PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Diesel araclar icin karar cikti

Ürgüplü50
03 Ağustos 2017, 11:15
Almanya 5 milyon dizel otomobili geri çağıracak

Almanya’da emisyon skandalının ardından soruna çözüm bulmak üzere gerçekleştirilen dizel zirvesinde, 5 milyonu aşkın otomobilin geri çağrılması kararlaştırıldı.
Başkent Berlin'de federal hükümet, eyaletler ve otomobil sektörünün önde gelenleriyle geçekleştirilen zirvede, Euro 5 ve Euro 6 normuna sahip 5 milyonu aşkın dizel otomobilin geri çağrılarak, program güncellemesi yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Almanya'da şu anda trafiğe tescilli Euro 5 ve Euro 6 normunda 8,6 milyon aracın olduğu belirtiliyor.

Geri çağrılacak otomobillerin 2,5 milyonunun güncellemesi Volkswagen tarafından yapılacak. Geri çağrılma, tüketicilere herhangi bir mali yük getirmeyecek, tüm masraflar otomobil üreticileri tarafından üstlenilecek. Güncelleme ile araçların motor gücünde bir düşüş olmayacağı, yakıt tüketimi ve aracın ömrünün de etkilenmeyeceği kaydedildi.

Yapılacak program güncellemesiyle azot oksit salınımının yüzde 25 ile 30 oranında düşürülmesi öngörülüyor.

Zirvede Volkswagen, Daimler ve BMW'nin şehirlerin havasının temiz tutulmasına yönelik oluşturulacak fona maddi yardımda bulunmayı taahhüt ettikleri de gelen haberler arasında.

V/S
03 Ağustos 2017, 14:36
Burada Devlet Resmen Diesel Araclari Vatandasin elinden aliyor.
Cünki sunulan teklif , sadece BMW, Mercedes, VW gibi Araclari
kapsiyor. geri kalan Markalara cözüm yok. Yani update ile bu is bitmeyecek.

Resmen 15 Million Almanya genelinde Araclar hurda olacak.
Madem belirli Nox degerleri asiliyorsa, bu sadece Almanya icin mi yasak.
Bunun cek var, italya, ispanya, belcika. Dahada Alman arabasi almam.

dreamceng
03 Ağustos 2017, 18:36
03.08.2017 az önce Alman haberinde dinledim,BMW geri satin alacagi araba basi 2000 Euro odiyecekmis

Wasser1907
05 Ağustos 2017, 12:47
bu alman halkida hic kusura bakmasinlar ama esek,esek olduktan sonra semer vuran cok olur!Farzedelim ben gecen sene yeni bir Diesel araba aldim,ama emisyonu uymadigi icin Stuttgarta giremeyecegim simdi burda benim sucum ne!!!Eger bu araba endüstrisi ile danisikli dövüs degilse ben baska birsey bilmiyorum

kamanli
05 Ağustos 2017, 23:04
slm amerikada dizel kulana 5000 € öde burdaki arabalara softwahr yükle iste bu alman politikasi

balkesler
06 Ağustos 2017, 00:32
Arkadaşlar bende tam böyle bir konu acmayi düşünüyordum ki sağolun siz acmisiniz bile. Bende şimdi bir Diesel araba almak istiyorum glk euro5 şimdi bu işin sonu ne olcak alsak mı almasak mi

memocan86
06 Ağustos 2017, 12:49
bu parayi sadece yeni Bir BMW Euro 6 ile yada Hybrid alisaniz veriyor

balkesler
06 Ağustos 2017, 13:45
bu parayi sadece yeni Bir BMW Euro 6 ile yada Hybrid alisaniz veriyor

Nasil Ben en fazla 15000 vermek istiyorum araba için bu paraya euro 6 Önere bilceginiz marka model varmi

Rookie
06 Ağustos 2017, 17:00
Gaye tutturamadıkları elektrikli araba satışını tutturmak onun için insanların aklını karıştırıyorlar

Wasser1907
08 Ağustos 2017, 18:10
Gaye tutturamadıkları elektrikli araba satışını tutturmak onun için insanların aklını karıştırıyorlar

katilamayacagim birader,benim bildigim almanya bu konuda zaten cok geride bilincli veya bilincsiz,bence amac almanya icinde tekrardan araba satislarini canlandirmak,bir düsünün diesel yasak sehir merkezlerine girmek zorunda olan Ticari araclari,bunlarin yüzde90i dieseldir,bunlara yasak geldimi ne yapacaklar

talo176
08 Ağustos 2017, 18:40
Yine abwrack primi veriyorlar euro1-4 arabalara..
Vw misal 10 bin euroya kadar
Ford 8 bin
Bmw 5 bin vs..

SesSizliK
08 Ağustos 2017, 23:37
benim anlamadigim simdi benim aracin degeri 4000 euro o nasil olucak orasini anlamadim

hOrOz
08 Ağustos 2017, 23:51
benim anlamadigim simdi benim aracin degeri 4000 euro o nasil olucak orasini anlamadim

hocam ortada daha bir şey yok

millet panik havasına girdi

SesSizliK
09 Ağustos 2017, 00:32
hocam ortada daha bir şey yok

millet panik havasına girdi

yook baktim bmw audi mercedes vss hemen hemen hepsinde baslamis ama anlamadigim benim arabanin degeri 4000 diyelim.

AUDI de ikici el araclarda bile var kendi sayfasindan alinti...

Selten war der Wechsel auf einen umweltfreundlichen Audi Neu- oder jungen Gebrauchtwagen so leicht. Denn mit der Audi Umweltprämie* erhalten Sie vom 08.08. bis einschließlich 31.12.2017 (Datum Vertragsabschluss) bei Verschrottung Ihres alten Diesel-Fahrzeugs der Schadstoffklassen Euro-1 bis Euro-4 und Kauf eines neuen oder jungen gebrauchten Audi attraktive Umweltprämien von bis zu 10.000,-€ (brutto).

talo176
09 Ağustos 2017, 01:06
Arkadasim bis zu.. yani 10 bin e kadari.. 10 bin verecek yazmiyor..

hOrOz
10 Ağustos 2017, 02:52
yook baktim bmw audi mercedes vss hemen hemen hepsinde baslamis ama anlamadigim benim arabanin degeri 4000 diyelim.

AUDI de ikici el araclarda bile var kendi sayfasindan alinti...

Selten war der Wechsel auf einen umweltfreundlichen Audi Neu- oder jungen Gebrauchtwagen so leicht. Denn mit der Audi Umweltprämie* erhalten Sie vom 08.08. bis einschließlich 31.12.2017 (Datum Vertragsabschluss) bei Verschrottung Ihres alten Diesel-Fahrzeugs der Schadstoffklassen Euro-1 bis Euro-4 und Kauf eines neuen oder jungen gebrauchten Audi attraktive Umweltprämien von bis zu 10.000,-€ (brutto).

resmi bir şey yok sadece araba firmaları kampanya yapıyorlar
sonuna kadar diesel benim için benzinli araba iflas demektir (uzun yol)

aliharbiye
11 Ağustos 2017, 09:20
Ya alman malı deyip geçmemek lazım. almanlarda hatalı araçlarda üretebiliyorlar. geçen amcamla volkswagen şirketine gittik amcamın arabasına baktılar bu araçların üretiminde hatalı siboplar var dediler, aracı alıp sibop değişimi yaptılar. şimdide başka bir skandal diesel araçlar. emisyon hatası sadece almanya içinmi önemli dünyadaki 100/ 70-80 araçlarda emisyon hatası hakim kim yaptırıyor kim bakıyor. trafikte yer almaması gereken araçlar trafiye çıkıyor. bunların surumlusu kim.

SesSizliK
11 Ağustos 2017, 12:10
resmi bir şey yok sadece araba firmaları kampanya yapıyorlar
sonuna kadar diesel benim için benzinli araba iflas demektir (uzun yol)

Resmi bisey yok derken bu karari devlet ve otomobil fabrikalarinin dizellerle ilgili emisyon degerli icin yaptiklari toplanti sonucu aldilar yani 4 yesil plaketlerle bile artik sehir merkezlerine girilemeyecek o yüzden böyle bi kampanya baslatildi enazz paketler 6 olmasi sartiyla. Altta audinin sayfasindan alinti 1 yasinda kullanilmis araclarda bile uygulanicak bence arac almak isteyenler icin iyi bi firsat.

Audi Umweltprämie junge Gebrauchtwagen

Aktionsmodell
Prämie (brutto)
A1, Q2
2.250,- €

A3, A3 Sportback, A3 Limousine, A3 Cabriolet,
Q3, TT
3.750,- €

A3 Sportback e-tron
5.089,- €

Q5
4.500,- €

A4, A5
6.375,- €

A6, A7, A8, Q7
7.500,- €

hOrOz
11 Ağustos 2017, 13:08
Bu kampanyalar araba üreticilerinin yaratılan panik havasından yararlanma kampanyası

Ben şöyle düşündüm Diesel arabanın yanına küçük bir benzinli alayım uzak yola işe giderken Diesel i şehir içinide küçük arabayla

Zaten biz merkezden uzaktayız ayda yılda bir merkeze ineceğiz onuda otobüsle hallederiz

mxm
11 Ağustos 2017, 15:34
Bir arkadas bir videonun linkini vermisti. Seyreden bilir, dizel software ile cözülecek bir sey degil ki bu. Update yapsalar dahi bu sefer kirli hava atmiyor ama motora zarar veriyor, daha dogrusu senede bir miydi neydi, temizletmek gerekiyor cünkü tikaniyor. Bunu nasil yapacaklar? Zaten software ile oynamalarinin amaci buydu. Sicak havalarda sorun yok ama havalar sogudukca dizelin calisma sistemi zorlaniyor ve daha cok kirli gaz püskürtüyor hem de bunu o yüklü software sayesinde yapiyordu. Bunu nasil cözecekler anlamadim su ana kadar. Eger böyle bir sorun olmasaydi zaten software de hile yapmazlardi.

Almanlarin tarihlerinde yaptiklari en büyük aptalliklardan biri olmaya aday bu olay ve inanilir gibi degil. Halkin zararinin tamamini karsilamalari gerekir ama Posche gibi büyük firmalarin yaktigi elektirigi bize ödeten bu devlet, halkin yaninda yer alamaz bence.

EnesD58
11 Ağustos 2017, 16:11
Arkadaslar durum söyle, bende Euro 5 var. Software update yapacaklar, bu da hem yakiti cogaltacak hemde Motor o daha zarar verecek.
Bunu yaptik tan sonra, geri bir Software ci ya gitcem ve eski haline geri getircem. Yani köprüyü gecene kadar.
Avrupa da niye sade Almanyada Plaket davasi var?
Sade Avrupa Amanyadan mi ibaret?

coparzo
11 Ağustos 2017, 16:27
Arkadaşlar kesinlikle dedikleri doğru değil
1- araçların partikel filtresi dolduğunda araba regerasyon yapıyor demizlemr yapıyor, içindeki pislikler yine dışarı atıyor.
2 temizletme yapınca yine aynı şekilde doğaya atıyor.
3 sadece Almanyadaki arabaları bu şekilde yapmak, dünyanın diğer ülkelerindeki herkez bunu iptal ettiriyor ve acayıp pisletiyor. Yani hiç yok. Tamamen içi boşaltılmış.

Bu işi çözmenin tek yolu bor teknoloji kullanım fosil yakıtın cıktısını tamamen sıfıra indirmek,
Bununla ilgili çalışmalar var ama devlet baba sahip çıkmazsa her şey beyhude...

