PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vekaletname icin belgeler

Serseri
17 Eylül 2017, 19:52
Slm arkadaslar bundan 3 hafa önce babam vefat etti , kendisi alman vatandasi idi , babama ait olan türkiyedeki mal varligini annemin adina gecire bilmemiz icin bizden bir takim belgeler istiyorlar . Biz almanyada 4 kardesiz bizim tr yasayan bir akrabamiza vekaletname vermemiz lazimmis ve o kiside tüm haklari annemize devredecekmis. Benim sorunum su
Ben alman vatandasiyim ve mavi kart diye birsey varmis ama benim öyle bir seyim yok.
Vekalet verebilmem icin benden su belgeler isteniyor
Ben bosanmis oldugum icin benden ( bosanma belgesi)
2 cocugum oldugu icin ( internationale Geburtsurkunde)
2002 yilinda vefat eden cocugum icin ( Sterbeurkunde)
Bu belgeleri nerden alacam acaba kaldigim sehir dortmund
----------------

TipiTip
17 Eylül 2017, 19:55
Slm arkadaslar bundan 3 hafa önce babam vefat etti , kendisi alman vatandasi idi , babama ait olan türkiyedeki mal varligini annemin adina gecire bilmemiz icin bizden bir takim belgeler istiyorlar . Biz almanyada 4 kardesiz bizim tr yasayan bir akrabamiza vekaletname vermemiz lazimmis ve o kiside tüm haklari annemize devredecekmis. Benim sorunum su
Ben alman vatandasiyim ve mavi kart diye birsey varmis ama benim öyle bir seyim yok.
Vekalet verebilmem icin benden su belgeler isteniyor
Ben bosanmis oldugum icin benden ( bosanma belgesi)
2 cocugum oldugu icin ( internationale Geburtsurkunde)
2002 yilinda vefat eden cocugum icin ( Sterbeurkunde)
Bu belgeleri nerden alacam acaba kaldigim sehir dortmund
----------------

Mavi Kart Konsolosluktan alican

Digerleri sende olmasi gerek

Bosanma Belgesi sende olmali , cocuklarin dogum belgesi , vefat eden cocuk icin sende belge olmali

yoksa Rathause git al

Serseri
17 Eylül 2017, 21:11
Bosanma belgesini buldum kagitlar arasinda , birde alman vatandasligindan cikarken yillar önce pembe kart almistim , dogum ve ölüm belgesi sanirim bosandigim esimde olmali , ama onunla kontakim yok bu yüzden belgeleri kendim yeniden cikarmak istiyorum fakat gidecegim yeri bilmiyorum

TipiTip
17 Eylül 2017, 21:16
Bosanma belgesini buldum kagitlar arasinda , birde alman vatandasligindan cikarken yillar önce pembe kart almistim , dogum ve ölüm belgesi sanirim bosandigim esimde olmali , ama onunla kontakim yok bu yüzden belgeleri kendim yeniden cikarmak istiyorum fakat gidecegim yeri bilmiyorum

yapma usta ALLAH askina

Alman Vatandasi olarak bu gibi evraklari nerden cikarirsin ???

Einwohnermeldeamt ? Bürgeramt ? Rathaus ?

genellikle hepsi cati altinda olur ,

cocuklarin dogdugunda nerden cikardin geburtsurkunde ??? ayni yerden cikaracaksin !!!

bu sorulari sorarak kendini biraz tuhaf duruma sokuyorsun

Almanyada yasiyorsun ve bunlari bilmemen imkasiz

Pepbe kartmi Kaldi ?? git 5 Euro ver al Mavi Kartini

Serseri
17 Eylül 2017, 21:29
Ok sagol bilgileriniz icin

hOrOz
17 Eylül 2017, 22:13
Hocam vekaletname ile olacak iş değil
Siz Alman vatandaşı olduğunuz için mahkemede veraset davası açılması gerek..
Bizim başımızıda geldi..
Ben TC Vatandaşı ama kız kardeşim Alman
Eğer TC Vatandaşı olsaydı vekaletname ile noterde oluyordu ama Alman Vatandaşı olunca mahkeme de veraset davası açılması gerekiyor..
Bir iki hafta içinde karar çıkıyor.
O kararla herşeyi yapabilirsiniz

hOrOz
17 Eylül 2017, 22:14
Bizden herhangi bir belge istenmedi
Sadece annem mahkemeye gitti dava açıldı
Mahkeme gerekli bilgileri ve belgeleri nüfus idaresinden buluyor

