PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitcoin nedir ?

Pasha67
05 Kasım 2017, 01:32
Bitcoin nedir?

Bitcoin ve diger sanal para birimleri

Önsöz:

Beceriksizler ailesinde gördügüm kadariyla bu Konu hakkinda ilgi var ama fazla bilgi yoktur.
Ben kendim yatirim amaciyla yola ciktigim Bitcoin serüvenimde ögrendiklerimi ve bildiklerimi ve tecrüberlerimi sizlerle paylasmak icin bu Konuyu acmak üzereyim.

Bu Konuyu yavas yavas düzenleyip bilinmesi gereken temel Bilgileri paylasacagim. Baktik ilgi büyüyor Konuyu detaylandirip derinlere gideriz hep birlikte.

Ben Beceriksizler ailesi ile yillardir birlikteyim. Eski domaindeki havayi henüz yakalayamadigimizi düsünüyorum ama bunu degistirmek icin hepimiz kollarimizi sivavamiz lazim diye düsünüyorum ve bu adimi atmis durumdayim, sizler de destek verirseniz güzel havayi yakalariz insallah.

Hatalarim olursa haber edin, simdikten af ola. Burayi sohbet bölümü haline de gelmemesini istiyorum ve rica ediyorum.
Amacim ilk basta Temel Bilgileri ve Acemilere uygun hale getirilmis mit yardim metni hazirlamak istiyorum. Bunu oturduktan sonra detaylara gireriz insallah.

Ben burda yenilikler olunca yeni Mesaj yazmayacagim. Mevcut olan Konuyu sikca düzenleyecegim, ... zamanim olunca tabiki.

Bukadar lak lak yeter kusura bakmayin :D, hadi baslayalim...

Ilk önce en popüler olan Sanal Para Birimden baslayalim... Bitcoin!

Bitcoin nedir?:

2008 yilinda "Satoshi Nakamoto" adli sahis tarafindan deneysel olarak hazirlanip deneysel olarak baslatilmis olan bir sanal para biridir. Yada diger adi halk arasinda "Dijital Para". Asil olarak 2009da ortaya cikmistir.
Bu dijital Para Internet üzerinden kisiden kisiye, arada bir banka veya kurum olmadan dogrudan gönderilebilir.
Bitcoin'in herhangi bir merkezi yoktur ve hic bir kuruma, birime, sirkete bagli degildir.

Satoshi Nakamoto kimdir?
Satoshi, Bitcoinin kurucusudur lakin her ne hikmetse kimligi ortaya cikmamistir, bilerek veya bilmeyerek.
Bircok teoriler mevcuttur.
Satoshi Nakamoto bir "fantasi isim" midir? Birisi gercek ismini bu isim ile sakliyor mu? Yoksa Satoshi Nakamoto nun arkasinda bir gelistirici / programci grubu mu var ?

Bir süre önce Craig Wright adli Avustrali adam kendisi Satoshi oldugunu iddaa etmisti ve bu medyada büyük yer almisti. Bu dogru mudur degilmidir henüz kesin olarak bilinmemektedir. Teoriler yeterince mevcut. Hangisine inanmak isterseniz ona inanin...

Kimin oldugu bu durumda pek de önemli olmuyor ilk basta. Yani Bitcoinin kurucusu oldugu halde sahibi degildir.

Bitcoinin sahibi yoktur.
Degerini istedigi gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek 1 güc bulunmamaktadir.

Bitcoinin avantajlari:

Para transfer ederken arada Banka veya takas kurumu olmaksizin dogrudan kisiden kisiye yollanabilir.
Islem masraflari günümüzdeki alternatiflerden cok cok daha azdir
Her ülkede kullanabilirsiniz (yasaklar mevcut)
Bir Limit veya Sartlar yoktur
Gönderim kaynagini ve aliciyi tespit etmesi zordur
Hesablarinizi gerekli güvenlik tedbirlerini aldiginiz zaman sizin disinizda kimse kontrol edemez yada el koyamaz.

