PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arge parayı geri isteme hakkı varmı?!

ildil
13 Aralık 2017, 18:50
Eşim kardeşinin eşini Türkiyeden getirmek için kefil oldu ! yani gelince argeden para almıyacak diye kefillik. kardeşinin eşi geldi fakat kendisi argeden para alıyordu, eşi kursa falan gitti bir müddet sonra da işe girdi ve arge kesildi. şimdi bir mektup göndermişler argeden aldığınız paralar eşinizide kapsıyor bu yüzden eşinizin kısmına düşen parayı geri verin diyorlar. çok saçma ama böyle. kefille gelmiş birine arge maaş bağlamaz, bağladıysa da geri alabilirmi?!
Durumla ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler..

hOrOz
13 Aralık 2017, 20:07
Hocam saçma diye bir şey yok
Şimdi Arge nin yaptığı hesapları biz görmediğimiz için ne söylesek boş.
Kağıtlarda kimin için ödeme yaptığı detaylı bir şekilde yazar.Gelen yazıda ne yazıyor onuda bilmiyoruz..
Tabiki ödeme yapılmadıysa geri isteme söz konusu olmaz.
Şu olabilir eğer eşi yardım alıyorken calışıyorduysa o zaman elde edilen gelir ortak sayılır ve yardımdan düşülür veya hesaplanır

Belgeleri görmeden olur olmaz demek yanlış olur6

gamberoglu2000
13 Aralık 2017, 21:31
arkadasim senin bu is nasrettin hoca hikayesine benziyor kazanin dogurduguna inaniyorsunda öldügünemi inanmiyorsun meselesi maasi versede geri isteyebilirmi diyorsun arbeitsamt ne verdiyse kurusu kurusuna sonuna kadar alir insanlar bunu kâr gibi dusunuyor parayi halen gonderiyor bu dangalaklar diyor kacak gibi dusunuyor yahu arkadaslar bu gun alirsin sorun yok istersen hic sesini cikartma 1 sene 2 sene oderler sorun yok yalniz eninde sonunda bunu ogrenirler 10 senede gecse yanina kâr kalmaz mutlaka odetirler.

webci
13 Aralık 2017, 22:43
Burokrasi nedir??
devletle ilgili işlerin yürütülmesinde yönetimin aşırı ölçüde etkili olması.
Bürokraside insanlar masalarının çaplarıyla değerlendirilir. Ne kadar büyük, ne kadar tepeden bakan masaya sahipseniz o kadar önemli bir yerdesinizdir. Yani artık bürokrat olmuşsundur. Mesela oturduğunuz masanın hangi maddeden yapılmış olduğu, koltuğunun alelade büro koltuğu mu, yoksa deri koltuk olup olmadığı sizin bürokrat olup olmadığını hemencecik bize anlatır.
Tek kapıyla girilen yerler bürokraside alt sınıfları temsil eder. İnsanlar size ulaşmak için İki kapı geçiyorlarsa ve geçilen ilk kapıda gelenleri sekreter karşılıyorsa bu sizin mühim bir adam olduğunuza delalettir. Anneniz, babanız gönül rahatlığıyla oğlum, kızım çok önemli insanlar diye etraftaki konu komşuya caka satabilirler.
Konuyu fazla uzatmadan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak genlerimizde var..
Arge bir devlet kurumudur,maliye bir devlet kurumudur..bizler bu ulkede yasayan yabancilar olarak devamli somurge altinda,algi altinda,maduriyet altinda oldugumuzu dusunuyoruz.. haksiz sekilde cebimize giren para memnun ederken hakli sekilde cebimizden cikan bizleri delirtiyor..
Buradaki olay bir bürokratiye kurban olmus bir vatandasimizdir..
Artik yeni uykudan uyanmis sersemligimizi birakip imza atmadan para almadan hak ve hukukumuzu,devletin hak ve hukukunu bilelim..
Olgun devlet adamını sevindirmek istersek, eleştirelim, Basit bir hükümet adamını sevindirmek istersek övelim..kendimizi memnun etmek icinse hak ve hukuklara riayet edelim..
Saygilar..

