PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çifte vatandaşa 69 lira ‘ Türkiyede fazla kaldın’ cezası

hulleci
01 Kasım 2017, 20:47
TEMMUZ ayı başında ailesiyle birlikte Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan 64 yaşındaki Fikret Deniz’e, 16 Ekim günü aynı gümrük kapısından çıkış yaparken 90 günden fazla Türkiye’de kaldığı için 69 lira para cezası kesildi. 2002 yılından beri emekli olduğunu, bu nedenle her sene Türkiye’de uzun süre kaldığını belirten Deniz, şöyle dedi:
“Şimdiye kadar memleketimde uzun tatiller yaptım. En son 2015 yılında yine bu sene olduğu gibi 90 günden fazla kaldım. 10 Temmuz günü arabamla Kapıkule’den ülkeme giriş yaptım. 16 Ekim’deki dönüşümde sınıra geldiğimde görevli Alman pasaportuma şöyle bir baktıktan sonra bana, ‘48 numaralı gişeye gider misiniz?’ dedi. Oraya vardığımda bana bir kağıt uzatılıp imzalamam istendi. ‘Neyi imzalayacağım, neden imzalayacağım?’ diye sorunca ‘90 günden fazla kalmışsınız. 69 lira ceza ödeyeceksiniz’ denildi. Çifte vatandaş olduğumu söyleyip Türk kimliğimi gösterince, ‘Siz Türk pasaportuyla giriş yapmamışsınız!’ denildi bu tür sorunla karsilasan arkadasimiz oldu mu bilmek istiyorum arkadaslar yasli amcalarimiz babalarimiz annelerimiz var bilmeden gecer giderler dönüste de dara düsmesinler cifte vatandasa türk kimligiyle gecmelerini tavsiye ediyorlar.

Alinti

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cifte-vatandasa-69-lira-fazla-kaldin-cezasi-40629711

tr-22
01 Kasım 2017, 21:09
Bu haber bana pek inandirici gelmedi,nedeni Türkiyede bir sürü almanlar var Alanya,Antalya tarafinda 4-5 ay kaliyorlar her yil,birde bu adamin yasi 64, onbes yildir emekli olali ,yani 48-49 yaslarinda emekli olmus sayiliyor,bundan dolayi bu haberin dogruluguna inanmiyorum.

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 21:22
Saka yapmislardir.

hOrOz
01 Kasım 2017, 21:35
Polis doğruyu yapmış girerkken Alman Vatandası olarak girmiş ve 90 günden fazla kalmış.
Yoksa alnında çifte vatandaş mı yazıyormuş

Yasal ikamet süresi: Türkiye'ye Turistik vize ile gelen yabancılar, Vizeli veya vize muafiyetleri ile giriş tarihinden itibaren,
uyruğu oldukları ülke vatandaşlarına tanınan ikamet süresi kadar kalabilirler.
Bu süre ülkelere göre farklılık gösterebilir.
En çok 3 ayla sınırlıdır.

Turistik amaçlı kalış süreleri (180 gün içinde 90 gün)

Karar Sayısı: 2011/2306
5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki sürenin yeniden belirlenmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması;
Dışişleri Bakanlığının 6.10.2011 tarihli ve 906439 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 10.10.2011 tarihinde kararlaştırılmıştır
10.10.2011 TARİHLİ VE 2011-2306 SAYILI
KARARNAMENİN EKİ KARAR
Kalış süresi
MADDE 1 – (1) 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki süre,
vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresi yeterli ise yabancının Türkiye'den çıktığı gün itibarıyla önceki 180 gün zarfında 90 gün olarak uygulanır.
(2) Yabancının Türkiye'deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi 90 günden az ise 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilir.
Yürürlük Tarihi
MADDE 3 – (1) Bu Karar, 1/2/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

44Malatya
01 Kasım 2017, 21:45
Çifte vatandaş olmadığım halde horoz ustadan yine birşeyler öğrenmiş oldum.

