PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 23 senelik arkadaşım bize oyun oynadı

Ege03
01 Eylül 2017, 00:57
Arkadaşlar sizlerden tavsiyelerinizi alacagım
Çalıştıgımız firma iflas etti bizde üç türk iki alman ortak bizim kapanan firmanın işleri gibi frasen firması
Kuracaktık baştan böyle konuştuk yola bu şekilde çıktık ama
Benim çok güvendiğim arkadaşim bizi ekti kendisi ve iki almanla işyeri açtılar. Şimdi ben bu arkadaşla konuşmalımıyım yok konuşmamalımıyım .

redbull911
01 Eylül 2017, 01:28
insanlar bazen arkadaslarini,eslerini dostlarini gercekten tanidiklarinda cok cok pisman oluyor onlara harcamis oldugu zamana.Tabiki birde arkadasina sormani dilerim neden caymis diye?? belkide o iki alman demistir o var ise biz yokuz diye.

Ege03
01 Eylül 2017, 01:45
Kendi öz kardeşim gibiydi ama malesef para insanların gözlerini kör ediyor
Öbür almanlar bana deseydi ben yinede yapmazdım
Birde bizden sakladı taki işyeri acana dek insan önceden söyler yapa bilirmiyim bana birşey dermisimiz fanan der
Şimdi yüzüne bakasım gelmiyor 23 sene beraber yedik içtik beraber çaliştık inanın aklimın ucundan dahi geçmezdi böyle yapacağı

ANKARALI
01 Eylül 2017, 02:20
bence gerçekten dost değilmiş sen kendini kandırmışsın kardeşim gerçek dost durumu izah ederdi en azından özür dilerdi saman altından su yürüten insandan uzak dur bugün böyle yapan yeri gelir daha kötüsünü yapabilir malesef bu dünyada herşeyi para olarak görenler çoğunlukta

Allah herkesin yoluna özü sözü bir kalbi güzel insanlar çıkarsın

hOrOz
01 Eylül 2017, 02:29
Fazla kelimeye hacet yok sadece s.ktir et gitsin

Ege03
01 Eylül 2017, 02:47
Ankaralı kardeşim gerçekten haklısın adamlar saman altından aı yürütmüşler
Bende böyle insanları kardeşim olarak gördüm ama yanılmışım
Saman altından su yürütme işini bi beceremedim gitti

kadehte
01 Eylül 2017, 10:29
Tabii ki kafana takma ! Böyle insanlar icin düsünmeye bile degmez !
bak Atalarimiz bile söylemis ;

Adamın iyisi alışverişte belli olur.
Atasözünün Anlamı:
Alışveriş bir insanın karakterini, iyi ya da kötü oluşunu belirleyen en önemli ölçütlerden biridir. Alışveriş her şeyden önce çıkara dayanır. Birçok insan da çıkarı için ahlâk kurallarını çiğnemekten kaçınmaz. Bunu anlamanın en iyi yolu da kişiyi alışverişte denemektir. Alışveriş sırasında hileye başvurmayan, hakkı gözeten, yalan söylemeyen, ahlâksız yollara sapmayan kimse iyi insandır.

bey_tu
01 Eylül 2017, 11:05
Hocam Konusup Konusmamaya Sen Karar Vereceksin,
Sonucta Ekilen Sensin,
Böyle Hususlarda Mantik Devreye Girer.

ADIGE
01 Eylül 2017, 11:19
Üzülmeeeee.

Beterin beteri var, insanı akrabaları, komşusu satıyor.

