PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden Emekli- Almanyada Sigorta Payı

Olivium
14 Ocak 2018, 01:25
Merhabalar,

Sorum:
Burada çalışmayan bir Bayan,
Eşi üzerinden Sigortalı( Krankenv.)
Türkiyeden Emekli Maaşı aldığında bunu buradaki Hastalık Sigortasına bildirmek mecburiyeti varmış.
Bildirdiği takdirde ne gibi yükümlülüğü olacak,tecrübesi olan varmı?
Teşekkürler

atsiz77
14 Ocak 2018, 01:34
Burda bizim bir tanıdık bildirmiş sağlık sigortasına ayda 20€ ek ücret ödüyor.

Gercekler 2.0
14 Ocak 2018, 01:44
Ayligi Türkiye'de 425 Euroyu gecmedigi sürece hic bir sikinti yok, familienverischert kalabiliyor, eger Almanya'dan da emekli degilse. Sinirin altinda kalsa bile mutlaka bildirsin. Yalan beyan farkli bir sonuc dogurmasa bile suctur.

Ne zaman kendide Almanya'dan emekli olursa, ozaman Krankenkasse hem Almanya'daki emeklilikten para kesiyor, hemde Türkiye'dekinden. Türkiye'deki ayliktan 11-12% kesiyorlar. Yani 1700 TL aliyorsan, yaklasik 380 Euro eder. 380 Eurodan 11-12 yaklasik 40 Euro. Bu 40 Euroyu burdaki Girokontodan kesiyorlar.

Olivium
14 Ocak 2018, 07:53
..........

Olivium
14 Ocak 2018, 07:56
Burda bizim bir tanıdık bildirmiş sağlık sigortasına ayda 20€ ek ücret ödüyor.

Almanyadan Emekli değil
sadece TR den Emekli olunursa da kesilirmi?

Olivium
14 Ocak 2018, 08:00
Ayligi Türkiye'de 425 Euroyu gecmedigi sürece hic bir sikinti yok, familienverischert kalabiliyor, eger Almanya'dan da emekli degilse. Sinirin altinda kalsa bile mutlaka bildirsin. Yalan beyan farkli bir sonuc dogurmasa bile suctur.

Ne zaman kendide Almanya'dan emekli olursa, ozaman Krankenkasse hem Almanya'daki emeklilikten para kesiyor, hemde Türkiye'dekinden. Türkiye'deki ayliktan 11-12% kesiyorlar. Yani 1700 TL aliyorsan, yaklasik 380 Euro eder. 380 Eurodan 11-12 yaklasik 40 Euro. Bu 40 Euroyu burdaki Girokontodan kesiyorlar.

vermiş olduğun Bilgiler için teşekkürler..
En iyisi burdaki Sigortaya sormak...
Sonradan Başağrısı olmasın.
Malum Otomatik Bilgi Transferi(AGİT) nden dolayı biz Yurtdışındaki Vatandaşların bir hayli sıkıntısı olabilecek

karadeniz
14 Ocak 2018, 14:05
vermiş olduğun Bilgiler için teşekkürler..
En iyisi burdaki Sigortaya sormak...
Sonradan Başağrısı olmasın.
Malum Otomatik Bilgi Transferi(AGİT) nden dolayı biz Yurtdışındaki Vatandaşların bir hayli sıkıntısı olabilecek

Baskasi üzerinden saglik hizmeti alan kisiye normalinde 6 ayda bir geliriniz,gelirkaynaklariniz varmi diye soruyorlar,yazi gönderiyorlar, gerekli bilgiyi gercekler arkadasimiz vermis Türkiye'den emekliligi 425 euronun altinda kaldigi sürece kesinti söz konusu degil.

Orcay 64
14 Ocak 2018, 15:00
Aynı soruyu ben AOK turkce danışma hattına sordum 425€
Geçmiyorsa kesinti yokmuş
Geçerse 180€ ??

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

hekimoglu
14 Ocak 2018, 15:11
Geçerse 180€ ??

Orcay 64 arkadasimizin verdigi bilgiyi tamamlamak gerekirse,
425 € yu gecen emeklilik gelirinde aile sigortasindan faydalanma hakki kaybedilir bu durumda ya privat sigorta gereklidir ( Orcay 64 arkadasimizin 180 € dan kasti budur ) ya da SGK dan yilda bir AT21 belgesi alip bagli bulunan saglik sigortasina verip sgk üzerinden sigortali olma hakki kulanilabilir.