Yarın kahvede milleti sorguya çekerim ;)

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 21:58
Cifte vatandaslarin Türkiye'ye Alman Pasaportundan baska belgeyle girme sanslari yok pratikte.Dolayisi ile Alman pasaportuyla girerken ve cikarken kapidaki polise ayrica Türk nufus kimliginide gösterirse istedigi kadar vataninda tatil yapabilir sorun cikmadan.

deniz2000
01 Kasım 2017, 22:20
ALSANCAK-35 kardes
doyru diyor hava alaninda ve kapukulede alman pas ve nufus gösterdiyin zaman türkiyede vazla kalabiliyorsunuz

amcam her gittiyinde öyle yapiyor 4 ay kaliyor hic bir sorun yasamiyor

hOrOz
01 Kasım 2017, 22:28
Cifte vatandaslarin Türkiye'ye Alman Pasaportundan baska belgeyle girme sanslari yok pratikte.Dolayisi ile Alman pasaportuyla girerken ve cikarken kapidaki polise ayrica Türk nufus kimliginide gösterirse istedigi kadar vataninda tatil yapabilir sorun cikmadan.

Yanlışın var çifte vatandaşlarda isterlerse Türk Pasaportu alabiliyorlar adı üstünde ÇİFTE VATANDAŞ
Mavi kartla karıştırmayalım

OrLoW
01 Kasım 2017, 23:23
Bence bu olay biraz karışık gibi girerken alman pasaportunu gösterdi alman olarak kapıdan giriş yaptı diyelim !

Bir yabancının Türkiye de 90 günden fazla kaldı diye kesilen ceza 69 TL mi ! Yanlış orada başka birşey var

Bence kapıdaki biraz para tırtıklıyim dedi bu seferde yanlış adama çattı olayı büyüttü adam 69 Tl lik mesele nerelere çıkmış

Hem sonra ülkene giriyorsun ne gerek var alman pasaportunla giriş yapıyorsun ! gereksiz göster babalar gibi TR pasaportunu geç..

cenyal
01 Kasım 2017, 23:31
Ayni buna benzer bir olay bnimde basimdan gecti. Ben sade Alman vatandasiyim cifte vatandas degil. Tabiiki Türk Pasaportumda yok.
Havaalaninda giris yaptigimda, bana bir beyaz kagit verdiler ben gerci 4 hafta kaldim ama cikarken benden o beyaz kagidi istedi gümrük polisi. Ben de kaybetmistim.
Neden beyaz kagidi istedigini sordum, bana Alman vatandasi olarak sadece 90 gün kalabilecegimi söyledi. Ben de " benim Mavi Kartim var dedim" ozaman istedigin kadar kalabilirsin dedi...

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 23:33
Yanlışın var çifte vatandaşlarda isterlerse Türk Pasaportu alabiliyorlar adı üstünde ÇİFTE VATANDAŞ
Mavi kartla karıştırmayalım

Senin Yanlisin var bizzat ben yasadim.Öyle Almanya''da yasayan diger ülkelerin cifte vatandaslari gibi Türklerin cifte vatandasligini karistirmayin Almanya'da,ikisi cok ayri seyler.Yanlis bilgi vermekte adetim degildir senin arasira yaptigin gibi.Bilmedigim bir konuya girmem bile.

hOrOz
01 Kasım 2017, 23:40
Senin Yanlisin var bizzat ben yasadim.Öyle Almanya''da yasayan diger ülkelerin cifte vatandaslari gibi Türklerin cifte vatandasligini karistirmayin Almanya'da,ikisi cok ayri seyler.Yanlis bilgi vermekte adetim degildir senin arasira yaptigin gibi.Bilmedigim bir konuya girmem bile.

yazdığım neresi yanlış ?? veya hangi konularda yanlış bilgi veriyorum ?

benim tanıdıklarımin iki Pasaportuda var hem Alman hemde Türk

Bence bu olay biraz karışık gibi girerken alman pasaportunu gösterdi alman olarak kapıdan giriş yaptı diyelim !

