PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede sigortali calisma yaptiktan sonra Genel Saglik Sigortasi Borclanma Bedeli

ahmet976
19 Ocak 2018, 01:26
Slm arkadaslar yukarda da yazdigim gibi dün esim le e devlet üzerinden sgk sayfasina bakarken birden esimin sgk ya genel saglik sigorta borcu oldugunu gördük.Benim sormak istedigim nedir bu gss borcu birde borc bedeli 3590tl esim burda zaten sigortali.Benim sormak istedigim bu borcu nasil iptal ettirebiliriz.yada nasil bir yol izlememiz gerek.bu yaz esim bir hafta sigorta yaptirdik onunlami alakali anlayamadim.Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaslar yazar sa sevinirim.Simdiden vereceginiz cevaplar icin tesekürler

.onur
19 Ocak 2018, 03:00
Büyük ihtimal ya cok gec cikis almissin veya hala trde calisiyor görünüyorsunuzdur

hekimoglu
19 Ocak 2018, 03:18
Slm arkadaslar yukarda da yazdigim gibi dün esim le e devlet üzerinden sgk sayfasina bakarken birden esimin sgk ya genel saglik sigorta borcu oldugunu gördük.Benim sormak istedigim nedir bu gss borcu birde borc bedeli 3590tl esim burda zaten sigortali.Benim sormak istedigim bu borcu nasil iptal ettirebiliriz.yada nasil bir yol izlememiz gerek.bu yaz esim bir hafta sigorta yaptirdik onunlami alakali anlayamadim.Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaslar yazar sa sevinirim.Simdiden vereceginiz cevaplar icin tesekürler

Arkadasim konu daha önce https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?13666-Yurt-d%FD%FE%FDnda-ya%FEayan-T%FCrkiye-de-Genel-Saglik-Sigortasindan-bor%E7lananlar burada genis paylasilmisti, kisaca yine anlatayim.

Büyük bir ihtimalle Türkiye de ikametgah gösterdiniz birinci adres olarak akabilinde Türkiye de baska sigortaniz olmadigindan ikametgaha dayali zorunlu sigortali kapsamina girdiniz ve otomatik borclanmis oldunuz.

Aslinda ayni zamanda Alman saglik kurumundan Auslandkrankenschein alip sgk ya vermis olsaniz bu durum olusmayacakti, herneyse olan olmus cözümüde var söyle;
Yurtdisinda bagli bulundugunuz saglik sigortasindan Auslandkrankenschein ve birde ikametgah belgesi alip ikametgah belgesinide tercüme ettirip her iki belge ile birlikte sgk yurtdisi islemler kismina müracat edip borcu sildiriyorsunuz.

E-Devlet sitesinde borclanmis olunan sürelerin tarihleride görünür eger o tarihler Türkiye de kisa calisma yaptiginiz zamanida gösteriyorsa durum farkli olabilir ozaman calisma icin ödenmesi gereken primde ödenmemis olabilir bu bence zayif ihtimalde olsa mümkündür.

ahmet976
19 Ocak 2018, 22:46
Kusura bakma hekimoglu kardesim haklisin.Verdigin cevap icin ayriyeten tesekürler

drakula
20 Ocak 2018, 15:13
sgk a dilekce verceksiniz.Yurdtdisinda yasiyorum diye.

hekimoglu
20 Ocak 2018, 19:07
Kusura bakma hekimoglu kardesim haklisin.Verdigin cevap icin ayriyeten tesekürler

üstad, sorun degil bazen banada oluyor aradigini aradigin zaman yerinde bulamiyabiliyorsun :D

Bigpapi
23 Ocak 2018, 00:56
sgk a dilekce verceksiniz.Yurdtdisinda yasiyorum diye.

Nasil ve nereye verilecek kardes bu dilekce ?
Bendede ayni Problem var.

hekimoglu
23 Ocak 2018, 15:04
Nasil ve nereye verilecek kardes bu dilekce ?
Bendede ayni Problem var.

Arkadasim neden sadece son paylasimi okuyup öyle soruyorsunuz konu hakkinda detayli aciklama #3 te var bi zahmet okuyup uygulayin sorun cözülür :D

Bigpapi
23 Ocak 2018, 23:17
Arkadasim neden sadece son paylasimi okuyup öyle soruyorsunuz konu hakkinda detayli aciklama #3 te var bi zahmet okuyup uygulayin sorun cözülür :D

Arkadasim sade sonu okumadim ben. Tabiki hepsini okudum. Benim sorum bu isi burdan nasil halledeceyim dilekce ile. Türkiyeye gitmeden yani.

hekimoglu
23 Ocak 2018, 23:43
Soru eksik oldugundan haliyle o sekil cevap vermek zorunda kaldim, belge olmadan @drakula arkadasin yazdigi gibi sadece kuru dilekceylede olmuyor. Malesef Türkiye ye gitmeden olmuyor aceleyede gerek yok izine gittiginizde halledebilirsiniz, daha önce yazdigim gibi Meldebescheinigung (Tercümeli), Auslandkrankenschein ile birlikte ilgili SGK kurumuma basvurulacak.

Bigpapi
24 Ocak 2018, 00:17
Soru eksik oldugundan haliyle o sekil cevap vermek zorunda kaldim, belge olmadan @drakula arkadasin yazdigi gibi sadece kuru dilekceylede olmuyor. Melesef Türkiye ye gitmeden olmuyor aceleyede gerek yok izine gittiginizde halledebilirsiniz, daha önce yazdigim gibi Meldebescheinigung (Tercümeli), Auslandkrankenschein ile birlikte ilgili SGK kurumuma basvurulacak.

Eyvallah sagolasin.