PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba almak istiyorum ama biraz süphelendim

guesswhosback
14 Kasım 2017, 20:51
Selam arkadaslar,

ben iki gün önce bir araba bulmustum mobile.de'de ve telefonu aramistim fakat mailbox doluydu ve telefonu kapaliydi.
Arabanin fiyati cok uygun oldugu icin belki cok kisi aramistir diye düsündüm ve pes etmeden önce bir tanede mesaj birakiyim dedim.
Mail gönderdim o sahis'a ve daha sonra bana SMS'den geri dönüs yapti fakat Numarasi galiba o internet'de bedava SMS gönderme servislerine ait.
Her neyse... Adam benim ona Email atmami istedi ve mail adresini yazdi bende ona email ile ulasmaya denedim. Bu sefer adam ismini fln söyledi, arabanin üzerine bilgiler verdi ve kendisinin isvicrede kaldigini fakat arabanin almanyada oldugunu belirtti. Almanyada adamin bir tane evi varmis ve arabayi garajinda bekletiyormus.. Isvicreye arabayi yazdirmamasinin sebebinin vergiler vs. oldugunu söyledi. Ondan sonra bulusmak icin bir termin verdi ve isvicreden sirf arabayi satmak icin almanyaya gelecegini söyledi ( 6-7saatlik yol ). Biraz önce adam hanimiyla cekilmis oldugu resimi atti ki o termine vardigimda taniyim adami diye. ( ihtiyar adam )
Adam ile dekranin önünde bulusacakmisiz ve arabayi test ettircekmis ( kendisi cok iddali ve arabanin hicbir problemi olmadigini bircok kez belirtmisti ve dekranin önünde termin yapmayi o kendisi tercih etti, ben birsey demedim ). Eger araba problemsiz cikarsa o testden o arabayi almak istiyorum ( kilometre, tüv, fiyat fln. hersey cok uygun ) Termini yaptiktan sonra arabayi Mobile.de'den cekti. Arabayi dekra'dan sonra eve sürebilirim ( onun kennzeichenleri takili olacak ). Adam dediki: Kurzzeitkennzeichen getirebilirsiniz fakat aufwendig olur ve o yüzden benimkiler ile sürebilirsiniz sizin sehirinize kadar ve daha sonra orada abmelden edersiniz. Kaufvertrag olarak ADAC'nin Formularini önerdi ve benim icin ok'mi degil mi onu ögrenmek istedi. ADAC Kaufvertrag olur dedim bende.. simdi bir yandan sabirsizlikla diger yandanda süpeli o termini bekliyorum. Birtane alman telefon numarasi birakti itibarata gecebilmem icin ( mobilede yazan numara degil ) Son olarak sadece benim icin almanyaya gelecegini belirtti ve benim mutlaka gelmemi istiyor. Bende mesaj attim tabii ki gelebilirim diye.

Es ist einfach zu schön um wahr zu sein.. adam yani sehr zuvorkommend, nasil degerlendirecegimi hic bilmiyorum. Simdi adamin sakladiklarimi var, dolandiricimi fln bilmiyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor, nasil birseyle karsilasabilirim? Öyle "iyi" insanlar daha kaldi mi? Adamin yazmis oldugu Email'de ki almanca biraz degisik. Yani kelimelerin hepsi dogru ( Groß- & Kleinschreibung fln. ) ama cümle kurmasi biraz Google Übersetzer / Translator'ya benziyor, yani kelimeler dogru ama cümleler bazen bozuk bozuk. Isvicrede kaldigindan dolayi öyledir diyecegim ama oda olmaz.. sonucta onlarda normal yaziyor ve adamin burada evi var. Adam isvicrede oturuyor ama arabasi neden almanyada daha angemeldet.. hic bir fikrim yok.

Eger simdiye kadar okuduysaniz cok tesekkür ederim. Ben simdiye kadar böyle bir olayla karsilasmadim, belki yardiminiz dokunabilir diye burada paylasmak istedim. Umarim hersey güzel olup biter... 24edq50

[[ Adamin göndermis oldugu resmini fln Google üzeri tarattim, ama birsey bulamadim, yani baska bir siteden alinti resim olmadigi kesin. Araba resimlerinide tarattim, onlarida baska bir yerde bulamadim, yani dogru diye düsünüyorum. Kendimden hicbir bilgi vermedim, sadece isim + soyismimi ve handynr.mi biliyor. ]]

Cankan14
14 Kasım 2017, 21:05
insallah basina bir sey gelmez. Ben huylandim

guesswhosback
14 Kasım 2017, 21:12
huylanmasina bende huylandim, insallah.. bakalim bi neler olup bitecek. Zaten muhtemelen üc kisi gidecegiz oraya.. insallah hersey yolunda gider.

