PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 12 senelik arkadasim hipomani

tutu2004
08 Kasım 2017, 02:31
arkadaslar cok yeri okudum arastirdim ama belki aranizda böyle bir problemi yasamis olan vardir diye yaziyorum..12 senedir bir bayan arkadasimvar hersey iyi idi taki gecen seneye kadar.annesi vefat ettikden sonra bulanima girdi.hatta bir ay hastanede yatti ve o sirada doktorlar ona mutluluk hormonu iceren bir hap verdiler ilk onceleri icmiyordu fakat sonralari icmeye basladi ve tam kabus olmaya basladi hersey...bazen oluyor agliyor perdeleri kapatip saatlerce uyuyuyor.bazen oluyor deli gibi enerjik oluyor ve en kotusu bana karsi cok ters cevaplar veriyor iliskimizi bitirmek istiyor ben hep mucadele ediyorum ama ederkende bende cok yiprandim..sizce nasil bir yol cizmeliyim.bu hipomaninin bir tedavisi yokmudur:( yardimlarinizi bekliyorum kalin saglicakla...

femo
08 Kasım 2017, 03:20
kardesim doktorlar bayan arkadasini hap altinda tutuyormus, sacmalarda agilarda
seviyorsan zabir edeceksin
yok ben buna gelemem dersen simdiden evi terk et, yarini bile bekleme

gamberoglu2000
08 Kasım 2017, 06:29
yavas yavas ilaci kesip ilgilensen gezip dolassaniz oturup bol bol sohbet etseniz eger mumkunse? ilaclarada pek guvenmeyin ilac insanin kendisinde ilaclarda bunalima daha cok etki yapabilir zamaninda benim hanimda nerdeyse panik atagin esiginden dondu ben fark ettigim anda konusarak gezerek sakinlestirerek mudahale ettim ama 6 ay surdu yogun sekilde ilgilendim hep konustum bir nevi ikna ettim simdi cok iyi kendisi soyluyor sen fark etmeseydin ben bu durumun icine dusseydim bitmistim diyor senin yogun sekilde ilgilenmeni ilaclara pek guvenmemeni tavsiye ederim ilac sahte yalan bir ortam sagliyor ona buda zaman zaman gulduruyor zaman zaman aglatiyor bu ilaca baslamadan mudahale etseydin cok daha iyi olurdu bu tip hastaliklar genelde morel ortam yasamla cok yakin alakali oldugu icin yasam bicimini degistirerek ve bol konusarak asilabilecegine inaniyorum kendim denedim ve basardim ilaca baslamis bayan arkadasin o zaman doktorla konusun azaltarak senin daha fazla ilgi gostermeni konusmani gezdirmeni tavsiye ederim saglicakla kalin.

kadehte
08 Kasım 2017, 12:38
Gecmis olsun @Tutu2004 Arkadasim.

@Gamberoglunun da dedigi gibi, bu gibi rahatsizliklrada en iyi ilac, gezmek, bol bol sohpet etmek ve yakindan ilgilenmek.
Sabir tabii ki herseyin ilaci. Ormanda yürüyüse cikin mesela, hayvanat bahcesine gidin. Kedi, köpek seviyorsa onlarla hasir nesir olsun. Su kenarina gidin, tas atsin mesela.

Allah ikinize de sabir versin !

tutu2004
08 Kasım 2017, 15:55
Allah razi olsun ..arkadaslarim soyluyorum ama canim istemiyor diyor.ben usteleyincede beni rahat birak ustume gelme diyor..(

femo
08 Kasım 2017, 16:23
akil veren cok olur ama sonunda karari kendin vereceksin
ben kendim depresiyon gecirdim 2 1/2 sene sürdü, allah sükür atlatttim aradan 15 sene gecti
ailem olmus olmasaydi acaba atlata bilirmiydim? ceyap hayir
sende bayan arkadasina destek cikarsan insallah bir gün onunda hastaligi geride kalmis olur

