PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandiriliyordum, sizde dikkatli olun

Gercekler 2.0
17 Ocak 2018, 23:21
Merhaba arkadaslar,

az kalsin dolandiriliyordum. Size bu oyuna kanmamaniz icin sizide uyarmak istiyorum.

Gecmis Pazar immowelt.de cok uygun bir ev gördüm. Satici ile baglantiya gectim. Satici, sözde ismi Mathilde Leclair, burada mühendis olarak calismis ve Londra'ya dönmüs. Evinide satabilmek icin uluslar arasi bir emlakciya vermis. Detayli bilgileri bu uluslar arasi emlakcidan alabilirmisim. Ancak emlakci kimligi görmek istiyorumus. Kendisi bana kimligini ekte sunmus.

Bir ara tereddüt ettim. Kimligi inceledim gercek. Yinede pasaportumun fotografini vermek istemedim. Oturum kartimin önlü ve arkali resmini yolladim. Yollamadan önce üstüne sadece bu islem icin kullanilabilinir diye Wasserzeichen yaptim.

Daha sonra sözde o uluslar arasi emlakci bana mail atark expose linkini yolladi. Ayrica bu mailde yaziyorduki, evin fiyatinin 2,9% kaporo olarak yatirmam gerek. Ben tabiki yatirmadim. Geri yazdim ve dedim gösteriyorsaniz evi öyle gösterin. Bana geri mail atmislar ve gerekce olarak kendileri gelemedikleri icin Almanya'daki bir araci emlakci görevlendirecekleri icin bunun masrafi icinmis eger evi terminde bakmaya gelmezsemmis. Bu para direkt olarak kendilerine gelmiyormus, arada bir Treuhand sirketi varmis. Evi beyenmezsem para ayni gün iyade ediliyormus.

Evin satis fiyati 216000 Euro. 2,9% eder 6264 Euro.

Sonra süphelendim ve googlede arastirdim. Dolandirilicikmis.

Biraz daha düsündüm bana sunulun kimligin büyük ihtimal benim gibi magdur olan baska bir kisinin kimligi oldugunu karar verdim. Yani bana gercekte yazan Mathilde Leclair degil.

Büyük ihtimal bu kisiler benim kimligim ilede baskalarini kandirmaya calisacaklar.

Basim ilerde agrimasin diye suanda tüm belgeleri mail olarak savciligi suc duyurusu olarak ilettim.

Bana mail atan kisinin eposta adresi gmail oldugu icin, googlede mail attip o kisinin posta kutusunda kimligi silmesini ve kimligimin download edilip edilmedigini sordum.

Simdi icime bir kusku düstü. Oturum kartimda adresim yaziyor. Büyük ihtimal bu kisiler yurt disinda. Ama artik adresimi biliyorlar. Yarin bunlar yakalanirsa, hapis yatdiktan sonra beni gelip basarlarmi diye korkuyorum. Evde iki tane kücük cocuk var daha. kopf-gegen-wand-smil

Moral oldu sifir.

Anzeige yapmasam olmaz, cünkü kimligin fotokopisi onlarin elinde.

Uyaniklar birde söyle bir site yapmis:
NOW Real Estate Inc. diye. Gercekten de böyle bir sirket var.

Gercek site: now-re.at
Sahte: now-re.com

Adamalar o kadar uyanikki, sizden kimligi almadan acentanin ismini söylemiyor. Söyledikten sonra arastirabilip üc kagitci olduklarini anliyorsunuz.

Savciliktan eposta ile yaptigim suc duyurusunda güvenligim ile sorun olurmu diye sordum. Korkmuyorum desem cocuklarim icin yalan.

Gercek sirketin genelmüdürünüde o suc duyrusunu mail olarak attim.

TipiTip
17 Ocak 2018, 23:34
iyide her konuda uyanik biri giib davraniyorsun

herseye aklin calisiyor

evin Exposesini almak icin internetten tanimadigin etmedigin birilerini neden özel bilgilerini yolluyorsun

simdi baska birisi bu konuyu acmis olsa

ilk konuya dalanlardan sen olup akil verirdin

simdi neyse ....

