PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [soru]- CNC hakkinda

MEGAbond
01 Aralık 2017, 04:15
degerli CNC ustalarim,,,ben Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1990 mezunuyum,,,

bizim zamanimizda okulda CNC yoktu,,,konvansiyel makinalarda calistik zamaninda,,,,CNC yönünden cok fazla bir bilgim yok dogal oarak,,,ama burda almanyada biraz calismisligim var.

ben bu CNC dalinda egitim almak istiyorum,,,,sanal alemden ögrenme sansim ne kadar ? baslangic olarak.program derslerle tabiki.

X achse

Y achse

Z achse

biliyorum binbir cesit CNC var,,,calisma prensipleri birbirine yakin olmasi lazim tahminime göre,

Fräsen,drehen,bohren,schleifen,schweißen,schneiden ,,bu makina cesitlerinin CNC li oldugunu biliyorum.

CNC-Steuerungen SINUMERIK,siemens

fagor,Fanuc

ismini bildigim Steuerungen firmalari simdilik bunlar.

CNC makina olarak,,,, Chiron,Diedesheim,LSA,Supermatic,,bu makinalarla cok fazla olmamak $artiyla calismisligim var.

bildigim kadariyla CNC programlari CAD programlama ile calisiyor.

mesela böyle bir programla,,,ba$lasam,,ögrenebilirmiyim ? ve bu CNC programlarini nerden bulabilirim?

biliyorum kolay bir i$ degil,,,ama ba$arabilirsem kendimi gelistirmek istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=lLnZzCx-sPE

yardimci olacak ustalara simdiden tsk ederim.

Kiziroglu
01 Aralık 2017, 11:01
@Megabond arkadaşım bende senin gibi Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1997 mezunuyum,,,
Mezun olduğumdan beri askerlik hariç sürekli Tornacılık yaptım ve hâlâ aynı meslekte çalışıyorum.
Sana tavsiyem ilk etapta öğrendiğin herşeyi not alman olur. Cad programı daha ilerde karşına çıkar
Fanuc Steuerung diğerlerine nazaran daha basit öğrenmek istersen bunu tavsiye ederim alt yapın olduğundan dolayı fazla zorlanacağını sanmıyorum
Her cnc Cad programı ile çalışmaz. Bilgisayarda yazabilirsin ama makinaya aktarmak özel program lazım yada kendin makinada yazman gerek
Cad programları pahalı olduğu için küçük firmalar pek kullanmıyor
Saygılar..

MEGAbond
01 Aralık 2017, 15:41
@Megabond arkadaşım bende senin gibi Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1997 mezunuyum,,,
Mezun olduğumdan beri askerlik hariç sürekli Tornacılık yaptım ve hâlâ aynı meslekte çalışıyorum.
Sana tavsiyem ilk etapta öğrendiğin herşeyi not alman olur. Cad programı daha ilerde karşına çıkar
Fanuc Steuerung diğerlerine nazaran daha basit öğrenmek istersen bunu tavsiye ederim alt yapın olduğundan dolayı fazla zorlanacağını sanmıyorum
Her cnc Cad programı ile çalışmaz. Bilgisayarda yazabilirsin ama makinaya aktarmak özel program lazım yada kendin makinada yazman gerek
Cad programları pahalı olduğu için küçük firmalar pek kullanmıyor
Saygılar..

güzel yorumun icin tsk ederim Kiziroglu arkadasim,,,konu cok genis bir yelpaze,ama benim icin zevkli bir i$,ugra$,,,,genel hatlarini tam anlamiyla ögrensem,,,kendimi gelistiririm diye düsünüyorum.

sende almanyadasin sanirsam,,,,ne tür makinalarla hangi cnc steuerunglarla calisiyorsun veyahutta calistin,,az bucuk bahsedersen sevinirim zahmet olmazsa tabiki.

muzo2002
01 Aralık 2017, 17:16
En basit CNC steurung benim bildigim kadar Heidenhein.
Konvansiyel makinede yaptigin her hareketin tek tek kodlanmis olarak calistirmasi CNC oluyor basitcesi herseyi böyle programliya bilirsin 2D.
3D Modellere gelince Akslar cogaldikca 4 veya 5 is biraz daha karisiyor o zaman CAD modelini okuyup ve ona göre programlaniyor senin parcayi proglamana lüzüm yok gibi yanliz Takimlari seciyorsun ve ne kadar alcagini programa bildiriyorsun buda Tebis gibi programm ile yapiliyor tam profesyonel programi bulamassin bulsan bile Dongle ile calisiyor.
Hadi kolay gelsin

femo
01 Aralık 2017, 17:35
niyetine girdiginde zor kelimesine benzer birsey yoktur, önemlisi ben basarcam demendir
birde bir yerden ders aldiginda hedefe daha cabuk ulasabilirsin