Kizkulesi14
14 Kasım 2017, 21:20
Abi vazgeç, sonra pişman olma.

gamberoglu2000
14 Kasım 2017, 21:37
arkadasim isine karismak gibi olmasinda pek heves yapma gecenlerde buna benzer bu olaya yakin olay yasadim kiralik ev ariyorum immobilien sayfasindan bir ev bulduk email yazdik neyse geri dondu belli sure sonra aynen senin anlattigin gibi ara ara basta kimse cikmiyor sonra uc bes gun sonra bir yazi geldi ingilizceniz varmi diye kizim ingilizce yazdi biz istiyoruz bu evi diye tamam bizde size kiraya vermek istiyoruz is icin almistik almanyadan evi su an isimiz bitti emekliyiz temelli olarak swedenmi sweizmi oraya donduk siz bize 3 aylik kirayi yollarsaniz biz gelicez hemen size kiraliyacaz evi dedi biz tamam dedik : ) telefonu kapattik sonrasinda internette arastirdik bir suru insani bu yolla dolandirmislar adamlar email ustune email yolladi tutmuyormusunuz diye cevap bile vermedik.Yani diyecem adamlar karsinda dursa guvenme yuksek ihtimal dolandiricilarla karsi karsiyasin.

D.J.El-Rey
14 Kasım 2017, 21:38
Bana göre kesin Dolandirici,böyle araba satisi mi olurmus?
Bu gibi dolu yöntem var,helede Mobile de sayfasinda.
Buraya (http://www.onlinewarnungen.de/warnungsticker/mobile-de-kontaktaufnahme-per-e-mail-ist-betrugsversuch/) bir göz at derim.

Ayni seni yöntem (https://www.motor-talk.de/forum/so-sieht-ein-betrueger-e-mail-verkehr-aus-mobile-de-aus-t4383290.html)

Canki
14 Kasım 2017, 21:49
Selam,

Yillardir var bu olay, hatta hep ayni hikaye.

Dolandirici.

Hic ugrasma, maalesef aramaya devam.

OrLoW
14 Kasım 2017, 22:00
Şimdi arkadaşım herkez dolandırıcıdır yazmışda, nasıl insanı dolandırıyorlar yazmamış ! ! Bu şekilde yapıpda nasıl dolandırmaya çalışıyorlar yazında milletde bilgilensin lütfen !

Sonuçda araba bakmaya gideceksin ve adamda Dekra da arabayı baktıracaz demiş ! ! bundan sonra dolandırma olayı başından geçenler yazsın lütfende bizde öğrenelim ! nasıl olucak nasıl oluyor Termine arabasız gelip kafaya silahmı dayıyacaklar

aksarayli
14 Kasım 2017, 22:04
Dolandirici büyük ihtimal,yakinda gelmek icin önden bir miktar para isteyecektir
Bende araba ararken ayni hikaye ile birisi yazdi bana, sanki ben ona sordum tüm hayat hikayesini anlatiyor bana yasliyimda söyledir böyledir diye.

Dikat et kardesim yasli ayaklarina yatan ückagitcilar sanirim.

gamberoglu2000
14 Kasım 2017, 22:05
almanyada yillarca calismis evi olan insan almancasi yok tuhaflik hemen basta basliyor seni yonlendirdikleri insanlar bu isin ikinci ayaklari adamlar neler yapiyor aklin durur fazla degil bundan uc bes yil once araba satmak icin adamlari eve cagiriyorlar sonrasinda telefonu caldirip alicinin kim oldugunu ogreniyorlar yani paranin kimde oldugunu onu garaja davet ederek tief garajda guya arabayi gosteriyorlar oburleri yukarda bekliyor assagiya indirdikleri adami parayi alip guzelce dovuyorlar sonrada kayboluyorlar dikkat dikkat dikkat guvenmeyin sazanlik yapmayin ben bunu 900 lu numaralarin isine benzetiyorum hani soruyorlar ya misal araba ne ise yariyor surmek icinmi yemek icinmi filan : ) adamlar basliyor bundan kolay ne var tabiki surmek icin diye telefon ustune telefon ediyorlar adamlar milyonlar kazaniyor bu yolla bunlarda ayni yontemi kullaniyor aslinda 2017 model araba 70 bin € arabaya 10 bin yaziyor acikgozler atliyor uzerine yahu bu zamanda kimse kimseye bedavaya bir sey vermez dikkat edin.

OrLoW
14 Kasım 2017, 22:06
Dolandirici büyük ihtimal,yakinda gelmek icin önden bir miktar para isteyecektir
Bende araba ararken ayni hikaye ile birisi yazdi bana, sanki ben ona sordum tüm hayat hikayesini anlatiyor bana yasliyimda söyledir böyledir diye.

Dikat et kardesim yasli ayaklarina yatan ückagitcilar sanirim.

Hah o şekilde olabilir bak önden para isteme ayakları yaparsa zaten ışığı yakmış olur öyleyse tamam...

guesswhosback
14 Kasım 2017, 22:11
Öncelikle yorumlariniz icin cok sagolun.
Arkadaslar benim anlamadigim: Adam benden henüz para fln istemedi ve arabayi satacak olan kisi o. Bana termini veren sahis'da o, gelmemi isteyen de o, herseyi düzenleyen de o. Adamin almanyada evi oldugunu söylüyor ama almanca normal cümle kurmasini bilmiyor. Email-Adresini arastirdim ama hicbir sitede bulamadim.