Onun için kamyon alacam

musti50
02 Eylül 2017, 10:13
gecen sene a5 aldim ve 3 ay oluyor audiden mektup geldi arabaya update yaptilar ve özür icinde service ve inspection ohne verschleiß aylik 15€

MEGAbond
02 Eylül 2017, 20:25
vw den banada iki hafta önce mektup geldi,servise gidip updeit i ücretsiz yaptirabilirsiniz diye.bende gittim termin alip yaptirdim..hatta getriebe öl ü de beles degistirdiler.

simdilik arabada bir gariplik yok,,ilerde veyahutta ki$in ne olur bilemem.

arac= vw golf 5 kombi 2008 model 242.000 km de

musti50
02 Eylül 2017, 21:24
yahu bu bir skandal ama alman halki sadece jammern yapiyor daha halen bir karar yok

Jaws57
25 Ekim 2017, 14:44
Arkadaslar bu Isle ilgili bilgisi olan arkadaslar varmi soru su. Bupremierenin suresi 31.12.2017ye kadar.eher yeni araba alinirsa 10000euroya kadar eski arabaniza veriyorlar.yeni senede bu premi ISI kalkacakmi veya devam edecekmi. Bu konuda bilgisi olan varmi .yeni seneyi beklesekmi yoksasene sonuna kadar basvuralimmi.yeni konu actim .konuyla baglantili bisey bulamadim

hOrOz
25 Ekim 2017, 16:44
Offiziell böyle bir prim yok araba firmalarının satışları yükseltmek için yaptıkları bir aksiyon..

Wv diyor eski dizeli ver sana yeni dizel verelim.
Paniğe kapılanları avlamak için yapılan bir Marketing kampanyası yoksa devlet tarafından yapılan bir şey değil..
Eğer niyetin varsa iyi bir fırsat sayılır..
Ama 10bin hikayelerinide kanma senin 3-5bin euroluk arabana 10 bin vereceğini sanma

türko28
28 Ekim 2017, 23:28
Offiziell böyle bir prim yok araba firmalarının satışları yükseltmek için yaptıkları bir aksiyon..

Wv diyor eski dizeli ver sana yeni dizel verelim.
Paniğe kapılanları avlamak için yapılan bir Marketing kampanyası yoksa devlet tarafından yapılan bir şey değil..
Eğer niyetin varsa iyi bir fırsat sayılır..
Ama 10bin hikayelerinide kanma senin 3-5bin euroluk arabana 10 bin vereceğini sanma
veriyorlar arkadasim buraya bak ne kadar veriyorlar diye. http://www.meinauto.de/lp-umweltpraemie

.onur
28 Ekim 2017, 23:42
Hele bir hükümet kurulsun bu dizel isine bir paramak atacaklari kesin

GS_HeMsO
29 Ekim 2017, 00:06
Slm.
Benim sizlere bir sorum olacak.
Şu an bende 2004 model audi a6 3.0tdi var ve bu Euro4 (grüne Plakette 4)

Ben şu an arada bir Mercedes e klasse, Audi a6, ve BMW 5er bakıyorum ama mobile de Euro 5 yazıyor ama grüne Plakette 4.
Bu plaket işi 5 olması lazım degilmi?

Yani araba alırken neye dikkat etmek gerekir?

Euro 5, 6, yada Grüne Plakette 4,6 vs??

Tsk

cassano
29 Ekim 2017, 00:35
Slm.
Benim sizlere bir sorum olacak.
Şu an bende 2004 model audi a6 3.0tdi var ve bu Euro4 (grüne Plakette 4)

Ben şu an arada bir Mercedes e klasse, Audi a6, ve BMW 5er bakıyorum ama mobile de Euro 5 yazıyor ama grüne Plakette 4.
Bu plaket işi 5 olması lazım degilmi?

Yani araba alırken neye dikkat etmek gerekir?

Euro 5, 6, yada Grüne Plakette 4,6 vs??

TskBen de e Klasse t modeline bakıyorum, çoğunlukla hepsi dizel. Benzinli nadir, doğasıyla onlarda pahalı.
Bir yaşında alıp 10 sene kullanmak istiyorum, ama gel gör ki şu haber ler dolayı ne alım bilemiyorum.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk

TipiTip
29 Ekim 2017, 00:55
Almanyada Dizel yasaklanamaz !!!!!!!!

Vatandasin gözünü boyamak icin bis tantana bis ceza kesmeler vs vs vs

Sonuc Alan memnun Veren memnun

Hani aylardan beri. nerde birsey okunuyor izleniyor duyuluyor ????

Hükümette kurulsa birsey olamaz !!!

Almanyada Dizele agir cezalar yada yasaklamalar getirmeye kimsenin gücü yetmez !!!

O ödenen cezalari otomobil firmalari gülerek ödedi !!

Hani araclar zararliymis , sonuc nedir ???

Hepsi Satis rekoru kiriyor

Bunlar bos isler ....DIZEL YASAKLANAMAZ !!

Galyana gelip elinizden araclarinizi ucuz paraya satmayin

Yada pahaliya arac almayin

Burclu
29 Ekim 2017, 12:57
Almanyada Dizel yasaklanamaz !!!!!!!!

Vatandasin gözünü boyamak icin bis tantana bis ceza kesmeler vs vs vs

Sonuc Alan memnun Veren memnun

Hani aylardan beri. nerde birsey okunuyor izleniyor duyuluyor ????

Hükümette kurulsa birsey olamaz !!!

Almanyada Dizele agir cezalar yada yasaklamalar getirmeye kimsenin gücü yetmez !!!

O ödenen cezalari otomobil firmalari gülerek ödedi !!

Hani araclar zararliymis , sonuc nedir ???

Hepsi Satis rekoru kiriyor

Bunlar bos isler ....DIZEL YASAKLANAMAZ !!

Galyana gelip elinizden araclarinizi ucuz paraya satmayin

Yada pahaliya arac almayin

Aynen dediklerine katılıyorum, bu tamamen satış stratejisi, insanların kafasını karıştırıp arabalarını satmaları ve yeni elektrikli vs. araba almaları, iş yerinede bir kaç arkadaş panik yapıp mis gibi arabalarını satıp elektrikli araba aldılar, kaldığım yer Stuttgart civarı ve Stuttgarta Diesel yasaklanacak diye paniklediler , pişman oldulara ama belirtmek istemiyor arakadaşlar.

Yaw düşünsenize Devletin kendi arabalarını değiştirmesini Polis,İtfaiye, Ambulans, Belediye Araçları vs. hadi bunuda geçtim o kadar piyasada Tır var bunların hepsi Diesel ve en çok bunlar yolda.

Devlet kendi ayağına sıkmaz, baştan dedim ben bu tamamen satış stratejisi, çalıştığım yer Automobil Teile Zulieferant, Arabanızda mutlaka bizden giden parçalar var, DSG llerde bizim parçalar var, ve arabanın motor kısmına bir çok yerine biz yapıyoruz parçaları, 2004 den bu yana bu işyerindeyim işler şu an o kadar çokki anlatamam size, sadece 1 Abteilungda deyil her abteilung 7 gün 24 saat çalışacak nerdeyse, bunun için plan yapılıyor şu an, kimi abteilunglar 7/24 çalışıyor zaten.

Demek istediğim bunun etkisi bizler hemen görüyoruz, haliyle işler artıyor ve daha çok para kazanıyorlar.
Bu olay çıktı ben Audi A4 aldım diesel hemen ve herzamanda diesel alırım.

mxm
29 Ekim 2017, 15:56
Bu olay çıktı ben Audi A4 aldım diesel hemen ve herzamanda diesel alırım.

Sen sanirim konuyu tam anlayamamissin. Disel yasaklanmasi olayi, sadece havada belli miktarda kirlilik oldugu zamanlarda uygulaniyor. Stuttgart´a disel arac giremez diye bir sey yok, sadece belli zamanlarda belli bölgelere giremiyorsunuz. Devlete ait araclara vs. zaten bu kisitlama su an yok ama buna ragmen bu araclar da muhakkak ki zamanla yok olup gideceklerdir. Su an yasaya uygun tek bir adet dahi araba üretilmedi ve kayit edilmedi. Amac araba satisini artirmak degil, zehir sacan araclardan kurtulmak. Bilime inanmamakla nereye kadar yol alabiliriz? Bilim adamlari yaptilar bu tespiti, politikacilar ise üreticilerle birlikte yillarca bizden gizlediler.

Su an Stuttgart´ta oturan bir insanin disel motoruna destek cikmasi intihardir.

Burclu
29 Ekim 2017, 16:13
Sen sanirim konuyu tam anlayamamissin. Disel yasaklanmasi olayi, sadece havada belli miktarda kirlilik oldugu zamanlarda uygulaniyor. Stuttgart´a disel arac giremez diye bir sey yok, sadece belli zamanlarda belli bölgelere giremiyorsunuz. Devlete ait araclara vs. zaten bu kisitlama su an yok ama buna ragmen bu araclar da muhakkak ki zamanla yok olup gideceklerdir. Su an yasaya uygun tek bir adet dahi araba üretilmedi ve kayit edilmedi. Amac araba satisini artirmak degil, zehir sacan araclardan kurtulmak. Bilime inanmamakla nereye kadar yol alabiliriz? Bilim adamlari yaptilar bu tespiti, politikacilar ise üreticilerle birlikte yillarca bizden gizlediler.

Su an Stuttgart´ta oturan bir insanin disel motoruna destek cikmasi intihardir.

Ustam konuyu hiç yanlış falan anlamadım gayet iyi anladım, bu tamamen Satışları artırmak için bir Taktik başka birşey deyil bunu kendim iş yerinde ve Zulieferer de görüyorum.

Hadi o zaman Stuttgart da Mercedes desinki müşterilerine hava kirliliği olduğunda arabayı kullanmayın.

Diyelimki Almanyada yasaklandı veya Düzeltildi bir tertibat takarak, komşu ülkeler ne olacak onlar uygulamadığında aynı hava buraya gelmeyecekmi.

Sonuçta bunu uygulamak isterlerse tüm dünyada uygulamari gerek aynı havayı soluyoruz.

reis38
29 Ekim 2017, 16:49
Ustam konuyu hiç yanlış falan anlamadım gayet iyi anladım, bu tamamen Satışları artırmak için bir Taktik başka birşey deyil bunu kendim iş yerinde ve Zulieferer de görüyorum.

Hadi o zaman Stuttgart da Mercedes desinki müşterilerine hava kirliliği olduğunda arabayı kullanmayın.

Diyelimki Almanyada yasaklandı veya Düzeltildi bir tertibat takarak, komşu ülkeler ne olacak onlar uygulamadığında aynı hava buraya gelmeyecekmi.

Sonuçta bunu uygulamak isterlerse tüm dünyada uygulamari gerek aynı havayı soluyoruz.

adamlar sistemi kurmus bu sistemden kacis yok ve sistemin carklarini malesef bizlerin cebindeki paralar
ile dönuyor. Kisaca devlet vatandasi sagmak isterse bir yolunu bulur ve inek gibi sagar

Burclu
29 Ekim 2017, 17:18
@reis38

Aynen dediklerine katılıyorum, yıllar önce Smog vardı, araçların kirliliği yüzünden, zamanla bunları kaldırdılar. Eibette Diesel araçlarınıda tamamen kaldırırlar veya hava kirliliğinde yasaklanır ama tamamen kaldırmaları çoook uzun sürer.

mxm
29 Ekim 2017, 20:25

Sen bence bu konuyu önce iyice bir arastir. Daha Stuttgart sinir olarak alinirken sen komsu ülkelere sicradin arkadasim. Bu diselin actigi hava kirliligi nasil bir sey tam anlayamamissin, sorun orada. Dagildigi zaman zaten asiri miktarda olmadigindan saglik acisindan artik büyük bir tehlike olusturmuyor. Bazi zehirleri bildigin gibi az miktarda kullanirsan ilac haline dönüsüyor ama belli bir miktarin üstüne cikarsan seni öldürüyor. Bu konuda EU nun aldigi kararlar var, belli bir oranin üstüne cikilmamasi anlasmalarla sabitlenmis ve her ülke buna uymak zorunda. Almanya tabii ki Disel acisindan Avrupanin en fazla arabasina sahip. Yanlis hatirlamiyorsam 40 milyon civari kayitli arac var trafikte. 2 kisiye bir araba düsüyor. Otobana bak, her aracta sadece bir insan var, binlerce insan sabah mesela Stuttgart´a kendi arabasiyla tek basina sürüyor.
Bunun yaninda sanirim bir cok kisinin dikkatini cekmistir. Bir cok disel arac önünüzde giderken gaza cok yüklendiginden basta kara duman atar. Cogu disel aracta gözlemledigim bir durumdur bu. Benzinlilerde bu sorun yok. Takilan Filter sistemleri zaten nasil olacak ta bu kadar tozu dumani senelerce filterlayip tutacak? Tabii ki bu pislik disari atiliyor, tüm bu eksoz sistemleri dolandiricilik yoluyla TÜV den gecmis bugüne kadar.

