PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada Malulen Emekli olanlarin Haklari Varmi ?

Cihan
24 Aralık 2017, 15:02
Slm Arkadsalar Baslikta belirtigim gibi. Almanyada Malulen Emekli olanlarin Haklari Varmi mesele ne bilim Ayliklarda bir standart aylik varmi biz Emekli olduk ama az bir aylik veriliyor 385 € Digerini Gurundscherung karsiliyor. bunun yani sira elbise ne bilim yilbasi parasi yada bilmedigimiz Haklarimiz varmi. tskl

hekimoglu
24 Aralık 2017, 22:17
@Hakan arkadasimizin aciklamasina bir düzeltme yapmak istiyorum Rundfunkgebührbefreiung malulen emekli olundugu icin degil eger emekli ayligi cok düsük o yüzden Grundsicherung yardimi aliniyorsa söz konusu olabilir maasi yüksek malul emekliler bu haktan yararlanamazlar arkadaslar yanlis bilgilenmesinler.

Malulen emeklilikten dolayi herhangi bir hak yoktur, GdB grad der behinderung degerlerine göre bazi haklar vardir.

Gercekler 2.0
25 Aralık 2017, 02:26
Malüliyetten dolayi emekli oldugunda önemli olan "volle Erwerbsminderungsrente aus rein medizinischen Gründen" mi, yoksa "volle Erwerbsmindersrenten wegen verschlossenen Arbeitsmarkt" mi, yada "teilweise Erwerbsminderungsrente" mi?

Almanya'da asgari bir emekli ayligi yok. Grundsicherung sadece sosyal yardimdir. Yani malin mülkün yoksa alabilirsin. Türkiye'dekide mal ve mülk önemli. Minijob yapabilirsin, eger Türkiye'den emekli degilsin. Ancak Minijob yapmadan önce, yukardaki emekliliklerden hangi tarzdan oldugunu bilmek gerek. Buna göre Minijobda belirli saatleri gecmemesi gerekiyor.

boran36
25 Aralık 2017, 07:24
Selam Cihan Kardes Diyelim 385 Euro Emekli . Diyorsunki Digerini Gurundscherung karsiliyor Grundsicherung Ne Kadar Ve Nerden Aliniyor.

hOrOz
25 Aralık 2017, 10:19
Selam Cihan Kardes Diyelim 385 Euro Emekli . Diyorsunki Digerini Gurundscherung karsiliyor Grundsicherung Ne Kadar Ve Nerden Aliniyor.

Grundsicherungsrente nin yüksekliği sıcak ev kirana ve yan gelirlere bağlı

aslında Grundsicherungsrente Sozialamtın verdiği bir yardım
bunun için Sozialamt a başvurman gerekli
buradan kabataslak hesaplayabilirsin https://www.biallo.de/vergleiche/soziales/sozialhilfe-rechner/nc/

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 02:28
Arbeitslosengeld 2, Sozialhilfe ve Grundsicherung mantiken hepsi aynidir. Aradaki fark sudur:

Arbeitslosengeld 2 issiz olan ve is arayan kisilere verilir.
Grundsicherung, 65 yas üzeri veya süresiz tam malüliyetden emekli olanlar icindir. Bir nevi is arayamayan kisiler icindir.
Sozialhilfe, ilk kisine uymayan kisilere verilen yardimdir. Mesela süre malüliyetden dolayi emekli olan kisiler.

Sozialhilfe ve Grundsicherung cogu zaman ayni kurumdur.

Cihan
27 Aralık 2017, 11:59
Bu nasil bir Adalaet Anlayisi devamli kendilerine muhtac birakiyorlar. (volle Erwerbsminderungsrente aus rein medizinischen Gründe) Malulen emekli oladugumuz halde. Sosiyal yardim almadan, Bu Emekli Masini yükselte bilmek icin Avukatami yada VdK Basvursam.

Gercekler 2.0
27 Aralık 2017, 13:09
Başvur, ama şimdiden sana sonucu söyleyim. Sana ilk diyecekleri Versicherungsverlaufdaki süreler doğrumu. Eğer doğru ise emekli kurumından alacagım birşey yok diyecekler.

Yardım yeride eteğinde ne varsa dök diyecek. Önce bitir sonra gel diyecek.