Belki bir önemli nokta daha:
Ben Ev telefonu ile o adamin mobile.de'de olan numarasini aramistim ve calmadan mailbox cikiyordu. Mailbox'da ki ses de kutunun dolu oldugunu söylüyordu ve telefon kapaniyordu. Mobile den "Email"-buttonuna basarak Email gönderdim ve kendi numarami oraya yazdim, benimle itibarata gecebilmesi icin. Bir kac saat sonra bana SMS atti ve email'e yaz dedi. Simdi tabii ki dolandirici olabilir, süpheliyimde ama bu firsatida elimden kacirmak istemiyorum. Adam hangi yöntemler ile beni dolandirmaya calisabilir? Benden para istemiyor, birsey istemiyor. Sadece arabayi satin almak istedigim takdirde nakit para istiyor buda bana göre dogal birsey.. banka ile gönderecek halde degilim sonucta. Bu konuda hicbir fikrim yok maalesef.. gitsemmi, gitmesemmi, napsam ki

guesswhosback
14 Kasım 2017, 22:29
NOT: Arkadaslar yazmis oldugumuz Emailleride ekledim. Almanca neden ise "git"...

https://abload.de/img/1xwz9e.png (http://abload.de/image.php?img=1xwz9e.png)
https://abload.de/img/2gpyxo.png (http://abload.de/image.php?img=2gpyxo.png)
https://abload.de/img/3h8y43.png (http://abload.de/image.php?img=3h8y43.png)
https://abload.de/img/49iaj6.png (http://abload.de/image.php?img=49iaj6.png)

gamberoglu2000
14 Kasım 2017, 22:29
senin termine kadar bir sey isteyebilirler yada orda alavere dalavere olabilir guven vermek zor bir sey degil adamin kendi resmi yokmu acaba sulalesiyle resim yolluyor? bunlar guven vermek icin seyler sen ilani kaldirdi diyorsun senle birlikte kac kisiyle konustugunu biliyormusun? bunlar karsiya guven verme taktigi sen rahat ol rahat olki suphelenme diye kisacasi arkadasim dikkat et kaziklanma diye bir suru kisi yazdi yaziyor sonra buda extradan konu acipta kaziklandim ne yapmaliyim demeyin iyi aksamlar diliyorum herkeze.

hOrOz
14 Kasım 2017, 22:38
Bunlara hiç inanma ve gitme
Hergün uyarı yapılıyor ama insanlar paranın cazibesine kapılıp hata yapa biliyorlar.
Bunların ciddi olmadığı belli niye muhatap alıyorsun onuda anlamış değilim

44Malatya
14 Kasım 2017, 22:41
Adamın almancası çok kötü bence bu işe hiç girme.

guesswhosback
14 Kasım 2017, 22:43
Ben vazgecmeyi göze aldim, asiri sekilde süpheleniyorum zaten de babam israrliyor bakalim, gidelim diye. Öyle degildir, belki iyi birisidir, gideriz eger telefon arayip bizi yönlendirmek istiyorlarsa ozaman vazgeceriz diyor... nasil gitmemeye ikna edebilirim simdi ben? Ortada kaldim.. normal fiyatindan 1.000 -1.500 € daha ucuzaydi araba ve asiri ucuz olmadigi icin gercek bir ilan olabilir sandim... sonucta kimse birsey hediye vermez 50.000 € luk arabayi 35.000 €ya alma konusu degil ya..

hOrOz
14 Kasım 2017, 22:44
Adamın almancası çok kötü bence bu işe hiç girme.

Bu zamanda kim kime bedavaya veriyor..
Uygunsuz bir şey yazacaktım ama anlamışınızdır
Gitmeyi düşünmek bile abesle iştigal.
Hocam 35bin € fazlalığınız varsa bana verin ölesiye kadar dua ederim size

44Malatya
14 Kasım 2017, 22:53
Şimdiden bilmediğimiz, tanımadığımız kişiye dolandırıcı ünvanı veriyoruz, belki de öyle değildir.

Ama bu dolandırıcılar yeni yeni yöntemlerle ummadığın oyunlar oynuyorlar. Birbirinizi hiç görmeseniz daha iyi

guesswhosback
14 Kasım 2017, 22:58
Şimdiden bilmediğimiz, tanımadığımız kişiye dolandırıcı ünvanı veriyoruz, belki de öyle değildir.

Ama bu dolandırıcılar yeni yeni yöntemlerle ummadığın oyunlar oynuyorlar. Birbirinizi hiç görmeseniz daha iyi

Aynen bir yandan önyargili olmak istemem ama diger yandan da dolandirici olmayip da ney olacaklar...
ben yarin polise gidip bu meseleyi anlatacagim ondan sonra tipa tip ayni olaylar taninmis mi diye soracagim, degilse onlarda benim ile beraber arabaya bakmaya gelirler diye düsünüyorum. ( cevrede olup bitenlere bakarlar belki.. freund und helferlarya... :D )

hOrOz
14 Kasım 2017, 23:11
Aynen bir yandan önyargili olmak istemem ama diger yandan da dolandirici olmayip da ney olacaklar...
ben yarin polise gidip bu meseleyi anlatacagim ondan sonra tipa tip ayni olaylar taninmis mi diye soracagim, degilse onlarda benim ile beraber arabaya bakmaya gelirler diye düsünüyorum. ( cevrede olup bitenlere bakarlar belki.. freund und helferlarya... :D )

Hocam polis bir olay olmadan olaya bakmaz sadece şüphe üzerine işlem yapmazlar.
Olayın faal olması gerekki polis el koyabilir..
Sırf sen şüphelendiğin için polis kılını bile kıpırtdatmaz

Prens-66
14 Kasım 2017, 23:20
Adam açık şekilde görüşelim diyor, Garantili olsun diye DEKRA'yı seçmiş, neden huylanıyorsun?

