PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Secimlere gittinizmi? Politika ile alakali degil, genel yasam ve toplumsal faliyetler ile alakali

Mr.Robot
24 Eylül 2017, 16:46
Arkadaslar,

malum bugün büyük secimler var-vardi almanyada, konuyu politik olarak degil yani onumu sectin bunumu sectin diye degilde genel olarak secime katildinizmi?

Kimi secmemiz önemli degil bence, bir oy hakkimizin olmasi önemli.

Cogu zaman duyuyorum: "Ben gavur olmam Türk kalacam..." gibi cevaplar, iyide yasamadigin belki senede bir kere gittigin bir ülkenin vatandasi olmussun ne fayda. Ve bütün sene yasadigin, calisdigin yerde hic bir

Ayrica burada oakadar cok Türk yasamasina ragmen, politikacilarin umrunda degil ne istedigimiz veya istemedigimiz.
Elin rusu polaki gelip hemen vatandas oluyor ve her hakki aliyor, hatta birsürü develet kuruluslarinda calisanlar görüyorum takir tukur almanca konusmaya calisiyor ama develet memuru olmus.

TipiTip
24 Eylül 2017, 16:53
keske acmasaydin konuyu simdi kapanir muhtemellen

bu gibi konularin sonu zaten siyaset ve bölünme

neco54
24 Eylül 2017, 16:56
Ben gittim oyumu kullandim. Su an itibari ile gidin oyunuzu kullanin.
Gönlünüzden hangi parti geciyorsa ona verin.

S&S

Mr.Robot
24 Eylül 2017, 17:00
keske acmasaydin konuyu simdi kapanir muhtemellen

bu gibi konularin sonu zaten siyaset ve bölünme

Allah askina! Insan gibi konular hakkinda konusamayacaksak vay halimize, birde bircogumuzun yasi basi 40 üzenrinde.

Konu kimi sectigimiz degil, o önemli degil, toplumsal önemli bir faliyete bizimde katkimizin olmasi!

Biz dünyanin düzmü yuvarlakmi diye düsünürken adamlar istedikleri sekile getiriyorlar, bizde öyle bakakaliriz ortada.

@aslanim21 arkadas lütfen kimi sectigini vs. sil, yoksa konu kapanacak. Katildim yaz yeter, nedeninide yazabilirisin, tesekkürler.

TipiTip
24 Eylül 2017, 17:07
Allah askina! Insan gibi konular hakkinda konusamayacaksak vay halimize, birde bircogumuzun yasi basi 40 üzenrinde.

Konu kimi sectigimiz degil, o önemli degil, toplumsal önemli bir faliyete bizimde katkimizin olmasi!

Biz dünyanin düzmü yuvarlakmi diye düsünürken adamlar istedikleri sekile getiriyorlar, bizde öyle bakakaliriz ortada.

@aslanim21 arkadas lütfen kimi sectigini vs. sil, yoksa konu kapanacak. Katildim yaz yeter, nedeninide yazabilirisin, tesekkürler.

bak gördünmü dakika bir gol bir

neymis bu olay yasa basa bakmiyor , biz Türk Milleti olarak bu konulari tartisamayiz !!!!

sonuc ayrimcilik bölücülükle bitiyor , biz siyasi saygi kelimesini ögrenemedik

biz siyaseti futbol takimi gibi tutuyoruz yasimiz ne olursa olsun

ondan dolayi malesef konusamiyoruz bu gibi konuyu

Meak
24 Eylül 2017, 17:19
vatana millete hayirli olsun :) tartismaya bilmeyen kimsenin görüsüne saygi gösdermeyen bir toplumuz, ALLAH bizleri ISLAH etsin..

OrLoW
24 Eylül 2017, 18:57
Seçimlere gitmedim seçim sevmiyorum seçemiyorum bir türlü :D şaka tabiki ben seçemiyorum alman vatandaşlığım yok... Dedim bir aileden bir kişi yeter alman ben türk kalayım bari bir yarımızı kesmeyelim oradan ne olur ne olmaz :) ama eşimi gönderdim o kullandı

akbaba
24 Eylül 2017, 19:27
secimlerde oyunuzu atmadan önce listeden isminizin yanina imza atarsiniz.
bu imza bosuna atilmiyor,hem oy kullanana ispat hemde kimler secime katildi bilinsin diye.
politika hesap-kitap isidir. mesala biz Türklerin kacinin oy hakki var ve kac Türk oy kullaniyor? bunu politikacilar biliyor,eger hatiri sayilir oyumuz varsa,almak icinde birseyler yapiyorlar.
bildigim kadar 600bin Türk oy verebiliyor, keske cogumuz oy kullansak, tabiiki herkes istedigi partiye versin, ama mutlaka secimlerde oy vermek lazim.
size ilginc bir istatistik vereyim, almanyada yabancilar meclisi secimleri yapilir,tüm yabancilar oy verebilir, almanya genelinde secime katilma oranida 5% yani 100 kisiden 5 kisi oy veriyor.