Her iki ülkedende emeklilik ayligi alanlar icin 425 € kurali islemez, ikinci ülkeden alinan emekli ayliginin %11 i kadarini tutan miktari bagli bulunulan saglik kurumu sizden alir.

Gercekler 2.0
14 Ocak 2018, 15:20
Geçerse 180€ ??

AOKlar ya salak yada art niyetli. Kimseye söylemiyorlar AT21 olayını. Gaye para kazanmak. Birde bu bilgiyi verwn Türkçe danışma hattıysa, mutlaka biliyordur.

Arkadaşlar, niye hepiniz AOKdasınızki. Bir sürü Krankenkasse var. Değiştirin. AOK herşeyde mızmız birde kazık.

Olivium
14 Ocak 2018, 16:50
............

Olivium
14 Ocak 2018, 16:50
..........

Olivium
14 Ocak 2018, 16:52
AOKlar ya salak yada art niyetli. Kimseye söylemiyorlar AT21 olayını. Gaye para kazanmak. Birde bu bilgiyi verwn Türkçe danışma hattıysa, mutlaka biliyordur.

Arkadaşlar, niye hepiniz AOKdasınızki. Bir sürü Krankenkasse var. Değiştirin. AOK herşeyde mızmız birde kazık.

Teşekkürler

Olivium
14 Ocak 2018, 16:53
Orcay 64 arkadasimizin verdigi bilgiyi tamamlamak gerekirse,
425 € yu gecen emeklilik gelirinde aile sigortasindan faydalanma hakki kaybedilir bu durumda ya privat sigorta gereklidir ( Orcay 64 arkadasimizin 180 € dan kasti budur ) ya da SGK dan yilda bir AT21 belgesi alip bagli bulunan saglik sigortasina verip sgk üzerinden sigortali olma hakki kulanilabilir.

Her iki ülkedende emeklilik ayligi alanlar icin 425 € kurali islemez, ikinci ülkeden alinan emekli ayliginin %11 i kadarini tutan miktari bagli bulunulan saglik kurumu sizden alir.

Teşekkürler

Emekli
14 Ocak 2018, 17:57
Hele sükür bu konu biraz canlandi.

Arkadaslar bu önemli konu hakkinda bildiklerimizi yada bilgilerimizi paylasalim,benim basima gelenleri sizinle paylasiyorum.

Arkadaslar ben 2016 subat ayinda Hanim emekli olduguna dahil ve 1600 TL aliyor diye Knappschaft Sigortasina bildirmistim.

Benim Hanim suan 1800 TL aliyor ve bu parayi aldigina dahil Emeklilik bilgisi (Rentenbescheid) kopyasini Sigortaya gönderdim,bugunkü dövize göre 425 euroyu bulmuyor.

Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler,ben tabiki itiraz ettim Avukat tavsiyesiyle.

Ama zanedersem biz bu parayi hanimin emekli maasi 425 euroyu gectigi icin mecburen ödeyecegiz.

Kendi Türkiyeden emekli ayligi aldigi icin mecburen sigortali olmasi lazim.

Avukattan ve sigortadan gelen bilgileri buraya ekliyorum.

Sigortadan gelen bilgi.

https://abload.de/img/capture12msf3.jpg

Avukattan gelen bilgi.

https://abload.de/img/capture2kwsod.jpg

Benim anlamadigim bunlar nasil hesapliyorlar dövizi ben heryeri arastirdim,hanimin ayligi 425 euroyu bulmuyor.

