PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekli Maasini baslatma ve Hastalik Sigortasi

hknbln
29 Temmuz 2017, 14:11
Arkadaslar Merhaba,
Sorumun cevabi kesin bir yerde vardir, aradim ama bulamadim.
Benim Hanimin Arbeitslosengeld i Eylülde bitiyor, baska Sosyal yardim alma niyetimz olmadigindan Türkiyedeki Emekli Maasini baslatmak istiyoruz.
Ben Selbständig oldugumdan ve Privat Krankenversichert oldugumdan esim normalde kendisini Kranken Versichert yapmasi lazim.
Esim birde Berufsunfähigkeit icin de dilekce verdi, islemler sürüyor.

1. Türkiyedeki SSK Maasini baslatmak icin hangi Formu/Dilekceyi vermemiz lazim
2. SSK üzerinden Almanyada Krankenversichert olunuyormus, bunu hangi Dilekce ile taleb ediyoruz, ve Almanyada islemler nasil/nerde oluyor.

Yardimlariniz icin tesekkürler.

Selam

hOrOz
29 Temmuz 2017, 15:06
1.eskiden bu dolduruluyordu http://www.sgk.gen.tr/dosyalar/SGK-038-indir.doc

şimdi E devlet üzerinden olması gerek

Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız.
Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.

İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı…
SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile
evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.

SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı.
Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan
veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek,
SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.

2. SSK dan A/T 21 Belgesini temin edeceksin AOK ya vereceksin (özeller kabul ediyormu bilmiyorum ama yapması gerek)

onlar sana sigorta kartı vereceksler bu kart ile her türlü sağlık olanaklarioindan yararlanabilirsin

Bunun için emekli vatandaşın öncelikle emekli aylığına hak kazanıp emekli aylığını bağlatması ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’nde (SPAS) sağlık yardımlarına müstahak olunduğunun ve emekli aylığı,
gelir ya da aylıkların ödenmesine devam ediliyor olması ve ikametgâhının Almanya’da olması gerekiyor.

Bu şartları oluşan gurbetçi emekli SGK’nın “www.sgk.gov.tr/Sigortalılık/Form (http://www.sgk.gov.tr/Sigortalılık/Form) ve Dilekçeler” internet adresinden
temin edebileceği “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini” usulüne uygun şekilde doldurması ve doldurduğu bu belgeye Almanya’da en az bir yıllık süre ile ikamet izini olduğuna dair Alman yabancılar dairesinden alacağı bir belge veya oturma müsaadesini gösterir e-AT (elektronische Aufenhaltstitel) belgesini ekleyerek bağlı olduğu
Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’nin “Yurtdışı İşlemleri Servisi” ne vermesi yeterli oluyor.

Başvuruyu alan Yurtdışı İşlemleri Servisi gerekli incelemeyi yaptıktan sonra A/T 21 belgesini düzenleyip veriyor.
Bu belge bir yıl süreli olarak verilse de Almanya’daki ikamet biri yılı aşkın olacağından her yıl birer yıl olmak üzere uzatılabilmekte.

hOrOz
29 Temmuz 2017, 15:52
belge buradan indirebilirsin yukaridaki link hatalı https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj67ZzN0K7VAhVGtRQKHT0yC1MQFggrMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.stuttgartegitim.de%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F05%2FSGK-Saglik-Yardimlari-Talep-ve-Taahh%25C3%25BCt-Belgesi.pdf&usg=AFQjCNHpdTS30VtkjjNYBC5E2oCcK05keQ

karadeniz
30 Temmuz 2017, 12:11
Arkadaslar Merhaba,
Sorumun cevabi kesin bir yerde vardir, aradim ama bulamadim.
Benim Hanimin Arbeitslosengeld i Eylülde bitiyor, baska Sosyal yardim alma niyetimz olmadigindan Türkiyedeki Emekli Maasini baslatmak istiyoruz.
Ben Selbständig oldugumdan ve Privat Krankenversichert oldugumdan esim normalde kendisini Kranken Versichert yapmasi lazim.
Esim birde Berufsunfähigkeit icin de dilekce verdi, islemler sürüyor.

