PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman Pasaportu Iyi ve Kötü taraflari

fatrix38
27 Kasım 2017, 12:06
Selamun aleykum arkadaslar,
ben burda (almanya) dogdum ve alman pasaportu basvurusu yapmayi düsünüyorum.

Bu konu beni biraz düsündürüyor, ileride Türkiyeye dönme ihtimali olursa,
veya askerlik yapmaya kalksam, ki suan öyle bir durum yok,
yine türk pasaportu alma gibi bir durum olabilirmi?

Ben sadece Alman pasaportunu dis ülkelere seyahat etmek icin kullanmak istiyorum, vize gibi sorunlar cikmasin diye.

Bu konuda düsüncelerinize basvurmak istedim, sizler hangi pasaportu kullaniyorsunuz?

Saygilar&Selamlar

Selam
27 Kasım 2017, 12:56
Ben cifte vatandasiyim. Sana kisadan alman vatandasi olmanin iyi ve kötü tarafini yazayim:

iyi olan tarafi seyahat eden icin cok pratik oluyor. vize derdin yok ve her ülkede alman pasaportu saygin olarak geciyor. pasaport uzatmasi iki-üc senelik degil 10 seneligine uygun fiyata yapiyorlar. secimlerde oy kullanabilirsin. yolun belediyeye veya polise düserse yaninda hep oturma kagidini tasimana ve göstermene gerek kalmiyor. yabancilar polisine gitmene gerek kalmiyor.

kötü tarafina gelince Allah var aklima gelmiyor. ben cifte vatandasi oldugum icin hem alman hemde türk tarafinin bana sunmus oldugu kolayliklari kullaniyorum. örnegin türk pasaportumu belki 20 sene oldu uzatmadim ve para tasarrufu yaptim.

fakat sadece alman vatandasi olacaksan benim istifade ettigim kolayliklari sen kullanamazsin onun icinde sordugun soruna tam yerinde cevapda veremem.

fatrix38
27 Kasım 2017, 14:07
Ben cifte vatandasiyim. Sana kisadan alman vatandasi olmanin iyi ve kötü tarafini yazayim:

iyi olan tarafi seyahat eden icin cok pratik oluyor. vize derdin yok ve her ülkede alman pasaportu saygin olarak geciyor. pasaport uzatmasi iki-üc senelik degil 10 seneligine uygun fiyata yapiyorlar. secimlerde oy kullanabilirsin. yolun belediyeye veya polise düserse yaninda hep oturma kagidini tasimana ve göstermene gerek kalmiyor. yabancilar polisine gitmene gerek kalmiyor.

kötü tarafina gelince Allah var aklima gelmiyor. ben cifte vatandasi oldugum icin hem alman hemde türk tarafinin bana sunmus oldugu kolayliklari kullaniyorum. örnegin türk pasaportumu belki 20 sene oldu uzatmadim ve para tasarrufu yaptim.

fakat sadece alman vatandasi olacaksan benim istifade ettigim kolayliklari sen kullanamazsin onun icinde sordugun soruna tam yerinde cevapda veremem.

bana ciftevatandaslik vermiyorlar, olsa süper olurdu.
ben yaklasik 1 sene önce basvuru kagitlarini aldim, fakat basvurmadim, neden dersen türk pasaportunu 12.2015 10 senelik uzattim 250Euro civari bayildim,
simdide alman pasaportuna para yatirmak gücüme gitti.
yapacak bisey yok diyorum yakinda nasipse almanvatandasligini basvurmayi düsünüyorum

hekimoglu
27 Kasım 2017, 15:28
Ileride tekrardan Türk vatandasligina gecmekte bir sorun olmaz, eger askerlik sorununu halletmeden alman vatandasi olursan o sorunun olur bunuda alman vatandasligina gecmeden eger yapmamissan yap derim cünkü su an 1000€ ile hallediyorsun, ileride sorun yasamazsin en azindan. Ha birde yaslaninca Türkiye den emekli olmak istersen bunun icin sadece Almanya da Türk vatandasi olarak gecirdigin calisma sürelerini borclanabilirsin bunuda bir kenara not al.

fatrix38
27 Kasım 2017, 17:56
Ha birde yaslaninca Türkiye den emekli olmak istersen bunun icin sadece Almanya da Türk vatandasi olarak gecirdigin calisma sürelerini borclanabilirsin bunuda bir kenara not al.

ustam bu nedemek oluyor, yani ben burda misla 2 sene türk vatandasi olarak calismisligim olsa, bunun emeklilik parasini elimnen yatiracagim sonrada bana gerimi ödiyecekler?
ben simdi alman vatandasligina gecsem, 20 sene calissam, onun emeklilik parasini veriyorlarmi?
tam olarak anlamadim
saygilar

tr-22
27 Kasım 2017, 18:12

Bu yazdiklarinin bir tek cümlesine katiliyorum yani almanyada secim hakki,diger bütün yazdiklarina katilmiyorum bir Türk olarakda avrupanin her yerine rahat gidebiliyorsun,avrupa schengen anlasmasindan dolayi.

