olmuyorsa.ben ortaya konusuyom sakin demeyin seni nasil savunsun haksiiz olsan.
En iyisi cikis vermek bosuna para ödüyoz yillik zami ödeyende aliyo ödemeyende. Nasilsa bu islerle ugrasanlar bilir. Görevi ortayi bulmaktir ama hep isverenden tarafini tutar yalniz zam zamani biraz prosent almak icin kendicikarina olunca hareket eder

gevarsafta >>> Gewerkschaft
Reksultta >>< bunu çözemedim hangil dilde olduğunu anlayamadım

Arkadaşlar yıllardır Almanya dasınız ama halen öğrenememişsiniz

Şunu bilelimki Gewerkschaft ( Sendika) in Betriebsrat ( işyeri temsilciliği ) ile hiç bir alakası bulunmamaktadır

Betriebsrat a sendikaya üye olmayan kişilerde seçilebilinir .. yani sendikayla organik bir bağı olmamaktadır ..

bu yıllar içinde hiç bir üyesi sendika üyesi olmayan Betriebsrat ile de tanıştım

sendikalar genellikle işyerlerine kanuni işlerde destek sağlar

İşyerlerinde genellikle Sendikanın üyeleri aday olduğundan öyle bir kanı var .. Elma ile Armutu karıştırmamak gerekir

Birde her türlü naneyi yiyip beni Betriebsrat kurtarsın hikayedir .. Sen her türlü iş kanununu veya iş yeri kurallarını uymuyorsan Betriebsrat taki adam ne yapsın ??

ben 4-5 sene yaptım bir sürü seminerlere gittim ..bir sürü olay yaşadım .. Allah tan firma küçüktü birde büyük firmaları 1000-2000 işçinin durumunu düşünmek gerek ..

bazen insan o duruma geliyorki madem sen iyi biliyordun niye aday olmadın diyesi geliyor

Betriebsrat ismi üstünde iş yeri temsilciliğidir işçi temsilcisi değil

Ne kadar işçinin hakları korumak görevi ise aynı şekilde işyerinin haklarınıda korumakla yükümlüdür

Jaws57
11 Şubat 2018, 13:30
Üstad konuyu yanlis yorumluyon yazilardaki hatalari anlamissin aferin sana sorum ne yapmamiz lazim onu soruyorum lafibaska yerlere cekme bilmiyosanda cevap verme 30 senedir bunlara para ödüyoz cikismi verelim diye soruyom yoksa benim hatalarimi bul diye yazmadik buraya kime danisalim kim yardim edecek diye yazdim sendikayi kötülemek icin degil care nedir ne gibi kanunu hakkimiz var diye sordum.

hOrOz
11 Şubat 2018, 13:31
Üstad konuyu yanlis yorumluyon yazilardaki hatalari anlamissin aferin sana sorum ne yapmamiz lazim onu soruyorum lafibaska yerlere cekme bilmiyosanda cevap verme 30 senedir bunlara para ödüyoz cikismi verelim diye soruyom yoksa benim hatalarimi bul diye yazmadik buraya kime danisalim kim yardim edecek diye yazdim sendikayi kötülemek icin degil care nedir ne gibi kanunu hakkimiz var diye sordum.

sen anlamak istemiyorsan ben ne yapayım

bende İtalyan´ca yazmadım

Sendikaya üye olsan da olmasanda Betriebsrat ( İşyeri Temsilcisdir ) senin gideceğin adrestir..

tr-22
11 Şubat 2018, 14:07

Arkadasim neden cikacanki mademki sendikalisin,sendikali demek sigortali oluyorsun,yani herhangin bir sosyal konuda,bu isyeri olabilir yani isyeri seni atar sende avukata gidersin,sendika avukatlari sosyal haklari genelde diger avukatlara göre kanunlari daha iyi bilirler,emekli olmak icin kullanirsin,yada schwerbehinderung % icin müracat eder senin yerine hakkini arayabilir.

