PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadaki Döner Ve Türkiye

belalimisa
12 Kasım 2017, 06:08
Selam arkadaşlar,
Benim merak ettiğim bir konu var. Bizim burda Alnanya Bayern tarafında Dönerler genellikle Hindi etinde yapılıyor, ve tabiki Dönerci"ye bağlı tadlarida mükemmel. Bu Dönerlerin icinde soganiydi sarımsaklı yoğurdu tomatesi mısırı felan derken ortaya güzel bir lezzet çıkıyor.
Burda merak ettiğim şey ise, ben bu Almanyada yapılan gibi Dönerciyi Türkiyemizde hic görmedim, acaba benmi hic denk gelmedim, yoksa Türkiyemizdende yapiyorlarmi. Ben Genelde Kayseride kalıyorum orda kesin yok yani . Döner istediğimizde , dürüm şeklinde birşey getiriyorlar , içinde hic sarimsakli yoğurt filan yok.

Demem oki hic bir arkadaşın aklına gelmiyormu acaba , Turkiyede aynı burdaki yapılan bir Döner gibi Dönerci acsak.
Tabi bizim butdaki türkler sever Döneri, turkiyeye yaşayan vatandaş tadını nasıl bulur.
Misal kaynanam buraya Almanyaya misafir geldiğinde yedirdigimiz Döneri kesinlikle beğenmedi bu ney böyle dedi.

Birde şu konuya acik getireyim , ben Augsburg/Gersthofen kaliyorum burdaki Dönerleri süper. Misal Berline gittim araç almak icin ordaki Döneri yiyemedim tad denen birşey yoktu. Köln ve Hamburgda gittim oralara burdaki tadı oralardada bulamadım.
Şimdi kesin diyeceksiniz bu arkadaş turkiyede dönerci açmaya düşünüyor, hic öyle düsünmeyin döner kesmesini bilene bilmem😀. Bendeki sadece merak, kusura kalmayın şimdi sizleride biraz istahlandirdiysam , yazarken bile benim karnım açıktı 😁

clon
12 Kasım 2017, 08:58
Herekesin damak tadi baska ama
Burda yapilip satilan döneri Türkiyede yiyeceklerini sanmiyorum
Mübarek cöplük gibi icinde yok yok Domatesinden peynirinie kadar
Adamin suratina atarlar öyle döneri

Türkiyede Döner yiyen insan burdaki Döneri yemez ,maalesef mecburiyetten yiyoruz

gamberoglu2000
12 Kasım 2017, 09:10
o halde konuya turkiyede et kac lira? burda kac lira? burdan basliyalim,turkiyede et pahali oldugu icin icinde ya yag yada havucmus patatesmis eti keserken buda zaten et diye bildigin sey aslinda kasapta degil manavda satilan seyler sonra icine yagurdu yada gemuseyi koydularmi yogurtlu sebze yiyorsun zaten buraya kadar tamam,simdi ikinci raunduna gecelim burdaki gibi doneri turkiyede yapmak mumkunmu evet mumkun burdaki soru bu olmamali aslinda burdaki kalite olsa kac kisiye satabilir donerci donerini.Bunun maliyeti o kadar yukselirki normal sattigi fiyatin 2-3 katina cikar kim alir bunu? sen zengine acmiyorsun bunu orta direk almasi gerek onun icin ucuzu nasil yapilir?yukarda yazdigim gibi yag sebze bunlar ana maddesi et diye adi gecen sey mercekle arasan zor bulursun icinde ordaki insanin begenmeme durumu eti bizim yedigimiz turde tuketmiyorlar turkiyede dikkat ettinmi hic ellerinde yemeklerle sokakta insan gormessin burdaki gibi cogunlugu ya saticinin onune oturur yer yada lokantanin icinde yer oysa burda kendin goruyorsun insanlar ellerinde yiyecekle saga sola yururler farkimiz bu turkiyeden.Burdakiler her halukarda yiyecek icecek standart bir comfor var turkiyede ise kar amacli az masraf cok kãr etme var buda hileyi hurdayi one cikariyor 2-3 liraya lahmacun doner satiyorlar nasil oluyor diye dusunmek gerek degilmi?