Polis o kisileri ne bulabilir nede iceri atabilir

hic korkmana gerek yok !!!

Gercekler 2.0
17 Ocak 2018, 23:38
Ustam, haklsin. Iki aydir uykusuzum. 4-5 saat uyku ile geziyorum. Evde kücük bebek var. Isede gidiyorum. Arabam son zamanlarda cok bozuk. Iyice yipradim.
Kafamda o kadar sey var, ben suanda ne yapcaktim diyorum kendi kendime.

Ben yaniltan su oldu. Kimlik vermesi güven verdi. Birde yurt disindaki bir emlakci sirketi oldugucun, orada belki kimlik gösterilmesi normal olarak düsündüm. Biliyorsun, bizim Türkiye'dede her halta kimlik istiyorlar.

Hukuki olarak birsey olmazda bana, cünkü savciliga bildiridim.

Ancak bu itler yakalanirsa benden bilirlerse cikar gelirler diye korkmuyor degilim. Kendim icin korkmam. Ama cocuklari icin korkarim. Tabiki bunlar yurtdisinda, ama cinge cabbar arkadaslari vardir burda onlar gelir diye korkuyorum.

Email Adresi var bende. Sifresini bir kirabilsem. Ama nerde.

TipiTip
17 Ocak 2018, 23:42
Ustam, haklsin. Iki aydir uykusuzum. 4-5 saat uyku ile geziyorum. Evde kücük bebek var. Isede gidiyorum. Arabam son zamanlarda cok bozuk. Iyice yipradim.
Kafamda o kadar sey var, ben suanda ne yapcaktim diyorum kendi kendime.

birsey yapma kafanada takma

senin gibi onlari belkide 1000 kisi mahkemeye vermistir

inan birsey olmaz ne sana nede onlara

o kisiler genellikle yurtdisinda

polis simdiye kadar bu durumlarda kac kisiyi bulmus yakalamis yargilamis ?

polis ancak film sunanlarin stream sunanlarin servercilik yapanalrin pesinde

onlari dahi tek tük bulyurolar genellikle iclerinden biris o kisileri polise satarsa

senin olayda birsey olmaz ...........

yat yataga yellene yellene uyu takma kafana

Gercekler 2.0
17 Ocak 2018, 23:50
Ben bir sefer kayinpederi dolandirmaya calisan birisini yakalatmistim. Ama onlar Türkiye'ye deydi ve cok güzel bir arastirma yapmistim kendim interden. Burdaki Alman polis Türkiye ye bilgileri verdi, adama yakaladir.

Kredi karti dolandirma sebekesiydi.

Ozamanda herkes diyordu, yakalanmazlar diye.

Adamin gmail adresine girmeye calistim. Sifreyi bulmak imkansiz. Alternativ eposta adresi [email protected]

Gerisini bir bulsam.

akbaba
18 Ocak 2018, 00:01
Gercekler 2.0 gecmis olsun,insallah yazdiklarini okuyanlarda dikkat ederler.
bence korkmana gerek yok,zaten gerekli yerleri uyarmissin.
bu dolandiricilar sistemi kuruyor,oltayi denize atiyorlar, oltaya takilanlari tokatliyorlar. sende 6264 Euro gönderseydin,giderdi.

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 00:04
Para kaptirmam uykusuz olsam bile. Ama asla demek lazim.

Ama adamlar her bireysel yaziyordu. Yani standard cevaplar degildi. Bana uyarlayip yaziyorlardi.

Zaten kadin normal bir insan eposta yazdigi gibi yazdigi icin inandiricidi.

Kadinin adini arastirdim daha önce google.de. Gercekten öyle bir kadin var. Resim tam benzemiyor ama. Ancak kadinin pasaportu fransizdi, veren makam ancak Londradaki fransiz konsoloslugu.

Selam
18 Ocak 2018, 00:34
Zaten bu basimiza gelen olumsuz olaylarin cogu istedigimiz mali hep genelde ucuza almak veya satmaktan geliyor.