Bana sorarsan selam bile verme.

deniz2000
01 Eylül 2017, 13:34
bir bakima dostu düsmani tanimis oldun kardesim
eyer tek basina gücün varsa yapican isin aynisini onlara yakin biryere ac viyatlarida onlardan düsük yap
ondan sonra görsünler
iyi bayramlar

KuBaN
01 Eylül 2017, 14:43
Hani derler ya her iste bi hayir vardir.
Daha büyük darbede alabilirdin...bir musibet bin nasihatten iyidir

TipiTip
01 Eylül 2017, 15:20
Adam seni keklemis

Halen konusayam mi selam vereyem mi Diye soruyorsun

Konus usta selamda ver arani bozma sakin

BAK isyeri acmis senide ise alir onun sirketinde calisirsin

Gül gibi gecinir gider dostlugunuz devam Eder

Mr.Robot
01 Eylül 2017, 16:50
5 kisi ortak bir firma acmak?! Ortak mal köpek bile yemezmis. Olmamasi daha hayirli bence.
"Frasen" ne isi oluyor?

TipiTip
01 Eylül 2017, 17:02
5 kisi ortak bir firma acmak?! Ortak mal köpek bile yemezmis. Olmamasi daha hayirli bence.
"Frasen" ne isi oluyor?

Torna .....

.onur
01 Eylül 2017, 19:56
Bence seni cok sevdigi icin seninle ortak olmamis belki almanla bir türlü ortaklik yürüyebilir ama iyi bir arkadas ortakligi asla yürütemez

Prens-66
01 Eylül 2017, 20:14
Aslında, değerini bildiği, saydığı için bu iş'e seni saymamış, ya sonradan Ali Cengiz oyunu oynansaydı (5 Kişi), bunu nasıl değerlendirirdin?

Sen şükür et, şikayet edeceğin yerde..

Ege03
02 Eylül 2017, 00:58
Arkadaşıim ben şikayet etmiyorum sadece 23 senelik arkadaşlığı devam ettireyim mi diye sordum.
Baştan beraber yola çıkıyoruz sonra bizi ekiyor zaten ben şimdi onunla konuşmuyorum
Ama nede olsa insanın içi acıyor dostluklar bu kadar ucuzmu

Ege03
02 Eylül 2017, 01:06
Yapacağımız işte cnc frasen roh teile frasen işiydi
Buderusdan iş almak idi

Osmanbey34
02 Eylül 2017, 01:08
ben tekmeyi vur derim

benim iki tane arkadasim
- biri alman hatta benim dügünüme gelde ( arkadaslik en az 20 sene )
- biri türk arkadaslik en az bi 15 sene

türk ile firma kurduk, beni sonra satti, ben kendim firmadan ayrildim // mahkeme vs
alman beni ise aldirdi sonra beni satti, ben kendim firmadan ayrildim // mahkeme vs

türk alman olsun isin icinde para olunca kardesin bile insani satar.

Bence 23 sene hic bir sey ifade etmiyor. insan olsun ister 3 gün tani ...... onun icin 3 gün yada 23 sene insanin karekteri bozuk olursa, vur tekmeyi gitsin derim

Arkadaşıim ben şikayet etmiyorum sadece 23 senelik arkadaşlığı devam ettireyim mi diye sordum.
Baştan beraber yola çıkıyoruz sonra bizi ekiyor zaten ben şimdi onunla konuşmuyorum
Ama nede olsa insanın içi acıyor dostluklar bu kadar ucuzmu

Selam
02 Eylül 2017, 09:14
Bosuna Atasözlerimiz veya nasihatlarimiz yok. Atalarimiz tecrübe sahibi olduklari icin, bildikleri icin her olaya ne güzel okkali sözler bulmuslar.
Bu olay icinde aklima gelen sözler:

"Arkadasinin gercek yüzünü tanimak istiyorsan onunla ya yolculuga cik yada onunla ticaret et"
"Dost ile ye ve ic, ama alis-veris etme"
"Dostluk baska alis-veris baska"
"Dost sanma şanlı vaktinde dost olanı, dost bil gamlı vaktinde elinden tutanı"

Hz. Ali (r.a) ne güzel demis: "Fenalıklarda uzak duran ve daima verdiği sözü yerine getiren insanlarla dostluk etmeliyiz"

Fakat bu dostu bulmak icin sözde dost olan kisinin yukardaki diger atasözlerin sinavindan basarili sekilde gecmesi lazim.