izmirli50
24 Eylül 2017, 19:28
Bende kullandım,iyi veya kötü.Oy vermeyip sonradan çenesini açanları hiç sevmem.

44Malatya
24 Eylül 2017, 19:32
Şimdiye kadar 2 sefer oy kullandım, o da konsolukta.

Eşim de benim gibi türk vatandaşı.

*05300
24 Eylül 2017, 20:36
Verdik bakalim oyumuzu. Sonu hayırmı şermi olacak, onu zaman gösterecek.

djpascal
24 Eylül 2017, 21:08
tabbiki Oy hakkimi kullandim !

Mr.Robot
24 Eylül 2017, 21:24
Ha gayret arkadaslar, Uzunköprü'lü görsün! juhu ;)

TipiTip
24 Eylül 2017, 21:28
Ha gayret arkadaslar, Uzunköprü'lü görsün! juhu ;)

keske konuya tantana cikmadan kapanmadan 500 mesaj yazilsa

bu konuda seve seve haksiz cikmak isterim

kirmadan sövmeden saygi cercevesinde keske hem spor hem siyaset hemde dini konulari tartisabilsek

Osmanbey34
24 Eylül 2017, 21:42
biz ailece gittik. bi partiye oy verecek dim yanliz aradim aradim bulamadim. sira uzundu herkez bekliyordu ve plan B gectim ve alternativ baska bir partiye oy kulandim. sonradan esim ile konusdum. o da, benim bulamadigim partiyi bulmus cok ufak yazmislar.... buna cok sinir oldum.

neyse arkadaslar sonuc almanyada ve avrupada beli !

uzunköprü konu iyi gidiyor bu gidiste 500 gidiyoruz ;)

akbaba
24 Eylül 2017, 21:44
ilk secim sonuclari gelmeye basladi, afd 13,6% gibi. bunlar 2013'de 4% idi. bu bence cok korkulacak bir sonuc yabancilar icin..bunlar irkci insanlar.
yolda karsilastiginiz her 8 almandan biri irkci manasina geliyor.
fransada,hollandada irkci partiler cok oy aldi,afd oylarini 3 kat artirdi, bunlar yabancilari istemeyen partiler,Allah bize yardim etsin...

Serkinho
24 Eylül 2017, 22:01
ilk secim sonuclari gelmeye basladi, afd 13,6% gibi. bunlar 2013'de 4% idi. bu bence cok korkulacak bir sonuc yabancilar icin..bunlar irkci insanlar.
yolda karsilastiginiz her 8 almandan biri irkci manasina geliyor.
fransada,hollandada irkci partiler cok oy aldi,afd oylarini 3 kat artirdi, bunlar yabancilari istemeyen partiler,Allah bize yardim etsin...
Bunlar bence hepsi protesto edenler. 4-8 yil sonra %5 zor bulurlar. AfD zaten kendisini disliyacak...komik olacak.
Benim üc tane tanidigim Türk atkadas onlara oy verdi. gülmekden karnima agri girdi.
Kendileride pek akilli sayilmaz.

Ben sahsen AfD hic korkum yok.

SPD muhalefet oldugna sevindim.
FDP tahmin etdim kadar oy aldi.
Yesiller okadar oy aldigna cok sasirdim.

Aslinda kötü bir sonuc degil.
Zaten almanyanin durumu iyi (cok iyi degil!). Yeteri kadar is ve güc var ve daha da artiyor.