ildil
13 Aralık 2017, 23:51
webci bey tıpkı bir siasetci gibi yazmışsınız, durumu devlet gözünden anlatıp çözüm konusunda hiçbişey söylememişsiniz! yinede teşekkür ederim.
gamberoğlu2000 bey kazanın doğurmasını istemedik sadece bize verilen kazanın tek olduğunu düşünerek kullandık! fazla istemedik yada bilerek kabul etmedik, Arge durum güncellemesi beyannamesini gönderdiğinde çocuk telofon açmış benim eşimde geldi onuda yazmalımıyım diye sormuş onlarda evde kim varsa yazın demişler.
ve sonraki ay ücret isimlere bölünerek bizim tarafa beyan edilmiş. Şimdi çocukta durumu anlattığını düşünerek herşeyin normal olduğunu düşünmüş.
Bizim açımızdan, kefil için sorun yok çünkü ben kefil olmuşum sen buna parayı neden verdin diyebiliyoruz! ama çocuklarda görevini tam yapmayan bir kaç memurun kurbanı olsun istemiyoruz. Büyük ihtimalde ödenecek bu para ama ben böyle şeylerin almanyada olacağını pek düşünmüyodum, hayal kırıklığı da diyebiliriz!

OrLoW
14 Aralık 2017, 00:07
Şimdi kafama takılan Argeden almayacak diye bir kagıt imzalamışsınız daha önce..oraya kadar tamam

Sonra vatandaş Türkiyeden gelmiş eğer para almayacak diye imza atıldı ise Kursa gidemez dostum haa gitti ise kendi için kendi cebinizden ödemişsinizdir..

Sonra bu kursa gittiği süre ve kurs bittikten sonra iş bulasıya kadar geçen süre argeden para almadı öylemi ?

Para aldıysa geri ödemeniz ve Argenin parayı geri istemesi gayet doğal

hOrOz
14 Aralık 2017, 00:24
Benim tahmin ettiğim gibi geriye dönük hesaplama
Şimdi eşininde geliri olunca ödeme yüksek görülmüştür. Bu yüksek ödenen para geri istenmektedir halbuki işe başladığı andan itibaren bildirilseydi ve değişiklik formunu beklemeseydi ARGE yardım meblağını düşürecek fazla ödeme olmayacak ve geri ödeme olmayacaktı.
Ben zamanında iki kere 1300€ geri ödedim

Ama kesin konuşmak için gelen kağıtları okumak gerekir.

Yoksa bizim yazdıklarımız burada gazel okumak olur

ildil
14 Aralık 2017, 00:31
Benim tahmin ettiğim gibi geriye dönük hesaplama
Şimdi eşininde geliri olunca ödeme yüksek görülmüştür. Bu yüksek ödenen para geri istenmektedir halbuki işe başladığı andan itibaren bildirilseydi ve değişiklik formunu beklemeseydi ARGE yardım meblağını düşürecek fazla ödeme olmayacak ve geri ödeme olmayacaktı.
Ben zamanında iki kere 1300€ geri ödedim

Ama kesin konuşmak için gelen kağıtları okumak gerekir.

Yoksa bizim yazdıklarımız burada gazel okumak olur
yok kardeş işe başlar başlamaz bildirdi. ve argeden çıktılar, işe girmeden önceki verilenleri istiyorlar.

Şimdi kafama takılan Argeden almayacak diye bir kagıt imzalamışsınız daha önce..oraya kadar tamam

Sonra vatandaş Türkiyeden gelmiş eğer para almayacak diye imza atıldı ise Kursa gidemez dostum haa gitti ise kendi için kendi cebinizden ödemişsinizdir..

Sonra bu kursa gittiği süre ve kurs bittikten sonra iş bulasıya kadar geçen süre argeden para almadı öylemi ?

