PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sigorta hakinda soru

alper1981
03 Eylül 2015, 12:08
almanyadan türkiye temeli gidince eger hastane massraflari kendi cepdinden mi ödüyorsun yoksa alman sigortasi mi karsiliyor

f4scistx
03 Eylül 2015, 12:57
temelli gidince alman sigortasi derkene aok mi kastediyorsun? temelli gidince sen iliskini kesmiyormusun ?
türk sigortasi karsilar.. yada sen temelli degisik anlamda yazdin

alper1981
03 Eylül 2015, 13:07
yok novitas dayim ben

TipiTip
03 Eylül 2015, 13:27
kardes konuya biraz aciklik getirsene ,
ne gibi temelli gidince ???

herseyini burada sildirdikten sonra ,
Almanya ile ilgin kalmadiktan sonra , TEMELLI Türkiye'ye gittiknten sonra
Alman Saglik Sigortasi nasil senin giderlerini ödesin ?
ve niye ödesin ??? mantiken olucak bir ismi ???

alper1981
03 Eylül 2015, 14:00
lva öyle demisiti biz karsiliyoruz diye

f4scistx
03 Eylül 2015, 14:02
iva kim ? biraz mantiksiz..

alper1981
03 Eylül 2015, 14:06
deutsche rentenversicherung onlar sölye di pardon ben eken emekliyim ounun icin sigorta karsiliyormus

TipiTip
03 Eylül 2015, 14:26
erken emeklisin Türkiye'ye Temelli gitme imkanin varmi ? 6 aydan fazla kalabiliyormusun Türkiyede

birde yukari konu icine herseyi yazsana , agzindan baklayi tek tek cikarmasana

hOrOz
03 Eylül 2015, 15:46
arkadasin sorusunu iyi anlamadiniz galiba

eger temelli gidince hangi hastalik sigortasi gecerli diye sormus
temelli gidince emeklilik maasi aldigin sürece Alman Hastalik kasasindan yararlanirsin
( sigortali calismamak kosuiluyla )
eger Türkiye den de emekli olursan o zaman SSK veya BagKur dan ( ikamete bagli )

http://www.sabah.de/emekli-ayliginin-turkiyeye-transferi

LVA sayfasindan

Almanya’dan aldığı emekli maaşı nedeniyle Almanya’da Emekliler için Sağlık Sigortası’nda zorunlu sigortalı olup
ikametini başka bir üye ülkeye ya da Almanya’nın yukarıda belirtildiği üzere antlaşma akdettiği ülkelerden birine taşımış olanların Alman sağlık sigorta kurumundaki sağlık sigortaları devam eder.
Başka bir üye ülkede ikamet etmeleri halinde ayrıca sosyal bakım sigortasındaki sigortalılıkları da devam eder. Bu emekliler, ikamet ettikleri yeni ülkede ayrıca sigortalanmaz.
Ancak bunun için yalnızca Alman emeklilik sigortasından emekli maaşı alınması ve ikamet edilen yeni ülkede hastalık halinde sigortadan hizmet alınabilecek durumda olunmaması (örneğin o ülkede çalıştıklarından dolayı) şarttır.

Bu gibi hallerde emekli, ikamet etmekte olduğu yeni ülkede Alman sağlık sigortası tarafından ödenen sağlık sigortası ödemelerinden yararlan

f4scistx
03 Eylül 2015, 15:58
güzel düsündün kardesim de, ilk soru dan sen ne cikartabilirsin onu bi düsün . tabiki maksat yardimci olmak ama biraz da detaya girmek lazim degil mi

hOrOz
03 Eylül 2015, 18:19
Ben bunu anladim

almanyadan türkiye temeli gidince eger hastane massraflari kendi cepdinden mi ödüyorsun yoksa alman sigortasi mi karsiliyor

Almanya dan Türkiye ye temelli dönüs yapinca hastane masraflarini kendi cebimizden mi yoksa Alman Sigortasi mi karsiliyor ???

Sanirim arkadasin Türkce si zayif böyle anlatmaya calismis yoksa ben baska bir mana cikaramiyorum