Sana zorla al demiyor, işine gelir ise alırsın.

Diğer dolandırıcılar gibi ön yatırım istemiyor felan..

3 kişi gidiyorsunuz. kapı gibi DEKRA, Adamla Şahsı görüşme, daha ne isterim ben!?

hOrOz
14 Kasım 2017, 23:34
Ben size eniştemin başından geçen bir olayı anlatayım.
Enişte Giengen de oturur zamanın da fırını vardı neyse varlıklı biriydi.
Bir zaman Mercedes Cabrio almaya kalktı.
Avusturya da bir tane uygun fiyata buldu ve aldı.
Araba Almanya da açıldı.
Bu arada kendisi kansere yakalandı..
Bir gün yolda giderken polis kontrolüne takılıyor
Kağıtları kontrol ediyorlar araba çalıntı çıkıyor.
Polis el koyuyor.. Mahkeme filan arabayı geri alıyor
Ama bu seferde Finanzamt çok yüksek miktarda vergi istiyor oda parayı verme istemiyor..
Araba Ogün bugündür garajda duruyor.
Sanırım bir 10 sene oldu..
Mercedes halen garajda duruyor

Bende ilk duyduğumda inanmadım ama gerçek

Prens-66
14 Kasım 2017, 23:53
Sadece Avusturya veya İsviçre bu tür olayların yapıldığı yerle sınırlı değil, buralarda ne oluyor ne bitiyor görüyoruz.

Bazı Evler rant'ın altında satılırken, kimse kuşku duymuyor ama Arabaya gelince bit yeniği aranır, türlü olayların ve sorunların olduğunu biliyoruz ama aynı an, güvenirli ve iyi niyetli İnsanları aynı kefeye koyuyoruz...

Madem Araba Isviçre'de, ucuz bulup, arayan ve mesaj yazan kim?

Böyle durumlarda sade Almanya veya yaşadığı çevrede arasın, kimse mağdurda olmaz, şüphe'de duymaz..

guesswhosback
15 Kasım 2017, 01:38
Arkadaslar Email posta kutuma baktim ve bu mesaji gördüm:

https://abload.de/img/5cmktr.png (http://abload.de/image.php?img=5cmktr.png)

Simdi burada istedigi:
onun esi isvicreden almanyada bulusmak istedigimiz sehirdeki postbanka geldtransfer yapacakmis ve gebühr olarak 75€ tutacakmis. O göndermis oldugu parada sadece o göndermis oldugu sehirden alinabilirmis. Bos bosuna almanyaya gelmemek icin yani isini garantiye almak istiyor. O para gönderildikten sonra banada kanit olarak bir resim atacakmis ve bendende aynisini istiyor, yani benim cevremden bir kisi 1.500€yu oradaki bankaya benim adimin üzerine yatiracakmis ve bende ona gönderecekmissim o quittung'u kanit olarak. Arabayi satin alma takdirindede parayi beraber almaya gidecekmisiz, yani 1.500€u bankadan ve diger parayida nakit olarak getirmemi istiyor. ( arabanin fiyati bu arada ~3500vhb ) O 75€ Gebühreni bana bulusmamizda geri verecekmis... ve asagida belirtmis oldugu gibi Reisepassinida gönderdi adam. Reisepassdaki dogum tarihi, isim fln dogru, yani ilk mail'de dedigi gibi.

Dolandiricilar ama isterse Reisepass'ida sahte olarak cikarirlar, Ausweislarida sahte olarak cikarirlar. Adamin gelmesi icin benden para istedigini sandim ama onuda yapmak istemiyor, sadece emin olmak icin öyle bir yöntem düsünmüs. Böyle birsey olur mu ki? Parayi buradan bir sehire göndermek ve daha sonra sadece parayi oradan yine alabilmek gibi birsey var mi? Adamin almancasi bozuk ama eger böyle bir yöntem var ise ozaman yinede bir yandan anlasilir gibi.. 700Km az degil. Simdi hadi diyelim kabul ettim, parayi gönderdim, dolandirma sahnesi nezaman cikabilir? Fikirlerinizi yazarsaniz sevinirim.

Bu arada: Yarin polise gidip sormak istiyorum. Arabanin plakasi var bende ama araba gercekten o adamin ismine mi yazili yoksa baska birisinin arabasi mi diye bir sormak istiyorum.. Datenschutz diyip vermemezlik yaparmi polis yoksa en azindan evet veya hayir diyebilirmi? Sonucta bir Kazigi önlemis olur böylelikle. Ilk defa yasiyorum, dolandirici, dolandirici diyorum ondan sonra böyle birseyle karsilasiyorum.. garip ya.

