PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi borclanma yada Türkiyede emeklilik nasil hesaplaniyor?

Acemibiri
09 Aralık 2017, 13:59
Arkadaslar bu Türkiyeden emelilik nasil hesaplaniyor söyle anlayabilecegimiz sekilde anlatabilirmisinniz?
Örnegin benim kardesim 1972 Türkiye dogumlu ve 1994 oktoberden beri Burda sürekli calisiyor.
1991'de Almanyaya geldi.
Türkiyede hic calismisligi yok.

Böyle bir olasiligi olan kisinin Yurt disi borclanmasi nasil hesaplaniyor?
Bayanlarda nasil hesaplaniyor? Cocuk sayisi etgiliyormu?
Emeklilik Yasi?
Yaş Şartının Sağladığı Tarih?
Sigortalılık Süresi Şartı?
Sigortalılık Süresi Şartını Sağlandigi Tarih?
Emeklilik Prim Gün Sayisi?
Prim Gün Sayısı Şartını Sağlandıği Tarih?
SSK ve Bagkur?
Tüm bunlar nasil hesaplaniyor?
Anlayabilecegimiz sekilde anlatan olursa cok sevinirim.
saygilarimla

haveri68
09 Aralık 2017, 14:16
bütün sordugun sorularin cevabini sen yazacaksin biz sana yardimci olacagiz
bahsedilen kisi erkekmi kadin mi
almanya ya gelis tarihi resmi
almanyada calismisligi var mi
türkiyede calismisligi var mi
ssk a dan dami yoksa ssk b den mi emekli olmak istiyor
türk vatandasimi yoksa alman mi
alman vatandasligina ne zaman gecmis egerki alman vatandasiysa
sorularin arkasi tükenmez sen tüm bu bilgileri yazarsan
hesap da sorun olmaz ne kadar maas alacagi dahi hesaplanir
saygilarimla

Acemibiri
09 Aralık 2017, 14:37
Peki,
Bahsettigim kisi Erkek 1972 dogumlu, ama ben kadinlardada nasil hesaplandigin bilmek istiyorum.
Almanyaya gelis tarihi 1991
1994 den bugüne kadar almanyada calisiyor zaten
ssk a nedir ssk b nedir bilmiyorum o nedenle hangisinden olursa olsun zaten nasil hesaplandigini ögrenmek istiyorum.
Kendisi Türk vatandasi.

hekimoglu
09 Aralık 2017, 16:22
https://i.hizliresim.com/3p4lWM.jpg
https://i.hizliresim.com/8NyLon.jpg

@acemibiri, resimlerdeki tabelelardan sorularinin cevabini bulacaksin.

sgk li olmak icin Türkiye de bulunulan süre icerisinde kisa bir calisma yapip sigorta numaran olmasi demek, avantaji söyle ; daha az gün borclanip daha fazla emekli ayligi alma hakkinin olmasi, eger kisa calisma yapilmazsa bagkur hesaplamasi üzerinden daha fazla gün borclanip daha az emekli ayligi haketmek anlamina gelir.

Bahsettigin erkek 1991 de Almanya ya geldikten 1994 e kadar ne yapti herhangi bir sebepten sigorta kaydi yoksa ilk ise giris tarihi 1994 yili 23 Mayisa kadarsa 54 yas 5675 prim günü, 24 Mayistan sonra ise 55 yas 5750 prim gününden borclanma yapmasi gerekecektir, eger Türkiye de sigorta girisi yoksa borclanma dilekcesinden önce Türkiye de bulundugu zaman dilimi icerisinde kisa bir calisma yapmalidir.

karadeniz
09 Aralık 2017, 17:01
Türkiye'den emeklilik hakkinda dogru ve detayli bilgiler icin,dogum tarihi,yabanci ülkeye gelis tarihi,calismaya baslama tarihi,bayanlar icin cocuk dogum tarihi,Türkvatandasligindan cikis tarihlerini,gün,ay,yil olarak yazmalidirlar.

belalimisa
10 Aralık 2017, 13:00
Kısa bir sorum olacakti benim,
Ablam busene Turkiyede emeklilik işlemlerini başlattı ve bitirdi. SSK ya 106.100.000 Tl iceri para ödedi. Ablam 1975 doğumlu yani emekli parasi alması icin bir kac senesi var. Amma lakin ablam sormuş ssk ya ne kadar emekli maaşı alacam diye , sska da demiş orası belli olmaz ne kadar alırsın. O gün gelince ozaman belli olur bu 800 tl de olur 1300 tl olur.
Sizce bu saçma değilimi , ben iceri para yatırıyorsam alacağım miktar belli olmazmi .

