PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekliye yardıma dört hafta izin sınırı

aksarayli
31 Ağustos 2017, 09:00
Almanya’da kira yardımı da dahil sosyal yardım alan emekliler, artık dört haftadan fazla ülke dışında kalamayacak. Dört haftalık süreyi geçirenlere tüm yardımlar durdurulacak, ödenen paralar geri alınacak.

ALMANYA Federal Meclisi, geçen yıl aralık ayında, yardım parasını düzenleyen Sosyal Yasa’nın 41’inci maddesinin 12’nci paragrafında değişiklik yaptı. Bu değişiklikle yardım parası alan emekliler, artık dört haftadan fazla yurt dışında kalamayacak. Yasal değişiklik 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Buna göre kira ve geçim için belediyeden sosyal yardım parası alan emekliler ve yaşlılar, yurt dışına gitmeden önce belediyelere haber verecek. Ve dört haftadan fazla yurt dışında kalamayacaklar. Kalanların kira yardımı ve geçimi için yapılan ödemeler durdurulacak.

Hartz IV olarak bilinen sosyal yardımı alan emeklilerle, belediyelerin ilgili birimi mektup göndererek bilgilendirmeye başladı. Gönderilen mektupla, yapılan yasal değişiklikler muhataplara bildirilirken, uygulanacak yaptırımlar hakkında da bilgi veriliyor. Mektupta, yurt dışında bir yıl içinde dört haftadan fazla kalanlara ödenen yardım parasının kesileceği uyarısı yer alıyor. Aynı mektupta sadece geçimi değil, kira yardımı ve sağlık kasalarına ödenen paraların da durdurulacağı belirtiliyor.

DÖNDÜĞÜNÜ İSPATLAMAK ZORUNDA
Mektupta yurt dışında dört hafta veya daha az süre kalanların bu durumu nasıl ispatlayacağı da yer alıyor. Buna göre, yardım alan emekli, döndüğünü zamanında belediyeye bizzat gidip bildirebileceği gibi, uçak bileti, bilet rezervasyonları, pasaporttaki damga, arabasına benzin doldurduğuna ilişkin kasa fişi veya benzeri belgeleri sunacak. Almanya'ya döndüğünü somut olarak ispatlayamayanların kesilen kira yardımı ve sağlık kasası ödemeleri ancak bizzat belediyeye başvurursa yeninden ödenmeye başlanacak. Ancak dört haftadan fazla kalınan süreleri kapsayan ödemeler ise yapılmayacak. Belediyeye yeniden bizzat başvuru yaptığı tarihten itibaren ödemeler yeniden başlayacak. Belediye gönderdiği mektupta yardım alan emeklilerin konu hakkında bilgilendirildiğini tarih ve imza atarak kendilerine geri göndermesini de istedi.

500 BİN TÜRKİYE KÖKENLİ ETKİLENEBİLİR
Almanya’da yasalara göre bir kişinin geçimini sağlaması için ön görülen asgari miktar 399 euro. Kira yardımı ise 415 euro olarak belirlenmiş. Buna göre bir emeklinin, aylık 814 eurodan az geliri olması durumunda sosyal yardım almaya hakkı doğuyor. Almanya’daki Türkiye kökenli emekli sayısı, yarım milyondan fazla tahmin ediliyor. Geçimini sağlayacak kadar aylık geliri bulunan emekli sayısının ise 250 bin civarında olduğu sanılıyor. Bu rakama eşlerinin de eklenmesiyle yardım alan emekli veya yaşlı sayısı yarım milyonu buluyor.

Kaynak
http://www.hurriyet.com.tr/emekliye-yardima-dort-hafta-siniri-40566190

redbull911
01 Eylül 2017, 02:24
kardesim adamlar acikca ,yillarca Burda calistiniz simdi emeklisiniz ve bu para Burda size yetmiyor biliyoruz ama memleketinide Efendi gibi yasamak yerine Burda LÜTFEN YANNIS ANLAMAYIN, köpek gibi yasayacaksiniz diyor.

moralist
30 Eylül 2017, 23:01
Slm benim Annem Babam ikisi emekli ve Grundsicherung aliyorlar ve 5 ay Türkiyede kaliyorlar bugün mektup geldi ve birkac evrak istiyorlar bide Oturma izinlerini kontrol etmek istiyorlar acaba mühürlerden bir problem cikarmi cikarsa baslarina ne gelebilir?
Tesekkürler

hekimoglu
01 Ekim 2017, 10:55
Kimse darilmasin ama alman hükümetinin karari onlara göre yanlis degil, aldigin emekli maasi sana yetmiyorsa ben seni magdur etmiyor gecinmen icin gerekli yardimi sana yapiyorsam sende bu parayi burada benim ülkemde harcayarak bizim ekonomize katkida bulunacaksin diyor, ayrica kimse kusura bakmasin yardimla gecinen biri 6 ay yurtdisinda tatil yapiyorsa zaten aldigi yardima ihtiyaci yok haksiz yere aliyordur.

moralist
01 Ekim 2017, 11:39
Yazida Oturma izinleri kontrol edilecek yaziyor yani yurtdisinda kaldinizmi diye sorulmuyor belki yaslari 80 üzeri olduklari icin sormadilar

SinanAy
05 Ekim 2017, 21:15
Kimse darilmasin ama alman hükümetinin karari onlara göre yanlis degil, aldigin emekli maasi sana yetmiyorsa ben seni magdur etmiyor gecinmen icin gerekli yardimi sana yapiyorsam sende bu parayi burada benim ülkemde harcayarak bizim ekonomize katkida bulunacaksin diyor, ayrica kimse kusura bakmasin yardimla gecinen biri 6 ay yurtdisinda tatil yapiyorsa zaten aldigi yardima ihtiyaci yok haksiz yere aliyordur.

