PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada Saglik Sektörü , Sizce iyiye mi , Yoksa Kötüye mi gidiyor ?

TipiTip
20 Aralık 2017, 20:17
arkadaslar sizler son 7 günde yasadiklarimi paylasmak istiyorum

ve bu vesile ile sizlerede sormak istiyorum

bu konuda sizlerin yasadiklari tecrübeleri nelerdir diye

Konu Nedir :

gecenlerde Ev doktoruma gittim karnimda arada sirada hafif ama cok hafif arada sirada kisa kisa agri oldugunu söyledim

oda safra kesesi olabilir dedi ve Hastaneye sevk etti

bende Termin alip Persembe günü Hstaneye gittim

Persembe Günü kimse yanima ugramadi !!

Sabah tek kisilik odami verdiler , bir kere Kan alindi sadece

Cuma visite oldu Oberarzt bana Sen niye geldin demez mi ???

yaw ben Termin almisim Überweisung ile gelmisim , giris yapmisim

evraklarda yaziyor ama adam bilmiyor , hadi olur dedim seslenmedim

gel Ultraschall yapalim dedi , aninda yapti 2 dakika sürmedi ,

30-32 mm büyüklügünde Tek bir Tas cikti Safrada

Cuma sabah saat 10 gibi , sen odaya dön haber veririm dedi Doktor

Döndüm bekle babam bekle , saat 16 gibi Hasta bakiciya sordum ya ne olucak diye

bana ooooo olay bitti , senin olay Pazartesine kaldi demez mi !!!

büyük Doktorlar gitmis kalanlar Asistan Doktormus

ve onlarda birsey söyleyemezmis ... Pazartesine kadar bekle

Laptoptan Film izle , Beceriksizlere gir ona buna laf yetistir :-)) .... zaman gecmiyor ne yapayam

Aksamlari 2 saatligine eve gittim ama yakin oldugu icin cay kave icmeye

Pazartesi yine kimse yok , Pazarteside cok Hasta varmis yalanlariyla beni oyaladilar

Sadece bir Doktor geldi Sali Midene bakilacak dedi o gitti baskasi geldi efendim bakilmayacak dedi

inanin 4 doktor geldi biri bakilcak 3 bakilmayacak dedi

Sali Baktilar , Allaha sükür Midede birsey yok

Ve bugün , halen kimse birsey söylemiyor ne olucak ne biticek

benim Ev Doktoruna bakilirsa Ameliyat olucaktim

Ama Hastanede kimseden ses yok , ve Patlama bugün gerceklesti

Asistan Doktor gelip bana , Sen gitmedin mi neden burdasin demez mi ???

bende actim agzimi yumdum gözümü ,

Efendim Hastane Tatillerde yogunmus , benimde agrim yokmus ALLAHA sükür gercekten agri büyütecek sekilde yok

Efendim 2018 basinda ikinci haftasinda Ameliyat olucakmisim ,

7 gün icinde , bana yapilan Kontroller 2 dakikalik Ultraschall 17 dakika süren Mideye Bakma ve toplam 2 kere Kan alma

Ameliyati erteleme icin adamlar 7 gün ugrasti ,

gülermisin aglarmisin , ben buna benzer olaylari duyardim ama inanasim gelmiyordu

simdi kendim yasadim ,

Arkadaslar Almanya nereye gidiyor ??????

eskiden böyle degildi !!!

icinizde buna benzer olaylar yasayan var mi ???

sizlerin fikri düsünceleri nelerdir Almanyaki Saglik Sektörü ile

Not : Lütfen konu ALMANYA baska Ülkeleri katmayin

ikili karsilastirmalar yapmayin !!! Almanyanin Saglik sektörünü konusalim !!!!