Bir yabancının Türkiye de 90 günden fazla kaldı diye kesilen ceza 69 TL mi ! Yanlış orada başka birşey var

Bence kapıdaki biraz para tırtıklıyim dedi bu seferde yanlış adama çattı olayı büyüttü adam 69 Tl lik mesele nerelere çıkmış

Hem sonra ülkene giriyorsun ne gerek var alman pasaportunla giriş yapıyorsun ! gereksiz göster babalar gibi TR pasaportunu geç..

hocam elinin altında internet var sor Google yabancıların vize gecikme cezası diye

böyle girişlerde 90 gün sonra oturma izni eğer çalışıyorsa çalışma izni alması gerek

Mavi Kartlılar la karıştırmayın o ayrı konu .. burada konu her iki ülkenin vatandaşları

çifte vatandaşların askerlik yapması da mecburi

ALSANCAK-35
02 Kasım 2017, 00:09
Editlenmistir

hOrOz
02 Kasım 2017, 00:14
Basta konudan önce uslubun yanlis,herseyi ben bilirim havasindasin,vakitsiz cok ötüyorsun.Katiliyorum cok yardimin oluyor Allah razi olsun diyorum yinede.Ama konuya tam hakim degilsen cevap verme bence,her lafa girmek her soruya cevap vermek mecburiyetinde degilsin.Sana verilen cevap yazilarinda verdigin yanlis bilgiler hakkinde serzenislerde bulunuyorlar tekrar sana verilen cevaplari okumani tavsiye ederim.Yazmisim ben hicbir zaman yanlis bilgi yazmam diye ve lütfen benim yazilarimada girme olurmu bundan sonra cok rica edecegim? Seninle polemik yapmak istemiyorum.Anlayacaksan.NOKTA

son zamanlarda birde böyle yazılar türedi

buyur bundan sonra meydan senin

bundan sonra burada bir kelime bile yazmıyorum

hekimoglu
02 Kasım 2017, 00:47
Arkadaslar konuyu gereksiz atismalara vardirmak hic yakisik almiyor. Burada hic birimiz her konuda uzman degiliz olma sansimizda yok tek yaptigimiz gerek duyduklarimiz okuyup ögrendiklerimiz cevremizde yasanan örneklerden gördüklerimiz ve kendimiz yasayarak edindigimiz tecrübeleri diger arkadaslarla paslasmaktan baska birsey degildir zaman zaman hatada yapabiliriz bunu söylemeninde bir adabi olmali kimsenin kimseyi kücük düsürme hakki yoktur.

Bahsedilen konuya gelince 3 ayi askin Türkiye deyim cifte vatandasim gümrükte yabanci kimlik kartimi verdim benden Türk kimligimide istediler verdim eskiden sadece yabanci kimlikle giris yaparken giris mührünü kücük bir kagida basar verirlerdi bu kez öyle birsey yapmadilar Türkiye den cikis yaptigimda yine her iki kimligi gösterecegim. Sorun ancak sadece yabanci kimlikle giris yapilip 90 günden fazla Türkiye de kalindiginda ortaya cikiyor cifte vatandaslarin Türk pasaportu cikartma zorunluluklari yoktur isterlerse paralari coksa cikartabilir Türk gümrüklerinde her iki pasaportu yada yabanci kimlik/pasaportla birlikte Türk nufus kagitlarini göstererek 90 günden fazla kalmalarda cezali duruma düsmekten kurtulunur. Hepsi budur bunun icin kalp kirmaya degermi.

ALSANCAK-35
02 Kasım 2017, 01:10
Tesekkürler.Benimde yazdigim buydu.Sizde ayrica acikladiginiz icin bu tesekkürüm.Yazdiginiz gibi forum arkadaslarimiza elimizden geldigi kadar,calakalem degilde bilerek ve dogrulugundan yüzdeyüz eminsek bildiklerimizi yazalim,cünkü cogu arkadaslarimiz buradaki verilen bilgileri kullanarak islerini görüyorlar.Kutlarim sizi.

fuk_18
02 Kasım 2017, 01:41
benim bildigim de mavi kart ile 90 günden fazla kalinabiliyorsa neden gercek türk kimligiyle 90 günden fazla kalinmasin o zaman almanyada cifte vatandasli kisilerden almanya disinda 180 günden cok kaldin cezasi kessin bu haberde yanlis birseyler var inandirici degil

salsala09
02 Kasım 2017, 01:51
Bence Vatanina gidiyorsun niye Alman kimliginle giris yapiyorsun.Hata o vatandasda.

