PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Emeklilik borclandirilan gün sayisi eksik

Kader
14 Ekim 2017, 22:30
Selam Arkadaslar

Bu gün Türkiyeden sgk den yurtdisi borclanma tebligati geldi.

Kendim icin bir Giris yaptik120 gün yaptim ve benden 2275,20 TL istiyorlar.

Esim icin malesef günü eksik cikti 5375 lazim idi, ama tebligatta 4421 günü gözüküyor yani 954 günü eksik.

2004 Alman vatandasligina gecmistik.

4421 gün icin 83822,16 TL istiyorlar Bu eksik olan günleri satin alma imkanimiz varmi? Eyer yoksa TC vatandasligina basvuracagim.

Simdi demeyin niye cikiyorsun Alman vatandasligindan gitsin calissin türkiyede, bence cok Uzun sürer ve türkiyede olmasi lazim.

Alman vatandasligindan cikmadan Bu eksik günler satin alinirmi? Eyer olmuyorsa TC vatandasligina basvuracagiz.

Bu konuda bilgisi olan varmi,cevablariniz icin simdiden tessekürler.

Selam ve saygi

KaRaOzAn
15 Ekim 2017, 00:05
Slm usta, senin gibi bende ayni durumda sayilirim beninde 4 senem eksik Türk vatandasligindan 2001 de bende Alman vatandasligini almistim(konsolosluga gittim yeniden vatandasliga gecmek icin önce Alman vadandasligindan cikacaksin dediler vazgectim olmadim eskiden tekrar geciliyordu halbuki) sonra SGK dan yetkili birisi ile görüstüm telefon ile (bir tanidik araciligi ile normalde telefona cikmazlar cevap vermezler) bana böyle devam et ilerde ne olacagini bilemeyiz belki yeniden yasa cikar yada torba yasa gelir cünki senin gibi cok kisi var sadece emekliligine kac yil eksikse o kadar kala baktin degisen birsey yok yeniden gecersin Türk vatandasliga ozaman dedi sende duruma göre bakarsin ustam
Saygilarimla

Kader
15 Ekim 2017, 00:21
@karaozan cevabin icin sagol

Ama Ben beklemek istemiyorum,cünkü Esim Bu sene emeklisini alabilirdi ama malesef olmadi sebebini yukarida yazmistim.
Bu eksik olan günleri tamamlamamiz sadece TC vatandasligina gecmek, Yada türkiyede calismakla oldugunu biliyorum,ögrenmek istedigim,eksik olan günleri satin alma imkanimiz Varmi?

Ben kendim icin 3600 günden yani 60 yasinda yapmayi düsünüyorum 3600 bende sorun deyil oluyor.onun icin giris yaptim 120 günden.

Selam ve saygi

KaRaOzAn
15 Ekim 2017, 00:34
Slm ustam satin alma gibi bir durum yok ya yeniden Türk vatandasi olunacak süre dolacak tekrar dan müracat edilecek borclanmak icin yada Türkiyede calisilacak benim bildigim

Kader
15 Ekim 2017, 00:47
Slm ustam satin alma gibi bir durum yok ya yeniden Türk vatandasi olunacak süre dolacak tekrar dan müracat edilecek borclanmak icin yada Türkiyede calisilacak benim bildigim

Iste bende bunu ögrenmek istedim,ona göre yolumuzu secelim.

Belki bilen Arkadaslar cevab verir Bu konuda.

Savasnrw
15 Ekim 2017, 01:05
Slm
Tv kanallaridaki emeklilik programlarindaki uzman ve avukatlar bigilendirme yapiyor. Buradan ögrendigim kadari ile eksik kalan günlerinizi eşinizin alman vatandasi iken dogum yaptigi cocuk basina 720 gün 2 cocuk 1440 gün yapar buda sanirim size yeter. Yalniz dava yoluylami yoksa bir dilekceylemi bunu halledebiliyor onu bilmiyorum. Eger bu konuda daha detayli bilgi sahibi olan arkadaslar varsa size yardimci olabilirler. Saygilar

hOrOz
15 Ekim 2017, 09:29
Ya herkes yanlış bilgi veriyor.
Mavi kartın hiç bir getirisi yok veya çocukların doğumu..