44Malatya
20 Aralık 2017, 21:00
Privatversichert olacan ki seninle ilgilensinler

gamberoglu2000
20 Aralık 2017, 21:03
sektorde bir sey yok tr systemine gidiyor yavas yavas parasi olan ayri kasadan olanlar ayri yadirgamiyorum bu kadar asylleri buraya doldurduklari surece dahada beter olacaktir kasada para kalmadikca dahada assagiya dogru gitmesi kacinilmaz gecende ev doktorunda bekliyorum belki 2 saat bekledim adamin birisi girdi iceri gozumun onunde adami direkt iceri aldilar ne oluyor dedim calisana o privat versichert dedi gulurmusun aglarmisin bu durumlar buralarin sosyal systemin yavas yavas cokusunu gosteriyor mustahaktir bizlere suriyelisini bilmem kimleri buralara getirten gene bizim toplumumuz entegre olamadik bir turlu dun gelen rusu polanyalisi kayip oldular almanlarin arasinda bizim insanlarimiz elli senedir tek basina doktora derdini anlatamiyor yaninda coluk cocuk dolmetscherle is bitirmeye calisiyor biz devam edelim boyle su andaki genclerimiz bile alter moruk diye diye yol almaya calisiyoruz toplum olarak bu yazdiklarim dolayli olrak cok yakin alakadir senin yasadiklarinla benim yasadiklarimla saygilarimla.

SesSizliK
20 Aralık 2017, 21:06
mükemmek bi konu acmissin kardes öncelikle gecmis olsun, simdi geleyim konuya evet saglik sistemini bende hic begenmiyorum cok elestiriyorum güzel olan tek sey hastanelerin sessiz sakin ve temiz olmasi diger türlü hastaya ilgi alaka teshis koyma bakim vss 5 para etmez benim kayinco ayni senin gibi bi rahatsizliktan hastaneye gitti 4 hafta öyle yatti hastanede bos yere.

Benim gördügüm Almanyada eger gerceten cok ilerlemis artik disa bi sekilde vuran rahatsizliginiz yoksa doktorlar teshis ve tedavide cok umursamaz ve gerideler. Hal böyle olunca aslinda sizde var olan bi hastaligi bulamiyorlar yada ilgilenmiyorlar o zaman hastalik ilerliyor saglimizi kaybediyoruz ve hatta hayatimizi kaybetme asamasina geliyoruz.

Allah kimseyi düsürmesin saglimizin degerini bilmiyoruz malesef.

Serkinho
20 Aralık 2017, 21:14
sizin yasadigniz olay saglik sisteminlen alakasi yok.
sadece hastahanenin organisasyonu ve komunikasyonu bom b.... oldugnu göstermis.

Gesendet von meinem SM-A510F mit Tapatalk

SesSizliK
20 Aralık 2017, 21:18

valla hicte öyle degil yil olmus 2018 millet uzayda tatile gidiyor dünyanin en güclü ekomolierinde ilk 5 te olan ülkede hala herhangi bi tetkik tahlil vss icin 2..3 hafta bekleniyorsa bu sistemdendir.

Haa bide simdi aklima geldi nasil sigortaliysak ne zaman doktordan cikip eczzaneye gitsem ilacina göre 30..50 euro arasi parada cikiyor cepten sorsan sigortamiz var.

TipiTip
20 Aralık 2017, 21:33

ben System demedim ustam dikkatini cekerim

Saglik SEKTÖRÜ dedim

ikisi ayni degil ,

Eskiden Hastaneler bence daha iyiydi

son yillarda gercekten kötülesti ,

dedim ya ben sadece ekndim yasasam bunu neyse , ama bir cok insan aynisini söylüyor

Digitalus
20 Aralık 2017, 21:48
hastaenelerde alman doktorlari kalmadigi icin sonuclar bunlar bakdigimizda hep yabanci doktorlar alman doktor hastahanelerde yok dencek kadar az asistan doktorlar cogu yabanci ve almanca düzgün konusamiyorlar

TipiTip
20 Aralık 2017, 23:23
hastaenelerde alman doktorlari kalmadigi icin sonuclar bunlar bakdigimizda hep yabanci doktorlar alman doktor hastahanelerde yok dencek kadar az asistan doktorlar cogu yabanci ve almanca düzgün konusamiyorlar

