PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nasıl sparen yapiyorsunuz?

mustimercan
31 Ekim 2017, 23:08
Merak ediyorum arkadaşlar bu zamanda birikim yapabiliyormusunuz?yapiyorsanizda nasıl beceriyosunuz? Kendimden baslayim. 4 kişilik bi aileyiz eve giren yaklaşık 3000 Euro 600 kira 300 kredi var.2000 kalması lazım ama genede ay sonunu zor getiriyoruz.

Meak
31 Ekim 2017, 23:22
Acaba yapan varmi :)eger yapabiliyorsa biride banada anlatsinlar.

fatih1980
31 Ekim 2017, 23:32
Sparen diye bir sey tanimiyorum ben 1500€ dan hic bir sey kalmiyor ah ah nerde o eski Mark

erhan__79
31 Ekim 2017, 23:39
aylik 3000 euro giderim var gelde sparen yap:confused:

TipiTip
31 Ekim 2017, 23:43
Illaki vardir

Ama Eve misal 3000 degil 4000-5000 arasi para girir

Evde eslerin ikiside kalifiye isci olarak mesleklerinde calisiyorlarsa

Bu parayi kazanabilirler

AMA yasam standartlarida önemli ayda 6000 kazanipta kenara koyamayanda vardir

Para kenara koymada bir cok faktör önemli

Yani cok kazanmadan haric yasam tarzi vs vs vs

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 00:32
1-Bir evde eslerin ikiside calismasi lazim.2-Eger evin Hanimi müsrif,modayi takip eden,telefon internet meraklisi degilse,evin bütcesini kesinlikle evin hanimina verilmeli.3-Bütce yetmiyorsa helede cocuklarin masraflari coksa kesinlikle kredi cekip borca girmemek lazim.Liste uzar gider sigaraya ickiye masraf etmemek lazim vesaire. Bakin bana,istesem simdi iki ucak bir gemi bir ada sahibi olabilirim. -))

TipiTip
01 Kasım 2017, 00:46
1-Bir evde eslerin ikiside calismasi lazim.2-Eger evin Hanimi müsrif,modayi takip eden,telefon internet meraklisi degilse,evin bütcesini kesinlikle evin hanimina verilmeli.3-Bütce yetmiyorsa helede cocuklarin masraflari coksa kesinlikle kredi cekip borca girmemek lazim.Liste uzar gider sigaraya ickiye masraf etmemek lazim vesaire. Bakin bana,istesem simdi iki ucak bir gemi bir ada sahibi olabilirim. -))

Bu saydiklarin zaten sende yokmuydu ?

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 01:03
Bu saydiklarin zaten sende yokmuydu ?

VaadIn vaadIn hec olmami.

44Malatya
01 Kasım 2017, 19:01
Mark zamanından kalma birikimimiz olmasa, vay halimize....

@Alsancak, yolunu göster, bizde gemicik alalım ;)

ALSANCAK-35
01 Kasım 2017, 21:29
Mark zamanından kalma birikimimiz olmasa, vay halimize....

@Alsancak, yolunu göster, bizde gemicik alalım ;)

Elhamdülillaaaahhh.Halimiz vaktimiz yerinde cok sükür.25 senedir cigara icmedim,50 senedirde icki icmedim,böylelikle gemicik,adacik sahibi olmusem.:))

talo176
01 Kasım 2017, 21:41
Merak ediyorum arkadaşlar bu zamanda birikim yapabiliyormusunuz?yapiyorsanizda nasıl beceriyosunuz? Kendimden baslayim. 4 kişilik bi aileyiz eve giren yaklaşık 3000 Euro 600 kira 300 kredi var.2000 kalması lazım ama genede ay sonunu zor getiriyoruz.

bu nasil hesap böyle?
ac mi kaliyorsunuz?
üstünüze kiyafet almiyormusunuz?
cep, araba, internet vs kullanmiyormusunuz?
eglenmiyormusunuz?
(cocuklar la freizeitpark, cinema, bowling vs)
izine gitmiyormusunuz?

daha cok sayacaklarim varda, bunlar stantart diye sadece bunlari saydim..

hOrOz
01 Kasım 2017, 21:48
şimdi nereden başlıyalım

ilk zamanlar iki kişi çalışyorduk ikimizde iyi kazanıyorduk

ben Philips te ayda 2600€ 3000€ alıyordum

birimizin aldığı her ay hesaba yatıyordu

sonra çocuklar oldu hanım zaten çalışmadı

ben yine devam ettim ama para birikmez oldu tabi taki işyeri kapanısıya kadar

ondan sonra her şey tepe taklak

ben 2 sene işsiz sonra 2 sene Leihfirma

bu sefer hanım işe başladı o zaman kadar biriktirdiğimiz paralar gitti az bir şey kenarda nolur nolmaz bıraktım

sonra benim işler yine limoni 1600€ aylık ucu ucuna yetiyordu

elde kalan parayıda 8000 € ya bir araba kızın çeyizi ve düğününü yaptım

tam düzlüğe çikarken yine calıştığm yer kapandı ...

Umschulung filan derken yavaş yavaş yine düzlüğe çıktık

bu sene 2 hafta izin yaptım bütün masraflar hiç bankadan fazla para çekmeden elimdeki para ile hallettim

iyide gezdik uçtuk yedik içtik

hatta yine bir miktar parayı acil işler için kenara koymayı başardım

clon
01 Kasım 2017, 22:02
Valla parayi köseye atan atiyor

Benimle ayni is yerinde calisan arkadas her ay 1000 euro kenara atiyormus
icki,kumar,kahve,sigara hic bir sey yok adamda

Ben ay sonunu zor getiriyorum
Nasil birikdiriyor aklim almiyor

sigara disinda hic bir kötü aliskanliigimda yok

Ama tek fark Hosuma giden bir sey olursa hemen alirim:o

mustimercan
03 Kasım 2017, 01:51
Bide izine gidince turkiyedekilere dert anlat..yok yıllardır almanyasında bi birikim yapmamışsın felan..sanki burda parayı ağaçtan topluyoz..

Hakki27
03 Kasım 2017, 21:09
Sanirim
Ne kadar kazanirsan okadar harcarsin yada kesintilerin olur 1 yil once ay sonunu getiremezken aylik 3000 euro maasla ile simdi ise 1500 ile aylik 250 euro sparen yapiyorum.

Ejderabi
04 Kasım 2017, 18:58
Sparen evin Hanimindan geciyor....

durak78
04 Kasım 2017, 19:39
Ben haushaltsplan yapiyorum tüm gider kalemlerini bir listeye yazip ,neye cok ihtiyacim var ne gereksiz ayiriyorum . ihtiyacim olanlarinda ( telefon ,sigorta vs. ) en ucuzunu almaya özen gösteriyorum böylelikle sabit giderleri optimize ettim ancak gelgelelim sabit olmayan giderler , iste orada cocuklar ve hanim sagolsun karman corman ediyorlar herseyi . hanimin elbisesiymis , sigarasiymis , makyaj malzemeleri parfüm vs.vs cocularinda yok ps4 oyunu yok arkadaslarla kino vs .vs yani ay sonunda ben laptopun basinda online bankingi acmisim ve düsünüyorum " oha lan nereye gitti bu paralar " :)) .. demem oki cok sikmak da iyi degil cok bos vermekde , gecinebiliyorsan öp basina koy kardes :)

dreamceng
04 Kasım 2017, 21:16
Sparen BEKAR OLMAKDAN GECER

mustimercan
04 Kasım 2017, 21:41
iki tane bosanan arkadsim var ikisinin durumuda benden beter yani bekarlik daha zor:-))

Boss91
05 Kasım 2017, 00:37
Ben bekarim, ve suan pek fazla giderim veya harcadigim yok. Sadece sparen yapiyoruz. Dügün paramizi biriktirelim :D

OrLoW
05 Kasım 2017, 03:05
Şöyle bir baktımda genel olarak kimse kıyıya koyamıyor gibi !

İzin zamanı gelince ama izine giden gidene :) Bu zamanda fazla birşey beklememek lazım gün geçtikce kötüleşiyor şöyle bakıyorum her şeye zam geliyor ama çalışanların maaşlarına zam yok

10 aydır işşizim oturdugum ev malum mecburen büyük 4 çocuk var ev kirası gaz derken 1000 euro Buluyor geçiyor privat evde oturuyorum..

Hanım çalışmıyor şimdi bir işe girsem zeitarbeit ne vericek vasıfsıza 8.-9 eurodan hesap edelim ? Biraz daha iyi veren firmalara girmek bir şans oda almıyorlar

Çalışırken elime ayda 1200 euro geçiyordu 100 eurosu fahrkosten gidiyordu bana kalan 1100 euroydu gerisini siz hesap edin artık !!!! Çalışırken daha kötü duruma düşmüştüm devlette bir hesap karışıklığı olmuştu ..

Şimdi iş arıyorum ama o paralara çalışsammı yoksa evdemi otursam daha iyi ? Biraz iyi para veren yer bulamadım arıyorum

Para biriktirmek şöyle dursun ilk önce hayatımızı düzenli devam ettirelimde Allaha şükür gene iyiyim

Para biriktirmek ciddi ciddi bir iştir Herkez yapamaz !! Ne kadar kazandığın değil ne kadar harcadığın önemlidir

biri 3000 euro kazanır yetiremez ondan 300 euro anca arttırabilir arttırabilirse .Digeri 1500 euro kazanır idarelidir 500 eurosunu kıyıya koyar...

Para biriktirmede en büyük rol Bayanındır Eğer evdeki hanımın idareli biri değilse tutumlu değilse sen çuvalla kazan olmaz...

*05300
05 Kasım 2017, 03:11
Banka kartimi hanima verdim, harcligimi ondan aliyorum. O gün bu gündür minus a hic düsmedik.

Tavsiye ederim

Osmanbey34
05 Kasım 2017, 14:45
herkezin kendi elinde olan birsey. insanan kötü huyu olmayinca bana ters gelir.....

Banka kartimi hanima verdim, harcligimi ondan aliyorum. O gün bu gündür minus a hic düsmedik.

