PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1979 doğumlular DÖVİZLE ASKERLİ HİZMETİNDEN FAYDALANMA HAKKINDA DUYURU

hOrOz
29 Eylül 2017, 14:20
Bilindiği üzere, 6661 sayılı Kanun’un 27.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte,
yurtdışında yaşayan ve yasada kayıtlı şartları taşıyan yükümlüler için askerlik ücreti 1.000 Avro olarak belirlenmiştir.
Bu kapsamdaki vatandaşlarımızdan “1977 ve daha önceki doğumlular” ile “1979” doğumlu olup,
görevini henüz yerine getirmemiş olan vatandaşlarımızın mevcut yasadan yararlanma süreleri son işgünü olan 29 Aralık 2017 tarihinde sona erecektir.
Bu nedenle Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde ikamet eden 1977 ve önceki doğumlular ile 1979 doğumlu yükümlülerin
vakitlice konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alarak Başkonsolosluğumuzda askerlik işlemlerini yaptırmaları önem kazanmaktadır.

1978 doğumlu vatandaşlarımızın dövizle askerlik hizmetinden faydalanma süreleri 31.12.2016 tarihinde sona ermiştir.
Bu nedenle 1978 doğumlu vatandaşlarımızın bu konudaki başvuruları kabul edilmemektedir.
Dövizle askerlik için başvuru şartları, gerekli belgeler ve yapılması gereken işlemlere ilişkin bilgiler duyuru ekinde sunulmaktadır.
İhtiyaç duyulması halinde saat 15:00-16:30 arası Başkonsolosluğumuzun (0211) 4547 80 numaralı telefonundan bilgi alabilir
veya [email protected] adresine sorularınızı yazabilirsiniz.
Saygıyla duyurulur.

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için gerekli belgeler ve işlemler:

Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle fiilen çalışmış olma şartı gerekmektedir.
-Şahsen gelinmelidir,
Gerekli belgeler:
- Pasaportun aslı (Alman Vatandaşı olanların Kimlik Kartları) ve "1 adet
fotokopisi"
- Oturma-çalışma izninin aslı ve önlü arkalı "1 adet fotokopisi"
- Nüfus Cüzdanının aslı ve önlü arkalı "1 adet fotokopisi"
- İki (2) adet fotoğraf
- 5 Euro
- Bağlı olunan muhtarlıktan (Meldeamt) alınacak İkamet Belgesi
(Aufenthaltsbescheinigung)
- Çalışanlar :“Arbeitsbescheinigung” Çalışma Belgesi (İşyerinden
alınan yeni tarihli ve işe başlama tarihini gösterir belge) aslı.

- Çalışmayanlar: “Bewilligungsbescheid ”İşsizlik Belgesi" Agentur
für Arbeit” makamından alınan belge aslı ve "1 adet fotokopisi"

- Serbest Meslek Sahibi-İşveren Olanlar:“Gewerbeschein” İşyeri
Açma İzni / Meslek Odasından (Handelskammer) hangi tarihten
itibaren işyeri sahibi olduğunuzu gösterir yeni tarihli belge.

- Daha önceki çalışmalarınızı gösterir Sigorta Belgesi.
“Versicherungsverlauf" (Bu belge Deutsche Rentenver-
sicherung makamından alınabilir / kaşeli ve imzalı) Belgenin aslı'nı
getiriniz. (Bu belgede 3 yıl çalışmanızın görülmesi gerekir)

- 1000.-€ ödemeyi yaptığınıza dair onaylı ve imzalı Banka
dekontunun aslı ve "1 adet fotokopisi"

- Kimlik Bilgilerinizle ilgili bir karışıklığa sebebiyet vermemeniz için
"Havale" yapılırken dekontun VERWENDUNGSZWECK" kısmına
Adınız Soyadınız, Doğum tarihiniz, T.C. Kimlik Numaranız ve Baba
adınızı yazınız.

Önemli Not: 38 yaşını tamamlamış ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş,
ancak ödemelerini tamamlamadığı için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanların önceki ödeme makbuzlarını da getirmeleri gerekmektedir.