1. Türkiyedeki SSK Maasini baslatmak icin hangi Formu/Dilekceyi vermemiz lazim
2. SSK üzerinden Almanyada Krankenversichert olunuyormus, bunu hangi Dilekce ile taleb ediyoruz, ve Almanyada islemler nasil/nerde oluyor.

Yardimlariniz icin tesekkürler.

Selam

Esiniz Türkiye'den emeklilik icin her sartlari yerine getirmis durumdaysa,buradan http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/form_ve_dilekceler/formlar
1-SGK-038-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-SGK-060-3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi
3-SGK-061-3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanalara Mahsus Beyan ve Taahüt Belgesi
4-Aktuel,rentenversicherungsverlauf
Dilekceleri doldurup verlaufuda beraberinde,bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne gönderin.
Emekli maasiniz gelecek aydan itibaren baslayacaktir.

hknbln
31 Temmuz 2017, 10:52
Karadeniz Kardesim Tsk. ederim.
söylemeyi unutmusum, esim önceden Emekli ayligi almisti, biz kendimit bir seneligine durdurmustuk, yeniden baslatmak istiyoruz.
Burada belgeler degisik olurmu ?

karadeniz
31 Temmuz 2017, 11:51
Karadeniz Kardesim Tsk. ederim.
söylemeyi unutmusum, esim önceden Emekli ayligi almisti, biz kendimit bir seneligine durdurmustuk, yeniden baslatmak istiyoruz.
Burada belgeler degisik olurmu ?

Durum hali ile farkli,bagli oldugunuz Sgk. il müdürlügüne icerigi, tarihinde durdurulan emekli maasinin ../../2017 tarihinden itibaren baslatimasi iceren bir dilekce yazin ve aktuel versicherungsverlaufu beraberinde gönderin sanirim yeterlidir.

hknbln
31 Temmuz 2017, 22:59
Sagol,
aktuel Versicherungsverlauf ne ise yarar bilemicem, cünki esim su an halen Arbeitslosengeld aliyor 04.09.2017 ye kadar.
Biz simdiden Dilekceyi verip 04.09 dan itibaren hem Emeklilik Maasini hemde Hastalik Sigortasini SGK dan baslatmak istiyoruz.
Bugün alacagim Versicherungsverlauf da Arbeitslosengeld in 04.09 bitecegi yazmaz herhalde ?

karadeniz
02 Ağustos 2017, 18:40
Sagol,
aktuel Versicherungsverlauf ne ise yarar bilemicem, cünki esim su an halen Arbeitslosengeld aliyor 04.09.2017 ye kadar.
Biz simdiden Dilekceyi verip 04.09 dan itibaren hem Emeklilik Maasini hemde Hastalik Sigortasini SGK dan baslatmak istiyoruz.
Bugün alacagim Versicherungsverlauf da Arbeitslosengeld in 04.09 bitecegi yazmaz herhalde ?

Verlaufda sadece emeklilik icin ödenenen prim sgk.munu ilgilendiriyor siz talebinizi bir dilekce ile sgk.muna yazin olasi belgeleri sizden isterler

murat39
10 Ağustos 2017, 20:40
Emeklilik baslatmayi arkadaslar güzel anlatmislar.
AT 21 belgesi kisa süreligine Türkiye disina gidiliyorsa orada sikinti yok.Almanya gibi AT 21 uzun süre veya burada ikamet edenler icin gecersiz gibi birsey.Burasi netlesmemis.
(Hesap edin yaslisiniz devamli yüklü tedaviler geliyor Kalp amliyati...Baska ameliyatlar 200.000€ masraf.)Burasi soru isaretleriyle dolu.

Esiniz zaten burada calisiyormus ve bunun ötesinde Arbeitsamt Bir katogeriye zaten giriyor.
Hic bir kategoriye girmiyorsa Sizin Krankenkasseye Familienangehörige olarak girer.

