PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev alinca kiraya zamve cikis

Fedayi38
25 Kasım 2017, 22:25
Merhaba Arkadaslar,

ev almayi düsünüyorum fakat evde Kiracilar var.

Benim sizlere sorum:

1-Kiraciya cikis verebilirmiyim su an kendi evim var yani Eigenbedarf olmaz zanedersem.

2.Kiraciya zam yapabilirmiyim ve kac senede bir zam yapabilirim Kiraci 500€ oturuyor fakatbu bölgedeki evlerim emsal kiralari 750€ kalt Mietspiegele göre-
fark 250€ kadar yani birden o kadar zam yapabilirmiyim.

TipiTip
25 Kasım 2017, 22:35
usta burda bir cok etken önemli

senin evin durumu cok önemli

öyle baskasi 750 aliyor bende alayam olmaz

zaminda bir kanunu var

kanun cercevesinde uygulanir , Mietspiegel baska evler icin 750 diyebilir

ama senin ev icin ne der o baska , Vermieterschutz var

yani Ev Sahibleri Dernegi , evin belgeleri ile oraya gidip sorustruman

en mantiklisi olur ..

Fedayi38
25 Kasım 2017, 23:30
Haus und Grund onu bende düsündüm kardesim fakat ben burda almadan önce ön bilgi edinmek istedim. Tabiki herkez kafasina göre zama yapamaz fakat ben evi bildigimden öyle yazdim daha acikyazayim Bahceli ev 65m2 Garaj da var konumuda güzel.

akbaba
25 Kasım 2017, 23:32
kiraya zam yapabilirsin,
evin oldugu yerdeki belediyeden mietspiegel varmi-yoknu ögrenebilirsin.
eger mietspiegel yoksa, emsal kiraya göre zam yapabilirsin.yani evin oldugu yerden,evine benzeyen evlerin kirasini emsal gösteririrsin.
kira zammi 3 senede 15% gecmeyecek sekilde yapilir. son zam ne zaman yapilmis,ögrenirsin.
eger son 3 senede zam yapilmadiysa, 500€ olan kirayi 650€ yapabilirsin.
evi aldigin yerde mutlaka bir Hausbesitzerverein (Haus&Grundbesitzerverein) vardir. bunlara üye olabilirsin, seneligi 20€ filandir,burdanda yardim alabilirsin.
bence kiracilarla anlasmak hep daha iyidir.tabiiki 500€ kiradan 650€ kira herkese sok olur ama baska yere gidecek olsa,yazdigina göre cevre 750€.
Allah yardimcin olsun. benimde kiracilarim var,bir sorun olursa yaz, bildigimiz birseyse cevap yazarim...

Fedayi38
26 Kasım 2017, 00:12
Peki bu kira zami sayet yapilmadiysa önceki ev sahibine rica etsemde omu yapsa tabiki kabul ederse yoksa ben alincami yapsam.

mustafa200222
26 Kasım 2017, 11:46
Peki bu kira zami sayet yapilmadiysa önceki ev sahibine rica etsemde omu yapsa tabiki kabul ederse yoksa ben alincami yapsam.Bizim burda arkadaş Ev aldı. Adam çok ucuza oturuyormus mahkemeye verdiler çıkarmak için mahkeme 3 yıl sürdü adama başka bir kattan yer verdiler küçük bir daire anliyacagin kiracı çıkmazsa cikaramassin

Gesendet von meinem SM-N9005 mit Tapatalk

AleeYK
26 Kasım 2017, 14:35
Birak adam otursun 500 euro iyi para, bizim türkler hemen nasil soyarim insani diye koz bekler.

Fedayi38
26 Kasım 2017, 17:54
Birak adam otursun 500 euro iyi para, bizim türkler hemen nasil soyarim insani diye koz bekler.

Bol keseden atiyorsun bu aklini kendine sakla varsa sende ver ozaman Türklerden ne zarar gördün de böyle yaziyorsun.

mustafa200222
26 Kasım 2017, 18:03
Bol keseden atiyorsun bu aklini kendine sakla varsa sende ver ozaman Türklerden ne zarar gördün de böyle yaziyorsun.3 yıl önce ev den çıkacağım nach Mitter buldum 320 soğukta ev sahibi kurayı 500 yaptı. Bunu yapan alman evi oturacak olan kişide kabul etti. Ama evi alacak kişiye 320 soğuk kira demiştim

Fedayi38
26 Kasım 2017, 18:17
Mustafa200222 Kardesim bunu ilin gavur yapinca sorun yok fakat bir Türk yaparsa adi cikiyor. Ev alan kiside ya ihtiyacdan dolayi alir yada Ticari amacli alir onun icinde isine gelirse otururur gelmese Piyasada evmi yok.Fakat burda bu isi Türkler maal edilirse buna kizarim.