göremeli
02 Kasım 2017, 06:46
Arkadaslar gecen sene banada havaalanindaki polis memuru bana mavi kartim varmi diye sordu bende evet var dedim ve nicin sordugunu sordum kendisine, o da dediki sayet Türkiyede 3 aydan fazla kalmak istersem mavi karti gösterince istedigim kadar kalabilirmisim dedi, degilse cikislarda belirli bir para ödemem gerekirmis.

fuk_18
02 Kasım 2017, 09:50
adam hem alman hemde türk pasaportu almak zorundami ? alman pasaportu vardir birde gidip neden ekstra dünyanin en pahali pasaportunu alipda para versin

Bence Vatanina gidiyorsun niye Alman kimliginle giris yapiyorsun.Hata o vatandasda.

Selcuk8
02 Kasım 2017, 12:04
Bende 1 hafta önce Türkiye ye giriş yaptım. Ben de tek alman vatandaşlığı olduğu için bana girişte hiç bir memur Türkiye'de 90 gün kalabileceğimi veyahut 90 gün sonra ceza ödeyecegimi söylemediler.

TipiTip
02 Kasım 2017, 12:15
Bende 1 hafta önce Türkiye ye giriş yaptım. Ben de tek alman vatandaşlığı olduğu için bana girişte hiç bir memur Türkiye'de 90 gün kalabileceğimi veyahut 90 gün sonra ceza ödeyecegimi söylemediler.

Niye söylesinki ???

Onun söyleme mecburiyeti Yok !!

Seni bilme mecburiyetin var

Bilmeyen cezasini öder o kadar basit ..

Selcuk8
02 Kasım 2017, 12:21
Niye söylesinki ???

Onun söyleme mecburiyeti Yok !!

Seni bilme mecburiyetin var

Bilmeyen cezasini öder o kadar basit ..
ben demiyorum söylesin ama madem yurtdisindakileri ilgilendiren kanun yasa çıkartıyorsun, onu da vatandasa bilgilendirmek zorundasın ki mağdur olmasın kimse kimseler..

Benim bilmek gibi bir mecburiyetim yok.

Yasaları, kanunları insanların yararına çıkarmadiklarina inandığım için Her gün resmi gazete okumuyorum. İnanıyorum ki sende okumuyorsundur.

Ha başıma böyle bir şey gelse dert yanmam. O ayrı bir mesele

mxm
02 Kasım 2017, 12:23
Cezaya razi olacaksan tabii ki bilmen sart degil.

TipiTip
02 Kasım 2017, 12:38
ben demiyorum söylesin ama madem yurtdisindakileri ilgilendiren kanun yasa çıkartıyorsun, onu da vatandasa bilgilendirmek zorundasın ki mağdur olmasın kimse kimseler..

Benim bilmek gibi bir mecburiyetim yok.

Yasaları, kanunları insanların yararına çıkarmadiklarina inandığım için Her gün resmi gazete okumuyorum. İnanıyorum ki sende okumuyorsundur.

Ha başıma böyle bir şey gelse dert yanmam. O ayrı bir mesele

Usta BAK mxm usta yazmis cezaya razi olursan bilmene gegen York

Almanlarin mahkemede dahin kullandiklari bir ATA Sözleri var

„Unwissenheit schützt vor Strafe nicht“

Aynen bu sekil ...

Memur ne yapsin gelen her yolcuya kanunlarimi aciklasin

Mesut64
02 Kasım 2017, 13:21
Gerginlige bak yahu; sadece mesajlari okumak bile nasil gerilim yaratiyor,

Kanunlari bilmek zorunda degilmis;
o zaman pasaportunu da almadan git bakalim ne olacak?

öyle ya bilmek zorunda degilsin ve bilmiyorsun, sonuclarina katlanacaksin.

Selcuk8
02 Kasım 2017, 13:27
Usta BAK mxm usta yazmis cezaya razi olursan bilmene gegen York

Almanlarin mahkemede dahin kullandiklari bir ATA Sözleri var

„Unwissenheit schützt vor Strafe nicht“

Aynen bu sekil ...

Memur ne yapsin gelen her yolcuya kanunlarimi aciklasinTmm cezayı ben yersem zaten razı olurum.