Para aldıysa geri ödemeniz ve Argenin parayı geri istemesi gayet doğal

Kursa gitti ama para almadılar kurstan yani bişey ödemedi.

hOrOz
14 Aralık 2017, 02:25
gelen mektupta gerekçesini yazar veya gidip konuşmak gerek niye diye

dediğim gibi hesapları ve gerekçeyi görmeden uzaktan bir şey söylemek yanlış olur

istemesisne isterler çünkü bu devletin verdiği bir sadaka değil bir yardım

eğer hak etmiyorsan geri ödemek zorundasın

V/S
14 Aralık 2017, 07:05
Gönderilen mektubu buraya eklerseniz daha iyi yardimci oluruz.
Isminizi , dogum tarihi, nummara gibi bilgileri acikdan görünmesin,
ona göre bilgi veririz.

Yada Beratungsschein alin Amtsgerichtden Avukat gözden gecirsin,
geliriniz Düsükse Beratungsschein ile Avukatdan bilgi alirsiniz.
Yüksek geliyorsa Pauschalbetrag ile bir Avukat ile anlasin ve gözden gecirsin.

Herseyi siz bildirdiseniz anlatdiginiz gibi, geri ödemeniz gerekmiyor
ama emin olabilmek icin gözden gecirmek lazim.
Benim fikrimi sorarsan 120 € Erstberatung icin Avukatdan bilgi edin,
siz hakliysaniz istedikleri Paraya Widerspruch yazin, gerekirse Sozialgerichte verin.
Sozialgerichtde Mahkeme ücreti yok.

ildil
14 Aralık 2017, 15:28
Gönderilen mektubu buraya eklerseniz daha iyi yardimci oluruz.
Isminizi , dogum tarihi, nummara gibi bilgileri acikdan görünmesin,
ona göre bilgi veririz.

Yada Beratungsschein alin Amtsgerichtden Avukat gözden gecirsin,
geliriniz Düsükse Beratungsschein ile Avukatdan bilgi alirsiniz.
Yüksek geliyorsa Pauschalbetrag ile bir Avukat ile anlasin ve gözden gecirsin.

Herseyi siz bildirdiseniz anlatdiginiz gibi, geri ödemeniz gerekmiyor
ama emin olabilmek icin gözden gecirmek lazim.
Benim fikrimi sorarsan 120 € Erstberatung icin Avukatdan bilgi edin,
siz hakliysaniz istedikleri Paraya Widerspruch yazin, gerekirse Sozialgerichte verin.
Sozialgerichtde Mahkeme ücreti yok.
Teşekkür ederim V/S
Mektubu eklemekten çekiniyorum! aslında eklenebirde ama buranın yasalarını tam bilmediğim için riske edemiyorum birde başımız bu yüzfen ağrımasın diye!
zaten mektupdada pek bişey yazmıyor
bir sürü soyal maddelerden alıntı yapılmış şu fıkra, şu bent, şu madde gibi!
işin özeti;
biz size maaş vermememiz gerekiyodu ama vermişiz! siz niye aldınız! aldığınız parayı geri vermek zorundasınız, aldığınız için gerekçe gösterin ve şu tarihe kadar lütfen görüşmeye gelin diyorlar!
Bizimkilerin hatasıda var burda eşimin isminede para çıkmış görünüyo çıkmaması lazımdı diye ilk ay gidip görüşselerdi böyle olmazdı! telofonda anlattık durumu izah ettik sanmışlar!
Benim düşüncem anlaşıp aylık 25-50 gibi bir tutara ödeme pilanı çıkartılmasını istemeleri! en mantıklı çözüm bungörünüyor!
Hepinize yardımcı olmaya çalıştığınız için ayrı ayrı çok çok teşekkür ederim..

hOrOz
14 Aralık 2017, 16:21
hocam isim adres ve numaraları silersen problem olmaz

ildil
14 Aralık 2017, 17:04
hocam isim adres ve numaraları silersen problem olmaz