Emekliligi baslattiniz TR den 425,00€ Euroyu gecerse Zaten burda Esiniz Kendi adina Krankenkasseye Üye olmasi gerekiyor.Kanun böyle.
TR den alinan Emekli maasini Geliri de Sene sonunda Finanzamt a da bildirmeyi unutmayin.Burada TR den alinan ayliga burasi vergi kesiyor.

Techniker
10 Ağustos 2017, 23:18
Esiniz Türkiye'den emeklilik icin her sartlari yerine getirmis durumdaysa,buradan http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/form_ve_dilekceler/formlar
1-SGK-038-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-SGK-060-3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi
3-SGK-061-3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanalara Mahsus Beyan ve Taahüt Belgesi
4-Aktuel,rentenversicherungsverlauf
Dilekceleri doldurup verlaufuda beraberinde,bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne gönderin.
Emekli maasiniz gelecek aydan itibaren baslayacaktir.

Türkiyeden emekli olan ve vefat eden babamin ayligini,anneme baglatmak icin ne gibi bir yol izlemek lazim??Hangi evraklar lazim,annemde türkiyeden emekli,almanyada yasiyor.

karadeniz
10 Ağustos 2017, 23:43
Türkiyeden emekli olan ve vefat eden babamin ayligini,anneme baglatmak icin ne gibi bir yol izlemek lazim??Hangi evraklar lazim,annemde türkiyeden emekli,almanyada yasiyor.

Techniker,kiz kardesleriniz veya yetim ayligi hak edenlerin olup olmadigi bilmedimiz icin buradaki bilgiler belki isinize yarayabilir,http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/olen_sigortalinin_haksahipleri/olum_ayligi

hknbln
11 Eylül 2017, 13:27
Karadeniz Kardesim,
bu esimin Krankenversicherung u icin gösterdigin Dilekce ile basvurduk, simdi bugün bize Telefonda SSK dan bir Ilgili Almanyadan Krankenkasse den TA7 Belgesi alip gönderecen dedi.
Böyle Belgeden haberi olan varmi ?

Selamlar

kai38
11 Eylül 2017, 15:00
@hknbln
Bu bilgi SGK dan banada verildi. Esim icin verilen AT21 belgesinin 1 yillik zamani bitmek üzere, bilgi icin uzatma amacli sordugumda, bizim almanyada ikamet ettigimizi dogrulayan bir belge ile buradaki Krankenkasse'den TA7 belgesinin doldurulup, uzatmanin Krankenkasse tarafindan kendilerinden talep edilecegini söylediler.
Yani biz gidiyoruz, TA7 dolduruluyor ve imzalaniyor, gerisini sigortalar hallediyor. ( Daha bizde yapmadik )
Saygilar

Ege03
11 Eylül 2017, 20:54
Arkadaşlar At21 belgesini nasil alıyoruz güzel bi şekilde açıklaya bilirmisiniz
Nereye dilekce yazıyoruz veya krankenkassaya ne diyoruz bir zahmet açıklaya bilirmisiniz

hknbln
13 Eylül 2017, 08:57
@kai38
Kai38 Kardesim, o zaman anladigima göre ilk etapta At 21 Belgesi ile Sigorta Süreci baslatiliyor, AT21 1 senelik oldugundan uzatma islemi AT7 ile devam ediyor.
Sana iki sorum olacak, Esine buradan Versichertenkarte mi verdiler, birde Almanyada Doktorda vs. bir sorun ciktimi, yani bütün hizmetlerden yararlanabiliniyormu.