Tavsiye ederim

sami28
05 Kasım 2017, 18:22
arkadaslar
gelirin giderinden az olursa tasarruf yaparsin
bunun icin ya gelirini yükseltip tasarruf ,yada giderini düsürüp tasarruf yapilir
tasarruf demek temel ihtiyaclardan kisitlama degil ,indirimleri takip edip arastirip ayni ürünü daha uyguna almaktir
parayi kazanmak kadar harcamakta bir sanattir
atalarimiz ayagini yorganina göre uzat demislerdir , gelirine göre hayat standartlarini ayarlamak gibi.
herseyin de bir bedeli oldugu unutulmamalidir, lüzümsuz satin alinan bir sey aslinda para degil o parayi kazanmak icin calisirken ömürden gecen bir zamandir

Cocuk okuldan eve gelir annesine söyle der
anne bugün otobüse binmedim arkasindan geldim 2 lira kar ettim der
anne ogluna oglum taxinin arkasindan gelseydin de 10 lira kar etseydin der.
huzurlu mutlu günler dilegiyle

Tosba
06 Kasım 2017, 10:43
Slmlar,

valla biraz okudum ne diyeyim hakli da olan var haksizda. Köseye her Zaman para atilir. Ben evliyim tek basima calisiyorum ve iki tane Cocugumuz var biz her ay köseye para atiyoruz. Benim elim cok boldur ne olursa olsun alirim Cocuklarima da Hanimada. Evimizde 4 tane araba var ve hepsini kullaniyoruz sigortasini da ödüyoruz ama yinede bi yerden kisiyoruz diye bisey yok. Her sene izinede gidiyoruz. Cocuklarla her hafta sonu mutlaka gezmeye cikariz. Dairemin kredisinide ödüyorum ve yinede kaliyor. Indirimleri hic takip etmeyiz. Aslinda tam tersi ben kendeim biraz Marka hastasiyimdir ve yinede yetiyor. Her ayin birinde 800 Euro Sparbucha kesiliyor bende.

Arkadaslar size demek istedigim nereye nasil harcadiginizi takip etmeniz. Alesef bizim millet Havayi sever. Sen kalkip 30-40 bin Euroya araba alirda bunu taksite baglarsan her ay yüklü para oraya verirsen o Zaman bana göre bu fuzülü masraf. (5 bin Euroluk araba neyine yetmiyor? Bu sadece bi misal.

Ama ben buna binmek istiyorum diyorsaniz o Zaman birikim yapamadiginiza sasirmayin. Sizlere demek istedigim iyi kontrol edin giderlerinizi. Pahali Araba sizi ileriye götürmez. Dikkat edin kedninize Cocuklariniza hep daha iyi olun hep daha ilerisini basarmaya bakin ve inanin hepinizde basarirsiniz eminim bundan !

Bizler bunca sene gurbetdeyiz ve bunlari basardiktan sonra üstesinden gelemiyecegimiz bisey yoktur.

Benim yasim 39. Sigaram var ickim kumarim yok. Hergün yatmadan önce Allahma sükrederim. Sükür bizler iyiyiz ama isterim sizler benden cok daha cok iyi olun. Ne yaparsaniz genc yasta yaparsiniz.

TipiTip
06 Kasım 2017, 11:20
@Tosba ustam

Sormasinda sakinca yoksa aylik geliriniz nedir ?

Evde 4 kisi kaliyorsunuz ve 4 araba kullaniyorsunuz ?

Evde toplam calisan KAC kisi var ?

Bu kisilerin toplam net geliri nedir ?

samsunlu
06 Kasım 2017, 11:34
Slmlar,

valla biraz okudum ne diyeyim hakli da olan var haksizda. Köseye her Zaman para atilir. Ben evliyim tek basima calisiyorum ve iki tane Cocugumuz var biz her ay köseye para atiyoruz. Benim elim cok boldur ne olursa olsun alirim Cocuklarima da Hanimada. Evimizde 4 tane araba var ve hepsini kullaniyoruz sigortasini da ödüyoruz ama yinede bi yerden kisiyoruz diye bisey yok. Her sene izinede gidiyoruz. Cocuklarla her hafta sonu mutlaka gezmeye cikariz. Dairemin kredisinide ödüyorum ve yinede kaliyor. Indirimleri hic takip etmeyiz. Aslinda tam tersi ben kendeim biraz Marka hastasiyimdir ve yinede yetiyor. Her ayin birinde 800 Euro Sparbucha kesiliyor bende.

Arkadaslar size demek istedigim nereye nasil harcadiginizi takip etmeniz. Alesef bizim millet Havayi sever. Sen kalkip 30-40 bin Euroya araba alirda bunu taksite baglarsan her ay yüklü para oraya verirsen o Zaman bana göre bu fuzülü masraf. (5 bin Euroluk araba neyine yetmiyor? Bu sadece bi misal.

Ama ben buna binmek istiyorum diyorsaniz o Zaman birikim yapamadiginiza sasirmayin. Sizlere demek istedigim iyi kontrol edin giderlerinizi. Pahali Araba sizi ileriye götürmez. Dikkat edin kedninize Cocuklariniza hep daha iyi olun hep daha ilerisini basarmaya bakin ve inanin hepinizde basarirsiniz eminim bundan !

Bizler bunca sene gurbetdeyiz ve bunlari basardiktan sonra üstesinden gelemiyecegimiz bisey yoktur.

Benim yasim 39. Sigaram var ickim kumarim yok. Hergün yatmadan önce Allahma sükrederim. Sükür bizler iyiyiz ama isterim sizler benden cok daha cok iyi olun. Ne yaparsaniz genc yasta yaparsiniz.
Kusura bakmada bana inandirici gelmedi.

Tosba
06 Kasım 2017, 13:39
Valla Kardes benim kimseye yalan borcum yok neden yalan söyleyeyim ki? Ben sadece sorulan soruya cevap yazdim.

Tosba
06 Kasım 2017, 13:40
Evde tek calisan benim tek geliri olan. Gelirim aylik 4700,-.

Tabi bu herzaman öyle degildi. Ben basladigimda 2000,- Eiro net gelirim vardi ve yindede ayda 200,- Euro atiyorduk köseye kötü günler icin. Hem calisip hem okudum bu duruma gele bilmek icin. Demek istedigim size eger memnun degilseniz okuyun cocuklarinizin gelecegi icin. Forum da beni taniya bi kac kisi var ve söylediklerimin yalan olmadiginida iyi bilirler.

Esim ve ben ve iki cocugumuz var.

@Tosba ustam

TipiTip
06 Kasım 2017, 13:56
Evde tek calisan benim tek geliri olan. Gelirim aylik 4700,-.

Esim ve ben ve iki cocugumuz var.

Bu kazanc ile para biriktirilir usta söz yok !!

AMA sunuda söyleyem

Dedigin kadar ziplayamazsin !!!

Dairenin taksidini öde, dairenin diger giderini öde ,
4 araba sigortasi vergisi benzini diger giderleri
Telefon Elektrik Kalorifer mutfakt masrafi üst bas masrafi
Birde marka takintin varmis ondan haric her hafta sonu gezmeler tozmalar
Her sene izine gitmeler
4 araba yani cocuklar büyük masraflar ona göre

Ne bileyem usta yapilirmi dediklerin evet yapilanilir

AMA hepsi yapilirmi o tartisilir

Tosba
06 Kasım 2017, 14:01
Kardes sinirlenme lütfen. Ben sade yazdim. Ama dedigim gibi bir tane bile yalan yok.

Bu kazanc ile para biriktirilir usta söz yok !!

AMA sunuda söyleyem

Dedigin kadar ziplayamazsin !!!

Dairenin taksidini öde, dairenin diger giderini öde ,
4 araba sigortasi vergisi benzini diger giderleri
Telefon Elektrik Kalorifer mutfakt masrafi üst bas masrafi
Birde marka takintin varmis ondan haric her hafta sonu gezmeler tozmalar
Her sene izine gitmeler
4 araba yani cocuklar büyük masraflar ona göre

Ne bileyem usta yapilirmi dediklerin evet yapilanilir

AMA hepsi yapilirmi o tartisilir

samsunlu
06 Kasım 2017, 14:03
Valla Kardes benim kimseye yalan borcum yok neden yalan söyleyeyim ki? Ben sadece sorulan soruya cevap yazdim.

Ben yazdigimin arkasindayim, kusura bak bakma oda sana kalmis.

TipiTip
06 Kasım 2017, 14:44
Kardes sinirlenme lütfen. Ben sade yazdim. Ama dedigim gibi bir tane bile yalan yok.

Sinirlenme derken ???

onu nerden cikardin usta ? niye sinirleneyem ?

para senin agizdan cikan söz senin !!!

simdi benim matematik kuvvetli degil Hauptschule mezunuyum , malüm yaslilikta var

amma velakin senin cocuklarin büyük hic yoksa arabalari ile aylik kisi basi rahat 500 euro harcarlar buda yapar 1000 euro

1000 euroda dairenin taksidi nebenkosten falan , sigorta elektrik internet telefon 300 diyelim ,

senin ve esinin arabasi 400 diyelim ikisine , hadi 4 büyük aylik 800-1000 mutfak masrafi

aylik 800 bankaya , daha gezmelerin yok üst bas yok izin parasi yok o yok bu yok su yok marka takintin yok

ayligin cok güzel bu kazanc ile para kenara koyulur tekrar ediyorum !!!

ama gezme derken , bir park yada ormanda yürüyüs dersen haaa anlarim , ama yok her hafat sonu

eglence parklarian gidiyoruz paris wiena bizim dersen inanmam , Marka takinti derken marka senin icin nedir ?

benim icin Marka mesela 129 Euroya aldigim Camel Trophy ayakkabilarim

ama bazilari icin 400 Euro degerindeki ayakkabi markadir

hele hele 2 yetiskin cocuk demek ve gelirleri olammak demek

ben bunu iyi bilyiorum bendede 2 cocuk var biri 22 yasinda üniversitede diger 16 yasinda ve ikisininde geliri yok

hatta kizima Barfög aldirmiyorum kendim karsiliyorum ileride ugrasmasin diye !!!

bu arabalari olmadigi halde ikisinin aylik 600-800 arasi masrafi oluyor senin olayda birde araba var

yani ya cok tutumlusunuz yada ne bileyem bukadar rahat ve bol kepceden harcayarak nasil yapiyorsan anlat

bizlerde faydalanalim , inan benimde gelirim iyi fena degil !!!

ama bukadar genis yasayamiyorum , icki yok sigara yok kumar yok ,

püf noktalarini sayki bizler hepsimiz faydalanalim

para senin istedigini yaparsin , kimseninde gözü olamaz olanin gözü ciksin

herkesin riski kendine !!!!

ama gercekten bukadar bolca harcama ile halen 800 gibi para koymak güzel

evet 4700 az degil ama senin anlattigin harcamalarda az degil ?!?!?

Meak
06 Kasım 2017, 14:49
@Tosba ustam

:) umarim tüyo aliirz, ben birikdiremiyorumda ....ve samimi söylüyorum para birikdiriyorum diyenler ya evden hic cikmiyor yada hic birsey yemeden icmeden duruyor....

Tosba
06 Kasım 2017, 15:52
Benim Cocugumun birisi 6 ötekide 13 yasinda. Yani daha Araba kullanmiyorlar. Tabi bizim öyle büyük okul masrafimiz yok.

Haftalik 500,- Euro yetiyor bize. Tutari aylik 2000,-Euro.

Evin gideri Elektrik Su Telefon hersey icinde her ay 1350,- Euro.

800,- Euro köseye atiyoruz

200,- Euro her ay sigorta ödüyorum arabalar icin. Ben aylik yaptim aylik kesiliyor böylesi daha rahat oluyor. Yoksa sene sonu cok oluyor hepsi birden geldiginde.

