PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bireyse Emeklilik

Fedayi38
23 Aralık 2017, 11:52
Arkadaşlar şu an Türkiyedeyim ve Garanti Bankasında Bireysel Emeklilik yaptirmak istiyorum kendime ve Eşime.Sizlerin yardımına ihtiyacım var neler önerirsiniz miktar vade gibi vs...
Nelere dikat edeyim.

murtazza
23 Aralık 2017, 13:37
Yaptırmadan önce netten iyi taraflarını kötü taraflarını araştır.banka memuru sana hep iyi taraflarını anlatır. Ben şahsen tavsiye etmem düzenli olarak altına yatırım yap daha iyi.

hekimoglu
23 Aralık 2017, 13:48
Arkadasim neden böyle bir ihtiyac olustu kisaca deginirmisin, bu türden sözlesmelerde tek kazanan saticidir. Amac sadece gelecege yatirimsa daha cazip güvenli yöntemler var.

akbaba
23 Aralık 2017, 14:08
bu yaz Türkiye'de is bankasindaki görevli bayan banada teklif etmisti.
Bireysel emekliligi tam anlamadan sakin girmeyin,ben hesabimi yaptim ve tavsiye etmiyorum.
sen ne verirsen 25% devlet tesviki var. ayda sen 100tl ödersen, 25tl. devlet sana veriyor.böylece biriken parayi ancak 10 sene sonra geri alabiliyorsun.
ben söyle yapmistim, kendimi 5 sene önce baslamis gibi saydim, 5 senede euro bozdurup yatirdigim paralari ve devletinde ilave ettigi 25% tesvigi üstüne koydum.
ben yaklsik 1400€ yatirmisken, 25% devlet tesvigide dahil,bana verecek olsalar 1100€ veriyorlardi.
euro bozdurup, TL üzerinden yatirim yaparken hesabini iyi yap. asagidaki linkten,eskiye dönük döviz kurlarina bakabilirsin.bosver bireysel emekliligi, parani euro olarak biriktir,daha kazacli oluyorsun.
http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/kurlar_tr.html
birde söyle bir görüs var, mecburiyet olmazsa para biriktirilmiyor, kimse durduk yere heray para biriktirmiyor ama bankaya mecburen heray para yatiracaksan parada birikiyor.Allah yardimciniz olsun.

feza
23 Aralık 2017, 21:32
Arkadaşlar şu an Türkiyedeyim ve Garanti Bankasında Bireysel Emeklilik yaptirmak istiyorum kendime ve Eşime.Sizlerin yardımına ihtiyacım var neler önerirsiniz miktar vade gibi vs...
Nelere dikat edeyim.

slm,
yatirimin kötüsü olmaz ve simdiden hayirli ve bereketli kazanc dilerim.
kendi bütcene göre ihtiyacin olmayan miktari belirlersen daha iyi olur, garanti emeklilikde miktara göre pratik, prestige ve select plan secenekleri var ve bu ödeme (plan) miktarina göre yönetim gider kesintisi degisiyor. ödemeler aylik, üc aylik, alti aylik ve senelik ödeme secenegi var. yilda 6 kere fon degisikligi yapma hakkin var.
BES sözlesmesini yaptirirken yatirim yapmak istedign fonu sec yoksa otomatik olarak kendilerinin belirledigi alternatif fon aliyorlar. kendi risk algina göre fon sece bilirsin yada bir fon sepeti olustura bilirsin.

BES sistemi vade olarak uzun düsünülen yatirim araci ve devlet katkisindan faydalana bilmen icin sistemde kalma süresine göre degisiyor, kisa vadeli düsünüyorsan
0-3 yil 0%
3-6 yil 15%
6-10 yil 35%
10 yil ve daha fazla 60%
emeklilik, vefat, maluliyet 100% hak ediliyor. (emeklilik en az 10 yil BESde olmak ve 56 yas doldurulmasi gerekiyor).

daha cok bilgileri Garantiemeklilik (https://www.garantiemeklilik.com.tr/bireysel-emeklilik-sistemi.aspx) ve Emeklilik gözetim merkezi (http://www.egm.org.tr/) sayfalarindan ulasa bilirsin.

kara
09 Şubat 2018, 15:53
bende böyle hesap actirmayi düsünüyrdum ziraatda ama iyimi kötümü anlayamadim

simdi ben acilis parasi olarak 10bin euro - TL olarak yatirip her ay yada senede bikere para yatirmakti .
ve bu parayla emekli olmak istiyorum . bu mantiklimidir ?
hesaba göre kac yasinda ve kac para alabilirim ?
Dikkat etmem gerekenler nelerdir ?
kazanc olarak net kac para olur ?
yas 35 den hesaplaya biliriz .

feza
11 Şubat 2018, 20:11
bende böyle hesap actirmayi düsünüyrdum ziraatda ama iyimi kötümü anlayamadim

simdi ben acilis parasi olarak 10bin euro - TL olarak yatirip her ay yada senede bikere para yatirmakti .
ve bu parayla emekli olmak istiyorum . bu mantiklimidir ?
hesaba göre kac yasinda ve kac para alabilirim ?
Dikkat etmem gerekenler nelerdir ?
kazanc olarak net kac para olur ?
yas 35 den hesaplaya biliriz .

iyi veya kötü olup olmadigini tam diyemem bu kisilere göre degisir ama tasarrufun kötüsü pek olmaz.
BES sistemi emeklilik ismi altinda bir nevi birikim sistemidir, yani sözlesme sonunda birikimi toplu yada emeklilik seklinde aylik ala bilirsin. BES 100 % hak etme kosulu 10 sene süre ve 56 yasi olmasi gerekiyor. Genis ve detayli bilgi icin emeklilik gözetim merkezine bir göz at.

Devletin verdigi 25 % katkidan en iyi faydalanmak icin her sene asgari ücret degerinde yatirarak her sene % 25 katki almak daha iyi olur. su an 10000 euro yatirsanda 2018 icin olan yillik asgari ücret 24.354 TL de alacagin katki 25 % 6088,5 TL yapar. o bakimdan asgari ücret miktarini gecirmemek lazim.

kac yasinda emekli olursun: en az 10 sene birikim ve 56 yas olmasi gerekiyor.
kac para alirsin: yatiracagin prim miktari, vade ve yilda yapacagin kar oranina bagli.
primi euro ile ödeyip yatirim tl oldugu icin vade sonunda yatirmis oldugun euro miktarida olmaya bilir.