PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Demir eksikligi olan varmi?

akbaba
16 Ocak 2018, 21:38
selam arkadaslar,
son zamanlarda yorgunluk-halsizlik vardi bende, ev doktoruna gittim,kan tahlili yaptirdik ve demir eksikligi var dedi,denemek icin bana hap yazdi.
kirmizi et, salata,ispanak-fasulye-nohut gibi demir yüksek besinler almami tavsiye etti.
icinizde demir eksikligi olan varmi? tecrübeleriniz nasil? sizler nelerden fayda gördünüz?

SesSizliK
16 Ocak 2018, 21:43
benim hanimda var kendisi gida konusunda zayif her seyi yemiyor, haliyle dogal yoldan tam olarak alamiyor 2.3 ayda bi kan tahlili yapiliyor eksik olursa doktor direk serum yapiyor damardan veriyorlar yani.

ücretide kendi cebinden ödüyorsun senin yapman gereken zor degil dogal yoldan demir olan gidalari fazla tüketeceksin bu kadar basit

hekimoglu
17 Ocak 2018, 01:17
Demir eksikligi genelde irsi bir sorun, zaten doktorda söyleyecektir demir takviyesi icin alinan haplari uzun süre ya da sürekli almamakta yarar var. Yorgunluk halsizligi insana depresyon gibi yasatiyor, ailenin diger fertlerindede varsa irsidir arada takviye almaktan baska caresi yok ben bulamadim.

serif09
17 Ocak 2018, 01:29
benim hanimda var kirmizi pancar rotebete ben tavada kucuk kucuk dograyip kavurup ustune istege göre samisak yogut dökup yidiriyorum.

TipiTip
17 Ocak 2018, 01:42
benim hanimda var kirmizi pancar rotebete ben tavada kucuk kucuk dograyip kavurup ustune istege göre samisak yogut dökup yidiriyorum.

ise yariyormu ???

ben rotebbete suyunu aliyom iciyom

tadi biraz tuhav camura kokuyor

cihan1967
17 Ocak 2018, 01:51
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

hope41
17 Ocak 2018, 12:34
Kirmizi pancarin suyunu icmek iyi ama ben evde kendim yapip iciyorum, hatta havuc, yesil elma ile beraber yapip iciyoruz. Bazen icine birazda pekmez ekliyorum tam bomba oluyor tavsiye ederim :)

TipiTip
17 Ocak 2018, 12:37
Kirmizi pancarin suyunu icmek iyi ama ben evde kendim yapip iciyorum, hatta havuc, yesil elma ile beraber yapip iciyoruz. Bazen icine birazda pekmez ekliyorum tam bomba oluyor tavsiye ederim :)

sen oldu bitti zaten bombalari seversin :-)

hope41
17 Ocak 2018, 12:43
sen oldu bitti zaten bombalari seversin :-)

Aynen kardesim :)

ton
17 Ocak 2018, 17:22
bendede demir eksikti hastahade doktorun dedigine gore en dusuk 39 en yuksek 350 olacakmis bende deger 8 cikti 2 ay kapsul kullandim 13 e cikti doktorun tavsiyesi ile dializ kisminda damardan ayni serum gibi 2 torba sivi verdiler bir iki saat surdu 6 ay sonra kan testi yaptilar 165 e cikti benim tavsiyem demiri dusuk olan arkadaslar damardan sivi alsinlar doktoruyla goruserek ondan sonra demir iceren gidalari her zaman alirlar

*05300
17 Ocak 2018, 17:26
Usta gecmis olsun.

Bundan birkac sene önce benim kan tahlillerimde de demir eksikligi cikti. Doktorlarin uzun tetkikleri sonunda bademciklerin calismasinda problem oldugu anlasildi. (schilddrüsen-überfunktion) Gecmis gün bana dandik bir ilac verdi, 6 ay her gün o ilaci yuttum, hic bir problem kalmadi. Simdi her sene düzenli olarak Check-up yaptiriyorum, ama kan degerleri hep ayni duruyor cok sükür. O ilaci da bir daha almama gerek yok dedi doktor. Sende ev doktoruna gidip bir Check-up yaptir bence.

Tekrardan gecmis olsun
05300 - Merzifon

OrLoW
17 Ocak 2018, 19:37
Bu zamana kadar bilmiyorum bir eksikliğim varmı hiç fark etmedim ..