Mavi Kart Türkiye'deki işlemlerinizi problemsiz yapmanız için verilmiş bir kart.

Ne emeklilik nede başka vatandaşlık haklarından yararlanmak için verilmiş bir belge değil.

Arkadaşın sorusuna gelince ya tekrar Türk Vatandaşlığına geçecek yada Alman Vatandaşı olarak Türkiye de çalışacak. Bunun mümkün olmadığına göre tekrar vatandaşlığa geçmekten başka çare yok..

Kader
15 Ekim 2017, 10:48
Cevablariniz icin sagolun
Mavi kartimiz zaten var onun türkiyede sadece islemlerde kullanmak icin gecerliligi var.
Belki yeni yasa cikarsa Mavi Kart Li günleri de saydirabiliriz.

@Horoz kardes

Bence vatandasliga gecmekten baska care yok gibi,ilk önce nereye basvuruluyor TC konsoloslukmu,yoksa alman larami.

Selam ve saygi

giresun28
15 Ekim 2017, 10:56
ben mavi kart ile TR de calisip ssk ya prim ödedim.ilerde emeklilik islemlerinde gecerli olmayacakmi bu islem ?

Kader
15 Ekim 2017, 11:19
ben mavi kart ile TR de calisip ssk ya prim ödedim.ilerde emeklilik islemlerinde gecerli olmayacakmi bu islem ?

Konuyu sen anlamadin galiba,niye sayilmasin tabiki sayilacak.

Islemlerde TC numarali Mavi karti kullanmadinmi?kullandin, e sana biz ne dedik sadece islemlerde kolaylik oluyor.

Benim yukaridaki sorum ne olcak:)

Kader
15 Ekim 2017, 11:41
@Kader Arkadasim,
Senin sorunun yukarida dedigim gibi ama su anda yanlislikla sildigim gibi ve 7.mesajima bir link ekledim.
onu sonuna kadar okursan isinin sadece bekleme oldugunu görürsün.

Konu baska yöne gidiyor
Neyi beklememiz gerek?

Kardesim Ben demedimki mavi kartli vatandasi emekli olamiyor,bende Mavi kartliyim ve esim de,Ben türkiyede islemlerimi bitirdim ödeme tebligati almanyaya geldi ve Esimin 5375 gün Ile emekli olacakti,ama sgk 4421 gün cikarmis hesabina Göre sorun kalan 954 günde bunu nasil doldururuz idi,göründügü gibi TC vatandasligina gecmekten baska care yok gibi.

3 ay icinde Bu parayi yatirmam lazim,yoksa iptal olacak, ona göre düsünüyorum ödeyip TC vatandasina gecmek,gerisini de TC vatandasi olarak tamamlamak.

hOrOz
15 Ekim 2017, 12:00
Ben demedim Mavi Kartlılar emekli olamaz diye. Mavi kartlı olduğu için gerekli olan süreyi dolduramıyor

Türkiye de çalışma yaparsa ancak sigortalı günler sayılır
Yurtdışın da olduğu sürece geçen süreler bir işe yararmaz

Arkadaşın yapacağı hanımının tekrar Türk vatandaşlığına geçmekten başka çaresi yok.. Ne kadar sürer bilemem ..
Sanırım önce Alman Vatandaşlığından çıkması gerek..

Bu arada vatandaşlıktan çıkmak isteyen erkekler yapmadıysa askerlik yapmak zorundalar.. O da sanırım doğumunuz 1979 senedi öncesiyle bedelli 10bin € civarında

Günlerin yetersiz gelirse şimdiki kanuna göre boşuna yapmış olursun

clon
15 Ekim 2017, 12:23
..............