Burclu
29 Ekim 2017, 20:43
Sen bence bu konuyu önce iyice bir arastir. Daha Stuttgart sinir olarak alinirken sen komsu ülkelere sicradin arkadasim. Bu diselin actigi hava kirliligi nasil bir sey tam anlayamamissin...

Anlaşılan sen iyice bir araştırma yapmışsın tebrik ederim ama ben dediklerine katılmıyorum sonuçta senin ve benim kesemden almak istedikleri para, işlerine nasıl geliyorsa öyle yapıyorlar, Sigara sağlığa zararlı neden kaldırılmıyor acaba hiç düşündünmü, işin içinde para kazanma olduğu sürece malesef insan sağlığı düşünülmüyor örneğin tüm yediklerimiz ürünler ucuz ve çabuk yetişsin diye hormonu yüklüyorlar.

Bu arada Stuttgart civarında oturup Dizel araç almakla İntihar etmişim gibi görüyorsan o senin fikrin ben öyle düşünmüyorum, ha olurda tamamen kalkarsa o zamanda Allah kerim arabayı değştiririz.

Selamlar ve Saygılar
Burclu

Prens-66
29 Ekim 2017, 21:10
@mxm Hocam

Ben diğer Arkadaşların fikrindeyim, Umweltprämie verdikleri yok, EU Wagen ile gözden boyama Prämie sıfır Noktaya geliyor, Araba almaya kalkarsan.

Sadece Stuttgart değil, Köln, Hamburg, Frankfurt, Berlin ve civarı yıllardır Smog Alarm ile gündemde ve işin ilginç yanı, Devlet bu Primi vermiyor, Araba Üreticiler bu işin arkasında.

Bundan 4 Ay evvel, Araba satışları durdu diye bir Haber okudum ve akabinde bu olay çıktı.

Devletin bu yönde sadece Araba satışlarını tetiklemek oldu, Pirim ise Alman Üreticilerin elinde ve Yabancı Markalar neden yok diye sorgulamalısın.

mxm
29 Ekim 2017, 21:14
Yapilan arastirmalar, otoban yakinlarinda veya büyük sehirlerde oturanlarin bu durumdan saglik acisindan cok daha fazla oranda olumsuz etkilendigini acikca ortaya koymusken neyi tartisiyoruz anlayamadim. Disel motoru benzinliye kiyasla kat be kat daha fazla zararli gaz cikartiyor. Sen kendini degil, cocuklarinin gelecegini düsün bence. Bundan baska tabii ki bir sürü zararli sey var ama konu Dizel oldugu icin dizelde kalalim. Ayrica bu dizel konusunda en fazla zarari araba üreticileri gördü, alicilar degil. Dizel araba satislari asiri derecede düstü.

Prens-66
29 Ekim 2017, 21:23
Euro5 Diesel Araç sahipleri Euro6 almaya tetikleniyor..bu'na ne dersin?..sonuçta yine Diesel değil mi?

Jaws57
29 Ekim 2017, 21:44
Üstad bu isi baska tarafindan bakin arabanin degeri 500 euro olsada 5000euroda olsa sonucta bi kar tsrafi var yeni araba almak isteyenler icin bi firsat 24000euroluk arabayi 18000euroya aliyorsun elindeki 500euroluk arabayi verip daha nei ister insan yenilemek isteyenler iicin bi firsat.tabiki araba firmalari bu isi tezgahliyo devlet eliyle. Bence bi firsat arabasini yenilemek isteyenler icin yalniz soru su yeni seneyede bu firsati sunacaklarmi. Bu firsat herzaman gelmez tabiki arabasi 5000euradan fazla olanlar icin degil arbasi eski olanlar icin seneye kaldirirlarsa. Ben dahil pisman olacam

mxm
29 Ekim 2017, 21:52
Euro 6 nin su an ki standartlari doldurmadigini herkes bildigi icin satin alan cogalmadi, aksine azaldi. Tek norm Euro 6D ama o normda tek bir araba kaydi henüz yok. Gercekten satislari artirma amacinda olsalardi Euro 6D cikarirlardi ama sanirim teknik acidan bu mümkün degil. Eskiden Software dolandiriciligi ile sürekli yeni Euro norm cikartiyorlardi ama bu artik yok, dolayisi ile de dizel araba satislari dibe vurdu. Normal Euro6 da sistemi her sene werkstata götürmek gerekiyor cünkü motor giderek tikaniyor, eskiden caktirmadan Euro6 sistemini software yardimiyla otomatikman kapatip tozu topragi ortaliga saciyorlardi, bu imkan artik yok. Hava ne kadar soguk olursa o kadar cok zararli gaz cikartiyorlar. Dizel motoru bildigin gibi iyi bir karisim icin sicak havaya ihtiyac duyuyor, disaridan cekilen hava sogudukca motorun randimani da düsüyor. Dizelde o yüzden kisin motoru calistirmadan önce dizele karisacak olan havayi isitmak gerekiyor.

Benzinliler ise dizele oranla daha fazla CO2 cikartiyorlar. Eger bu oran cok yükselirse benzinli arabalar da ileride misal Stuttgartá sokulmayabilirler.

Neresinden bakarsak bakalim bu is bir cikmaza dogru yol aliyor. Bence insanlarin birer kisi araba sürmekten vazgecmeleri en önemli nokta olacaktir. Su an otobüsle bir yere gitmek, cogu durumda kendi arabanla sürmekten daha pahaliya geliyor. Türkiye´de ki gibi mesela minübüs sistemi olsa süper olurdu.

Kereminho
29 Ekim 2017, 22:34
Satilmamis Piyasada milyonlarca misal Euro5 2014/15 ve 2016 Modeller var,onlar neolucak?
Gecen hafta arkadasim C220 CDI aldi Euro5 Bj.2013 18 Bin Euroya,Mercedesdeki satici demis kesinlikle bir Propaganda yapiliyor diye, Euro5 leri piyasadan tamamen nasil kaldirabilirler ki?Buna en cok Büyük Araba sirketleri karsi cikar.

musti50
30 Ekim 2017, 00:02
arkadas audi a4 aldi 2016 model 27bine simdi 19a satamiyor

mxm
30 Ekim 2017, 00:36
Euro5 leri piyasadan tamamen nasil kaldirabilirler ki?

Euro 6 Euro5 ten daha berbat, birincisi bu, ikincisi de tamamen piyasadan kalkma konusu nerden cikti? Nedense herkes buna takilmis kalmis.Öyle bir sey yok ki ortada. Trafigin yogun oldugu sehirlere girmeyenler su an ki durumdan hic bir sekilde etkilenmezler.

Gurbetcisaban67
30 Ekim 2017, 14:54
Almanyada yasayan biri olarak ben merak ediyorum,Almanyada Diesel yasaklanirken diger avrupa ülkelerinde serbest,anla,is degilim ordan buraya burdan oaraya hava akimi olmuyormu?Zehirli gazlar hollanda sinirinda oturan biri olarak bizi etkilemeyecekse bu haber süper.Gökyüzünde almanyada hava hapsediliyor ne burdan diger avrupa ülkelerine nede
o ülkelerden bu tarafa hava gecisi olmuyacak mis bu kanun cikinca,kendim sordum kendim gülerek cevapladim elbette sacma sapan bi karar,bisey yasaklanacaksa kökten sorgulanip yasaklanmali.
saygilarima

gürbüz40
06 Kasım 2017, 04:38
Arkadaşlar konuyu bazi arkadaş ya yanliş anliyor yada başka yere çekiyor ben 2 hafta önce audi servisine
Gittim sordum bende 2002 model a6 var diesel umweltpremiere varmiş arabami kaç sayarsiniz
Satiş elamani arabaya bakmadan yeni sifir a6 alirsan 46000 bin euro benim arabayi 10000 euro dedi
Birde kendilerinin verdiği rabati varmiş söyledi kaç olduğunu söylemedi 46000 den 10000 euro benim arabayi
Sayiyorlar araba bana 36000 euroya geliyor Audi A4 sordum o zaman benim benim arabayi 7500 sayariz dedi
Bana kartini verdi satiş elamani gelmeden 2 saat önce ara gel konuşalim dedi ben gitmedim benim bütçeme göre biraz pahali 2ci el arabalarada veriyorlar tabi 10000 deyil jahreswaagen ler için de var Ford mondeo da bakiyorum
Audinin sitesinde bu umweltpremiere nin içinde devlet desteği olduğunu yaziyor

xedox
06 Kasım 2017, 04:53
Almanyada yasayan biri olarak ben merak ediyorum,Almanyada Diesel yasaklanirken diger avrupa ülkelerinde serbest,anla,is degilim ordan buraya burdan oaraya hava akimi olmuyormu?Zehirli gazlar hollanda sinirinda oturan biri olarak bizi etkilemeyecekse bu haber süper.Gökyüzünde almanyada hava hapsediliyor ne burdan diger avrupa ülkelerine nede
o ülkelerden bu tarafa hava gecisi olmuyacak mis bu kanun cikinca,kendim sordum kendim gülerek cevapladim elbette sacma sapan bi karar,bisey yasaklanacaksa kökten sorgulanip yasaklanmali.
saygilarima

Yok, bütün avrupa ülkelerinde gecerli olacak bu durum bildigim kadariyla.

Hasan43
10 Kasım 2017, 01:52
Peki arkadaslar, yurt disindan dieselaraba ile gelmek isteyen turistler olursa? Örnegin Türkiye den!!

Sah
10 Kasım 2017, 13:04
Euro 6 nin su an ki standartlari doldurmadigini herkes bildigi icin satin alan cogalmadi, aksine azaldi. Tek norm Euro 6D ama o normda tek bir araba kaydi henüz yok. Gercekten satislari artirma amacinda olsalardi Euro 6D cikarirlardi ama sanirim teknik acidan bu mümkün degil. Eskiden Software dolandiriciligi ile sürekli yeni Euro norm cikartiyorlardi ama bu artik yok, dolayisi ile de dizel araba satislari dibe vurdu. Normal Euro6 da sistemi her sene werkstata götürmek gerekiyor cünkü motor giderek tikaniyor, eskiden caktirmadan Euro6 sistemini software yardimiyla otomatikman kapatip tozu topragi ortaliga saciyorlardi, bu imkan artik yok. Hava ne kadar soguk olursa o kadar cok zararli gaz cikartiyorlar. Dizel motoru bildigin gibi iyi bir karisim icin sicak havaya ihtiyac duyuyor, disaridan cekilen hava sogudukca motorun randimani da düsüyor. Dizelde o yüzden kisin motoru calistirmadan önce dizele karisacak olan havayi isitmak gerekiyor.