Sehr geehrter Herr X.. Es liegt eine Verpflichtungserklarung vor. Demnach hat Y...Y... sich gegenüber der Auslanderbehörde verpflichtet, die Kosten für den Lebensunterhalt zu tragen. Durch die Verpflichtungserklarung besteht kein Anspruch auf Leistungen nach dem S ll Diese wurden jedoch bereits gezahlt. vor der über die Aufhebung der nachfolgend genannten Bescheide sowie der Erstattung der überzahlten Leistungen, erhalten hiermit Gelegenheit, sich bis zum 22. Dezember 2017 bei Ihrem Jobcenter zum Sachverhalt zu 24 Buch Sozialgesetzbuch SGB X) Sollten Sie von der Anhörung Gebrauch machen, n Sie bitte ausführlich den Sach- verhalt aus Ihrer Sicht. Verwenden Sie für Ihre Stellungnahme den beigefügten Antwortvor- sind nicht verpflichtet, sich zum Sachverhalt zu uBern. Sollten Sie jedoch die Ge- egenheit nicht wahrnehmen, können Umstande, die sich für Sie positiv auf die Entscheidung auswirken könnten, nicht berücksichtigt werden. In diesem Fall müssen Sie damit dass nach Ablauf der Anhörungsfrist eine Entscheidung getroffen wird. Diese wird lhnen dann mit Bescheid mitgeteilt.
1. Aufhebung Es muss geprüft werden, ob die Entscheidung über die Bewilligung der Leistungen zur Si- Sozialgesetzbuch (SGB für Sie cherung des Lebensunterhalts nach dem Zweiten Buch wie folgt aufzuheben ist:

Regelbedarf Alg ll 350,00 Bedarfe für Unterkunft und Heizung 150,00 Beiträge zur Krankenversicherung 90,30 Beiträge zur Pflegeversicherung 14,80
.....
.....
Durch die Verpflichtungserklarung besteht kein Anspruch auf Leistungen nach dem SGB Die Entscheidung wäre wegen Verletzung der Mitteilungspflicht aufzuheben (S 40 Absatz 2 Nummer 3 SGB ll in Verbindung mit S 330 Absatz 3 Drittes Buch Sozialgesetzbuch SGB lll in Verbindung mit S 48 Absatz 1 Satz 2 Nummer 2 SGB X). Sie waren beziehungsweise sind verpflichtet, dem Jobcenter alle Änderungen in den Verhält- nissen mitzuteilen, die für den Bezug der Leistungen erheblich sind (S 60 Erstes Buch Sozi- algesetzbuch SGB I). Dieser Verpflichtung dürften Sie zumindest grob fahrlässig nicht rechtzeitig und nicht vollständig nachgekommen sein (S 48 Absatz 1 Satz 2 Nummer 2 SGB X) Die Entscheidung wäre außerdem wegen Kenntnis beziehungsweise grob fahrlässiger Un- kenntnis über die Minderung beziehungsweise des Wegfalls der Leistungen aufzuheben 40 Absatz 2 Nummer 3 SGB ll n Verbindung mit S 330 Absatz 3 Drittes Buch Sozialge setzbuch SGB III in Verbindung mit S 48 Absatz 1 Satz 2 Nummer 4 SGB X). Sie dürften gewusst haben beziehungsweise hätten wissen müssen, dass der Ihnen zuerkannte An- spruch ganz oder teilweise weggefallen ist.
2. Erstattung Soweit die Entscheidung aufgehoben wird, wären die überzahlten Leistungen von Ihnen zu erstatten (s 50 Absatz 1 SGB X). Die Berechnung des Betrages entnehmen Sie bitte aus der oben genannten Tabelle. Zusätzlich wären die entrichteten Beiträge zur Kranken- und Pflegeversicherung, wie oben genannt, von Ihnen zu erstatten (S 40 Absatz 2 Nummer 5 SGB ll in Verbindung mit S 335 Absatz 1 und 5 SGB Ill)
Sie standen in der Zeit mit ganzer Aufhebung der Leistung in keinem weiteren Versiche- rungsverhältnis. Außerdem haben Sie die Änderung nicht rechtzeitig mitgeteilt. Deshalb wä- ren für die Zeit bis zu lhrer Mitteilung der Änderung, die Beiträge zur Kranken- und Pflege- versicherung von Ihnen zu erstatten. Bitte nehmen Sie aufgrund dieser Anhörung noch keine Überweisung vor. Sollte das Anhö- rungsverfahren ergeben, dass eine Erstattung der Leistung erforderlich ist, erhalten Sie ei nen Bescheid, aus dem Sie die Zahlungsmodalitäten entnehmen können. 3. Einziehung Die Erstattung kann durch Zahlung in einer Summe erfolgen oder durch Aufrechnung gegen den Anspruch auf Leistungen. Hierüber erhalten Sie zu einem späteren Zeitpunkt einen ge- sonderten Bescheid. Erstattungsansprüche gegen Ansprüche auf Geldleistungen zur Sicherung des Lebensunter- halts können grundsätzlich aufgerechnet werden (S 43 SGB ll). Dies hat bei jeder betroffe- nen Person zur Folge, dass monatlich ein geringerer Betrag ausgezahlt wird, bis die Forde- rung getilgt ist. Es stünde dann nur ein entsprechend geringerer Betrag zur Sicherung lhres Lebensunterhalts zur Verfügung. Das Jobcenter ist verpflichtet, wirtschaftlich zu handeln. Hierzu gehört, bestehende Forde- rungen geltend zu machen und einzufordern. Die Erstattung hat grundsätzlich durch Zahlung in einer Summe zu erfolgen. Hierüber erhal ten Sie zu einem späteren Zeitpunkt einen gesonderten Bescheid. Mit freundlichen Grüßen