ken_guen
14 Ocak 2018, 19:01
Selam arkadaslar bende sizinle bir seyler paylasmak istiyorum . 2015 senesinin 9. ayindan beri Türkiye üzeri emekliyim. yaklasik 6 senedir Almanyada calismiyorum. Almanyadan hic bir sekilde para almiyorum biraz kira gelirlerim var . Bu arada esim calisiyor. yaklasik iki sene önce almanyadan hastalik nedeniyle Rentenantrag yaptim tabiiki kabul etmediler . Bana sosyal mahkemeye gitmemi tavsiye ettiler . Bende avukat kanaliyla sosyal mahkemeye verdim su an devam ediyor. Türkiyedeki aldigim ayliga gelince 2016 senesinin mart ayinda AOK ya gittim durumu bildirdim. Bana bazi sorular sordular bu aylik almanyayami geliyor yoksa Türkiyedeki hesabinami geliyor? miktar ne kadar elinizde belge varmi? banka dekontu Varmi? vs. Benim bildirdigim elimde hic bir belgem yok banka dekontumda yok sadece benim adima bankaya para yatirmislar miktarida yaklasik o zaman icin 340 € civari dedim! cok sasirdilar ne yapacaklarini bilemediler. Merkeze telefon acip sordular onlarda durumun icinden cikamadilar. Bana billdirdikleri iyiki bildirdin ilerde cok basin agriyabilirdi. bu ardada oraya not aldilar bildirdigime dair . Ve dedikleri Rentenantrag yaptigim icin ( suandada mahkemesi devam ediyor) sigortamin rentekasse üzerinden yürüdügünü durumumun belli olmamasi dolaysiyla olabilecekler konusunda en fazla %20 Pflegeversicherung kesebilleceklerini söylediler.Bende kendilerine zaten aldigim para cok az bunuda keserseniz geriye ne kalirki? dedim ama onlar hakli olarak bizim yapabilecegimiz bir sey yok bizde kanunlara uymak zorundayiz dediler. Su ana kadar durumda bir degisiklik yok gecen hafta gene AOK dan bir mektup gelimis esim adina gene aile sigortasiyla ilgili soruyorlar benim durumumu gene bildirdim . Basima ne gelicek bende bilmiyorum. Bu arada benim steuerberater e durumu bildirdim kendisi bunu finanzamt,a da bildirmemiz gerekiyor diyor . Sormak istedigim bu gercekten gereklimi? bunuda bildirsem %20 de oraya keserlerse geriye ne kalicak! bu durumda olan arkadaslar varsa yada bilgisi olan. Bilgilendirirseler memmnun olurum .

Selam ve saygilar....

Orcay 64
14 Ocak 2018, 20:11
Bence Ailesi çoçuğu olanlar için AOK en iyisi Türkçe danışma hattına
Gelirsek evet bayanın Türkçesi zayıftı ve bilgisi sıfır sayılırdı sanırım bu AT 21 Belgesini daha çok Betriebskrankenkasse de olanlardan istiyorlar Saygılar.

Gercekler 2.0
14 Ocak 2018, 23:21
Arkadasim, mutlaka sunu yap.

Widerspruchsbescheid iste ve Sozialgerichtde dava ac. Avukat falan tutmana gerek yok. Sozialgerichte git ve dava acmak istyorum de. Hakim dosyaya bakar ve sana ümit varmi haber eder.

Bunlar kuru hesaplarken Avrupa Birligi Merkezbankasi kurunu gözönünde almislar. Böylece 4 Euro fazla gecmis oluyorsun diyorlar. Anlayisli bir hakime dek gelirsen bu kuru kabul etmez ve yirtarsin.

Is hakime varmadan birsey yapacaksin. Ordaki memura bir krankenkasseye cikis verdigine dair belge yolla. Sonra baska krankenkasseye git. Ordaki memurin amiri belki cikmasin diye göz yumabilir.

Emekli
14 Ocak 2018, 23:27
karadeniz usta A/T21 belgesi Hanim icin alsak ve Knappschaft Sigortasina versek bu Freiwillige versicherung asa yukari 154 euro ödemekten kurtulur mu?

karadeniz
14 Ocak 2018, 23:28
Selam arkadaslar bende sizinle bir seyler paylasmak istiyorum . 2015 senesinin 9. ayindan beri Türkiye üzeri emekliyim. yaklasik 6 senedir Almanyada calismiyorum. Almanyadan hic bir sekilde para almiyorum biraz kira gelirlerim var . Bu arada esim calisiyor. yaklasik iki sene önce almanyadan hastalik nedeniyle Rentenantrag yaptim tabiiki kabul etmediler . Bana sosyal mahkemeye gitmemi tavsiye ettiler . Bende avukat kanaliyla sosyal mahkemeye verdim su an devam ediyor. Türkiyedeki aldigim ayliga gelince 2016 senesinin mart ayinda AOK ya gittim durumu bildirdim. Bana bazi sorular sordular bu aylik almanyayami geliyor yoksa Türkiyedeki hesabinami geliyor? miktar ne kadar elinizde belge varmi? banka dekontu Varmi? vs. Benim bildirdigim elimde hic bir belgem yok banka dekontumda yok sadece benim adima bankaya para yatirmislar miktarida yaklasik o zaman icin 340 € civari dedim! cok sasirdilar ne yapacaklarini bilemediler. Merkeze telefon acip sordular onlarda durumun icinden cikamadilar. Bana billdirdikleri iyiki bildirdin ilerde cok basin agriyabilirdi. bu ardada oraya not aldilar bildirdigime dair . Ve dedikleri Rentenantrag yaptigim icin ( suandada mahkemesi devam ediyor) sigortamin rentekasse üzerinden yürüdügünü durumumun belli olmamasi dolaysiyla olabilecekler konusunda en fazla %20 Pflegeversicherung kesebilleceklerini söylediler.Bende kendilerine zaten aldigim para cok az bunuda keserseniz geriye ne kalirki? dedim ama onlar hakli olarak bizim yapabilecegimiz bir sey yok bizde kanunlara uymak zorundayiz dediler. Su ana kadar durumda bir degisiklik yok gecen hafta gene AOK dan bir mektup gelimis esim adina gene aile sigortasiyla ilgili soruyorlar benim durumumu gene bildirdim . Basima ne gelicek bende bilmiyorum. Bu arada benim steuerberater e durumu bildirdim kendisi bunu finanzamt,a da bildirmemiz gerekiyor diyor . Sormak istedigim bu gercekten gereklimi? bunuda bildirsem %20 de oraya keserlerse geriye ne kalicak! bu durumda olan arkadaslar varsa yada bilgisi olan. Bilgilendirirseler memmnun olurum .

