PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Schwerbehindertenausweis ve haklarim

mazra6774
25 Kasım 2017, 01:38
Merhaba arkadaslar, benim kizim 3 yaşına girecek insallah ve kalp hastasi olarak dünyaya geldi. Ben yaklaşıp 3 yildir pflegegeld aliyorum sigortadan ve her yil verhinderungspflege formular dolduruyorum ve aliyorum bütcesini. Schwerbehindertenausweisi var 100% . Benim sorum su! Kizimin daha ne tür haklari var benim bilmedigim ve sigortanin bize söylemedigi?

Simdiden cevaplar icin tsk ederim.

aksarayli
25 Kasım 2017, 01:49
Öncelikle gecmis olsun Allah acil sifalar versin.

Ayda 40 euroya kadar eldiven,desinfektion ve buna benzer bakimi icin neye ihtiyaci varsa o ürünleri size verirler parasini degil.
Birde bakim yerinden ayrica eve temizlige geliyorlar sanirim ayda 4 saat (Tam emin degilim)

mazra6774
25 Kasım 2017, 02:15
Allah razi olsun kardesim eve bunlari biliyorum ve temizlikci bayan geliyor eve haftada 1. bunun haricinde varmi peki baska seyler hakki, olan ama sigortanin bana söylemedigi

ANKARALI
25 Kasım 2017, 05:23
Merhaba arkadaslar, benim kizim 3 yaşına girecek insallah ve kalp hastasi olarak dünyaya geldi. Ben yaklaşıp 3 yildir pflegegeld aliyorum sigortadan ve her yil verhinderungspflege formular dolduruyorum ve aliyorum bütcesini. Schwerbehindertenausweisi var 100% . Benim sorum su! Kizimin daha ne tür haklari var benim bilmedigim ve sigortanin bize söylemedigi?

Simdiden cevaplar icin tsk ederim.

mazra6774 kardeş benim oğlum için de bakım parası ödüyorlar verhinderungspflege olayı nasıl oluyor bunu bilmiyoruz biraz açıklık getirirmisiniz

webci
25 Kasım 2017, 06:46
Krankenkasse yegitbirde bakici bul..onlar sana herseyi anllatir..bunun icinde calisiyor olman gerekli..ayrica buldugun kiside baska sekilde bakim parasi almamis olsun..
Hatta evine gelip cocuguna bakan Pflege rin de varsa olur veya 6ayda bir gelip pflegeyi tadikleyen krankenkasse deki yetkilide yapabilir.onlarin agzini susdurduklarindan anlatmiyorlar..

yadikar
25 Kasım 2017, 10:57
mazra6774 kardeş benim oğlum için de bakım parası ödüyorlar verhinderungspflege olayı nasıl oluyor bunu bilmiyoruz biraz açıklık getirirmisiniz

verhinderungspflege pflege gradi olan her kisiye yilda 42 gün icin 2445 euro ödenen bir para. örnek seni bakan kimsenin her yil 42 gün izin hakki var ve o kisi izindeyken seni bakmaya gelen baska kisi icin ödenir fakat bu kisi birinci derecede yakinin olmayacak her hangi bir komsun veya tanidigini yazabilirsin ve eger bu haktan faydalanmadiysan geriye dönük 4 yil tüm parayi alabilirsin, ben bir cok kisiye bu parayi aldirdim eger bu konuda yardima ihtiyaci olan varsa özelden veya buradan yazsin elimden geleni yaparim.

Cihan
28 Kasım 2017, 16:39
verhinderungspflege pflege gradi olan her kisiye yilda 42 gün icin 2445 euro ödenen bir para. örnek seni bakan kimsenin her yil 42 gün izin hakki var ve o kisi izindeyken seni bakmaya gelen baska kisi icin ödenir fakat bu kisi birinci derecede yakinin olmayacak her hangi bir komsun veya tanidigini yazabilirsin ve eger bu haktan faydalanmadiysan geriye dönük 4 yil tüm parayi alabilirsin, ben bir cok kisiye bu parayi aldirdim eger bu konuda yardima ihtiyaci olan varsa özelden veya buradan yazsin elimden geleni yaparim.

eger bu haktan faydalanmadiysan geriye dönük 4 yil tüm parayi alabilirsin, ben bir cok kisiye bu parayi aldirdim eger bu konuda yardima ihtiyaci olan varsa özelden veya buradan yazsin elimden geleni yaparim.[/QUOTE]
slm. bu konu hakinda bilgi
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu Konu Hakinda bilgi Verirseniz sevinirim Böyle bir hakimiz oldugunu bilimiyordum. eskiden pflege 1 aliyorduk simdi yeni kanunla 2017 den itibaren 3 aliyoruz. yaklasik 10 yildir bu dediginiz 42 gün icin bir Para falan almadik. böyle bir kanunla bilgimiz yok nasil yaralana biliriz Yardim ederseniz sevinirim.