Yabanci Doktorlar ile cok haklisin

Ama Hastane Yönetimlerinde Almanlar ,

Yönetimin altinda Oberarzt , Stationsarzt bunlar Alman,Türk,Yunan, yani Gurbetcilerin cocuklari ikinci ücüncü nesiller

senin Kast ettigin Doktorlar genellikle Arap asilli onlar en alt tabaka

Hastanede gördüm ve dikkatimi cekti acinacak durumdalar , tabi simdilik , bir 15-20 yil gecsin onlarda söz sahibi olucak

cok hor görünüyorlar , ama ne yalan söyleyem ben cok Memnundum Arap asillilardan

onlarda sonucta Tib okumus üniversite bitirmis DOKTOR

zamaninda nasil Almanlar bizleri Hor gördüyse dalga gectiyse kötülediyse

simdi bizler aynisini yapiyoruz , nekadar ilginc dimi ???

bize yapildiginda canimiz acidi , isyan ettik siz Irkcisiniz dedik

simdi biz Hor görüyoruz , Irkcilik yapiyoruz ve bunu Normal görüyoruz

sözüm Ortaya sahsi algilama !!!!

benim sahsi görüsüm , eskiden HAstaneye gelen birisi HASTA olarak görünürdü

HASTA bir INSAN olarak ona yaklasilirdi

simdi ben bundan nekadar para kazanirim diye bakiliyor

kamanli
20 Aralık 2017, 23:29
gecmis olsun almanyada cok güzel tedavi yapan hastaneler var ben kalbim den tedavi oldum cok memnun kaldim

TipiTip
20 Aralık 2017, 23:33
sektorde bir sey yok tr systemine gidiyor yavas yavas parasi olan ayri kasadan olanlar ayri yadirgamiyorum bu kadar asylleri buraya doldurduklari surece dahada beter olacaktir kasada para kalmadikca dahada assagiya dogru gitmesi kacinilmaz gecende ev doktorunda bekliyorum belki 2 saat bekledim adamin birisi girdi iceri gozumun onunde adami direkt iceri aldilar ne oluyor dedim calisana o privat versichert dedi gulurmusun aglarmisin bu durumlar buralarin sosyal systemin yavas yavas cokusunu gosteriyor mustahaktir bizlere suriyelisini bilmem kimleri buralara getirten gene bizim toplumumuz entegre olamadik bir turlu dun gelen rusu polanyalisi kayip oldular almanlarin arasinda bizim insanlarimiz elli senedir tek basina doktora derdini anlatamiyor yaninda coluk cocuk dolmetscherle is bitirmeye calisiyor biz devam edelim boyle su andaki genclerimiz bile alter moruk diye diye yol almaya calisiyoruz toplum olarak bu yazdiklarim dolayli olrak cok yakin alakadir senin yasadiklarinla benim yasadiklarimla saygilarimla.

sektorde bir sey yok , tr systemine gidiyor yavas yavas parasi olan ayri kasadan olanlar ayri yadirgamiyorum ,

bu kadar asylleri buraya doldurduklari surece dahada beter olacaktir kasada para kalmadikca dahada assagiya dogru gitmesi kacinilmaz ,

gecende ev doktorunda bekliyorum belki 2 saat bekledim adamin birisi girdi iceri gozumun onunde adami direkt iceri aldilar ne oluyor dedim calisana o privat versichert dedi ,

gulurmusun aglarmisin bu durumlar buralarin sosyal systemin yavas yavas cokusunu gosteriyor

mustahaktir bizlere suriyelisini bilmem kimleri buralara getirten gene bizim toplumumuz entegre olamadik

bir turlu dun gelen rusu polanyalisi kayip oldular almanlarin arasinda bizim insanlarimiz elli senedir tek basina doktora derdini anlatamiyor

yaninda coluk cocuk dolmetscherle is bitirmeye calisiyor biz devam edelim boyle su andaki genclerimiz bile alter moruk diye diye yol almaya calisiyoruz

toplum olarak bu yazdiklarim dolayli olrak cok yakin alakadir senin yasadiklarinla benim yasadiklarimla saygilarimla.