Selam ve saygilar....

Saglik hizmeti konusunda yasadigimi yazayim siz kendi konumunuza göre hareket edin,
Esim üzerinden saglik hizmeti aliyorum Aok,dan her 6 ayda bir konumunda degisiklik olup olmadi soruyorlar Türkiye'den emeklilik maasim 425 euronun altinda oldugu icin ilk etapda Sgk.mundan A/T21 belgesi istediler gerekli belgeleri verdikten sonra Sgk.mundan A/T21 belgesi alip Aok. ya verdim kisa müddet sonra yine esimin üzerinde saglik hizmetine devam dediler her 6 ayda bir internetten indirdigim E devlet kapisinda emekli maas miktarini TL. bazinda rakamlari euroya cevirerek miktari belirliyorlar su ana kadar hic bir talep karsisinda kalmadim.
Almis oldugum emekli maasimi Finanzamta bildirdim,esiminde emekli olmasi sebebiyle lohnsteuer ( jahresausgleich) gerek yok durumumuzda degisik olursa bildirirsiniz cevabi aldik

Emekli
17 Ocak 2018, 15:05
Türkiyeden alinan Emekli ayligi 2018 itibaren artik 435 euro döviz üzerinden hesaplanacak,az önce bi Arkadas Sigortayla konusmus.

hekimoglu
17 Ocak 2018, 15:37
Türkiyeden alinan Emekli ayligi 2018 itibaren artik 435 euro döviz üzerinden hesaplanacak,az önce bi Arkadas Sigortayla konusmus.

Dogrudur, AOK nin sitesindeki bilgi aynen söyle; Wann ist keine Familienversicherung möglich?
Wenn das Familienmitglied über ein Gesamteinkommen verfügt, das monatlich 435 Euro (Stand: 2018) übersteigt. Bei geringfügig Beschäftigten liegt die Einkommensgrenze bei regelmäßig 450 Euro.

Asarli
18 Ocak 2018, 16:34
Benim hanim`da Türkiyeden emekli. Her 6 ayda Aok´dan gelen belgeyi dolduruyorum e-devletten aldigi ayligi yazicidan yazdirip veriyorum. Aldigi ayligi kendim Euro olarak hesapliyorum yaninada almanca (ca) yaziyorum. simdiye Kadar hic bir sorun cikmadi. Bencede her Zaman dogruyu söylemek iyidir ileride basimiz agrimaz.

Emekli
01 Mayıs 2018, 03:37
karadeniz usta A/T21 belgesi Hanim icin alsak ve Knappschaft Sigortasina versek bu Freiwillige versicherung asa yukari 154 euro ödemekten kurtulur mu?

Kendi yazdigim mesajimi kendim arastirma yaptiktan sonra kendimde Cevaplayayim.

Arkadaslar bu konu zanedersem cok kimseyi ilgilendiriyor.

Ben bu sene 2 ayda izine gittim ilk ugradigim yer SSK,bu AT/21 belgesi neyin nesi diye arastiriyorum.

Evet arastirma yaptiktan sonra oradaki Memur güzel bi sekil bilgi verdi bize,sonra bu belgeyi benim Hanim üzeri aldik.