Birde söyle birşey vardı, burda finanzamta steuerde absetzen yapmak icin , kagit istemiş paranın size yattığına dahil , onuda vermemişler o kağıdı emekli olduğun gün gel verelim demişler.
Sizce bu yapılanlar doğrumu dizce

yilmaz68
10 Aralık 2017, 13:54
@belalimisa
1600 civarında alacağı kesin memurların bazıları maalesef bi haber.
Yakınlarım hep emekli oldu dediğim miktarda emekli alıyorlar.

hOrOz
10 Aralık 2017, 14:10
Ablam busene Turkiyede emeklilik işlemlerini başlattı ve bitirdi. SSK ya 106.100.000 Tl iceri para ödedi. Ablam 1975 doğumlu yani emekli parasi alması icin bir kac senesi var. Amma lakin ablam sormuş ssk ya ne kadar emekli maaşı alacam diye , sska da demiş orası belli olmaz ne kadar alırsın. O gün gelince ozaman belli olur bu 800 tl de olur 1300 tl olur.
Sizce bu saçma değilimi , ben iceri para yatırıyorsam alacağım miktar belli olmazmi .

Birde söyle birşey vardı, burda finanzamta steuerde absetzen yapmak icin , kagit istemiş paranın size yattığına dahil , onuda vermemişler o kağıdı emekli olduğun gün gel verelim demişler.

daha ablanın 7-8 senesi var o zaman ne kadar alacak kimse bilemez
bugünden şu kadar alacak demek yanlış olur

sen yatırdiğın banka dekontloarını vereceksin onlar sana ayrıca makbuz vermiyorlar

belalimisa
10 Aralık 2017, 17:25
daha ablanın 7-8 senesi var o zaman ne kadar alacak kimse bilemez
bugünden şu kadar alacak demek yanlış olur

sen yatırdiğın banka dekontloarını vereceksin onlar sana ayrıca makbuz vermiyorlar

Horoz@ kardeş şu an ablam 42 yaşında, kendisine sordum 49 yaşında emekli olacakmış , yani daha 7 senesi var dediğiniz gibi.
Bir acayibime gitti bu olay ne kadar vereceerini belli etmemeleri, yani şimdi bu 600 tl olur 1600 Tl olur anladığıma göre. Ozaman şimdi bunlar 7 sene boyunca bu yatırılmış olan parayi kullanacaklar.
Şimdi para Ablamin yigeninin hesabinda cikacak , para yatacak acaba finanzamt sorun yaparmi. Para ablamin hesabindan çıkmadığı icin. Yoksa hemen durdurup kendi hesabındanmi yollasın..
Bu steuerabrechnungu busenemi yapılır bide bunu soracaktım.

hekimoglu
10 Aralık 2017, 17:32
@belamimsa, sgk ödeme yaptin diye belge vermez ödeme yapilan dekont ve ödeme yapmaniz istenen borc tahakkuk cetvelini tercümesiyle birlikte ödemeyi yaptiginiz yila ait einkommensteuererklärung la birlikte finanzamt a vereceksiniz.

7 yil sonra nekadar emekli ayligi alinabilecegini bugünden söyleyebilecek bir müleccim tanimiyorum, bugün icin size bilgi verilebilir ancak 7 yil sonrasi icin memur nerden bilsin her yil nekadar zam gelecek ne olacak diye, biraz mantikli düsünelim hemen celallenmeyelim :-)

belalimisa
10 Aralık 2017, 17:44
Hekimoğlu@ kardeşim ,
yok yok celallanmiyom bu tür konular acayip birşey cok ilginc. Hic kafam basmıyor bu işlere. Sende haklısın 7 sene neler olur neler.
Yanlış anlaşılmasın da şimdi 7 sene önce para ödeme mantıklı birşeymi ozaman. Ozaman beklesek son sene ödersek olmazmi. En azinda kendim icinde bilgi toplamış olurum bu sayede.
Şimdi 7 sene hesap yapacak olursam bu 106 bin tl. 7 srne icinde 70 bin tl kar yaparım. Yanlismi düşünüyorum.