usta sana akil vericek halim yok

ama bir cok mesajina baktim , insanin okumasi gelmiyor icinden

biraz ara biraksan nokta virgül kullansan

ben sadece aralarini actim bir orjinal senin yazdigina bak birde benim aralik koydugum yazina bak

hangisi daha rahat okunabiliyor ???

dedigim gibi benimkisi dosthane bir sekilde tavsiye yaparsin yapmassin sana kalmis

gamberoglu2000
20 Aralık 2017, 23:59
tipi tip arkadasim genelde telefondan yazdigim icin ugrasamiyorum nokta virgul anliyorum haklisin ama insallah sende beni anlamisindir saygilarimla.

TipiTip
21 Aralık 2017, 00:03
tipi tip arkadasim genelde telefondan yazdigim icin ugrasamiyorum nokta virgul anliyorum haklisin ama insallah sende beni anlamisindir saygilarimla.

benim icin sorun yok

demek istedigim özen gösterirsen arkadaslarin ilgisini ceker

daha cok okuyan olur daha cok cevab yazan olur ve daha cok fikir alisverisi olur

yoksa benim icin sakincasi yok

nsil arzu edesen o sekidle yaz

MEGAbond
21 Aralık 2017, 00:20
Allah $ifalar versin aga,sakin ol sinirlerine hakim ol,,,vardir her i$te bir hayir.

TipiTip
21 Aralık 2017, 00:22
Allah $ifalar versin aga,sakin ol sinirlerine hakim ol,,,vardir her i$te bir hayir.

Bu aksam cok sakinim

Hele kendi yataginda yatmak paha bicilemez bir olay

:-))

dreamceng
21 Aralık 2017, 01:29
Bnede basimdan gecen bir olayi yazmak isterim,10 yil once paramagima maktap girdi ve diger tarafdan cikdi...acile gittik.tam 3,5 saat kimse ilgilenmemisdi,bende eve gelip tedavi görmusdum.

Mesut64
21 Aralık 2017, 12:18
Öncelikle gecmis olsun Arkadasim, Allah Acil sifalar versin!

Yaklasik 3 sene önce bende boyun fitigi tanisiyla 2 hafta yatmistim ve bir türlü karar verememislerdi, ameliyat mi degilmi?

Malesef Almanya da saglik sektörü eskisi gibi degil bunu basina gelen daha iyi biliyor.

Kolay Gelsin!

deniz2000
21 Aralık 2017, 15:53
usta gecmis olsun acil sifalar dilerim malesef artik hastaneler böyle senin yazdiyin gibi

hele bide yasli oldunmu adamlar orali bilem olmuyor ALLAH sonumuzu hayir etsin

kendine iyi bak , günde 5 dakika olsa bilem spor yap faydasini görüceksin

matrix64
21 Aralık 2017, 22:20
Siddetli karın agrisiyla gittigim hastanede böbrekte taş tanısı koydular. 15 dakika sonra iğne sayesinde hiçbir şikayetim kalmadı. Tam 3 gün boyunca elimde kağıt filtreyle tuvalete gidip geldim. Vizite hariç hiçbir doktor gormedim ve 3. Günün sonuda beni çıkardılar.
Soluğu doğru Arap Üroloji doktorunda aldım. Bana demezmi seni bu şekilde nasıl biraktilar. Taş bobrekten ayrılmış ve mesane kanalinda takılı kalmış. Onun tavsiye ettiği hastaneye hic vakit kaybetmeden gittim ve sabahinda 1€ büyüklüğündeki taş ı çıkarttılar ve 24 saat icindede taburcu ettiler.