HAVALE YAPILABİLECEK BANKALAR:

Begünstiger: Name, Vorname/Firma:

T.C. MERKEZ BANKASI
ZİRAAT BANK INT AG, FRANKFURT / IBAN: DE02 5122 0700 1000 9102 22 / BIC: TCZBDEFFXXX

VE

İŞBANK, FRANKFURT / IBAN: DE35 5023 0600 1708 9700 14 / BIC: ISBKDEFX XXX

NOT: Havalenizi kendi adınıza yapmanız zorunludur.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
-Daha önceki mevzuata göre 5.112 veya 6.000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarı bile 1.000 Avro'nun üzerinde olan kişiler,
tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 29 Aralık 2017 (dahil)
tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler.
Ayrıca tekrar 1.000 Avro ödemesine gerek yoktur.
Not: 1.000 Avro dövizle askerlik bedelinin peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Tonix54
27 Kasım 2017, 22:26
bilgiler icin cok sagolun

banka havale yapanlar varmi acaba ..????

hOrOz
27 Kasım 2017, 22:38
bilgiler icin cok sagolun

banka havale yapanlar varmi acaba ..????

banka havalesi için önce konsolosluğa gitmen gerek onlar seni yönlendirir

önceden ödeme yapmayın ileride bir problem çıkarsa geri ödeme zor oluyormuş

Tonix54
30 Aralık 2017, 01:01
banka havalesi için önce konsolosluğa gitmen gerek onlar seni yönlendirir

önceden ödeme yapmayın ileride bir problem çıkarsa geri ödeme zor oluyormuş

konsolosluga gitim 1000€ isbankasi nürnberg gönderin dediler gitik 25€ gebühr kestiler tam soygun bence iban nr yukarda yazdi gibi yere havale edildi iban nr dogru verwendungszweck önemli onu anladim isterseniz size makbuz fotosunu yolayim.....:D

hOrOz
30 Aralık 2017, 01:06
konsolosluga gitim 1000€ isbankasi nürnberg gönderin dediler gitik 25€ gebühr kestiler tam soygun bence iban nr yukarda yazdi gibi yere havale edildi iban nr dogru verwendungszweck önemli onu anladim isterseniz size makbuz fotosunu yolayim.....:D

hocam burada neyi tartışıyoruz 25€ yu mu ..Bunu alan Alman Bankası

ben 5110 € ödedim biz isyan ediyormuyuz

yakında düzenleme yapılacak askerlik paraları hemen konsolosluklarda ödenecek

OrLoW
30 Aralık 2017, 01:19
Askere gidenleri düşünürsek o çekilen eziyetleri ( mesela ben 18 AY ) O yatırılan para bence bir hiç cidden

Geçenlerde oğlan için gittik 1000 euro dediler sadece güldüm ..( Elimde olsaydı zamanı geri çevirir Hayatımın en güzel döneminde rezillikler çekmek yerine, 18 ay için neler vermezdim )

Orada gördüklerin yaşadıkların bir hayat boyu psikolojik olarak kalıyor insanda... Bunları o olayları yaşamamış gitmemiş bir insana anlatmak ondan bunların hepsini anlamasını beklemekde zor..

Gercekler 2.0
30 Aralık 2017, 01:36
Beyler yine bosuna tartisiyorsunuz.

Konsoloskuta yatirabiliyoruz artik.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?60242-D%F6vizle-askerlikte-yeni-d%FCzenleme

Ayrica benden hic kimse kesmedi. Size normal bir hesap numarasi veriyorlar. Parayi kendi Girokontonuza yatirip ordan überweisen yapin para ödemezsiniz. Ben öyle yapmistim. Sonra online bankingden Kontoauszug cikarip yanimda götürdüm. Biraz miz miz ettiler Ankara kabul edermi etmezmi diye. Bende dedim "Onlar cahil kaldiysa bizde mi cahil kalalim yani. Sen yolla dedim, birsey isterlerse mektup yollarlar". Hic bir sorun cikmadi.

ken_guen
30 Aralık 2017, 16:30
Beyler yine bosuna tartisiyorsunuz.

Konsoloskuta yatirabiliyoruz artik.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?60242-D%F6vizle-askerlikte-yeni-d%FCzenleme

Ayrica benden hic kimse kesmedi. Size normal bir hesap numarasi veriyorlar. Parayi kendi Girokontonuza yatirip ordan überweisen yapin para ödemezsiniz. Ben öyle yapmistim. Sonra online bankingden Kontoauszug cikarip yanimda götürdüm. Biraz miz miz ettiler Ankara kabul edermi etmezmi diye. Bende dedim "Onlar cahil kaldiysa bizde mi cahil kalalim yani. Sen yolla dedim, birsey isterlerse mektup yollarlar". Hic bir sorun cikmadi.