Doktor onları yemeni önerdiyse, senin onları vücuduna yeticek kadar yemediğini fark etmiştir .. Vücut bağırıyor eksik geliyor diye !

Sabah kahvaltını sağlam yapıyor musun ? yapman şart .. Öğle yemeği sağlammı sağlam olması şart ..Akşam yemeği se kesinlikle 3 öğün sağlam şart.. Yemeklerden sonra aralarda meyvaya devam mutlaka olması gerek...

Ben işe giderken arkadaşlar kıytırık şeyler alırlardı yanlarına, Ben harbi köylü yollugu full çeşit yemek ne olursa bana gülerlerdi ne çok kab getiriyorsun diye.. Bugün gülerler sonra hastanelerden beri gelmezler bunun dahada ileri zamanlari var...

3 Öğün sağlam yiceksin derken festfood lar değil onlar hepsi çöp bir işe yaramaz..Hevesini gidermek için yersin arada sadece öğün olarak değil ama sadece dolgunluk yaratır hiçbir işe yaramaz..

Yemek seçiyor musun ? Seçiyorsan sakat olmaz bunu yemem onu yemem olmucak ne bulursan götüreceksin ( Benim gibi öküz gibi yerim sofraya ne gelicek hiç sormadım daha ne gelirse götürürüm )

Haftada belirli günler ve öğünler mutlaka sogan ve sarmısak çiğ olarak yemeklerle yerim. Kokacakmış falan düşünmem..Doktora gidince nasıl hap veriyorsa belirli zamanlar alman gerekiyorsa bu sogan sarmısak olayınıda öyle rutine bağlıcaksın. Bir koca baş soğanı oturur kendim yerim sarmısak 3 --5 büyük diş götürürüm

Öğünde mutlaka çeşidin olmalı tek başına bir yemek işe yaramaz..Ben mesela Tavuk yiyecem yanına full çeşit salata şart olmazsa olmaz, mutlaka yanına prinç pilavı isterim onun yanına full tabak yoğurt kesinlikle olmalı yoğurtsuz öğün geçirmem..Yemeğim bittimi o yoğurdu komple bitirmeden sofradan kalkmam ...

Valla yaşım 40 doktor bilmiyorum ben ( kan tahlili hiç haberim yok ) gittiğim diş doktorunu saymassak..Kaç yıldır evliyim hanım, ben senin hiç hasta olduğunu görmedim insan nezle bile olmazmı hiç diyor arada !!

Benim nezle olayı bir akşam hafiften burun tıkanıklığı olur çok hafif ona ben sanırım nezle oldum derim:) O akşam yatarım sabah hiçbirşey yokmuş gibi kalkarım herşey bitmiştir düzelmişimdir...

Onu bunu bilmem yiyeceksin gardaş sağlam yiyeceksin kuru bakliyatı yaş sebze meyve ot ne bulursan tüketiceksin..Sağlam..

Sen benim dediklerimi yap bak bakalım bir eksiklik kalıyormu.. Valla sonra ne eksikliği fazlalık bile olur :) adamı bırak demiri bükersin

akbaba
17 Ocak 2018, 20:40
OrLoW usta senin kadar olmasada bende dengeli beslenmeye calisirim,
-un ürünleri: ekmek vs.
-süt ürünleri: peynir-yogurt vs.
-et ürünleri: balik-tavuk-kirmizi et vs.
-bakliyat: nohut-kuru fasulye vs.
mutlaka kahvalti yaparim,kahve icmesem olmaz, mutlaka ögle yemegim olur ve aksam yemegini en gec 18:00'de yerim,aksamlari hafif seyler yemeye calisirim. mevsimlik meyve eksik olmaz. yas 51. pazar günleri futbol oynarim,firsat buldukca bisiklet ve kosu yaparim,yürürüm. Allaha cok sükür iyiyim aslinda,fazla kilomda yok.
yarin ilk isim kirmizi pancar almak olacak,havuc-elma-pekmez karistirip icecegim.
Allah hepinize saglikli günler versin insallah..

serif09
17 Ocak 2018, 23:58
ise yariyormu ???

ben rotebbete suyunu aliyom iciyom

tadi biraz tuhav camura kokuyor

selam yariyor ara mesela haftada bir iki haytada yidiriyorum evet toprak kokar yada haslayip tursu sarmisakli yemeklerin yaninda yiyebilirsiniz.