TipiTip
15 Kasım 2017, 01:43
Uzatmaya gerek York

Bu yöntem eski bayat bir yöntem

100% degil 1000% sahtekarlik !!!

Senin gibi haftada 10 kisiyi keklese 750 Euro

Ayda 3000 Euro

Yillardir bu yolla milleti dolandirdilar

Eskiden Danimarkaliyim die Mail atardilar

Üzerine durma kapa olayi bitsin !!!

guesswhosback
15 Kasım 2017, 01:46
Sagol yorumun icin kardesim, ama yöntemin neresi yanlis? Daha önce hic tanimadigim birsey ve o yüzden bir aydinlatsan güzel olur, sonucta o sahisa para göndermiyorum. Cevremdeki bir insan ( mesela esim ) BANA parayi gönderiyor ve o arabayi satan sahisinda esi ONA para gönderiyor. Ben birsey anlamadim...

TipiTip
15 Kasım 2017, 01:48
Sagol yorumun icin kardesim, ama yöntemin neresi yanlis? Daha önce hic tanimadigim birsey ve o yüzden bir aydinlatsan güzel olur, sonucta o sahisa para göndermiyorum. Cevremdeki bir insan ( mesela esim ) BANA parayi gönderiyor ve o arabayi satan sahisinda esi ONA para gönderiyor. Ben birsey anlamadim...

Gönder o zaman

Fiyat uygun al arabayi !!

aksarayli
15 Kasım 2017, 01:49
Bence parayi sana gönderdip seni saglama alacak,mecbur birakacak gelmeye bu arada bence baska maddi olarak istekleri de olacak parayi havele ettirip.Para felan gönderme seni adim adim tuzaga cekiyor.

aksarayli
15 Kasım 2017, 01:50
senin gidecegin yer uzak mi?

TipiTip
15 Kasım 2017, 01:55
https://www.welt.de/finanzen/verbraucher/article108298099/Die-miese-Masche-beim-Autokauf-im-Internet.html

https://www.autokauf.org/betrug-autoverkauf

https://www.google.de/search?client=tablet-android-alcatel&biw=800&bih=500&ei=QIELWrK3A6ub6ATarIuADA&q=trickbetrüger+autoverkauf+überweisung&oq=betrug+autokauf+schweiz&gs_l=mobile-gws-serp.1.0.0i71k1l5.0.0.0.13673.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0 ....0...1..64.mobile-gws-serp..1.0.0....127.uuUKXcLO_is

Ben sana birsey diyeyim mi

Sen kaziklanmak icin yalvariyorsun

Sana ne derlerse desinler senin gözün dönmüs

Samimi söylüyorum Burda yazilanlar sein ilgilendirmiyor

Adamin dedigini yap !!!

Sonrada buraya gel konu AC , dolandirildim diye !!

guesswhosback
15 Kasım 2017, 01:55
Bence parayi sana gönderdip seni saglama alacak,mecbur birakacak gelmeye bu arada bence baska maddi olarak istekleri de olacak parayi havele ettirip.Para felan gönderme seni adim adim tuzaga cekiyor.

hmm, yani bana o para gönderildiginde adam 100% gelecegimi ve arabayi istedigimi, arabaya bagli oldugumu görüyor ve daha sonra "gelemiyorum su bu oldu, bana xxxx€ fisekleyebilirmisin" mi diyecegini düsünüyorsun? Olabilir, gayet mantikli..

aksarayli
15 Kasım 2017, 01:56
hmm, yani bana o para gönderildiginde adam 100% gelecegimi ve arabayi istedigimi, arabaya bagli oldugumu görüyor ve daha sonra "gelemiyorum su bu oldu, bana xxxx€ fisekleyebilirmisin" mi diyecegini düsünüyorsun? Olabilir, gayet mantikli..

Aynen öyle

guesswhosback
15 Kasım 2017, 02:01
https://www.welt.de/finanzen/verbraucher/article108298099/Die-miese-Masche-beim-Autokauf-im-Internet.html

https://www.autokauf.org/betrug-autoverkauf

https://www.google.de/search?client=tablet-android-alcatel&biw=800&bih=500&ei=QIELWrK3A6ub6ATarIuADA&q=trickbetrüger+autoverkauf+überweisung&oq=betrug+autokauf+schweiz&gs_l=mobile-gws-serp.1.0.0i71k1l5.0.0.0.13673.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0 ....0...1..64.mobile-gws-serp..1.0.0....127.uuUKXcLO_is

Ben sana birsey diyeyim mi

Sen kaziklanmak icin yalvariyorsun

Sana ne derlerse desinler senin gözün dönmüs

Samimi söylüyorum Burda yazilanlar sein ilgilendirmiyor

Adamin dedigini yap !!!

Sonrada buraya gel konu AC , dolandirildim diye !!