Diger yazdiklarinin tümü yanlis,ben kirk seneye yakin almanyada yasiyorum,nereye gittiysem Pasaport haric benden bir ek dosya istenmemistir,birde simdi Pasaportlarda 10 yillik oldu.

Konuyu acan kardesimiz bir tek secim hakkini elde etmek icin alman vatandasligina geciyorsa gecsin kararida onun.

karadeniz
27 Kasım 2017, 19:07
Bakanlar kurulu karari ile Türkvatandasligindan cikanlarin baki olan haklari yani mavi kart sahiplerinin her ne kadar vatandasliktan ciksalarda taninan haklar,

Siyasi haklar,arac getirme,askeri bölge dahilinde mülküyet edinme gibi haklardan muaf,

Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar

MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

Aynen Türkvatandaslarina taninan haklara sahipsiniz,mavi kart almak kaydiyla, http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/06/20090612-1.htm

Baslica sorun Türkiye'den yurtdisi borclanmasi yaparak emeklilik hakki,18 yasi olarak 08/09/1999 yilindan önce calismasi olmayanlar icin emekliligin bir cazibesi yok, emeklilik düsüncesi olanlar mevcut calisma sürelerini gözden gecirip karar vermeli.

Almanvatandasligi gecmis olarak ilerleyen zaman icinde kesin dönüs karari vermis olsanizda mavi kartli olarak istediginiz kadar kalabilirsiniz burada bir sinir yok,bildigim kadari ile iki senede bir Alman mercilerine bilgi vermesilisin yasadiginiza dair.

Bana göre önemli bir mevzuat,yasadiginiz yerde siyasi hakkiniz yoksa toz bulutundan farkiniz kalmaz hep kaderi cizilen statüde kalirsiniz,Almanpasaportuna sahip olmakla,218 ülkenin 177 sine vizesiz girmenin özgürlügünüde yasarsiniz, karar asamasinda bunlarida degerlendirmek gerekli oldugunu düsünüyorum.

OrLoW
27 Kasım 2017, 19:07
Alman pasaportunun vatandaşlığın iyi ve kötü taraflarını pek bilemiyorum ( Bu konu baya derin ve kişişel ulusal değerler taşıyor )

Herkezin düşüncesine saygı duyarım ( Benim kendi şahsi düşüncem vatandaşlığımı terk etmek benim için ölmekle aynı şey ) Bazıları için sadece bir kağıt parçasından ibaret olan şeydir benim için çokşey ifade ediyor.

Şöyle bir düşününce T.C. gerçekten çok büyük çok anlayışlı bir devlet, vatandaşlığını terk ediyorsun sonra kalkıp geriye dönüyorsun ben tekrar Türk vatandaşı olucam diyorsun devlet kabul ediyor buyur diyor. Bu oyuncak değilki, ben olucam sen zaten red ettin bu vatandaşlığı hadi bakiyim başka kapıya derdim..Ne kadar anlayışlı bir devlet...

Bununlada kalmıyor ( millet sıkıntı çekmesin diye mavi kart mıydı neydi ondan veriyor ) Bazıları diyor yok işte ben dış ülkelere rahat gidip gelebilmek için, soruyorum bu yaşına kadar kaç kere gittin 1 veya 2 kere:) Türkiyedeki adamlar bile istedikleri ülkelere girip çıkıyorlar bunda birşey yokki al vizeni git.. Sadece bir vize almaya erinmek için vatanını red edip vatandaşlığını red edip başka ülke vatandaşlığına geçilirmi ? değermi

Şahsen konusu bile olmazda hadi oldu Alman vatandaşlığına geçtim ( valla o beni rahat bırakmaz uykularıma bile girer ve beni içten içe sürekli rahatsız ederdi)

Tek bildiğim şey biz bu topraklarda emanet duruyoruz bu hayatta tek değerli olan şeyimiz zaten T.C. vatandaşlığımız onuda kaybedersek bizden geriye ne kalırki.