1. PAL 2007-Befehlscodierung Drehen und Fräsen'e agirligini vereceksin
2. büyük firmalar CNC'de SINUMERIK ve Hildesheim sistemleri kullaniyorlar devletle anlasmalari var
3. kücük firmalar Fanuc'lari tercih ediyorlar makinalar ucuz oldugu icin
4. girmek istedigin firmada veya calistigin firmada hangi CNC-Steuerungssystem var ise ona agirligini ver
(örnek Simens Sinumerik derken: Sinumerik 3, 5, 7, 8 sistemleri var temel ayni ama parametleri komutlari degisik olabiliyor)
5. cnc anlayan biri varsa, daha iyisi CNC-Fachkraft tanidigin var ise o kisiden ders al seni eğitebilir
6. CAD ve Dialog sistemlerine takilma sonunda ne yaptigini anlamazsin
7. calisma prensipleri 95% birbirini tutuyor

allah kolaylik versin bol basarilar

MEGAbond
01 Aralık 2017, 17:38
youtubede olayi tam kavrayabilmek icin,,,bir tane baslangic videosu buldum,,bayagi yardimci oluyor,,,buna benzer videolar bulmam lazim. almancam cok kuvvetli olmadigi icin,,ilk önce Türkce aciklamada ögrenirsem,,,almancaya uyarlamam daha kolay olur diye düsünüyorum,,,sonucta hareket kod harfleri hepsinde standart yani X,Y,Z--A,B,C bunlar gibi mesela,,,

sistemi, (calisma prensibini) kavradiktan ve pratik'te yapildiktan sonra,,,arkasi gün be gün gelir diye düsünüyorum.

CNC hakkinda, bilgi icerikli her türlü sohbete varim,,yeterki ufacikta olsa birseyler kapayim,,,sizler icin ufak olan bilgiler,benim icin cok büyük bilgiler arkadaslar.

yardimci olan arkadaslardan Allah razi olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=yWDB-5AqkcY

femo
01 Aralık 2017, 17:51
iyi güzelde temel olmadan videolarin hepsi havaya gidiyor

P1 = Punkt 1
G90 = absolut Bemassung
G00 = Eilgang
x + y = Koordinaten ( bu Fräse makinasi )
alt sol taraf = Referenzpunkt

birsinden kesinlikle ders aldiginda o yazilanlarin hepsini tam alamiyla okuya bilirsin

MEGAbond
01 Aralık 2017, 17:57
En basit CNC steurung benim bildigim kadar Heidenhein.
Konvansiyel makinede yaptigin her hareketin tek tek kodlanmis olarak calistirmasi CNC oluyor basitcesi herseyi böyle programliya bilirsin 2D.
3D Modellere gelince Akslar cogaldikca 4 veya 5 is biraz daha karisiyor o zaman CAD modelini okuyup ve ona göre programlaniyor senin parcayi proglamana lüzüm yok gibi yanliz Takimlari seciyorsun ve ne kadar alcagini programa bildiriyorsun buda Tebis gibi programm ile yapiliyor tam profesyonel programi bulamassin bulsan bile Dongle ile calisiyor.
Hadi kolay gelsin

ok78rcpok78rcpok78rcpok78rcp

niyetine girdiginde zor kelimesine benzer birsey yoktur, önemlisi ben basarcam demendir
birde bir yerden ders aldiginda hedefe daha cabuk ulasabilirsin

1. PAL 2007-Befehlscodierung Drehen und Fräsen'e agirligini vereceksin
2. büyük firmalar CNC'de SINUMERIK ve Hildesheim sistemleri kullaniyorlar devletle anlasmalari var
3. kücük firmalar Fanuc'lari tercih ediyorlar makinalar ucuz oldugu icin
4. girmek istedigin firmada veya calistigin firmada hangi CNC-Steuerungssystem var ise ona agirligini ver
(örnek Simens Sinumerik derken: Sinumerik 3, 5, 7, 8 sistemleri var temel ayni ama parametleri komutlari degisik olabiliyor)
5. cnc anlayan biri varsa, daha iyisi CNC-Fachkraft tanidigin var ise o kisiden ders al seni eğitebilir
6. CAD ve Dialog sistemlerine takilma sonunda ne yaptigini anlamazsin
7. calisma prensipleri 95% birbirini tutuyor

allah kolaylik versin bol basarilar

ok78rcpok78rcpok78rcpok78rcp

Allah razi olsun arkadaslar, baslangicta bu genel uyarilar benim icin cok önemli,,kesinlikle dikkate aliyorum. siz arkadaslar $ayet $u an bahsettigimiz makinalardan hangisinde calisiyor veyahutta calistiysaniz,,,o makinalarin ismini cismini hangi programla calistigini belirtirseniz cok sevinirim.

femo
01 Aralık 2017, 18:04
baslangicta agirlini Sinumerik, Hildesheim ve Fanuc ver

ilk bastan torna ile basla senin icin daha kolayina gelir
sonra fräsen'e gec

youtubede CNC PAL 2007 kelimesini arat

bol basarilar

MEGAbond
01 Aralık 2017, 18:07
iyi güzelde temel olmadan videolarin hepsi havaya gidiyor