Benzinliler ise dizele oranla daha fazla CO2 cikartiyorlar. Eger bu oran cok yükselirse benzinli arabalar da ileride misal Stuttgartá sokulmayabilirler.

Neresinden bakarsak bakalim bu is bir cikmaza dogru yol aliyor. Bence insanlarin birer kisi araba sürmekten vazgecmeleri en önemli nokta olacaktir. Su an otobüsle bir yere gitmek, cogu durumda kendi arabanla sürmekten daha pahaliya geliyor. Türkiye´de ki gibi mesela minübüs sistemi olsa süper olurdu.

ne hikmetse vw tiguan 2017 diesel ariyorum 6 ay oldu hep bakiyorum bir türlü 30000 euro dan asagi inmedi fiyatlar nasil etkilenmis anlamadim gitti.

Sah
10 Kasım 2017, 13:05
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=54&maxPowerAsArray=PS&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&minPowerAsArray=PS&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&usage=USED

birisi bu durumu aciklarsa sevinirim, burda fiyatlar hergün pahalaniyor ucuzlamiyor.

cassano
10 Kasım 2017, 13:57
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=54&maxPowerAsArray=PS&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&minPowerAsArray=PS&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&usage=USED

birisi bu durumu aciklarsa sevinirim, burda fiyatlar hergün pahalaniyor ucuzlamiyor.Piyasada halen o kadar çok dizel varki, bende e klasse Kombi den görüyorum. Hep satılan çoğunlukla dizel. Böyle satışlar devam eder.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk

mxm
10 Kasım 2017, 18:40
Kisisel düsüncelerle hareket etmeyi hic bir zaman birakamayacagiz sanirim. Halbuki Google ile 1 dakikada rakamlara ulasmak mümkün. Hic kimseye inanmayin arkadaslar, daima arastirin, millet zaten sallama hastasi olmus.

http://fs1.directupload.net/images/171110/zjlyjctl.jpg

Sah
10 Kasım 2017, 20:39
Kisisel düsüncelerle hareket etmeyi hic bir zaman birakamayacagiz sanirim. Halbuki Google ile 1 dakikada rakamlara ulasmak mümkün. Hic kimseye inanmayin arkadaslar, daima arastirin, millet zaten sallama hastasi olmus.

tamam anladikda benim soruma birisi cevap versin o zaman, ben diyorum ki niye 6 ay önce benim baktigim yukaridaki araba 28 bin euro iken simdi niye 30 bin euro oldu, bunun kisiyle felan ne alaka ben anlamadim.

mxm
11 Kasım 2017, 01:34
Aciklanacak ne var anlayamadim? Fiatlari niye düsürsünler ki? %20 azalan satis onlar icin bir kayip degil cünkü dizel yerine zaten benzinli satiyorlar. Umsatzlarina bu olayin en ufak bir etkisi bence yoktur, sadece daha az dizel satiyorlar o kadar. Ucuza satinca ne karlari olacak?

türko28
12 Kasım 2017, 13:22
Ben dün vw ye gittim konuştum.2016 model vw passat tsı 150 ps 24.000 km.de 22bin euro 3 yıl garanti.benim eski arabaya 6bin veriyorlar.satsam 500 euro etmez.yani 16bin euro ya geliyor.niye bu fırsattan yararlanmayim
Bana bu fiyattan 3 yıl garantili arabayı kim verecek. Yani bu fırsatı kaçırmayın.taksit de yapıyorlar faizi 2.99 fena sayılmaz.

SesSizliK
12 Kasım 2017, 16:40
Ben dün vw ye gittim konuştum.2016 model vw passat tsı 150 ps 24.000 km.de 22bin euro 3 yıl garanti.benim eski arabaya 6bin veriyorlar.satsam 500 euro etmez.yani 16bin euro ya geliyor.niye bu fırsattan yararlanmayim
Bana bu fiyattan 3 yıl garantili arabayı kim verecek. Yani bu fırsatı kaçırmayın.taksit de yapıyorlar faizi 2.99 fena sayılmaz.

konunun en basinda demistim imkani olanlar icin yeni araba almayi düsünenler icin bence cok güzel kampanya ama hala Öküz altinda buza aramak isteyenler oldugu icin elestiriler cok. Ne demis adam su üstünde yürüseniz bile YÜZME bilmiyor diyenler olacaktir ;)

mxm
12 Kasım 2017, 17:46

Isyerin sehir merkezinde degilse dizel bir sorun degil, hemen al derim ama misal Stuttgart´ta calisiyor da hergün oraya sürmen gerekiyorsa asla almani tavsiye etmem.

Olay bu kadar basit, kisiden kisiye degisen bir durum var, genellemek cok yanlis. Sehir merkezine senede 3 kez giremeyeceksen bunun bir önemi yok.

Sah
12 Kasım 2017, 22:27
Aciklanacak ne var anlayamadim? Fiatlari niye düsürsünler ki? %20 azalan satis onlar icin bir kayip degil cünkü dizel yerine zaten benzinli satiyorlar. Umsatzlarina bu olayin en ufak bir etkisi bence yoktur, sadece daha az dizel satiyorlar o kadar. Ucuza satinca ne karlari olacak?

Kusura bakma ama ben senin yazilarindan hic bir sey anlamadim, simdi senin demene göre az satidigi zaman fiyatlar düsmesi lazim degil mi ? yoksa bu az satilinca bir malin degeri arabalarda düsmüyormu ? neyse.

mxm
12 Kasım 2017, 23:12
Elinde 100 tane araba var, 50 tanesi Dizel, diger 50 si ise Benzinli.
Eskiden 50 kisi dizel, diger 50 si de benzinli satin aliyorlardi, bu sene ise 70 kisi benzinli aldi 30 kisi ise dizel aldi ama sen sonucta yine de 100 adet araba sattin.

Bu 30 adet Dizel arabayi daha ucuza satsaydin senin bundan karin mi olurdu yoksa zararin mi?

01adanaLi01
13 Kasım 2017, 21:01
simdi sonuc ney dizel ne zaman yasaklanir yada en azindan kat degistirmeye devlet yardim edermi eskiden yapmislardi bir ara yada bunlar gercekten yalan haberlermi?

yilmaz68
13 Kasım 2017, 23:56
Dizel araba fiyatları düşer diye düşünüyorum, 3 senedir Türkiye'de yaşıyorum nasip olursa 1. ayda Almanya'ya gidip 5 euro değerinde bir dizel araç alıp getirmeyi düşünüyorum, Türkiye'de 2 sene kalma hakkını kullanacağım.

hOrOz
14 Kasım 2017, 00:34
Dizel araba fiyatları düşer diye düşünüyorum, 3 senedir Türkiye'de yaşıyorum nasip olursa 1. ayda Almanya'ya gidip 5 euro değerinde bir dizel araç alıp getirmeyi düşünüyorum, Türkiye'de 2 sene kalma hakkını kullanacağım.

hocam bu haktan yararlanabilmen için Almanya da 185 gün kalman gerek yoksa aracı Türkiye ye sokamazsın..

yilmaz68
14 Kasım 2017, 15:36
hocam bu haktan yararlanabilmen için Almanya da 185 gün kalman gerek yoksa aracı Türkiye ye sokamazsın..
Hocam 3 sene Türkiye'de kalıyorum ama hiç araba çıkartmadım, yani ilk arabam olacak.

ceyhan
14 Kasım 2017, 15:43
yilmaz68 usta memnunmusun turkiyeden

hOrOz
14 Kasım 2017, 15:52
Hocam 3 sene Türkiye'de kalıyorum ama hiç araba çıkartmadım, yani ilk arabam olacak.

çıkar çıkarma önemkli değil ilk defa da emekli değilsen problemli

Yerli veya yabancı kişiler 185 gün kuralına uyması gerek ...

öyle her isteyen istediği gibi arabayı sokamıyor

yilmaz68
14 Kasım 2017, 16:11
yilmaz68 usta memnunmusun turkiyeden

Çok memnunum, imkanı olup ta gelmeyenlerin çok şey kaybettiğini düşünüyorum.

Mahmut40
16 Kasım 2017, 12:10

tamam anladikda benim soruma birisi cevap versin o zaman, ben diyorum ki niye 6 ay önce benim baktigim yukaridaki araba 28 bin euro iken simdi niye 30 bin euro oldu, bunun kisiyle felan ne alaka ben anlamadim.

sorunun cevabi su: tüketiciler, üreticiler'den daha az Tiguan satin aliyor. Üreticiler mutlak daha az araba satiyorlar, alici bulmak icin fiyat az biraz düsüyor. Arz ayni kaliyor, Talep belirsiz (=ya düsüyor, yada yükseliyor - cünki 1. el fiyati düstügü icin daha cok talep görüyor olabilir, ama sonuc olarak skandal var ve böylelikle talep düsüyorda olabilir. Saka gibi duyuluyor olabilir ama Makro ökonomi tam bunu isliyor). Yani net olarak ikinci el Tiguan mobile.de'ye veya automobile.de'ye daha az yükleniyor. Arz Talep meselesi. Bu kez mobile de ikinci el Oto'lar da Arz azaliyor, Talep ayni kaliyor, belirsiz de ola bilir. Ama kesin sonuc olarak: Fiyat tekrar yükseliyor, cünki arz azaliyor.

fantomas99
30 Kasım 2017, 02:07
Devlet burada iste kendi vatandasini kazikliyor bir kez daha. Arabalarin emisyonunu software ile düsürecekler güya, yani motor ayarlarini düsürecekler. Tahminimce kagit üzerindeki motor gücü de düser.

Dizel motorlarin sadece gemilerde, traktor, tren LKW gibi büyük tasitlarda manasi oldugunu ve normal arabalarda sacmalik oldugunu söyleyen belgesel vardi 5-6 sene önce... ama almanya bunda inat etti ve USA ya Diesel motorunu yayginlastirip orda piyasada bir numara olma hirsiyla kendilerini yaktilar. USA zaten onlarin hile yaptiklarini biliyordu ama zamaninda kendi lehimize kullaniriz diye göz yumdular. Simdi almanlar cok fena faka basti. Bunu onlara USA cok feci ödetecek ve o paralar ile kendi endüstrisini gelistirecek. Bu konunun bu tarafi

Diesel arabalardan cikan o feinstaub büyük ihtimalle bir cok saglik sorununun nedeni. Bunlarin önündede solunum sorunlari ve alerjiler geliyor. Kendi araba endüstrisinin cikari icin halkin saglinida hice saydilar. göreceksiniz ilerde 5-10 sene sonra bu diesel arabalarin emisyonunun hastaliklarin bas sorumlusu oldugu ortaya cikarilcak. Ama hala almanya Tesla gibi firmalari karalamaya calisiyor ve elektrikli arabanin yanma motorlara karsi sansi olmadigi safsatasini yayiyor medyada. Ben size söyleyeyim: yanma motorlarin devri bitiyor ve hele hele dieselin gelecegi yok. Simdi almanya ayak diretse bile bu sonuctan kacamayacaklar. Neden korktuklarida tabiiki cok acik ve net: en az 900 000 isyeri nin gelecegi sözkonusu. yani simdi yanma motor ve diesel bitecek diyen hic bir politikaci secmenler tarafindan secilemez. BUnu yapmak demek büyük toplumsal olaylarin ortaya cikmasi demektir. Ama bu simdi olmazsa en gec 10 sene sonra cikacak. Onun faturasinida AFD gibi veya baska önemsiz partilere yüklerler....