Bu AT/21 belgesini orada doldurduk Memurda kendisi bize yardimci oldu,belgeyi doldurduktan sonra Memur bize yaninizda getirin diye seslendi.

Simdi gelelim bizden Almanyadan istenen belgelere.

Rentenverlauf Hanim Icin>>>>Meldebescheinigung>>>>Pasaport Vize Sayfasi Fotokopie.

Bu Almanyadaki belgelerle AT/21 belgesini ben SSK Einschreibenle yolladim,2 hafta sonra bana SSK´dan AT/21 belgesi 1 Senelik imzalanmis geri geldi.

Bugün kendi Sigortama gittim ve benim Hanim artik Türkiyedeki sigortayi kullanmak istiyor diye bilgi verdim,sebebide buradaki sigorta bana pahali geldi diye söyledim.

Sigortadaki Memur size yakin zamanda Evinize Mektupla bilgi gelir diye cevap verdi.

NOT:Arkadaslar ben aslinda bunu yazmistim ama belki gözünden kacan olmustur diye yine yaziyorum.

Benim Hanim 2016 Emekli oldu ozaman aldigi aylik 1640TL,biz ozaman Hanimin ayligini bildirmemistik buradaki Sigortaya,1 sene sonra yani 2017 sigortadan hersene gelen yoklama belgesine Hanimin ayligini bildirdik.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler,Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Hanimin ayligi 425 euroyu gectigi icin Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler ve her ay kendisi 154 euro ödemesi gerekiyor daha devam ödeyor,aslinda bizim hesaba göre 425 euroyu gecmiyor ama onlar baska türlü hesap ediyorlar.

Ben bu konu icin Avukata gittim ve kendisinden bilgi aldim,Avukatin bana bilgi verdigi aciklama Sigorta benden istedikleri 3600 euro Nachzahlung mecbur ödemelisin yapacak birsey yok dedi,zamaninda bildermediginiz icin Freiwillige Krankenversicherung gecmis.

Avukat kendisede hesap yapti ve evet sizin aldiginiz aylik 425 euroyu geciyor ve Sigortaya hak verdi.

Baska bir Devletten 425 euro geliri olan herkes kendisi Sigortali olmasi lazim diye bilgi verdi,Almanyada herkes Sigortali olmak mecburi kanunca böyleymis.

Ben simdi Sigortadan bilgi bekliyorum bakalim ne olacak,mektup gelince buraya yazarim insallah.

Saygilar

Birbey 3.0
01 Mayıs 2018, 08:39
Ne cevabı bekliyorsunki sigortadan? Senin hesap ile onların hesabı tutmaması gayet normal. Alman kurumları Europäische Zentralbankı kuru ile hesaplar. Bu kur servest piyasa ve Merkez Bankasının kurundan farklı

Burada yıllarca yaşadığını uyardım. Hatda eski forumda bay bilmişler ile sıkıntı yaşamıştım. Bir yetkili olarak yıllarca anlatmaya çalıştım. Bizim milletin işine gelmeyince hep banlandım.

Senin bir borcun daha var. Daha doğrusu herkesin. Hersene Lohnsteuerde bildirmen gerekiyor. Eğer sen çalışıyorsan ve anormal çok masrafın yoksa birde sonradan Lohnsteuer ödeyeceksin. Almanya ile Türkiye arasında çifte vergilendirme var. 10000 Euroya kadar Türkiyede emekliden vergi alınmadığı için Almanyan'ın hakkı var.

Ayrıca senin hanıma yeni Krankenkasse Kartı gelecek. Bağzı doktorlda bilgisayar programanı kullanmasını bilmeyem bayanlar bu kart çalışmıyor diyecek. Onun için senin Krankenkassenin yurt dışı birimin memurun telefon numarasını hanım hep yaynında bulundursun. Bayanlara arattırır onlarda beceriksize anlatır.

hekimoglu
01 Mayıs 2018, 11:48
@Emekli arkadasim, AT21 belgesi hangi durumlarda gerekli nasil nerden alinir neye yarar konusu daha önce Board da bircok kez paylasilmisti sanirim senin gözünden kacmis olmali. Gecen yil 425€ olan sinir 2018 icin 435€ olarak belirlenmistir.