yadikar
28 Kasım 2017, 17:13
Önce Hangi krankenkasse de isen ordan geriye dönük 4 yil icin verhinderungspflege kagitlarini al bunlar ayri ayri dolduralicak grad önemli degil ister 0 olsun isterse 3 veya 4 olsun sadece 2016 ya kadar 1650 euro 01.01. 2017 itibariyle 2445 euro ödeme yapiyorlar. bir bakici bulacaksin bu birinci derecede yakinin olmayacak anne baba kardes gibi, herhangi biri komsun veya bir tanidigin olabilirir bu kisi sosyal yardim aliyor olsa bile önemli degil. istersen bana özelden yaz sana tel numarami veriyim beni ara ve sana nasil bir yol izlemen gerektigini daha iyi anlatiyim bu parayi en gec 3 hafta icinde yüzde yüz alirsin toplam 7400 euro.. burada önemli olan tek sey kagitlari dolduruken bilincli hareket etmen.

ANKARALI
28 Kasım 2017, 17:53
Önce Hangi krankenkasse de isen ordan geriye dönük 4 yil icin verhinderungspflege kagitlarini al bunlar ayri ayri dolduralicak grad önemli degil ister 0 olsun isterse 3 veya 4 olsun sadece 2016 ya kadar 1650 euro 01.01. 2017 itibariyle 2445 euro ödeme yapiyorlar. bir bakici bulacaksin bu birinci derecede yakinin olmayacak anne baba kardes gibi, herhangi biri komsun veya bir tanidigin olabilirir bu kisi sosyal yardim aliyor olsa bile önemli degil. istersen bana özelden yaz sana tel numarami veriyim beni ara ve sana nasil bir yol izlemen gerektigini daha iyi anlatiyim bu parayi en gec 3 hafta icinde yüzde yüz alirsin toplam 7400 euro.. burada önemli olan tek sey kagitlari dolduruken bilincli hareket etmen.

malesef kimseyi bulamadım 3 öncesine kadar bilmiyordum böyle bir hakkımız olduğunu saolsun aynı durumda olan bir arkadaşım söyledi hakkımız olduğunu
Yadigar ustam kagıtları doldururken bilinçli hareket etmemiz gerektiğini söylerken nasıl bilinçli hareket edeceğiz

ANKARALI
28 Kasım 2017, 17:56
ben şuan jobcenterdeyim eşimde çalışmıyor bu sıkıntı olurmu ustam birde bakacak kişi yardım alıyorsa jobcenter sorun çıkarırmı

yadikar
28 Kasım 2017, 18:03
ben şuan jobcenterdeyim eşimde çalışmıyor bu sıkıntı olurmu ustam birde bakacak kişi yardım alıyorsa jobcenter sorun çıkarırmı
Hayir kardesim hicbir sorun cikmaz zaten dolduracaginiz kagitlarda size ne is yaptiginiz yardim alip almadiginiz gibi seyler sorulmuyor sadece size bakan kisinin yani sürekli bakan kisi izindeyken yedek olarak 42 gün bakan kisinin birinci derecede akraba olmamasi geekiyor. krankenkasse den verhinderungpflege kagitlarini alinca özelden yaz doldururken nelere dikkat etmen gerektigini bildirirm. ben yillardir aliyorum artik ustalastim:))

ANKARALI
28 Kasım 2017, 18:06
Hayir kardesim hicbir sorun cikmaz zaten dolduracaginiz kagitlarda size ne is yaptiginiz yardim alip almadiginiz gibi seyler sorulmuyor sadece size bakan kisinin yani sürekli bakan kisi izindeyken yedek olarak 42 gün bakan kisinin birinci derecede akraba olmamasi geekiyor. krankenkasse den verhinderungpflege kagitlarini alinca özelden yaz doldururken nelere dikkat etmen gerektigini bildirirm. ben yillardir aliyorum artik ustalastim:))

Allah razı olsun kardeşim viactivin internet sayfasında var kağıtlar yazdırayım ben o zaman

Postakutunuz dolu kardeş mesaj gönderemedim

yadikar
28 Kasım 2017, 18:11
Allah razı olsun kardeşim viactivin internet sayfasında var kağıtlar yazdırayım ben o zaman

Postakutunuz dolu kardeş mesaj gönderemedim

tmm sildim gönderebilirsin kardesim.