Kardesim seni anliyorum tabi, burada yazilanlarin hepsini okuyorum ve kendimde süpheli oldugumu bircok kez belirttim. Senin göndermis oldugun linker sadece "Vorverkauf" üzeri üstelik araba uzak bir yerde diye yaziyor. Benim buldugum araba 30kilometre uzakta ( adam bunu daha önce yazmisti, araba almanyada ve kendisi isvicrede ) ve benden para pul - simdilik - istemedi. Yani Exportwagen fln degil, ben arabayi almasam bile en azindan dolandiricilarin yöntemlerinin cogunun yaninda bir yöntemi daha tanimak istiyorum ki bir daha buna benzer bir olay oldugunda baska kisileri uyariyim diye. Mecbur arabayi alacagim diye birsey yok, en azindan yöntemi anlamak istiyorum..

Putkiran
15 Kasım 2017, 02:18
Bun benzer bi olayda benim başıma gelmişti. Adam danimarkada olduğunu yazmıştı. Foto gönderdi yaşlı bi çift. Uzatmicam, en sonunda adam belli bi konto ya bi miktar para yatırmami söyleyince dolandırıcı olduğunu anladım. Bi daha da cevap yazmamıştım..

MEGAbond
15 Kasım 2017, 04:11
Bun benzer bi olayda benim başıma gelmişti. Adam danimarkada olduğunu yazmıştı. Foto gönderdi yaşlı bi çift. Uzatmicam, en sonunda adam belli bi konto ya bi miktar para yatırmami söyleyince dolandırıcı olduğunu anladım. Bi daha da cevap yazmamıştım..

aynisida benim basima gelmisti yürü git len dedim.;)

bey_tu
15 Kasım 2017, 05:40
aynisida benim basima gelmisti yürü git len dedim.;)

Eski beceriksizler biipte islenen konunun aynisi sanki.

MEGAbond
15 Kasım 2017, 05:49
Eski beceriksizler biipte islenen konunun aynisi sanki.

ustam benim jeton parasütle iniyor,,,biipte derken neyi kast ettigini anliyamadim,,tahmin yürütürsem ,,heralde eski beceriksizler böyle bir konu i$lenmisti , ayni filmi tekrar mi izliyoruz demek istiyorsun yoksa,,,$ayet onu kast ediyorsan,,,o zamanlar benim gözümden kacmis o konu heralde ?

bey_tu
15 Kasım 2017, 05:53
evet buna benzer bir konu acilmisti beceriksizler biiiip te.

Selam
15 Kasım 2017, 09:50
@guesswhosback

sen hemen simdi parayi yolla. Hazir ona yollamisken banada biraz yolla.

Bu konu üzerine 39 mesaj yazilmis ve hala dolandiricimi yoksa degilmi diye konusuluyor. Daha ne olsunki herkes "Evet, bu iste sahtekarlik var" diye hemfikir olsun?

Yolla kardesim yolla, cok paran varsa banada yolla, türkiyedeki adanali kör biloyada yolla. herkese yolla. Istemiyerekde olsa hayirli bir is yapmis olursun.

Yigido
15 Kasım 2017, 12:03
Abi dolandirici baska aciklamasi yok. Adamlar bu isi meslek edinmisler. Bana ve cevremdeki cok insana boyle mailler geldi.

hope41
15 Kasım 2017, 23:35
Adam dolandirici, acik ve net :)

Bende iki sene önce araba ararken degisik bir iki tipe denk geldim, genelde mail ile kontaga gecerler ve hep yurt disinda olurlar :)

Hic bulasma, babanada beceriksizler ailesinin selamini söyle ;-)

Prens-66
15 Kasım 2017, 23:39
İnanın şok oldum ve iş bitti , güzel bir alışveriş olur dedim, yalan yok!

Demek ki, mesajların sonunu beklemek en mantıklısıdır..Hayırlısı bu imiş, ve Nasip olamaz.

Araba işi biraz zor işlerdir, Güvenli ve Güvensiz satıcılar mutlaka olur, Hayırlısı ile Araba bulursun, Temiz olsun üç beş kuruş fazla olsun.

