PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ADAC cagirdim ama Lack-Schaden oldu Kapida

Tayfunxt189
20 Temmuz 2017, 15:07
Merhaba Arkadaslar.

4 hafta önce carsiya gittim arkadasla arabayi park ettik .Sonra araba zentral olmadigindan dolayi manuel kapilari kappatik.(VW POLO bj.1997) Anahtari Arabanin icinde unuttum! Yedek anahtarimda yokdu.ADAC plus mitgliedschaftim vardi ADAC yi aradim.Durumu anlattim.

Yaklasik 2 saat sonra ADAC geldi.
Adac deki Adam arabadan bi Klebeband bitanede Pompa gibi bisey getirdi Klebebandi arabaya yapistirdi kapinin kenarina sonra pompayi takti kapiyi sisirdi sonra uzun bi telnen de Dügmeyi yukari kaldirdi kapi acildi.
Hersey süperdi fakat Adam klebeBandi sökmesiyle benim arabanin Lackin cikmasi bir oldu arabanin görüntüsü bozuldu.
Adac SCHADENABTEILUNG u aradim durumu anlatimFotograf yollayin dediler yolladim iki gün sonra cevap geldi " biz bisey yapamayiz" dediler "Arabanizin Lacki kötüymüs(yani eski) o yüzden cikmistir Bizim Klebebandlar Özel hic imkani yok cimasina" dediler .sonra ben telefonda Adama kizdikca adam nediyecegni bilmiyordu sonra diyor sizi araba original lack degil o yüzden cikmistir. Gittim Lacki ölctürdüm Original Lack dedi Werkstatt.

Arabanin degeri 1000 euro.
kapiyi kendi imkanlarimla acsam bu kadar hasar olusmassti Adac e yillik 84 euro para veriyorum bide ADAC gelip benim arabayi Beschädigen yapiyor sonrada biz bisey yapamayiz diyorlar .Normalmi sizce ? Rechtschutzum olsa Avukata gidecektim ama olmadigndan vazgectim.
Arabanin görüntüsü bozuldu

V/S
20 Temmuz 2017, 15:27
Peki Arabaniz nasil, bakimli mi ?

Simdi 1000 € Restwert olan Araca kimse 300 € boya atmaz,

atsa bille 20 Senelik aracta yeni ile esi boya belli olur, ve komple boya ister.

Oda Aracin kendi Fiyatini gecer. Belli bir süre sonra (15-20 senede) boya kiriklanir, yani yipranir, isin gercegi bu.

Hakkini aramak istiyorsan, ADAC ye mektup yaz , ve yine ayni sekilde Schadensabteilunga kilit actikdan sonra hassar olstugunu,

ve bu hassari karsilamalarini isteyin, ve süre taniyin 14 Gün. Süre bitiminde Avukat tutacaginizi ve Avukat ücretinide

onlara ödeteceginizi belirtin. 14 gün sonunda öderlerse kapanir, yada gercekden yasal yolu denersiniz.

ödecek olursa Mitgliedschafti belki kündigen edebilirler. Karar sizin.

bey_tu
20 Temmuz 2017, 15:31
97 model Araba,
Haliyle Boyada Eskimistir.
Sen Kendin Uhrassaydin belki daha Cok Hasara Yol Acardin!
Velakin,
Ufak tefek Hasar olusmus,
Biraz uhrasmayi göze alirsan belki 50 yada 100 koparirsin.

hOrOz
20 Temmuz 2017, 15:52
Ya zaten gelen adam söylüyor hasar dan mesuliyet kabul etmem diye

97 model araba çöpte bile bulunmuyor

Arabanın görüntüsü bozulmuş .. ya

Bu vakitte güleceğim yoktu çöpe götürsen para isterler

Ha araba Oldtimer dir çok iyi bakılmıştır bir şey diyemem ama 1000€ Luk araba için konu açmak bile abesle istigaldir

Siz neyin derdindesiniz

Sizinki biraz para koparmak el insaf

satobyte
20 Temmuz 2017, 15:57
biz 1500 2000 euroluk arabayi cöpe atiyoruz tüv alinacak bir sürü masraf cikacak diye vay arkadas adamlar 1000 euroluk arabanin boyasina verdigi degere bak ule :))) vallaha kendimi keriz gördüm simdi :)))