ANKARALI
28 Kasım 2017, 18:13
Yolladım kardeş saolasın

hOrOz
28 Kasım 2017, 18:41

hocam alacağın parayı Jobcenter öğrenirse tabiki sıkıntı olur

her türlü geliri bildirmek zorundasın onuda iyi düşün

yok bir şey olmaz demek yanlıştır

yadikar
28 Kasım 2017, 18:54
hocam alacağın parayı Jobcenter öğrenirse tabiki sıkıntı olur

her türlü geliri bildirmek zorundasın onuda iyi düşün

yok bir şey olmaz demek yanlıştır

Hayir kardesim Jobcenter bu ise karismiyor örnek ben pflegegrad aliyorum beni kizim bakiyor görünüyor ve kizim Jobcenter den geciniyor ve beni baktigi icin de her ay a.o.k dan 545 euro aliyor ve bunu jobcenter de biliyor fakat bu konu bizi ilgilendirmez diyor.. yoksa buraya yazip kimsenin basinin yanmasini istemem önceden uyarirdim. tabii sende iyi niyetle dikkat edilmesi gerektigini yazmissin. Tesekkürler.

ANKARALI
28 Kasım 2017, 19:19
yadikar ustam çok teşekürler telefonla bilgilendirdiğin için sizin gibi insanların işi gücü her daim rast gitsin

sueleyman123
28 Kasım 2017, 19:22
Hayir kardesim Jobcenter bu ise karismiyor örnek ben pflegegrad aliyorum beni kizim bakiyor görünüyor ve kizim Jobcenter den geciniyor ve beni baktigi icin de her ay a.o.k dan 545 euro aliyor ve bunu jobcenter de biliyor fakat bu konu bizi ilgilendirmez diyor.. yoksa buraya yazip kimsenin basinin yanmasini istemem önceden uyarirdim. tabii sende iyi niyetle dikkat edilmesi gerektigini yazmissin. Tesekkürler.

jobcenter pflegegeld e karismaz. ama Verhinderungspflege ya karisir. verhinderungspflege yi aileden birisi yaparsa en fazla pflegeld kadar öderler. verwandt olmayan birisi yaparsa 2416 euro ya kadar öderler. ozaman da vergi ödemen gerekiyor

ANKARALI
28 Kasım 2017, 19:32
vergi ödeme yok ustam araba vergisi ödemiyorum ben çocuğun üstüne açtırdım arabayı
bilmiyorum belki sadece araba vergisi içinde geçerli olabilir yanlışım varsa affola

sueleyman123
28 Kasım 2017, 19:42
vergi ödeme yok ustam araba vergisi ödemiyorum ben çocuğun üstüne açtırdım arabayı
bilmiyorum belki sadece araba vergisi içinde geçerli olabilir yanlışım varsa affola

yok araba vergisi degil . verhinderungspflege yi yapan kisi steuereklärung da vergilendirmesi lazim. pfelegeld i sen aliyorsun. pflegegeld ist steuerfrei. verhinderungspflege ist nicht steuerfrei.

ANKARALI
28 Kasım 2017, 19:44
yok araba vergisi degil . verhinderungspflege yi yapan kisi steuereklärung da vergilendirmesi lazim. pfelegeld i sen aliyorsun. pflegegeld ist steuerfrei. verhinderungspflege ist nicht steuerfrei.

Doğrudur Süleyman kardeş fazla bir bilgim yok bu konularda teşekürler yorumlarınız için saolasınız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

hOrOz
28 Kasım 2017, 20:02
biraz yanlış anlattım galiba
o parayı alan kişi için sorun olur çünkü parayı netice de sana değil
o kişiye ödeme yapaacaklar

Koray74
28 Kasım 2017, 22:08
Hic bir sorun olmaz cünkü aslinda sen o parayi bakiciya vermis oluyorsun ve Krankenkasse den geri aliyorsun . Anlamiyan varsa yardimci olabilirim.

don - ato
30 Kasım 2017, 21:16
dedigin gibi verhinderungspflege ve pflegestufene gorede yillik pauschal hakkiniz var daha dogrusu kardesimizin hakki var mesela einzelfallhelfer tutabilirsin o parayla veya izine gondermek icin (senede 5 haftayi gecmemek uzere) gecerseniz 5 haftayi sigorta sorun cikarabiliyir .
baskada bisey yok bildigim.
ben yillardir schulhelfer ve einzelfallhelfer olarak calisiyorum yardima muhtac cocuklarimiz ile bu iki hâkdan baska duydugum yoktur.
ha bide su var tabiki sene sonu finanzamtdan da bi kac prozent vergiden extra dusurme hakkiniz var.