Meak
12 Kasım 2017, 14:08
:) sanki kimsenin aklina gelmedimi saniyorsun, bir arkadas istanbulun en islek yerinde acdi bir sene icinde iflas etti, yukarda arkadaslarin belirtigi gibi durum yani..

belalimisa
12 Kasım 2017, 14:25
@gamberoğluya@ hak verdim , doğruları yazmış. Bende merak ediyordum neden yok diye.

fuk_18
12 Kasım 2017, 15:16
bende bayernde diyorumki adam gibi restorant yok augsburgda bir erciyesden baska eli ayagi düzgün bir yer yok. ben döner hic yemem yemedimde, genelde adana seviyorum, onuda erciyesde yerim zaman zaman ama NRW gittigimde kölnde Keup str.de asamali konak var orda yedigim lahmacunu adanadayi yemedim simdiye kadar hic biryerde ikinci olarak essende altendorfer de asil urfa ve bochumda Has urfa cok lezetli yerler ben her gittigimde NRW ye ayda 1 kere ugramadan gelmem buralara bana göre Bayernde Türk restoranti yok duzgun

@gamberoğluya@ hak verdim , doğruları yazmış. Bende merak ediyordum neden yok diye.

resadiyeli
12 Kasım 2017, 15:30
selam,Stuttgart da BEYKEBAB var königstr de bence süper tadi var.Ben severek yiyiyorum.Digerleri cok yagli ve tuzlu ,Ama BEYKEBAB STUTGARTTA TEK

TipiTip
12 Kasım 2017, 15:38
bende bayernde diyorumki adam gibi restorant yok augsburgda bir erciyesden baska eli ayagi düzgün bir yer yok. ben döner hic yemem yemedimde, genelde adana seviyorum, onuda erciyesde yerim zaman zaman ama NRW gittigimde kölnde Keup str.de asamali konak var orda yedigim lahmacunu adanadayi yemedim simdiye kadar hic biryerde ikinci olarak essende altendorfer de asil urfa ve bochumda Has urfa cok lezetli yerler ben her gittigimde NRW ye ayda 1 kere ugramadan gelmem buralara bana göre Bayernde Türk restoranti yok duzgun

Hem Essen hemde Bochum sehrindeki ikiside dandik yerler

Döner yemedim yememde diyorsun

Inanmiyorum !!!

Adana yerim diyorsun ,

iyide adanin icinde ne var ??

Nekadar kalitesiz kalinti et varsa genellikle Adana icin kullanilir

Ver terbiyesini sür mangala olay bitti

Seninkisi yazmak icin yazmis oluyor usta

Sanki Adana Bonfileden Biftekten Antrikottan yapiliyor

NRW cok gelen bilen birisi

Duisburg Ali Baba ve Recklinghausen Öz Bogazicin Grill ezgecmemeli bilmeli

Bunlari listesine almiyorsa Lezzet tanimiyordur

ultrazrail
12 Kasım 2017, 16:18
Selam belalimisa, Berlinde bir sokakda 7-8 Dönerci bulabilirsin sen muhakkak en dandik dönerciye denk gelmisindir hemen hepsini kötüleme.
Berlinde birkac dönerci var yemede yaninda yat derler ya o hesapdan ama dedigim gibi sen tabiki yabancisi oldugun icin kötüsüne denk gelmissindir.
Kaplan Döner, Balli Döner ki bunlarin birkac Döner Stand lari vardir hepsi ayni kalitede birde ufak dönerciler vardir insider olanlar bilir onlarda harikadir. Saygilar Selamlar

belalimisa
12 Kasım 2017, 19:37
Yok estafurlah kötüledigim yok , sadece damak tadları hoşuma gitmedi. Belkim sizin dediğiniz gibi ben iyi yapan yere denk gelmemisimdir.
Neyseki herkes bir şekilde gemisini yürütüyor .
Benim bilmek istediğim sadece neden Türkiyede yapmiyorlar diye.