Tabiki bunun yaninda is yerindeki sendikalar, sendikali olmadiginda sana fazla destek cikmiyor,nasil olsa bu sendikali degil diye,bunlari bende yasadim.

Mademki 30 yildir yendikalsin emekliliginde sana bir kisim parada ödüyorlar,bunlari aslinda hepsini bilmen gerekiyor,yani 30 yil bir yere para ödeycen ama neden ödedigini bilmiyorsun.

Jaws57
11 Şubat 2018, 14:54
Tesekkürler üstad bende senin gibi düsündügüm icin yillardir ödüyorum. Ama burdaki yorumlari görünce gözüm korku sanki bosuna ödüyor gibi geldi bana

TipiTip
11 Şubat 2018, 15:31
Ben belki yanlis biliyorumdur

Isyerindeki sendika senilen Betriebsrat oluyor mu ?

Ama gercek sendika Gewerkschaft oluyor mu ?

Simdi Isyerinde Betriebsratin yaptigindan belkide Gewerkschaftin haberi dahin yoktur ki bence yoktur

Yani sapla samani karistirmayalim

Betriebsrat denilen 99% isverenin yalakasi olur isciyi degil isvereni kollar

Icinden belki cok nadir 1% Adam gibi Adam cikar

resadiyeli
11 Şubat 2018, 15:35
Selam Arkadasim,bende bir zamanlar sendikaya üye idim,bir bana bir gün türkce bir bülten verdiler,Bu ne dedim ,okudum yok Türkiye bizim silahalrimiz ile Kürtleri öldürüyormus filan bir sürü salakca haber yaziyor.,Sendikaya iade ettik o bülteni ve cikis veriyorum dedim.Yazdim cikisi gönderdim.Bana Genel merkezden nedenini sordular bende anlattim belki 10 defa aradilar neden diye.Sonra Rechtschutz yaptirdim size muhtac olacagima öderim dedim.Sendiklarin bazi konularda hep isverenden yana oluyorlar.Bence cikis ver rechtschutz yaptir.Sendika sadece grev olurda maas alamazsan orda yardimci oluyor.Birde emekli olunca biraz para veriyor 3 ayda bir sanirim.yinede sen bilirsin.

hOrOz
11 Şubat 2018, 15:58
belki son yıllarda sendikalar yaşanan işsizlik ve işyeri kapanmalarıyla çok güç kaybettiler ..

60-70-80 li senelerde çok güçlülerdi

hatırlarım işyerlerinin hastalıkta 6 hafta krank ta maaaşların ödenmesi , 35 saat için uyarı grevleri, 30 gün izin hakkının kazanılması, kapılarda eli sopalı beklendiğini

bunlar işveren tarafından hediye edilmiş haklar değildir bunlar sendikaların uzun süre ve işçilerin grev diretmesiyle kazanılmıştır..

madem 30 sene bir yere para ödüyorsunuz arkadaş ben bunu niye ödüyorum diye soruşturmuyorsunuz ...

biraz öncede yazdım Sendikaların Betriebstrat ile alakası yoktur ... Sendika sadece onlara destek verir ... Sendikasız bir sürü Betriebsrat ta vardır

bunu ben işyerinde tam 5 sene anlattım .. işten atılma tehlikesine rağmen zar zor bir Betriebsrat kurduk .

Eğer Betriebsrat olmasaydı bugün hiç biri tazminat alamayacaktı .. İşveren hepsini 5 parasız kapının önüne koyacaktı ..

Betriebsrat olmayan firmalarda işverenin böyle bir hakkı var .. O zamanlar şiddetle karşı çıkanlar sonra iyiki yapmışız dediler

Bir Betriebsrat ta işverenin temsilcileride seçilebilinir işçininde işçiler ne kadar örgütlüyse seçim sandıklarınıda o yansır

evet bazılarına işverenin yalakası gelebilir ama görevlerinden biride işyerini savunmaktır ...

işinize gelir veya gelmeyebilir ..