Savasnrw
15 Ekim 2017, 17:42
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1732802626731456&id=1579363118742075
Bu avukatin sayfasindaki link. Burada gerekli bilgi var.

dnz20
22 Ekim 2017, 15:35
arkadaslar bende ayni durumdayim bize hicbir hakkiniz ölmeyecek demislerdi ben Cumhurbaskanimiza ve Basbakanimiza calisma bakanligina mail yazdim bence hekesin yazmasi ve hakkimizi almamiz lazim

Kader
22 Ekim 2017, 16:06
arkadaslar bende ayni durumdayim bize hicbir hakkiniz ölmeyecek demislerdi ben Cumhurbaskanimiza ve Basbakanimiza calisma bakanligina mail yazdim bence hekesin yazmasi ve hakkimizi almamiz lazim

Arkadasim su an yapacak bir sey yok,anca yeni yasa gelip ve Mavi Kart günleri de sayilirsa bu sorun Ortadan kalkmis olur.
Yada geri TC Vatandasligina gecmek ve eksik günleri böyle tamamlamak,türkiyede calismakla baya uzun sürer.

aslankral
23 Ekim 2017, 01:12
Benim eksik gün sayisi 900 gün kadar,
3600 gün 60 yas emeklilik icin yettiginden sorun yapmiyorum,
Hanimda oda olmuyor, 3400 gün borclanma geldi onu yatirdik. 3600 günden borclanma icin 200 eksik günü var
bizde bir Kanun degisir veya yeni bir genelge cikar diye bekliyoruz,

Bir iki cözüm duydum yapan oldumu bilmiyorum,

- Türkiyede bir isyeri acmak veya bir isletmeye ortak olarak Bagkura 1250 günü gecmemek sarti ile prim ödemek, 1250 günü gecmemesi cok önemli,
- Türkiyede Nüfusta ikamet olarak ilk Adresi Türkiye sonra Yurtdisi adresi olarak degistirip eksik olan süreleri 1250 günü gecmemek sartiyla istege bagli ödemek,
bu ödeme Bagkura gitsede 1250 günü gecmezse SGK ya aktariliyor.
Her iki durumda yurtdisinda yasamakta sikinti olmadigi aldigim bilgiler dahilinde.
- Diger bir durumlar ise her izinde TR de calismak yada orada bir süre kalip calismak.

katze_11
28 Ekim 2017, 10:19
e devlet üzerinden kacyasinda ve kac isgünü üzerinden emekli olacaginizi ögrenebilirsiniz

Bence Deger
02 Kasım 2017, 14:15
3600 günden emekli olan cok bayan akrabam var,olmuyormu sizde? Neden 5400 gün ?

Bende alman vatandasiyim,eksik olan 3 ayi 4b istege bagli bagkur ödeyerek yaptim.

okan1998
02 Kasım 2017, 14:20
katze 11 e Devlet üzeri nasil nezaman ve kac gün üzerinden emekli olundugunu bakabiliyorsun.
kisa bir aciklama yapa bilirmisin?

karadeniz
02 Kasım 2017, 21:52
katze 11 e Devlet üzeri nasil nezaman ve kac gün üzerinden emekli olundugunu bakabiliyorsun.
kisa bir aciklama yapa bilirmisin?

18 yasi olarak ise baslama tarihi ile buradan bakin.
https://www.sskemekli.com/ssk-erkeklerin-emeklilik-sartlari.html

Kader
02 Kasım 2017, 23:18

Bende alman vatandasiyim,eksik olan 3 ayi 4b istege bagli bagkur ödeyerek yaptim.

Yukarida yazdiklarim galiba iyi okumadin,3600 gün ile emeklilik 58 yasta,niye 58 bekliyelim 46 yastan olmasi varken.

3600 olmuyor dedimmi ben? 3600 zaten oluyor ama 58 yasinda.

.onur
21 Kasım 2017, 18:14
Merhaba arkadaslar bana ödeme faturasi geldi 3 ay icerisinde ödeyin diye ben ödemeyi yaptiktan sonra bana yeniden bir bildiri gelecekmi.

Örnegin parayi aldik su tariten itibaren emkli olabilirsiniz gibi bir yazi gelecekmi acab

neco54
21 Kasım 2017, 19:47
Merhaba arkadaslar bana ödeme faturasi geldi 3 ay icerisinde ödeyin diye ben ödemeyi yaptiktan sonra bana yeniden bir bildiri gelecekmi.