Sizlere begendigim bir / iki video göstermek isterim. Ilk önce bunu izleyelim...

https://www.youtube.com/watch?v=tMnNC_l4tVM

Ve...

https://www.youtube.com/watch?v=MINXIq7pOqs

Bitcoin nasil üretilir?:

Yanlis duymadiniz... üretmek. Bitcoin üretmek icin mining yapmaniz gerekmektedir. Türkce ismiyle madencilik yaparak bitcoin sanal para birimi üretebilirsiniz. Lakin suan ki sartlar ile elinizde bulunan bilgisayarlar ile bitcoin madenciligi yapmak oldukca verimsizdir ve zarar edersiniz. Bu ilk senelerde mümkündü fakat cok kisi madencilikla ugrastigi vakit zorlugu da artiyor.
Günümüzde bu is icin özel makineler üretilmis olup dünyanin bir cok yerinde büyük bitcoin tarlalari kurulmustur. Siz bunun yerine bitcoin türevi altcoin tiye tabir ettigimiz alternati coinler üreterek bu ürettiklerinizi Bitcoine cevirebilirsiniz. Bu Altcoinler ile ilgili sonra devam edecegim.
Madencilik yapmak icin ilk önce iyi bir ekran kartina ve bir bilgisayara ihtiyaciniz var. CPU, ynai islemi ile de madencilik yapabilirsiniz. Ancak bu günümüzde verimsiz olmustur.

Bitcoin ne isime yarar ki?:

Bitcoin ile internet üzerinden alisveris yapabilir veya ürettiginiz coinleri cesitli borsalarda Türk Lirasina veya istediginiz Para birimlerine cevirebilirsiniz.
Veya mallarinizi, ürünlerinizi Bitcoin araciyla takas ederek ticaret hayatina bitcoini dahil edebilirsiniz.

Sonuc olarak, kisaltmamiz gerekirse:

Dijital Para birimidir. Fiziksel bir karsiligi yoktur(simdilik). Mesela altin gibi...
Bitcoin bir ag etkilesimidir.
Bir Merkezi yoktur.
A kisiden B kisiye dijital para transferi saglar.
Aracisi, komisyoncusu, bankacisi, kurumu yoktur.
Masraflar araci olmadigi icin cok cok düsüktür. Sadece Transfer islemini onaylayan madencilere cok cüzzi miktarlarda ödeme yapilir.
Bitcoin, acik kaynak kodla yazilmistir ve herkese aciktir. Herkes kodu görebilir.
Sistemin sahibi onu kullanan herkestir.
Tüm ülkelerde kullanilir ve offline hesabiniza kimse müdahale edilemez.
O yüzden Isvicre Bankalarindan daha güvenli denilebilir.
Kullanim sartlari veya sözlesmesi yoktur. Herhangi bir sinirlama yoktur.
Bitcoinler, Madenci deniler ücretsiz bir program tarafindan üretilir.
Üretilecek bitcoinlerin belli bir sayi siniri vardir. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir.
Üretim hizini ve enflasyonunu kontrol edebilmek icin "zorluk seviyesi" her gecen gün belirli protokoller cercevesinde artar. Bu seviyeler agdaki üretim yogunluguna göre belirlenir.
Her kullanicinin dijital bir cüzdani vardir. Bitcoinlerinizi bu cüzdanlarda tutarsiniz.
Bitcoin transferleriniz essiz bir imza ile imzalanir ve sirayla madenciler tarafindan dogrulugu ve essizligi kontrol edilerek onaylanir. Böylece ayni bitcoin ikinci kez kullanilamaz.
Bu olanlar arka planda olur, ve siz para yolladiginizda birsey yapmaniza gerek kalmaz.
Bitcoin ile ürün satisi yapmak icin hicbir extra ödeme yapmazsiniz. Sizden herhangi bir ön kosul istenmez.
Bitcoin, TL, USD, EURO gibi bircok para birimine düstürülebilir(Bunu yaptiginizda komusyon ödersiniz).
QR kodu ile mobil ödemeler yapabilirsiniz
Bitcoin borsalari hafta sonlari yada tatil günleri durmaz, daima calisir.
Gün gectikce yeni teknolojiler cikar ve Bitcoini kredi kartiyla veya telefonunuzla ödeme yapabilme imkaniniz dogmaktadir.
Bitcoin, Blockchain yani Blok Zinciri üzeri calisir
Devami gelecektir...