Bartin674
18 Ocak 2018, 02:08
Arkadaşlar
Demir eksikliği Sadece Eisen değerine göre eksik denilmez. Kandan bir gün önce Demir ağırlıklı yemek yersen değerlerin değişik de çıkabilir. Demirin Havızası olan Ferritin değerini örctürmek en doğru işidir. Halsizlik sadece demir yapmaz. Almanyada genel sorun Güneş fazla görmediğimiz den Vitamin D eksikliğidir.

Ferritin ve Vitamin D belirtin Doktorunuzda daha mantıklıdır ama bunları Krankenkasse karşılamıyor.

Bi konuda Schilddrüse.
Doktorlar TSH değerini belirleyip herşey temiz diyorlar. Halbisem çok yanlış bir yaklaşım. Schilddrüse düzgün çalışıp çalışmadığını TSH, FT3 ve TF4 belirler.

Doktorlar sizin devamlı sağlıklı kalmanızı isteseler Hepsi Kepenkleri kapatır.

alex36
18 Ocak 2018, 03:50
@Orlow

Ustam afiyet olsun, senin yazdiklarini okurken aciktim valla :)
Ustam Kilo /boy kac merak ettim.(bir mahsuru yoksa sormamda tabiki)

OrLoW
18 Ocak 2018, 15:57
@Orlow

Ustam afiyet olsun, senin yazdiklarini okurken aciktim valla :)
Ustam Kilo /boy kac merak ettim.(bir mahsuru yoksa sormamda tabiki)

Dostum öyle yiyorum içiyorumda vücut normal usta benim yediklerimi başkası yese şişmandı kesin...

Ben çok hareketliyimdir benim vücut yakıyor ( boy 1 74 kiloda 70 -72 arasında gezer sürekli .. yapıdan kaynaklanıyor kilo almıyorum

musti50
18 Ocak 2018, 21:34
o degilde birden aciktip arkadas ballandira ballandira yazilirmu bu :)

Putkiran
19 Ocak 2018, 12:27
Demir eksikliğin yeni ise Soguk pres Keciboynuzu pekmezini tavsiye ederim. İlerlemiş ise, sac dökülmesi, tırnak kırılması, sürekli asabilik. O zaman kereviz ve ıspanak kürü nü tavsiye ederim. En az üç hafta İnşAallah demir seviyen gayet yükselir. Nasıl yapıldığı internette vardır

murtazza
19 Ocak 2018, 16:18
Slm arkadaşlar, normal demir eksikliğini ve akdeniz anemisi taşıyıcılığını birbirinden ayırmanın zor olduğunu duydum. O yüzden çok dikkatli analiz yapılmalı banada demir ekskligin var dendi sonradan akdeniz anemisi (talasemi) taşıyıcısı olduğum ortaya çıktı. Aynı şekilde kızım içinde önce kansızlık var dendi hap verdiler ileriki kan tahlilinde ondada akdeniz anemisi taşıyıcısı tespit edildi.

*05300
20 Ocak 2018, 09:16
Sana tavsiyem, eger cayi ve kahveyi cok iciyorsan ya iyice azalt yada tümden birak. Cay ve kahvenin icerisindeki bir maddeye vücuttaki demir molekülleri yapisiyor ve idrar yoluyla disari atiliyor. Neticesi demir eksikligi. Bunu sen bu sekliyle doktoruna söyle, o sana gerekli aciklamayi yapar.

