PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babadan kalan emekli maaşıinda dul kizinin hakki ?

birebir
30 Aralık 2017, 09:38
Arkasaslar konu biraz karmasik gibi ama en kisa sekilse aciklayim. Ben Türkiyede bulunan kiz kardesim icin arastiriyorum bu konuyu.
Babam 1981 82 yillarinda Almanya dan malülen emekli olarak Türkiye ye döndü. 2011 yilinda rahmetli oldu. Bu arada annemde daha önceden rahmetli olmustu. Babam tekrar bir evlilik yapmisti. Türkiyede yasayan dul ve calismayan kiz kardesim bana soruyorki : Abi babamin ayliginda benimde hakkim varmi ? diye
Simdi ben siz kiyletli beceriksizler den bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslardan bu konuyla ilgili bilgi rica ediyorum.
Sevgi ve selamlar.....!

hOrOz
30 Aralık 2017, 11:27
Arkasaslar konu biraz karmasik gibi ama en kisa sekilse aciklayim. Ben Türkiyede bulunan kiz kardesim icin arastiriyorum bu konuyu.
Babam 1981 82 yillarinda Almanya dan malülen emekli olarak Türkiye ye döndü. 2011 yilinda rahmetli oldu. Bu arada annemde daha önceden rahmetli olmustu. Babam tekrar bir evlilik yapmisti. Türkiyede yasayan dul ve calismayan kiz kardesim bana soruyorki : Abi babamin ayliginda benimde hakkim varmi ? diye
Simdi ben siz kiyletli beceriksizler den bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslardan bu konuyla ilgili bilgi rica ediyorum.
Sevgi ve selamlar.....!

Hocam Babam Almanya dan emekli maaşı alıyorduysa böyle bir hakkı yok
Alman Emeklilik Mevzuatında çocuklar 18 yaşına kadar dul ve yetim aylığı alabiliyor
öyle Türkiye deki gibi bekar veya dul kız çocuklar için ömür boyu dul ve yetim aylığı yok

eğer okuyor veya meslek yapıyorsa 27 yaşına kadar ödeniyor
oda üvey yetimlerde emekli maaşının 10% ve öz yetimlerde de 20%

karadeniz
30 Aralık 2017, 12:05
Söz konusu,kiz cocuklari icin,dul,yetim ayligi,5510 sayili SGK.kanunu kapsamindan emekli olanlar icin gecerli bir deyimle Türkiye'de bir fiil calismasi olup emekli olanlar emekli maasi alanlari kapsar,
Ilgili bilgiler,http://blog.milliyet.com.tr/olum-ayligi--dul-ve-yetim-ayligi--sartlari--2-/Blog/?BlogNo=502077

Gercekler 2.0
01 Ocak 2018, 13:12
eğer okuyor veya meslek yapıyorsa 27 yaşına kadar ödeniyor
oda üvey yetimlerde emekli maaşının 10% ve öz yetimlerde de 20%

Yok ustam karıştırırıyorsun. Üvey veya öz farkı yok.

Hem yetim hem öksüz olursan 20% alırsın. Sırf yetim yada öksüz olursan 10% alırsın.

aqua05
09 Mart 2018, 00:44
Arkadaslar burada Almanyada yasayan dul bir bayan Türkiyeden ölen babasinin maasini alabilirmi.Bu Bayan su an arbeitlos Daha Sonra calisacak is bulunca.Dün mavi kart Almak Icin konsolosluga gittiginde memur alabilirsin demis Ben buradan aylik aldigin Icin olmaz dedim.

Birbey 3.0
09 Mart 2018, 00:48
Arbeitsamt icin Türkiye'de yetim ve öksüz ayligi almasi engel degil.

Ancak, Türkiye artik herkese bu maasi vermiyor. Bildegim kadariyla gelir olmayan kadinlara veriyor. Ama tam emin degilim. Googlede güvenilmez böyle seylerde. Konsoloslukta bilmez bu isler. En güzel SGK yazip sorun.

Burdan doldurup sorsun:

https://www.bimer.gov.tr/?bim=CfDJ8CLd_u-3vtlEmchj_bWBwBdgwVhD9wzFiPbGedd4WDirBwv3oYSsvwCPK 3nLHKlFjDRatjLchZe3f63lLRRtewG_1pL9YtUlhs4DKZvQqtF gC5XbtGYJSoH4eGKhWzCEwxj14yPys9ilHo8TKm64VETvZEaht D6XSA81EbhK0Pcslr4WABnLvHzmTSA6fRDxDw