Onun icin takma kafana. Her iste bir hayir vardir. bu olayi gözünde postif olarak gör ve maddi zarar görmedigin icin kendini sansli zannet.

Ege03
02 Eylül 2017, 11:14
İnsan ister istemez etkilenıyor niyetim onunla konuşmamak ama dün bana bayram
Mejası yazmiş bende bilmiyorm acaba hiç konuşmasam mı

egeli
02 Eylül 2017, 14:48
Arkadaşına küsme. Üç günden fazla küs kalmak haram diyorlar hocalarımız. Vardır bundada bir hayır. Belki ileride diyeceksin, iyiki ortak olmamışım. Ben kendime güvenemem. Ben ve iki türk ortak olacak. Birde iki alman. Bence fazla ortak var. Sonradan sorun çıkacağına önce çıkması daha iyi. Kaç senelik arkadaşını bir kalemde silme. Olur böyle şeyler. Herkesin hatası olur. Arayaya yeterki kötü söz ve aile değerlerine zarar verecek hareket olmasın. Zaten gurbette yaşıyoruz. Bizden başka kimimiz varki.

egeli
02 Eylül 2017, 15:03
Ben kendim tornacıyım. Benim çalıştığım firmayı altı firma kurmuş. Onlara çalışıyoruz. Çok nadir başka firmadan iş alıyoruz. Sanki fiyatları yüksek tutuyorlar. Başka firmadan iş almayalım diye. Ancak adam sıkıştı. Acil yedek parça lazım. Mecbur kalınca fiyatın değeri olmuyor. Firma verir siparişi o zaman. Piyasadan pay almak kolay değil. Herkes ucuza almak istiyor. Ben kendime güvenip bu ortaklığa girmem.

egeli
02 Eylül 2017, 15:14
Eğer işsizsen orada çalış. Gurur meselesi yapma. Bu zamanda iş bulmak zor.

OrLoW
02 Eylül 2017, 15:53
Bu olay çok iyi olmuş bence, senin gerçek dostun olup olmadığını görmeni sağlamış..Bana sorarsan selamını kesme ondan bir selamla birşey kaybetmezsin selam vermemek küs kalmak biz müslümanlara yakışmaz arkadaşım, lakin sen şimdi o arkadaşına karşı nasıl hareket edeceğini biliyorsun nasıl biri olduğunu iyice tanıdın.Onunla ne derecede yakınlık kuracağınıda biliyorsun artık..

Gerçek dost alışverişlerde ortaya çıkar zaten, insanı sırtından vurmak arkadaşının yaptığı. Doğru olan ne koşulda olursa olsun ilk seninle konuşmasıydı 23 senelik arkadaşlık dostukdan bahsediyorsun eger ailecekde çokda sıkı fıkıysan gerçekten çok üzücü bir durum malesef..
Herkesin olaya bakışı anlayışı farklı kimine göre sırtından vurmak kimine göre o arkadaşının yaptığı bir iyilik, kimine görede o arkadaşın çok dürüstte seni üzmek istemediği için söylemeden hareket etmiş :) falanda filan.... Malesef bizim insanımız bir tuhaf anlaşılmaz toplumuz biz üzülerek söylüyorum, bu konuya cevap veren arkadaşlarında yorumlarından ortaya çıkar zaten ( Yüzdesi % nasıl olduğumuz ) ( Konu dışında ) Bizim toplumda nerede iyi yalan söyleyebilen nerede iyi dolandırıcı, karaktersiz, insanlar varsa çevresi çoktur onların buda bizim toplumumuzda anlayabildiğim birşey değildir...Bunu görmek için sadece dikkatli bakmak yeterlidir..