Toplam Burda 4350,. Euro tutar var. Geri kalanlarda Dis sigortasi,Rechtschutz su bu.

Arabalara gelirken. Hic bir arabanin taksidi yok. Benim 4 tane arabam var. Bunun iki tanesine sade ve sade yazin biniyorum. öteki iki Araba birisi Aile arabamiz ötekide hanimin arabasi.

Ben simdiye Kadar daha hic ama hic bi Araba icin Kredi cekmedim. Param oldukca Arabami büyütdüm. Simdiden sonra da zaten böyle bi niyetimde yok Araba icin Kredi cekmeye.

Tabi bunlar haric senede 3 kere fazla Para aliyoruz ( Urlaubsgeld,Gewinnbeteiligung ve Weihnachtsgeld). Bunlarin 3 ü de zaten geldiginde hem izin hem fazla harcama olarak da direk harcaya biliyoruz ( önce bankaya yatiriyoruz ordan lazim oldukca cekiyoruz)

Hesap bu.

Arkadaslar ben inanin kötü bi niyetle yazmadim. Sizin cogunuz benden büyük ve Cocuklar büyüdükce otomatikman masraflarda cogaliyor. Onun icin biraz önce yazdiydim. Ne yaparsan genc yasda yapa bilirsin diye. Benim Cocuklar su an Kücük.
Biz toplam 4 arabayla senede en fazla 20000 km yapiyoruz tabi izin de bunun icinde. Biz her sene Arabayla TR ye gidiyoruz. Benim isyerim yakin ondan fazla Benzin masrafida olmuyor.

Cocuklarla ormana da gidiyoruz hava müsait oldugunda Hayvanat Bahcesinde de Bowlinge de Sinemayada. Ama yok Viyana yok surasi yok burasi istesek bile olmaz. Cocuklar hafta sonu topa gidiyor Turnuvalara. Ben her gün Sabah 6 dan 5 e Kadar calisiyorum. Bos Zaman buldukca da ailece degerlendirmeye ugrasiyoruz.

Bana göre 2000,- Euro iyi para.

Marka takintisinda gelince. 400,- Euro verip de Ayakkabi Alan bana göre MArka takintili degil sorumsuz bi insan. Ben marka takintisi dediysem giderim ayagima 100,- Euroluk ayakkabi alirim. Her ay Ayakkabi almiyoruz ki?

Alisverise MArka icin cok yerler var. Metzingen e gideriz Ailerce, TK Maxx a cok ama cok alis veris edecek yerler var. Nerdeyse fiyatlarin cogu normal Ayakkabi fiyatina geliyor. Ceket olsun Kazak olsun bunlar hergün lazim olan seyler degil. Kisdan önce büyük bi Aliosverise cikarsin tamamdir. Geri kalanida aydan aya. Yazinda öyle. Yaz gelmeden önce büyük bi Alisveris geri kalanda lazim oldukca.

Araba konusuna geldigimde ben kendim 6 sene Golf 3 kullandim 2009 yilina Kadar. 3400,- Euro ya almistim 2000,- Euroya geri satdim ama Kredi cekmedim Araba icin cünki gerek görmedim.

Arabam iyiydi 3 ksiydik her senede izine gitdik. Valla kim ne der söyle böyle umrumda bile olmadi. Millet baksin diye ben kalkip Kredi cekip borca giremem. Bana göre herseyin bir yeri ve Zamani var.

Benim etrafimda o Kadar cok gencler varki bazen üzüöüyorum. Bunlar 2500,- Euro para aliyorlar Babalariyal oturuyorlar ama Leasing Araba var altlarinda 1000,- Euro her ay.

Bunun yerine 300,- Euroluk Leasing araba almis olsalar veya eski bi Araba geri kalaninida birikim olarak atsalar köseye ve Yatirim yapsalar daha iyi olmazmi? Tabi genclik heves ama simdi birde böyle bisey var.
Türkiyedeki kardeslerimiz altinda külüstür arabasi olsa 19 yasinda sevincten ucarlar. Malesef burdaki simdiki genclik daha güzel daha pahali yarisina girdiler. Neye lazim 40000,- Euroluk araba?

Insan oglu yetinmeyi bilmiyor her Zaman. Hep daha cok ve daha yiyisi olsun diyor ama öteki taraftan kayip etdigini görmüyor. Anne ve Babalar calisiyor bunu gören cogu insan yok. Anne Baba gelmis 50 yasina Cocuklarini okutuyorlar. Bunlarin hepsi eli öpülecek insan. Ama bunu anlayan genc cok az.

TipiTip
06 Kasım 2017, 16:46
@Tosba usta konuya bunlari önceden yazicaktinki
Ona göre bence aklimdan bazi seyleri gecirirdim

4 araba deyince cocuklarin ehliyeti var
Yaslari büyük olarak ben hesap yaptim

Neyse ... Allah herkese gecim kolayligi versin

Hayat gittikce zorlasiyor

BiBakipCikicam
05 Ocak 2018, 10:51
Slm ustalar , ben ayda 2000 euro kenara atmak istiyorum... Suan sparkontoya yatiriyorum acaba iyi fikir mi ?
Yoksa her ay 2000 euro ceksem kasaya mi koysam ...
Ben girokontoda yüklü miktar birakmak istemiyorum... ne yapsam ki ?

Selam
05 Ocak 2018, 11:57
Slm ustalar , ben ayda 2000 euro kenara atmak istiyorum... Suan sparkontoya yatiriyorum acaba iyi fikir mi ?
Yoksa her ay 2000 euro ceksem kasaya mi koysam ...
Ben girokontoda yüklü miktar birakmak istemiyorum... ne yapsam ki ?

Allah herkese böyle dert verse.

@tosba

Allah sana hayirli ve bol kazanc versin ve su üc günlük dünyada kimseyi kimsenin eline düsürmesin. Ama senin yerinde olsam böyle detayli gelirini ve giderini uluorta yazmazdim. cünkü bu kimseyi ilgilendirmez. Parada senin pulda senin istedigini istedigin yerde istedigin Kadar kazanir ve harcarsin.
Kötü niyetle yazmiyorum yanlis anlama, nede olsa bu isin icinde nazarda var kiskanclikta var. Allah hepimize bol ama helal ve hayirli olan kazanci versin. Amin.

Sürgün Sevdam
06 Ocak 2018, 00:47
Para biriktirme derdim yok.
Iyi kazaniyorum.
Emeklilik iyi gelecek.
Günü yasiyorum.
Yarin ne olacak umurumda degil.
Istedigim cogu seyi yapiyorum.

Benim fikrimde böyle..

webci
06 Ocak 2018, 01:28
Allah herkese böyle dert verse.

@tosba

Allah sana hayirli ve bol kazanc versin ve su üc günlük dünyada kimseyi kimsenin eline düsürmesin. Ama senin yerinde olsam böyle detayli gelirini ve giderini uluorta yazmazdim. cünkü bu kimseyi ilgilendirmez. Parada senin pulda senin istedigini istedigin yerde istedigin Kadar kazanir ve harcarsin.
Kötü niyetle yazmiyorum yanlis anlama, nede olsa bu isin icinde nazarda var kiskanclikta var. Allah hepimize bol ama helal ve hayirli olan kazanci versin. Amin.

selam kardesim parayi kasaya koyamassin,yasak,,
o parayi kontoya yatirip gelir gider vergisi yapilmasi lazim..
sparkonto ac,,tabi maliye ye gelir gider yapiyorsan bildirmen gerek

Cengiz Bond
06 Ocak 2018, 13:42
selam kardesim parayi kasaya koyamassin,yasak,,
o parayi kontoya yatirip gelir gider vergisi yapilmasi lazim..
sparkonto ac,,tabi maliye ye gelir gider yapiyorsan bildirmen gerek

yasak degil, sadece önerilmiyor. Bankschliessfache istedigini koyabilirsin.

hem "o parayi kontoya yatirip gelir gider vergisi yapilmasi lazim.." diye birsey de yok.

player6767
06 Ocak 2018, 14:19
Ben suana kadar herzaman kassaya koydum koyorumda suana kadar bir sorun olmadi olmazda herhalde okadar büyuk tresor acmak biraz zor��

webci
06 Ocak 2018, 14:36
Siz bilirsiniz...kasaya koyun ozaman..yakalanmadiginiz surece tamamdir..ben durustce ve basiniz agrimadan nsl para biriktirilir onu yazdim..
Yalniz ileride o paranin kaynaginida aciklarsiniz..
Saygilar..

hekimoglu
06 Ocak 2018, 14:52
Siz bilirsiniz...kasaya koyun ozaman..yakalanmadiginiz surece tamamdir..ben durustce ve basiniz agrimadan nsl para biriktirilir onu yazdim..
Yalniz ileride o paranin kaynaginida aciklarsiniz..
Saygilar..

Arkadasim, Bankschließfach a para koymanin yasak oldugu bilgisini teyit edebilecek bir kaynak biliyormusun varsa bizimlede paylasmani rica edicem. Nakit para koymak yasak degil ancak bankalar genelde nakit parayi sigorta kapsami dahilinde tutmazlar, para koyacaklarin bunu mutlaka bankalariyla konusmalari gerekir, ayrica bazi sigorta sirketlerinin Hausratversicherung kapsaminda Bankschließfach larida sigortalamak mümkündür.

Schließfach larda bulundurulan esyalarin mutlaka listesini yapip herhangi bir soygun kayip olma durumunda icinde ne oldugunu ispat etmeniz gerekeceginden güvendiginiz bir sahit te gösterebilmeniz gerekebilir. hersey yolunda gittigi sürece sikinti yok ancak bir problemle karsi karsiya kalindiginda zarari ödememek icin dansöz gibi kivirirlar onada dikkat etmekte yarar var.

Gercekler 2.0
06 Ocak 2018, 15:05
Ben söyle tasarrruf yapabiliyorum:

1. Sigara yok. Ayda en az 100-200 Euro tasarruf ediyorum.

2. İçki zaten içmem.

3. Kahveye gitmem. Nedeni hem maddiyet, hem maniyet.

4. Hiç birşeyi araştırmadan almam. En ucuz nerdeyse ordan alırım. Gerekirse posta ile beklerim.

5. Kıyafet ve ayakkabıyı lazım olunca almam. Ucuza bulunca alır koyarım.

6. Araba'nın yağını kendim değiştiriim. İnternetde yağ yalar yar yarıya. Bir tane 40 Euro Pela Pumpe aldım. Yağı garajda hiç elekteiksiz değiştirebiliyorum.

7. Elektrik şirketimi hersene değiştiririm.

8. Araba sigorta mı hersene değiştiririm.

9. Tatil için otel ayırtacağım bir ay internetde hangi otel hem iyi hem ucuz diye araştırım.

10. Evde bir elektronik eşya bozulursa hemen atmam. Açar tamir edilcek diye birşey varmı bakarım. Gerekirse resim çeker Internette sorarım.