sswiss
16 Kasım 2017, 11:28
Selam arkadaslar,

ben iki gün önce bir araba bulmustum mobile.de'de ve telefonu aramistim fakat mailbox doluydu ve telefonu kapaliydi.
Arabanin fiyati cok uygun oldugu icin belki cok kisi aramistir diye düsündüm ve pes etmeden önce bir tanede mesaj birakiyim dedim.
Mail gönderdim o sahis'a ve daha sonra bana SMS'den geri dönüs yapti fakat Numarasi galiba o internet'de bedava SMS gönderme servislerine ait.
Her neyse... Adam benim ona Email atmami istedi ve mail adresini yazdi bende ona email ile ulasmaya denedim. Bu sefer adam ismini fln söyledi, arabanin üzerine bilgiler verdi ve kendisinin isvicrede kaldigini fakat arabanin almanyada oldugunu belirtti. Almanyada adamin bir tane evi varmis ve arabayi garajinda bekletiyormus.. Isvicreye arabayi yazdirmamasinin sebebinin vergiler vs. oldugunu söyledi. Ondan sonra bulusmak icin bir termin verdi ve isvicreden sirf arabayi satmak icin almanyaya gelecegini söyledi ( 6-7saatlik yol ). Biraz önce adam hanimiyla cekilmis oldugu resimi atti ki o termine vardigimda taniyim adami diye. ( ihtiyar adam )
Adam ile dekranin önünde bulusacakmisiz ve arabayi test ettircekmis ( kendisi cok iddali ve arabanin hicbir problemi olmadigini bircok kez belirtmisti ve dekranin önünde termin yapmayi o kendisi tercih etti, ben birsey demedim ). Eger araba problemsiz cikarsa o testden o arabayi almak istiyorum ( kilometre, tüv, fiyat fln. hersey cok uygun ) Termini yaptiktan sonra arabayi Mobile.de'den cekti. Arabayi dekra'dan sonra eve sürebilirim ( onun kennzeichenleri takili olacak ). Adam dediki: Kurzzeitkennzeichen getirebilirsiniz fakat aufwendig olur ve o yüzden benimkiler ile sürebilirsiniz sizin sehirinize kadar ve daha sonra orada abmelden edersiniz. Kaufvertrag olarak ADAC'nin Formularini önerdi ve benim icin ok'mi degil mi onu ögrenmek istedi. ADAC Kaufvertrag olur dedim bende.. simdi bir yandan sabirsizlikla diger yandanda süpeli o termini bekliyorum. Birtane alman telefon numarasi birakti itibarata gecebilmem icin ( mobilede yazan numara degil ) Son olarak sadece benim icin almanyaya gelecegini belirtti ve benim mutlaka gelmemi istiyor. Bende mesaj attim tabii ki gelebilirim diye.

Es ist einfach zu schön um wahr zu sein.. adam yani sehr zuvorkommend, nasil degerlendirecegimi hic bilmiyorum. Simdi adamin sakladiklarimi var, dolandiricimi fln bilmiyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor, nasil birseyle karsilasabilirim? Öyle "iyi" insanlar daha kaldi mi? Adamin yazmis oldugu Email'de ki almanca biraz degisik. Yani kelimelerin hepsi dogru ( Groß- & Kleinschreibung fln. ) ama cümle kurmasi biraz Google Übersetzer / Translator'ya benziyor, yani kelimeler dogru ama cümleler bazen bozuk bozuk. Isvicrede kaldigindan dolayi öyledir diyecegim ama oda olmaz.. sonucta onlarda normal yaziyor ve adamin burada evi var. Adam isvicrede oturuyor ama arabasi neden almanyada daha angemeldet.. hic bir fikrim yok.

Eger simdiye kadar okuduysaniz cok tesekkür ederim. Ben simdiye kadar böyle bir olayla karsilasmadim, belki yardiminiz dokunabilir diye burada paylasmak istedim. Umarim hersey güzel olup biter... 24edq50

[[ Adamin göndermis oldugu resmini fln Google üzeri tarattim, ama birsey bulamadim, yani baska bir siteden alinti resim olmadigi kesin. Araba resimlerinide tarattim, onlarida baska bir yerde bulamadim, yani dogru diye düsünüyorum. Kendimden hicbir bilgi vermedim, sadece isim + soyismimi ve handynr.mi biliyor. ]]

Hahhahhahahahahahah
özür dilerim ama sesli güldüm,usta bu olayi aklindan cikar ,unut.
O alcak kisi halen taktik degistirmemismi,bu satici ile ben 4 veya 5 yil önce karsilastim,hatta forumda buna benzer bir konuda yine anlatmistim.

adam ayni taktigi banada yapti ancak ilan verdigi sayfada arabanin plakasi görünüyordu bende Trafikten plakanin kime ait oldugunu ögrendim ve arabanin sahibini aradim .Sordum, arabayi adam sinirlendi ve dedi ya günde 10 veya 15 kisi arayor beni ,peki dedim bu araba sizin mi,adam evet dedi kizimin arabasi ve satiyoruz dedi sonra dedim fiyati 4.800 frank mi dedim adam hayir dedi 15.600 frank dedi .Gercektende arabanin degeri 15 bin ila 17 bin frank arasinda olmasi lazimdi.

kisaca adama mail yaz ve dümdüz sülalesine say gitsin

fuk_18
16 Kasım 2017, 11:33
500 euro kar etcem bu kadar sikitniya girmek degermi ya git yakinindan biryerden al ayni arabayi ama adamin handler olsun autohaus olsun 500 cok ver kafan yerinde olsun macera ariyorsun zorla buna anlatmaya calisiyor herkez burda sana araba isi parayi verisin arabayi alirsin yok oraya gel buraya git kapora gönder hikaye burda

44Malatya
16 Kasım 2017, 11:54
adam ayni taktigi banada yapti ancak ilan verdigi sayfada arabanin plakasi görünüyordu bende Trafikten plakanin kime ait oldugunu ögrendim ve arabanin sahibini aradim .Sordum, arabayi adam sinirlendi ve dedi ya günde 10 veya 15 kisi arayor beni ,peki dedim bu araba sizin mi,adam evet dedi kizimin arabasi ve satiyoruz dedi sonra dedim fiyati 4.800 frank mi dedim adam hayir dedi 15.600 frank dedi .Gercektende arabanin degeri 15 bin ila 17 bin frank arasinda olmasi lazimdi.