Senin için üzüldüm arkadaşım çokda kafana takma yani kısacası çokda kafaya takılacak biri değilmiş..Sen ver selamını geç, zaten içinde kıyıda köşede biraz iyi bir karakter varsa bir zaman sonra kendi bu olayı sana açacaktır ( Bayramınız kutlu olsun )

Ege03
02 Eylül 2017, 19:41
Teşekkür ederim orlow kardeşim .Biz ailecek gelip gider çocuklarımız birbirlerini tanır ama malesef bu olay
Çocuklarımızı dahi etkilendi belki söylediğiniz gibi benimle önceden konuşsa böyle olmazdı ama kendisi hiç bizlere söylemeden
herşeyi yapmiş bizde başkasından duyduk .Merhabamı kesmesem dahi eskisi gibi olamayız artık ,ister inanın ister inanmayın iki ay kendime gelemedim

ultraoscar
02 Eylül 2017, 20:08
ilk önce gecmis olsun...bu da hayatda yine sizi baska kötülüklerden koruyacak bi tecrübedir...benim fikrimi sorarsan merhabayi kesme ama fazla yakinlikta gösterme ...büyüklük sende kalsin...zamanla belki aranizda konusur nedenlerini ögrenirsin...23 senelik arkadasin diyorsun...bence bu konu onun icinde kolay olmadi ve ici icine sigmiyor ki sana bayram mesaji bile göndermis...yinede kara sizin...icinize nasil sigiyorsa öyle davranin...

webci
02 Eylül 2017, 20:29
Massaaallah,masaaallaah, konu yeni acilmasina ragmen musterisi bol..
Adam soruyorki,turk kazik atti ne yapmaliyim;)
Bizim turkler parayi buldumu ya kariyi bosar yada yeni araba alir filan..
Gecen yazmistim,dost kazigi acidir,dostluk baska alisveris baska..yani hic affetmeksizin cok acimasiziz.. burada yazanlar cogu gercekleri yazmiyor,ayni sey baslarina gelse firildak gibi donerler
Helal haram ver ALLAH im yer bu kulun affetmeksizin..hem cumaya gider,komsunun karisina sulanir,hacca gider faizli krediyle..mal mulk gordumu gozunu acar firildak gibi,malina zarar verdigini anladigi anda seni bir kasik suda bogar..
Biz bu huysuzlugu ve cirkin hareketleri ne vakit kimlerden aldik..gambazlama,yalan dolan,ticarette iki kurus icin hilelik,
Ha birde bedava cennet satan hocalarimizi unutmayalim..
Her koyun kendi bacagindan asilir,
Ben kimseye guvenip fazla sIKI fiki olmuyorum,dostluk komsuluk fasafiso..evine gelir dakka bir gol bir yapar..hic ihtiyacim yok,komsular insanlar arkadasliklar eskidendi,kim iyilik yaptim yapiyorum derse,bilki ya kuyunu kaziyor,yada menfaatci..
Alma mazlumun ahini cikar aheste aheste, kim dinler bunu,salla basini al maasini..
Kuldan korkar ALLAH dan korkmadan gunah isler,belki o affeder,budakar indirger ve basittir..
Kil namazini ,yoksa birgun kilinir namazin derler,cenazelerde cirit atar ama ders almaz..
Utanmadan en yakin arkadasina senelerce dost olur ekmegini yer suyunu icer,ama kazik atmamayi aklindan hic cikarmaz,firsat kollar,ama utanmadan secdeye gider,oruc tutar,belki haccada gider,nasil olsa affedilecek ve herkes icin bir cennet beklemektedir..
bi laf vardi:
ben dusmanlarimla basa cikarim, siz beni dostlarimdan koruyun.
Hadi simit satani anladik,kestane satanida..peki ya dost satan??odami ekmek parasi..
La havle vela kuvvete illa billah de gec..
Uzun sure telefonun calmiyorsa bilki dostlarinin keyfi yerinde..