11. Araba'nın tekerini kendim değiştiririm.

12. Handyvertragları sıef Internetden yaparım. S8 aylık 20 Euroluk Vertrag ile almıştım.

13. Kıyafet falan kolay kolay çarşıdan almam. Çoğu zaman kazık. Internette daha çok Angebotlar var.

14. Sinemaya gitmem. Zaten sevmiyorum gitmeyi. Ayrıca fiyatlarda çok kazık. İki üç sinema biletine bir VPN aldım ve onun üzerinden bir güzel üç beş ay geçde olsa filimleri güvenli bir şekilde izliyorum.

15. En önemlisi. Maaşım yetsin, yetmesin, işverenden direkt olarak 40 Euro Bausparene kestirtiyorum. Ayrica birde Bausparen şirketide 70 Euro bir daha kestirdiyorum. Bausparen hemen öyle bozamadığım için içinde güzel bir para birikiyor.

16. Bakada Kontoführungsgebühr ödemem. Hangi banka ücret almazsa oraya geçerim. Kimse babamın oğlu değil. Onlinebanking yaptığım için şube bana lazım değil.

17. Başkaları gibi sende iki üç kere zırt bırt keyfi için izine gitmem. Bağzılarını göryorum, sıkıldım deyip bahane edim gidiyorlar.

18. Evde gereksiz yere bir Ampül yanmaz.

19. Evdeki Televizyon receiver falan hepsi kökten Merfachsteckdose ile kapatırım. Yapmayanların içom söylüyorum, yıllık 50 Euro fazla elektrikten tasarruf edersiniz.

Bağzı arkadaşlar şimdi beni cimri sanabilir. Hayır yok öyle birşey. Gezerim tozarım, ama harcarken dikkat ederim. Ama asla üç kuruşluk malı beş kuruşa almam.

dreamceng
06 Ocak 2018, 19:10
bekar insan,tek basinadir,bazen zeytin peynir cay,bazende makarna yer,evde bekliyeni olmaz,caliskansada yan is yapar,,elektrik gaz parasi azdir,,2200 euro aylik alsa,,yan is yapsada her ay koseye 1500-1800 koyar

balkesler
09 Ocak 2018, 22:09
Bende sigara icmiyerek , alkol kullanmiyarak , kahveye gitmiyerek , kış in gazi az yakarak biriktiriyorum ayrıca Stadtwerk den Geri para almak için ekstira da fazla ödüyorum ayrıca evin bereketi gitmesin diye masada ki ekmek kırıklarını yerim çöp e birşey atmamaya dikkat ederiz karnınız çabuk doydum diye besmele çekerek başlarız yemeğe 😀 bereket versin aylık ortalama 500 birikiyor. Ama şimdi yeni yerine girince degisdi işler 2400 2700 arası magas alıyorum 1000 falan kenara atabiliyorum. Ama arada bir şeylerde satiyorum. Allah herkese benden daha çok versin. Allah bugunlerimizi aratmasin inşallah

mr_koc_ac
10 Ocak 2018, 01:43
No comment.

erhan__79
10 Ocak 2018, 02:26
Araba sigortasi ve elektik sirketini hersene degistirince nasil para birikiyor anlamadim?

arkadasin demek istedigi sirketleri degistirince angebotlardan yararlanip daha az ödemesi.mesela sigorta sirketini degistirdim normalde 263 euro oduyordum simdi 220 oduyorum 3 aylik.eski sirket 269 hesap gondermisti,bunun gibi

yemek haric 2500 euro giderim var 500 eurosu taksit. bir daha kredi veya taksit yapmayi asla dusunmuyorum.sabit bir gelirimiz yok cokta kazanabilir azda kazanabiliriz.para biriktirmek icin normalde kenara attigim para haricinde bir kutu yaptim ne kadar bozuk para elime gecerse 5 centten 10 euroya kadar icine atiyorum.tahminim yazin izin icin arabanin gidis gelis dieseline ve izin oncesi servis bakimina yeter.(gecen sene 1000 euro birikmistim)internette satilan birseyse eger ordan almaya calsiirim disariya göre ucuzunu bulmak mümkün.oyun parklari,hayvanat bahcesi gibi yerlere yillik kart alirim.2 cocuk var,yillik herzaman daha karli.banka karti kullanmam,sadece izine giderken yolda. sigara alkol kullanmam.

satturko
11 Ocak 2018, 14:32
Tilkiye sormuslar Tavuk yemesini severmisin diye:)
Arkadasin konu basligi da ayni bunun gibi olmus biraz
Almanya da zaman artik Nasil biriktiriyorum degil de,nasil ay sonuna kadar idare edebilirim zamani oldu maalesef

Boss91
13 Ocak 2018, 20:09
Allah herkese iyi gecimler ve iyi kazanclar versin...

Ben hep kendime soruyorum bizim türkler neden hep son model araba kullaniyorlar özellikle gencler...Parayi nerden ve nasil kazandiklari hep merak ederdim...

Ya biz sparan yapmayi bilmiyoruz veya para harcamayi daha cok seviyoruz...

Benim yasim 26 ve bekarim... aylik kazancimdan 2000 euro hep kenara atmaya calisiyorum... Nee son model arabam var ve ne sürekli kiyafet alirim.. Daha dogrusu ihtiyacim olmadigi icin para harcamiyorum...

Ama bazi arkadaslar diyorki evli degilsin git araba al bilmem sunu bunu al falan filan... Evlenmeden önce kendine göre para harca demek istiyorlar...

Bilmiyorum acaba haklilarmi

Gercekler 2.0
14 Ocak 2018, 02:19
Allah herkese iyi gecimler ve iyi kazanclar versin...

Ben hep kendime soruyorum bizim türkler neden hep son model araba kullaniyorlar özellikle gencler...Parayi nerden ve nasil kazandiklari hep merak ederdim...

Ya biz sparan yapmayi bilmiyoruz veya para harcamayi daha cok seviyoruz...

Benim yasim 26 ve bekarim... aylik kazancimdan 2000 euro hep kenara atmaya calisiyorum... Nee son model arabam var ve ne sürekli kiyafet alirim.. Daha dogrusu ihtiyacim olmadigi icin para harcamiyorum...

Ama bazi arkadaslar diyorki evli degilsin git araba al bilmem sunu bunu al falan filan... Evlenmeden önce kendine göre para harca demek istiyorlar...

Bilmiyorum acaba haklilarmi

Hakli degiller. O arkadaslarin kafasi calismiyor. Günlük düsünüyorlar, yarini düsünmüyorlar. Onlar zihin olarak daha ermemisler. Sen zihin olarak ermissin.

O arkadaslar saniyorki güzel bir BMW veya Mercedesim olunca daha iyi yasarim. Sanki cok güzel bir BMW veya Mercedesin bana bir faydasi var. Onlarin derdi kizlar ile tanismak ve gezmek. Tanisiyorlarda. Allah var güzel kizlarlada tanisiyorlar, ama kizlar ile ne köy olur ne kasaba.

Allah izniyle senin gibi zihinsel olarak ermis bir kiz ile tanirsin ve yuva kurarsin. Aylik 1500 Eurp kenara atsan yilda 18000. Üc senede 54000 bin Euro para. Senin o arkadas diye hitap ettigin arkadaslar, yarin herkes evlenince para yok diye aglayip zirliyorlar. Sonrada sana "tabiki senin tuzun kuru" diyecekler. Sende dersin "Sizinde onun yerine arabaniz vardi, hani nerde o araba". Ondan sonra o tip kisiler 2000 Euro Polo bulupta binecegiz diye ugrasiyorlar.

Benim bir tasarruf yolum daha var oda Faks cihazi. Aldim tas gibi bir Faxcihazi Brotherin 2810 modelini. 30 Euroya bulunuyor. Tonerleride ucuz. Ince bir ayar yaptin. Hic bir yere mektup yollamiyorum. Krankenkasseden mektup geldi imza mi istiyorlar, veriyorum Faxa. Handyvertraga mi cikis verecem? Veriyorum Faxa. Araba sigortasina cikis mi verecegim? Veriyorum Fax. Yani Pul parasi ödemiyorum, birde postaneye gitmeyede gerek kalmiyor. Bir Toner aldimmi 10 sene gidiyor.

cambeyli
14 Ocak 2018, 17:32
Slm arkadaslar net gelirim esimle beraber 3500 euro ayda hersey ciktiktan sora 1200 euro sparen yapiyorum. Her sene izin yapiyorum ayrica bir oglum var 16 yasin da, sigara yok alkol yok Spot yaparim yani fitness düzenli oglumla beraber.istersen olur tabi ayagini yorganina göre uzatmayi beilecen herzaman......

Meak
14 Ocak 2018, 18:01
Slm arkadaslar net gelirim esimle beraber 3500 euro ayda hersey ciktiktan sora 1200 euro sparen yapiyorum. Her sene izin yapiyorum ayrica bir oglum var 16 yasin da, sigara yok alkol yok Spot yaparim yani fitness düzenli oglumla beraber.istersen olur tabi ayagini yorganina göre uzatmayi beilecen herzaman......

bunu acaba nasil yapiyorsun merak ettim...

Gercekler 2.0
14 Ocak 2018, 18:55
Bunda merak edilecek birşey yok. 3500 Euro aylığın varsa ve Münih, Berlin, Frankfurt veya Hamburg gibi pahalı şehirde yaşamazsan yapması normal.

700 Euro kira verse, ev ve cep telefonlarına 100 Euro verse, fitnese aylık 50 Euro verse, aylık ucuz elektrik sirketine 50 Euro verse, aylik arabaya 150 Euro verse, toplam 1050 Euro masrafı olur. Hadi gezdi tozdu, alış, veriş, derken 2000 Euro olsun. Arkadaşımıza 1500 kalır.

Ha sen har alıp harman savurursan, herşeyin markalısını alırsan, yukardaki belirtmiş olduğum sparen uygulamalarını yapmazsan, ozaman tabiki yetmez. Eğer kirası çok pahalı bir şehirde yaşamıyorsan 3500 Euro süper bir para.

Ha ben 4500 Euro geliri olanda biliyorum, yetiremeyen. Ama 2000 aylık ile 200 Euro artıranda görüyorum.

cambeyli
14 Ocak 2018, 19:11
Bunda merak edilecek birşey yok. 3500 Euro aylığın varsa ve Münih, Berlin, Frankfurt veya Hamburg gibi pahalı şehirde yaşamazsan yapması normal.

700 Euro kira verse, ev ve cep telefonlarına 100 Euro verse, fitnese aylık 50 Euro verse, aylık ucuz elektrik sirketine 50 Euro verse, aylik arabaya 150 Euro verse, toplam 1050 Euro masrafı olur. Hadi gezdi tozdu, alış, veriş, derken 2000 Euro olsun. Arkadaşımıza 1500 kalır.