gamberoglu2000
12 Kasım 2017, 20:47
kisa bir sey anlatayim niye nasil neden meselesine benim kayincolar bodrumda su dukkanlari var 1.70 su satiyorlardi burdan su satin alanlar orta direkler hatta daha alt durumdakiler kendim sahit oldum bu konuya oturuyoruz dukkanda gelen giden adamlar cok pahali su filan sikayet eden edene ayni andada baska dukkanlarda ayni suyu 2.30 civarinda satiyorlar kayinco alindiris bile etmiyor alismislar sikayet eden edene sonrasinda bir bayan geldi benim eve iki damacana birakin dedi tamam dediler biraktilar bir gun sonra otururken tekrar ayni kadin gene geldi iki tane daha istedi bende kayincoya bunlar kalabalikmiki bu kadar suyu ne yapiyor bukadin dedim oda dondu eniste bu kadin ne yapiyor bu suyu biliyonmu dedi ne yapiyor dedim kadin megerse ciceklerini hayvanlarini bu suyla besliyormus bahcesindeki agaca bile bu suyu kullaniyor bu kadin dedi sasirdim kaldim.Simdi arkadaslar bir dusunun birileri geliyor pahaliliktan soz ediyor oburu geliyor kedisine kopegine bitkilerine ayni suyu kullaniyor yanj diyecegim insanlarla ugrasmak gonullerini hos etmek cok zor hele hele turkiyede dahada zor uc kurus para veriyor adamlarin kaprislerinden gecilmiyor.

mxm
12 Kasım 2017, 23:40
Meslegim geregi cesitli yerlerde calistigim icin benim gözlenledigim sey, 100 dönerciden ancak 5 tanesi bu isi becerebiliyor, digerlerinin yarisi normal bir döner yapiyor, geri kalaninda ise genelde döneri yarisina kadar yiyip atmisimdir.

Hele ki dönerin atesini kapatan bir dönerciye rastlarsaniz kesinlikle oradan bir sey yemeyin.
Türkiye´deki döner oranin damak tadina uygun yapiliyor, o yüzden buradaki döneri orada satabilmek, insanlari bu lezzete alistirmadan mümkün degil. Oradaki veya buradaki daha iyi demek bu acidan yanlis olur.

fuk_18
13 Kasım 2017, 01:05
ya abicim 50 yasinda adamsin babamla yasitsin ben neden bu konuda yalan söyleyim benim damak tadima o iki yerde yedigim yemekler yatti ordan yiyorum senin dedigin yerleri bilmiyorum kimsede söylemedi birdaki gidisimde dedigin yerlerede ugrucam ama gercekten döner yemiyorum hic yemedim de, yazmamim amacida dedigin gibi laf olsun diye yazdim konu sahibi bana cok yakin o yuzden yani

Hem Essen hemde Bochum sehrindeki ikiside dandik yerler

Döner yemedim yememde diyorsun

Inanmiyorum !!!

Adana yerim diyorsun ,

iyide adanin icinde ne var ??

Nekadar kalitesiz kalinti et varsa genellikle Adana icin kullanilir

Ver terbiyesini sür mangala olay bitti

Seninkisi yazmak icin yazmis oluyor usta

Sanki Adana Bonfileden Biftekten Antrikottan yapiliyor

NRW cok gelen bilen birisi

Duisburg Ali Baba ve Recklinghausen Öz Bogazicin Grill ezgecmemeli bilmeli

Bunlari listesine almiyorsa Lezzet tanimiyordur

hOrOz
13 Kasım 2017, 01:10
Zevkler ve renkler tartışılmaz

Damak konusu da öyledir herkes aynı heryerden aynı lezzeti alamaz .. mecburiyeti de yoktur

birinin şahane dedigi öbür kişi için kötü olabilir ....

mesela biri Nusr-et süper bir er der öbür kişi köşedeki köfteciyi sever trcih eder

bazen ben bile hanımla tartışıyorum .. benim gitmek istediğim yeri o beğenmiyor onunkini ben

bence en güzel yer kişinin nerede haz ve lezzet alabiliyorsa orasıdır

belalimisa
13 Kasım 2017, 03:40
Tek şaşırdığım birşey var burda Augsburg "da Döner fiyatlari 4.00 € ile 4.50€ dir. Ama bir dönerci gördüm Augsburg"da adam 2.00€ satiyor. Şahsen biz orda almiyoruz . fazla ucuz olduğu icin , içimiz rahat etmiyor.
Amma lakin bu dönercide yaklaşık 5 seneden belli işletiyor ayni fiayatta.
Acaba bu kadar nasıl ucuza maal ediyor , demekki burdaki arkadaşların dedikleri doğru, bu işte cok hile yapan var.