hekimoglu
10 Aralık 2017, 18:31
@belalimsa, 7 yil sonrasi icin simdiden ödeme yapip yapmanin dogrulugu elbette tartisilir örnegin, 106 bin TL yi bugün mevduat hesabina yatirsan ayda en az 1000 TL getirisi var 7 yil x 12 ay= 84 ay eder hesabi siz yapin. Simdiden kestirilemeyecek tek bir hesap var oda, günlük borclanma prim tutari bugün 18,96 TL iken 7 yil sonra kac TL olur toplamda ne ödemek gerekebilir bu ucu acik hesap, para elde döviz olarak tutuluyorsa 7 yil sonra döviz kuru ne olur oda bilinmez günümüzde tirmandikca tirmaniyor tutulamiyor 7 yil sonra ne olur ayni sekil tirmanirsa günlük prim tutarinin yükselmesi yurtdisindakileri pek etkilemez ama az ihtimalde olsa ya tepetaklak giderse... bunlar cevabi olmayan sorular herkes kendi hesabina durumuna göre karar vermeli, ödemeyi yapan kardesinizin hakkinda hayirli olmasini dileyelim.

Acemibiri
17 Aralık 2017, 01:23
Cevaplariniz icin tesekkürler arkadaslar.
Bir ögrenmek istedigim husus var.
Hic calismamis bir bayan icin 18 yasina bastigi yil baslangic sayilip 20 yil borclanirken, calismis bir kisi is hayatina örnegin 18 degilde 22 yasinda baslamis, bunun 18 yasina bastigi tarih baslangic olarak kabul edilmiyor ise baslama tarihi baslangic Kabul ediliyor.Bu nedenle emekli olma yasi uzamis oluyor.Bu neden böyle??
Yoksa ben mi yanlis anliyorum??
Hic calismasmis bir bayan hemen 18 yasina bastigi tarihten 20 yil sonrasini borclanirken, calismaya 18 yasindan bir kac yil sonra gec baslamis bir bayan ise basladigi tarihden 20 yil sonasini borclanip daha gec emeklimi oluyor?

karadeniz
17 Aralık 2017, 01:55
Cevaplariniz icin tesekkürler arkadaslar.
Bir ögrenmek istedigim husus var.
Hic calismamis bir bayan icin 18 yasina bastigi yil baslangic sayilip 20 yil borclanirken, calismis bir kisi is hayatina örnegin 18 degilde 22 yasinda baslamis, bunun 18 yasina bastigi tarih baslangic olarak kabul edilmiyor ise baslama tarihi baslangic Kabul ediliyor.Bu nedenle emekli olma yasi uzamis oluyor.Bu neden böyle??
Yoksa ben mi yanlis anliyorum??
Hic calismasmis bir bayan hemen 18 yasina bastigi tarihten 20 yil sonrasini borclanirken, calismaya 18 yasindan bir kac yil sonra gec baslamis bir bayan ise basladigi tarihden 20 yil sonasini borclanip daha gec emeklimi oluyor?

Acemibiri, 3201 sayili kanun geregi yurtdisi borclanmasi en az 20 yil (7200 gün) borclanilmasi gerekir,Türkiye'de bir calismasi yoksa bagkur her hangi bir calisma varsa o kurumdan emekli olur.
Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesi ve 3201 sayili kanun geregi yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olmak isteyenler ise,Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesi 29 madde 4 fikrasina göre,
(4) Bir kimsenin Türk sigortasına girişinden önce bir Alman rant sigortasına girmiş bulunması
halinde, Alman Rant Sigortasına girişi, Türk Sigortasına giriş olarak kabul edilir.
Bu ibareye Almanya'da emeklilik icin calismadan,mini jop,cocuk yetistirme sürelerinden kaynaklanan prim ödemesini Türkiye'de sgk.calisilmis süre olarak kabul ediyor bu süre bir günde olsa yeterli kalan süreyide Almanya'ya gelis tarihi olarak veya 18 yasi olarak ev hanimi veya bosta gecen süre olarak yurtdisi borclanmasi yapmak mümkün,geriye dogru bulunan tarihde sanki Türkiye'de calismaya baslamis gibi emeklilik ve prim gününü belirliyor dolaysiyla erken emeklilik ve daha az prim ödeyerek daha yüksek emekli maasi almanin yolunu aciyor

hekimoglu
17 Aralık 2017, 02:08
@acemibiri, karadeniz usta cok güzel aciklamis yurtdisi borclanmada kadinlara erkeklerden biraz daha avantajli hak taninmis.