Selam

hknbln
13 Eylül 2017, 09:04
Arkadaşlar At21 belgesini nasil alıyoruz güzel bi şekilde açıklaya bilirmisiniz
Nereye dilekce yazıyoruz veya krankenkassaya ne diyoruz bir zahmet açıklaya bilirmisiniz

Ege03 Kardesim, ben #3 Numarali Posting de olan Link deki Formu doldurup, SGK IL Müdürlügüne postayla gönderdim.
AT21 Belgesi dediklerine göre yoldaymis.
Burada AOK ve esimin su an üye oldugu Techniker Krankenkasse ile konustum,
ikiside habersiz idi ve böyle bir sey olmuyor dediler ben israr ettikten sonra Fachabteilung a baglandim ve onlar evet
dediler.
AT21 gelince TK ya gidecegim ,bakalim ne olacak.

kai38
13 Eylül 2017, 10:17
@kai38
Kai38 Kardesim, o zaman anladigima göre ilk etapta At 21 Belgesi ile Sigorta Süreci baslatiliyor, AT21 1 senelik oldugundan uzatma islemi AT7 ile devam ediyor. Aynen böyle

Sana iki sorum olacak, Esine buradan Versichertenkarte mi verdiler, birde Almanyada Doktorda vs. bir sorun ciktimi, yani bütün hizmetlerden yararlanabiliniyormu.

Selam

Slm,
1. Esim önceden benim üzerime "familienversichert" idi ve At21 belgesini verince AOK ayni kartla devam edebilir dediler.
2. Sosyal anlasma'ya göre esiniz ayni almanyada sigortali olan bir kisi gibi her hizmetten yararlanabiliyor.

Hatta gecici Dis Protez'i icin Krankasse'nin verdigi yardimi bile aldik. (TR'ye sorduktan sonra)

Asagidaki Link'ten bilgi edinebilirsiniz.

Alinti Link: http://www.iww.de/aaz/archiv/kassenabrechnung-bei-auslaendischen-patienten-neues-kzbv-merkblatt-regelt-behandlungs-und-abrechnungsmodalitaeten-f28493

"Zahnärztliche Behandlung, Arznei-, Krankenhausbehandlung usw. sind in dem Umfang zu erbringen, als ob der Patient bei der deutschen Krankenkasse versichert wäre.
Den berechtigten Personen, die in Deutschland wohnen, stehen Leistungen ohne Beschränkung auf das sofort Notwendige zu. Diese Personen haben von der deutschen aushelfenden Krankenkasse eine Krankenversichertenkarte erhalten."

Saygilar

huess
13 Eylül 2017, 11:44
Selam arkadaslar,

benim annem ve babam Türkiyeden SGK üzeri emekliler. Almanyadan hicbir yardim almamakta yani burada hicbir geliri yok ve senenin 3-5 ayi türkiye geri kalaninada almanayada geciriyorlar.
Annem yakin zamanda Kanser tedavisi (Almanyada) gördügü icin buradaki sigortayi suan icin cepten ödüyoruz "freiwilige Krankenkasse" (pekte freiwillig degil o ayri bir konu) asagi yukari her ay 200 €.

Annem ve babam SGK dan AT21 belgesini aldigi taktirde. Almanyada her türlü tedavisi karsilaniyor mu? Bunda maksadim ufak bir grip degil yani allah korusun annem tekrar kanser teshisi konulsa bu tedavinin hepsi SGK´dan karsilanir´mi? (Chemotherapie, Strahlentherapie, Hastane masraflari)

Bilgi verirseniz sevinirim. Ayrica yarin AOK´ya sahsen ugrayip bu konuda bilgi alacagim. Insallah burada paylasirim.

huess
15 Eylül 2017, 08:08
Merhaba arkadaslar,

dün AOK ya gittim ve durum anlattim AT21 belgesi ile burada tedavi olabilrisiniz dedi.
Ama istisnalar olabilirmis. Mesela bir insan kronik kalp rahasizligi var. TR tedavi görmüs birde gelip almanyada keyfi tedavi olayim bir fikir daha alayim gibi bir olayda karsilamaya bilirmis. (Nasil ispatlanacak bilemem?)
Bir misalde yine Chronik Kalp rahatsizi birisi. Ani kalp krizi geciriyor ve Hastanede müdahle sart oldugu icin kesinlikle masrafi karsilanir dedi.