Türkiye mesela yeni yapilacak arabanin elektrikli olacagini ta önceden söyledi. Sanirim isvec idi gecenlerde onlarda, ileride yanma motorlu arabalardan vazgececeklerini söylediler. yani anlayacaginiz. dünyada yeni bir döneme giriyoruz ve bu elektrikli arabalarin devri olacak. Bu gelismede Türkiyede bastan yer aldiginda, ilerde bizde farkli yerlerde olabiliriz. Elektrikli araba umdugumuzdan cok farkli boyutlarda gelisebilir. Belki bu sadece pil veya elektrikle olmayip, hidrojen , brennstoffzelle gibi kombinasyonlarda olabilir. Bir sefer gelisme bu tarafa döndümü, arkasindan cok süpriz seyler cikacagi kesin.

boyraz
04 Aralık 2017, 19:12
Tüv e gidince ne olacak?

cihan1967
27 Aralık 2017, 22:34
https://www.youtube.com/watch?v=7roellRoFl8

sputnik
01 Ocak 2018, 19:54
Daha dün VW Servisinde bana uyan bir dizel gördüm.
Donanimi, fiyati ve km'si uygundu.
Bir kenara not ettim.
Daha oradan ayrilmamistim ki aklima bu dizel skandali geldi.
Aldigim notu yirtip attim.
Diyelim ki, arabayi alacagiz.
Eeee, sonra..?
Yok update ile ugras, yok cekisten düstü n'ooluyor, yok arabanin sesi degisti vs. vs.
Birak dedim öyle kalsin.
Ortalik bir netlessin,
Ondan sonra bakariz.

Gercekler 2.0
01 Ocak 2018, 20:15
Arkadaşlar, bunlarım hepsi büyük bir oyun. Almanya petrole bağımlılıktan kurtulmak istiyor. Şimdi Benzin ve Diesellerin üretimini yasaklasan, millet nerden ekmek yiyecğiz diye ayaklanacaklar.

Siz gerçekten saniyormusunuz bu Dizeldeki manipülasyonu yazılımda gizleyemiyeceklerini? Mahsus açık kapı bıraktılarki, birisi bizi yakalarsa bahane edelim kaldırmak için. İlk Dizeli kaldıram Toyota oldu. Adım adım yapıyorlar. Dizeller bir kalksın, sonra sıra benzinliğe gelecek.

Almanlar şirketlerde uyanık. Dizel motoru, Bezin Motorunu herkes artık dünyada üretiyor. Artık bundan para kazanamıyorsun. Mercedes bile bağzı motorlarını Renaul'ta ürettiriyorlar. Bunların gayesi, yeni bir icat bulup patentleyim 20 yıl çok para kazanmak.

Hava kirliliği falan bahane. Senin heryerin elektrikli araba olsa ne olur, Hollanda'daki gemideki kara duman rüzgar ile senin üzerine savuruyor.

Sağlık falan bahane. Sağlığı düşünseler, derlerki 2017 sonra doğumlu çocuklara sigara yasak. Yaparlarmı? Yapmazlar. Çünkü ucunda para var.

Güneş enerjisi ile çalışan arabalar var. Onu çıkarmıyorlarda akülü araba çıkarıyorlar. Satacaklar bize arabayı. Tamir edemezsin kendin. Herşeyi Werkstadt yapacak. Ayrıcada beş yıla bir bize 2500 Euroya akü eskidiği için soyacaklar.

Size film gelebilir. Ama benim fikrim bu.

ibra48
04 Ocak 2018, 13:29
üstatlat Euro 6 ve üstü Diesel alinmasi durumunda bir sikinti olacagini sanmiyorum. tabi tavsiye degildir bu benim dusuncem..

mxm
06 Şubat 2018, 19:08
Bugünkü Bild gazetesinden alinti:

https://abload.de/img/dieselj4sly.jpg

.onur
06 Şubat 2018, 20:53
Hükümeti daha tam kuramadılar hükümet kurulursa ilk el atacakları iş dizel araçlar
Olacak

Bu gün radyoda duydum kölne dizel araçları girmeyi yasaklama konuşulmaya başlanmış

ekpl
21 Şubat 2018, 07:12
Yarın karar açıklancakmış, en azından burda öyle yazıyor.

https://amp.focus.de/auto/news/abgas-skandal/adac-diesel-nachruestung-reduziert-stickoxid-ausstoss-um-die-haelfte_id_8498200.html

Merakla bekliyoruz bakalım..

Putkiran
23 Şubat 2018, 01:58
Yarın karar açıklancakmış, en azından burda öyle yazıyor.

https://amp.focus.de/auto/news/abgas-skandal/adac-diesel-nachruestung-reduziert-stickoxid-ausstoss-um-die-haelfte_id_8498200.html

Merakla bekliyoruz bakalım..

Ayın yirmiyedisine atmışlar görüşmeyi

lazkopat
23 Şubat 2018, 09:50
Hükümeti daha tam kuramadılar hükümet kurulursa ilk el atacakları iş dizel araçlar
Olacak

Bu gün radyoda duydum kölne dizel araçları girmeyi yasaklama konuşulmaya başlanmış

kafayi yemisler cünki hersey bitti tek dertleri bu. en sonunda yakdircaklar bana gicir gicir arabayi

Emo1980
27 Şubat 2018, 17:48
Evet arkadaslar, karar cikti. Korkdugumuz basimiza geldi. Benim araba Euro 5. Bundan böyle alman arabasi almayacam. Bütün Bu oyunlar almanlardan cikiyor. Bundan böyle Yabanci araba alacagim.

Birbey 3.0
27 Şubat 2018, 18:02
Yabancı araba şirketleride yaptı.

Dizel alınmaz artık. Bu yediğim üçüncü parpı.

Passat vardı 1983 model. Dizel cevreyi kirletiyor diye 1997 attırdılar.

190D aldım. Belirli bir süre sonra buda kirletiyorlar dedi. KAT takdırdım. Bir süre sonra yine kirletiyorlar dedi, Umweltzone çıkardılar, Abwrack ile attık.

C220D 2005 Modell var şuanda. Yeşil temiz dediler, aldık, 6-7 yıl sonra yine attırıyorlar.

Bugün Euro6 veys Euro6d'li bir araba bulsam, 5-6 yıl sonra yine bir bok bulacaklar.

Benzinli olanlara laf yok. Bundan sonra dizel almam.

Bana iki yol kalıyor. Ya Leasingli araba Astra alacam aylık 170 Euro, tamiri yok, bakımı yok. Kafan rahat. Yada alacağım 7.000 - 8000 Euroya düşük KM. Sonra frenlerini, fren hortumlarını, balatalarını, su pompası, Lichtmaschine, Termostat Zahnriemenini değistietip 1000 Euro yani masraf yapıp rahatca bineceğim.

Alıyoruz 70.000 - 100.000 km Almanların cöpünü KM düşük diye. Sonra orası bozulur burası bozulur yaptırdır dur. Önceden bizim Türklere yaptırıyorduk, ama oda kalmadı artık. Arabada herşey elektronik. Birde spezielle Lesegerät falan lazım. Bunları bizim Türkler yapamıyorum. Sonra mecbur arabayı Mercedese, Audi'ye, Opele götürüyorsun. Verdiğim tamir parası birde verdiğim araba parasına bakınca Leasingle hemen hemen pek bir fark kalmıyor.

Ayrıca tamir ettircem diye zamanın ölüyor. Çoluk cocuk büyüp gitiyor sen halen araba ile uğraşıyorsun çolul cocuğun ile uğraşacağına.

Sigaram yok, içkim yok, gece hayatım yok. Aylık bir Opel Astea 170 Euro Lesingli. Bizde sigara içtik deriz ama kafamız rahat olur.

Emo1980
27 Şubat 2018, 18:15
Yabancilarda yapti ama almanlara bakarak. Büyük balik önde gider. Almanlar araba komusunda önde gidenler. Böyle seyler nedense hep almanyada cikiyor

Cengiz Bond
27 Şubat 2018, 18:23
korkmayin, dizel arabanizi normal heryerde sürebileceksiniz.

belki senede iki üc gün belirli sehirlerde belirli sokaklarda belirli dizel motorlu araclara yasak gelebilir.

genel yasak diye birsey yok ve olmayacak.

durak78
27 Şubat 2018, 18:59
tv den duyduğum kadarıyla seneye 9. aydan sonra bazi sehirlerin merkezleri icin eu5 ler icin yasak çıkabilirmis ancak eu6 ler icin birşey yok, Niedersachsen hiçbir yere yasak gelmeyeceğini açıkladı, benim tahminim München Stuttgart gibi büyük yerlerde yasak olur

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

lazkopat
27 Şubat 2018, 19:37
Yabancilarda yapti ama almanlara bakarak. Büyük balik önde gider. Almanlar araba komusunda önde gidenler. Böyle seyler nedense hep almanyada cikiyor

ehh arabasanayisi bunlarin elinde normal.

benimkisi cok deger kaybetcek beliki :(

TipiTip
27 Şubat 2018, 19:47
ben umursamiyorum ,

bunlar tam olarak bunu yoluna koyana kadar 3-5 yil gecer

yok o mahkeme yok bu mahkeme yok AVRUPA ne diyecek birde Avrupa Mahkemesi var

uzun hikaye bence

kendi sahsi aracim ile 1 kere izine gittim 2 izini yaptim mi ondan sonra ne olursa olsun düsüncesindeyim

satsamda iki izin ben buna izin basi 2500 eurodan toplam 5000 hesapliyorum arabayida yine bir yerlere okuturum sorun olmaz

ama telesa gerek yok , olmadi Internetten 5-10 Euroya Mavi Plakette alir takariz yaw :-)))

mxm
27 Şubat 2018, 21:07
https://abload.de/img/istatistikler7uqom.jpg

Basbakan
27 Şubat 2018, 21:21
Evet arkadaslar, karar cikti. Korkdugumuz basimiza geldi. Benim araba Euro 5. Bundan böyle alman arabasi almayacam. Bütün Bu oyunlar almanlardan cikiyor. Bundan böyle Yabanci araba alacagim.
Karar tam nasil cikti euro4 euro5 yasakmi olacakmis ben tam takip edemedim tam ne gibi karar aldilar

TipiTip
27 Şubat 2018, 21:25
Karar tam nasil cikti euro4 euro5 yasakmi olacakmis ben tam takip edemedim tam ne gibi karar aldilar

https://www.focus.de/auto/news/abgas-skandal/gerichtsentscheidung-zu-diesel-fahrverboten-muss-ich-meinen-diesel-jetzt-stehen-lassen-alle-antworten-zum-fahrverbotsurteil_id_8508485.html

Basbakan
27 Şubat 2018, 21:55
Ne ypalim yasak derlerse peki abi deyip sineye cekecegiz.ne demis atalarimiz kanunun kestigi parmak acimaz

V/S
27 Şubat 2018, 22:08
Bu Yasklandi anlamina gelmiyor, yasak konula Bilir demek oluyor.

Yani Bölge Eyaletine Yasaklarsan, yasalara Uygun oluyor demek.

Bu isin burada bittigini saniyorum. Arabalar satilirkene Yesil Plaketeyle

hersey yasalara uygun diye alindi. Burada yasaklamalara birsey yapilmaz ama

Devlet ve Araba Firmalara karsi dava acilcagini kesin. Isyerinde calistigmiz ortam (Hava aldigimz) NoX degerleri

Arabalarin cikartigi nin 3 kat daha fazla. Madem Fabirikalarada Ayar ceksinler.

Birbey 3.0
27 Şubat 2018, 23:33
Almanya'nin en büyük 20 sehirinde bu sinir asildigi icin er veya gec belediyeler yasaklama zorunden. Cünkü hava kirliligi siniri 2010 buyana gecerli ve Almanya 8 senedir salladi.

Bu büyük sehirlerin oturum alanlarinin yüzde 80ini Umweltzone. Yani giremeyeceksiniz. Onun icin sende iki üc kere hal olacak degil.