P1 = Punkt 1
G90 = absolut Bemassung
G00 = Eilgang
x + y = Koordinaten ( bu Fräse makinasi )
alt sol taraf = Referenzpunkt

birsinden kesinlikle ders aldiginda o yazilanlarin hepsini tam alamiyla okuya bilirsin

femo ustam,,kesinlikle evet temel olmasi lazim dedigin gibi,,sundugum videonun bayagi bir kismina kadar baktim,,ba$langic olarak ho$uma gitti,,,yarin öbürgün kagit kalemi alip,,bu videonun basina cökücem,,,bir cok $eyi not almam lazim,,tipki senin yazdiklarin gibi,, G02 nin saat yönü ve G03 ün saat yönünün ters istikameti gibi,,örnek verdim sadece ustam...

femo
01 Aralık 2017, 18:13
kagit kaleme gecirdiginde bu tüm komutlari
G00, G01, G02, ... G40,G41,G43, .. G90,G91, .. G99 kadar ezberlemen lazim
ileride M00, M05.... bunlara benzer komutlarda gelecektir bunlarida ezberlemen lazim

MEGAbond
01 Aralık 2017, 18:22
kagit kaleme gecirdiginde bu tüm komutlari
G00, G01, G02, ... G40,G41,G43, .. G90,G91, .. G99 kadar ezberlemen lazim
ileride M00, M05.... bunlara benzer komutlarda gelecektir bunlarida ezberlemen lazim

aynen ustam,,dedigin gibi,,bir cok komutun ne anlama geldigini,,sadece kagida degil kafayada yerlestirmek lazim...bayagi yolum var biliyorum..basladiysan o i$ bitmistir derler,,bakalim ben sonunu getirebilecekmiyim !!!

https://i.hizliresim.com/rJkXRN.jpg (https://hizliresim.com/rJkXRN)

iki hareket yapan X ve Z dedigin gibi daha mantikli ustam,,bak bu bilgiler cok i$ime yariyor Allah razi olsun. desene ilk önce 2 koordinati becer,,3 koortdinata daha sonra gecersin.:cool::rolleyes:

https://i.hizliresim.com/bLXZQn.jpg (https://hizliresim.com/bLXZQn)

ileriki günlerde bir imtihan yaparsiniz beni artik:D

Kiziroglu
01 Aralık 2017, 18:52
güzel yorumun icin tsk ederim Kiziroglu arkadasim,,,konu cok genis bir yelpaze,ama benim icin zevkli bir i$,ugra$,,,,genel hatlarini tam anlamiyla ögrensem,,,kendimi gelistiririm diye düsünüyorum.

sende almanyadasin sanirsam,,,,ne tür makinalarla hangi cnc steuerunglarla calisiyorsun veyahutta calistin,,az bucuk bahsedersen sevinirim zahmet olmazsa tabiki.
Benim suan calistigim makinalar Fanuc ve Siemens-sinumerik bana görede en basiti Fanuc ilk ögrendigim makina Nakumura Tome Faunuc steurung
https://www.isel.com/de/downloads/dl/file/id/3949/g_and_m_codes_08_2009_ger.pdf

Selam
01 Aralık 2017, 19:12
@megabond

Allah yardimcin olsun. Niyetin bayagi güclü ve ögrenmeye azimlisin. böyle olduktan sonra Allahin izni ile sen bu isi ya sökersin yada sökersin. yani baska yolu yok. Zorlandigin an olursa dahi ümidini kaybetme, sen su an dagin zirvesine tirmaniyorsun onun icin sana zor gelir, ama ne zaman zirveye vardin o zaman rahat edersin. CNC konusunda diger arkadaslar sana söylenecekleri zaten söylemis, benim söylememe artik gerek yok. Zaten pek bilgimde kalmadi, yillar önce meslegi yaptim ve bitirdim ama bugüne kadar tek birgün dahi olsa bile bu meslek üzerinden hic bir kurus para kazanmadim. cünkü bu meslegi istemiyerek yapmistim ve sinavlari kazanip bitirsem bile bu meslekte calismayacagim diye kendi kendime mirildanirdim.

onun icin seni takdir ediyorum ve bol basarilar diliyorum. Insallah bu zorlu sinavdan basari ile gecersin ve hersey gönlünce olur.

MEGAbond
01 Aralık 2017, 19:13
Benim suan calistigim makinalar Fanuc ve Siemens-sinumerik bana görede en basiti Fanuc ilk ögrendigim makina Nakumura Tome Faunuc steurung
https://www.isel.com/de/downloads/dl/file/id/3949/g_and_m_codes_08_2009_ger.pdf

bu makinami ustam?

https://www.youtube.com/watch?v=_gr-UWIKr-g

MEGAbond
01 Aralık 2017, 19:34
@megabond

Allah yardimcin olsun. Niyetin bayagi güclü ve ögrenmeye azimlisin. böyle olduktan sonra Allahin izni ile sen bu isi ya sökersin yada sökersin. yani baska yolu yok. Zorlandigin an olursa dahi ümidini kaybetme, sen su an dagin zirvesine tirmaniyorsun onun icin sana zor gelir, ama ne zaman zirveye vardin o zaman rahat edersin. CNC konusunda diger arkadaslar sana söylenecekleri zaten söylemis, benim söylememe artik gerek yok. Zaten pek bilgimde kalmadi, yillar önce meslegi yaptim ve bitirdim ama bugüne kadar tek birgün dahi olsa bile bu meslek üzerinden hic bir kurus para kazanmadim. cünkü bu meslegi istemiyerek yapmistim ve sinavlari kazanip bitirsem bile bu meslekte calismayacagim diye kendi kendime mirildanirdim.

onun icin seni takdir ediyorum ve bol basarilar diliyorum. Insallah bu zorlu sinavdan basari ile gecersin ve hersey gönlünce olur.