clon
13 Kasım 2017, 08:05
ya abicim 50 yasinda adamsin babamla yasitsin ben neden bu konuda yalan söyleyim i

Bu güzelmis ;) ;)

yok yere Tartismaya gerek yok
Herkesin damak tadi baska

TipiTip
13 Kasım 2017, 22:34
ya abicim 50 yasinda adamsin babamla yasitsin ben neden bu konuda yalan söyleyim benim damak tadima o iki yerde yedigim yemekler yatti ordan yiyorum senin dedigin yerleri bilmiyorum kimsede söylemedi birdaki gidisimde dedigin yerlerede ugrucam ama gercekten döner yemiyorum hic yemedim de, yazmamim amacida dedigin gibi laf olsun diye yazdim konu sahibi bana cok yakin o yuzden yani

Döneri sevmiyorsun hayatinda yememissin
nedenleride döner kötü kalitesis et vs vs vs

kalkip ADANA yiyorum deme

bunu dediginde yalanin ortaya cikiyor

Dönerdeki kullanilan et ile Adana icin kullanilan etin arasindaki fark nedir ???

Kalkip baska yemek ismi versen sorun yok

Ama Döneri Kötüleyipte Adanayi sevmek gercek disi

ikisindede en kalitesis en kötü etler kullaniliyor !!!!!!

benim senin Baban yasinda olmam ile konunun ne alakasi var ???

Osmanbey34
13 Kasım 2017, 23:37
her ülkenin damak tadı baska dir ve Rezeptur da baska oluyor.

bu döner olsun baska ürün olsun

en basit örnek fanta almanya da baska hollanda da baska
red Bull un dozu baska ülkelerde daha yüksek
cola ve milka cukulata da baska ve bu liste böyle devam eder...

en basit örnek Köln tarafında tantuni yedim. Mönchengladbach tarafında tantuni daha hic duymadım.

almanyada pizza sipariş vermek istersin 100 çeşit olur . italyada istersin 4 çeşit bulursun :)

bu konu böyle devam eder arabada olsun , ev konusunda olsun :)

kolay gelsin

Emo1980
14 Kasım 2017, 00:39
Beyler Döner yemek isteyen Duisburg`da Konya42, Hochfeld`de Mevlana`ya yada Walsum`da Römer Grill`e gitsin.

fuk_18
14 Kasım 2017, 01:57
ya abicim tanimiyorsun beni görmedin nasil yargiliyorsun yalan söylüyorsun diye. bu konuda neden yalan söyleyim. ve ben döner kalitesiz dedimmi hic ciktimi agzimdan döneri sevmiyorum sadece hicde yemedim konuyu neden bu kadar uzattin anlamadim, valla abi bu konuyu uzarsa daha fazla et yemeyi komple kesicem yani sogutcaksin beni etten :)

Döneri sevmiyorsun hayatinda yememissin
nedenleride döner kötü kalitesis et vs vs vs

kalkip ADANA yiyorum deme

bunu dediginde yalanin ortaya cikiyor

Dönerdeki kullanilan et ile Adana icin kullanilan etin arasindaki fark nedir ???

Kalkip baska yemek ismi versen sorun yok

Ama Döneri Kötüleyipte Adanayi sevmek gercek disi

ikisindede en kalitesis en kötü etler kullaniliyor !!!!!!

benim senin Baban yasinda olmam ile konunun ne alakasi var ???

TipiTip
14 Kasım 2017, 02:09
ya abicim tanimiyorsun beni görmedin nasil yargiliyorsun yalan söylüyorsun diye. bu konuda neden yalan söyleyim. ve ben döner kalitesiz dedimmi hic ciktimi agzimdan döneri sevmiyorum sadece hicde yemedim konuyu neden bu kadar uzattin anlamadim, valla abi bu konuyu uzarsa daha fazla et yemeyi komple kesicem yani sogutcaksin beni etten :)

Hic yemedigi birseyi insan neden sevmez ???

Ben buna takliyorum ve inanmiyorum hic yemedigine

OrLoW
14 Kasım 2017, 02:51
Almanyadaki döneri o karışımlı haliyle bu kadar güzel anlatıyorsan aklıma tek gelen şey almanyada doğmuş oldugundur .Herkezin damak tadı saygı duyarım..