Esas sasirdigim olay senin gibi herseye Fikri ve yorumu olan "bilgin" bir kisinin bu duruma düsmesi.

Neyse gecmis olsun.

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 00:37
Arasira Barcelona'da gol yiyor ne yapacan. Defans bu ara yukarda belirtdigim gibi zayif.

webci
18 Ocak 2018, 00:39
onlar yakalanip hapse girecekler ve cikacaklar ve uzun bir zaman gececek,sende bu arada tasin:-)
yalniz bu ARADA senin kimlikle coklarini dolandorabilirler,internetten alisveris adresi olarak kullanabilirler,ayrica en kötü bir olayda kimlik bilgilerini herhangi biryere birakabilirler,,
bu arada iki ay oldu yazmissin,bizler bu arada seni burda okurken bize pek farkettirmedin-)

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 00:55
Zaten bu basimiza gelen olumsuz olaylarin cogu istedigimiz mali hep genelde ucuza almak veya satmaktan geliyor.

Esas sasirdigim olay senin gibi herseye Fikri ve yorumu olan "bilgin" bir kisinin bu duruma düsmesi.

Neyse gecmis olsun.

Keske öyle olsa. Tesadüfen gördüm. Dedim bir mail atayim. Adamlarda profesyonelce amatör bir insanmis gibi yazistilar bir kac gün ve tüm sorularimida cevapladilar. Bir nevi milim milim yaklasmis oluyordun.

Yoksa ev falan almak aklimda bile yok. Bizim burda cürük evler 300000 Euro. Ömür boyu ben evi ödemek icin calismam.

hekimoglu
18 Ocak 2018, 01:29
Ustam direkten dönmüssün gecmis olsun, endiseni anliyorum korkmana gerek yok rahat ol günümüzde dolandiricilar öyle kolay ele gecmiyorlar helede ülke disindaysalar nerdeyse imkansiz bosver sen normal yasantina devam et ve hayatta karsina cikan her imkanda kendine bir "acaba" de bu hepimiz icin gecerli.

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 01:37
Ustam, ben bu email adresine bir yolunu bulup girmem lazim.

MXM usta belki bir yolunu bilir. gmail adresi. Oraya girersem, silerim epostalari. Tabiki adam kimligi indirmis olabilir bir yere. Ama epostasina girdigi anlasilirsa birazcik panikler.

TipiTip
18 Ocak 2018, 01:44

MXM usta belki bir yolunu bilir. gmail adresi. Oraya girersem, silerim epostalari. Tabiki adam kimligi indirmis olabilir bir yere. Ama epostasina girdigi anlasilirsa birazcik panikler.

Yanlis okumussun. Benim tek hedefim, benim kimligi alip birisi google mesela "Gercekler immobilie" yazinca anlasinlarki benim gibi dolandiricilara kimliklerini dalginlikla vermesinler.

Hedef baskalarida yanmasin.

Ayrica adamlar bakti benim kimlik ise yaramiyor, benim kimlik ile ugrasmayi birakirlar.

Yoksa adamlara nasil savas acaksin. Ipin ucu yokki.

usat sen neyin pesindesin

bu olay seni baya etkisi altina almis

sen bence hic ama hic iyi degilsin !!!

Memoli1976x
18 Ocak 2018, 01:48
Bir yandan benim Kimlik ise yaramaz diyorsun pesini birakirlar yaziyorsun. Diger yandan emaillerine girip Kimlik bilgilerini silmek istiyorsun.

Bir yandan Korkuyorsun diger yandan adamlarin üstüne gidiyorsun.

Iki ayri Konudada ayri ayri seyler yaziyorsun. Burda Korkuyorsun orda Üstlerine üstlerine gitmek istiyorsun yada tersi.

Usta sen bir sakin olsana, birak birsey olmaz takma kafana.

Ha yok ben adamlarla ugrasmak istiyorum diyorsan git Polise ver anzeigeyi sonucta onlarin mail adresleri var elinde.

