PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir kaz göndersem yolar misin ?

f4scistx
04 Eylül 2015, 19:43
Çok soğuk bir kış günü padişah tebdili kıyafet gezmeye çıkmış. Yanına baş vezirini de alıp yola çıkmış. Bir dere kenarında çalışan yaşlı bir adam görmüşler. Adam elindeki derileri suya sokup, döverek tabaklıyormuş. Padişah ihtiyarı selamlamış :
” Selamün Aleyküm ey piri fani..” demiş.
” Aleykümselam ey serdar’i cihan.”
Padişah sormuş:
” Altılarda ne yaptın ?”
” Altıya altı katmayınca, otuz ikiye yetmiyor.”demiş ihtiyar.
Padişah yine sormuş:
” Geceleri kalkmadın mı?”
” Kalktık, lakin ellere yaradı” demiş yaşlı adam. Padişah gülmüş:
” Bir kaz göndersem yolar mısın?”
” Hem de cıyaklatmadan.” diye yanıtlamış adam. Padişahla baş vezir adamın yanından ayrılıp yola koyulmuşlar. Padişah baş vezire dönüp sormuş:
” Ne konuştuğumuzu anladın mı?”
” Hayır anlayamadım padişahım.”demiş vezir.
Padişah sinirlenmiş ve “Bu akşama kadar ne konuştuğumuzu anlamazsan kelleni alırım.” demiş. Kelle Korkusuna kapılan baş vezir padişahı saraya bırakır bırakmaz telaşla dere kenarına geri dönmüş. Bakmış adam hala orada deri tabaklıyor.
“Ne konuştunuz siz padişahla” diye telaşla sormuş ihtiyara. Yaşlı Adam baş veziri şöyle bir süzmüş:
“Kusura bakma, bedava söyleyemem. Ver bir yüz altın söyleyeyim.” demiş. Baş vezir, yüz altın çıkarıp vermiş ve sormuş:
” Sen padişahı, serdar’i cihan, diye selamladın. Nereden anladın padişah olduğunu?”
” Ben dericiyim..Onun sırtındaki kürkü padişahtan başkası giyemezdi” demiş. Vezir kafasını kaşımış.
” Peki, altılara altı katmayınca otuz ikiye yetmiyor ne demek?” Yaşlı Adam, bu soruya cevap vermek için de bir yüz altın daha almış.
“Padişah, altı aylık yaz döneminde çalısmadın mı ki, kış günü çalışıyorsun diye sordu. Ben de yalnızca altı ay yaz değil, altı ay da kış çalışmazsak yemek bulamıyoruz dedim.” Vezir bir soru daha sormuş.
” Geceleri kalkmadın mı ne demek?” Adam bir yüz altın daha almış.
” Çocukların yok mu diye sordu. Var, ama hepsi kız çocuğu. Evlendiler, başkasına yaradılar dedim” Vezir gene kafasını sallamış.
” Bir de kaz gönderirsem yolar mısın dedi, o ne demek” diye sormuş son olarak vezir. Yaşlı İhtiyar Gülmüş:
” Onu da sen bul” diye cevaplamış :p

iyi yoldu :)