Allah razi olsun ustam,,birseyler icat etmeyi severim,,,aslinda gecte kaldik,,yas olmus 45,,,bu saatten sonra nasil olacaksa artik !!!!zamaninda üstüne düsüp ögrenmeye calissaydim,,simdi bayagi bir yerlere gelmistim,,,

gelecekteki teknoloji artik sadece CNC makinalari ile olacak diye düsünüyorum,,,gerci coktan beri var,,yeni bir sey degil,,,biliyorum,,,bir ülkenin gelismesi kesinlikle ve kesinlikle makina mühendisliginden ve CNC makinalarindan geciyor,,,binada yapsan,,hiyar domates te yetistirsen,,arabada üretsen,,,hepsi makina ile oluyor,,,

mesela hollandanin tarim aletlerine hastayim,,,adamlar calisiyor yapiyorlar,,,,biz havucu ekicezde marabalari toplayip,,tarladan sökmeye gidicez de ,kasaya koyup pazara sunacazda,,,ölme e$$egim ölme:mad:

takim i$in yarisi derler,,,gerekli takimin varsa,,yaptigin i$tende zevkte alirsin,tatli helal kazancta saglarsin,,,yani uzatmiyayim,,everest in eteklerine vurduk kendimizi,,bakalim yarisina varmak nasip olacak mi ???

Almancam cok süper olmadigi icin,,aslinda bu anlatimlari Türkce bulabilsem,,benim icin züper olucak,,bakalim kismet artik.

MEGAbond
01 Aralık 2017, 19:54
baslangicta agirlini Sinumerik, Hildesheim ve Fanuc ver

ilk bastan torna ile basla senin icin daha kolayina gelir
sonra fräsen'e gec

youtubede CNC PAL 2007 kelimesini arat

bol basarilar

bu dogrumudur ustam ?

https://www.youtube.com/watch?v=ITVxgARQGI8

femo
01 Aralık 2017, 20:02
ustam ilk önce
X Y Z kullanmadan önce

G50 .. den G59 'a kadar komutlarin ne anlama geldigini ögrenmen lazim
sayet bu komutlari yanlis kulladiginda ilk dümeye basmanla makinaya Crash yaptiriyorsun

daha sonra programlayacigin X Y Z ask'lari programlarsin

MEGAbond
01 Aralık 2017, 20:49
ustam ilk önce
X Y Z kullanmadan önce

G50 .. den G59 'a kadar komutlarin ne anlama geldigini ögrenmen lazim
sayet bu komutlari yanlis kulladiginda ilk dümeye basmanla makinaya Crash yaptiriyorsun

daha sonra programlayacigin X Y Z ask'lari programlarsin

ustam bu G50 .. den G59 'a kadar komutlar fräsen icin gecerli demi ? Drehen icin degil sanirsam !!!!

aman ustam ( Crash ) takimi malzemeye bindirmeyelim,,,sonra maa$'a zam, i$e son yaptirmayalim daha i$in ba$inda:rolleyes:

femo
01 Aralık 2017, 20:52
bu CNC PAL 2007 komutlari tüm CNC makinalarina gecerli

Kiziroglu
01 Aralık 2017, 21:15
bu makinami ustam?

https://www.youtube.com/watch?v=_gr-UWIKr-g

Bu kadar yeni makina yok bizde 2 Achse olanlardan var videodaki baya yeni 5 Achse

Plasma1981
02 Aralık 2017, 21:48
CNC Fachkraft kurslarina katil, 4 ay falan.. fräsen , Drehen ve Programieren olarak..Ortalama 5 aylik weiterbildung 6000€.. Eger işsiz isen Arbeitsamt karsilayabilir

MEGAbond
05 Aralık 2017, 01:36
CNC Fachkraft kurslarina katil, 4 ay falan.. fräsen , Drehen ve Programieren olarak..Ortalama 5 aylik weiterbildung 6000€.. Eger işsiz isen Arbeitsamt karsilayabilir

evet dedigin gibi ustam,,bakalim arbeitsamt tan gutschein alabilirsem,,,denemeyi düsünüyorum,,,,hatta gecen hafta WBS Training ten angebot aldim,,7828 euro,,6 aylik egitim icin,,,bugün EDV test vardi,,onu yaptilar,,,gectik Allahin izniyle.

arbeitsamt a termin yapip görüsmem lazim,,bakalim ne diyecekler ???

Prens-66
05 Aralık 2017, 03:46
En azından ne yapmak istediğin önemli, Proğram dilini öğrenmenin yanısıra, Freze veya Torna olarak Tercih yapman önemli ve bir Dal'da başarılı olabilirsin, ikisini yaparım dersen zor.