Ürgüplü50
18 Aralık 2017, 23:58
Hayirli aksamlar arkadaslar benimde sorum olacak

Arkdasim 1980 dogumlu Türkiyede ilk ise giris tarihi 01.06.1996 almanyaya gelis tarihi 14.10.2005 geldiginden belli calisiyor tahmini 1300 is günü calismisligi var ne kadar para yatirir sadece ön bilgi istiyor ne yapmasi gerektigne dair

karadeniz
19 Aralık 2017, 01:31
Hayirli aksamlar arkadaslar benimde sorum olacak

Arkdasim 1980 dogumlu Türkiyede ilk ise giris tarihi 01.06.1996 almanyaya gelis tarihi 14.10.2005 geldiginden belli calisiyor tahmini 1300 is günü calismisligi var ne kadar para yatirir sadece ön bilgi istiyor ne yapmasi gerektigne dair

Arkadasinizin emeklilik sartlari,18 yasi olarak,01/06/1998 tarihi,57 yas,5900 prim günü veya 60 yas,3600 prim günü.
Yurtdisi borclanmasinda erkekler calismis olduklari günler karsiligi borclanma yapabilir öncelikle emekli olabilecegi prim gün sayisini tamamlamali,büyük olasilikla Türkiye'de 450 gün askerligi vardir ve 1300 su an icin emekli olmasi icin yeterli süresi yok, mevcut günleri yurtdisi borclanmasi yapmak isterse bu yilin sonuna kadar günlük prim tutari 18,96TL.

hekimoglu
19 Aralık 2017, 02:00
karadeniz ustanin yazdigi gibi normal emeklilik toplam 5900 prim günü 57 yasinda,arkadasimizin yaptigi aciklamaya ek olarak; 3600 günden emekli olma hakkini 18 yasindan itibaren 15 yili 2013 yilinda doldurdugundan 3600 degil 5400 günden 60 yasinda emekli olma hakkini kazanacaktir, arkadasinin yasi genc henüz cok erken iki secenekten birini tercih edebilir gelecekte.

delitürk
19 Aralık 2017, 16:22
Arkadaslar SGK uzerinden Emekliligin devam edilmememe ve Borclanma icin Bagkur üerinden devam edilebilir gibi birtakim konusmalar var bu ne derce dogru yani Yurtdisi borclanmasi yapmak isteyen kisi yeni duzelenlenecek yasa ile sgk dan borclanmanin olmayacagi sadece bagkur üzerinden yüreyecegi yorumlari var yada borclanmayi herhangi bir kurum banka gibi kuruluslarin yapabilecegi bda borclanma miktarinin cok cok pahali olabilecegi konusu,,acaba dogrumudur..???

hOrOz
19 Aralık 2017, 16:58
Arkadaslar SGK uzerinden Emekliligin devam edilmememe ve Borclanma icin Bagkur üerinden devam edilebilir gibi birtakim konusmalar var bu ne derce dogru yani Yurtdisi borclanmasi yapmak isteyen kisi yeni duzelenlenecek yasa ile sgk dan borclanmanin olmayacagi sadece bagkur üzerinden yüreyecegi yorumlari var yada borclanmayi herhangi bir kurum banka gibi kuruluslarin yapabilecegi bda borclanma miktarinin cok cok pahali olabilecegi konusu,,acaba dogrumudur..???

ağzı olan konuşuyor

resmi bir açıklama olmadıktan sonra hepsi fısıltı gazetesi haberleri

hekimoglu
19 Aralık 2017, 18:54
Yine bir yil sonu yine ayni teraneler, kendini uzman diye tanitan birtakim cakallarin havayi puslandirip ava cikma mevsimi :-) gercekle uzak yakin bir alakasi yok ciddiye almayin.

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 23:47

Ilk soruna gelince, memurlarin sucu yok. Devletimiz halen dogru dürüst bir hesaplama programi sunmuyor memurlara.

Ikincisine gelince. SGK'dan dekont Almanasina gerek yok. Türkiye'de yatirdigi banka dekontu ve ödeme emri (borc taahhuk cetveli) yeterli. Mutlaka kendi elin ile tercüme et o dekontu. Finanzamt böyle kabul ediyor. Önemli olan, bu parayi Almanya'daki hesapta olmasi. Eger hic bu paranin vergisini vermediyse, mali sorabiliyor bu parayi nerden buldun diye.