Selam arkadasim bir tanidik icin Stuttgart konsolosluguna 28.12.2017 de terminsiz gittik oradanda bankaya yönlendirdiler.ben israrla bir kac soru sordum parayi neden burda almiyorlar diye görevlinin söyledigi ileriki zamanlarda olacak yani 6 ay kadar sürer dedi yani su an icin para hala bankaya yatiriliyor. Birde bu parayi önceden yatirip buraya gelseydik sizin ve vatandas icin daha iyi olmazmiydi diye sordum. bana verdigi cevap. Evet iyi olurdu ama bizler gerekli aciklamayi yapiyoruz vatandas cok iyi anlamiyor. "Mesela bedelli Askerligin sartlarindan biriside yurt disinda 3 sene calismis olma durumu lazim adamin 3 senelik hizmeti yok parayi önden yatiriyor buraya geldiginde sartlarinin uymadigini söyledigimizde cingar koparip hemen parami geri verin diyor" bunun gibi sorunlardan bahsetti....

hOrOz
30 Aralık 2017, 16:37
Selam arkadasim bir tanidik icin Stuttgart konsolosluguna 28.12.2017 de terminsiz gittik oradanda bankaya yönlendirdiler.ben israrla bir kac soru sordum parayi neden burda almiyorlar diye görevlinin söyledigi ileriki zamanlarda olacak yani 6 ay kadar spürer dedi yani su an icin para hala bankaya yatiriliyor. Birde bu parayi önceden yatirip buraya gelseydik sizin ve vatandas icin daha iyi olmazmiydi diye sordum. bana verdigi cevap. Evet iyi olurdu ama bizler gerekli aciklamayi yapiyoruz vatandas cok iyi anlamiyor. "Mesela bedelli Askerligin sartlarindan biriside yurt disinda 3 sene calismis olma durumu lazim adamin 3 senelik hizmeti yok parayi önden yatiriyor buraya geldiginde sartlarinin uymadigini söyledigimizde cingar koparip hemen parami geri verin diyor" bunun gibi sorunlardan bahsetti....

Aynen bu yüzden ön ödeme yapılmasını istemiyorlar

börü
25 Şubat 2018, 02:17
Akadaşlar ben 78 istanbul doğumluyum ve ben küçük yaşta aylem türk vatandaşlığından izinli çıkmış ben şuan 39 yaşındayım tekrar türk vatandaşı olmak istiyorum ama şu paralı askerlikten bende faydalanamadığımı duymuştum bu konuyla ilgili yeni bir gelişme varmı bizlerede bir kolaylık yaparlarmı

hOrOz
25 Şubat 2018, 10:51
Akadaşlar ben 78 istanbul doğumluyum ve ben küçük yaşta aylem türk vatandaşlığından izinli çıkmış ben şuan 39 yaşındayım tekrar türk vatandaşı olmak istiyorum ama şu paralı askerlikten bende faydalanamadığımı duymuştum bu konuyla ilgili yeni bir gelişme varmı bizlerede bir kolaylık yaparlarmı

evet bu kanundan etkilenen 1978 liler için daha herhangi bir düzenleme yok ..

en iyisi konu ile ilgili Bakanla iletişime geçmek

+90 (312) 420 56 62
+90 (312) 420 56 63

[email protected]

ABI 3
07 Mart 2018, 13:47
S.a abilerim, ben birseyler sormak isitoyrum, 1990 dogumluyum yani 27 yasindayim.. bundan 7 sene önce askerligi 38 yasina kadar uzatmistim kendim su anda Üniversite ögrencisiyim..
ben 6 yasindayken 2000 senesinden önce aileme birlikte ciftevatandas olduk, simdi benim bu 1000€ yu cikarmadan ödemem sizce mantiklimi simdiden??

bugün deutscherenten verischerunga gittim, 2009 dan beri farkli yerlerde 450€ ya calismisligim (full) var toplam ve sozialverischerung pflichtig ise 32 ay calismisim var (36 ay gerekiyor yani) (werkstudent olarak)

1. burda gördügüm ise cifte vatandaslari 6000€ yaziyor yani cifte vatandaslar 1000€ dan yararlanamiyormu??