Bildungsgutschein için, her 10 yılda hakkın doğuyor ve ben 6 Ay Grundkenntnisse ve 6 Ay Erweiterter Kurs yaptım ama genelde, Heidenhain TNC 530 ve Pal üzere öğrenim yaptım.

Deckel Maho Firması bana yakın olduğu için sonra, orada 1 Ay Kurs yaptım ve çok faydası oldu, iş yeri bunu karşılamıştı.

Model olarak, Kunzmann, Okuma, INDEX, Gildemeister, DMG, EMAG VSC 200/250 ve GFG 250 üzere çalışıyorum ve Torna olduğu için Genelde Siemens 840C/840D, Fanuc veya Fagor Steuerung üzerinde oldu.

Fanuc, daha kolay diyebilirim.

Bazen iş olmadı, Mori Seiki ve diğer Freze Makinalarında çalıştım ama tercih Torna oldu herzaman.

Inşallah, başarılı olursun!

MEGAbond
05 Aralık 2017, 04:20
En azından ne yapmak istediğin önemli, Proğram dilini öğrenmenin yanısıra, Freze veya Torna olarak Tercih yapman önemli ve bir Dal'da başarılı olabilirsin, ikisini yaparım dersen zor.

Bildungsgutschein için, her 10 yılda hakkın doğuyor ve ben 6 Ay Grundkenntnisse ve 6 Ay Erweiterter Kurs yaptım ama genelde, Heidenhain TNC 530 ve Pal üzere öğrenim yaptım.

Deckel Maho Firması bana yakın olduğu için sonra, orada 1 Ay Kurs yaptım ve çok faydası oldu, iş yeri bunu karşılamıştı.

Model olarak, Kunzmann, Okuma, INDEX, Gildemeister, DMG, EMAG VSC 200/250 ve GFG 250 üzere çalışıyorum ve Torna olduğu için Genelde Siemens 840C/840D, Fanuc veya Fagor Steuerung üzerinde oldu.

Fanuc, daha kolay diyebilirim.

Bazen iş olmadı, Mori Seiki ve diğer Freze Makinalarında çalıştım ama tercih Torna oldu herzaman.

Inşallah, başarılı olursun!

güzel bilgilerin icin tsk ederim ustamok78rcp ileride bu fikirler cok isime yarayabilir,,cepte bulunsun,,artik gidi$ata göre bir yol cizicez,,,nasip kismet olursa tabiki.

acaba sizlerden ek birseyler ögrenirmiyim diye,,,gözüm arada sirada hep burada.

saygilarimla

34gs1905
06 Aralık 2017, 14:51
Selam MEGAbond Kardesim,
bence CNC kursuna git. Bu is internetten ögrenilicek kolay degil. Hem ögrensen bile elinde belge olmadiktan sonra bir ise yaramaz. Mesela Arbeitsamt okullari var, aksam okullari falan. Saygilar

Plasma1981
07 Aralık 2017, 13:16
Wbs training tavsiye etmem. Uzaktan egitim veriyorlar.. bulundugun yerde Dekra Akademi falan varsa daha iyi oralar

huso25
10 Aralık 2017, 11:16
selam megabond kardesim ben fransada yasiyorum ve ayni senin gibi burada 1989 yilinda meslek lisesini bittirdim ama cnc olarak o gunden beri de freze makinalarinda calistim: fanuc ,siemens, num, 5axe 6 axe. cesitli makinalarda . yani neredeyse 30senedir bu isi yapmaktayim eger bir sorun varsa yardimci olmaya calisirim

MEGAbond
14 Aralık 2017, 09:41
https://www.youtube.com/watch?v=D-Ue1pgyQao

MEGAbond
21 Aralık 2017, 20:38
slm arkadaslar,,,arbeitsagentur dan bildungsgutschein i almis bulunuyorum,,,carsamba gününden itibarende okula basladim,,okul WBS Training AG,,,gittigim okulda benden baska CNC kursu gören yok,,hep baska baska yerlerden,,,uzaktan egitim görüyoruz,,,yani sanal alemde,,Virtullle Firma programiyla egitim görüyoruz,,,önümüzde iki tane ekran var,,birinde sanal sinifta ögretmen herkese toplu sekilde egitim veriyor,,,,diger ekrandada e-campus 5.0 kullaniyoruz,,,,ögretmen verdigi dersleri e-campus 5.0 a yüklüyor,,,bu arada übunglarida yüklüyor...biz ordan aliyoruz.

yanliz görünüse göre beni bayagi zorliyacak,,bu i$in altindan kalkabilecekmiyim bilmiyorum ??? $u dersler Türkce olsa,,altindan girer üstünden cikardimda,,almanca zorluyor bayagi,,,daha ümidimi yitirmi$ degilim.

$ayet ba$arabilirsem,yeni nesil genclerede, özellikle bu meslek altinda Türkiyeden GELEN veyahutta GELECEK olan genclerede,ama sanaldan ama realden yardimci olmak isterim.
sanal alemde, heralde ilk sunumlarim burada ÖZBECERIKSIZLERDE olur.Türkce anlatimda bir sikinti yasayacagimi zannetmiyorum,,,almanca konusundada diger ustalar yardimci olurdu,,,hayirli bir i$ yapmis olurduk.

