PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurban yerine geçer mi?

44Malatya
01 Eylül 2017, 14:17
Otuz senelik bir arkadaşımla telefonda bayramlaşıyoruz. hayvan kesmiş yorgunluğunu anlatıyordu,
__ yedi kişi bir danaya girdik, sen ne yaptın?
__ biz 5 kişi bir insana girdik..
--- nası ya anlamadım ?
--- 5 kişi diyorum, bir araya geldik, iki aydır çalışmayan birinin evine gittik.
2 aylık ev kirasını, birikmiş faturalarını ödedik, mutfağına ne lazımsa kolilerle indirdik.
son olarak da esas müjdeyi verdik, bayramdan sonra yeni açılan zorlu center'de 2000 tl maaş+sgk+yemek ücreti
işe başlıyorsun.
hadi hayırlı olsun.
--- çok güzel yapmışsınız da kurban yerine geçer mi ?
--- senin et dağıttığın insanlar bu adam kadar sevindi mi ?
--- hayır, zannetmiyorum.!
--- öyleyse geçti..! amaç kurban ( allah'a yakınlaşmak, paylaşmak ) ise biz yakınlaşmak adına paylaştık,
bu huzur ve vicdan rahatlığı bizim için bayram oldu
--- doğrusunu söylemek gerekirse kesim esnasında isyan edesim geldi, babama bir daha gelmeyeceğimi söyledim. gelecek sene beni de aranıza alsanıza...
--- seve seve dostum..! aslında herkes bu bilinçle guruplar kurup, 7 kişi bir dana yerine bir insana girse ortalık cennet çığlıklarıyla dolar. bizler de iyi birşeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşarız..
-Alıntıdır-

Biz her yıl kurban kesme yerine, elimizden geldiği kadar bir fakir aileye yardım ederiz.

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Selam
01 Eylül 2017, 14:27
Biz Allah icin Kurban kesiyoruz, Fakir ve fukarayada malimizdan zekat veriyoruz.

TipiTip
01 Eylül 2017, 14:35
Otuz senelik bir arkadaşımla telefonda bayramlaşıyoruz. hayvan kesmiş yorgunluğunu anlatıyordu,
--- nası ya anlamadım ?
--- 5 kişi diyorum, bir araya geldik, iki aydır çalışmayan birinin evine gittik.
2 aylık ev kirasını, birikmiş faturalarını ödedik, mutfağına ne lazımsa kolilerle indirdik.
son olarak da esas müjdeyi verdik, bayramdan sonra yeni açılan zorlu center'de 2000 tl maaş+sgk+yemek ücreti
işe başlıyorsun.
hadi hayırlı olsun.
--- öyleyse geçti..! amaç kurban ( allah'a yakınlaşmak, paylaşmak ) ise biz yakınlaşmak adına paylaştık,
--- doğrusunu söylemek gerekirse kesim esnasında isyan edesim geldi, babama bir daha gelmeyeceğimi söyledim. gelecek sene beni de aranıza alsanıza...
--- seve seve dostum..! aslında herkes bu bilinçle guruplar kurup, 7 kişi bir dana yerine bir insana girse ortalık cennet çığlıklarıyla dolar. bizler de iyi birşeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşarız..
-Alıntıdır-

Biz her yıl kurban kesme yerine, elimizden geldiği kadar bir fakir aileye yardım ederiz.

Sizler nasıl yapıyorsunuz?Usta bende her yıl kesmem

Allah kabul eylesin kesmedigim yıl parasını Türkiyede ihtiyaç sahiplerine dağıtırız aynen bu senede öyle yaptım

Şahsen her yıl kesilmesini bende mantıklı karşılamıyorum

Ama unutmamak unutturmamak için
Çoluk çocuk görmesi bilmesi için arada sırada yinede kesilmesi gerek

Yoksa kesilmedigi yıl bağışlanmasi benim içinde mantıklı

Tabi bunlar hep şahsi görüşlerimiz ve düşüncelerimiz

Şimdi kimse kalkıp ayetlerle cevap vermeye kalkmasın olayı başka boyutlara çekmesin

Hepimiz yaşını başını almış insanlarız

Kimsenin bu konuda akıla ihtiyacı yok

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

aksarayli
01 Eylül 2017, 14:41
Ben bir yil kendim bir yil da kesemeyen yardima muhtac kisi yada kuruluslara gönderiyorum yillardir.