Genel olarak sordum Chemotherapie gibi tedaviler nasil oluyor diye. Buradaki Sigorta yönünden bir sorun yok ancak Türkiyedeki Sigorta itiraz ederse, yani almanyada tedavi türkiyeden daha pahali diye, ozaman belki tedavinizi Türkiyede olun denilebilirmis.

Simdilik AT21 Belgesi getirecek annem ve babam türkiye´den. Bununla biz AOK ya gidecegiz (isterseniz baska Sigortaya ´da gideblirisiniz) bunun karsiliginda Aok´dan Abrechnungsschein veya Krankenkasse kagidi alip. Almanya´da sigortali olmus olacak. (en azindan Acil durumlarda kesin)

dreamceng
21 Eylül 2017, 22:46
bir sey sormak istiyorum,diyelimki tr den emekli oldunuz,ortalama 350 euro aliyorsunuz,burada saglik kasasi o paradan kesiyormu,veyada o ayliginizdan almanyada hic kesinti oliyormu

sayin28
21 Eylül 2017, 23:19
Arkadaşlar Almanyada ikamet ediyorsanız sorun yok tüm masraflari ödüyorlar ben 3 yıldırda TR sigortasından faydalanıyorum hiç sorun olmadı hemde kalp hastasıyım aylikdan kesintide yapmıyorlar TR DE ilaç yazdirsam aylikdan kesiyorlar almanyadaki tedavilerde para kesmiyorlar İkamet Almanyada ise sorun yok ikamet TR de ise o zaman sıkıntılı.

dreamceng
22 Eylül 2017, 20:10
bu konulara bir türlü kafam almadi,erken emekli oldugunuzu varsayarsaniz,,,zaten sosyal yardim,kira yardimi aliysaniz 4 haftadan fazla yilda Türkiyede kalamiyorsunuz,,,,,,bu dogrumu??? zatende 700 euro erken meklilik ayliginiz olsa,sosyal yardim almadan gecinmeye imkan yok,,, bu seferde oh artik vatanima dönecegim dediginiz anda burda esirsiniz,almanyadan erken emekli olursaniz hastalikdan,,,sosyal yardim almiyorsaniz tr de ne kadar kalabilirsiniz,,,,full yasdan emekli isenizde yilda ne kadar kaliniyor

sayin28
24 Eylül 2017, 09:42
bu konulara bir türlü kafam almadi,erken emekli oldugunuzu varsayarsaniz,,,zaten sosyal yardim,kira yardimi aliysaniz 4 haftadan fazla yilda Türkiyede kalamiyorsunuz,,,,,,bu dogrumu??? zatende 700 euro erken meklilik ayliginiz olsa,sosyal yardim almadan gecinmeye imkan yok,,, bu seferde oh artik vatanima dönecegim dediginiz anda burda esirsiniz,almanyadan erken emekli olursaniz hastalikdan,,,sosyal yardim almiyorsaniz tr de ne kadar kalabilirsiniz,,,,full yasdan emekli isenizde yilda ne kadar kaliniyor
Sosyal yardım alırken TR de 3 haftadan fazla kalamasiniz kalırsınız paranızı keserler .
Ben Almanyada 36 Yıl kaldıktan sonra Türkiye geldim sadece Türkiyeden Emekliyim yabancılar polisinden istediği kadar yurtdışında kalabilir belgesi aldım Almanyada ikamettimi iptal ettirdim 3 yil aradan sonra tekrar Almanyaya gittim önemli olan yabancılar polisinden belge almak.

mimar38
06 Ekim 2017, 03:06
Sosyal yardım alırken TR de 3 haftadan fazla kalamasiniz kalırsınız paranızı keserler .
Ben Almanyada 36 Yıl kaldıktan sonra Türkiye geldim sadece Türkiyeden Emekliyim yabancılar polisinden istediği kadar yurtdışında kalabilir belgesi aldım Almanyada ikamettimi iptal ettirdim 3 yil aradan sonra tekrar Almanyaya gittim önemli olan yabancılar polisinden belge almak.