gamberoglu2000
08 Kasım 2017, 17:12
femo arkadas bizde aksini soylemiyoruz zaten destek ol ama yoluyla yontemiyle mesele sevdigi red edemeyecegi seylerle basla sonra yumsatarak baska seylere yonlenin yavas yavas zordur bu durum anliyorum dedimya ben anladigim anda hemen mudahele ettim ben doktor degilim 25 yillik hanimimida tanirim kendisi hergun kendini eve kapatmaya basladi hadi dedigimde gezmeye redetmeye basladi uc hafta izledim sen iyi degilsin dedim yok iyim diyor ama ben goruyorum.ben dolasmak istiyorum hadi gol kenarina gidelim dedim aslinda sever reddetti bak ordanda cocuklari alalim yemek yeriz yiyecek yok dedim tamam hemen eve doneriz dedi tamam dedim ciktik ordan sinemaya gittik hemen ertesi gunu yarlamaya basladim konsere filan derken 6 ay gecti simdi cok rahatim dedi bellide oluyordu zaten biraktim kendine biraz 1 ay sonra uyandi bu hastaligin uykusundan sen iyiki varsin dedi sen olmasan bitmistim diyor ve ben halen bu gun bile elimden geleni yapmaya devam ediyorum yuzundeki gulucuk kaybolmasin diye.BIZLER YEMIN ETTIK HASTALIKTA VE SAGLIKTA DIYE.vaz gecme asla pes etme ama yollarini ara onun suyuna akarak yapman lazim bu isi direk soylersen seni rededer saglikli gunler diliyorum.

femo
08 Kasım 2017, 17:56
sözlerim sizin gibi degerli üye arkaslara degil,
@tutu2004 nasil bir yol cizmeliyim diyor: sabirdan baska bir cözüm yolu yoktur
kendinide dikkat et ,sende sonunda depresiyona girmeyesin

MEGAbond
08 Kasım 2017, 19:05
@ tutu2004

ilk önce gecmis olsun,,Allah $ifalar versin,,,evet diger arkadaslarinda dedigi gibi sabir cok önemli,,,

bende bir iki fikir vermek isterim,,,artik isine yarar veyahutta yaramaz bilemem,,yaparsin veyahutta yapmazsin sana kalmis arkadasim.

e$in hayattan soguduysa,,Allah korusun herkesten herseyden sogudugu gibi senden de sogumu$ olabilir,,,insallah öyle bir durum yoktur...

e$inin en yakin görüstügü bir arkadasiyla kontaga gecip,,,e$inin neler yapmak istedigini,,e$inin haberi olmadan ögrenebilirsin,,o na görede hareket edersin,,,

seyahat mi etmek istiyor...alisveris mi yapmak istiyor,,sinemayami, tiyatroyami gitmek istiyor,,,veyahutta bazi cemiyetlerin icinde faal bir sekilde calisip kafasinimi dagitmasi gerekiyor,,,,bu yazdigim konu basliklari,,e$in tarafindan sana söylenmiyor olabilir,,,,ama iyi niyetli bir ajan arkadasla bazi konulari daha cabuk halledebilirsin.

hap ilac olayini kesinlikle uzun vadeli bir cözüm olarak düsünmüyorum,,,en iyi ilac, pozitif moralin yüksek degerlere getirilmesi diye düsünüyorum.

fazlada uzun yazip satir kalabaligi yapmak istemiyorum,,umarim ne demek istedigimi anlatabilmisimdir !!!

sormak istedigin birseyler olursa, aklimizin erdigi kadariyla, biraz daha acmaya yardimci olmaya calisiriz insallah.