Jaws57
11 Şubat 2018, 16:19
Sen isine geldigi gibi konusuyorsun on larin isi hep isverini korumaktir.haklar dogru sendika olmadan alinmaz ama anlamadigin konu betiriepsrat hep isverenden yanadir . Kurulurken isciyi düsünürek kurulur sonra isverenin adami olurlar ve sen bunu degistiremessin sonra bi kulp bulur görevlerinden biride isvereni korumaktir maddesini insanlara kabul ettirirler

Mesut64
11 Şubat 2018, 17:02
Is yerinde Batak mi oynanir ya?

Kahve mi Orasi?

Haziran
11 Şubat 2018, 17:17
Is yerinde Batak mi oynanir ya?

Kahve mi Orasi?

Malesef cok Dogru ama bu Avrupa kurdu kuzuya bogduran bir düzen kurmus.
Bunlar ne dese o Dogru, bunlar ne yapsa onlar hakli oluyor.Ve bizden bazilarida malesef Alman ne yaparsa dogrudur düsüncesine sahiplenerek hemen yargisiz infaz yapiyorlar.
Bakin birsey anlatacagim.
Bundan 6 veya 1 yil ay önce ben is yerinde bira icin bir kisiye neden gelip burda bira iciyorsun, icemzsin desem sen manyakmisin ya, Adam suda icer birada icer , sen ne karisiyorusn derlerdi öyle degilmi?
Herkesden evet tabiki özellikle alman ne yapsa dogrudur görüsüne sahip arkadaslar hemen, bir kisinin Bira icmenin is yerinde en dogal hakki falan filan dediklerini Duyar gibi oluyorum demi?
Peki gelinen nokta simdi su an bizm is yerinde tüm Bira otamatikleri kaldirildi ve Bira icmek, alkolü icki icmek yasaklandi!
Ne odu?
Hani bira icmek sorun yaratmyordu, gayet nomaldi ne oldu?
Simdi o Alman ne yapsa dogrudurcular, yine kardesim bira icen Adam saglikli düsünemiyor, isini Temiz yapamiyor hatta kazalar neden oluyor onun icin yasaklanmistir diyecek adim gibi eminim.

Neyse bu konuy acan arkadasda Kart onyayarak benim oturma alanimi kisaltiyorsunuz diye isyan etmis ama dedigim gibi Alman ne yapsa dogrudur anlayisi icindeki arkadaslar konuyu acan arkadasin hatali oldugunu söyleyerek ve icini disini bilmeden karar verebilmisler.
Taktir sizin !!

hekimoglu
11 Şubat 2018, 17:21
Arkadaslar, Betriebsrat in birinci dereceden görevi mevcut is yasasi kanunu dahilinde tüm calisanlarin haklarinin korunup korunmadigini takip etmektir. Olayi bu cerceveden baslayarak tartissak bence daha yararli olur kanisindayim. Cogu arkadaslar hakli olarak yasadiklari olumsuzluklarin etkisiyle calisanlari satan topluluk olduklarini ön plana cikartiyorlar ki bu sekil tartisma asil olmasi gerekenden cok uzaga gideceginden bize bir yarar saglamaz.

Hepimiz sikayet eder hatta lanetlerizde bu kötü gidise dur demek birseyleri düzeltmek icin elimizi tasin altina koymayada nedense yanasmayiz. Varmi atesli kötüleyenlerden gercekten calisanlarin haklarini korumak düsüncesiyle secimlerde aday olan? Ben aday olmadim gösterildim en yüksek oy alan ikinci aday olarak secildim is yerimizde sendika üyeleri yetersiz oldugundan isverende Arbeitsgeberverband a üye olmadigindan Tarifgebunden olmadigimiz halde ilk dönem gercekten cok güzel yararli isler yaptik Betriebsrat icinde birlik beraberlik birbirine destek üst seviyedeydi.