Örnegin parayi aldik su tariten itibaren emkli olabilirsiniz gibi bir yazi gelecekmi acab

Evet arkadasim, verdiginiz adrese maas ödeme bilgileri gelir. Denizbak yada Postahaneye yatirilir.
Gelen bildirimde nereye yatirildigi belirtilir. Ilk maasinizi ilgili kurumdan cekersiniz.
Sonraki maaslarida istediginiz bankaya yönlendirirsiniz. Ilk maasi cektiginiz kurumdan hesabi kapatin.
Bir dahaki maas sizin bankaniza gelsin diye.

S&S

hekimoglu
21 Kasım 2017, 22:19
@neco54 arkadasimiz iyi niyetle sanirim yanlis anlayarak cevap vermis olmasina ragmen borclanma bedeli 3 ay icinde ödendikten sonra bildiri gelmez otomatik olarak aylikta baglanmaz, paranin sgk hesabina gectigini e-devlet sitesinden görebilirsiniz. Maas baglatmak icin ödeme yapildiktan sonra “TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT” belgesi doldurup ilgili sgk kurumuna basvurmak gerekmektedir.

MEGAbond
21 Kasım 2017, 22:34
Yukarida yazdiklarim galiba iyi okumadin,3600 gün ile emeklilik 58 yasta,niye 58 bekliyelim 46 yastan olmasi varken.

3600 olmuyor dedimmi ben? 3600 zaten oluyor ama 58 yasinda.

benimde 3600 günden 918 gün eksik,,,2015 te 2310 günü borclanmistim,,,Tr dende 372 günüm vardi...hepsi beraber 2682 yapiyor.58 yasinda emekli olucaz,Allah nasip kismet ederse,,,,58 e daha cok var,,birde ya$ 45 oldugu icin acele etmiyorum..bakalim kalan 918 günü bir $ekilde borclaniriz heralde,,simdilik yapilacak birsey yok.

.onur
21 Kasım 2017, 23:52
Evet arkadasim, verdiginiz adrese maas ödeme bilgileri gelir. Denizbak yada Postahaneye yatirilir.
Gelen bildirimde nereye yatirildigi belirtilir. Ilk maasinizi ilgili kurumdan cekersiniz.
Sonraki maaslarida istediginiz bankaya yönlendirirsiniz. Ilk maasi cektiginiz kurumdan hesabi kapatin.
Bir dahaki maas sizin bankaniza gelsin diye.

S&S

Cevap icin tesekürler ama benim emekli olmama daha 5 yil var ben önümüzdeki ay parayi yatiracagim benim ögrenmek
Istedigim para geldi diye bir yazi geliyormu

karadeniz
22 Kasım 2017, 01:05
benimde 3600 günden 918 gün eksik,,,2015 te 2310 günü borclanmistim,,,Tr dende 372 günüm vardi...hepsi beraber 2682 yapiyor.58 yasinda emekli olucaz,Allah nasip kismet ederse,,,,58 e daha cok var,,birde ya$ 45 oldugu icin acele etmiyorum..bakalim kalan 918 günü bir $ekilde borclaniriz heralde,,simdilik yapilacak birsey yok.

Eksik günler icin cözüm 1260 günü gecirmeme sarti ile,

3- Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması sebebiyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde hizmet akdiyle çalışmaya (yurtdışında da olabilir) başlamışsa, SSK’ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir. Sorunuza direkt cevap verirsek, şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan birisi nereden olursa olsun işçi olarak çalışsa da Bağ-Kur’lu olmak zorundadır. İster dışarıda ister içerde olsun işçi olarak SSK’ya prim ödeyen biri şirket kurucu ortağı olsa bile SSK’sına ara verinceye kadar Bağ-Kur’lu olmayacaktır.
https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=342

Saglik sigortasi zorunlulugu,
Sigortalı sayılmayanlar
e) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından
ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen
ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tâbi olduğunu belgeleyen kişiler
ile Türkiye’de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına
tâbi olanlar
http://www.turkis.org.tr/dosya/XBezAYUUSXR0.pdf