https://www.konsolosluk.gov.tr/Procedure/ShowProcedureDetail/?procedureId=5&procedureDetailId=5035
Dövizle askerlikten yararlanabilmek için yurtdışında en az 3 yıl (1095 işgünü) çalışmış olmak ve 6.000,- Euro ödemek gereklidir. Dövizle askerlik başvurusu yapıldıktan sonraki süreden başlayarak terhis belgesi alınana kadar geçecek sürede Türkiye'de 6 aydan fazla ikamet etmek dövizle askerlik başvurusunu geçersiz kılar///

http://www.bilder-upload.eu/thumb/7efc9f-1520422965.jpg (http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=7efc9f-1520422965.jpg)

2. minijoblar yani 450€ ya kadar calismalar askerlik icin sayiliyormu?

3. ben Türk passaportu cikartmam gerekiyormu?

4. sizce simdi ödiyeyimi yoksa biraz dahami bekliyim?

dua ile

hekimoglu
07 Mart 2018, 16:14
ABI 3, 1000 € ya dövizle askerlik yasasindan fark gözetilmeksizin 38 yasi sonuna kadar 3 yil (1095 gün) calismisligini belgeleyen cifte vatandaslarda faydalanabiliyor. Sahsi fikrimi sorarsan bu kadar ucuzken yapmani öneririm, ben cifte vatandas olan oglum icin daha 22 yasindayken yaptirdim aklinda kalacagina ardinda kalsin kurtul.

ABI 3
07 Mart 2018, 16:28
ABI 3, 1000 € ya dövizle askerlik yasasindan fark gözetilmeksizin 38 yasi sonuna kadar 3 yil (1095 gün) calismisligini belgeleyen cifte vatandaslarda faydalanabiliyor. Sahsi fikrimi sorarsan bu kadar ucuzken yapmani öneririm, ben cifte vatandas olan oglum icin daha 22 yasindayken yaptirdim aklinda kalacagina ardinda kalsin kurtul.

tsk ederim abim, zaten benim düsüncemde ödeyip kurtulmak..:))
sen oglununkini yaparken konsolosluk türk passaportunu sart kildimi?? hic lazim olmadigi icin simdiye kadar cikarmamistim..:/ ve cift vatandaslara hangi extra evraklar lazim?

hekimoglu
07 Mart 2018, 16:32
Türk pasaportun olmasi gerekmiyor, her iki kimlik kartinini kopyalariyla birlikte yaninda bulundur, 3 yil calismisligini belgeleyen versicherungsverlauf, ve resim genelde disardan getirilen resmi kabul etmeyip konsolosluklardaki otomatlardan cektirtirler.

hekimoglu
21 Mart 2018, 20:13
Ilgili arkadaslarin dikkatine,

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu

1977 DOĞUMLU VE DAHA YAŞLI YÜKÜMLÜLER İLE 1979 DOĞUMLU YÜKÜMLÜLERİN DÖVİZLE ASKERLİK İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU

1977 doğumlu ve daha yaşlı yükümlüler ile 1979 doğumlu yükümlülerden (1978 doğumlular hariç) aşağıdaki maddelerde kayıtlı şartları taşıyan vatandaşlarımızın, dövizle askerlik işlemlerine ilişkin başvurularının Türkiye’deki ilgili makamlarımızca bir kez daha değerlendirilebilmesi için [email protected] adresine e-posta göndermeleri veya askerlik servisimizle temasa geçmeleri gerekmektedir.

a) 31.12.2017 tarihine kadar dövizle askerlik bedelini (1.000 Avro) ilgili hesaba yatırmış olan, ancak eksik evrak vb. nedenlerle başvurusu tamamlanmayanlar

b) 31.12.2017 tarihine kadar ödemesini yapan ancak, bankacılık işlemleri nedeniyle ödemeleri Merkez Bankası kayıtlarına 2018 yılında geçtiği tespit edilenler

c) 2017 yılında, www.konsolosluk.gov.tr web sayfasından askerlik işlemleri için randevu almış bulunan ancak başvurusu gerçekleşmeyenler
Yukarıdaki koşullar kapsamına giren vatandaşlarımızın, başvurularının yeninden değerlendirilebilmesi amacıyla, taleplerinin Türkiye’deki ilgili makamlara iletilmesini teminen en kısa sürede Başkonsolosluğumuza müracaat etmesi önemle duyurulur.

T.C. Münster Başkonsolosluğu