Tayfunxt189
20 Temmuz 2017, 16:09
H0ROZ ve satobyte burda siz kerizseniz ben neyapayim V/S arkadas güzel anlatmis tessekürler. Arabanin degeri ister 1000€ ister 100000€ olsun sonucda Adac arabaya zarar verdi
benim sorum sadece ADAC de normalmi böyle seyler? sormak istedim aranizda belki vardir ayni durumlar karsilasan veya bunungibi durumlarla.birdahakine neler dikkat etmek gerekir onu bilmek istiyordum

TipiTip
20 Temmuz 2017, 16:13
biz 1500 2000 euroluk arabayi cöpe atiyoruz tüv alinacak bir sürü masraf cikacak diye vay arkadas adamlar 1000 euroluk arabanin boyasina verdigi degere bak ule :))) vallaha kendimi keriz gördüm simdi :)))

Ya zaten gelen adam söylüyor hasar dan mesuliyet kabul etmem diye

97 model araba çöpte bile bulunmuyor

Arabanın görüntüsü bozulmuş .. ya

Bu vakitte güleceğim yoktu çöpe götürsen para isterler

Ha araba Oldtimer dir çok iyi bakılmıştır bir şey diyemem ama 1000€ Luk araba için konu açmak bile abesle istigaldir

Siz neyin derdindesiniz

Sizinki biraz para koparmak el insaf

ustalar * MAL CANIN YONGASIDIR *

Demek sizin maddi durumunuz o arabayi cöpe atmaya elverisli

Demek o arkadasin maddi durumu el vermiyor cöpe atmaya

arkadasinda seninde düsüncelerine saygi duymak gerek

ben arkadasin kötü birsey yaptigini düsünmüyorum

bunun cimrilikle alakasida yok

nasil Para gec geldimi ADAC hemen üzerine ceza koyuyor

benim hakkim diyerek cezayi gec ödediginde üyesinden aliyor

o zaman iscileri hata yaptiysa zarar verdiyse ödesin

ben arkadasin tutumunu dogru buluyorum

sizinki kerizlikmi ona kendiniz karar verin

ama hak aramak kerizlik sayilmaz

cöpe atmada kerizlik sayilmaz , maddiyetin verdigi rahatlik ve simariklik diyelim

gamberoglu2000
20 Temmuz 2017, 16:23
arkadasim senin arabayi total schaden gosgermek lazim bir kac kurus para alabilmen icin al ordan 10€ sprey puskurt uzerine gitsin zamanina yazik obur taraftan sana para verdikten sonra seni atarlar kac para almayi hayal ediyorsun bilmiyorum ama hakkim hakkim dedigin olay pek bir sey cikmaz ugrasina degmez.Araban yeni olsaydi yani pahali olsaydi o zaman is degisirdi ki adam oyle cekip gitmezdi zaten kolay gelsin diyorum baska yorum yapilacak gibi degil acik ve net anlasiliyor para almaya ugrastigin.

TipiTip
20 Temmuz 2017, 16:27
arkadasim senin arabayi total schaden gosgermek lazim bir kac kurus para alabilmen icin al ordan 10€ sprey puskurt uzerine gitsin zamanina yazik obur taraftan sana para verdikten sonra seni atarlar kac para almayi hayal ediyorsun bilmiyorum ama hakkim hakkim dedigin olay pek bir sey cikmaz ugrasina degmez.Araban yeni olsaydi yani pahali olsaydi o zaman is degisirdi ki adam oyle cekip gitmezdi zaten kolay gelsin diyorum baska yorum yapilacak gibi degil acik ve net anlasiliyor para almaya ugrastigin.

tabiki para alicak

baska ne alsinki ???

o para ödüyor .. nicin ? bu gibi durumlarda yardim alabilmek icin !!

arabasina hasar versinler diye degil !!!

arabanin degeri ile bu olayin ne alakasi var !!!

ortada bu arkadasin aracina hasar verilmis olay var

arkadas mahdur durumda ve hakkini ariyor

bunda anlamayacak ne var simdi ??

birisi maddi manevi olarak deger vermez hakkini aramaz

digeri maddi manevi deger verir

hakkini kurusuna kadar arar !!!

anlasilmayan nedir konuda ???