kisaca adama mail yaz ve dümdüz sülalesine say gitsin
Privatperson olarak polisden bir başkasının bilgilerini nasıl alıyorsun?

guesswhosback
17 Kasım 2017, 02:43
500 euro kar etcem bu kadar sikitniya girmek degermi ya git yakinindan biryerden al ayni arabayi ama adamin handler olsun autohaus olsun 500 cok ver kafan yerinde olsun macera ariyorsun zorla buna anlatmaya calisiyor herkez burda sana araba isi parayi verisin arabayi alirsin yok oraya gel buraya git kapora gönder hikaye burda

Kardesim, daha önce yazmis olduklarimi okumus olsaydin eger ozaman anlardin herseyi. Araba zaten 30Kilometre uzaklikta, sadece adam isvicrede oturuyormus ve almanyada evi varmis. Cuma günü zaten almanyaya arabanin oraya geleckmis, bulusalim diyor, satiyim diyor. Ama dolandirici oldugunu zaten anladim ve cevap vermedim, lütfen okumadan bos bos yazmayin :)

sswiss
18 Kasım 2017, 13:04
Privatperson olarak polisden bir başkasının bilgilerini nasıl alıyorsun?

Valla motorfahrzeugkontrolle yi aradim ve bu plakanin sahibini ögrenmek istiyorum dedim,bayan neden dedi.Bende internette bir ilan gördüm bu plaka takili olan arac satilik diye ve bu aracin sahibinin gercek olup olmadigini teyit etmek istiyorum dedim ve bana kisinin motorfahrzeugkontrolle de kayitli olan telefonunu verdiler.

ki simdilerde akilli telefonlarda bir app var oradan da plaka sorguluyorsun

sswiss
18 Kasım 2017, 13:08
Kardesim, daha önce yazmis olduklarimi okumus olsaydin eger ozaman anlardin herseyi. Araba zaten 30Kilometre uzaklikta, sadece adam isvicrede oturuyormus ve almanyada evi varmis. Cuma günü zaten almanyaya arabanin oraya geleckmis, bulusalim diyor, satiyim diyor. Ama dolandirici oldugunu zaten anladim ve cevap vermedim, lütfen okumadan bos bos yazmayin :)

Kardes cok acik ve secik dolandirici oldugu ortada ve bu sana yapilan taktigin 100% aynisini banada yapti sadece ülkeler degisik .bendeki araba isvicre plakali ve satan ingilterede bir ingiliz .isvicrede calisiyormus ve isinden ayrilmis ingiltereye dönmüs ayrica isvicre plakali araba ingilteredeymis bana tirla gönderecekmis.

sendeki olay nasil olacak biliyormusun.her ikiniz anlasmis olsaniz adam sana diyecek ok ben gelecem isvicreden arabanin yanina ancak yol uzak olunca ve senin kesin alip almiyacagini bilmedigim icin bana biraz kapora ön ödeme yap diyecek ,Haa iste olay burada günde 10 kisiden kapora ön ödeme alsa iyi para valla

Putkiran
18 Kasım 2017, 13:33
Valla motorfahrzeugkontrolle yi aradim ve bu plakanin sahibini ögrenmek istiyorum dedim,bayan neden dedi.Bende internette bir ilan gördüm bu plaka takili olan arac satilik diye ve bu aracin sahibinin gercek olup olmadigini teyit etmek istiyorum dedim ve bana kisinin motorfahrzeugkontrolle de kayitli olan telefonunu verdiler.

App´ in adı ne kardes...?

hOrOz
18 Kasım 2017, 13:47
App´ in adı ne kardes...?

konulara yorum yaparken yer durumunu belirtseniz iyı olur yoksa karışıklık oluyor

böyle bir şey Almanya da mümkün değil (Datenschutzgesetz) Swiss arkadaş İsviçre de oturuyor

ama kaza filan yaparsan buradan karşı tarafın bilgilerini öğrenebilirsin

https://www.gdv-dl.de/

44Malatya
18 Kasım 2017, 19:51

Hocam sonradan google amcaya sordum senin dediğin gibi tek İsviçre de oluyormuş.

Erol08
10 Aralık 2017, 18:46
isin sonunu merakla bekliyoruz, sonucu'da bizimle paylasirsin insallah

guesswhosback
12 Aralık 2017, 01:59
isin sonunu merakla bekliyoruz, sonucu'da bizimle paylasirsin insallah

Sonucu zaten belliydi, küfürleri bastim email üzeri, daha iyi anlasin diye birde ingilizceden yazdim ondan sonra bitti bu is :D

mr_koc_ac
13 Aralık 2017, 17:48
Ben okudum emailleri, adamin almancasi gayet düzgün idi???
Adamin dolandirici oldugu kesin kanitlandimi, yoksa süphe üzerine hareket ediptemi bastin küfürleri?