Bugünlük bukadar. Konuyu takip edin. Devamli güncellenecektir ve yeni Konular eklenecektir, vaktim oldugunda.

Yatirim ve Borsa Bölümünde Konuyu actigim icin tabiki Bitcoinin Yatirim yönünü de arastiracagiz birlikte...
Hatalarim olduysa aff ola.
Saygilar

Mehmet 1.
05 Kasım 2017, 11:13
Selam

film çok güzel anlatıyor.

Ben yatırımımı yaptım. yalnız bitcoin kendisini değil. filmde anlattığı gibi madenci den . Aktie (borsasini ) sundu onu aldım.

Bitcoin Group (A1TNV9) ismi . Borsayla uğrasan hemen alabilir .

arapkarizma
05 Kasım 2017, 12:42
Nerden alinir kaca alinir herhalde bunlarida önümüzdeki günlerde aciklar arkadasimiz

Unit
07 Kasım 2017, 21:40
Merhaba, mucize dir bitcoin, ben sahzen 52 saatdir uyuyamiyorum .
ben müsteri hizmetlerinde (Handwerker) olarak calisiyorum, bir Müsterimdeykene bodrum katindaki sicakliyi hizetdim, zanki hamama girmis gibi oldum,
Arkadaslar bodrumda (Keller) 5 tane madencileri siralamis, günde 62 Euro minimum kazaniyorum dedi, bu nedemekdir ceyran fiyatini cikartirsa 40 euro günde kaliyor bana dedi,
alis fiyati 8bin euro, 4 kere 2 bin euro vermis, ayda eline kalan para 1200-1400 euro, deli oldum bunu duydugmda, ne var bu bitcoinda neden bukadar deyerli, nasil para kazanilir, legalmi illegalmi ??? cok sorular kafama takiliyor
bu konuyu bence herkez anlamasi icin biraz bitcoinu anlamamiz örnekler gerekecek, ben sahsen hic risikosus bir gelecek olarak görüyorum.
Lütven bu konuda entressesi olan herkez bilgisini paylasirsa, aynen mandencilik gibi cok sevinirim.

Saygilarimla Unit

samet64
07 Kasım 2017, 22:08
Iota cikmis simdi bide bi fikri olan varmi ?

Unit
07 Kasım 2017, 23:26
Iota cikmis simdi bide bi fikri olan varmi ?

bitcoin üreticiysen ( veya satin alip) Iota karsi deyisdirebilirsin. sadece bir Währung

salsala09
08 Kasım 2017, 03:20
Benim anlamadigim parayi bütün alip parcaliyormusun yani nasil cogaliyor para?