saygilar

ANKARALI
30 Kasım 2017, 21:19
dedigin gibi verhinderungspflege ve pflegestufene gorede yillik pauschal hakkiniz var daha dogrusu kardesimizin hakki var mesela einzelfallhelfer tutabilirsin o parayla veya izine gondermek icin (senede 5 haftayi gecmemek uzere) gecerseniz 5 haftayi sigorta sorun cikarabiliyir .
baskada bisey yok bildigim.
ben yillardir schulhelfer ve einzelfallhelfer olarak calisiyorum yardima muhtac cocuklarimiz ile bu iki hâkdan baska duydugum yoktur.
ha bide su var tabiki sene sonu finanzamtdan da bi kac prozent vergiden extra dusurme hakkiniz var.

saygilar

Saolasınız kardeş bilgiler için yardımsever arkadaşlarmıza tekrar teşekür etmeyi bir borç bilirim teşekürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

don - ato
30 Kasım 2017, 21:19
bunlarin disinda B ausweis ile bircok yere (sinema,havuz veya muzelere begleiter bedava giriyor.

Cihan
07 Aralık 2017, 10:01
Slm Arkadslar. Verhinderungspflege icin Bir Yardimci Buldunuz Diyelim, Peki bu Yardimci 42 Gün Süre Icinde ( Kac Saatligine Esinize veya Cocugunuza Bakmakla Yükümlü.) Tskl.

iso1
07 Aralık 2017, 17:27
slm,arkadaşlar

Ben ilk defa hanım için bu sene verhinderungspfege parası aldım,söylemiş olduğunuz gibi geriye dönuk 4 senelik genede alabilirmiyiz.Aldım derken ben pflegegeld'i alıyorum,başkasının üstünden öbürünü aldım.Birde mesela bu sene ağustos'da aldım önumuzdeki sene mayıs ayında alabilirmiyim.

yadikar
08 Aralık 2017, 00:57
slm,arkadaşlar

Ben ilk defa hanım için bu sene verhinderungspfege parası aldım,söylemiş olduğunuz gibi geriye dönuk 4 senelik genede alabilirmiyiz.Aldım derken ben pflegegeld'i alıyorum,başkasının üstünden öbürünü aldım.Birde mesela bu sene ağustos'da aldım önumuzdeki sene mayıs ayında alabilirmiyim.2017 için aldıysan 2014, 2015 ve 2016 için de alabilirsin, ikinci sorun gelince, her yıl alabilirsin, yani 2018 yılında istediğin zaman verhinderungspflege antrag verebilirsin.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

Yigido
08 Aralık 2017, 01:52
Arkadaslar benim bir tanidigimda benim ismimle yardim aliyor bende baktigim zamanlar aliyorum parayi. Peki benim ismime oldugu icin finansamtla bi sorunum olur mu. vergi ödemem gerekiyor mu. Baktigim ailedekiler hic bir sey olmuyor diye soylemislerdi o yüzden kabul ettim

iso1
08 Aralık 2017, 16:09
2017 için aldıysan 2014, 2015 ve 2016 için de alabilirsin, ikinci sorun gelince, her yıl alabilirsin, yani 2018 yılında istediğin zaman verhinderungspflege antrag verebilirsin.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

Tşk,ler. kardeşim

zennon
08 Aralık 2017, 21:04
yadikar USTA,

mesela türkiyede bakici olarak babam icin verhinderungspflege olurmu.

slmlar

yadikar
08 Aralık 2017, 21:10
yadikar USTA,

mesela türkiyede bakici olarak babam icin verhinderungspflege olurmu.

slmlar

olmaz kardeşim, birinci derecede yakinin olmayacak. anne, baba, eş, kardeş olmaz.

zennon
08 Aralık 2017, 21:17
yadikar Usta

yok ben böyle demek istedim tanidik olursa türkiyde bakici olarak

yadikar
08 Aralık 2017, 21:31
yadikar Usta

yok ben böyle demek istedim tanidik olursa türkiyde bakici olarak

arkadaşım biraz daha ayrıntılı yazarmısın bakılacak insan Türkiye de mi demek istiyorsun

zennon
08 Aralık 2017, 22:01
yani böyle türkiyde tanidigim verhinderungspflege yazabilirim mi babam icin

yadikar
08 Aralık 2017, 22:23
yani böyle türkiyde tanidigim verhinderungspflege yazabilirim mi babam icin

valla ne demek istedigini anlamiyorum, 1- pflegegrad´ı olan insan nerede, 2- bu kisiye verhinderungspflege icin 42 gün bakicak insan nerede, bunları cevaplarsan belki seni aydınlatabilirim.