Şimdi Türkiyede büyüyüpde almanyaya gelmiş birisi buradaki dönerleri beğenmez, istisnalar kaideyi bozmaz.. Türkiyeden gelmiş 100 kişiye sorsan çoğunluk hadi be buradakide dönermi der çıkar..

Eğri oturup doğru konuşmak var almanyada döner ustası bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.Adam türkiyede çobanlık yaparken almanyaya gelmiş aaa döner işinde para var diye hop bir dönerci daha ..Fabrikadan hazır kıyma sarmayı tak geç kakala geç

Türkiyede o bir meslek Dönerci Ahmet usta, mehmet usta var döner ustaları burada döner ustası diye birşey arama burada döner satanlar var işin gerçeği..Ha işi bilipde gelen yapanlar yokmu onlarda var tabiki ama çok çok azınlıkda...

Bizim Türk kültüründe özdeşleşmiş kalıplaşmış damak tadlarımız var, almanlar gibi her ( bo... afedersiniz ) birbirine karıştırıpda yemeyiz biz. Bir almana tatlı tuzlu karıştır koy önüne güzelmiş diye yer onu.Zaten o yüzdendirki döner satanlar işi almanların istediği gibi yapması...

Adam koca bir ekmeğin içine neredeyse 1 kiloya yakın döner dediğimiz eti koyup sonra içine ne bulduysa tıkıştırıyor yok çacıkdı salatasıydı daha bir sürü şey kaç para 4 Euro arkadaşım zaten karıştı o orada herşey onun dönerimi kaldıya ben hangi tadı alıcam yerken hepsini ez bulamac yap daha iyi...

Valla bizim memlekette gideceksin buradaki döner mekanının aynısını orada yapıcaksın, buradaki gibi çok çeşitli koyucaksın içine cacıkdı bilmem neydi lüx bir mekan açıcaksın ilk millet meraktan bir gelicekler bizim millet meraklıdır çünki mekanın gidişatını söyleyim 100% fazla dayanmaz iflas bayrağı...

Tabiki yine damak tadı herkezin kendi görüşü, gene fazlamı yazdım ben :) Kimisi kalıplaşmış benim gibi türk usulü sever kimiside yeni usul almanya şekli sever

Yigido
14 Kasım 2017, 04:26

Uzunköprü abicim bence cok sacma yorum yaziyorsun. Adam yemedigi birseyi neden sevmez kokusunu sevmez,tipini sevmez, ne bileyim sevmezde sevmez. Neyin pesindesin anlamadim insanlara yalanci diyorsun

belalimisa
14 Kasım 2017, 05:40
Neyseki arkadaşlarim kardeşlerim konu başka yerlere kaymaya başladı en iyisi burdan sonlandirak. Güzel bir sohbet güzel bir fikir oldu.

moonrise
14 Kasım 2017, 11:40
Arkadaslar döner yiyecekseniz Bursa'da yiyeceksiniz! (iskender)
Yogurtlu yogurtsuz, pideli pidesiz, üzerine yerken kizarmis tereyag dökülür, millet orda hep 1, 1.5 porsiyon ismarlar.:p

Burda kesinlikle tavuk veya hindi eti kullanilmaz.
(Kimse de tam olarak icinde ne oldugunu söylemez, parca etlerden, kuzu, dana vb. yaglari ile vs)

Iyi döner zaten kiymadan yapilmaz ama bu sekilde yapmayanda artik zor bulunur.:(

Avrupalialara özgü, daha begendikleri icin hindi etinden döner ortaya cikti.
(Tabii yapimi da daha ucuz, kazanci fazla)
Burda sürümün fazla olmasi lazim cünkü hindi, tavuk etleri cabuk bozulur!!!

fuk_18
14 Kasım 2017, 11:50
abicim daha acik konusayim sana o zaman ben hindi eti, balik eti , tavuk eti yemiyorum, et türü olarak yedigim sadece sucuk, salam , sosis , köfte , lahmacun , adana , baska da et yemiyorum bunlarda dana eti inek eti olmak zorunda evimede yukarda yazdiklarimdan balik hic girmez kokusu migdemi bulandiriyor, tavuk eti sadece salam alinir onuda cocuklar bazen yer ama genelde herseyi dana eti alirim ve normal kiyma yada biftek normal etde girmez ailece aramiyoruz sadece disarda yiyoruz yani kisacasi evde et yemiyoruz.