Ha sen har alıp harman savurursan, herşeyin markalısını alırsan, yukardaki belirtmiş olduğum sparen uygulamalarını yapmazsan, ozaman tabiki yetmez. Eğer kirası çok pahalı bir şehirde yaşamıyorsan 3500 Euro süper bir para.

Ha ben 4500 Euro geliri olanda biliyorum, yetiremeyen. Ama 2000 aylık ile 200 Euro artıranda görüyorum. aynen güzel yorumlamis arkadas

cmssys
15 Ocak 2018, 22:17

Allah c.c daha fazla versin.

1200€ gercekten cok az.Bana Aylik 3 Cocuk ile Ev kirasi hepsi icinde 1500 Euro yetiyor.
Hatta biz bir kac ay önce 1000€ ile yasadik, 2-3 Ayligina.Cocuk dedimse 2 si büyük.Kendileri calisiyorlar Hotel MAMA da yasiyorlar.

ben 3500 alsam 2000 kesin kenarda.Korkunc bir Meblag.

Kira 515€ 4 oda 87m2
Internet 20
Sigara 150
Handy 30
Araba Benzin 60
Ceyran 144
Yemek ise ayda 400 ile 500 e yakin.
50 Euro Faizsiz Kredi MM den 636 kaldi

Gerceten Kral gibi yasiyoruz.Elbette bunun yaninda arasira Mc veya Pizzada oluyor.
Pizzayi hanim yaparsa parayi ona veriyoruz :D

Birde sadece kart ile alisveris yapiyoruz.Ama konto tamamen kontrol altinda.
Paranin nereye gittigi konusunda 3 Aylik Statistik yaparim.Bazen bu Aylikda oluyor

Araba konusuna gelince
Oysa Kullandigim araba 67PS Hyundai Getz. Uzaklara gidersek A6 kiralayip gidiyoruz sorun degil.
Yarin kesinliklike 1 tane Porsche Cayenne alabilirim.Ondan sonra Arabaya calis hesabi.

1997 de bende BMW 535i vardi.Bu DM zamanlari arabanin disi herkesi yakardi icide beni.Tief,Breit vs..
Kisin benzin ibresinin nasil indigini görüyordum adeta.
4 Tane teker almaya kalktim.Yeni 235lik zamaninda nasib olmadi.Konto Hep Minus vs..

Para ile umgehen yapabilmek gerekli.Ben bunu cocuklar a hep söylüyorum.
Yinede Her ay Sparbuch a bir seyler koyarim.Bazen 10 koysam 5 almak zorunda kaldigim zamanlarda oluyor.

Allah c.c sükürler olsun 42 yasindayim suana kadar insanlardan nasil borc alinir ve veriliri bilmiyorum.

Aslinda benimde zamanlarim oldu DM lerde 5000DM Para geldigi olurdu ayin sonunu zor getiriyorum.Ne yaptigini bilmedinmi insan Paranin bereketi olmuyor.
Birde gercekten şükür etmesini bilmek gerekiyor.Bunun yaninda BEDARF ile BEDÜRFNIS i iyi ayirmak gerekiyor.
FIX Kostenleri hesaplamak önemli.Ceyran 144 bunun nedeni var.Ama bunada care bulacagim.

Yoksa bende genelde her Heizkörperin numaralari olsun ve ne kadar yaktigi vs.. Ceyran bunlarin sayilarini her yarim senede hesaplarim.
Bugün Türk Firmalari - Almanlarda olabilir, ben Türk gördügüm icin öyle yazdim, adamlarin iscilerinin ayligini ödeyecek 3 aylik Personalkosten paralari bile kenarda yok.
Diger Firmalardan Para gelmesini bekliyorlar aylik ödemek icin.Iste bu gercekten olmaz.Bu kadar komiklik biraz fazla.

Kisisel olarak cimri bir insan olarak kendimi tanimlamiyorum ama gayet cok sıkı tutumlu birisiyim.Bu Tutum hem ev hemde isyeri icin gecerli.
Bundan dolayidirki Evde bir odadan cikan birisi lambayi aninda kapatir.Su akilmasina dikkat edilmesi gerekilir.Yok öyle şarıl,şarıl.
Evet Sigara ve Kahveden de bir türlü vazgecemiyorum nedense.

Evde Bunalim veya Bunalma yok.Evdekiler beni baska türlü tanimiyorlar zaten.

Bütün Formlari E-Mail ile yapiyorum.Buna Stadtverwaltung da dahil.Sigortalar, Krankenkasse, vs..
1992 de okulda kullandigim boya kalemlerim ve Dolma Kalemim bile halen calisiyor.Esyayi iyi kullanmaya ve sürekli kullanmaya özen gösteririm.

Kullanmadigim birsey almamaya özen gösteririm.Devamli Kullandigim esyalarda ise uzuc olani secmem mesela Logitex MX Mouse olsun veya aldigim Jura Kahve Makinasi gibi.
Türkiyeden 400DM e 1997 de Kot Ceket almistim ve O ceket halen oluyor ve berbat da degil.
Ondan sonra aldigim ceket 89€ oldu bunu da Gecen Sene 12.Ayda aldim.

Hanim cok israr etti al, Onuda gelecek 30 sene giyersin dedi.
Ömrümde giydigim ayakkabi sayisi bellidir.Genelde Ayakkabi aldigimda 100 ile 150€ arasi alirim Lakin 1 veya 2 cift ayakkabim olur ama o ayakkabi en az 10 sene gitmeli acikcasi.
Son ayakkabim 18 senelikti.

Tabii bunlari yazarken ic camasirlari bu konuya dahil etmiyorum ;).Ve bu kesinlikle ic camasirlar icin gecerli degildir

Birde Arkadaslar su son 20 senede hep sunu düsünerek yasadim.Herkes elindekinin hesabi kadar sorulur.Acikcasi bizim durum bir cok kisiye göre cok mu cok iyi.Benide bazen bu korkutuyor.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.

gök36
16 Ocak 2018, 01:48
ok78rcp altina imzami atarim dogru tespid.

TipiTip
16 Ocak 2018, 02:14

ok78rcp altina imzami atarim dogru tespid.

Türklerin en gereksiz laflarindan birisi !!!

yaw nasil evin haminda baslasin ondan gecsin ???

Evin Beyi calismiyorsa Para getirmiyorsa kadin nasil Tasarruf yapsin para kenara koysun ??

yada yeterli para vermiyorsa , yada hic para vermiyorsa ??? öyle ya herseyi evin beyi ödüyorsa

hanimini kukla gibi yaninda tasiyorsa , para ile hic alakasi yoksa kadinin

nasil tasarruf yapicak para koyucak kenara olmayan parayimi koyucak kenara

ailede tasarruf yapilacaksa para biriktirilecekse bu beraber olur !!!

ne sadece evin beyi ile nede sadece evin hanimi ile olur BERABER OLUR !!!!

Bir Elin nesi , iki elin sesi var demis Atalarimiz

her ikiside el ele vermezse birsey olmaz !!! BERABER !!!

gök36
16 Ocak 2018, 03:41

Evin Beyi calismiyorsa Para getirmiyorsa kadin nasil Tasarruf yapsin para kenara koysun ??

yada yeterli para vermiyorsa , yada hic para vermiyorsa ??? öyle ya herseyi evin beyi ödüyorsa

Niye sen türk degilmisin.?
Biz türkler demek istedin herhalde.
Ben sadece tek bir sey söyleyecegim eger evin kadini istemedigi müddetce hic bir sey olmaz.

durak78
16 Ocak 2018, 03:48

her ikiside el ele vermezse birsey olmaz !!! BERABER !!!tasarruf ile kazanç i birbirine karıştırmayın, sparen Ausgabe kontrolü yapılarak yapılır. biz ataerkil bir toplum olduğumuz için ev hanımı genelde ev için yapılan Ausgabelerden sorumlu oluyor, eğer ki hanim da çalışıyor ise bence erkekde bu sorumluluğu paylaşmalı ancak ev hanımı olanların tasarruflu olması önemli. erkek kazanacak az yada çok hanimda bu kazanç ile ev ekonomisini en tasarruflu şekilde yönetecek.

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

TipiTip
16 Ocak 2018, 04:31
Niye sen türk degilmisin.?
Biz türkler demek istedin herhalde.
Ben sadece tek bir sey söyleyecegim eger evin kadini istemedigi müddetce hic bir sey olmaz.

Yok ben Ugandaliyim

Gercekler 2.0
16 Ocak 2018, 23:08
1992 de okulda kullandigim boya kalemlerim ve Dolma Kalemim bile halen calisiyor.Esyayi iyi kullanmaya ve sürekli kullanmaya özen gösteririm.

Türkiyeden 400DM e 1997 de Kot Ceket almistim ve O ceket halen oluyor ve berbat da degil.

Ondan sonra aldigim ceket 89€ oldu bunu da Gecen Sene 12.Ayda aldim.

Hanim cok israr etti al, Onuda gelecek 30 sene giyersin dedi.

Ömrümde giydigim ayakkabi sayisi bellidir.Genelde Ayakkabi aldigimda 100 ile 150€ arasi alirim Lakin 1 veya 2 cift ayakkabim olur ama o ayakkabi en az 10 sene gitmeli acikcasi.

Son ayakkabim 18 senelikti.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.

Ustam sende civkini cikartmissin.

Bence yaptigin dogru degil. Usta millet arkandan diyordur, Almanya'ya geldiginden beri hep ayni seyi giyiyor.

100 Euroya ayakkabiyi 18 sene giyecegine, 30-40 al bes seneye giy. Birazcik insanda kendini ödüllendirmesi lazim.

Varlik icinde yokluguda yasamak sparen yapacagim diye mantigi almiyor.

Birgün ebedi yolculuga cikacaksin hepimiz gibi. Calisirkende biraz yasamasinida bileceksin abartmadan. Ömrün geciyor.

Memleket nere?

Gercekler 2.0
16 Ocak 2018, 23:17
tasarruf ile kazanç i birbirine karıştırmayın, sparen Ausgabe kontrolü yapılarak yapılır. biz ataerkil bir toplum olduğumuz için ev hanımı genelde ev için yapılan Ausgabelerden sorumlu oluyor, eğer ki hanim da çalışıyor ise bence erkekde bu sorumluluğu paylaşmalı ancak ev hanımı olanların tasarruflu olması önemli. erkek kazanacak az yada çok hanimda bu kazanç ile ev ekonomisini en tasarruflu şekilde yönetecek.

Ben katilmiyorum. Kadinda calisacak. Millet yok sünnet falan diye bahane edip hanimi ise yollamiyor. Sonrada para yetmiyor falan.

Akilli adam hanimini ise yollar. Ha kadinin ev isi var diye 8 saat calisamaz belki, ama evdede ben hanimi yatirmam. Bunu kendiside biliyor.
Gezerken hersey ortak, alirken herseye ortak, ama ise giderken "ben kadinim ev gecindirme yükümlügüm yok". Isine geldiginde modern,
isine geldiginde yok sünnet falanda fistan.