OrLoW
18 Ocak 2018, 02:33

Usta dalgamı geçiyorsun birincisi gmail kırılmaz öyle bir babayiğit görmedim güvenlik hat safhada..

Sonra böyle birşeye kalkışarak suçlu değilsen bile kendini suçlu duruma düşüreceksin adamların eline koz geçicek... Bu düşünceden vazgeç

Bırak kalsın öyle hiçbirşey olmaz dostum birşey yapamazlar sen gerekli yerlere bildir olayları anlat ...

Ev alıcaksan nette görürsün ararsın eve bakıcam diye gider evi görürsün ( Sen baya bir dalgınlığa gelmişsin hatta çok )

Zaten nerede fiyatı çok uygun birşey varsa bizim millet zıplıyor hemen ( araba olsun ev olsun sonra arkasından bir pislik çıkıyor )

Bir gün zeitarbeit Job AG iş görüsmesi vardı gittim kapıdan girdim direk benden pasaport istediler ( kaçak gibi ) fotokopi çektiler niye dedim nemiş kendilerini garanti altına almak içinmiş

Bekledim girdim görüşmeye sonra çıktım görüşme bitti şimdi dedim geri verin çektiğiniz fotokopiyi olmaz onu veremeyiz bizde kalıcak dediler..

Sizemi güvenecem buda benim garantim dedim polis çağırmadan verin dedim çabuk telaş içinde verdiler hemen :) ne olur ne olmaz benim olayda seninkisine benzer

bingöllü
18 Ocak 2018, 10:41
kardeş korku insana kendini güvence altına alması için verilmiştir, yoksa kendini mahvetmek için değil...

fotodan ziyade pasaport ya da kimlikteki seri numarası her şeyden önemli, hatta kimliği begalubigt kopyasını çekerken dahi orayı kapatıyorlar.

Korkacak bir şey yok, ilk değilsin son da olmayacaksın. Adamlar herkesi tek tek mi arayacak... sen tongaya düşmedin ama düşen çok var, inan. Adamların Erpressung yapmasına gerek kalmayacak kadar ellerine para geçiyordur.

Tevekkül et ve rahat ol.

Vesselam

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 11:32
OrLow herşeyle dalga geçerim hayatda, ama şer olan şeylerde dalga geçmem. Tam tersi, beton gibi sert olurum. Ama zaten sende "dalga mı geçiyorsun" derken tabiri gelişi söyledin.

Memoli1976x
Benim Epostaya girme nedenim sırf ordaki epostamı silmekti. Yoksa başka birşey değil. Eger kimliğimi daha drucken yapmadiysa hal etmiş olurum diye düşünmüştüm. Yoksa adamlardan uğraşmak veya peşlerine düşmek için değil. Gereksiz yere belalı adamlarla uğraşmak istemem.

Allahdan Wasszeichen koymuştum. Tembel biri ise Wasserzeicheni silmek için uğraşmaz. Oda bir avantaj olabilir.

Google Mail hesapların dolandiriliciğa karşı bir birimini buldum. Oraya epostaya girip silmelerini ve epostayıda kitlemelerini rica ettim.

Immowelt.de Anzeigen yaptim. Normalinde dolandiricilikta uyari mesaji geliyor. Bana gelmedi. Gelse yollamazdim. Birşey çıkacağından değilde, biraz da onlar uğraşsın ve sistemlerini geliştirsin diye.

Gerçek Now şirketin genelmüdürüde büyük ihtimal Anzeige yapar. Çünkü onların imaj zararı oluyor. Böylece o sahte sayfayı kapatırlar. Ayrıca gerçek sirketin bilgisayar birimi bundan sonra arasıra bakar internetde adımızı kullanan varmı diye.

Birde Alman savcılığına sordum, Türkiyeyede bildireyimmi diye, yoksa onlar mi bildircek diye. Ne olur ne olmaz, sonra ordada bir halt benim oturum ile yapmasinlar diye. Ama o düşük bir ihtimal çünkü T.C. Kimlik No yok.