KuBaN
01 Eylül 2017, 14:56
Dogrusunu Hoca bilir..

Ben kendi aklimca kurban yerine gecer diyorum. Bugün et bulamiyan varmi? her kösede kebabci tavukcu dönerci var hemen hemen herkesler et yiyebilir durumda. Yok kurbani Allah icin kesiyoruz derseniz Yaradanin kana kurbana vede ete ihtiyaci oldugunu sanmiyorum..Tabiki dogrusunu bu konuda egitilmis olan bilir..

Selam
01 Eylül 2017, 15:03
..... Yaradanin kana kurbana vede ete ihtiyaci oldugunu sanmiyorum.....

Kuban

bu ayeti belki bilmiyorsundur:

108:2 - Öyleyse Rabb'in için namaz kıl ve kurban kes.

choban
01 Eylül 2017, 15:07
hic kurban yerine gecermi arkadaslar Allah askina kendi kendinize fetva vermeyin bu isler ters isler yardim yapabiliyorsan elbetde yapacaksin ama yardimi yapdigin halde paran daha varsa kurbaninida keseceksin elma ile armut misali kurban kestim diye siz hic kimseye yardim etmiyormuydunuz simdiye kadar ...

Murat01
01 Eylül 2017, 15:22
Selam kardeş doğrusunu yazmış.
Ayet boşuna inmediğine göre.
Kurban gücü yeten kesmeli.
Ayriyeten yine durumu müsait olan yardımcı olur maddi ve manevi.
Zaten zekat bunun için farz değilmi müslümana?

hOrOz
01 Eylül 2017, 15:39
ben her sene yardım kuruluşlarıyla fakir ülkelere gönderiyorum bu sene Somali ye gönderdim..

şimdi maddi durumum yok diyen ... 100-150€ her türlü ıvır zıvıra verirken

kurbana, fitre ve zekata gelince borcum var diye yan çizen çok kişi de var..

Yardımı her zaman yapabilirsiniz

Yıllarca özüne uygun yapılan ibadetlere yeni yeni kulp takmaya başladılar ..

Galaxy3764
01 Eylül 2017, 16:40
hic kurban yerine gecermi arkadaslar Allah askina kendi kendinize fetva vermeyin bu isler ters isler yardim yapabiliyorsan elbetde yapacaksin ama yardimi yapdigin halde paran daha varsa kurbaninida keseceksin elma ile armut misali kurban kestim diye siz hic kimseye yardim etmiyormuydunuz simdiye kadar ...

Ayni benim görüsüm.Kurban kendi basina bi ibadet.Hayir yapmak istiyen ayri olarak yapabilir.

akbaba
01 Eylül 2017, 17:07
108:2 - Öyleyse Rabb'in için namaz kıl ve kurban kes.

Kevser suresinden anlasildigi gibi, Kurban kesecek kadar maddiyati olan Kurban kesmelidir.
Müslüman komsusu ac iken tok yatmayandir,kendi icin istedigini tüm Müslümanlar icinde isteyendir,Din kardesinin ihtiyacini giderdiginde Yaratimizinda Onun bir ihtiyacini giderdigine inanandir.
tabiiki yardima muhtac olana yardim edelim,ama Kurban keselim,Namaz kilalim,Oruc tutalim,Zekatimizida verelim...

Cengiz Bond
01 Eylül 2017, 17:07
alintidir

https://goo.gl/RY5K9Y

TipiTip
01 Eylül 2017, 17:14
alintidir

https://goo.gl/RY5K9Y

Bunu eklemene gerek yok

Zeten konuyu acan arkadaslar Altina ALINTIDIR Diye yazmis

Link ne alakaya maydonoz

Cengiz Bond
01 Eylül 2017, 17:34
Bunu eklemene gerek yok

Zeten konuyu acan arkadaslar Altina ALINTIDIR Diye yazmis

Link ne alakaya maydonoz

-Alıntıdır-

iki kere baktim göremedim. beya saklamis.

Osmanbey34
01 Eylül 2017, 22:57
arkadaslar en dogrusunu hoca bilir. ama burada herkez kafasina göre bir sey yazmis.