Ha kadin hasta olur, kücük bebegi olur, bu ayri birsey. Ama üc yasindan büyük cocugu varsa ve hasta degilse, oda ise az cok gidecek.
Paranin ne kadar kazanmak zor oldugu görünce, bizler isteyken, Ayse Fatma ile kahvalti keyiflerine gitmez disarda. Ondan sonra bir kahvaltiya 10 Euro veriyorlar. Kendi ise gittimi, kolay kolay gitmez o kahvaltilara.

.onur
17 Ocak 2018, 00:16
eve yeni mutfak siparis verdik evde dogru dürst mutfak yoktu ve bizde disarida yemek
Yemeye karar verdik,Gcen hafta cumartesi saat 20:30 gibiydi yani saat 4-5 degildi yani yemek satti degildi.

Köln Keupstraße deki hic bir restorantta yer bulamadik cok kisi disarida sira bekliyorlardi,sonra gectik Weidengasse oradakilerdede yer bulamadik sonra kücük bir imbiste yedik.

Gelsinde artik vatandas para biriktirsin,birde bakiyorum cok vatandasin altinda süper arabalar pek azimizin altindaki arabalar eski

Vatandasinlarin yasamina bakainca ya cogumuzun geliri süperin ötesinde yada cogumuz hep borcluyuz bankaya

TipiTip
17 Ocak 2018, 00:27
eve yeni mutfak siparis verdik evde dogru dürst mutfak yoktu ve bizde disarida yemek
Yemeye karar verdik,Gcen hafta cumartesi saat 20:30 gibiydi yani saat 4-5 degildi yani yemek satti degildi.

Köln Keupstraße deki hic bir restorantta yer bulamadik cok kisi disarida sira bekliyorlardi,sonra gectik Weidengasse oradakilerdede yer bulamadik sonra kücük bir imbiste yedik.

Gelsinde artik vatandas para biriktirsin,birde bakiyorum cok vatandasin altinda süper arabalar pek azimizin altindaki arabalar eski

Vatandasinlarin yasamina bakainca ya cogumuzun geliri süperin ötesinde yada cogumuz hep borcluyuz bankaya

usta aynen cok dogru demissin

bizim Herne sehrinde bir Kahvalti yeri var

inan sabahtan saat 12-13 kadar igne atsan yere düsmes

adam basi 7 Euro , acik büfe , tika basa dolu

coluk cocuk kadin erkek yaw ipini koparan orda

4 kisilik bir aile 28 euro ,

28 euroya aldigin KAHVALTILIK malzemelerle insan bir hafta evde kahvalti eder

sonra Almanya bitti Para koyamiyoruz kenara

hayat cok pahali , yaw evde baklava yapan yok !!!!!!

Bayramlarda Firincilar millete baklava yetistiremiyor !!!

kilosu 12 Eurodan basliyor 30 euroya kadar baklava var

sonra Hayat Sartlari insani yoruyorrrrr

Param yok diyenlerin 90% kendi sucu

durak78
17 Ocak 2018, 00:38
Ben katilmiyorum. Kadinda calisacak. Millet yok sünnet falan diye bahane edip hanimi ise yollamiyor. Sonrada para yetmiyor falan.

Akilli adam hanimini ise yollar. Ha kadinin ev isi var diye 8 saat calisamaz belki, ama evdede ben hanimi yatirmam. Bunu kendiside biliyor.
Gezerken hersey ortak, alirken herseye ortak, ama ise giderken "ben kadinim ev gecindirme yükümlügüm yok". Isine geldiginde modern,
isine geldiginde yok sünnet falanda fistan.

Ha kadin hasta olur, kücük bebegi olur, bu ayri birsey. Ama üc yasindan büyük cocugu varsa ve hasta degilse, oda ise az cok gidecek.
Paranin ne kadar kazanmak zor oldugu görünce, bizler isteyken, Ayse Fatma ile kahvalti keyiflerine gitmez disarda. Ondan sonra bir kahvaltiya 10 Euro veriyorlar. Kendi ise gittimi, kolay kolay gitmez o kahvaltilara.katılmıyorum derken? ben kadınlar çalışmasın demedim zaten ancak Türk ailelerinde çoğunlukla hanımlar evde kalıyorlar bu sebeple ev tasarrufu onlardan soruluyor dedim. ich habe nur eine Tatsache erläutert mehr nicht. Bencede bayan çalışmalı, en sinir olduğum şey, erkek degilmisin bakacaksın bana diyen kadınlar, sanki beslemeye evcil hayvan almışız. bence çiftler herseyi beraber yapmalı kazanmayida harcamayida, ev işini de, çocuk bakiminida. neticede hayat ortak.

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

W211
17 Ocak 2018, 13:57
Benim Cocugumun birisi 6 ötekide 13 yasinda. Yani daha Araba kullanmiyorlar. Tabi bizim öyle büyük okul masrafimiz yok.

Haftalik 500,- Euro yetiyor bize. Tutari aylik 2000,-Euro.

Evin gideri Elektrik Su Telefon hersey icinde her ay 1350,- Euro.

800,- Euro köseye atiyoruz

200,- Euro her ay sigorta ödüyorum arabalar icin. Ben aylik yaptim aylik kesiliyor böylesi daha rahat oluyor. Yoksa sene sonu cok oluyor hepsi birden geldiginde.

Toplam Burda 4350,. Euro tutar var. Geri kalanlarda Dis sigortasi,Rechtschutz su bu.

Arabalara gelirken. Hic bir arabanin taksidi yok. Benim 4 tane arabam var. Bunun iki tanesine sade ve sade yazin biniyorum. öteki iki Araba birisi Aile arabamiz ötekide hanimin arabasi.

Ben simdiye Kadar daha hic ama hic bi Araba icin Kredi cekmedim. Param oldukca Arabami büyütdüm. Simdiden sonra da zaten böyle bi niyetimde yok Araba icin Kredi cekmeye.

Tabi bunlar haric senede 3 kere fazla Para aliyoruz ( Urlaubsgeld,Gewinnbeteiligung ve Weihnachtsgeld). Bunlarin 3 ü de zaten geldiginde hem izin hem fazla harcama olarak da direk harcaya biliyoruz ( önce bankaya yatiriyoruz ordan lazim oldukca cekiyoruz)

Hesap bu.

Arkadaslar ben inanin kötü bi niyetle yazmadim. Sizin cogunuz benden büyük ve Cocuklar büyüdükce otomatikman masraflarda cogaliyor. Onun icin biraz önce yazdiydim. Ne yaparsan genc yasda yapa bilirsin diye. Benim Cocuklar su an Kücük.
Biz toplam 4 arabayla senede en fazla 20000 km yapiyoruz tabi izin de bunun icinde. Biz her sene Arabayla TR ye gidiyoruz. Benim isyerim yakin ondan fazla Benzin masrafida olmuyor.

Cocuklarla ormana da gidiyoruz hava müsait oldugunda Hayvanat Bahcesinde de Bowlinge de Sinemayada. Ama yok Viyana yok surasi yok burasi istesek bile olmaz. Cocuklar hafta sonu topa gidiyor Turnuvalara. Ben her gün Sabah 6 dan 5 e Kadar calisiyorum. Bos Zaman buldukca da ailece degerlendirmeye ugrasiyoruz.

Bana göre 2000,- Euro iyi para.

Marka takintisinda gelince. 400,- Euro verip de Ayakkabi Alan bana göre MArka takintili degil sorumsuz bi insan. Ben marka takintisi dediysem giderim ayagima 100,- Euroluk ayakkabi alirim. Her ay Ayakkabi almiyoruz ki?

Alisverise MArka icin cok yerler var. Metzingen e gideriz Ailerce, TK Maxx a cok ama cok alis veris edecek yerler var. Nerdeyse fiyatlarin cogu normal Ayakkabi fiyatina geliyor. Ceket olsun Kazak olsun bunlar hergün lazim olan seyler degil. Kisdan önce büyük bi Aliosverise cikarsin tamamdir. Geri kalanida aydan aya. Yazinda öyle. Yaz gelmeden önce büyük bi Alisveris geri kalanda lazim oldukca.

Araba konusuna geldigimde ben kendim 6 sene Golf 3 kullandim 2009 yilina Kadar. 3400,- Euro ya almistim 2000,- Euroya geri satdim ama Kredi cekmedim Araba icin cünki gerek görmedim.

Arabam iyiydi 3 ksiydik her senede izine gitdik. Valla kim ne der söyle böyle umrumda bile olmadi. Millet baksin diye ben kalkip Kredi cekip borca giremem. Bana göre herseyin bir yeri ve Zamani var.

Benim etrafimda o Kadar cok gencler varki bazen üzüöüyorum. Bunlar 2500,- Euro para aliyorlar Babalariyal oturuyorlar ama Leasing Araba var altlarinda 1000,- Euro her ay.

Bunun yerine 300,- Euroluk Leasing araba almis olsalar veya eski bi Araba geri kalaninida birikim olarak atsalar köseye ve Yatirim yapsalar daha iyi olmazmi? Tabi genclik heves ama simdi birde böyle bisey var.
Türkiyedeki kardeslerimiz altinda külüstür arabasi olsa 19 yasinda sevincten ucarlar. Malesef burdaki simdiki genclik daha güzel daha pahali yarisina girdiler. Neye lazim 40000,- Euroluk araba?

Insan oglu yetinmeyi bilmiyor her Zaman. Hep daha cok ve daha yiyisi olsun diyor ama öteki taraftan kayip etdigini görmüyor. Anne ve Babalar calisiyor bunu gören cogu insan yok. Anne Baba gelmis 50 yasina Cocuklarini okutuyorlar. Bunlarin hepsi eli öpülecek insan. Ama bunu anlayan genc cok az.

Haftatada 500 euro vay be

Meak
17 Ocak 2018, 22:02
sparen yapiyorlarmis, bunu burda yazan arkadaslarin her ay kesin kontolari acikdadir, arkadas markalida giyerim markalide icerim, ve arta kalanida paylasirim, bende 3500 euro aylik aliyorum hic 1500 euro sparen yapamadim :) at babam at yersen...
tiptip arkadas zaten gereken cavaplari yazmis uzatmaya gerek yok...

Gercekler 2.0
18 Ocak 2018, 00:19
Vallahi benim aylik 2800 Euro. Haniminki 1000 Euro. Eder 3800 Euro. Cocuk paralari 400. Eder 4200 Euro.

Dairenin taksidi 600 Euro. 350 Euro Nebenkosten var. 50 elektrik. Ev ve cep telefonlari 100 Euro. Herseyi ödeyen dis sigortam var. 38 Euro. Implant bile ödüyor. Cocuklara extra Krankenzusatversicherung falan yatirdim. 50 Euroda ona gidiyor. Benzin ayda 100 - 150 Euro.

Hanim calisirken ayda 1000 Euro kenara atiyordum. Cocuklar cocuk parasini hic daha yemedim. 2 cocukda eder 400 Euro. Onuda birikitiriyorum. Ama o parayi biriktirme nedenim, yarin okurlarsa para olsun yada dügün parasi. Ayrica isyerinden Bausparene 40 kesiliyor. Kendim Bauparene birde 70 Euro kendim ödüyorum.

