PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman Vatandasligindan Türk Vatandasligina geckmek sorun olurmu?

ET24
22 Ocak 2018, 16:40
Selam Ustalar, Bir Enistem var benim, türkiyede kaliyorlar ailesiyle beraber yillardir, aradi beni az önce.

Sorum aslinda kisa:

Hanimi yani benim kuzenim alman vatandasi, burada dogdu büyüdü ve iki tane kizlari var.
Onlarda burada dogdu, saadede enistem türkiye vatandasi.
Dogum sirasinda buraya geldiler iki cocukdada.

Enistem aradi diyorki, biz tekrar türk vatandasligina gecmek istiyoruz, sorun olurmu, ceza vesaire gelirmi?

Devlet dairesinde calisan bir arkadasi kafa karistirmis azicik oda bana sordu. Kendisinide cok severim bir yardimim dokunsun diye, arastiracam dedim.

Bana yardimci olabilecek birisi varmi bu konuda, tesekkürlerimi sunuyorum simdiden

ET24
22 Ocak 2018, 17:42
Sagolasin ustam, bildigim kadariyla aufenthaltstitel
Bile istemiyorlar. Niyetleri alman vatandasligindan cikmak, bir faydasinolmuyor pek onlara.
En son almanyaya yillar önce geldiler bir gezmeye, oda zor bundan sonra.
Türkiyeden yapmak icin legal bir yolu yokmu? Mecburen almanyaya gelmek zorundalarmi?
Sacma sapan bir soru soruyorsam kusura bakmayin :D

akhisar
22 Ocak 2018, 17:59
türk vatandasligina neden gecmek istiyorlar ki alman vatandasi vede mavi kartin olunca türkiyede yasamanin hic bir sorunu olmuyor türk vatandasligina gecerse süresiz oturum alamazlar 5-6 sene boyunca eger ki 5-6 sene sonra calismiyor bir yerden yardim aliyorsan o süre yine uzar ikincisi ise türkiyede özel izin almadan 6 aydan fazlada kalamazlar ben sahsen hic ellemezdim bu sekilde brakirdim tabi yinede onlarin bilecegi birsey

hekimoglu
22 Ocak 2018, 19:00
Legal Yol :

Almanya'ya gelirler Ausländerbehör'deye giderler Türk Vatandasi olmak istediklerini belirtirler.
Türk konsoloslugunada gerekli müracaatlari yaparlar.
Türk vatandasi olunca Ausländerbehör'deden Aufenthaltstitel (Niederlassungserlaubnis) alirlar.
Yalniz Alman vatandasligindan ciktiktan sonra Türkiyede 6 ay'dan fazla kalamazlar, aksi taktir'de
Almanyadaki oturmalari tehlikeye girer yada ölür.

Illegal Yol :

Türk vatandasligina gecersin Alman yetkililere bildirmeden
Türkiyede kaldigin müddetce Alman kimlik kartlarini atarsin halinin altina
Almanya'ya gelecekleri zaman kimlik kartlarini cikartirlar,girisi öyle yaparlar

Cifte vatandaslik oldugun ortaya cikar mi ? cikmaz
Ne zamana kadar cikmaz ? sen kendini ihbar edene kadar cikmaz.

Not :

Alman vatandasligindan cikis icin resmi basvuru yaptiginda,konsolosluktan istenilen
belgede ne zamandan berri türk vatandasi oldugun ortaya cikar,bu durumda
Aufenthaltstitel (Niederlassungserlaubnis) alman tehlikeye girer.
sana sadece belirli yillar süreli oturma izni verilir,sanirim 2+2+1 yil olmasi lazim.
Yardim felan aliniyor olunursa 6 ay hatta 3 aylik oturum verirler.

Sayin H@k@n arkadasim, Türk vatandasligina gectigini kendin bildirmezsen haber alamazlar düsünceni destekleyemiyorum, 1996 yilinda alman vatandasligina gectikten hemen sonra Türk vatandasligina müracat ettim 1998 de tekrar Türk vatandasligina alinmisim.

4 yil önce buradan ikametgah belgesi talebinde bulundum altinda Türk ve Alman vatandasi oldugum yaziyor, kim bu bilgiyi vermis olabilir?

Nurettin57
26 Ocak 2018, 19:55
Türkiye kimlikleri duruyorsa bir sorun olmaz bence