Büyük ihtimal Euro 4 icin Abwrack cikaracaklar. Euro5ler icin Nachrüstsetler cikacak.

erhan__79
28 Şubat 2018, 01:17
internette
bu sekilde yaziyor

Welche Daimler-Modelle umfasst der Rückruf?

Er betrifft Diesel-Modelle der Marke Mercedes, die die Abgasnormen Euro 5 und Euro 6 erfüllen und einem Sprecher zufolge in den vergangenen fünf bis sechs Jahren gebaut wurden. Konkreter wird Daimler bislang nicht. Dabei dürfte es sich vor allem um die von der Staatsanwaltschaft Stuttgart beanstandeten Autos handeln, die von Aggregaten der Motorenfamilien OM 642 und OM 651 angetrieben werden. Bei OM 642 handelt es sich um einen V6-Turbodiesel mit drei Litern Hubraum, OM 651 ist ein Vierzylinder-Turbodiesel mit 1,8 oder 2,1 Litern Hubraum.

Problematisch ist, dass beide Motorenfamilien über fast alle Mercedes-Baureihen gestreut wurden. Sie kommen also von der A- bis zur S-Klasse und auch im Sprinter zum Einsatz (eine detaillierte Übersicht finden Sie hier). Außerdem existieren die Motoren in unzähligen Varianten, unterscheiden sich zum Beispiel in den Leistungswerten und sind an verschiedene Getriebe gekoppelt. Daimler will sich aber anfangs auf die volumenstarken Versionen konzentrieren, wird also eher C- und E-Klasse-Modelle in die Werkstätten holen als die wenigen SLK-Exemplare mit Dieselmotor.

Was müssen die Fahrer eines Mercedes-Diesels beachten?

Sie müssen nicht von selbst tätig werden, der Hersteller kommt in den nächsten Wochen auf seine Kunden zu und schreibt sie an. Daraufhin können Mercedes-Fahrer einen Termin mit ihrer Vertragswerkstatt vereinbaren. Ein Besuch in einer freien Werkstatt ist nicht möglich. Im Rahmen eines etwa einstündigen Aufenthalts soll die Motorelektronik der Autos so umprogrammiert werden, dass die Dieseltriebwerke weniger Stickoxide ausstoßen. Für die Kunden ist die Aktion umsonst. Daimler beziffert seine eigenen Kosten auf etwa 220 Millionen Euro.

Sdt
28 Şubat 2018, 14:46
Der Landtag hat Dieselfahrverbote in NRW einmütig abgelehnt. Die Landesregierung will die Kommunen bei diversen anderen Maßnahmen gegen die Luftverschmutzung unterstützen.

https://www1.wdr.de/nachrichten/landespolitik/diesel-fahrverbote-urteil-100.html

hekimoglu
01 Mart 2018, 00:14
Arkadaslar eger yasak gelirse hangi diesel araclarin etkilenecegini nasil anlayacagimiz konusunda bir bilgi paylasmak istiyorum.

Fahrzeug Zulassungsbescheinigung 14.1 deki bilgilere göre

00 - 88 arasi ile biten sayilar varsa Euro 1 ile Euro 4 arasi yasaktan etkilenecek araclar.
35AO - 35MO arasi ile bitiyorsa Euro 5 muhtemelen 1 yil girmesine izin verilecek.
36NO - 35YO arasi ile bitiyorsa Euro 6 yasaktan etkilenmeyecek araclar.

Kisisel fikrim, yeni kurulacak hükümet Otomobil üretici firmalarin sebep oldugu bu rezaletin bedelini hic birseyden haberdar olmayan arac sahiplerine yüklemeyip bir ara yol bulacaktir diye umut ediyorum.

mustimercan
01 Mart 2018, 00:25
iyide tamam yasakladi diyelim,bende diesel arabamla stadta gittim nerden bilecekler benim arabamin diesel oldugunu yada euro4-5 oldugunu?anca polis durdurursa kontrel ederse anlar ki kac tane araba durdurcaklar,bugun bi acklamada bu yeni sistem icin mavi plakette yapilmiyo.

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 00:31
Bizim burada sinir cok az aşıldığı için belediye yasaklamayacağız dedi. Biraz trafik ışıkları ile ayar yaptıkmı düzelir diyorlar. Evdeki hesap çarşıya uyarsa.

Ben kendim artık bakaçağım. Eğer devlet 3000 Euro Abwrack getirirse ve yeni arabalarada 7000-10000 Euro indirim gelirse, 3 yıl Leasingli araba alacağım. Aylık 80 Euro Golf var. Devletden gelen 3000 Euroyu buna harcadımmı, üç yıl sıfır arabaya binerim. Tamiri yok, sıfır araba kafan rahat.

Bugün yasak getirmeselerde, er veya geç getirecekler eminim.

Birbey 3.0
01 Mart 2018, 00:33
iyide tamam yasakladi diyelim,bende diesel arabamla stadta gittim nerden bilecekler benim arabamin diesel oldugunu yada euro4-5 oldugunu?anca polis durdurursa kontrel ederse anlar ki kac tane araba durdurcaklar,bugun bi acklamada bu yeni sistem icin mavi plakette yapilmiyo.

Polisler zaten biliyorki hangi modeller olduğunu. Euro6d çoğu arabada yok. Hangi dizeli kenara çeksen yüzde 90 ya Euro 4 yada 5.

Selcuk8
01 Mart 2018, 02:06
internette
bu sekilde yaziyor

Welche Daimler-Modelle umfasst der Rückruf?

Er betrifft Diesel-Modelle der Marke Mercedes, die die Abgasnormen Euro 5 und Euro 6 erfüllen und einem Sprecher zufolge in den vergangenen fünf bis sechs Jahren gebaut wurden. Konkreter wird Daimler bislang nicht. Dabei dürfte es sich vor allem um die von der Staatsanwaltschaft Stuttgart beanstandeten Autos handeln, die von Aggregaten der Motorenfamilien OM 642 und OM 651 angetrieben werden. Bei OM 642 handelt es sich um einen V6-Turbodiesel mit drei Litern Hubraum, OM 651 ist ein Vierzylinder-Turbodiesel mit 1,8 oder 2,1 Litern Hubraum.

Problematisch ist, dass beide Motorenfamilien über fast alle Mercedes-Baureihen gestreut wurden. Sie kommen also von der A- bis zur S-Klasse und auch im Sprinter zum Einsatz (eine detaillierte Übersicht finden Sie hier). Außerdem existieren die Motoren in unzähligen Varianten, unterscheiden sich zum Beispiel in den Leistungswerten und sind an verschiedene Getriebe gekoppelt. Daimler will sich aber anfangs auf die volumenstarken Versionen konzentrieren, wird also eher C- und E-Klasse-Modelle in die Werkstätten holen als die wenigen SLK-Exemplare mit Dieselmotor.

Was müssen die Fahrer eines Mercedes-Diesels beachten?

Sie müssen nicht von selbst tätig werden, der Hersteller kommt in den nächsten Wochen auf seine Kunden zu und schreibt sie an. Daraufhin können Mercedes-Fahrer einen Termin mit ihrer Vertragswerkstatt vereinbaren. Ein Besuch in einer freien Werkstatt ist nicht möglich. Im Rahmen eines etwa einstündigen Aufenthalts soll die Motorelektronik der Autos so umprogrammiert werden, dass die Dieseltriebwerke weniger Stickoxide ausstoßen. Für die Kunden ist die Aktion umsonst. Daimler beziffert seine eigenen Kosten auf etwa 220 Millionen Euro.Bende de Om 642 Motor var bakalım benim. Arabayi ne zaman cagiracaklar. Zannımca öyle yada böyle Euro 4 olan arabaları yasaklarlar

erhan__79
01 Mart 2018, 02:49
Bende de Om 642 Motor var bakalım benim. Arabayi ne zaman cagiracaklar. Zannımca öyle yada böyle Euro 4 olan arabaları yasaklarlar
bu haber yasaktan once yayinlandi bende bilmiyorum nasil bir yol izlenecek.euro 4 ler gider ama euro 5 lere cozum olur.

erhan__79
01 Mart 2018, 23:24
+49 Kanalinda bu konu konusuldu,euro 4 olanlar ellerinden cikartmaya baksin denildi export olarak euro 5 olanlar eylul 2019 a kadar birsey yok.ayrica en son care olarak bu yasaklar gelicekmis daha once baska tedbirler olmazsa sira arabalara gelecek

01adanaLi01
02 Mart 2018, 11:24
bende euro 4 diesel mercedes c220 2006 model VAR daha yeni aldim 4 ay oldu ne yapmam lazim artik süremicekmiyiz durum nedir?

hekimoglu
02 Mart 2018, 12:15
bende euro 4 diesel mercedes c220 2006 model VAR daha yeni aldim 4 ay oldu ne yapmam lazim artik süremicekmiyiz durum nedir?

Arkadasim henüz baslamis bir yasak yok ne sekil hangi boyutta olacagida netlesmis degil ancak hava kirliliginin yogun oldugu sehir merkezlerine girislerde Euro 1-4 arasi araclara hemen, Euro 5 olanlarada 1 yil sonra yasak gelecegi konusuluyor.

.onur
02 Mart 2018, 12:44
Arabaniz euro kac olursa olsun en azindan bu sene sorunsuz izin yapariz ,geldikten sonra bakariz

Birbey 3.0
02 Mart 2018, 12:52

Yazık etmişsin parana. Takip etmedin hiç herhalde. 1-2 yıla varmaz yasak gelir.

Cengiz Bond
02 Mart 2018, 13:21
yasak masak yok ve gelmeyecek.

gelirse, hanslandin bir iki sehrinde bir iki sokaga gelebilir. sizde yan sokakdan gecersiniz.

hic biriniu haberleri takip etmiyormu? nix yasak.

mxm
02 Mart 2018, 22:44
Stuttgart´ta calisan veya oturanlara söyle bunu bir de. Zaten sorun orada. Arabanla belli zamanlarda istesen de sehre giremiyeceksin. Ben mesela diyelim hafta sonu Stuttgarta alisverise gitmek istiyorum ama bir bakiyorumki o gün sehre giris yasaklanmis. Yan sokak falan da fayda etmez cünkü 5 kilometre disarida park edecek halimiz yok.

Sanirim isin ciddiyetini pek kavrayamadik, saka degil bu bir gercek.

Bazi arkadaslarimiz ise sanki dizel araba sürmek tamamen imkansiz hale gelecekmis gibi sorular soruyorlar, sanirim cevabin onlaraydi.

Edit:
https://abload.de/img/fahrverbotzykdo.jpg

Birbey 3.0
03 Mart 2018, 01:34
Arkadaşlar şehirler havayı temiz tutmaya mecbur. 40 M3 geçmemesi lazım. Devlet diyorki, nasıl yaparsan yap. Stuttgart gibi, Münih gibi, Düsseldorf gibi başka careleri yok. Çünkü sınırları aşıyor. Ancak bağzı şehriler var, sınırı çok cüzi geçiyor. Bu şehirler yasaklamayacak. Bağzı tedbirler ile sınırı tutturabileceklerini söyliyorlar. Mesela Lambaları dahs uzun yanması gibi. Bu şehirler yasak getirmeyecek.

Yan sokalar falan bunlar nümkün değil. Caddeler değil, bölgeler kısıtlanacak.

Birbey 3.0
03 Mart 2018, 20:36
45e kadar olan yerler bir kaç trafiklamvaları ile hal edebilecekler gibi gözüküyor.