Ikinci dönem cogunluk verwaltung dan secilenlerin eline gecince sikintilar basladi isverenin herseyden önceden haberi oluyordu zikretmek istemedigim malum sahislar sayesinde zorlaniyor elimiz kolumuz baglaniyordu. Beni cileden cikartan olaysa bir gün isveren toplantiya geldi 3 vardiya calisilan kisimlarda makineler 7/24 araliksiz calistigi halde calisanlarin kendi aralarinda birbirlerine destek vererek yaptiklari pauseleri ödemek istemedigini söylemesi ve tek basima digerlerinin hic destegi olmadan 1 saat boyunca patronla tartismak zorunda birakilmamdi. Ben o gün patronun o istedigini geri püskürttüm ama patron disari ciktiktan sonra toplanti odasinda diger üyeleride tabiri caizse itin ..... sokup cikartmaktan geri kalmadim. Secimlere daha 1 yil olmasina ragmen saglik sorunlarimi bahane edip istifa ettim cünkü o ortamda dogru iyi seyler yapmak mümkün degildi.

Sonraki secimlerde nemi oldu dersiniz baska firmada örnegi varmi bilmem ama Betriebsleiter Betriebsrat a secilip birde baskan oldu gerisini artik siz düsünün. Iscileri temsil etme adayi olarak oy isteyen yabanci uyruklu kisilerin iki kelimeyi bir araya getirip derdini anlatacak kadar almancasi bile yoktu böyle kisilere oy verip sectiler sonrada kabahati Betriebsrat a bulmak en kolayi ama yanlis, aday olanlarin büyük cogunlugu isten cikarilmaya karsi edinecegi korunma zirhini elde edebilmek icin aday olur bir kismida isverenin adami olarak listeye kayit olur, elbette düzgün isini yapacak adaylarda vardir siz onlari tesvik edip onlara oy verip secmezseniz yakinma hakkinizda yoktur.

Sendikalar konusunda Horoz arkadasimiz detayli aciklama yapmis, eski gücünden eser kalmamis sendikalar günümüzde rechtschutz görevini bile layikiyla yapamaz hale gelmistir, neden böyle oldugu konusu politiktir girmeyecegim su kadarinida söylemeden edemeyecegim isverenlerin haklarini savunanlarin yapamadigini isci kesiminin haklarini savundugunu söyleyenlerin iktidar oldugu dönemde isimde verecegim (Schröder) döneminde yapilanlari arastiranlar olayi cözeceklerdir diye düsünüyorum.

Ben sahsen Betriebsrat tan ayrildiktan sonra sendika üyeligimede son verdim Rechtschutz icinde Arbeitsrecht zaten vardi bunu yeterli gördüm herkes kendi icin neyin iyi dogru olduguna kendi karar vermelidir.

mxm
11 Şubat 2018, 17:27
Arkadaslar, "Isvereni korumak" tür seyler söylerken bir seyi unutmamak lazim. Isveren yok olursa, isciler de islerini kaybederler. Neden isci, patron kavgasi olur ben hic anlamam. Her iki taraf da bir cikar icin bir araya gelmisler. Patron kazanamazsa iyi maas veremedigi gibi, isci de yasamasi icin yeterli para kazanamazsa iyi bir verimle calisamaz. Tüm bunlar bence konusup anlasmakla olur. Ben eger isyerimde sahip oldugum bilgi ve calismamla eger senelerce isvereni kendime muhtac hale getiremediysem bir seyleri yanlis yapmisim demektir. Benim ise ihtiyacim oldugu kadar, onun da iyi bir isciye ihtiyaci var olmalidir. Iyi isci olmak cok calismak, calismaktan mahvolmakla mümkün degil, birikim cok önemli, tecrübe cok önemli.
Kim ne is yaparsa yapsin, herkese kendisini o konuda iyice egitmesini tavsiye ederim. Basit bir noktada kalmayin, sürekli kendinizi gelistirin.