Ege03
02 Eylül 2017, 20:55
Bana bir kamyon dolusu para verselerdi arkadasimi yinede paraya degismezdim.

webci
02 Eylül 2017, 20:58

Paranin yuzu sicaktir:))) sen en iyisi kemal sunalin milyarder filmine bak moralin duzelsin..

*05300
03 Eylül 2017, 21:40

Bana bir kamyon dolusu para verseler, ortak ise girismezdim. Sen Allahin sevgili kuluymussun.

hekimoglu
03 Eylül 2017, 21:59
Birlikte is kurduktan sonra sirtindan hancerlenecegine daha bastan kurtulmus olmana sükretmelisin, ortakiliktan hayir gelmez kücük olsun senin olsun.

Prens-66
03 Eylül 2017, 22:10
Daha önceden'de yazdım, Insanın içinde kötülük var ise, sana teklif eder yine sırtından vururdu, bunu diğer Arkadaşların yazdığı gibi zor atlatırdın.

Ucuz kurtulmuşsun, Hayırlısı diyeceksin artık ve zaman neyin ne olduğunu gösterir, sen müsterih ol.

sputnik
07 Kasım 2017, 15:25
Ortaklik basa bela.
Kimbilir belki de böylesi senin icin daha hayirli olmustur.
Sen yine de selami sabahi kesme
Ama temkinli ol
Bir insanin kendi yaptigi hatayi anlamasindan daha aci verici bir ceza olamaz.

yilmaz68
07 Kasım 2017, 16:23
Üzülmeye değmez kardeşim o sizi kaybetmiş, kaybeden siz değilsiniz siz sadece samimiyetten aldatılmışsınız.. Allah aldatandan değil aldananlardan eylesin, çünkü vicdanen rahat olursun, git birde o aldatandan sor sabahlara kadar kıvranıyordur.

BndD
08 Kasım 2017, 01:50
Eğil deli gönül eğil
İnsanlık laf ile değil
Her görünen yüze meyil
Varma gönül aldanırsın

Kamil bellidir sözü ile
Yolcu bilinir iz ile
Her insanı hak göz ile
Görme gönül aldanırsın

Hani dünyanın ötesi
Cahillerin boş kabesi
Mümin kalbin ak binası
Kırma gönül aldanırsın

Dost Perişan divaneyim
Yak kanadın pervaneyim
Tamir olmamış haneyeyim
Varma gönül aldanırsın
Perişan Ali

femo
08 Kasım 2017, 03:13
kendine zaman ayir ve git o senin çok güvendiğin arkadaşinla konuş, uzak kalmakla hic bir problem cözülmez
ve sor niye bu yolu tercih etti diye, sana karsi aciklama yapsin her ikinizde rahatlamis olursunuz
is teklifi ederse kabul etme derim, seni bozuk para gibi harcar
konusmandan sonra o kisiyi deftersen sil ve unut o kisiyi, ismini bile hatirlama
sana karsi güvencesi olmus olsaydi herseyi anlatirdi atmak istedigi adimlarini,
demek ki arkadasinin karakteri cok zayifmis
gecmis olsun

maraz
21 Kasım 2017, 08:38
arkadaslar cok güzel demissinizde biz müslümaniz. küsmek yakismaz. ayrica neden böyle yapmis ögrenmek gerek 23 sene bir yanlisla silinmez. allahin selamina selam ver derim ama dostluk sürme küsme insandir hatalidir allah marusatini afetsin. size diyecem seviyesiziler seviyesine yoksa senin özelligin ne onlardan baska. ata sözler bir ikisi it ürür kervan yürür ! yada gün gele harman ola inan öbür dünyaya kalmiyor bu dünyada cikiyor. unutmakyinki cakalarin hükmü kurtlar ayaga kalkasisigadir. siz mehametli affetdici olun siz kazanirsin. gurbet elde rezil olmayalim. türkiye olsa ozaman ona göre hareket ederdik. sen kardes onu seviyesine inme derim