mustafa200222
26 Kasım 2017, 18:20
Mustafa200222 Kardesim bunu ilin gavur yapinca sorun yok fakat bir Türk yaparsa adi cikiyor. Ev alan kiside ya ihtiyacdan dolayi alir yada Ticari amacli alir onun icinde isine gelirse otururur gelmese Piyasada evmi yok.Fakat burda bu isi Türkler maal edilirse buna kizarim.Doğru söyliyorsun 4 yıldır Sachsen bölgesinde ev kiralar %50 arttı ve 100000 euroya 5.6 dairelik evler alına biliyordu ama 4 yıldır fiyatlar tavan yaptı

murat39
26 Kasım 2017, 19:03
Icinde olan kiraciyi haklariyla devraliyorsun.
3 senede kaltmieteye %15 den fazla zam yapamazsin.(Bulundugun bölgeye göre en fazla %20) Mietbremse olan yerde %15. (Önceki ev sahibi ne zaman zam yapmis.bilmen gerek.)
Zam yaparken mesela 3 senedir zam yapilmadigini beyan edip ona göre yazilmasi gerek.

O da yetmiyor.Kanun boyutunda o cevreden 3 tane zam fiatina tekavül ev fiati göstermen gerekiyor.(kaloriferi ve metrekaresi yakin olan ev.)
Bunlarla birlikte zam talep edebilirsin.

Mesela ben 3 senenin sonunda %15 zam dedim.Kiraci almandi Mietervereine kostu.Böyle olmaz dedi.
Ben de avukat tutmam gerek oldu.Avukat da etrafdan datenbank dan 3 tane ev buldu.3 ay önce de mektubu göndermen gerek.
Dogru sekilde yazip gönderdi.Zam öyle gerceklesti.

Ev al.
Mieter Rechtschutz yap.Pahali gelebilir ama problemlerle karsilasabilirsin.3 ay bekle bekleme süresi var avukata bildir kanuni boyutta halletsin.
Rechtschutz kira geliri WARM X12 Ay = cikan rakam üzerinden sigorta yapiliyor.Pahali gelir ama Kiracilar la problem olursa pahaliya mal olur.Kanun boyutunda.

Pahali gelirse.
Mieter ler icin olan Verein
Ev sahipleri icin de var.Oraya üye olursan hak hukuk boyutunda seni bilgilendirirler.
Haus und Grundbesitzer verein.
Sade beraten yapiyorlar.

Avukat sigortasi yap zaten kira gelirin olacak.sana Finanzamz icin gider lazim.Masrafi oradan düsersin.

Uzun süre zam yapilmamis bile olsa en fazla %15. gecemezsin.
Kiraci zammi problem yapmadan kabul ederse problem yok.
Ev bos sa Etrafin Mietspiegeline bakarsin istedigin rakamdan Mietvertrag yaparsin.
Mietvertrag yaparsan da siradan Mietvertrag alma.

Haus und Grundbesitzer Vereine git oradan al Avukatlar ev sahiplerinin haklarina göre düzenlenmis Vertrag lar veriyorlar.
Ikisi de original olacak kopya olmayacak.ona dikkat et.

Eigenbedarf in disinda cikis hakkin yok.
Kirani ödedigi süre Cikis veremezsin.
Eigenbedarf diye cikartirsan 1 sene icerisinde oturulmasi gerek.
Oturulmazsa kiraci sana dava acar tasinma parasi zarar tazminat hakki var.

Fedayi38
26 Kasım 2017, 19:39
Cok sagolasin Murat39 Kardesim zaman ayirip detayli bir sekilde bilgilendirdigin icin.Allah razi olsun bir Avukat gibide yazmissin:):)

murat39
26 Kasım 2017, 19:45
Rica ederim.
20 senedir bu isin icindeyim.Senelerin tecrübesi var.

Toprak hicbir zaman zarar ettirmez. 45 yasa kadar alin derim.(krediyle alinacaksa.)

Alim kira ya verme en iyi 2 ada 65 qm. kadar olan.
Kiraya verme gücü Kiracinin ödeme boyutu.daha iyi.

100 qm veya yukarisina 1200€ isteseniz kiraci ödeyemiyor veya zorlaniyor.Belli süre sonra bu kadar kira verdikden sonra kendim satin alayim der.

Sufa auskunft olmadan da tavsiyem kimseye ev daire kiralamayin.
Iyi niyet basinizi agritir.