Gecmis olsun
05300 - Merzifon

akbaba
20 Ocak 2018, 17:28
kahveyi cok iciyordum, günde enaz 5 tane. özellikle isyerinde her pausede kahve icerdim, simdi azalttim,en fazla iki kahve iciyorum.
günde 1 defa hap aliyorum, birde hope41 ustamizin yaptigi gibi, Kirmizi pancar(rotebete)-havuc-elma karistirip suyunu iciyorum.
hepinizden cok özür dileyerek birsey sormak istiyorum, hap ve bu sulari icenlerin, kücük ve büyük abdestlerinde biraz degisiklik olurmu? birisi tam kan gibi degilde,acik kirmizi, digeride simsiyah olursa,bunlar normalmi? sizlerde durumlar nasil? tekrar özür diliyorum,kusura bakmayin bu soru icin...

barisguvenw
29 Ocak 2018, 16:57
selam arkadaslar,
son zamanlarda yorgunluk-halsizlik vardi bende, ev doktoruna gittim,kan tahlili yaptirdik ve demir eksikligi var dedi,denemek icin bana hap yazdi.
kirmizi et, salata,ispanak-fasulye-nohut gibi demir yüksek besinler almami tavsiye etti.
icinizde demir eksikligi olan varmi? tecrübeleriniz nasil? sizler nelerden fayda gördünüz?

Bende de var demir eksikliği. Baş dönmesi problemiyle gitmiştim seneler önce. Hap kullandım bir süre. Büyük faydasını yaşadım. Ancak sürekli tekrarlayan bir hastalık. O yüzden ben alıştım ve artık ilaç kullanmıyorum.

cihan1967
29 Ocak 2018, 19:20
Demir eksikligi aslinda hafife alinacak bir hastalik degil;https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikliginde-gorulen-hastaliklar.html

ibosum
31 Ocak 2018, 12:23
selam arkadaslar,

Arkadasim Sana su ilaci tavsiye Ederim Benimm kizimdada Demir ve vitamin d eksikligi vardi Bund icince sabahlari bir tane her Selim normale döndü eczanede satiliyor FolPlus +D3

Haci Sakir
02 Şubat 2018, 02:33
Selamlar Saygilar Arkadaslar,
Benim Hanim cok zorluk cekiyor du bu Demir eksikliginden.
Cesitli Vitamin eksikligi dolayindan gelen olay oldugunu söyledi Doktor bey.

Vitamin C cok önemli oldugunu anlatti, C vitamini vücudun demir emilimini artırır ve eritrosit oluşumunu hızlandırır.
Demir hep C vitamini ile kombinasyon içerisinde bulunduğundan emin olun.Mikronutrient demirin optimum emilimini sağlamak için tek yol budur.

Hayvan gıdalarında bulunan vitamin B12, demir gibi kan oluşumu için de önemli olduğu için önemlidir.

Folik asit (vitamin B9) Kemik iliğinde kan oluşumunda doğrudan rol oynar. Sebzeleri kaynatirken/bisirirken malesef vitamin B9 kayip oluyor.

LaVita kullaniyor bizimki(Hanim). Arada sirada ben de iciyorum / kullaniyorum.
Konsantrenin esası meyve, sebze ve otlar.

Tavsi ederim. Gecmis olsun. Allah sifa/saglik versin!

alcatras
06 Şubat 2018, 16:17
kahveyi cok iciyordum, günde enaz 5 tane. özellikle isyerinde her pausede kahve icerdim, simdi azalttim,en fazla iki kahve iciyorum.
günde 1 defa hap aliyorum, birde hope41 ustamizin yaptigi gibi, Kirmizi pancar(rotebete)-havuc-elma karistirip suyunu iciyorum.
hepinizden cok özür dileyerek birsey sormak istiyorum, hap ve bu sulari icenlerin, kücük ve büyük abdestlerinde biraz degisiklik olurmu? birisi tam kan gibi degilde,acik kirmizi, digeride simsiyah olursa,bunlar normalmi? sizlerde durumlar nasil? tekrar özür diliyorum,kusura bakmayin bu soru icin...

Estafurlah, sağlık da kusur olmaz, sormak ve bilgi almak için burdayız hepimiz. Ben bu sorunu yanıtlamaya çalışayım.

Tam kan gibi değil de, açık kırmızı dediğin küçük abdest ise bunun sebebi aldığın demir ilacının yan etkisi olarak öngörülen bir durum değil.
Ancak demir ilaçları büyük abdestte renk değişikliğine, özellikle de koyu renk değişikliğine neden olabiliyor.

Çok geçmiş olsun

talo176
06 Şubat 2018, 18:03
rotbäckchen (https://www.rotbaeckchen.de/startseite/) saft var.. ben cocuklugumda iciyordum ve simdi kendi cocuklarima iciriyorum.. esim de iciyor, onda da var demir eksikligi..