Bizim kayınpeder ec Karte kullanmaz. Paypali yok. Kredi karti yok. Internet ne bilmez. Parayı gider normal şubeden çeker. Ec-Karte pini bile yok.

Sadece yilda bir kere ben Lufthansadan direkt olarak uçak bileti alirim ve kontosundan kesilir.

Birgün bankasini arayan olmuş ve Beraterine demişki, Türkiyede kaza yaptim, hapis attilar, kefaret için 8000 Euro yollayin. Banka şüphelenmiş ve oyalamış telefonda. Ekrandaki Türkiye cep numarasınida yazmis. Sonra gayinpederin evini ariyorlar kimse cikmiyor. Dolandiricilsr ikinci kez bankayi ariyorlar ve para nerde kaldi diye soruyorlar.

Bankadaki kadin parayi hangi hesaba yollayalim diye sormus. Vakifbank Istanbulda bir tane şubenin hesap numarasini vermişler.

Bankaci kadin sonra Kontoauszugdan gayinpedein işyerini öğreniyor ve orayi ariyor. Gayinpederi telefona cagiriyorlar ve dolandiricilik oldugu kesinlesiyorlar.

Kriminalplizei götürdük. Orda da söyledim, bu adam hic internetde alisveris yapmaz, kimsede Konto yok. Sadece Telekom ve Lufthansada var bu ikisinin Istanbul'da Callcenterinin olduğunu ve kesin burdaki işcilerin işi diye. Alman polisi yazdi cizdi. Türkiye savciligina bildirdiler. Alti ay sonra yakalamislar. Türk savciligindan Alman savciligina mektuo gelmiş yakaladik diye. Kişinin ismide yaziyordu.

Buda yermiyor, hepiniz biliyorsunu www.gebuhrenfrei.com diye kredi karti sayfasi var. Buradan kimlik gösterilmeden önceden kredi karti sipariş edebiliyordunuz. Kredi karti evinize geliyor ve telefon edip aldigininizi söylüyordunuz ve karti aciyorlardi. Gayinpedere böyle bir kredi karti geldi. Dolandiricilarin niyeti herhalde posta kutusundan kartı çekip almaktı ve sonra alış veriş yapmak. Bu kredi kartı için Konto numarasi bile gerekmiyor, çünkü Rechnung mail ile geliyor ve überweisen yapiyorsunuz. Sahte birde mail adresi açmışlar Rechnung oraya gelsin diye.

V/S
18 Ocak 2018, 12:54
@Gercekler 2.0

Usta sakin ol, suan anliyorum korkuyorsun. Ama sen önlenimi almissin ve Wasserzeichen koymussun.

Onlara günde belki 20-30 Kimlik bilgileri ellerine geciyordur, seninki korumali oldugundan silmislerdir,

ellerinde zaten baskalarin bilgileri var, niye ugrassin ? Hazir elinde koruma olmayan kimlik varken.

Birde dolanirici sebekelerini Anzeigen yapsan dahil, onlara falanci seni anzeigen yapdi demez.

Savcilik mekanizmasi tek kisinin Anzeige ile hemen Yakalama karari cikartmaz, arastirir

ellerinde somut bilgi gectimi harekete gecer. Yani senle braber belki 100 kisi savciliga suc duyurusu

bulundu, bunlarin hepsinin Ismini tek tek savcilik Ismini saymaz. Cok Anzeige isleriyle ugrasdim,

Güvenlik ve arastirmalik yapdim. O yüzden sakin ol, ve olayi unut.

Mesut64
18 Ocak 2018, 12:56
Öncelikle gecmis olsun, basindan gecen bu olay umarim baskasinin basina gelmez.

Dolandirilicik ile ilgili cesitli seyler duyuyoruz da, hikaye gibi geliyor insana ama kendi
basina gelince ah vah ediyoruz.

Senin basina gelen olayin benzeri Araba alma konusunda basimdan gecmisti, parayi
kendi adima Western Union a yatirmami, pasaport kopyasini istemislerdi, az daha
parayi kaptiriyordum hislerim bana kötü seyler olacakmis gibi geldi ve western uniondan
parayi geri cektim ve sadece Gönderme parasi ile ucuz atlattim.