MEGAbond
22 Kasım 2017, 01:40
Eksik günler icin cözüm 1260 günü gecirmeme sarti ile,

3- Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması sebebiyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde hizmet akdiyle çalışmaya (yurtdışında da olabilir) başlamışsa, SSK’ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir. Sorunuza direkt cevap verirsek, şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan birisi nereden olursa olsun işçi olarak çalışsa da Bağ-Kur’lu olmak zorundadır. İster dışarıda ister içerde olsun işçi olarak SSK’ya prim ödeyen biri şirket kurucu ortağı olsa bile SSK’sına ara verinceye kadar Bağ-Kur’lu olmayacaktır.
https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=342

Saglik sigortasi zorunlulugu,
Sigortalı sayılmayanlar
e) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından
ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen
ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tâbi olduğunu belgeleyen kişiler
ile Türkiye’de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına
tâbi olanlar
http://www.turkis.org.tr/dosya/XBezAYUUSXR0.pdf

karadeniz ustam yardim amacli satirlarin ve yönlendirmelerin icin tsk ederim.sagolasinok78rcp

ben almanyaya gelmeden önce 1991 senesinin 6.ayindan itibaren 372 gün SSK kapsaminda calisarak ödeme yapilmis,,is veren tarafindan,,,01.03.1993 te almanyaya geldim.1999 senesindede alman vatandasligina gectim,,ta o zamandan beride (pembe-mavi) kartliyim.

2015 te yurt di$i borclanmaya bas vurdum,, 1999 a kadar olan Türk vatandasligi sürelerini borclanmak istedim,,,cikartilan gün 2310 gün dü,,,bende bu 2310 günü borclandim. e-devlete islendi,,$u an itibariyla 372+2310= 2682 gün SSK dan ödemis günleim olu$tu. geriye kalan 918 günü ileriki yillarda nasil borclanmami tavsiye edersin...$ayet dersen ki git Türkiyede 3 sene calis öde,,,o imkanim yani Tr ye gidip calisma imkanim yok...zaten cok fazla acelemde yok,,58 yasina kadar kim öle kim kala,,yani $imdilik zamanim var diye düsünüyorum,,,sen ne dersin ustam?

Kader
22 Kasım 2017, 03:30

Bak bunu bilmiyordum, yani eksik olan günleri bagkur 4b ile ödedin?

@Karadeniz
sen ne dersin oluyormu?

karadeniz
22 Kasım 2017, 13:15
Bak bunu bilmiyordum, yani eksik olan günleri bagkur 4b ile ödedin?

@Karadeniz
sen ne dersin oluyormu?

Kader,istege bagli prim ödemede Türkiye'de 01/10/2008 tarihinden sonra ikamet sarti araniyor, fakat mavi kartli olanlarin eksik olan prim günlerini 4b bagkurlu olarak,kendi hesabina is yeri veya sirket ortagi olarak tamamlayabilirler.
MEGAbond'a verilen cevapla eksik günleri tamamlamak mümkün.

karadeniz
22 Kasım 2017, 15:15
karadeniz ustam yardim amacli satirlarin ve yönlendirmelerin icin tsk ederim.sagolasinok78rcp

ben almanyaya gelmeden önce 1991 senesinin 6.ayindan itibaren 372 gün SSK kapsaminda calisarak ödeme yapilmis,,is veren tarafindan,,,01.03.1993 te almanyaya geldim.1999 senesindede alman vatandasligina gectim,,ta o zamandan beride (pembe-mavi) kartliyim.

2015 te yurt di$i borclanmaya bas vurdum,, 1999 a kadar olan Türk vatandasligi sürelerini borclanmak istedim,,,cikartilan gün 2310 gün dü,,,bende bu 2310 günü borclandim. e-devlete islendi,,$u an itibariyla 372+2310= 2682 gün SSK dan ödemis günleim olu$tu. geriye kalan 918 günü ileriki yillarda nasil borclanmami tavsiye edersin...$ayet dersen ki git Türkiyede 3 sene calis öde,,,o imkanim yani Tr ye gidip calisma imkanim yok...zaten cok fazla acelemde yok,,58 yasina kadar kim öle kim kala,,yani $imdilik zamanim var diye düsünüyorum,,,sen ne dersin ustam?