(diyeceksinizki,,ilk önce sen ba$arda gencler sonraya kalsin.)

verilen übunglari, simdilik hizli bir sekilde alel acele WORD Datei olarak,,fragebogen seklinde bir deneme yaptim,,,(bu arada konuya hakim ustalar,hatirladiklari kadariyla sorulari cevaplarsa,sevinirim. bende kendi yaptiklarimla karsilastirip hatalarimi görmüs olurdum.)

bu arada Türkce cevirileri simdilik übersetzer den yaptim,,,$ayet yanli$ tanimlar varsa uyarirsaniz sevinirim.

ÖRNEK FRAGEBOGEN
-----------------------------------------------------------------------------

1=Welche Fertigungsprozesse unterscheiden wir?
(Hangi imalat süreçlerini ayırt ediyoruz?)
Antwort=
----------------------------------------------------------------
2=Nennen Sie je 2 Beispiele für die Fertigungsprozesse!
(Üretim süreçlerine her biri icin 2 örnek verin!)
Antwort=
------------------------------------------------------------------
3=Nennen Sie die 6 Hauptgruppen der Fertigungstechnik!
(6 ana üretim teknolojisi grubu adını verin!)
Antwort=
4=Was ist die Fertigungstechnik?
(Üretim teknolojisi nedir?)
Antwort=
-------------------------------------------------------------------
5=Was ist das Ziel der Fertigungstechnik?
(Üretim teknolojisinin amacı nedir?)
Antwort=
6=Was ist der Vorteil der CNC-Technik?
(CNC teknolojisinin avantajı nedir?)
Antwort=
7=Nennen Sie Anwendungen für das Urformen!
(Prototiplendirme için adlandırılmış başvurular!)
Antwort=
--------------------------------------------------------------------
8=Nennen Sie Anwendungen für das Umformen!
(Şekillendirme için adlandırma başvuruları!)
Antwort=
9=Nennen Sie Anwendungen für das Trennen!
(Bağlantıları kesmek için uygulamalara ad verin!)
Antwort=
--------------------------------------------------------------------
10=Was ist Beschichten?
(Kaplama nedir?)
Antwort=
--------------------------------------------------------------------------------
11=Warum werden Werkstücke und Werkzeuge beschichtet?
(İş parçaları ve aletler neden kaplanmıştır?)
Antwort=
------------------------------------------------------------------------------
12=Warum wird eine Stoffeigenschaftsänderung in der Fertigungstechnik gemacht?
(Üretim teknolojisinde maddi bir mülk değişikliği neden meydana geldi?)
Antwort=
-----------------------------------------------------------------------------------
13=Welcher Begriff gehört nicht zu den Hauptgruppen der Fertigungsverfahren?
(Üretim sürecinin başlıca gruplarından biri değil hangi dönem?)
A=Umformen--(yeniden şekillendirmek)
B=Trennen--(ayri-ayirmak)
C=Fräsen--(değirmen-Çark)
D=Beschichten--(Tabaka-kaplamak)
E=Fügen--(koymak-katmak-Çevrelemek)
Antwort=

MEGAbond
24 Aralık 2017, 04:41
basladigim okuldaki derslerimi bu sekilde aliyorum.

SANAL OKUL (https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?60021-BILGI-Sanal-okul&p=194896#post194896)

MEGAbond
09 Ocak 2018, 04:50
CNC ustalarim nerelerdesiniz sesiniz solugunuz cikmiyor,,,

ilk modülü atlattim ama, ikinci modülde zorlaniyorum,daha 12 tane modül var,,:confused::(

bu arada $u MTS Topstart 7.5 programini nasil bulucaz? bende olmadigi icin evde übung yapamiyorum:(

MTS-topstart 7.5 (https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?60610-ARI-MTS-topstart-2D-(CNC-Programi-))

Cahit
09 Ocak 2018, 10:18
CNC ustalarim nerelerdesiniz sesiniz solugunuz cikmiyor,,,

ilk modülü atlattim ama, ikinci modülde zorlaniyorum,daha 12 tane modül var,,:confused::(

bu arada $u MTS Topstart 7.5 programini nasil bulucaz? bende olmadigi icin evde übung yapamiyorum:(

MTS-topstart 7.5 (https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?60610-ARI-MTS-topstart-2D-(CNC-Programi-))

Kampus dedikleri yerden indirebilirsin o programı.
Schülerversiyon olanını, devantajı yazdıklarını kayıt edemiyorsun.
Yoksa eğer kampusda bakmam lazım bende duruyorsa yüklerim buraya.
Zamanında bende yapmıştım bu kursu.