Yani ilk hastanede 3 gün boyunca boşuna kalmış oldum. Birinden memnun degilken öbüründen memnun kaldim. Bence çoğu şey organizasyonda bitiyor. Sistem iyiyemi kötüye mi gidiyor dersek, burda dogup büyüyen biri olarak kesinlikle kötüye gidiyor. Eskiden çoğu şeye extra ödeme yapmadan hizmet alıyorduk. Simdi hersey para ile. Parayı veren düdüğü çalıyor.

akbaba
21 Aralık 2017, 22:35
bende bas dönmesi vardi,3 sene önce,frankfurta yakin büyük bir hastaneye sevk edildim. ilk gün bir oda verdiler,hicbirsey yapilmadi.
ikinci gün sabahi kan verdim,ögleden sonrada bir kontrol daha yapildi.
bosuna uzatmak istemiyorum,iki hafta kaldim,bazi gün 2 kontrol,bazi gün 1 kontrol,bazi günlerde hic kontrol olmadi. her sabah doktor gelip kontrollerde durum ne bana anlatiyordu.
kontrol olacagi zaman,önce bir hemsire gelip,falanca saatte kontrol var,hazirlan diyordu.
hastane evime 7km. doktora dedimki,burda bosuna yatak isgal etmeyeyim,evime gideyim, kontrollerden yarim saat önce haber verin,gelirim,10dakikalik yerde oturuyorum dedim,kabul etmediler, hafta sonlari kontrol yoktu, evime gideyim dedim,olmaz dediler. gündüz gidip,yatmaya hastaneye gitmeliymisim. krankkasse'dan para kesiyorlar,orda yatiyorum diye.
böyle hastanede yatmayida kimseye tavsiye etmem,Allah kimseyi düsürmesin,hapishane gibi.yemeklerde rezalet.
iki hafta kaldim,Allaha sükür birsey bulamadilar,ama iki hafta cok oldu, kontrolleri iki gündede yapabilirlerdi.

V/S
22 Aralık 2017, 19:57
@TipiTip

Usta sen yine sansli cikmissin, bendede tas vardi yarin alacaz derken

beni 5 Gün Ac susuz yatirdilar, MRCP yapip ardindan OP yapacaz diye.

Sonuc 11 Gün yatdim MRCP yaptilar, amilyati 4 Hafta ertelediler.

Burada kesinlikle sorun Maddi yönden. Sigortalar Hastaneye belirli bir miktar para

veriyor, Galle op olacaksa misal 4000 € bunun icinde yatma parasi, yime icme , ilac,

ondan sora gerekecek komplikasyonda CT hespsi dahil oluyor. Ne Kadar az tedavi uygularsa ona

göre para kaliyor eline. Hastaelerde genelikle Assistanz Arzt ile isi götürüyorlar , daha az para aldiklari icin.

Yani Sigorta az para oödüyor. Ama burada asil hata Sigortada degil, Devletde. Sigortaya az bütce ayriliyor

is verenler daha az prim yatiriyor. Sigortada daha kötü durumda olan kanser hastalarina para ayiriyor.

EV doktorunuza sadece kisi basi pauschal betrag veriyorlar 1 Aylik, bunun icinde kann tahlili , yazilan ilaclar

onun bütcesinden kesiliyor, eger bütceyi gecerse kendi cebinden ödüyor. O yüzden privat yada Selbstzahler

tabiki Doktorun isine geliyor.

Suan daha cok kötü olmasada, idare ederler. Hastaneler Amilyat gerekmedigi sürece basdan sagma kontrol ediyor.

O yüzden tüm doktorlara erken tehsis koydurmak icin, var olan doktorlara tek tek gideceksin, hastanelik olmadan.