Kur hesaplamasindaki sorunlar sürekli dalgalanmalardanda kaynaklanabilir, Bugün Antrag verirsin kur 5 TL dir Antrag Sachbearbeiter önüne geldiginde ya 4.80 ya 5.20 olur degisir. Benim belgeyi verdigimde kur 5.10 du hesaplamayi 5.00 dan yapmislar simdi kur 4.90

Emekli
01 Mayıs 2018, 13:59
@Emekli arkadasim, AT21 belgesi hangi durumlarda gerekli nasil nerden alinir neye yarar konusu daha önce Board da bircok kez paylasilmisti sanirim senin gözünden kacmis olmali. Gecen yil 425€ olan sinir 2018 icin 435€ olarak belirlenmistir.

Kur hesaplamasindaki sorunlar sürekli dalgalanmalardanda kaynaklanabilir, Bugün Antrag verirsin kur 5 TL dir Antrag Sachbearbeiter önüne geldiginde ya 4.80 ya 5.20 olur degisir. Benim belgeyi verdigimde kur 5.10 du hesaplamayi 5.00 dan yapmislar simdi kur 4.90

Arkadasim tamam konu acilmis olabilir ama ben tam anlayamamisimdir,o yüzden detayli aciklama yapayim dedim.

Biliyorum simdi kur 435 euro üzeri hesaplaniyor,ama türkiyedeki ayliklarda yükseliyor.

Benden suan hala 154 euro Sigorta para kesiyor,ben bu parayi ödememek icin SSK´dan AT/21 belgesi aldim ve buradaki Sigortaya verdim.

Simdi ben Sigortadan bildiri bekliyorum,bakalim ne olacak.

hekimoglu
01 Mayıs 2018, 14:05
@Emekli arkadasim sen dogru olani yapmissin, benim konu daha önce paylasilmisti demekteki kastim, gözden kacirmis yada bulamamis olma ihtimalin vardir diyeydi banada oluyor bazen insanlik hali.

Ayrica saglik sigortasinin emekli maasi hakkindaki degerlendirmeyi hala 2017 kurallarina göre hesaplayip öyle sonuc cikartmasi biraz sacma geldi bana, 435 € yudami geciyor aylik?

Emekli
01 Mayıs 2018, 14:19
Ne cevabı bekliyorsunki sigortadan? Senin hesap ile onların hesabı tutmaması gayet normal. Alman kurumları Europäische Zentralbankı kuru ile hesaplar. Bu kur servest piyasa ve Merkez Bankasının kurundan farklı

Burada yıllarca yaşadığını uyardım. Hatda eski forumda bay bilmişler ile sıkıntı yaşamıştım. Bir yetkili olarak yıllarca anlatmaya çalıştım. Bizim milletin işine gelmeyince hep banlandım.

Senin bir borcun daha var. Daha doğrusu herkesin. Hersene Lohnsteuerde bildirmen gerekiyor. Eğer sen çalışıyorsan ve anormal çok masrafın yoksa birde sonradan Lohnsteuer ödeyeceksin. Almanya ile Türkiye arasında çifte vergilendirme var. 10000 Euroya kadar Türkiyede emekliden vergi alınmadığı için Almanyan'ın hakkı var.

Ayrıca senin hanıma yeni Krankenkasse Kartı gelecek. Bağzı doktorlda bilgisayar programanı kullanmasını bilmeyem bayanlar bu kart çalışmıyor diyecek. Onun için senin Krankenkassenin yurt dışı birimin memurun telefon numarasını hanım hep yaynında bulundursun. Bayanlara arattırır onlarda beceriksize anlatır.

Sagolun Arkadaslar bilgi icin.

Ben ne cevabi bekliyorum Sigortadan,bakalim AT/21 belgesini kabul edeceklermi onun merakindayim.

Evet Europäische Zentralbankı kuru ile hesaplaniyor.

Arkadasim Sigorta biz Vergi dairesine bildirme yapariz diye bana bizzat kendileri söylediler.

Ben kendim Madenden Emekli oldugum icin Vergi ödemiyorum,yani Lohnsteuer yaptirmiyorum.

Vergi dairesi Türkiyedeki ayliktan vergi alirmi bilemem,simdiye kadari hic bi bilgi gelmedi.

Emekli
01 Mayıs 2018, 14:26
@Emekli arkadasim sen dogru olani yapmissin, benim konu daha önce paylasilmisti demekteki kastim, gözden kacirmis yada bulamamis olma ihtimalin vardir diyeydi banada oluyor bazen insanlik hali.

Ayrica saglik sigortasinin emekli maasi hakkindaki degerlendirmeyi hala 2017 kurallarina göre hesaplayip öyle sonuc cikartmasi biraz sacma geldi bana, 435 € yudami geciyor aylik?