Ürgüplü50
03 Mart 2018, 21:07
Arkadaslar nasil ne olursa olsun gene tüketicinin cebini etkileyecek benim arkadas 23 bin mercedes aldi birsene oldu simdi kara kara düsünüyor ne yapabilirim diye

lazkopat
03 Mart 2018, 22:04
Polisler zaten biliyorki hangi modeller olduğunu. Euro6d çoğu arabada yok. Hangi dizeli kenara çeksen yüzde 90 ya Euro 4 yada 5.

Orasi öyle korkarim bu kez cakarlar. Yesilde kolaydi e39 dizel vardi bende sari .. yesil yapisdirdim senelerce kulandim bakan bile olmadi (polis durdurdugu halde)
ama bu kez farkli gibi. Alip yapisdirmakla olmicak sanirim :(

Basbakan
03 Mart 2018, 22:23
Arkadaslar nasil ne olursa olsun gene tüketicinin cebini etkileyecek benim arkadas 23 bin mercedes aldi birsene oldu simdi kara kara düsünüyor ne yapabilirim diye

Ama daha hala alanlar var iki gün önce arkadas gitti 36bin € porsche aldi ve euro5 neymiste km si azmis ne diyelim akilsizlar olmasa uyaniklar nasil gecinecek

Selcuk8
03 Mart 2018, 23:13
Hemen hemen bütün Diesel arabalarda Dpf var neyin peşinde daha bunlar. İnsan sormaz mı sen zamanında ne diye o zaman kırmızı sarı yeşil plaket çıkardın diye.

Çevre kirliliğine diyecek bir şey yok. Ama bunların hepsi sırf ekonomi döngüsü.

lazkopat
03 Mart 2018, 23:17
Hemen hemen bütün Diesel arabalarda Dpf var neyin peşinde daha bunlar. İnsan sormaz mı sen zamanında ne diye o zaman kırmızı sarı yeşil plaket çıkardın diye.

Çevre kirliliğine diyecek bir şey yok. Ama bunların hepsi sırf ekonomi döngüsü.

Cevre kirliligi hikaye.
Bir teslanin akküsünü yapmak icin cevreye verilen zarari bir dizel arac 200.000km veriyormus.
Gemiler ? vs.... bunlari takan yok.

Bu almanlarinda bu huyuna gicigim...
ne olursa olsun susuyorlar herseye susbuz ...

bizde bir filimli camlari yasakladilar ortalik karisdi...
ve basardilar

Musti
03 Mart 2018, 23:26
Ama daha hala alanlar var iki gün önce arkadas gitti 36bin € porsche aldi ve euro5 neymiste km si azmis ne diyelim akilsizlar olmasa uyaniklar nasil gecinecek

Almanyada baska ülke yokmu ? istedi zaman satar geri.
Önemli olan cezasi ne olacak :D

hekimoglu
03 Mart 2018, 23:32
Yillardir yok kat yok partikelfilter yok o renk yok bu renk plaket elleri hep cebimizdeydi sonuc? Hepsi yalan hepsi hikayeymis simdi ölümle tehdit edip sitmaya razi etme taktigi uygulaniyor elleri yine cebimize inecek, isin özeti bu bence.

mxm
03 Mart 2018, 23:58
Ve dizellerin cogu yani basimizdaki Polonya´ya gidecek. Zaten benzinli de baska konularda dizelden daha fazla zarar veriyor. Almanya´nin kendi karari degil bu yalniz, AB nin kontrol etme olayi var, baski oradan geliyor. Polonya da AB ye yarim yamalak üye, onu nasil yapacaklar meraktayim. Sanirim büyük sehirlerdeki araba sayisi düsükse 40 gecmeyeceginden yirtarlar. Almanya´da maalesef araba sayisi asiri yüksek, adam basina iki araba mi düsüyor nedir. Ben kendimden örnek vermem gerekirse, 1 is arabasi, 2 de privat var, aile olarak zaten 3 kisiyiz. En büyük sorun sanirim burada.

Oturdugum yer ufak bir yer ve 20 sene önce park yeri sorunu hic yoktu, simdi bakiyorum hic tanimadigim arabalar benim senelerdir park ettigim bombos yere gelip park ediyorlar, bazen park yeri ariyorum. Giderek cogaliyoruz ama Almanya´nin nüfusu artmiyor, neler oluyor yaw!24edq50

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 02:19
Söylede bir cözüm getirebilirler, mesela Pazartesi ve Sali Dizel girmek yasak, diger günler serbest. Böylece cogu sehir sinirlari asmamamis olur. Haftanin ilk iki günü dizelciler artik mecbur Fahrgemeinschaft kuracak.

V/S
04 Mart 2018, 02:41
Bu isin sonu yok arkadaslar,

simdi hadi Dizel yasaklandi, herkes Benzinliye dönücek. 3-4 Sene sonrada bu sefer CO2 yüksek diyecekler

ve Benzinlide bu sefer Mavi Plakette istiyecek. Almanyadan daha cok Avrupanin Baskenti Brüksel kendisi tutmuyor kurallari,

NoX degerleri Almanyadan daha yüksek. Öffentliche Verkehr sanki Su ile mi gidiyor, hepsi Dizel. Ceyranli Araba ceyrani nereden aliyor ?

Braunkohle (Kömür) ile, Umwelt bilmem ne hepsi hikaye, birileri yine cebini doldurma pesinde.

Birbey 3.0
04 Mart 2018, 02:57
Onun icin ben zatan Leasingli düsünüyor. Normal bir Astra 170 Euro. Üc yil bin ver geri.Tamiri yok, garantisi var. Kafan rahat.

Dedigim gibi ya cok para veriyoruz sonra pisman ediyorlar bizi, yada Almanin 80.000 - 100000 KM varmis arabasini aliyorsuz, sonra hergün para yamiyoruz. Yok Lichtmaschine, yok su pompasi, yok frenleri, yok Zahnriemeni, yok aküsü. Onlari hesapladinmi pek bir fark kalmiyor.

lazkopat
04 Mart 2018, 13:43
Bende sahalara dönmeyi :D
En iyisi cevreye dizele zarar vermemek gürültüyle zarar vermek daha iyi ..
benzinli almak icin bahane ariyordum zaten egsozlu modifeli :D iyi bahane oldu

mxm
04 Mart 2018, 14:04
egsozlu modifeli

Yeterince beygir gücü olmayan bir arabanin eksozunun acik olmasi kullanan icin bende aynen su intibai birakiyor:
"Zavalli, arabanin sadece gereksiz ses yaptiginin farkinda olmayan ve kendisini bir halt zanneden bir zavalli"

En güzel Sound, beygir gücü yüksek ve eksozu kisili oldugu halde gücü duyuran arabalarin sesi.

lazkopat
04 Mart 2018, 14:07
Yeterince beygir gücü olmayan bir arabanin eksozunun acik olmasi kullanan icin bende aynen su intibai birakiyor:
"Zavalli, arabanin sadece gereksiz ses yaptiginin farkinda olmayan ve kendisini bir halt zanneden bir zavalli"

En güzel Sound, beygir gücü yüksek ve eksozu kisili oldugu halde gücü duyuran arabalarin sesi.

bende gidip corsaya takmakdan bahsetmiom :D su an dizel olan e93 benzinlisini almayi

mxm
04 Mart 2018, 14:27
Corsayi kasdetmemistim zaten, biraz PS i olan fakat o sese ragmen yerinde sayan ve zaten herkeste olan arabalari kasdetmistim. PS gücünü eksoza yansitamayacaklarini bilmiyorlar, kafalarin cevrilmesinin sebebinin berbat gürültüden oldugunun farkinda degiller.

Aynen bunu kasdediyorum. Zaten yeterince güclü bir arabanin eksozuna dokunmaya gerek kalmiyor, bunu anlatmak istiyorum. Eksozla oynayanlar kendilerini gülünc duruma düsürüyorlar.

lazkopat
04 Mart 2018, 14:29
Corsayi kasdetmemistim zaten, biraz PS i olan fakat o sese ragmen yerinde sayan ve zaten herkeste olan arabalari kasdetmistim. PS gücünü eksoza yansitamayacaklarini bilmiyorlar, kafalarin cevrilmesinin sebebinin berbat gürültüden oldugunun farkinda degiller.

Aynen bunu kasdediyorum. Zaten yeterince güclü bir arabanin eksozuna dokunmaya gerek kalmiyor, bunu anlatmak istiyorum. Eksozla oynayanlar kendilerini gülünc duruma düsürüyorlar.

zevk meselesi... sen begenme begenen cok

mxm
04 Mart 2018, 14:33
Begenip begenmeme sorunu degil olay,herkesin zevki farkli ve saygim var ama beni rahatsiz ediyorsa önlem alirim ve gerekirse plakasini alir sikayet ederim.

lazkopat
04 Mart 2018, 14:36
Begenip begenmeme sorunu degil olay,herkesin zevki farkli ve saygim var ama beni rahatsiz ediyorsa önlem alirim ve gerekirse plakasini alir sikayet ederim.

oda pek isine yaramiyacakdir. eger belirli dbyi gecmesse :)

mxm
04 Mart 2018, 14:37
Asiri gürültü yapmiyorsa zaten sorun yok kiok78rcp

lazkopat
04 Mart 2018, 14:40
Asiri gürültü yapmiyorsa zaten sorun yok kiok78rcp

yok onun icin türkiyeden sahin getirip adana eksozu takmak gerek :D

arapkarizma
04 Mart 2018, 23:48
Ben bi araba buldum Diesel Euro 5 adam ilana böyle bir sey yazmis bu ne anlama geliyor acaba
( Fahrzeug wurde beim Seat-Händler gewartet. Beim Seat wurde die Rückrufaktion wegen der NOx-Abweichung erfolgreich durchgeführt und im Rahmen dessen kann der Fahrzeugbesitzer in einer Seat-Vertretung sechs Mal kostenlos AdBlue nachfüllen lassen. )
Bide Bu arabayi alsam risiko su cokmu

Birbey 3.0
05 Mart 2018, 12:57
Seat Händleri ara sor. Anladığım kadarıyla Software-Update yapmış, yeni PS düşürülmüştür. Eğer Seat tarafından bir belge veriliyorsa ve Zulassungsstelle kabul ederse, niye alınmasın.

avni2007
06 Mart 2018, 23:03
benim tavsiyem acele etme arabada Euro5 var. Ne olacagi belli degil karanlik kuyuya tas atma.

Qarizma
08 Mart 2018, 22:56
Onun icin ben zatan Leasingli düsünüyor. Normal bir Astra 170 Euro. Üc yil bin ver geri.Tamiri yok, garantisi var. Kafan rahat.

Dedigim gibi ya cok para veriyoruz sonra pisman ediyorlar bizi, yada Almanin 80.000 - 100000 KM varmis arabasini aliyorsuz, sonra hergün para yamiyoruz. Yok Lichtmaschine, yok su pompasi, yok frenleri, yok Zahnriemeni, yok aküsü. Onlari hesapladinmi pek bir fark kalmiyor.

Leasing arabayi geri verirken adamin anasini aglatiyorlar ama bunu göz önünde bulundurun

Birbey 3.0
08 Mart 2018, 23:31
Kismen dogru. Onun icin abuk supuk yerlerden sirf fiyata bakip Leasing yaparsan, bunlarin gayesi zaten sirf kaziklamak.

Mesela bak sixt'den leasen yap, arabayi verirken muatap bile olmuyorsun sixt ile. Adam en yakin TÜV'e git diyor, onlar okay dedimi tamam diyor. TÜV'cününde cok umrundaydi. Baska yerler en kücük cizige bile burun kivirken TÜV'cü hic deginmiyor bile. Hele devam bir araba leasen yaparsan, es geciyorlar.