MEGAbond
11 Ocak 2018, 03:21
Kampus dedikleri yerden indirebilirsin o programı.
Schülerversiyon olanını, devantajı yazdıklarını kayıt edemiyorsun.
Yoksa eğer kampusda bakmam lazım bende duruyorsa yüklerim buraya.
Zamanında bende yapmıştım bu kursu.

ilgin alakan icin tsk ederim Cahit ustamok78rcp

campus da program yok maalesef, o programi sunmamislar:mad:

WBS Training ten programi istedim evde übung yapmak icin,programi veremediklerini,,ama arbeitsamt karsilarsa,,komple bilgisayar ve programi bana kiralayabileceklerini söyledi,,yani egitime evden devam etme sansim var,,arbeitsamt a söyledim.bakalim ne cevap gelicek.

eger arbeitsamt kasilarsa,,okula gidip arabayi park etme sorunundan kurtulmus olucam,,,sigara pausesinde taa 3 cü kattan asagiya sigara icmeye iniyoruz,buda zaman aliyor.evde bari balkona cikarim:)

bu arada bu kurs hakkinda tecrübelerini paylasirsan sevinirim ustam.

seninkide sanal virtuell firma egitimi miydi? ve ne zaman yaptin bu kursu?

Plasma1981
11 Ocak 2018, 17:08
Keske wbs traininge gitmeseydin..

MEGAbond
11 Ocak 2018, 21:57
Keske wbs traininge gitmeseydin..

neden arkadasim?

Plasma1981
12 Ocak 2018, 13:28
Icinde werkstatt olan bir bildungsakademie daha iyi olurdu senin icin.

Cahit
12 Ocak 2018, 15:30
ilgin alakan icin tsk ederim Cahit ustamok78rcp

campus da program yok maalesef, o programi sunmamislar:mad:

WBS Training ten programi istedim evde übung yapmak icin,programi veremediklerini,,ama arbeitsamt karsilarsa,,komple bilgisayar ve programi bana kiralayabileceklerini söyledi,,yani egitime evden devam etme sansim var,,arbeitsamt a söyledim.bakalim ne cevap gelicek.

eger arbeitsamt kasilarsa,,okula gidip arabayi park etme sorunundan kurtulmus olucam,,,sigara pausesinde taa 3 cü kattan asagiya sigara icmeye iniyoruz,buda zaman aliyor.evde bari balkona cikarim:)

bu arada bu kurs hakkinda tecrübelerini paylasirsan sevinirim ustam.

seninkide sanal virtuell firma egitimi miydi? ve ne zaman yaptin bu kursu?

programı yükledim buyur
https://ozbeceriksizler.com/showthread.php?60907-MTS-CNC-System-7-5-Home-Sch%FClerversion

geçen sene yapmıştım, iyi iş teklifi gelince, başladığım gibi bırakmıştım. :)

MEGAbond
13 Ocak 2018, 16:27
programı yükledim buyur
https://ozbeceriksizler.com/showthread.php?60907-MTS-CNC-System-7-5-Home-Sch%FClerversion

geçen sene yapmıştım, iyi iş teklifi gelince, başladığım gibi bırakmıştım. :)

ustam yanliz yükledigin sayfa acilmiyor,,,sitenin icinde eingelog um ama benden yine giris istiyor,,,bir yanlislikmi var yoksa bilgine,,,linke tikladim halde alttaki resimde oldugu gibi cikiyor.bilgine.

bu arada zahmetin icin tsk ederim.sagolasin.

EDIT= ustam yüklemis oldugun programi,sitenin program bölümünden gittim buldum.tekrardan tsk ederim Allah razi olsun.

https://i.hizliresim.com/PlELJ6.jpg (https://hizliresim.com/PlELJ6)

MEGAbond
13 Ocak 2018, 16:35
Icinde werkstatt olan bir bildungsakademie daha iyi olurdu senin icin.

ustam recklinghausen daki bildungs centruma gittim,,,bünyelerinde bu egitimin olmadigini,,,hamburg ta oldugunu söyledi,,bende hamburga gidemicegime göre,,WBS i sectim,,,zaten 20 gün onlarin bulacagi veyahutta benim bulacagim bir is yerinde,praktikum yapma zorunlulugum var.bilgine ustam.

AhmetOzgur
14 Ocak 2018, 11:20
Megabond, temel egitiminizi bitirdikden sonra CAM programi ogrenmenizi tavsiye ederim. Daha iyi isler bulabilirsiniz, ve maasi daha yuksek olur. Ben yaklasik bir bucuk yil once geldim almanyaya, cnc kullanan eleman gelip gidiyor firmaya ama cam operatoru zor bulunuyor. Ingilizceniz var ise evde internette ucretsiz videolarla ogrenebilirsiniz. Hangi sehirdesiniz?

Sent from my iPhone using Tapatalk

MEGAbond
14 Ocak 2018, 15:34
Megabond, temel egitiminizi bitirdikden sonra CAM programi ogrenmenizi tavsiye ederim. Daha iyi isler bulabilirsiniz, ve maasi daha yuksek olur. Ben yaklasik bir bucuk yil once geldim almanyaya, cnc kullanan eleman gelip gidiyor firmaya ama cam operatoru zor bulunuyor. Ingilizceniz var ise evde internette ucretsiz videolarla ogrenebilirsiniz. Hangi sehirdesiniz?

evet arkadasim yabanci dil dünyanin heryerinde cok önemli,insana cok avantajlar sagliyor,,ama sadece almanyada bu isi yapmak isteyene cokta ingilizce lazim degil,,ha olursa fenami olur,,tabiki iyi olur.