ildil
14 Aralık 2017, 17:11
Mektup böyle , birde arkadında yasalar ile ilgili bir sayfa ve onun arkasındaki sayfada da randevuya gelmeden önce doldurun diye bir form koymuşlar.
(ücretlerle ilgi sayfa hep 4 satır tekrar ediyor o yüzden sadece o 4 satırı koydum yani her ay o şekilde devam etmiş) yaklaşık
8.000 bin euro geri istiyolar!

hOrOz
14 Aralık 2017, 17:51
değışiklikleri zamanında bildirilmediği ve haksız yere ödeme yapıldiğı için parayı geri istiyorlar

şimdi önemli plan ödemelerde eşi de görünüyormu?
ARGE nin gönderdiği kağıtlarda kime ne kadar ödendiği hesaplamalar vardır
eğer siz taahhüt ettidiğiniz halde bir ödeme yapıldıysa geri ödenmesi gerekiyor

veya eşi çalışmaya başlayınca eşinin de geliri zamanında bildirilmediyse geriye doğru hesaplama yapmışlardır
yani kardeşin sadece kendine almıştır ama eşinin geliri hesaplanmamıştır

V/S
14 Aralık 2017, 18:03
değışiklikleri zamanında bildirilmediği ve haksız yere ödeme yapıldiğı için parayı geri istiyorlar

şimdi önemli plan ödemelerde eşi de görünüyormu?
ARGE nin gönderdiği kağıtlarda kime ne kadar ödendiği hesaplamalar vardır
eğer siz taahhüt ettidiğiniz halde bir ödeme yapıldıysa geri ödenmesi gerekiyor

veya eşi çalışmaya başlayınca eşinin de geliri zamanında bildirilmediyse geriye doğru hesaplama yapmışlardır
yani kardeşin sadece kendine almıştır ama eşinin geliri hesaplanmamıştır

Edit: Alintiyi Ildill den yapmak istedim, özür dillerim.

Bak yazdiginiz iyi oldu, burada tamamen acik yazmasada sizi sahterkarlika sucluyor, aksini ispat edemezseniz.
Yani siz bu ödenen "Fazla" paranin haberiniz varmis gibi (grobfahrlässig) algilaniyor.