Opel bayileride benzeri. Hele adamlar yeni bir ara leasen yapacagini duyarsa, etrafina söyle bir bakiyor, cok büyük birsey yoksa "passt schon" deyip sana yeni arabayi gösteriyor. Enistem kac yildir direkt Opelden leasen yapiyor, hic bir sikinti yok. Sadece bir kere oldu. Oda baska Opelciye gitti, onlara "passt schon" deyip ordan devam leasen yapti.

mr_koc_ac
09 Mart 2018, 01:13
Ben bu leasing isine pek sicak bakmiyorum.
Aylik enaz 150 euro verilmiyormu böyle?
Tamam arabayi her 3 senede veya nekadarsa iste yeniliyorsun.
Ama bunun ucu bucagi yokki. En iyisi şöyle bir kismini pesin verip bir kismini taksit yaptirip 10 bin euroya güzel araba alabiliyorsun. En azindan taksit bitince araba senin.

Birbey 3.0
09 Mart 2018, 01:45
Dedigin dogru, ancak yeni arabalarda artik birsey kendin saga sola tamir ettiremiyorsun. Benim araba 2005 Model olmasina ragmen 29 tane elektronik sensor var. Bunlar basliyor yavas yavas bozulmaya. 10000 Euroya en fazla 5 yasinda bir Astra alirsin. Oda zaten olmustur 80000 km. Basliyorsun taksit taksit Zahnriemen, Wasserpumpe, Akkü, Klimapetekleri falan bunlari degistirmeye. Bunlar yine neyse, daha Türklere yaptirabiliyorsun. Ancak elektronik cok hassas simdiki arabalarda. Kendi orijinal Werkstatt haric kimse yapamiyor. Cünkü spezial cihazlar lazim. Birde lafta denirya, araba sans isi. Hicte öyle degil. Elin Almani salak degil arabayi 7 yasina varinca elden cikarmaya. Cünkü biliyorki, artik para yiyecegini. Orijinal Werkstatta bir arabanin sirf girip cikmasi nerdeyse 100 Euro. Daha tamir ve parca yok. Bir kerede kalsa yine iyi. Yani 10000 Euroya aldigin arabalar sirf tip olarak güzel.

Üc yillik hesapa dökünce cok bir karin kalmiyor arabayi kendin aldinmi. Birde üstüne hergün ugras dur. Adam bul, git gel, evden coluk cocuka vakit ayirmaya kalmiyor. Birde bu zamanki arabalarda cogu hatalari Werkstatt bile tam bilmiyor. Sansa parca degistiriyorlar.

Zaten elektrikli arabalar yayginlassin, Leasingden baska hic bir sansin kalmiyor. Aküsü 400 Volt. Arabanin herhangi bir yerini kendin ellemek yasak. Sadece elektrikci elleyebiliyor. Birde hersey elektronik oldugu icin, hatayi aramak icin Spezalcihazlar lazim. Yani elektrikli arabada mecbursun kendi Werkstattina gitme. Hic sansin yok.

Ancak Leasingli aldinmi tamir sikintisi yok. Arabanin garantisi var. Üstüne birde vergisi bir kac Euro. Sigortalarida daha ucuz. Ben hesapladim, simdiye kadar üc araba eskittim. Yaptigim masraflari hesaplayinca bakiyorum, üc yillik bir Leasing arabadan pek bir fark kalmiyor.

Zaten benim hesap yanlis degil. Git gide Privatleasing piyasada cogaliyor. Cok Almanlar yapiyor. Biz Türkler biraz daha arkadayiz bu konularda. Bizde cogu sundan istemiyor Leasingi, diyorki ödüyorum ama araba benim olmuyor. Bende diyorumki araba benim olsa ne olur olmasa ne olur üc yil icinde ayni parayi verdikten sonra.

Ayrica Leasingin su avantaji var, hazir parana dokanmiyorsun. Bir veriyorsun 10000 Euro ikinci el arabaya, geri 10000 Euroyu cikartasiya kadar canin cikiyor.

Cogu kisiler bu Leasing olayini artik normal bir Vertrag gibi görüyor. Nasil Handyvertragin var, Elektrigin var, bunuda normal bir harcama olarak görüyor.

Diesel arabaya gelince, artik hic alinmaz. Senin dogum tarhin herhalde 1990. Ozamanlar daha kücüktün. Hatirlamazsin, daha öncede bu Kat oyunlarini yaptilar. 1983 Modell Passat vardi, attirdilar. 190 D vardi, yarim katli dediler, kat takdirdilar, üc yil sonra yine attirdilar. Simdi Euro 4 ve Euro 5i attirmaya calisiyorlar. 5 yil sonrada baslayacaklar Euro 6 attirmaya.

arapkarizma
09 Mart 2018, 03:20
Bence diesel den birsey cikmaz ben sahsim adima alicam diesel Hemde iyi bi paraya

zirdeli79
09 Mart 2018, 04:37
Ben kiydim Aldim Vw T5 multivan bj 2012
27,500 aldim euro 5

Birbey 3.0
09 Mart 2018, 13:13
Euro 5 kesin takacaklar. Euro6 daha sonra. Yukarda da yazdığım gibi, bu 80li yıllardan beri gelen bir şey bunların hedefi dizeli kaldırmak. Zaten Toyotoda açıkladı dizeli kaldırıyoruz diye.

Cengiz Bond
09 Mart 2018, 13:26
Su Umwelthilfe denilen domuzlari zaten besleyen toyota.

nicin? cünkü almanlardan baska dogru dürüst motor (dizel olsun, benzinli olsun) yapabilen yok. toyota dizel satisinda cok arkada ve motorlari almanyada autobahnda "vollgasfest" degil. 30 dk vollgas sürersen toyota motoru haralet yapiyor.

o yüzden umwelthilfe ev. yi tek destekleyen araba üreticisi toyota. toyota kendi hybrid ve elektrikli "araba" larini satmak istiyor.

Birbey 3.0
10 Mart 2018, 00:22
Aslinda cevrecilik güzel bir sey. Hepimiz ormana ve daglara gidince temiz havanin ne kadar güzel oldugunu fark ediyoruz. Ben dizelin kalkmasina karsi degilim. Ancak kalkarken baskasinin cevrecilik altinda cebi dolmayacak.

mxm
10 Mart 2018, 14:49
Bild gazetesi:Önce böyle

https://abload.de/img/bil1zdudl.jpg

Sonra böyle
https://abload.de/img/bild2huuez.jpg

ekpl
10 Mart 2018, 15:06
Bu sayfadaki yazıya bir göz atın, herşeyi güzel açıklamışlar.

http://www.t-online.de/auto/technik/id_83351728/tid_amp/diesel-nach-fahrverbot-was-tun-mit-meinem-dieselauto-.html

toprakakın
24 Eylül 2018, 10:19
Yapılması gereken bir karar bana kalırsa. Geç bile kalındı.

merhas10
29 Haziran 2022, 11:32
yıllar önce açılan konu ama yine de hala değişmemiş bazı şeyler.. (https://inooster.com/tr/oyunlastirma-nedir/).

atsiz77
29 Haziran 2022, 12:01
Mazotlu ve benzinli araba 2035 tarihinden itibaren üretilmeyecek, belki daha erkende üretimi durdurabilirler.

Bu karar Araba fiyatlarını nasıl etkileyecek bakalım bence fiyatlar düşüşe geçer diye tahmin ediyorum.

hOrOz
29 Haziran 2022, 14:21
Mazotlu ve benzinli araba 2035 tarihinden itibaren üretilmeyecek, belki daha erkende üretimi durdurabilirler.

Bu karar Araba fiyatlarını nasıl etkileyecek bakalım bence fiyatlar düşüşe geçer diye tahmin ediyorum.

Usta 2035 daha çok var daha neler değişir

Kömür den filan vazgeçeceklerdi kömürü yine plansmaya başladılar

Nükleer enerji den vazgeçeceklerdi geçende EU en temiz enerjinin nükler enerji olduğu bildirdi

atsiz77
29 Haziran 2022, 15:01
Usta 2035 daha çok var daha neler değişir

Kömür den filan vazgeçeceklerdi kömürü yine plansmaya başladılar

Nükleer enerji den vazgeçeceklerdi geçende EU en temiz enerjinin nükler enerji olduğu bildirdi

Araba sektörü farklı Horoz usta, sen 2035 hazır olman için şimdiden hazırlıklara başlanması gerekir ve normal araba üretimi 2035 daha önce bitmiş olabilir …

2035 öyle uzun zaman gibi görünebilir ama zaman öyle hızlı geçiyormuş farkına bilene varamazsın.

Düşünsene şuan 40.000€ verip araba alan için 10 sene sonra ne olacağı belli değil.

Büyük iş insanlarını kastetmiyorum normal, ben BMW sektöründe çalışıyorum o yüzden daha demin bi satıcı ile konuştum şu an işler biraz karıştı diyor…

mxm
29 Haziran 2022, 22:05
Üretilmeyecek ama sürme yasagi yok, 2034 de yepyeni bir araba alabilirsin, sorun yok ki.

atsiz77
29 Haziran 2022, 22:51
mxm hocam normal akıllı bi insan 10 sene sonra ne olacağı belli olmayan bi arabaya 30.000€ 40.000€ para vermez, bu benim kendi şahsi fikrim.

Mercedes BMW gibi devler 2035 yılını beklemezler daha erkenden yakıtlı arabaların üretimine son verirler.

Ağırlık elektrik ve Wasserstoff üzerine yoğunlaşırlar, önümüzdeki yıl itibari ile Wasserstoff arabaları görmeye başlarız.

mxm
30 Haziran 2022, 20:35
hocam normal akıllı bi insan 10 sene sonra ne olacağı belli olmayan bi arabaya 30.000€ 40.000€ para vermez

Yedek parca zaten bu arabalar yok olana degin kesin bulunur, üretilip üretilmemesinin sürdügün arabaya hic bir etkisi yokki.
Isterse 2025 te üretimden vazgecsinler fark eden hic bir sey olmaz. Mercedes zaten A ve B klasseyi 2025 ten itibaren artik üretmeyecegini acikladi bile ama 2025 te cikan modelini almamak icin ben sahsen en ufak bir sebep göremiyorum.

misterno
06 Eylül 2022, 02:20
Eger elektrikli araba sart olursa millet nasil Almanya dan Turkiyeye gelecek? Elektrikli arabayla gelmek imkansiz

webci
06 Eylül 2022, 03:45
Suanda 10kw bir batarya ile sehirici 50kilometre gidilebiliyorken,70kw bir batarya ile nrw den bayerne yani 550-600 kilometre gidilebilir..
Tek cözüm yüksek bataryalar icat etmek..
Uzun yol mesafrlerinde;
Kullanicinin arabayi kullanma teknigi
Hava kosullari
Router secimi
Tum bunlar bataryanin ya cabuk tukenmesine yada yavas tukenmesine bir etken..
Yüksek bataryalar uretilmeden ara stationlara guvenerek kimse uzun yola cikmaz..
Bir diger tehlikede suan dunyanin dengesine bakilarak hareket edilmeli,rusya ve cin gibi ham madde ureten cikaran ülkelere bagimli kalinacagindan suanda dogalgazda oldugu gibi kriz cikip arabalar elde patlayabilir,bunu yapay zeka konusunda buralara da yazmistim,yani teknolojiyi kendi silahi olarak bir atom bombasina dönüstürebilirler..
Unutmayalimki guvenli ve mutlu bir dunyada yasamiyoruz..
Al gulum ver gulum artik islemiyor,tek isleyen diktatörlük..eskiyalik ve sömürgecilik..

hOrOz
06 Eylül 2022, 05:39
Eger elektrikli araba sart olursa millet nasil Almanya dan Turkiyeye gelecek? Elektrikli arabayla gelmek imkansiz

İmkansız değil doldurma istasyonları mevcut sadece planlı gideceksin. Youtube da Tesla ile Almanya ya gelenler var