Bizim de atalarımızın bir lafı var: her koyun kendi bacağından asılır diye.. Sen bana kanunu bilmek zorundasın diyorsun eyvallah ta, bilsem de benim için bilmesem de..

Son olarak ben memur açıklasın, söylesin demedim. Onun görevi o değil.

TipiTip
02 Kasım 2017, 13:36

bak simdi tekrar oku iyi oku

benim yazdiklarim bu yazdigin mesaja cevabti

hani diyorsunya bana hic bir memur birsey demedi yani 90 günden fazla kalamazsin diye

bende ne diyorum memur mecbur degil demeye

normal sartlardan fazla kalan birisi kendi durumunu göz önünde bulundurup kisa bir arastirma yapabilir

kac gün kalabilir diye , ha yapmadimi ki yapmaya mecbur degil o zaman cikista kanunu ceza uygulanir

kimse kimseden her yil sonu yada baslangici son cikan resmi gazateleri okumasini istemiyor gerekte yok

ama kendi durumu ile kisa bir arastirmayi herkes yapabilir buda cok bir beklenti degil

hadi kapayalimda uzamasin is güc var :-))))

Selcuk8
02 Kasım 2017, 13:44
bak simdi tekrar oku iyi oku

benim yazdiklarim bu yazdigin mesaja cevabti

hani diyorsunya bana hic bir memur birsey demedi yani 90 günden fazla kalamazsin diye

bende ne diyorum memur mecbur degil demeye

normal sartlardan fazla kalan birisi kendi durumunu göz önünde bulundurup kisa bir arastirma yapabilir

kac gün kalabilir diye , ha yapmadimi ki yapmaya mecbur degil o zaman cikista kanunu ceza uygulanir

kimse kimseden her yil sonu yada baslangici son cikan resmi gazateleri okumasini istemiyor gerekte yok

ama kendi durumu ile kisa bir arastirmayi herkes yapabilir buda cok bir beklenti degil

hadi kapayalimda uzamasin is güc var :-))))Bende benim girişimi yapan memurun bana burda 90 gün kalabileceğimi aksi taktirde ceza ile karşılasacagimi söylemedigini konuyla ilgili olduğu için yazdım ustam :)))

Yoksa benim memleketimin güzel memuruyla ne derdim var onlar da işlerini yapıyorlar.

Sende benim o yazıma cevap yazdığın için sana cevap vermek zorunda kaldim.

Açıkçası geçen hafta başımdan geçen olayı anlattım.. :)))

herneyse Ustam dediğin gibi konuyu dagitmayalim. :)) herkesin işi gücü var. Mesut hocam da kızmış zaten bana :))

Akdeniz
03 Kasım 2017, 10:53
Polis doğruyu yapmış girerkken Alman Vatandası olarak girmiş ve 90 günden fazla kalmış.
Yoksa alnında çifte vatandaş mı yazıyormuş

Yasal ikamet süresi: Türkiye'ye Turistik vize ile gelen yabancılar, Vizeli veya vize muafiyetleri ile giriş tarihinden itibaren,
uyruğu oldukları ülke vatandaşlarına tanınan ikamet süresi kadar kalabilirler.
Bu süre ülkelere göre farklılık gösterebilir.
En çok 3 ayla sınırlıdır.

Turistik amaçlı kalış süreleri (180 gün içinde 90 gün)

Karar Sayısı: 2011/2306
5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki sürenin yeniden belirlenmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması;
Dışişleri Bakanlığının 6.10.2011 tarihli ve 906439 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 10.10.2011 tarihinde kararlaştırılmıştır
10.10.2011 TARİHLİ VE 2011-2306 SAYILI
KARARNAMENİN EKİ KARAR
Kalış süresi
MADDE 1 – (1) 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki süre,
vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresi yeterli ise yabancının Türkiye'den çıktığı gün itibarıyla önceki 180 gün zarfında 90 gün olarak uygulanır.
(2) Yabancının Türkiye'deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi 90 günden az ise 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilir.
Yürürlük Tarihi
MADDE 3 – (1) Bu Karar, 1/2/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

T.C icin gecerli kanun...
100% DOGRUDUR, Katiliyorum.