Adalet anlayışında bence bir sıkıntı yok. Emekli hesaplama detaylarına girmiyorum, ancak senin verdiğin sonuçtan sunu anlıyorum Almanyada çok az sigortalı çalışmışlığın var. En fazla on yıldır. Doğrumu?

Emekli kurumları, Almanya'da olsun, Türkiye'de olsun, bir devlet sigorta kuruluşudur. Sigorta kuruluşları yapı olarak karnın doyuyor mu diye bakmaz. Ne prim ödersen onu alırsın. Yada başka örnek, sigort kuruluşu tarla gibidir. Ne ekersen onu biçiyorsun. Sigorta kurumuda olsun, tarlada olsun, karnın doydumu diye bakmaz.

Ayrıca yardım yerleri vardır. Bunlar karnın doymuyorsa üstüne ekler. Ancak malın mülkün yoksa üstünü ekler. Burdaki adalet anlayışında bir sıkıntı yok. Bu dinimizdede böyle. Maaşın yok ama malın mülkün varsa zekat düşmez. Senin iki dairen olsun ama maaşın olmasın kimse sana dinimizdede zekat vermez.

Sakım ters anlama bunları sadece genel olarak aydınlatmak için yazıyorum. Gayem seni haklı haksız çıkarmak değil. Anlatmaya çalıştığım dinimizdeki kural yasaya işlenmiş.

Avukata da gitsen hiç bir şey değişmez. Senin gibi yüzbinlerce kişi uğraşdı. Nafile.

Burdan selbständig olan arkadaşlarımızada seslenmek istiyorum. Belki Cihan arkadaşımız yıllarca selbständigdi ve ödemedi. Sonuç bu. Çoğunuz ödemiyorsunuz, sonuç bu olabiliyor.

Taksici arkadaşlarım var. Havalarından yanlarına varılmıyor. Yok efendim ben taksiden ayda 5000 Euro para kazanıyorum. Hepsi yanlış hesap. Kaldığını sanıyor. Adam 1.5 vardiye çalışıyor. Yani bir vardiyeye indirdikmi 3000 Euroya düşüyor. Emekli primini ödemiyor. 3000'da 600 Euro ödemesi gerek. Yani gercekte bir vardiye calistimi eline kalan 2400 Euro net. Ha kötü para degil. Ama kranka cikma hakki yok, Urlaub hakki yok, Arbeitlos hakkı yok. Bunlarida bir kenara koyarsak En fazla eline bir vardiyede 2000 Euro kaliyor. Birde plakaya yatırdığını para daha yok içinde.

Şimdi bağzı arkadaşlar diyebilir o kadar ince hesap yapıyorsunki, ozaman her işte para kalmaz. Her şirket böyle hesap yapipda fiyatlarini belirliyor. Siz dükkana girdiğinizde, bir saticiya iki dakika soru sordugunuzda o sirket hesaplarken 10 Euro gitti diye hesapliyor. Bugüm 1000 Euroya satilan bir Iphone üretim fiyati 100-150 Euro. Adam bu hesapları içine katarak 8-10 katını koyarak satıyor. Çinde adam bir çeket fermuarını 50 Cente üretiyor. Burda 12 Euroya satıyor.

Lafın özeti: Eğer selbständig oluyorsaniz, bir işciden daha fazla size para gercek hesapta kalmiyorsa birak o işi. Leihfirmaya git daha iyi. Hiç yoksa sigortan yatıyor ve rizikon yok.

Cihan kardeşimizin tek yapacağı imkanı varsa Türkiyeden emekli yatırmak ve aile durumu müsait ise Türkiye'ye dönmek. Yoksa ekonomik olarak rahat yaşayamaz. Tabiki bunun içinde emklisi süresiz olması lazım. Dönüş işlemleri için buradan yardımcı olurum.

sahina
01 Ocak 2018, 18:37
sosyala gidiyorsunuz evin kirasi kac kisi yasiyor gelir ne kadar gibi sonra hesaplaniyor ona gore para veriyorlar

sahina
01 Ocak 2018, 18:43
Başvur, ama şimdiden sana sonucu söyleyim. Sana ilk diyecekleri Versicherungsverlaufdaki süreler doğrumu. Eğer doğru ise emekli kurumından alacagım birşey yok diyecekler.