Serseri
17 Eylül 2017, 23:56
Bizim tr deki akrabalar gidip sormuslar , onlara verilen bilgi bu dogrultuda . Ama anlamadigim sey bu konuyla benim cocuklarin ve benim evli ve bakar olmamla alakasi ne

hOrOz
18 Eylül 2017, 08:32
Bizim tr deki akrabalar gidip sormuslar , onlara verilen bilgi bu dogrultuda . Ama anlamadigim sey bu konuyla benim cocuklarin ve benim evli ve bakar olmamla alakasi ne

Miras davası olduğu için bu kadar detaylı oluyor
Siz Alman Vatandasi olduğunuz icin vekalet ile olmuyor
mahkeme de veraset ilamı davası açılması gerekiyor

hOrOz
19 Eylül 2017, 17:05
Evet bugün TEB Bank a gittim .Elimde Veraset ilamı ile bankaya gittim.. görevli banka memuru parayı ancak varislerin 3 nün birlikte gelmesi veya bir vekâletname ile alabileceğimi söyledi.. parayı alamadık ..
Ardından Ziraat Bankasından uğradım orada hiç bir problem olmadan veraset ve nüfus cüzdanımı istedi bana düşen payı peşinen elime verdi.
TEB için artık vekaletname alacağım başka çare yok

iso98783
20 Eylül 2017, 08:25
vekalet verirken cok dikkatli olmak lazim ve ne icin verildigini iyi bilmek lazimki sonucta yanlis verilen vekalet insanin hayatini karartir, anne ve baba vefat edince mirasin sag kalana kalmasi icin basit bir reddi miras yetiyor hem siz dört kardes birlikte birine vekalet verip sizin mirasiniz konusunda söz sahibi yapacaksiniz ki bir düsünün derim ben sahsen vermem siz en iyisi bir bu konularda uzman bir avukata danisin.

Serseri
20 Eylül 2017, 20:36
Usta vekalet verdigimiz kisi teyze oglu ve güvenimiz sonsuz .

hekimoglu
21 Eylül 2017, 00:29
Usta vekalet verdigimiz kisi teyze oglu ve güvenimiz sonsuz .
Hic kimse sonsuz güvenilecek kadar dürüst degildir, bu sözümü bir zere yazin birgün mutlaka hatirlayacaksiniz. Almanlarin dedigi gibi vertrauen ist gut kontrollieren ist besser.

gamberoglu2000
21 Eylül 2017, 02:52
Hic kimse sonsuz güvenilecek kadar dürüst degildir, bu sözümü bir zere yazin birgün mutlaka hatirlayacaksiniz. Almanlarin dedigi gibi vertrauen ist gut kontrollieren ist besser.

ben yazacaktim arkadasin umudu kalbi kirilmasin diye yazmadim teyze oglu degil kardesinize bile guvenmeyin bu zamanda cok gorduk masum gorunupte yan cizenleri onun icin dikkat edin derim.

atsiz77
21 Eylül 2017, 05:37
@serseri,

Başın sağolsun ilk önce.

Gerekli Belgeleri Mavi Kart hariç burdan alabilirsin. Fakat çok yoğun olduğundan randevu alıp gitmen daha mantıklı olur.

Stadt Dortmund - Bürgerdienste
Südwall 2-4
Postfach: 44122
44137 Dortmund

https://rathaus.dortmund.de/termine/dlz

Ayrıca arkadaşların son mesajlarında yazdığı gibi vekalet verirken dikkatli olun, zaten aileler arası sorun genelde hep bu miras yüzünden oluyor.