Gesendet von meinem SM-A510F mit Tapatalk

Mr.Robot
24 Eylül 2017, 22:03
biz ailece gittik. bi partiye oy verecek dim yanliz aradim aradim bulamadim. sira uzundu herkez bekliyordu ve plan B gectim ve alternativ baska bir partiye oy kulandim. sonradan esim ile konusdum. o da, benim bulamadigim partiyi bulmus cok ufak yazmislar.... buna cok sinir oldum.

neyse arkadaslar sonuc almanyada ve avrupada beli !

uzunköprü konu iyi gidiyor bu gidiste 500 gidiyoruz ;)

AD. baslayan bir partimidi? Irkci olmayan?

Osmanbey34
24 Eylül 2017, 23:04
evet aynen o

AD. baslayan bir partimidi? Irkci olmayan?

miralay
24 Eylül 2017, 23:20
Konuyu acan arkadas gercekten tebrikler aslinda olmasi gereken bu olaylari gayet medenice tartisip paylasabilmek ben tüm okumus ve ya kabiliyeti olan her vatandasin az cok siyaset ile ilgilenmesinden yanayim hangisi olursa olsun siyasiler biz yasayan toplumdaki vatandaslarin gelecegi ile hayatina yön vermeleri ile sürekli hasir nesir oluyorlar o yüzde biz vatandaslarin mutlaka ve mutlaka bir siyaset üyesi olmasak dahi ilgi ve alaka göstermeliyizki gelecegimizde söz hakki fikir hakki elde etmis olalim insaallah bu secimler biz yasayan ve calisan insanlara hayirli olup daha uzun ve saglikli yüksek kalitede nefes almamiza vesile olur.hayirli geceler..

Django
24 Eylül 2017, 23:33
Almanya öyle bir duruma geldi ki, tüm türkler bence fisleniyor. Bu yüzden söylenilenler, yasam tarzimiz, nereye gittigimiz, nereden ciktigimiz cok konusulmamali bence. Kimse politik görüsünü belli etmemeli...

TipiTip
24 Eylül 2017, 23:41
Almanya öyle bir duruma geldi ki, tüm türkler bence fisleniyor. Bu yüzden söylenilenler, yasam tarzimiz, nereye gittigimiz, nereden ciktigimiz cok konusulmamali bence. Kimse politik görüsünü belli etmemeli...

Ne yapalim usta üc maymunumu oynayalim

Zamaninda yahudiler gibi herseyi saklimi yapalim

Benligimizi kisiligimizi dinimizi mi saklayalim ?

Bunlari yaparsak Burda kalmanin ne anlami var ?

Bence saglikli bir düsünce degil onu yaoma bunu yapma

Sakli yap gizli yap. Iyide coluk cocugumuzun yüzüne nasil bakariz bu durumda

.onur
24 Eylül 2017, 23:44
Tabiki verdim

usturakemal
25 Eylül 2017, 11:35
Alman Vatandasi oldugumdan bu yana hic bir secimi kacirmadim hepsinde oyumu kullandim.

Serkinho
25 Eylül 2017, 11:48
AfD iyi basladi 😂😂😂
Petry Parlamentoya girmiyecekmis.

Gesendet von meinem SM-A510F mit Tapatalk

mxm
25 Eylül 2017, 18:46
Tabii ki kullandik, ailecek gittik 3 oyumuzu aramizda anlastigimiz bir partiye verdik.

AFD haric her partiye oy verilebilir, zaten fazla degisen bir sey de olmaz. Keske biz Türkler oylarimizi cikarlarimiz icin yönlendireilseydik ama görünen o ki Türkler oylarini fena bölmüsler. Hemen hemen her partide bir sürü Türk var.

BEKiRiM 01
25 Eylül 2017, 19:11
Slm Arkadaslar bende dün oyumu kullandim,fakat Secimler beni pek tatmin etmedi.
Türkiye alehine demecler veren Türk kökenli politikacilarin secilmeleri beni biraz rahatsiz etti.

Django
04 Aralık 2017, 00:38
Ne yapalim usta üc maymunumu oynayalim

Zamaninda yahudiler gibi herseyi saklimi yapalim

Benligimizi kisiligimizi dinimizi mi saklayalim ?

Bunlari yaparsak Burda kalmanin ne anlami var ?

Bence saglikli bir düsünce degil onu yaoma bunu yapma

Sakli yap gizli yap. Iyide coluk cocugumuzun yüzüne nasil bakariz bu durumda

Sen olayi cok yanlis anlamissin. Oylarin neden perde arkasinda, Kapali kabinlerde verildigini kavrayabildigin zaman, tekrar konusuruz.