döner konusuda gercekten hic yemedim kokusu hosuma gitmiyor, adanada cok sevdigim bir yemek onuda firsat buldukca yerim, yogurtlu seviyorum genelde onuda söyleyim,

yani kisacasi yalan söylemiyorum bu konuda neden yesem yemedim diyeyim bu kadar basit birsey icin yalan söyleyip sizleri kandirayim

Romeo29
21 Kasım 2017, 20:26
Madem herkes mesaneden sallamis bende 20 seneye yakin Türk Restauranti da isletmis biri olarak bilgilerimi paylasayim.

Ilk önce bircok arkadasin da belirtmis oldugu gibi herkesin damak tadi degisiktir ve herkes yedigini baska algilar.
Size ilk tavsiyem eger hazir döner satiliyorsa alirken düsünün derim..Hazir Dönerle müessenin kendi imalati Döneri nasil ayirt edecegiz peki diyorsaniz Döner sisine bakin, eger döner sisi bir borunun icinden geciyorsa o döner hazir / Fabrikasiyon dönerdir.
Türkiye ile burada ki döner arasinda fark sadece ettin kalitesi /tadi acisindan degisik degildir. Döner ( yaprak döner )Türkiye de daha cok Dana ve kuyruk yagindan olusur , almanya da is daha cok hayvanin bütün vucudu kullanilir.Bir cok arkadasin yazmis oldugu gibi bütün artiklari kullanilmaz eger yaprak Döner ise.. Yaprak dönerde biz Dönercilerin kirinti dedigimiz döner takma sirasinda dönere alistigini formu vermek icin yapilan islem sonucu ortaya cikan kücük parcaciklardir.Bu yazdiklarim Yaprak Döner icin gecerlidir eger kiyma yada karisik Döner kullaniliyorsa disarinda da alinmis artik et kullanila bilinir Eger bir müesse kendi Dönerini takiyorsa o artik et kullanmaz cünkü kendi Dönerini kaliteyi tutturmak icin takiyordur ve kirinti et Dönerin kalitesini bozar.
Bu arada almanyada üretilip ic piyasaya ve dis ülkelere de pazarlanan Dönerleri göz özünde bulundurdugumuz zaman hic bir kirinti et ortaya cikmaz

Sizin artik / Kirinti et dediginiz daha cok Salam / Sosislerde oluyor..Salam sosis alirken icindekilere dikkat ederseniz " endüstiri Eti " yazar ve bu hayvanlarin normal sartlardan kullanilmayan etlerinin karisimidir.

Türkiye de etten sonra kullanilan tek baharak tuz,karabiber ve istege göre aci biberdir ve baska baharat kullanilmaz. Almanya daki dönerciler eger kendi Dönerlerini takiyorlarsa kullandiklari baharatlar büyük ihtimalle sunlardir :
Sogan tozu,sarimsak tozu,beyaz kara biber,tuz,kekik ,aci pul biber.Herkesin karisimi degismekle beraber ana Baharatlar bunlardir ama arada baska baharatlarda kullananlar yok degildir mesela cemen,sebze karisimi vs.

Almanya da yemis oldugumuz Döner mutasyona ugramis ve basli basina bir tad olmustur. Sizin tabi ki yememe ve yakininda gecmeme hakkiniz var ama insanlarin Emeklerini bilip bilmeden bu kadar kötülemeniz hic ama hic hos degil.
Eger sunulan kalite den memnun degilseniz bir daha gitmeyin o mekana veya buyurun en cesaret edip siz yer acip en mükemmel tadi ve kaliteyi yapin.
Bircok arkadas Dönerin icine konulan malzemelerden sikayet etmis. Hocam siz siparis verirken size nasil istediginiz soruluyor neden neyi isteyip istemediginizi söylemiyorsunuz? Kac senelik isletmeciyim ama hic kimseye zorla soganli veya yogurtlu döneri zorla satmadim ;)

OrLoW
21 Kasım 2017, 21:51
Madem herkes mesaneden sallamis bende 20 seneye yakin Türk Restauranti da isletmis biri olarak bilgilerimi paylasayim.