Herkez bu konuda farklı düşünür ( herkeze göre vatandaşlık pasaport, ülke vatan olguları farklıdır )

Şunuda eklemeden geçemeyeceğim zamanında ülkem için 18 ay askerlik yükümlülüğümüde yerine getirdim...

mxm
27 Kasım 2017, 20:20
Ben uzun süredir Alman vatandasiyim ve hic bir eksik yanini göremedim. En önemlisi ise Almanya´da oy kullanma hakkina kavusmak. Bakin AFD ne kadar oy aldi, Türklerin gelecegi icin Alman vatandasi olup Türkleri burada oy verme yoluyla desteklemek herkesin görevi olmalidir. Hangi pasaportu tasirsak tasiyalim biz zaten burada daima yabanci olarak kalacagiz ama hic olmazsa oylarimizla bir güce sahip olabiliriz. AFD ye giden oylar da bu yolla zayiflatilir. Toplam 60 milyon oy hakki var, 3 milyonu Türk olunca %5 lik bir güc hic da kücümsenecek bir oran degil. Hayat mantikli kararlar almayi gerektiriyor, duygusal kararlarla bir adim ileriye gidemeyiz.

Cogu kisi miras vs. konularindan dolayi tedirgin oluyor ama ben kendi tecrübelerime göre yazayim: Miras konusunda en ufak bir kayip kesinlikle söz konusu degil.

hekimoglu
27 Kasım 2017, 20:37
ustam bu nedemek oluyor, yani ben burda misla 2 sene türk vatandasi olarak calismisligim olsa, bunun emeklilik parasini elimnen yatiracagim sonrada bana gerimi ödiyecekler?
ben simdi alman vatandasligina gecsem, 20 sene calissam, onun emeklilik parasini veriyorlarmi?
tam olarak anlamadim
saygilar

Söylediklerim sadece yurtdisi borclanma ile Türkiye de emeklilik basvurusu yapilmak istenmesiyle alakali mesela 23 yasinda alman vatandasligina gectiniz bu durumda 18 yasindan sonra 5 yillik calismaniz var yani 1800 is günü, borclanma icin örnek 5500 güne ihtiyac olursa 3700 gün eksik olacak bunu kastettim, almayadaki yaslilik emekliligiyle bir alakasi yok.

yadikar
27 Kasım 2017, 20:56
Bak kardeşim eğer üç beş yıl sonra ben Türkiyeye dönücem diyorsan Türk vatandaşı kal ama böyle bir niyetim yok burada yaşamayı düşünüyorum diyorsan yaşadığın ülkenin vatandaşlığını al. Ben 20 yıldır Alman vatandaşıyım en ufak bir zararını görmedim aksine bir çok yararını gördüm. Hepimiz Türkiyeyi çok seviyoruz vatanımız için canımızı veririz ve yaşadığımız ülkenin vatandaşlığını almamız bunu asla değiştirmez aksine ülkemize bir çok yarar sağlar. Benden bu kadar.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

Basbakan
27 Kasım 2017, 22:12
Bak kardeşim eğer üç beş yıl sonra ben Türkiyeye dönücem diyorsan Türk vatandaşı kal ama böyle bir niyetim yok burada yaşamayı düşünüyorum diyorsan yaşadığın ülkenin vatandaşlığını al. Ben 20 yıldır Alman vatandaşıyım en ufak bir zararını görmedim aksine bir çok yararını gördüm. Hepimiz Türkiyeyi çok seviyoruz vatanımız için canımızı veririz ve yaşadığımız ülkenin vatandaşlığını almamız bunu asla değiştirmez aksine ülkemize bir çok yarar sağlar. Benden bu kadar.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk
Altina imzami atarim basbakan

dreamceng
27 Kasım 2017, 23:10
Alman vatandasi Tr de ne kadar kalabilir,ornegin buradan emekli olnca vs, vede bu vatandasliga gecmenin sartlari nelerdir

fatrix38
27 Kasım 2017, 23:23
Ustalar Yüreğinize sağlık, ben 21 yaşındayım, benim Alman Pasaportu almam sadece
1.CVde Staatsbürger: deutsch yazmak
2.vize(misal ingiltere, avusturalya japonja :D )

TC Pasaportu benim için Kağıt parçasi AMA kendime o Kağıtla almanyada 100% Türküm diyebiliyorum, genede türk olmak için farz değil.
Konuyu acmamin sebebi ilerde dezavantajla karsilasmamak, her yönden.

Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi sunduğunuz için herkesten teşekkür ediyorum.

Saygılar & Selamlar

fatrix38
27 Kasım 2017, 23:26
Alman vatandasi Tr de ne kadar kalabilir,ornegin buradan emekli olnca vs, vede bu vatandasliga gecmenin sartlari nelerdir

http://www.bundesauslaenderbeauftragte.de/einbuergerung.html

8 senedir burdaysan sorun yok