ben simdilik derslere konsantre olmus durumdayim,,,i$in icine birde ingilizceyi sokarsam,,iyicene corba olur, $u an zaten benim icin bayagi bir stresli geciyor,,,hesap kitap,denklemler cözümler, koordinatlar,,,,,$u an matematikle bogusuyoruz,,,ileriki günlerde program yazmaya gecicez,,ama daha var. 6 aylik egitimin sonunda praktikumla beraber heralde makinayi kullanabilir yazilim yazabilir duruma gelicez insallah.

konuya ilginden ötürü tsk ederim.ok78rcp

AhmetOzgur
14 Ocak 2018, 16:29
evet arkadasim yabanci dil dünyanin heryerinde cok önemli,insana cok avantajlar sagliyor,,ama sadece almanyada bu isi yapmak isteyene cokta ingilizce lazim degil,,ha olursa fenami olur,,tabiki iyi olur.

ben simdilik derslere konsantre olmus durumdayim,,,i$in icine birde ingilizceyi sokarsam,,iyicene corba olur, $u an zaten benim icin bayagi bir stresli geciyor,,,hesap kitap,denklemler cözümler, koordinatlar,,,,,$u an matematikle bogusuyoruz,,,ileriki günlerde program yazmaya gecicez,,ama daha var. 6 aylik egitimin sonunda praktikumla beraber heralde makinayi kullanabilir yazilim yazabilir duruma gelicez insallah.

konuya ilginden ötürü tsk ederim.ok78rcp

Anladigim kadariyle almancaniz var. o zaman daha kolay sizin icin. Ben almanca bilmiyorum.

Burclu
15 Ocak 2018, 20:29
Ben CNC Programmierung icin Stuttgarttaki Fanuca gittim 1 Hafta, ve is bizim bölümde Hartdrehen de sadece Fanuc olduğundan bana göre Fanuc daha kolay, şimdi başka bir Makina daha geldi Benzinger Siemens Hartdrehen için bana göre farklı geldi yani zor gibi ama bunu zaman gösterir. Benim Abteilungda Star, Spinner Makineleri var ve hep Fanuc, ondan dolayı kolay geldi.

6 Tane yeni Parça geldi ve bunları Fanucda Yazdım Programını ve ufakta bir 2D Simulasyon vardı çok işimi gördü.

Benşunu tecrübe edindim, istediğin kadar kursa git kendin bizzat Makinada veya PC den Programlamazsan öğrenemezsin, Programın içeriğine bakınca belli oluyor zaten bir insanmı yoksa CAD mi Programladı, bizde 3-4 tane var hemen anlaşılıyor.

Tavsiyem öyle bir imkanın varsa sakın kaçırma git öğren derim ve ardından hemen iş bul ve başlaki öğrebdiklerin tazeyken kendini geliştirirsin.

*05300
20 Ocak 2018, 09:07
Arkadasim,
en bastan söyleyim, burada yazdiklarim 20 sene önce tarafimdan yasanmistir, simdi ise yararmi bilmem. Denemekte fayda var.

Eger elinde TR den alinmis bir meslek diplomasi varsa, al onu tercüme ettir, onunla Arbeitsamt a git. Seninle ilgilenen adama "ya bu diplomayi anerkennen yapin, yada beni Umschulung a gönder, kendimi gelistireyim" de. Ilk basta olmaz falan deyince ne yapiyim simdi, sen beni kacak iste calismaya mecbur ediyorsun falan diyerekten azicik üstele. Bu ilk seferde ise yaramiyor ama bir kac seferden sonra, adam bikiyor ve seni Arbeitsamt üzerinden Umschulunga yolluyor. Bu arada Devlet sana Unterhaltsgeld diyede bir para veriyor. Ondan sonra yolun acik, istedigin CNC isinde gidip calisabilirsin.

Selamlar
05300 - Merzifon

MEGAbond
20 Ocak 2018, 19:01
Arkadasim,
en bastan söyleyim, burada yazdiklarim 20 sene önce tarafimdan yasanmistir, simdi ise yararmi bilmem. Denemekte fayda var.

Eger elinde TR den alinmis bir meslek diplomasi varsa, al onu tercüme ettir, onunla Arbeitsamt a git. Seninle ilgilenen adama "ya bu diplomayi anerkennen yapin, yada beni Umschulung a gönder, kendimi gelistireyim" de. Ilk basta olmaz falan deyince ne yapiyim simdi, sen beni kacak iste calismaya mecbur ediyorsun falan diyerekten azicik üstele. Bu ilk seferde ise yaramiyor ama bir kac seferden sonra, adam bikiyor ve seni Arbeitsamt üzerinden Umschulunga yolluyor. Bu arada Devlet sana Unterhaltsgeld diyede bir para veriyor. Ondan sonra yolun acik, istedigin CNC isinde gidip calisabilirsin.

Selamlar
05300 - Merzifon

slm arkadasim,,,,anladigim kadariyla buraya kadar olan mesajlari okumadin sanirsam...:)

Türkiyeden aldigim diplomami 20 sene önce cevirttirmistim,,yani anerkannt

bu baslamis oldugum CNC kursunu arbeitsamttan yapiyorum zaten:)