PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frührente olabilirmiyim ?

Osmanbey34
10 Ekim 2017, 23:56
ben akraba icin yaziyorum ve soru su.

dogum Tarihi 1959 // bayan // suan calismiyor

akrabam Aushilfe olarak son seneler calisiyordu. son 3 sene calismiyor ! aushilfe olarak calisirken emeklilik icin kesinti olmuyordu.
bel kazazi gecirdi ve isi birakti ve tr den de emeklilik yapildi ama daha emeklilik baglanmadi.

soru su: Aushilfe olarak , emeklilik icin para kesilmedi ve bize frührente olamassiniz dediler . bu dogru mu ? pfelgestufe 2 suan

hekimoglu
11 Ekim 2017, 00:03
arkadasim bir maluliyettenmi bahsediyorsun öyleyse malulen emekli olma hakkini kazanabilmek icin son 5 yilin 3 yilinda sigortaya prim yatirilmis olmalı, gerisi gutachter lerin isi.

Osmanbey34
11 Ekim 2017, 00:05
evet malulen demek istedim. biz de o prim leri ödemedik. bunun hic baska imkani yok mu ? suan pfegestufe 2 aliyor.

arkadasim bir maluliyettenmi bahsediyorsun öyleyse malulen emekli olma hakkini kazanabilmek icin son 5 yilin 3 yilinda sigortaya prim yatirilmis olmalı, gerisi gutachter lerin isi.

hOrOz
11 Ekim 2017, 00:36
02.01.1961 önce doğanlar için kanunlar değişik
LVA bir danışın derim

biz ne söylesek boş danışmak bedava

yadikar
11 Ekim 2017, 00:51
malulen emekli olur kardesim eger yazdigin gibi pflegestufe 2 ise calisma sansi zaten yok jobcenter veya sozialamt dan yardim aliyorsa zaten onlar emeklilik icin basvur baskisi yapar, gidin malulen emeklilik icin antrag verin büyük ihtimalle olur, cünkü ayni sartlarla bende malulen emekli oldum. ben son 8 sene prim ödememistim.

Osmanbey34
11 Ekim 2017, 10:24
ok bana hekimoglu nasil yazdiysa öyle bilgi vermislerdi. bir yerden para almiyor. akrabanin eside malulen emekli. ben simdi tam olarak kime danismam lazim ? rentenversicherunga mi gitmem lazim ?

malulen emekli olur kardesim eger yazdigin gibi pflegestufe 2 ise calisma sansi zaten yok jobcenter veya sozialamt dan yardim aliyorsa zaten onlar emeklilik icin basvur baskisi yapar, gidin malulen emeklilik icin antrag verin büyük ihtimalle olur, cünkü ayni sartlarla bende malulen emekli oldum. ben son 8 sene prim ödememistim.

hOrOz
11 Ekim 2017, 10:36
ok bana hekimoglu nasil yazdiysa öyle bilgi vermislerdi. bir yerden para almiyor. akrabanin eside malulen emekli. ben simdi tam olarak kime danismam lazim ? rentenversicherunga mi gitmem lazim ?
söylediğim gibi biz ne desek boş

Plegeversicherungdan para vermiyorlar mı? Bir yerden para alıp almaması veya eşininde emekli olmasıda önemli değil

aynen emeklilik işlerine LVA bakar .. gidip danışırsın ..
en iyisi önceden Berater den termin al

birde her semtte veya mahallede veya bölgede Versicherten-Älteste (http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Navigation/5_Services/01_kontakt_und_beratung/02_beratung/01_beratung_vor_ort/01_servicezentren_beratungsstellen_node.html) (eski LVA çalışanları gönüllü olarak destek veriyorlar) vardır onlarada danışabilirsin

bazen Belediyelerde(Gemeinde) belirli günlerde de danışma günleri oluyor ..

VDK yada danışabilinir ama üyelik istiyorlar

Osmanbey34
12 Ekim 2017, 00:00
merhaba Horoz abi. bugün 11 ay icin termin aldik. bilgiler icin tesekürler.

Pflegeversicherung mahkeme simdi Karar verdi, evet simdi almaya basliyor. 2015 ve 2016 icin geriye dönük hepsini kabul etiler. 2 sene urastik ama simdi hepsi toplu halde gelde.

bu Pflegeversicherung da da cok bilmedimiz konular var ! bunlarida simdi ögrendik :) konu ile ilgili degil ama Pflege alanlar örnek Verhinderungspflege de beantragen yapabilir ler 2418 euro ve aylik 40 Euro Pflegehilfspaket.

Arkadas lar konudan baska konuya geciyorum ama Barmer Krankenkasse bize Pflegestufe alamasin dedi ama biz gittik avukata verdik ve tikir tikir aldik. Yabanci deyip geciyorlar. Hakinizi arayin !