Bencede arkadas hakli. Yani kira yardimi alip türkiyede yasayan birisine neden kira yardimi verilsin ki? Adam diyor, madem oturmuyorsun, evini de ver geri.

dreamceng
16 Ekim 2017, 21:33
benim cok merak ettigim bir konu var
eger erken yani malulen ,almanyada emekliyseniz ve hic bir yardim almiyorsaniz ,,ne kadar Türkiyede kalinabiliyor
ikinci sorum,full ememkli,yasdan iseniz de Türkiyede kalma suresi ne kadardir
ve,,,,, almanyadan full yasdan emekli olmus biri,,yasida ileri asmadaysa 80 gibi veya 85 yinede Almanyaya girip cikmasimi gerek

katze_11
02 Kasım 2017, 20:14
emekli maasi yeterliyse bir limit var ne kadar bilmiyorum yabancilar dairesine bildirdigi zaman istedigi kadar türkiyede kalabilir.

moralist
09 Kasım 2017, 20:44
1 Ocak 2018 den itibaren Türkiyede mal mülk ve parasi olanlar tespit edilecek ve olmasi halinde Alman devleti tarafindan el konulacak

yilmaz68
09 Kasım 2017, 21:33
1 Ocak 2018 den itibaren Türkiyede mal mülk ve parasi olanlar tespit edilecek ve olmasi halinde Alman devleti tarafindan el konulacak
Almanya'nın böyle bir talebi olmuştu velakin Türkiye hiç bir bilgi vermeyeceğini belirtmişti biliyorum. Sonrası sadece sizin dediğiniz gibi söylenti.

moralist
09 Kasım 2017, 21:56
Hürriyet gazetesinde cikti haber

yilmaz68
09 Kasım 2017, 22:16
Tükiye cumhuriyeti TÜRK vatandaşlarının bilgilerini avrupa biriliği dahil hangi ülke isterse iştesin kati suretle vermiyor..
TüRK vatandaşlarının güvenliği ve selameti açısından hiç bir suret ile şahsın kendi isteği hariç interpol hariç paylaşım yasaktır…!
İftira ve karalama yapanlar olacaktır... Bu hep olmuştur...

moralist
09 Kasım 2017, 22:45
Bekleyip görecegiz

moralist
15 Kasım 2017, 08:04
1.ocak.2018 den itibaren yeni uluslararasi kanuna göre Almanya Türkiyedeki bankalardan bilgi alabilecek

moralist
15 Kasım 2017, 09:45
Hem Almanlar birinin 1 aydan fazla Türkiyede kaldigini nerden bilecekler ki Gümrükte memura damga vurdurtmazsin olur biter

moralist
15 Kasım 2017, 09:46
Biletimi yanlislikla cöpe attim dersin olur biter

atsiz77
15 Kasım 2017, 10:23
Hem Almanlar birinin 1 aydan fazla Türkiyede kaldigini nerden bilecekler ki Gümrükte memura damga vurdurtmazsin olur biter

Gümrüklerde Pasaporta Mühür vurdurmama dönemi bitti. Artık mecbur mühür vuruluyor

hOrOz
15 Kasım 2017, 11:41

Hürriyet gazetesinde cikti haber

Bekleyip görecegiz

1.ocak.2018 den itibaren yeni uluslararasi kanuna göre Almanya Türkiyedeki bankalardan bilgi alabilecek

hocam ısrarla bu konuda niye böyle yorumlar yapıyorsun bu konuda ilgili bakan açıklama yaptı ..

hatta sana geçenlerde bu konuda cevap yazmıştım

biraz zahmet edip okusan

https://ozbeceriksizler.com/showthread.php?57928-Banka-Hesaplarinin-%DClkeler-Arasi-Otomatik-Paylasimi&p=186738&viewfull=1#post186738

https://ozbeceriksizler.com/showthread.php?58099-Yurt-D%FDs%FDndakileri-ilgilendirn-Konular-hakk%FDnda-baz%FD-a%E7%FDklamalar-lt-lt-lt-Mustafa-Yenero%F0lu&p=186822&viewfull=1#post186822

ha birisi yalan dolan beyanlarla haksız yere yardım ve para aldıysa cezasını çekecek

hOrOz
15 Kasım 2017, 11:57
Biletimi yanlislikla cöpe attim dersin olur biter

digital çağda yaşıyoruz herşey kontrol altında her yerde iz bırakıyoruz

karşındaki memuru salak mı zannediyorsun

o eskiden di şimdi iste isteme damga vuruluyor

TipiTip
15 Kasım 2017, 12:14
Halen bu Damga vurdurmazsin olur bitere inanan varsa diyecek birsey yok

Bukadarmi kafaniz calismiyor ????

Araba ile EU terkedersen misal Macar- Sirb

Macar pasortlari scannere okutuyor girerkende okutuyor

Damgaya gerek kalmadi !!!!

Ucakla gidiste zaten okuyorlar ayni yöntemle

Neyin kafasini yasiyor Halen Damga vurdurmazsin diyenler ???

O memur istesin aninda hepsini görür ....

Bileti kaybettin iyide cikistaki okuttugun passport yada kimlik ne olucak ???

moralist
17 Kasım 2017, 19:50
Bir yolu bulunur elbet