KETLA
14 Aralık 2017, 20:57
merhaba arkadaşlar,

konuyla belki alakası yok ama benim bir sorum olacak, 6 ay evvel almanya da annemi hastaneye yatıracaktık ama her nedense Betreuung olmadığı için hastaneye yatırmakta biraz zorluk çektik, bu olayın akabinde Babam annemi alıp türkiye ye götürüp orda özel bir hastaneye yatırdı....şimdi gelelim benim soruma, geçenler de MDK`ya annem bu sene TR`de hastanede yattı filan dedim, tabiki Krankenkasse annemin bu sene türkiyeye bilmiyor ....şimdide Krankenkasse anemin Passaportunu görmek istiyor, mecburmuyum onlara Pasaportu göstermeye.

saygılarımla

edem1978
23 Ocak 2018, 23:49
Selam Arkadaslar benimde yardima ve bilgiye ihtiyacim var 01.01.2017 beri hasta babama kendi evimde ailemle bakiyorum o zamandan beri cok zor olmasina ragmen pflegeantrag yapip ugrasdim.
Ve 2 hafta önce Gutachter geldi ve babama pflegestufe 4 verdiler.
bügünde mektub geldi herseyin onaylandigina yaziyor.
Benim sorum hic bilgim olmadigi icin soruyorum bizim ne haklarimiz var devleten yardim almak icin 728€ bagladilar
ben dir 40€ alabiliriz okudum ayrica 125€b´baska bir para alabliriz diye bazi seyler okudum google den.
Oglu olarak benim baska yerlerde haklarim varmi ucuz kredi ucuz sigorta felan babam 40 sene ödedi bunlara bu parayi hicbir hakimi birakmak istemiyorum.
Bilgileriniz icin simdiden tsk ederim.
SAYGILAR EFENDIM

yadikar
24 Ocak 2018, 02:32
Selam Arkadaslar benimde yardima ve bilgiye ihtiyacim var 01.01.2017 beri hasta babama kendi evimde ailemle bakiyorum o zamandan beri cok zor olmasina ragmen pflegeantrag yapip ugrasdim.
Ve 2 hafta önce Gutachter geldi ve babama pflegestufe 4 verdiler.
bügünde mektub geldi herseyin onaylandigina yaziyor.
Benim sorum hic bilgim olmadigi icin soruyorum bizim ne haklarimiz var devleten yardim almak icin 728€ bagladilar
ben dir 40€ alabiliriz okudum ayrica 125€b´baska bir para alabliriz diye bazi seyler okudum google den.
Oglu olarak benim baska yerlerde haklarim varmi ucuz kredi ucuz sigorta felan babam 40 sene ödedi bunlara bu parayi hicbir hakimi birakmak istemiyorum.
Bilgileriniz icin simdiden tsk ederim.
SAYGILAR EFENDIM

1- 125 euro herhangi bir pflegedienst firmasının haftada belirli bir saat sana yardımcı birini göndermesini içerir bu parayı sen alamazsın sadece profesyonel bir pflege firmasına ödenir gelen kişiye evde iş yaptırabilirsiniz alışverişe gönderebilirsiniz doktordan ilaç aldirabilirsiniz gibi şeyler yani, bu para sana ödenen 728€ bir ilgisi yok bu extra bir para.
2- 40 euro ise pflegemittel için ödenen bir para internetten veya çevrende böyle firmalar bulabilirsin bu 40 euro da direkt firmaya ödenir siz de her ay 40 euro ya kadar pflegemittel alabilirsiniz mesela temizlik malzemesi eldiven gibi şeyler. birde verhinderungpflege hakkınız var bu da her yıl için bir kereye mahsus 2445 euro.
başka bir sorun olursa yaz yardımcı olmaya çalışırım kardeşim.

edem1978
24 Ocak 2018, 17:41
ben bu 125€ sanki biyzim hakimiz gibi okudum anladim.
1612€pflegesachleistung hakimiz varmis bu esyalarin hicbirini almasak para gidiyormu,
Babam suan evde birseyler yapmasinlar diyor ne zaman durumum kötü olursa ozaman tek tek yapariz dedi.
Bu verhinderungspflege nasil oluyor.
Birde bizi baya akrabalar korkutu ama dikkat edin eve aniden geliyorlarmis babanin iyi durumda görürseler paranizi keserler diyorlar.
Adam 1 haftadan beri aksamlar yürümeye gitmiyor:D

esmer76
12 Mayıs 2018, 03:10
Benim de bi sorum olcak,bana %30 verdiler ne gibi haklarim var yardimci olursaniz çok sevinirim,allah razi olsun...