Daywalker15
11 Şubat 2018, 20:41
ustam imzaladim.Personal büroda mafya gibi idiler.
Inanin betriebsrat dahi onlardan gibiydi.
ve bana kurtzfristig bildirdiler personalbüraya gidecrksin diye.
Betribsrat gec geldi, anlattiklarimin cogunu duymad bile.
bana imzalayip imzalamamakta serbestsiniz demedi betriebsrat.
Ve betriebsrsttaki bu kisi üstelik Türktü.

O imza icerigini Kabul ediyorum anlamina gelmiyor, sadece Abmahnungu sana verdiklerine dair imzadir.
Ayrica sen imzalamasan dahi oraya kendileri not düserler "verdik" diye

Inanin hic yardimci olmadi ve üstelik konusmadan sonra hemen cekti gitti.Hic olayin icini disini bsna sormadi.Telefon ile ona ne söyledilerse bildigi o.Tabiki parasini isverenden aliyor ben gibi kücük sahislar icin neden isveren ile kötü olsunki?

Gercekten olan bir olayda sana nasil yardimci olabilirdi ? sonucta Sandalyeler kisilere ait degil, kim gelirse o oturur.

24 yildir betriebsrsta beitrsg ödüyorum daha önce böyle büyük hic problemim olmamamisti.
Üstelik o kisiden dün özürde dilemistim.Zaten 15 yildir falan ayni yerde calisiyoruz.Hic beklemiyordum.
Üstelik psikolojik tedavide görüyorum erken sinirlenmekten.Bunu dahi söyledim ama nuh dediler peygamber demediler.

Sen o parayi Betriebsrat icin ödemiyorsun, o senin Gewerkschaft üyeligin icindir.
Ve Psikolojik tedavi görmen malesef sana herseyi yapabilme yetkisi vermez.

korkum cikis falan verebilirlermi?

Sadece bu olaydan ötürü sana cikis vermezler, iki sene icerisinde tekrari durumunda tekrar Abmahnung verirler.

Sonra itiraz etsem bu seferde bana takarlar diye korkuyorum.

Itiraz etmek senin düsündügün gibi "Abmahnungu cekin" anlaminda degil,, senin yapabilecegin GEGENDARSTELLUNG yazmaktir,
bu Gegendarstellungda eger yazilan Abmahnungda bir yanlislik varsa onu aciklarsin ve Personalbüro senin bu Gegendarstellungu Abmahnungla beraber dosyana koymak zorundadir.

Ama olay Dogru ise ve Abmahnungda olay Dogru yazilmis ise degmez ugrasmaya.

Daywalker15
11 Şubat 2018, 20:43
Arkadaslar, "Isvereni korumak" tür seyler söylerken bir seyi unutmamak lazim. Isveren yok olursa, isciler de islerini kaybederler. Neden isci, patron kavgasi olur ben hic anlamam. Her iki taraf da bir cikar icin bir araya gelmisler. Patron kazanamazsa iyi maas veremedigi gibi, isci de yasamasi icin yeterli para kazanamazsa iyi bir verimle calisamaz. Tüm bunlar bence konusup anlasmakla olur. Ben eger isyerimde sahip oldugum bilgi ve calismamla eger senelerce isvereni kendime muhtac hale getiremediysem bir seyleri yanlis yapmisim demektir. Benim ise ihtiyacim oldugu kadar, onun da iyi bir isciye ihtiyaci var olmalidir. Iyi isci olmak cok calismak, calismaktan mahvolmakla mümkün degil, birikim cok önemli, tecrübe cok önemli.
Kim ne is yaparsa yapsin, herkese kendisini o konuda iyice egitmesini tavsiye ederim. Basit bir noktada kalmayin, sürekli kendinizi gelistirin.

Sözlerine 100 de 100 katiliyorum

Ayrica bu olayda isvereni ne ilgilendirirki kimin nerde oturdugu, ortada bir olay ve bir sikayet var, Isveren birseyler yapmaya mecburdur bu durumda.