örnek
*****Bugün et bulamiyan varmi? her kösede kebabci tavukcu dönerci var hemen hemen herkesler et yiyebilir durumda.****
ve bi de arkadasa yardim etme konusu var ....

bunlar Kurban ile ne ilgisi var ? tam anlamadim. Kurbanin yeri ayri. Kan akitman lazim.

Kurban kesersin yada kurban icin vekalet verirsin. bu benim düsüncem. Yanlis düsünüyorsam, hocaya sorun ve dogrusunu buraya yazsin.

erhan__79
02 Eylül 2017, 01:02
kurban vaciptir.Vacipde farz gibidir,yapilmasi gereklidir,peygamberimiz sav.bayram namazindan once kurbanini kesen bir sahabeyi görünce.kurbanini iade et demistir.kurban Hz.Ibrahimin ve Hz,Ismailin teslimiyetidir.Allah cennetten Cebrail ile bir koc göndermeseydi Hz.Ismail kurban edilecekti.yani kurban cocuklarin yani dolayisiyla insanin kendi canina karsilik Allahin bir rahmetidir.

Osmanbey34
02 Eylül 2017, 01:12
aynen bende katiliyorum

kurban vaciptir.Vacipde farz gibidir,yapilmasi gereklidir,peygamberimiz sav.bayram namazindan once kurbanini kesen bir sahabeyi görünce.kurbanini iade et demistir.kurban Hz.Ibrahimin ve Hz,Ismailin teslimiyetidir.Allah cennetten Cebrail ile bir koc göndermeseydi Hz.Ismail kurban edilecekti.yani kurban cocuklarin yani dolayisiyla insanin kendi canina karsilik Allahin bir rahmetidir.

golf433
02 Eylül 2017, 01:15
kurban kesmek hali vakti yetinde olan her muslimana vaciptir yardim amacli gönderilen paraylada parayi alan kisi de o parayla kurban kesmek mecburiyetindedir bunun asagisi yukarisi yoktur

MERTCEE27
02 Eylül 2017, 14:49
Elbetteki zorda darda muhtaç olan birisine yardım elini uzatmak tartışılmaz bir güzellik. Lakin bu Kurban vazifesini ortadan kaldırmıyor. Durumumuz müsait ise onu yerine yetirmek ayrı sarsılmaz dini bir vazifedir. Böyle yardımlasmalar için ramazan var ve zakat durumu var buda dinen durumu olanlar için farzdır. Her halukarda bir mümin zaten durumu iyi olmayanları gözetmesi gerekir. Hadislerde Sabit. ''Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden degildir'' yeterince açık ve net.
Kur’an-ı Kerim’de Allah’u Teâla “…Anaya, babaya, akrabâya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere ihsân ile muâmele edin, iyi davranın…” (en-Nisâ, 36) buyurmaktadır.
Dinimizde dayanışma birlik beraberlik paylaşma temel bir unsurdur.
Rabbim doğru yoldan ayırmasın. İbadetlerimizi Kabul buyursun.

Saygılarımla.

Talha'linho 7
13 Eylül 2017, 08:38
--- nası ya anlamadım ?
işe başlıyorsun.
hadi hayırlı olsun.
-Alıntıdır-

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Alintidaki Olay güzel ama !!! [--- doğrusunu söylemek gerekirse kesim esnasında isyan edesim geldi, babama bir daha gelmeyeceğimi söyledim. gelecek sene beni de aranıza alsanıza]
Bu isyana gelir mazallah !!!

Kurbanını keseceksin (onun yeri baska)
diger yardımı da yapacaksın (onun yerıde bakska)

Gesendet von iPad mit Tapatalk

gamberoglu2000
14 Eylül 2017, 16:29
arkadaslar bu kurban bayraminda ilk defa turkiyedeydim neredeyse her avluda agacta sallanan hayvan vardi kesimler yapildi basladilar et paylasmaya kesende kesmeyende biri eti obur komsusuna veriyor obur komsu bir oburune derken birde baktimki sabahtan bir koyun kesen adamin evinde iki koyunluk et oldu simdi fetva bilmem ne gecin hangi yuzyildayiz? ihtiyaci olana yardim eden kac kisi var? kurban konusunda?kendimizi tatmin etmek vijdani rahatlatmak icin kan akitiyoruz bunu anancla bagdastirarak yapayoruz cok mantiksiz geliyor bana bu.Egerki normal gunde ihtiyaci olan insanlari tespit ederek kesim yapip yerlerine ulastirilsa daha sevabi olmazmi? illaki herkez ayni anda kesip ortalik kan revan olup tuccarlar hersene koseyi donsun diyemi bu kadar caba? sonunda ne cikiyor bak su su ayette yaziyor yahu niyet ne burda fakire fukaraya yardimsa sadece o gunmu bulamiyorlar eti fakirler yoksullar?