Selamlar

iso1
03 Kasım 2017, 12:57
Slm,arkadaşlar
Konu büyüdü sanki AB sorunu oldu yani.
Halen Tr deyim hersene 4-5 ay kalıp gidiyorum,çifte vatandaşım.Alman hüviyeti ve Tr n-cüzdanım var,başka pasaportum filan yok.
almanyadan çıkarken alman Tr ye girerken alman hüviyetini gösterip mühürlü kağıdı alıp Tr ye giriyorum.dönerken polise nüfus cüzdanımı alman hüviyetini mühürlü kağıdı ve uçak biletini veriyorum o kadar hiç bir zamanda sorun olmadı.Bu üç havaalanı içinde aynı (2x İstanbul ve Ankara)Hemde senelerdir.

hOrOz
03 Kasım 2017, 13:06
Slm,arkadaşlar
Konu büyüdü sanki AB sorunu oldu yani.
Halen Tr deyim hersene 4-5 ay kalıp gidiyorum,çifte vatandaşım.Alman hüviyeti ve Tr n-cüzdanım var,başka pasaportum filan yok.
almanyadan çıkarken alman Tr ye girerken alman hüviyetini gösterip mühürlü kağıdı alıp Tr ye giriyorum.dönerken polise nüfus cüzdanımı alman hüviyetini mühürlü kağıdı ve uçak biletini veriyorum o kadar hiç bir zamanda sorun olmadı.Bu üç havaalanı içinde aynı (2x İstanbul ve Ankara)Hemde senelerdir.

senin neden Türkiye Nüfus Cüzdanı var ?

iso1
03 Kasım 2017, 20:02
Ben çifte vatandaşlığa 1990 da filan geçtim ondan. Belkide daha evvel unuttum bile

karadeniz
03 Kasım 2017, 21:20
TEMMUZ ayı başında ailesiyle birlikte Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan 64 yaşındaki Fikret Deniz’e, 16 Ekim günü aynı gümrük kapısından çıkış yaparken 90 günden fazla Türkiye’de kaldığı için 69 lira para cezası kesildi. 2002 yılından beri emekli olduğunu, bu nedenle her sene Türkiye’de uzun süre kaldığını belirten Deniz, şöyle dedi:
“Şimdiye kadar memleketimde uzun tatiller yaptım. En son 2015 yılında yine bu sene olduğu gibi 90 günden fazla kaldım. 10 Temmuz günü arabamla Kapıkule’den ülkeme giriş yaptım. 16 Ekim’deki dönüşümde sınıra geldiğimde görevli Alman pasaportuma şöyle bir baktıktan sonra bana, ‘48 numaralı gişeye gider misiniz?’ dedi. Oraya vardığımda bana bir kağıt uzatılıp imzalamam istendi. ‘Neyi imzalayacağım, neden imzalayacağım?’ diye sorunca ‘90 günden fazla kalmışsınız. 69 lira ceza ödeyeceksiniz’ denildi. Çifte vatandaş olduğumu söyleyip Türk kimliğimi gösterince, ‘Siz Türk pasaportuyla giriş yapmamışsınız!’ denildi bu tür sorunla karsilasan arkadasimiz oldu mu bilmek istiyorum arkadaslar yasli amcalarimiz babalarimiz annelerimiz var bilmeden gecer giderler dönüste de dara düsmesinler cifte vatandasa türk kimligiyle gecmelerini tavsiye ediyorlar.

Alinti

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cifte-vatandasa-69-lira-fazla-kaldin-cezasi-40629711

12 Haziran 2009 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27256

KANUN

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Kanun No. 5901
Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar

MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/06/20090612-1.htm

Memurun is güzarligi kanisimdayim,cifte vatandas veya mavi kart sahiplerine taninan kanuni hak.

neco54
04 Kasım 2017, 00:27
Bizimde cifte vatandasligimiz var. Türk pasaportumuz yok ve her zaman Alman kimligi ile giris cikis yapiyoruz.
Esim son 185 günün 102 gününü Türkiyede gecirdi , ve 2 Saat önce Türkiyeden Almanyaya geldik. Polis bir sey bile sormadi.