$imdilik Allah yardimciniz olsun

tutu2004
09 Kasım 2017, 22:04
sagolun arkadaslar(

elektroniker
09 Kasım 2017, 23:22
tüm yazilari okumadim -- ama sunu yazayim -- o "rahatsizlikdan" dolayi kullandi haplari - birden yada yavas yavas biraksin bence

hOrOz
09 Kasım 2017, 23:36
tüm yazilari okumadim -
- ama sunu yazayim -
- o "rahatsizlikdan" dolayi kullandi haplari -
- birden yada yavas yavas biraksin bence

iyi bir tavsiye değil nerden biliyorsun dersen Babam da yıllarca psikolojik (paranoya) tedavi gördü

ay da bir iğne vurulması gerekiyordu .. İğne yapılinca hiç bir şeyi yoktu .. hiç rahatsız olduğunu farkedemezdin

ama bir kaç kez inat etti iğne yaptırmadı sonucu çok ağır oldu .. 3-4 hafta hastanelerde kalması icab etti . .

hatta son zamanlarda hastalık iyice nüksedince doktoru "aslında bu iğne iki haftada verilmesi gerekliydi
ama şimdiye kadar ay bir yeterli oldu fakat bundan sonra iki haftada bir vermemiz gerek li " demişti..

Ruh hastalıkklarını ailesinde olmayan bilmez dışarıdan başka görünür içeride ise farklıdır ..

hani bir yara olsa veya ameliyat edilecek bir durum olsa keser atarsın

ama görünürde ne bir yara ne bir hasar var ...

düşünce ve ruh durumunu tamir etmek çok zor

bu hastalıkların tamamen geçmesi mucize gibi bir şey ...

devamlı az da olsa ruh halinde bir iz kalıyor

ne yazıkki elden hiç bir şey gelmiyor sadece sabır etmekten başka

sputnik
10 Kasım 2017, 00:02
Öncelikle gecmis olsun.
Depresyon sözle anlatilacak, gözde canlandirilabilecek bir hastalik degil.
Onu ancak yasayan bilir.
Bu rahatsizlik her insanda degisik sekilde ortaya cikar. Ortaya cikmasi icin de bünyesi yatkin olanlara hastaligi tetikleyici bir etkenin devreye girmesi yeterlidir.
Ben doktor degilim. Aramizda da doktor olacagini zannetmiyorum.
Ancak tecrübem var diyebilirim.
Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsizliktir. Bunu aklimizdan cikarmayalim.
Bu tedavi haftalar da sürebilir aylar da.
Burada yazdiklariniz bu hastaligin tam olarak belirtilerini tasiyor. Onun icin de arkadasinizin doktoru ilac yazma geregi duymus.
Ilaclarini kullanmasini öneririm.
Depresyon ilaclarinin genelde etki göstermesi icin 4-6 hafta arasi bir zamana ihtiyaclari vardir.
Ilaci düzenli ve her gün ayni zamanda kullanmasi da önemlidir.
Ondan daha önemlisi yaninda ona destek olacak birinin olmasidir.
Is ilacin destegiyle beraber hastanin yavas yavas sosyal olabilmesi, mümkünse istemese bile yürümesi ve gezmesi de önemlidir.
Hepisinden önemlisi zor da olsa yasadigi kayibi kabul etmesi, bunun hayatin bir geregi oldugunu idrak etmesi dir ki isin özü temelde budur.
Yani yasadigi kayibi kabul edecek.
Verilen ilaclardaki seretonin denen madde vucutta bazi hormonlarin salgilanmasini saglar ve insan kendini rahat hissedebilir. Fakat kesin cözüm
kisinin olaylari kabul etmesidir ki burada kader ve kadere iman inancini özümsemek meseleyi kökünden halleder.

Arkadasinizin inanc durumunu bilmiyorum. Inancli biriyse sayet bunu da atlatacagini, hayir ve serrin yaradandan geldigini, her seyin biz kullar icin oldugunu
ve bizim de buna teslim oldugumuzu kavradigi anda sorunun cözülmeye basladigini görecektir.

Yukarida arkadaslarimiz söylemis; sabir ve iyi olacagina dair kendine inanmak cok önemli.

Sacma gelebilir ama o arkadasin her gün aynanin karsisina gecip günde dört ögün " ben iyi olacagim " desin.

Gelismeleri buraya yazarsan iyi olur.

Tekrar gecmis olsun

tutu2004
11 Kasım 2017, 03:41
gecen hafta dusus zamaniydi 2 gundur biraz daha stabil...insallah bakalim..yarin cumartesi gezmeye götürecegim alisveris yapmaya filan...cok zor Allah kimsenin basina vermesin...