Ilk önce bircok arkadasin da belirtmis oldugu gibi herkesin damak tadi degisiktir ve herkes yedigini baska algilar.
Size ilk tavsiyem eger hazir döner satiliyorsa alirken düsünün derim..Hazir Dönerle müessenin kendi imalati Döneri nasil ayirt edecegiz peki diyorsaniz Döner sisine bakin, eger döner sisi bir borunun icinden geciyorsa o döner hazir / Fabrikasiyon dönerdir.
Türkiye ile burada ki döner arasinda fark sadece ettin kalitesi /tadi acisindan degisik degildir. Döner ( yaprak döner )Türkiye de daha cok Dana ve kuyruk yagindan olusur , almanya da is daha cok hayvanin bütün vucudu kullanilir.Bir cok arkadasin yazmis oldugu gibi bütün artiklari kullanilmaz eger yaprak Döner ise.. Yaprak dönerde biz Dönercilerin kirinti dedigimiz döner takma sirasinda dönere alistigini formu vermek icin yapilan islem sonucu ortaya cikan kücük parcaciklardir.Bu yazdiklarim Yaprak Döner icin gecerlidir eger kiyma yada karisik Döner kullaniliyorsa disarinda da alinmis artik et kullanila bilinir Eger bir müesse kendi Dönerini takiyorsa o artik et kullanmaz cünkü kendi Dönerini kaliteyi tutturmak icin takiyordur ve kirinti et Dönerin kalitesini bozar.
Bu arada almanyada üretilip ic piyasaya ve dis ülkelere de pazarlanan Dönerleri göz özünde bulundurdugumuz zaman hic bir kirinti et ortaya cikmaz

Sizin artik / Kirinti et dediginiz daha cok Salam / Sosislerde oluyor..Salam sosis alirken icindekilere dikkat ederseniz " endüstiri Eti " yazar ve bu hayvanlarin normal sartlardan kullanilmayan etlerinin karisimidir.

Türkiye de etten sonra kullanilan tek baharak tuz,karabiber ve istege göre aci biberdir ve baska baharat kullanilmaz. Almanya daki dönerciler eger kendi Dönerlerini takiyorlarsa kullandiklari baharatlar büyük ihtimalle sunlardir :
Sogan tozu,sarimsak tozu,beyaz kara biber,tuz,kekik ,aci pul biber.Herkesin karisimi degismekle beraber ana Baharatlar bunlardir ama arada baska baharatlarda kullananlar yok degildir mesela cemen,sebze karisimi vs.

Almanya da yemis oldugumuz Döner mutasyona ugramis ve basli basina bir tad olmustur. Sizin tabi ki yememe ve yakininda gecmeme hakkiniz var ama insanlarin Emeklerini bilip bilmeden bu kadar kötülemeniz hic ama hic hos degil.
Eger sunulan kalite den memnun degilseniz bir daha gitmeyin o mekana veya buyurun en cesaret edip siz yer acip en mükemmel tadi ve kaliteyi yapin.
Bircok arkadas Dönerin icine konulan malzemelerden sikayet etmis. Hocam siz siparis verirken size nasil istediginiz soruluyor neden neyi isteyip istemediginizi söylemiyorsunuz? Kac senelik isletmeciyim ama hic kimseye zorla soganli veya yogurtlu döneri zorla satmadim ;)

Arkadaşım, bu herkez mesaneden sallamış kısmı hoş olmamış, birde eğer arkadaşın açtığı konu başlıgını, ve içeriğini tam olarak okuyup yorum yapsaydın iyi olurdu

Başlık ( Almanyadaki döner ve Türkiye ) Konuyu açan arkadaş almanyadaki döner mekanının ve dönerin Türkiyede neden olmadığına değinmiş

Romeo29
21 Kasım 2017, 22:44
@Orlow arkadasim yanlismiyim ? Yazilan yorumlari okudun mu?
Biz isletmecileri kötüleyen bircok yorum yok mu?

Konu yu acan arkadasin sorusuna arkadaslar , benim de fikrim o yönde (degisik damak tadlari olayi ) o yönde oldugu icin hic yorum yapmadim. Hem dikkat ettiysen olay artik arkadasin sorusundan cikmis bambaska yönlere gitmis.

Yazarken ki amacim kimseyi rencide etmek degildi , aksine arkadaslari bilgilendirmek ve saglikli bilgi vermekti.