Kindergarten parasi 186 Euro.

Hanim annelik izninde. 300 - 400 aliyor. Yani artik 600 - 700 Euro acik var. Bu acigi yinede kapatmaya calisiyorum. Ama lafta kolay tabiki. Ama mutlaka 500 Euro atiyorum kenera.

Haftada bir kere bir arkadas ile corba iceriz disarda. Kahve, sigara ve alkol aliskanligim yok. Ayda bir kerede hanim falan dönerciye gideriz.

Aslinda hic sikismacagimda, beni batiran benim araba oldu. Full extrali hergün bir yeri bozuluyor elektronikte. Herseyi kendimde yapamiyorum. Birde Dizel Euro 4. Üc sene daha binebilirsem mecbur arabayi atacagiz. Yoksa arabada küf falan yap. Yaptir yaptir binerim arabayi ölesiye kadar.

Vergisi 339 Euro. Sigortasi Fullkasko yillik 600 Euro.

Cocuklarin ayakkabilarin iyisini alirimim. Kislik su gecirmez cizmeye, -32 dereceye kadar ayagi sicak tutan cizmeye 70 Euro verdim. Oda Angebotda. Kindergartende ayagi islanmasin. Yaksa bronsiti bir kaptimi ömür boyu cekiyorsun. Ayni sikinti cünkü bende var. Birde ayak kabilar cocuklarin elastik olacak. Onlarda pahali. Yoksa ayak cocukkende yamuluyor.

Hanim ve ben pahali birsey kendimize almayiz.

Ejderabi
24 Şubat 2018, 00:37

Türklerde erkek zaten çalışmalı, yoksa kız bile vermiyorlar. Ben yorumumda bu ihtimali dahil ettim.
Ama yinede başa dönecek olursak...
Diyelimki yeni genç türk arkadaşlarımız evlendi (40-50 bin lik düğün) , ev döşendi ( kira şart deği artık direk ev aldırtıyorlar), damadın zaten ömür boyu çalışmakdan başka şansı yok...Şimdi iş yine dişi kuşa kalıyor...

atf
25 Şubat 2018, 02:44
Bide izine gidince turkiyedekilere dert anlat..yok yıllardır almanyasında bi birikim yapmamışsın felan..sanki burda parayı ağaçtan topluyoz..

Ustam, ben bir bucuk yil once kesin donus yaptim. Meger turkiyedekiler bize yillardir aglayip soguslemisler:) Bu sogusledikleri paralari biriktirmisler...smilie_ban_005
simdide bizi sorguluyolar, ula biz sizden soguslediklerimizle bukadar para biriktirdik, siz orada nasil olduda hic biriktiremediniz diye juhu

Rammstein
25 Şubat 2018, 02:47
Valla parayi köseye atan atiyor

Benimle ayni is yerinde calisan arkadas her ay 1000 euro kenara atiyormus
icki,kumar,kahve,sigara hic bir sey yok adamda

Ben ay sonunu zor getiriyorum
Nasil birikdiriyor aklim almiyor

sigara disinda hic bir kötü aliskanliigimda yok

Ama tek fark Hosuma giden bir sey olursa hemen alirim:o

Hocam kizma ama, arkadasin ot misali fotosentez yapiyor. Trilyonu olsa bosuna.

cmssys
27 Şubat 2018, 23:45
Ustam sende civkini cikartmissin.

Bence yaptigin dogru degil. Usta millet arkandan diyordur, Almanya'ya geldiginden beri hep ayni seyi giyiyor.

100 Euroya ayakkabiyi 18 sene giyecegine, 30-40 al bes seneye giy. Birazcik insanda kendini ödüllendirmesi lazim.

Varlik icinde yokluguda yasamak sparen yapacagim diye mantigi almiyor.

Birgün ebedi yolculuga cikacaksin hepimiz gibi. Calisirkende biraz yasamasinida bileceksin abartmadan. Ömrün geciyor.

Memleket nere?

Uzun süre girmesmistim

Üstadim Ben hic bir Millet e göre yasamadimki acikcasi.

Insanlarin arkamdan ne dedikleri beni hayatimda hic ilgilendirmedi dogrusu.Yani acaba insanlar ne konusuyor diye düsünmek aklima bile gelmedi.
Aslinda varlik icinde yokluk denemez.Buda yokluktan ne anladigina bakiyor. Ben aslen Antakyaliyim.Tabii konuyu dagitmak istemiyorum.Ama ben Dünyada bir cok insan a göre Krallar gibi yasiyorum.Halime sükretmem lazim.

Ödüllendirmek tabii her bireyselin kendini ödüllendirmesi baska bicimde olabilir. Tabii bunun yaninda insanlarin Hayat Standartlarida söz konusu.

Mesela Arkadasimiz yukariya yazmis

"Diyelimki yeni genç türk arkadaşlarımız evlendi (40-50 bin lik düğün)"

elbette Dügün 500 bin e de yapilir 2 Milyon € sonucta yukariya sinir yok. Ama bunu asagiya cektigimizde en alt sinif veya konum nedir.Kac Euro oluyor? Tabi burada detaylar belli degil henüz.vs..

Aslinda Nicin Sparen yapiyorsunuz.Sparen yapipda Mezarami götüreceksiniz Paralari sorusu daha iyi olur.

Ben acikcasi Sparen yaptigim konudaki, Hani derler ya insan insan a muhtactir, ben Allah tan baska kimseye el acmak istemiyorum.Bunu zaten calisarak hergün yapiyorum. Ve bana suan bir sey olsa Ailemin en azindan 2-3 sene kimse calismasada idare etmelerini istiyorum. Acil durumlar icin biranda Para gerekiyor.Veya gerekebilir.

Varlik icin yokluk yasamak aslinda bu insanin gözünün Yetinmesi ile ilgili olabilecegini tahmin ediyorum.
Ayaklar Yorganlar a göre uzatilmasi gerekiyor.Yoksa insanin ayagi üsümeye baslar.

Sonucta bedava Mezar bulsan icine gireceksin tipten kesinliklikle degilim.Mesela gecen arkadasin birisi pahali bir araba almisti.Al istersen kullan dedi.
Dedim usta sagolasin ben yaninda ki koltuga oturayim.Altindan kalkabilecegim arabayi ben kullanirim.

Ben kalkamiyorum ama benim arkadas kalkiyor.Bu bana ayri bir sevinc veriyor.Güzel bir sey.
Aslinda senin Madde, madde yazmis olduklarin bayagi bilgilendirici bir konumda.

Konuyu Dini konuma getirmek istemiyorum.Ama su gecen 3 hayatimda cok olumsuzluklar yasadim, Buna ragmen eskisiden dahada iyiyim.Belki bunlarida hak etmiyorum ya.

Ejderabi yazmis Sparen evin Hanimi olarak,Evet bundada var etken.Bir es insani hem rezil hemde Vezir yapabilir.
Aslinda burada yazan bir cok konumda arkadaslar kendi caplarinda sparen konusunda haklilar düsüncesindeyim.

Sparen,Sparen vs.. benimde takintili oldugum konu yok degil.Mesela Bilgisayar parcalarinda fazla düsünmem almak icin.
Suan halen düsünüyorum ASUS ROG 34 Ekran.Ama eskisi gibi degil biraz uzun düsünüyorum.Benimde bu konuda zayif noktam burasi acikcasi.

Konuyu noktalarken.Herkesin kazancinin bereketli ve temiz olmasini Yaratandan dilerim.Elbette basta benim.

hayrim
03 Mart 2018, 20:59
bir kac kisi taniyorum bu adamlari anlatayim 1.ci adam senelerdir calisir ve bu adam 12 sene hem otel hem insaat isinde calisti sabah meister gelirmis kapiya hala yatiyor sonra iki firma kapandi simdi baska otelde ordan et kenarlarini getirip kavurma yaparmis pinti biri kendi evi var en adi sigara hangisiyse onu icer bir kurus disarda para harcamaz karisinada vermez birinci karisi öldü ikinciyede ayni sekil belki 5 tane evi var bulundugu deniz kenari köyde emeklilikleri bile yatirmis adam bahcemi kazilacak ver parasini kazdir iste böyle 2.cisi gec ataga kalkti eyer belde rahatsizlik olmasaydi isten ayrilip türkiyeden emekli olmazdi 63 dogumlu buda insaat islerindeydi gelen paraya dokunmazmis 5 evide bunun var 3 den kira geliri var trabzonda bahce yaparlardi ordaki sef odun kes filan derdi odun keserlerdi hem kendine hem sefe ev tamiri bazi seyler o yapardi iste böyle kredi ödedi su 10 senede 4 evi böyle ödedi kendi bile gec kaldigini söyledi ben arbeitlos parasiyla parami konur bir ise girdim sef ayni parayi bana verdi belim gitti ameliyat olmak zorunda kaldim yiyin icin dua edin 4 tane insan calisirdi sigortalar iki ev ne kadar gider var bilemem idikleri kar kaldi kenarda paralari yok böyle insanlarda var bir kisiyle ancak bu kadar

Bora64
04 Mart 2018, 23:53
Almanya zorlasti ve öyle kolay degil artik.Kazanmak zor ama hersey ates pahasi Allah cümlemizin yardimcisi olsun Insallah.

Birbey 3.0
05 Mart 2018, 00:19
Sparen birazda sundan zorlasti, cünkü bagzi lüksleri gereksimmis gibi aliyoruz. Buna bende dahil. Mesela ortalama iki seneye bir telefon degistiriyoruz. Eskisin eskimesin, yenisini cogu zaman aliyoruz. Bence lüks, ama nefsimize sahip olamiyoruz.

Baska örnek, önceden televizyonda ne cikarsa ona bakilirdi. Simdi yok, digiturk, yok sky, netflix falan. Hepsi bunlar lükse para harciyoruz.

Önceden giderdik, alirdik bir ayakkabi. Cocugumuza bile en ucuzu neyse onu alirdik. Simdi bakiyorum, cocuk Deichmann'daki Nike'i beyenmiyor. Neymis, o gecen senin modeliymis. Babasida eksiklenmesin diye gidiyor son modelini aliyor.

Evde elektronik bir esya bozuldumu, hemen atiyoruz. Bahanemizde hazir. Tamir onun yenisini gecer. Bagzi yerde dogru. Ama kac kisi elektronik esyayi acip bir bakiyor? Tek tük. En iyi örnek süpürge makinasi. 5 yila bir cekmiyor diye süpürge makinasi aliriz. Inanki almiyorum artik. Calisiyorsa, söküyorum, parcaliyorum, plastik kismini banyoda küvetde yikiyorum, motorunu hava tabancasi ile temizliyorum, süngerinini bir kac Euroya alip eskisi gibi kesiyorum, canavar gibi oluyor.