selam kardes
Alman Emekli kasasina yatirmis oldugun primleri alip öylemi belge alip Türkiye ye gittin yada ödemis oldugunuz primler beklemedemi?
Birde yabancilar polisi nin verdigi belgede bir kanun maddesi varmi.
coktandir bu madde ne diye kafa yorup duruyom
Verecegin bilgi icin tesekür ler

camilla2009
21 Şubat 2023, 22:05
Ege03 Kardesim, ben #3 Numarali Posting de olan Link deki Formu doldurup, SGK IL Müdürlügüne postayla gönderdim.
AT21 Belgesi dediklerine göre yoldaymis.
Burada AOK ve esimin su an üye oldugu Techniker Krankenkasse ile konustum,
ikiside habersiz idi ve böyle bir sey olmuyor dediler ben israr ettikten sonra Fachabteilung a baglandim ve onlar evet
dediler.
AT21 gelince TK ya gidecegim ,bakalim ne olacak.
Merhaba,peki TK ya gittiniz,TK kabul etti mi AT 21 ?

Arkadaslar,SGK AT"21 belgesini gecmise dönük veriyor mu,bilgisi olan var mi?

Birbey 3.0
21 Şubat 2023, 23:06
Hayır, sanmam nasıl olsunki.

Şafak74
05 Mart 2023, 22:48
bir sey sormak istiyorum,diyelimki tr den emekli oldunuz,ortalama 350 euro aliyorsunuz,burada saglik kasasi o paradan kesiyormu,veyada o ayliginizdan almanyada hic kesinti oliyormu

Benim Hanım 2 senedir Türkiye'den Emekli aylığı alıyor Krankenkasse ye bildirdik bu zamana kadar herhangi bir Bilgi üçret istemediler, yanlız Lohnsteuer doldururken bildirmiştik Finanzamt 2 aylığını alıyor zorumuza giden burası zaten aldığı aylık şu zamanda 240,- euroya geliyor bununda hersene 2 ay gelirini Lohnsteuer de Finanzamt alıyor

hekimoglu
07 Mart 2023, 01:00
Benim Hanım 2 senedir Türkiye'den Emekli aylığı alıyor Krankenkasse ye bildirdik bu zamana kadar herhangi bir Bilgi üçret istemediler, yanlız Lohnsteuer doldururken bildirmiştik Finanzamt 2 aylığını alıyor zorumuza giden burası zaten aldığı aylık şu zamanda 240,- euroya geliyor bununda hersene 2 ay gelirini Lohnsteuer de Finanzamt alıyor

2 ülkedende emekli olanlar mecburen %11 saglik sigortasi prim ödenmesi zorunlu. Aile sigortasindan faydalananlar icin durum farkli, toplam geliri 2023 yili icin ayda 485€ yu gecmeyenlerin erhangi bir ödeme yapma zorunlulugu yok.

Vergilendirme yine ayri bir konu, Türkiyeden emekli maasi alan es yurtdisinda calismiyor olsa bile einkommensteuererklärungu calisan esiyle birlikte yaptigindan geliri bildirmek zorunda, Türkiyeden alinan maas, calisan esin steuerbrüttosuna eklenince haliyle paylarini aliyorlar.

Haziran
11 Ocak 2024, 13:06
Konu biraz eskimis ama son durum nedir arkadaslar?
Simdi Borclanarak TR'den emekli olan bir kisi burda hic bir iste calismiyorsa, ALG1 veya buna benzer yardimlar almiyorsa TR'den maasini baslatinca, SGK'dan AT21 belgesi alirsa burda Krankenversicherungu devam ediyormu?
Yoksa burada Freiwilligekrankenversicherung yaptirmak mi gerek?
Cünkü ben esimin üzerine Familienversicherung olarak kendimi sigorta yaptiramiyorum.(Mieteinnahme oldugu icin).