PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trde yasayan annemden ikk nachzahlung istiyor

koc44
10 Eylül 2017, 11:56
Slm arkadaslar, annem 6-7 senedir trde yasiyor ve ordan emekli.almanyadanda witven rente alıyor.435€. Almanyaya bazen senede 1-2 ay geliyor, bazen 2 sene gelmiyor.
Simdi ikk bana mektup yolladi; 4000€ nachzahlung yapacakmis diye. Gerekce; 2011 den beri yeni yasa ile, trden emekli olunca almanyadaki sigortaya beitrag odemesi lazimmis.
Bu kanun sozde 2011 den beri yürürlüğe girmis.trden nekadar emekli aldigini bilmedikleri icin tahmin etmisler aldigi parayı.
Ben bu durumda ne yapabilirim?
Varmi böyle bi sorunla karsilasan?

tr-22
10 Eylül 2017, 12:44
Senin konunda yardimci olamaycam, yalniz benim aklima gelen annen buradaki doktorlara hic gitmediginden dolayi bunlar size mektup göndermis yani tahminen tuttururlarsa aklima gelen, sizin onlara o bilgiyi verme mecburiyetiniz yok,mektuba istersen hic cevap vermeyin, yada bizim TR'den böyle bir emeklilik aldigimiz yok,bence hic cevap vermemek en kolayi,bildikleri varsa o zaman kendileri bulsun.

koc44
10 Eylül 2017, 13:05
Ben demistim ama aliyir diye

tr-22
10 Eylül 2017, 18:25
Ben demistim ama aliyir diye

cok yanlis yapmissin,simdide bunu icinde cok zor cikarsin,simdide Türkiyeden ne kadar emekli aldigini onlara bildirip kendileride ona göre hesabini yapar ödemek zorundasin,baska bir secenekde avukata danisip ona göre hareket edersin.

clon
10 Eylül 2017, 18:32
Benim bildigim :
Egerki iki ülkedende emekli ise
Hangi sigortadan yararlanmak istiyorsa onu bidirmek zorunda
tr veya Almanya gibi

Ama sadece Almanyadan emeklilik aliyorsa böyle bir sey oldugunu sanmiyorum
Avukata danismak lazim

Osmanbey34
22 Ekim 2017, 22:04
krankenkasse ya telefon ac yada daha iyisi direkt krankenkasse ya git. basini bosuna is acma. yoksa mahnung gelir.... annem tr de yasiyor de ....

hOrOz
22 Ekim 2017, 22:25
Senin konunda yardimci olamaycam, yalniz benim aklima gelen annen buradaki doktorlara hic gitmediginden dolayi bunlar size mektup göndermis yani tahminen tuttururlarsa aklima gelen, sizin onlara o bilgiyi verme mecburiyetiniz yok,mektuba istersen hic cevap vermeyin, yada bizim TR'den böyle bir emeklilik aldigimiz yok,bence hic cevap vermemek en kolayi,bildikleri varsa o zaman kendileri bulsun.

Arkadaşım SSK ile LVA aralarında bilgi alışverişinde bulunuyorlar. İsterse LVA SSK dan bilgileri alabiliyor o yüzden bilmiyorum almıyorum demenin bir yararı yok.
Yani Türkiye ile bilgi alışverişi oluyor..

Hastalık kasaları bilgi alamadığı için soruyorlardır.
Zaten 430€ nun (tam meblağı bilmiyorum ama bu civarda olması gerek) altındaki emekli aylığı versicherung frei.
Bunu kanıtlarsan hiç bir şey ödemesin sanırım

Annen Türkiye de ama oturumu Almanya da sanırım
İnşallah buranın sigortasını kullanmıyordu..

Çünkü AOK veya diğer kasalar kanun gerği sadece 6 ay Yurtdışı krankenschein izin veriyor.. 6 ay sonra Türkiye baksın diyor..

Durum epey karışık görünüyor..