PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadan kesin dönüs

Apolla325
18 Ocak 2018, 14:26
Selam arkadaslar,sizlerin bilgilerine ihtiyacim var,her ne kadar bilgi toplasamda yinede siz degerli arkadaslarimin bilgilerinede basvurmak istiyorum.Ben 14 yildir Almanyada yasiyorum ve tam olarak esim 12 yildir cok rahatsiz yani tedavisi olmayan nadir görülen bir hastaligi yasiyor,bir kizim var oda bakici bir ailede kaliyor artik esimde bende cok yorulduk. Almanya da yapayalnisiz herhangi bir akraba veya aileden kimse yok esime bakici bir firma bakiyor bende suan is ariyorum ve artik cok bunaldik ben tekrar Türkiye ye memleketime dönmek istiyorum tabi ailmide götürmek istiyorum, esim Alman vatandasi biz Türkiye ye dönersek esimin bütün ilac ve gerekli olan bütün herseyi Krankenkkase(DAK) karsilarmi bu arada esim 12 yildir malülen emekli ve 100 Prozent sakat raporu var hastaligindan kaynakli Pfeligestufede 5 bu durmlar böyle iken sizlerin bilgilerine ihtiyacim var.Hepinize simdiden cok tsk ederim.Allah razi olsun,Hoscakalin

hOrOz
18 Ocak 2018, 14:37
Selam arkadaslar,sizlerin bilgilerine ihtiyacim var,her ne kadar bilgi toplasamda yinede siz degerli arkadaslarimin bilgilerinede basvurmak istiyorum.Ben 14 yildir Almanyada yasiyorum ve tam olarak esim 12 yildir cok rahatsiz yani tedavisi olmayan nadir görülen bir hastaligi yasiyor,bir kizim var oda bakici bir ailede kaliyor artik esimde bende cok yorulduk. Almanya da yapayalnisiz herhangi bir akraba veya aileden kimse yok esime bakici bir firma bakiyor bende suan is ariyorum ve artik cok bunaldik ben tekrar Türkiye ye memleketime dönmek istiyorum tabi ailmide götürmek istiyorum, esim Alman vatandasi biz Türkiye ye dönersek esimin bütün ilac ve gerekli olan bütün herseyi Krankenkkase(DAK) karsilarmi bu arada esim 12 yildir malülen emekli ve 100 Prozent sakat raporu var hastaligindan kaynakli Pfeligestufede 5 bu durmlar böyle iken sizlerin bilgilerine ihtiyacim var.Hepinize simdiden cok tsk ederim.Allah razi olsun,Hoscakalin

Hocam bu konuyu bağlı olduğü Hastalık Kasasıyla görüşmen gerek

çünkü hastalık kasaları 6 ay gibi bir Ausland Krankenschein veriyorlar

bu durumda belki değişiktir

Almanya nın Türkiye ile Sozialversicherungsabkommen olduğu için

geçerli bir Krankenschein ile Türkiyede de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir

ancak Plegegeld filan diğer yardımları alamazsınız

yilmaz68
18 Ocak 2018, 14:51
Malulen emekliyim, 3 senedir Türkiye'deyim kesintisiz 2 senedir buradayım AOK 9 aylık 9 aylık ausland krank kağıdını gönderiyor.
Hatta bir 1 sene önce tüp mide ameliyatı yaptırdım tüm masrafları karşıladı.
Online işlem yaparken zaten sanırım 1 seneliğe kadar işaretleme olanağı var. ben 9 aylık olanı işaretledim.
Geçmiş olsun.

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 16:40
Tahminen eşin burada malüliyetden dolayı süresiz emekli. Eğer süresiz emekli ise, dönmenize bir engel yok. Eger süreli emekli ise, yarısıni kesebilirler.

Eğer yenge hanım Türkiye'den de emekli ise, Alman Krankasse'si bakmaz. Senenin çoğunu Türkiye'de geçiridiği için orasının sigortasını kullanmaya mecbur. Seçme hakkı yok. Türkiye'de emekli ise ve burada Krankenkasseye bildirmezse Krankenkasse yalan veya eksiz bilgi verildiğinden haksız yere alınan sağlık hizmetlerini geri talep eder. Gerekirse Deutsche Rentenversicherung'a mektup yazar ve yenge hanımın aylığından keser.

Türkiye'ye aylık sadece Ziraat Bankasına yatar. Deutsche Rentenversicherung'a bildiriyorsun onlarda senin adına SGK üzerinden Ziraatbankasında hesap açıyorlar. Başka bankaya ödemek mümkün değil. Ziraat bankasında hesabın olda bile onlar yinede açıyor.

Buraya kadar herşey tamam.

Ancak senin kız sorun olur. Öyle alıp gidemezsin. Kendiniz çocuğa bakamadığınız için Jugenamt çocuğu sizden koparmış. Bu durumda çocuk hakkında karar verme yetkiniz yok. Jugendamt'ı ikna etmeniz gerekiyor. Oda imkansız gibi birşey. Siz her nedense bakamıyorsunuz. Türkiye'de çocuğu nereye yerleştireceğinize dair ispat isterler. Maalesef Türkiye'de böyle yerler çok yok. Ayrıca çocuğun akli dengesi yerinde ise çocuğun fikrini soracaklar. Ayrıca piskologa soracaklar.

Yani senin iş çocuktan dolayı çok zor gözüküyor.

V/S
20 Ocak 2018, 14:29
Bu durumda kesin dönüs Dogru mu olur , yanlis mi olur, bilmiyorum. Sordugunuz da bu degil zaten.