Yada baska bir örnek. Önceden bir koltuk alinirdi, 15-20 sene kullanirdik. Simdi 500 Euro koltuk aliyoruz, bes seneye bir degistiriyoruz. Sordugun zaman niye 1000 Euro iyi birsey almiyorsun, cevap su geliyor, insan sikiliyor evde degisiklik olsun birde simdi 1000 Euro veremem.

Yada baska bir örnek. Önceden bir tavan lambasi alinirdi ve bozulusuya kadar kullanilirdi. Simdi bakiyorum, millet bes yila bir tavan lambasi degistiriyor. Yok Angebotda görmüste, hosuna gitmiste. Sanki bedavaya veriyorlar.

Demek istedigim, artik azgin tüketiyoruz. Bunlarda cebimizi bosaltiyor.

tzan1970
06 Mart 2018, 07:27
Selamün Aleyküm
Cok güzel bir konu acmissiniz sizleri tebrik ederim
bende aylik olarak parami kasada bana ait özel kasamda biriktiriyorum senelerdir

lazim oldugunda gidip aliyorum ve elden ödemeyle isimi görüyorum yani almanin demesi gibi Kersch

afghan
14 Mart 2018, 18:06
Harika demissin ustam, parmaklarina saglik. :)

Aynen olayin özeti benim acimdan da böyle. Yasim cok büyük olmasada, bende biraz "eskiler"denim herhalde.

Sadece toplum olarak degil, insanlik olarak tüketim cagina girdik. Hayatimiza giren ve girecek olan hersey son yillarda oldugu gibi bundan sonrada "Kullan-At" modeline göre tasarlanmis. Bunun adi "planned obsolescence", yani planli eskitme.

Mobil teknoloji dünyasindan bir örnek:
Daha gecenlerde Apple marka telefonlarin belirli bir süre bilincli olarak yavaslatildiklari ortaya cikti, ve sirket yetkilileri bunu kabul edip olayi kivirmaya calistilar. Böylece insanlari aslinda gerek duymadiklari yeni modellere zorladilar. Ihtiyacim yok, bana yetiyor bu diyenler bile yeni modellere gecmek zorunda kaldi.

Otomobil dünyasina bakalim?
80'lerin basinda BMW'nin bir modeli cikmisti, BMW 325e (eta). Aracin motoru 2,7 litre 6 silindir benzinli, 129PS. Yakit 8 litre civari. Bu motorun en büyük avantajlarindan birisi düsük yakit tüketimi ve dayanikliligi. Sonucta büyük hacme sahip ve 6 silindir. Motor normal sartlarda hic zorlanmiyor ve bu sekilde uzun ömre sahip.
Simdilerde ayni güc ve yakita sahip 1.0 veya 1.2 4 silindir motorlar var, turbo ve kompressor ile motorlar üst limitlerde calisiyor. Dayaniklilik yok, teknoloji var.

Böyle bir cagda yasadigimizi unutmayip, kendi hayatimizi düzene soktugumuz vakit, bence gelen ayliklar bize yetebilir, ve hatta biriktirmeye dahi imkan sunabilir.
Kimse ayda 40-50€ verip bir telefon sahibi olmak zorunda degil. Evet, burasi bir teknoloji forumu, buraya giren, yazan ve okuyanlar olarak bizler ortalamanin üstünde bir teknoloji bilgisi ve sevdasi tasisakta icimizde, iPhone X veya Samsung S9 alanlarimizin %90 dan fazlasi belkide telefonu konusup yazismaktan öteye kullanmiyor, kullanma ihtiyaci duymuyor. iPhone X kullanicilarin bircogu 4K60fps cekimin ne oldugunu, avantajlarini ve iPhone X de bu özelligin oldugunu dahi bilmiyor. Hal böyle olunca, ayda 50€ ya iPhone X kullanmanin manasi kaliyormu?

Ayagimizi yorganimiza göre uzatirsak, ne bogazimizdan, nede zevkimizden kismamiza gerek kalmaz. Babam 1100€ luk bir telefon degilde, 250€ luk bir telefon ile yapmak istedigi herseyi yapabiliyor ise, neden 850€ fazladan harcama yapsin? Ve bu 850€ yu cebinde tutmak icin ne oldugu belirsiz birsey ile ugrasmasina da gerek yok. Güzel, yeni ve kaliteli bircok ürün var.

Birde bu 0-Faiz taksitlendirmesi varki, cok sükür, suan bir kurus bile borcum yok, taksitim yok.
Bu taksitlendirme bir cok arkadasimizin ayagini yorgan disina cikariyor. Imkanlar dairesinde alinabilecek bir TV 600€ olmasina ragmen taksitli olarak 1600€ luk bir model aliniyor.
Bunlara dikkat edilirse, olmayacak diye birsey yok.
Kavhaltindan pastirman sucugun da eksik kalmaz, deniz kenarinda cektigin pozlarda. Yeterki hayatinda gereksiz olan kalemleri sil, dikkat et.

Hadi kolay gele.....

Galaxy3764
12 Nisan 2018, 15:48
Arkadaşlar Almanyada ayda kaç euro 💶 aylık alıp geçiminizi sağlıyorsunuz.
Acaba toplam 1800 € ya geçinebilinirmi.
2 kişi
Kira, elektrik, araba 🚗 ve aylık yiyecek ve giyecek masrafları.

TipiTip
12 Nisan 2018, 16:47
Arkadaşlar Almanyada ayda kaç euro 💶 aylık alıp geçiminizi sağlıyorsunuz.
Acaba toplam 1800 € ya geçinebilinirmi.
2 kişi
Kira, elektrik, araba 🚗 ve aylık yiyecek ve giyecek masrafları.

kisiden kisiye fark eder usta

aile vardir iki kisi 1800 euro ile gül gibi gecinir hatt ayda 200-300 euro eknara koyar

aile vardir iki kisi 1800 euro ile ayin 20 getiremez

sizin hangi standartlarda yasadiginizi kimse bilemez

giyecek derken simdi adam gider 50 Euro verir Adidas ayakkabi alir

ama kisi vardir gider 200 Euroya Adidas ayakkabi alir

yeme icme , birisi gider Meyvasini Sebzesini uygun fiyata Pazardan Yada Türk Marketlerinden alir

digeri gider EDEKA yada REWE gibi yerlerden Meyvayi Sebzeyi yüksek fiyata alir daha kaliteli diyerek

Araba diyorsun , sade ise git gel baska hafta sonlari uzun turlar düzenlemek baska

yani simdi burda sana üyeler ne desinelr

ben sabaha kadar burda listeyi uzatir giderim

ama kaba hesap , NORMAL Abartili bir hayat yasamadiktan sonra bu Para ile gecinilir

dikkatli yasamak gerek harcamalari hesapli yapmak gerek

gereksiz yere harcamadiktan sonra 1800 euro ile gecinilir

Galaxy3764
12 Nisan 2018, 17:03
Tipitip kardeşim uzun zamandır paralı çıkış almayı düşünüyorum. Bu sene firma da abfindung aktion var. Senin dediğin gibi kişiden kişiye değ nişir. Benim fazla bir lüx merakım yok. Allaha şükür şimdiye kadar ne yiyecekden ne giyecekden nede izinden ödün verdim vermemde.
Çalıştığım firmadan iyi bir betriebs rente alacağım. Yaşım 54 ama 55 dr başlıyacak. Takriben 1250 € gibi. Birde abfindung olursa önümdeki 8-10 seneyi geçirmek istiyorum.
Onun için 1800 € geçim masrafı kendime biçtim.

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

TipiTip
12 Nisan 2018, 17:18
Tipitip kardeşim uzun zamandır paralı çıkış almayı düşünüyorum. Bu sene firma da abfindung aktion var. Senin dediğin gibi kişiden kişiye değ nişir. Benim fazla bir lüx merakım yok. Allaha şükür şimdiye kadar ne yiyecekden ne giyecekden nede izinden ödün verdim vermemde.
Çalıştığım firmadan iyi bir betriebs rente alacağım. Yaşım 54 ama 55 dr başlıyacak. Takriben 1250 € gibi. Birde abfindung olursa önümdeki 8-10 seneyi geçirmek istiyorum.
Onun için 1800 € geçim masrafı kendime biçtim.

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

usta coluk cocuk evden ciktiysa

ileri yillarda masraf yapicak degilsen yeter

ayni yaslarda sayiliriz , bende emekliyim

sigara alkol gece hayati yoksa yeter

ALLAH onu yemegi nasip etsin

ama sen yetmedigi yerde hazir paradan her ay ilave ederim düsüncesindesin

ustam hazira daglar dayanmaz ,

cok cok dikaktli yap harcamalarini , birsey olmaz dikakt edersen

Galaxy3764
12 Nisan 2018, 17:30
usta coluk cocuk evden ciktiysa

ileri yillarda masraf yapicak degilsen yeter

ayni yaslarda sayiliriz , bende emekliyim

sigara alkol gece hayati yoksa yeter

ALLAH onu yemegi nasip etsin

ama sen yetmedigi yerde hazir paradan her ay ilave ederim düsüncesindesin

ustam hazira daglar dayanmaz ,

cok cok dikaktli yap harcamalarini , birsey olmaz dikakt edersen

Cok haklisin Arkadasim.Ayni görüsdeyiz.Betriebs rente arti - 1 sene arbeitlosen parasi arti geri kalani abfindungdan ay ve ay takviye etmek.Tabii iyi hesaplamak lazim.
Ama bu isin de sonu yok 67 ye kadarda calismak istemiyorum.
Arti Türkiyeden benim ve hanimin emekliligi olacak.

TipiTip
12 Nisan 2018, 17:38
Cok haklisin Arkadasim.Ayni görüsdeyiz.Betriebs rente arti - 1 sene arbeitlosen parasi arti geri kalani abfindungdan ay ve ay takviye etmek.Tabii iyi hesaplamak lazim.
Ama bu isin de sonu yok 67 ye kadarda calismak istemiyorum.
Arti Türkiyeden benim ve hanimin emekliligi olacak.

yeter usta kalbini ferah tut

hesabini bilen adam o para ile gecinir gider

Türkiyeden olan parada var daha ne olsun

birazda yasamana bak 67 kadar calisanlara ALLAH güc kuvevt versin

hekimoglu
12 Nisan 2018, 18:17
Galaxy3764 arkadasim 1250 € luk Betriebsrente hesabi gercekten dogrumu yani okadar yüksek oluyormu?

Galaxy3764
12 Nisan 2018, 18:40
Evet Hekimoglu aslinda daha fazlada krankasse icin nesi kesinti olacak.
Ben eski nesilim.Simdikiler artik cok cüzzi bir meblag aliyor.Veya hic alamiyor.

.onur
12 Nisan 2018, 20:10
Luzumsuz gördügum için sildim

Galaxy3764
12 Nisan 2018, 20:18
Luzumsuz gördügum için sildim

.onur
12 Nisan 2018, 20:32
Luzumsuz gördüm