S&S

39uzeyir
30 Kasım 2017, 16:00

Alinti

selamünaleyküm beyler hicde dogru degilmis gibi konusmalar yada yazismalar yapmayin lütfen nasilki bir TC vatandasi almanya disinda 6 aydan fazla kalamiyorsa aynen alman vatandasida 3 aydan fazla kalamaz

ps.: egerki emekli isen ozamanda yabancilar polisinden yada alman polisinden müsade kagidi almaniz lazim

moonrise
01 Aralık 2017, 13:42
Cifte vatandaslar ve mavi kart sahipleri istedikleri kadar Türkiye de kalabilirler!

redbull911
02 Aralık 2017, 02:04
bu sene oglumgitti sorun yok arkadaslar sadece gümrükten girerken tr kimligi yada pasiile gireceksin.

*05300
02 Aralık 2017, 15:24
Nasil etsekte memlekete kara calsak diye bir haber yapilmis.

Benim kaynanam da her sene 5 bucuk ay TR de kaliyor, ona niye hic bir sey olmuyor, hem de yillardan beri. Bu haberde sanki bir karistirma var gibi.

develili
08 Aralık 2017, 00:26
merhaba arkadaslar bende benim basimdan gecenleri anlatayim biz sirketle hersene antalyaya tatile gidiyoruz alman kimligi ile giris yapinca beyaz kagit veriyorlar onu kaybederseniz cezasi 69 lira cezasi var dedi polis arkaddaslarina söyle dedi ve hotelde tur sirketinin sorumlusuda bizleri uyardi beyaz kagidi kaybetmeyin para cezasi vardedi ben bu kadar biliyorum.

star-1
08 Aralık 2017, 10:32
Merhaba arkadaşlar, Ben emekli Alman vatandaşıyım ve Türk kimliğim var. Alman plakalı aracımla birlikte iki yıla kadar hiç dışarıya çıkmadan Türkiyedeki evimde kalabiliyorum, ne girişte nede çıkışta en ufak bir problem olmuyor. Aracımın 6 ay dışarda kaldıktan sonra tekrar iki yıl Türkiyede kalabilme hakkını kazanmak için arabayla birlikte aracın sahibininde 6 ay Türkiye dışında kalması gerekiyor. Bende zaten en geç birbuçuk veya iki yıl sonra Almanyaya dönüp arabamın bakımını, TÜV, Bremsflüssigkeit, Getriebeölwechsel ve diğer bakımlarını yapıyorum. Kaldığım yer yazın çok sıcak olduğu için kapı lastiklerinine ilaç sürme ve yıkayıp cila çekme ve aracı kızgın güneş altında bırakmama işlemlerini yapabiliyorum ancak. Aracınızla iki yıla kadar Türkiyede kalabilmeniz için Emekli Ausweiss`inizin Türkçe tercümesini Türk Konsolosluğunda tastik ettirip Gümrükte göstermeniz gerekli. Başka sorun yok. Arkadaşın Gümrükte başından geçen olay eğer tam olarak anlattığı gibiyse !!! o zaman şerefsiz bir rüşvet yeyicinin eline düşmüştür. Biliyorsunuz Türk vatandaşlarının çoğu aman sende deyip hakkını arama yoluna gitmeyince bu gibi sürüngenler her zaman üreyebiliyor. Ama ben size geçtiğimiz yaz başimdan geçen bir olayı anlatayım , belki faydası olur. Geçen yaz Almanyada doğum yaptıktan sonra doğum izini Türkiyede yanımızda geçirmek isteyen kızım aynı zamanda Türk kimliği de var ve 6 ay yanımızda kaldıktan sonra sonra uçakla Almanyaya dönmek istediğinde Pasaport Polisi, '' Sizin için bir problem yok ama ayrı Alman kimliği olan bebeğinizin Türk kimliği yok, yani 3 aydan fazla Alman kimliği ile Türkiyede kalmış, bunun cezası var demiş fakat yinede çıkışına ceza ödemeden izin verdi, ve buna dikkat edin diye bize tavsiyede bulundu. Bunu hiç düşünmemiştik deyip kendisine teşekkür ettik ve uçağı kaçırmadan onlar Almanyaya, biz de evimize geri döndük.