BiBakipCikicam
08 Kasım 2017, 09:36
cünkü bitcoin da kimse ne ödedigini ne yaptigini tam takip edemez. Veya steuern ödemek zorunde degilsin bildigim kadariyla. Ve söyle bisey de var, bitcoin herzaman bulunmaz. Dünyada bildigim kadariyla 21 Millionen Bitcoin var. Kimisi Bitcoini kendi kazar arar bulur, buna Bitcoin Mining derler. Almanya Bitcoin Mining yapmak bana göre pek iyi fikir degil. Cünkü Bitcoin bulmak istiyorsan, cok iyi performansli Rechner olmasi lazim. Ve bunlar devamli 24 saat calismasi lazim. Buda nedemek oluyor, cok Stromkosten olur. Eger Stromkostendan ucuz yapmak istiyorsan, baska bir sehirde Bitcoin Mining yapmak lazim. Stromkosten neresi ucuzsa orada yapilabilir. Kendi Bitcoin bulmak istiyorsan bana göre en az 10000€ investieren yapman lazimsin. Cünkü Bitcoin bulucu diye bir Gerät var. Onlarin adi S Miner. En iyileri suan S9 Miner. Ve tabiki bunlarda cok pahali,ve en az 3 veya 4 tane ondan olmasi lazim. Tek bunlar yetmez , bunun yanina Kühler de lazim. Cünkü bunlar 24 Saat sinirsiz calismasi lazim. Ve evde bulunmasi iyi fikirde degil, cünkü cok ses yaparlar. Ve bazilari internetden Bitcoin anteil alirlar ve yükseldimi satarlar veya beklerler degeri ciksin diye. Ben almayi düsündüm, zamaninda almadigim icin cok pismanim, bundan 2-3 ay önce bitcoin 3000 € civarindaydi ve simdi 6000€ civarinda. Simdi Risikoda var , 6000€ bir bitcoin alirsin , ama bunun degeride düsebilir ve mesela 5000€ satmak zorunda kalabilirsin. Cünkü Bitcoin fiyatlari her gün veya her saat degisiyor. Cok iyi takip etmek lazim. Belki 3000 € düstümü alirim. Ama simdi o fiyata verilirmi bilmiyorum. Bitcoin nezaman cogalir,cok kisi birden almak istedimi ;)

Mahmut40
11 Kasım 2017, 16:51
Beyler ben su an i7 3960x ve 780 ti ile minen yapiyorum. ve toplam 300 h/s ulasiyorum Monero (XMR) icin. CPU 220 civari ve graka 70-80 veriyor. söyle bi baktim internette 1080 ti ler 700-800€ arasi. aceba hesap ettirebilirmiyiz bu grafikkarte ile kac Hashrate'ye ulasabilyirouz diye? yada güzel bir sayfa varmi, masraflari ve günün en mantikli birimi(währungu) hangisi olur diye?

ben sadece bilgisayar acikken ve zaten internette dolasacakken, arkada calissin istiyorum, yoksa kâr icin gece boyu acik tutmanin mantiksiz oldugunun bilincindeyim.

BiBakipCikicam
11 Kasım 2017, 18:13
http://www.mycryptobuddy.com/BitcoinMiningCalculator bu sayfada isterseniz berechnen yapabilirsiniz Stromkosten abdecken yapiyormu diye

Mahmut40
11 Kasım 2017, 18:56
X düzenleme

Bilgisayar minen icin satin alinmamistir, ve o parayi direk borsaya yatirim olarak konmustur.

barisguvenw
28 Kasım 2017, 17:01
Bitcoin sana para birnevi madencilik. Ancak ben bir yatırım aracı olarak tercih etmem. Riskleri çok fazla. Piyasasının bitmeyeceğinin bir kesinliği yok.

dreamceng
28 Kasım 2017, 20:56
eee ne demisler,herseyin bir sonu vardir

Mahmut40
28 Kasım 2017, 23:16
aynen. takas döneminin de, elimizde tuttugumuz kagit paranin da, dijital paranin da sonu vardir.

Dedikli
15 Aralık 2017, 23:15
Selam arkadaslar Bitcoin almak icin mutlaka Fido Banka bir konto/banka hesabi mi acmak gerekiyor yoksa kedi ev bankamdan yani suanki (Sparkasse veya Deuschebank) da olan bir hesap/konto üzerinden islem yapamami lütfen bu isle ugrasan yapan aktif olan arkadaslardan yardim etmelerini rica ederim..

Saygilar..