Prens-66
14 Eylül 2017, 18:08
Ben bu Yıl 1 Adak 1 Kurban kestirdim ve bedelini Somalyaya gönderdim, Vekaletimi verdim.

Arkadaşların dediği gibi, Kan akıtmak önemli ve en önemlisi "Niyet" etmek ve "Vekalet vermek".

Adak veya Etlik kesilenler, Kurban yerine geçmez!

dadaloglu38
14 Eylül 2017, 18:11
Kurban yerine asla geçmez olmaz inna ateyna ayetine bakın müslüman fakire zekat fitre sadaka mecbur yardım edecek bunları ayetlerde yazıyor herkes kafasına göre fetva veremez

Meak
14 Eylül 2017, 18:40
Din siyaset forumda yasak ama, arkadas yazmiski inna ateynada yaziyor, vsr, bir arasdir bakalim o ayet de neler ima ediyor yaradan..
Saygilarimla

Galaxy3764
14 Eylül 2017, 18:56
Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Muhakkak Biz, sana Kevseri'i verdik.
2- Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!
3- Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

Meak
14 Eylül 2017, 19:09
Sakin ceviri Böyle Olmasin .. Bir Arasdir Bakalim Arapca Türkce KArsiligini..
RAHMAN RAHÎM ALLAH ADINA

1.Şüphesiz Biz sana bol nimet verdik. 2.Öyleyse Rabbin için salât et [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek ol; toplumu aydınlatmaya çalış] ve karşılaşacağın zorlukları göğüsle!3.Şüphesiz seni horlayan, sonu olmayanın; yaptıkları, işe yaramayanın ta kendisidir!

Meak
14 Eylül 2017, 19:17
cevir bakalim
Arapca yazilisini almanca yada herhangi bir dile cevir.

Prens-66
14 Eylül 2017, 19:18
Arkadaşlar, Meal ve Tevsir (Genişletilmiş Çeviri), yorumlayan Imamlara göre farklıdır.

Onun için, lütfen sakin bir şekilde konuyu tartışalım..

Meak
14 Eylül 2017, 19:22
Arkadaşlar, Meal ve Tevsir (Genişletilmiş Çeviri), yorumlayan Imamlara göre farklıdır.

Onun için, lütfen sakin bir şekilde konuyu tartışalım..

Kesinlikle öyle olmali, meal leri kasiladirmadan bir kaynakdan arasidirsak cok yalnis görebiliriz. Önemli olan bu yalnislari sorgulamakdir.

Prens-66
14 Eylül 2017, 19:26
Aynen öyle ustam!

Meal kısaltılmış, Tevsir ise genişletilmiş Çeviridir ve haliyle farklı yorumlar çıkar.

Bun'a rağmen çeviri yapan Imamlar arasındaki yorumlar, farklı olur.

dadaloglu38
14 Eylül 2017, 22:44
Din siyaset forumda yasak ama, arkadas yazmiski inna ateynada yaziyor, vsr, bir arasdir bakalim o ayet de neler ima ediyor yaradan..
Saygilarimla

Bilmesem yazmam siz biliyorsanız yazın da bilmeyenlerde öğrensin

dadaloglu38
14 Eylül 2017, 22:47
Sakin ceviri Böyle Olmasin .. Bir Arasdir Bakalim Arapca Türkce KArsiligini..
RAHMAN RAHÎM ALLAH ADINA

1.Şüphesiz Biz sana bol nimet verdik. 2.Öyleyse Rabbin için salât et [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek ol; toplumu aydınlatmaya çalış] ve karşılaşacağın zorlukları göğüsle!3.Şüphesiz seni horlayan, sonu olmayanın; yaptıkları, işe yaramayanın ta kendisidir!

Sen diyanet işlerinden çok iyimi biliyorsun da böyle yazıyorsun