Tekrar Gecmis olsun!

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 13:56
Sağolun arkadaşlar. Sakinim, yapılcak birşey yok. Hayat devam ediyor.

musti0707
26 Haziran 2023, 12:56
her polise veren insanlari bassa bunlar müebbet alirlar,bilader kusura bakmada sende cok korkak bir adammissin.coluk cocuk olursa daha iyi isde eline hic olmadi ekmek bicagini al onla korkut sonucda evin hanesini ölmek var korumak sana düser.

Allahdan baska kimseden korkmayin .

saygilarla

webci
26 Haziran 2023, 13:07
Arkadas olaya baliklamaca dalmamis..kendine gore arastirma yapmis ve dolandirici olduklarini tesbit etmis .aradan baya zaman gecmis ne oldu sonuc bilmiyoruz..
Benim tavsiyem buyuk paralar isin icine girdimi olaya kendinizde mudahala olmayin,,hele birde bilmediginiz komisyoncularla birebir diyalog yapmayin ...guvendiginiz bu islerle ugrasan kisi ve kurumlara olayi devredin..
Tavsiye olarakda bize yazip uyarmis..
Cok dogru bir davranis .
Almanyada en buyuk tehlike kimliginizi kaybetmek veya birilerine takdim etmek..
Ben bir zaman kaybetmisdin biri gelip kapiya kadar teslim etti ...tr de tc kimlik nr ile her islemi yapabiliyorsunuz,bir nr sizi ipe de cekebilir,bence bu yanlis..guvenlik acisindan bir alt kimlik nr daha olusturulmaliki buda bir nevi sorgulama gibi guvenlik sorusu olmali .
Bazi yasadigimiz olaylar bize bir uyaridir,bak bu yanlis bunu yapma dercesine .biz buna kendi kafamiza gore olursa nasip olmassa nasip degilmis diyoruz..ama zorlarsakda gerceklesebilir,buda bize bels veya musibet olur..
Senin nasibin biryerlerde ucusuyor ve sen istesende istemesende ya gelir seni bulur yada gelmez,,mesele sabderip sana yakisani beklemek..
Rizikda boyledir,,biz anlamadigimiz icin mevlamizin ayetde dedigi gibi;
Insanoglu pek aceleci yaratilmistir,biz onu denizde bogulmaktan kurtarmadan evvel dua ederde karaya cikaririz,o sonra birsey olmamis gibi yoluna devam eder..

Birbey 3.0
26 Haziran 2023, 13:57
Sonuç savcılık takipsizlik verdi yurt dışında nerede oldukları bilinmediği için.

arkadas
26 Haziran 2023, 14:59
Selam arkadaslar,

benim basima da bu tip seyler geldi ve komisyon istedikleri zaman olayi bitirdim ve vaz gectim. Ev almak istedigim zaman ispanyadan birsi bana masal anlatip hannoverde adresli ucuz ev oldugunu yazdi. Adrese baktim ev yok isyeri var sahtekar biraktim. Kimlik hic bir zaman yollamam. Ebaykleinazeigende tekerleri satrken ingiltereden birisi yazdi hile oldugunu anladim yapmadim. Arkadaslar yurtdisindan sahtekar cok. Türkiyeden bile alman arkadasa ucuza Quad satmak istiyordu. Sonucta hepsi bir sekilde kapora istiyor yani Vorleistung en gec o zaman uyanin ve birakin.

Hoscakalin

iskete
02 Kasım 2023, 22:35
OOOOOOOO senin verdigin kimlik adres kimbilir kimlerin eline gecti yani bosuna moralini bozuyorsun gitti birkere hic birsey yapamazsin o kimlik bilgilerini vermiyecektin verdikten sonra isin zor yat uyu bu konuyuda düsünme birdaha kimseye verme kimlik bilgilerini bir is basina gelince düsünürsün ozaman uykun kacabilir iste ama simdilik korkuya gerek yok
gecmis olsun