SesSizliK
22 Aralık 2017, 23:15
bende bas dönmesi vardi,3 sene önce,frankfurta yakin büyük bir hastaneye sevk edildim. ilk gün bir oda verdiler,hicbirsey yapilmadi.
ikinci gün sabahi kan verdim,ögleden sonrada bir kontrol daha yapildi.
bosuna uzatmak istemiyorum,iki hafta kaldim,bazi gün 2 kontrol,bazi gün 1 kontrol,bazi günlerde hic kontrol olmadi. her sabah doktor gelip kontrollerde durum ne bana anlatiyordu.
kontrol olacagi zaman,önce bir hemsire gelip,falanca saatte kontrol var,hazirlan diyordu.
hastane evime 7km. doktora dedimki,burda bosuna yatak isgal etmeyeyim,evime gideyim, kontrollerden yarim saat önce haber verin,gelirim,10dakikalik yerde oturuyorum dedim,kabul etmediler, hafta sonlari kontrol yoktu, evime gideyim dedim,olmaz dediler. gündüz gidip,yatmaya hastaneye gitmeliymisim. krankkasse'dan para kesiyorlar,orda yatiyorum diye.
böyle hastanede yatmayida kimseye tavsiye etmem,Allah kimseyi düsürmesin,hapishane gibi.yemeklerde rezalet.
iki hafta kaldim,Allaha sükür birsey bulamadilar,ama iki hafta cok oldu, kontrolleri iki gündede yapabilirlerdi.

aynen iste bak hepimizin yazdigi ve söyledigi seyler hep ayni NORMAL degil gercekten Allah düsürmesin...

kamanli
22 Aralık 2017, 23:24
slm arkadaslar hepinizi anliyorum ancak pirivat olanlarin kranken kasaya cok fazla para ödüyorlar ginede almanya dünyanin en iyi saglik sistemi emekli arkadaslarim var almanyaya gelip tedavilerini oluyorlar

Osmanbey34
23 Aralık 2017, 00:14
öncelikle gecmis olsun. bence yabancı doktor la ilgili degil. yabancilar bazen alman doktorlardan da iyi olabiliyor ! ayni olayı ben Oglum da yaşadım..... ama burda paylaşmak istemiyorum ( uzun sürer :)

hastane olsun notarzt lar olsun hersey kötüye gidiyor maalesef. tabi bu sehir den sehire ve hastaneden hastaneye değişir . bide bi ufak örnek daha veriyim ..... benim akraba bizim buradaki hastane ameliyat ( köprü var belinde ) olacaksın dediler ve biz koblenz türk doktoruna gittik ve o tam tersini söyle di. uzun lafın kisasi. hastaneden hastaneye değişiyor biraz Sanz biraz doktor iyi olması lazım.

benim sana tavsiyem en üst kata Cik " geschäftsleitung " ve durumu anlat. ben öyle yaptım. cogu vatatandas kızıyor ama sikaydtci olmuyor .

dreamceng
24 Aralık 2017, 00:21
Dünyada insanin degeri kalmadi. Yakinda millet Googleye girip tedavi stiyacak, vede böyle yapiyorlar

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Wasser1907
24 Aralık 2017, 17:34
Almanlar ile Türkiye hususunda tartistigim zaman tartisma cok kisa sürer cünkü herzaman Krankenversicherunglari hastanaleri örnek veriyorum(biliyorum belalti oluyor)

Almanya bana göre dünyanin en iyi 5ülkesinden biridir,ekonomisi cok güclü teknolojiside o kadar,fakat buna ragmen saglik hususunda bayir asagi gidiyorsa ortada bayagi vahim durum var demektir!Cözüm üretmek lazim ama alman halki baska islerle ilgilendiginden yavas yavas ince ince battikca batiyorlar bizde bu sistemin icinde oldugumuz icin bizede vuruyor...

Gercekler 2.0
25 Aralık 2017, 03:07
Saglik söktürünün kötüye gitme nedeni demografik faktor sorunudur.

Demografik faktor kisaca su demek, sisteme gitgide daha az para yatiran kisiler var, ancak hizmet bekleyen kisilerin sayisi gitgide artiyor. Bunun nedenide cok basit. Almanya'da ikinci dünya savasindan sonra cok cocuk vardi. Yasli ve orta yasdaki kisiler azdi. Yani mesela 10 genc bir yaslinin masrafini karsiliyordu. Ozaman cocuklari artik cocuk yapmamaya basladi. Cocuk demek, masraf demek. Cocuk demek, hayatini ona göre ayarlamak demek. Üstüne birde altmisli yillarinda dogum kontrol haplari cikinca, ortalama kadin basi 1,4 cocuk düstü. Bu cocuk yapmayan ozamanki cocuklar simdi yaslandi. Oysaki, sosyal güvenlik sistemin güvenli calismasi icin, en az üc cocuk lazim. Sayin Cumhurbaskanimiz onun icin hep üc cocuk diyor. Cünkü bu oranin altina düstügü zaman, sosyal güvenlik sistemi zorlanmaya basliyor.