Benim gözümden kacmis olabilir yada ben anlayamadim yazdiklarinizi.

Arkadasim ben nasil hesapliyorlar bilmiyorum,Hanim suan 1900 TL aliyor benden hala her ay 154 euro kesiyorlar.

Bakalim simdi 1 senelik AT/21 belgesini verdim ne olacak?

hekimoglu
01 Mayıs 2018, 16:19
AT21 belgesini elbette kabul edeceklerdirde 1900 TL 435€ yu bulmuyor bulmasi icin kuru 4,35 gibi hesaplamis olmalari gerekir bu sene en düsük kur 4,50 idi sen ilk basvuruyu 2017 icindemi yapmistin ozaman olabilir. Ben gectigimiz ay ilk maasi aldim 2 hafta önce AOK ya bildirmistim 5,00 TL den hesaplamislar kuru. Her 2 taraftanda emekli oldugumdan sgk dan aldigim maasin %10,75 ini sigorta primi olarak ödemem gerekiyor.

Ayrica Finanzamt a otomatik bildiremeyeceklerini bildirmeleri icin benim iznimi istedikleri bir belge göndermisler imzalayip geri göndermem icin. Eger o belgeyi imzalayip göndermezsem ödedigim primleri masraf olarak gösteremeyecegimi yaziyor. Seninki hangi eyalet her yerde ayri uygulama yapiyor olmalilar.

Birbey 3.0
01 Mayıs 2018, 17:50
Bir sıkıntı yok. Hekimoğlunun dediği gibi kabul edecekler. Ben kaç kişiye yaptım öyle.

Aklında bulusun, yenge hanım falan diş yaptırcaksa, beleşe Türkiyede diş sağlık merkezlerinde yapıyorlar. Cok cüzi bir para alıyorlar. Biraz para verirsende kalitelisini yapıyorlar. Sakın diş yaptırmasın burda.

Birde şuna dikkat etmen gerekir. Başka ülkeye gidersen gezmeye, mesala Avusturyaya, orda yenge hanım sigortasız. Sigortası sırf Almanya içinde geçerli.

Birde bildiğim kadarıyla Aualandsreisekrankenversicherungda artık yenge hanım için geçerli değil. Çünkü diyelim birşey oldu Avusturyada özel cepten ödedin, burdaki Krankenkasse ödemiyor. Ana sigortan Türkiye olduğu için orası bir kısmını ödüyor. Ancak Almam Krankenkassesi ödemediği için burdaki Auslandskrankenversicherung koşulları gereği ödemiyor. Onlar sırf Almam Krankenkassenin ödemediğini ödüyor.

Yani izine araba ile falan gidiyorsun risikosuz değil yani.

Bu bilgiyide ilk kez paylaşıyorum. Hava atmak için demiyorum, daha önceleride paylaşırdım, ama eski forumda sağ olsun modlar beni kese kese bitiremedi. Ne zaman kayıt olsam kafamı kaldırsam hep atarlardı. Sadece Atsız77 sağolsun atmazdı. Yaşıyorsa Allah ömür versin, Benson diye yaşı atmışa varmıştı ozamanlar, adam resmen zevk alıyordu. Kuralda kural derdi. Başka birşey değil.

Birbey 3.0
02 Mayıs 2018, 09:32
Hekimoğlu, Türkiyedeki emeklini vergiden düşmezsen, maaş alırken Almanyada vergi vermiyeceksin anlamına gelmiyor. Yine mecbursun, vergiden düş düşme, vergisini vermeye.

Emekli
02 Mayıs 2018, 10:11
AT21 belgesini elbette kabul edeceklerdirde 1900 TL 435€ yu bulmuyor bulmasi icin kuru 4,35 gibi hesaplamis olmalari gerekir bu sene en düsük kur 4,50 idi sen ilk basvuruyu 2017 icindemi yapmistin ozaman olabilir. Ben gectigimiz ay ilk maasi aldim 2 hafta önce AOK ya bildirmistim 5,00 TL den hesaplamislar kuru. Her 2 taraftanda emekli oldugumdan sgk dan aldigim maasin %10,75 ini sigorta primi olarak ödemem gerekiyor.

Ayrica Finanzamt a otomatik bildiremeyeceklerini bildirmeleri icin benim iznimi istedikleri bir belge göndermisler imzalayip geri göndermem icin. Eger o belgeyi imzalayip göndermezsem ödedigim primleri masraf olarak gösteremeyecegimi yaziyor. Seninki hangi eyalet her yerde ayri uygulama yapiyor olmalilar.