Ama böyle bir niyet varsa, buradaki yazilan ilaclar Türkiyede mevcut mu, iyi arastirmaniz lazim.

Bazi ilaclar, özelikle pahali ilaclar Türkiyede ya yok yada etkisiz. Olmayan ilaclari Ithal edilmesi gerekiyor,

bunuda saglik Bakanligindan basvuru yapilmasi gerekiyor.

Ikinci sorun ise Kesin Dönüs yapan Aileye , buradaki Krankenkasse ödemez, orada sosyal sigortali is girmeniz lazim ve Aile sigortasi lazim.

Cocuk icin orada Baba Anne, Dede´leri sag ise, bunu gerekce olarak göstere bilinir " Maddi Manevi yardimda bulunucaklari icin ".

O yüzden bu konulari iyi arastirmaniz lazim. Emekli gidip, 6ay orada , 6 ay burada opsiyon ola Bilir.

Apolla325
20 Ocak 2018, 19:07
Selam aleyküm cok tsk ederim degerli bilgileriniz icin.

Apolla325
20 Ocak 2018, 19:11
öncelikle cvb icin cok tsk ederim,evet esim malülen emekli ve Türkiye de emekli degil kendisi zaten alman vatandasi cocul isin evt cok sorun cikacak gibi ama bizim bu durumumuz istemeden olan birsey benim kiz bakici ailede kaliyor yani velayeti bende kimlikleri de kizim suan 12 yasinda ama ins istedigim gibi olur hersey tekrar tesekkür ederim.

moralist
20 Ocak 2018, 19:27
Su anda tavsiye etmiyorum durumlar karisik hele bu kis gecsin sonra düsünün

haveri68
20 Ocak 2018, 20:32
Arkadaslar ben de malulen emekliyim kesin dönüs yapmadim yapmamda ,türkiye ne kadarda gelismis olsa daha cok eksikler var ,örnegin gecen yil yaz tatilimde ilac yazdirmak istedim olmaz dediler kendi cebimden aldim türkiye de bazi ilaclari ancak uzman doktor yazabiliyor ,örnegin saglik ocaginda yazdiramiyorsun ,gidip uzman doktorun oldugu hastanede yazdiracaksin hele gelismemis bir bölgede yasiyorsan isin daha da zor ankara istanbul izmir e gideceksin cünkü ancak üniversite hastanelerinde bulabiliyorsun aradin seyleri ,onun icin türkiye yi sevmek baska yasadigin zorluklar baska, bazi seyler türkiyede almanyadan da önde örnegin vitamin ve hormon testi yaptirmak almanyada cok pahali ve cebinden ödemek zorundasin ama türkiyede bu testleri sigorta ödüyor ,

OrLoW
20 Ocak 2018, 22:00
Bence bu konuları gidip direk bağlı olduğunuz resmi kurumlara detaylıca danışın derim ben...

Yanlız gitmeden önce aklınızdakileri ve soracaklarınızı önceden bir yere yazarak giderseniz, sonradan tüh şunu sorsaydım dememeniz için..

Tek sorun çocuk olayıdır okul sorunu ( Eğer çocuğunuzu direk Türkiyedeki okula zorluk çekmeden adapte olcak şekilde yetiştirdiyseniz sorun yok )

Yani bu olaydan en çok etkilenicek olan çocuktur..Yani çocuğun türkçesi hiç olmayabilir, yada yetersiz olabilir nice örneklerini yakınlarımızdan gördüğümüz için diyorum

Çok çok iyi düşünmeniz aileniz hakkında sağlıklı karar vermeniz lazım.. Hakkınızda hayırlısı olur inşallah

yilmaz68
20 Ocak 2018, 22:51
Arkadaslar ben de malulen emekliyim kesin dönüs yapmadim yapmamda ,türkiye ne kadarda gelismis olsa daha cok eksikler var ,örnegin gecen yil yaz tatilimde ilac yazdirmak istedim olmaz dediler kendi cebimden aldim türkiye de bazi ilaclari ancak uzman doktor yazabiliyor ,örnegin saglik ocaginda yazdiramiyorsun ,gidip uzman doktorun oldugu hastanede yazdiracaksin hele gelismemis bir bölgede yasiyorsan isin daha da zor ankara istanbul izmir e gideceksin cünkü ancak üniversite hastanelerinde bulabiliyorsun aradin seyleri ,onun icin türkiye yi sevmek baska yasadigin zorluklar baska, bazi seyler türkiyede almanyadan da önde örnegin vitamin ve hormon testi yaptirmak almanyada cok pahali ve cebinden ödemek zorundasin ama türkiyede bu testleri sigorta ödüyor ,
Merhaba hemşerim ben burada 3 seneyi Geçkin yaşıyorum ilçeye ait hastaneye gittim oradaki uzman doktordan ilaçlarım için rapor aldım hiçbir sıkıntı yok çok basit senin anlattığın gibi değil yanlış bilgi hatırlatmak isterim Geçmiş olsun Sağlıcakla kalın.

hekimoglu
21 Ocak 2018, 00:03
Kesin dönüs ve saglik hizmeti, sorunlari herkes icin ayri ayri degerlendirileceginden hicbirimizinki birbirine benzemeyebilir. Mesela ben su an icin kesin dönmeyi düsünemem cünkü almak zorunda oldugum hayati önem tasiyan bir ilac Türkiye de bulunmuyor. Herkes kendi sartlarina göre arastirma yapip öyle karar vermeli.

moralist
21 Ocak 2018, 07:43
En iyisi 6 ay Almanyada 6 ay Türkiyede kalmak