Baska bir sorun, Almanya'nin saglik sektöründe calismak isteyen yeterince personel bulamasi. Tip okuyan herkes Almanya'da kaciyor. Türkiye'deki özel hastanedeki bir doktor, burdaki Almanya'daki bir hastanedeki doktordan daha fazla aylik aliyor. Ayrica doktorlarin yasal sorumlugu cok Almanya'da. Bir ayagi hep hapiste.

Ücüncü sorunda, bu gelir gider acigi gitgide arttigi icin ve Almanya daha fazla borc yapmak istemdigi icin, masraflari kismak istiyor. Elektrik ve sudan tasarruf edemedigi icin, personelden tasarruf ediyor. Buda kaliteyi düsürüyor. Günler geliyor, büyük bir hastanede bile üc doktordan fazla kimse olmuyor.

Almanya'daki nüfus artisi kisa sürede olmayacagi icin, hersene saglik sistemi dahada kötüye gidecek.

Bir arkadasimiz yazmis, privat sigorta olmak diye. Hayir bu cözüm degil. Tam tersi bela. Yaslaninca özel sigortaya yaklasik aylik 700 Euro prim ödemeniz gerekiyor. Aldiginiz emekli ayligi zaten zar zor okadar. Geri Krankenkasseyede gecemiyorsunuz.

Almanyada ve gelismis ülkelerde olan sorun bu iste.

Wasser1907
25 Aralık 2017, 14:07
Saglik söktürünün kötüye gitme nedeni demografik faktor sorunudur.

Demografik faktor kisaca su demek, sisteme gitgide daha az para yatiran kisiler var, ancak hizmet bekleyen kisilerin sayisi gitgide artiyor. Bunun nedenide cok basit. Almanya'da ikinci dünya savasindan sonra cok cocuk vardi. Yasli ve orta yasdaki kisiler azdi. Yani mesela 10 genc bir yaslinin masrafini karsiliyordu. Ozaman cocuklari artik cocuk yapmamaya basladi. Cocuk demek, masraf demek. Cocuk demek, hayatini ona göre ayarlamak demek. Üstüne birde altmisli yillarinda dogum kontrol haplari cikinca, ortalama kadin basi 1,4 cocuk düstü. Bu cocuk yapmayan ozamanki cocuklar simdi yaslandi. Oysaki, sosyal güvenlik sistemin güvenli calismasi icin, en az üc cocuk lazim. Sayin Cumhurbaskanimiz onun icin hep üc cocuk diyor. Cünkü bu oranin altina düstügü zaman, sosyal güvenlik sistemi zorlanmaya basliyor.

Baska bir sorun, Almanya'nin saglik sektöründe calismak isteyen yeterince personel bulamasi. Tip okuyan herkes Almanya'da kaciyor. Türkiye'deki özel hastanedeki bir doktor, burdaki Almanya'daki bir hastanedeki doktordan daha fazla aylik aliyor. Ayrica doktorlarin yasal sorumlugu cok Almanya'da. Bir ayagi hep hapiste.

Ücüncü sorunda, bu gelir gider acigi gitgide arttigi icin ve Almanya daha fazla borc yapmak istemdigi icin, masraflari kismak istiyor. Elektrik ve sudan tasarruf edemedigi icin, personelden tasarruf ediyor. Buda kaliteyi düsürüyor. Günler geliyor, büyük bir hastanede bile üc doktordan fazla kimse olmuyor.