MEGAbond,mavi kartli olup eksik günleri olanlar icin cok net cevaplar bulmak zor,kurumda bile konuya vakif memurlar yok,izinden yeni geldim izin süresincede arastirdim su board ortaminda paylasdigimiz bilgiler bir cok memurdan daha fazla bilgiye sahip ortam.
Vardigim kani,bagkurlu olmak,sirket ortagi,is yeri ortagi,ikamet zorunlulugu ve calisma zorunlulugu yok,yurtdisindan malulen emekli olup calismasinda sakincali olan mavi karti olan insanlarin secenegi,yurtdisindan emekli olup saglik hizmetini yurtdisindan aldigi icin türkiye'de saglik primi ödemesinede gerek yok.Bu sürede 1260 günü gecmemeli gecerse emeklilikligi bagkurdan olur buraya dikkat etmeli.
Mavi karti olup yurtdisinda calisan eksik günleri olanlar icin 360 günden sonra hizmet cakismasi söz konusu 360 güne kadarki sürelerini karsilayabilirler.
Kanunlari,farkli kanunlari bir araya getirip inceledigimizde vardigimiz kani bu,konuyu cok net bir ifade ile aciklanmasi su an yok,konu bir cok insani ilgilendirdigi icin sürekli takip ediyorum arastiriyorum,bilgilerine.

Bilgilendirme,https://www.burhaneray.com/Makale/bag-kurluyken-yurtdisinda-bulunan-veya-yurtdisinda-calisanlarin-sigortalilik-durumlarinin-degerlendirilmesi_613.aspx

II- ESNAF BAĞ-KUR'LULARIN YURT DIŞINA ÇIKMALARI HALİNDE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI:
1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanununun 24 üncü maddesine göre, gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, tüccar, sanayici, işadamı ve şirket ortağı gibi diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmak durumundadırlar.
1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Suriye, Irak veya Suudi Arabistan gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik anlaşması olmadığı için, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları devam eder.
Ayrıca bu durumda olan kişiler, ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan yabancı ülkelere gittiklerinde, buralarda kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaları yoksa, sırf yurt dışına çıktıkları için 1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılmaz ve devam eder.
1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Almanya ve Fransa gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunduğu için, çalışmaya başladıkları tarihten bir gün öncesi itibariyle Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları sona erer.
Türkiye'de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya veya Fransa'ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir.

MEGAbond
22 Kasım 2017, 23:59
karadeniz ustam SGK 4a kapsaminda borclanma yaptim,,bagkur la bir alakasi yok degilmi ustam?

918 gün acigim var,,benim bagkurla bir alakam olmamasi lazim öyle degilmi ustam.

karadeniz
23 Kasım 2017, 00:40
karadeniz ustam SGK 4a kapsaminda borclanma yaptim,,bagkur la bir alakasi yok degilmi ustam?

918 gün acigim var,,benim bagkurla bir alakam olmamasi lazim öyle degilmi ustam.

MEGAbond,emeklilik icin (bagkur,Ssk.) son 7 yilda en fazla prim ödenen kurum belirliyor bir deyimle son 3,5 yil (1260 gün) den fazla olan.

MEGAbond
23 Kasım 2017, 01:33
MEGAbond,emeklilik icin (bagkur,Ssk.) son 7 yilda en fazla prim ödenen kurum belirliyor bir deyimle son 3,5 yil (1260 gün) den fazla olan.

ustam simdi ben bagkurdan mi borclanmis oluyorum yani,,onumu demek istedin ?

karadeniz
23 Kasım 2017, 09:50
ustam simdi ben bagkurdan mi borclanmis oluyorum yani,,onumu demek istedin ?

MEGAbond,eksik olan günlerini aciklanan gibi tamamlarsan bagkurdan tamamlamis (borclanmis) olursun, ama senin eksik kalan prim günlerin 918 gün 1260 günü (3,5 yil) gecmedigi icin emeklilik islemlerin ssk.olacaktir ssk.dan emekli olursun.