Bilgi ve cevap icin sagolun Arkadaslar,ben NRW eyaletinde kaliyorum.

Birbey 3.0
02 Mayıs 2018, 10:14
Hekimoğlu adamlar işi otomatik paylaşıma anlaşılan bırakmıyor. Senden özel izin alıyor. Ön hazırlklara başlamışlar.

hekimoglu
02 Mayıs 2018, 10:26
@birbey dogru söylüyorsun ben simdilik her iki emekliliklede siniri gecmedigimden vergi sorunum yok. Krankenkasse nin demek istedigi eger Finanzamt icin gönderdikleri kagidi imzalamazsam sgk dan aldigim emekli ayligindan Alman saglik sigortasina ödeyecegim saglik sigortasi primini vergiden düsemeyecegimi yaziyorlar yani vergi yapip yapmayacagimi yazmamislar.

macomen
01 Haziran 2018, 01:36
Mrb arkadaslar,
Benim hanimda bu seni 1.aydan bu yana SGK üzeri emekli maasi aliyor.suan 1610 lira.ben Krankenkasseye gidip emekli aylik bilgisi bildirisini vermek istedim,size her sene yolladigimiz yoklama bildirisi geldiginde oraya yazarsiniz dediler,ayrica 435 euroyu gecmiyorsa sorun yokmus.peki 1.aydan bu yana döviz kurunu nasil hesapliyolar.suan euro yüksek oldugu icin 330 euro bile yapmiyor.birde yukardaki arkadaslarin yazdigi gibi ayligin yarisini krankenkasseye ödiceksek,gecici olarak gider durdurum daha iyi.

hekimoglu
01 Haziran 2018, 09:41
Mrb arkadaslar,
Benim hanimda bu seni 1.aydan bu yana SGK üzeri emekli maasi aliyor.suan 1610 lira.ben Krankenkasseye gidip emekli aylik bilgisi bildirisini vermek istedim,size her sene yolladigimiz yoklama bildirisi geldiginde oraya yazarsiniz dediler,ayrica 435 euroyu gecmiyorsa sorun yokmus.peki 1.aydan bu yana döviz kurunu nasil hesapliyolar.suan euro yüksek oldugu icin 330 euro bile yapmiyor.birde yukardaki arkadaslarin yazdigi gibi ayligin yarisini krankenkasseye ödiceksek,gecici olarak gider durdurum daha iyi.

Arkadasim esin sadece TR den emekliyse ve aldigi maas 2018 icin 435€ yu gecmiyorsa bir sorun yok. 435€ yu gectigi durumda eger senin üzerine aile sigortasindan faydalaniyorsa bu hakkini kaybeder. Alman sigorta kurumuna TR den alinan emekli maasindan sigorta primi ödeme durumu sadece her iki ülkeden emekli olanlar icin gecerlidir.

macomen
01 Haziran 2018, 14:30
@hekimoglu,arkadasim cevabin icin sagol.ayrica birde finanzamt olayi var.2017 senesi icin steuererklärung icine SGK ya ödemis oldugum son taksit 6700 euroyuda bildirdim.steuerberaterin dedigine göre hatta finanzamttaki bayanda söyledi gelecek sene kendiminkinle beraber esimin bu emekli ayligida beraber hesaplanackmis .yani TRden gelen emekli maasinin 1 aylik tutari vergiye gidecekmis.valla isin acikcasi borclanmayi yatirdiktan sonra hemen emekli müraacati yaptigima pisman oldum.isin tuhaf tarafi Almanyada vergi ve krankenkasse olayi var,diger taraftanda TR minijob bile calismana müsaade etmiyor.verdikleri naasin zaten burda bi degeri yok,gelen maasida oraya buraya dagittiktan sonra ,neyse gerisini demek istemiyom,adabim müsaade etmiyo.
Saygilar

hekimoglu
01 Haziran 2018, 15:40
macomen, aslinda haksizda sayilmazsin. Finanzamt i, saglik sigortasi birde birtürlü sabitlenemeyen döviz kuru yüzünden yasanan kayiplarla birlikte alinan maas tüyü yolunmus tavuk degil civciv kadar kaliyor.

Daha önce ödenen primler vergiden düsürüldügünde alinan ayligida mecburen bildirmek kendi kazancin üstüne ekletip vergisini ödemek zorunluluguda var, bundan kacis yok.