Almanya'daki nüfus artisi kisa sürede olmayacagi icin, hersene saglik sistemi dahada kötüye gidecek.

Bir arkadasimiz yazmis, privat sigorta olmak diye. Hayir bu cözüm degil. Tam tersi bela. Yaslaninca özel sigortaya yaklasik aylik 700 Euro prim ödemeniz gerekiyor. Aldiginiz emekli ayligi zaten zar zor okadar. Geri Krankenkasseyede gecemiyorsunuz.

Almanyada ve gelismis ülkelerde olan sorun bu iste.

Güzel özetlemisin birader,pflege personal ile turnayi gözünden vurmusun kimse yapmak istemiyor cünkü o insanlarin sorumlulugu cok,fazla mesai yapiyorlar birde üstüne üstlük cok az para kazaniyorlar halbuki bir börsede yada finans bölümünde calisan cok daha fazla kazanabiliyor ama bize hicbir faydasi yok ilginc bir durum degilmi birisi vazgecilmez birisi olmasada olur tabiki bana göre!

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 02:44
Pflege cok zor bir is. Hatda dünyadaki en zor mesleklerden biri. Annenizi, babanizi yabanci bir insan teslim ediyorsunuz, o kisi tasiyor, yikiyor, yediriyor ve karsiliginda aldigi aylik gülünc. Ancak herkes uyandi artik. 5 - 10 yil sonra hic personel bulamayacaklar. Bu durumda yapacaklarini ben size söyleyim: Hayir, ayliklari artirmayacaklar. Buradaki Suriye'lilere diyeceklerki, "eger ülkene geri dönmek istemiyorsan, Pflegede calisirsan kalirsin". Aradan 5-10 yil daha gectikten sonra, Philippinler ile isci anlasmasi yapacaklar. Sadece Pflegede calismayi kabul eden insanlari getirecekler.

Bu yazdiklarim biraz film gibi gelebilir. Ancak Pflegede artik personel bulamiyor. Bulmak icin ya kesenin agzini acacaklar yada disdan adam getirecekler.

türko28
26 Aralık 2017, 14:01
bence krankkasse dan para almak icin fazladan yatiriyor olabilirler.normalde ogün cikacak ise tam gün parasi almak icin ekstra aksam 16.00 a kadar bekletiyorlar.eee hersey para hastanelerde böyle masrafsiz hasta bulmuslar birakirlar mi? normalde 1 günlük islem icin eger hastane bos ise fazladan krankkasse dan para almak icin masrafsiz hastalari 2-3 gün beklet para girsin hastaneye..
Not: bu benim düsüncemdir.ama dogru olduguna inaniyorum.

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 15:31
Krankenkasseler rahatsizliga göre bir süre biciyorlar. Eger omuzundan ameliyat olursan 3-7 gün arasi en fazla ödüyorlar.

Sorun yeterince doktor olmayisi.

ramon
02 Şubat 2018, 01:53
Arkadasim, sorun senin yasadigin olayla sinirli degil malesef. Hastaneyle isi olan cogu kisiden benzer sikayetleri cok duyar olduk. Ilk yardima gidenler iyi bilirler, 3-4 saat beklemek siradan hale gelmis. Ben su son 3 ay icinde cocukla hastanede yasadiklarimi anlatmaya kalksam yazmakla bitiremem, sizlerde yok artik bukadarda olmaz diye düsünürdünüz. Ne piskoloci kaldi nede sabir. Saglik konusu, bilhassa hastanelerin laskalagi almis basini gitmis. Ne bir cittiyet, nede insani kaale alma gayreti var.

Ne yazikki hastalar ve yakinlari bu cittiyetsizlige karsi seslerini cikarmaz olmus. Hay hay demeye endexlenmis bir toplum olmaya dogru yol aliniyor. Siz siz olun yanlis olan bir duruma karsi sessiz kalmayin, saglik gibi cok önemli konuda bu yönetmelerin sorumlulari yapilan islerin yanlis oldugunu anlasinlar.

Isin asli ve kisacasi, hersey maddiyata dayanmis.