Istenen para 8000€ yüksek bir meblag, birde sahterkarlikdan dolayi ceza ödemeniz Gereke billir.
Suan daha sorusturma arastirma asamasinda, siz direkt Ratenzahlung önerirseniz
sucu Kabul etmis olusunuz. O yüzden Avukata danismanizi öneriyorum, yoksa basiniz daha cok
agriyacak. Tabiki bu yazdiklarim sadece sahsi görüsümdür ve yasal haklarinizdan siz sorumlusunuz,
yani bir Avukatin Rechtsbertungu karsilamaz.

Bu konu hakkinda arstirmanizi öneririm, bu is sadece 8000€ ile kapancagini düsünmüyorum,
Faiz, ceza gibi. Tabiki bu en kötü olanak ama tedbirli olmak lazim.

https://sozialberatung-kiel.de/2012/10/16/verwarnungen-durch-das-jobcenter/

hOrOz
14 Aralık 2017, 20:33
Grobverlässigkeit sahtekarlık demek değil
Burada sahtekarlıkla ilgili bir suçlama yok
Aslında Tükçesi taksirli(grobverlässigkeit) demek ama bunu burada kim anlayacak
bilmeyerek veya istemeyerek beyanda bulunulmamış olabilir deniliyor
Gitsin konuşulsun ayın 22.12 e kadar itiraz etme ve olayın aydınlatılması için vskti var

ildil
14 Aralık 2017, 21:07
Evet size katılıyorum arkadaşlar , Biz itirazımızı yapscaz biz sizden talep etmedik diye üstelik telofondada durumu izah ettik gerekirse telofon kayıtlarına bakın diyerek! Yani bizim tarafızdan bilerek yapılmış bir durumun söz konusu olmadığını izah edecez.
Artık ondan sonra onların bunu nasıl değerlendireceği önemli! bize derlerse karşılıklı yanlışlık olmuş parayı ödemeniz gerekiyo! o zaman başka çaremiz yokmu diye sorup uzlaşmanın yolunu birlikte arıcaz! en küçük taksit neyse onu kabul etcez başka çare görünmüyo diye düşünüyorum!

V/S
14 Aralık 2017, 21:24
Grobverlässigkeit sahtekarlık demek değil
Burada sahtekarlıkla ilgili bir suçlama yok
Aslında Tükçesi taksirli(grobverlässigkeit) demek ama bunu burada kim anlayacak
bilmeyerek veya istemeyerek beyanda bulunulmamış olabilir deniliyor
Gitsin konuşulsun ayın 22.12 e kadar itiraz etme ve olayın aydınlatılması için vskti var

Horoz Usta bende Grobfahrlässig sahtekarlik demedim, Grobfahrlässig ( türk hukukuna göre kasten/bilerek) demek oluyor
Sahterkarlik cümlesini Yazilan tüm Mektubun algisi olarak yazdim ( Acikdan yazmasada) diye belirtmisdim.

Sakin olaki yanlis anlasilmasin, ben Ildill Arkadasimiza Sahterkar demiyorum.
Umarim hersey sorunsuz atlatirsiniz. Gereken bilgi/görüsler yazildi.

ildil
14 Aralık 2017, 21:37
V/S kardeş yanlış anlamadım durumu değerlendirdiğinin farkındayım.
herkeze çok teşekkürler özellikle hOrOz ve V/S ikineze ayriyetten teşekkür ederim..

hOrOz
15 Aralık 2017, 02:56
Grobfahrlässig ( türk hukukuna göre kasten/bilerek)

Grobverlässigkeit kesinlikle kasten manasına gelmez

kaba ihmal veya taksir anlamına gelir https://tr.wikipedia.org/wiki/Taksir

yani bilmeyerek ve düşünmeyerek bir suç işlenirse mesele cinayet veya adam yaralama

eğer bir şeyi bilerek yaparsa o zaman kasten olur absichtlich veya vorsäztlich