Yardım yeride eteğinde ne varsa dök diyecek. Önce bitir sonra gel diyecek.

Adalet anlayışında bence bir sıkıntı yok. Emekli hesaplama detaylarına girmiyorum, ancak senin verdiğin sonuçtan sunu anlıyorum Almanyada çok az sigortalı çalışmışlığın var. En fazla on yıldır. Doğrumu?

Emekli kurumları, Almanya'da olsun, Türkiye'de olsun, bir devlet sigorta kuruluşudur. Sigorta kuruluşları yapı olarak karnın doyuyor mu diye bakmaz. Ne prim ödersen onu alırsın. Yada başka örnek, sigort kuruluşu tarla gibidir. Ne ekersen onu biçiyorsun. Sigorta kurumuda olsun, tarlada olsun, karnın doydumu diye bakmaz.

Ayrıca yardım yerleri vardır. Bunlar karnın doymuyorsa üstüne ekler. Ancak malın mülkün yoksa üstünü ekler. Burdaki adalet anlayışında bir sıkıntı yok. Bu dinimizdede böyle. Maaşın yok ama malın mülkün varsa zekat düşmez. Senin iki dairen olsun ama maaşın olmasın kimse sana dinimizdede zekat vermez.

Sakım ters anlama bunları sadece genel olarak aydınlatmak için yazıyorum. Gayem seni haklı haksız çıkarmak değil. Anlatmaya çalıştığım dinimizdeki kural yasaya işlenmiş.

Avukata da gitsen hiç bir şey değişmez. Senin gibi yüzbinlerce kişi uğraşdı. Nafile.

Burdan selbständig olan arkadaşlarımızada seslenmek istiyorum. Belki Cihan arkadaşımız yıllarca selbständigdi ve ödemedi. Sonuç bu. Çoğunuz ödemiyorsunuz, sonuç bu olabiliyor.

Taksici arkadaşlarım var. Havalarından yanlarına varılmıyor. Yok efendim ben taksiden ayda 5000 Euro para kazanıyorum. Hepsi yanlış hesap. Kaldığını sanıyor. Adam 1.5 vardiye çalışıyor. Yani bir vardiyeye indirdikmi 3000 Euroya düşüyor. Emekli primini ödemiyor. 3000'da 600 Euro ödemesi gerek. Yani gercekte bir vardiye calistimi eline kalan 2400 Euro net. Ha kötü para degil. Ama kranka cikma hakki yok, Urlaub hakki yok, Arbeitlos hakkı yok. Bunlarida bir kenara koyarsak En fazla eline bir vardiyede 2000 Euro kaliyor. Birde plakaya yatırdığını para daha yok içinde.

Şimdi bağzı arkadaşlar diyebilir o kadar ince hesap yapıyorsunki, ozaman her işte para kalmaz. Her şirket böyle hesap yapipda fiyatlarini belirliyor. Siz dükkana girdiğinizde, bir saticiya iki dakika soru sordugunuzda o sirket hesaplarken 10 Euro gitti diye hesapliyor. Bugüm 1000 Euroya satilan bir Iphone üretim fiyati 100-150 Euro. Adam bu hesapları içine katarak 8-10 katını koyarak satıyor. Çinde adam bir çeket fermuarını 50 Cente üretiyor. Burda 12 Euroya satıyor.

Lafın özeti: Eğer selbständig oluyorsaniz, bir işciden daha fazla size para gercek hesapta kalmiyorsa birak o işi. Leihfirmaya git daha iyi. Hiç yoksa sigortan yatıyor ve rizikon yok.

Cihan kardeşimizin tek yapacağı imkanı varsa Türkiyeden emekli yatırmak ve aile durumu müsait ise Türkiye'ye dönmek. Yoksa ekonomik olarak rahat yaşayamaz. Tabiki bunun içinde emklisi süresiz olması lazım. Dönüş işlemleri için buradan yardımcı olurum.
guzel anlatmissin kardes millet almanyada hem calisip hemde bedava yasamak istiyor ooo devir gecti bende erwerbsunfähigkeit renteyim benim kesinti yari yariya idi ona gore maas baglandi...