Cengiz Bond
20 Temmuz 2017, 16:37
ADAC oraya bandi yapistirmadan boyanin eski ve catlak oldugunu fark etmediyse, boya demek ki iyiymis.

araba 1 EURO veya 1 Million Euro olsun, bende hakkimi arardim.

talo176
20 Temmuz 2017, 16:41
arkadaslar, kendi adima konusuyorum.. ben adac de mitglied olsaydim, ve bende o araba olsaydi ve hazari görmüs olsaydim, ben adac ye kizmazdim ve sucu onlarda bulmazdim..

cünki biliyorum ki, arabada ki boyalara bakim ister (pflege vs) ve 20 sene sonra illaki boya soyulur kaportadan.. yani suc adac de dgil!!!

he, avukata danismaya degermi (ve konu acmaya) az bir sey para koparmaya..? bence degmez 500-1000€ luk arabada..

hOrOz
20 Temmuz 2017, 16:47
@Tayfunxt189 terbiyeni takın

Sizin niyetiniz belli arkadaşım

2001 model dizel Opel Astra arabayı çöpe satmaya çalıştım adamlar arabayı almak istemediler bile

Tayfunxt189
20 Temmuz 2017, 16:50
aynisi sana olsa sen neyapardin kardes?? gidip Boyami alirsin 5-10 euroya? yoksa hakkini mi ararsin ?
Adac e yillik Öpücük vermiyoruz ki 8 sene dir Üyeyim 600euro üzeri üyelik parasi ödedim hemde plusMitgliedschaft. Adac yi bu Benim ilk cagrisim ilk sorunum 8 senedir.

gamberoglu2000
20 Temmuz 2017, 16:51
tabiki para alicak

baska ne alsinki ???

o para ödüyor .. nicin ? bu gibi durumlarda yardim alabilmek icin !!

arabasina hasar versinler diye degil !!!

arabanin degeri ile bu olayin ne alakasi var !!!

ortada bu arkadasin aracina hasar verilmis olay var

arkadas mahdur durumda ve hakkini ariyor

bunda anlamayacak ne var simdi ??

birisi maddi manevi olarak deger vermez hakkini aramaz

digeri maddi manevi deger verir

hakkini kurusuna kadar arar !!!

anlasilmayan nedir konuda ???

uzunkopru arkadasim niye kiziyon konusuyoruz 1000€ arabaya milyon verecek degiller bunu anlatmaya calisiyorum istedigini yapsin ben fikrimi yazdim kolay gelsin diyorum.

Tayfunxt189
20 Temmuz 2017, 16:52
HoroZ___satmasini bileceksin ozaman !konuyla alakasi yok!

talo176
20 Temmuz 2017, 16:54
@tayfun arkadasim.. hic ugrasma.. dedigim gibi suc adac de degil.. boyanin ömrü buraya kadari mis :rolleyes:
normal 15-20 sonra boya kaportadan soyulmasi..
adac ne yapsin simdi?
he, ecabinda diyebilirdi; "es kann sein, dass die farbe abblättert, weil das auto schon sehr alt ist.."
bunu da dedik den sonra, sana soruyorum.. yinede kabul edermi idin?

Tayfunxt189
20 Temmuz 2017, 17:06
Wenn dir mir genauso gesagt hätten kabul ederdim. ama Önce diyolar senin arabanin lacki eski sonra ben konustukca sizin araba nachlackiert ondan olmustur felan filan ...
O yüzden birde size sorayim dedim

elektroniker
20 Temmuz 2017, 17:08
senin niyetin adac den para koparmaksa -- avukata gideceksin ve durumu anlatacaksin

yoksa sen bir talep edemezsin -- onlarinda avukati var

Cengiz Bond
20 Temmuz 2017, 17:18
bu olaya "para koparmak" diye algilayan arkadaslara: ne para koparmasi ya? arkadasin arabasini bozuyorlar ve arkadas hakkini ariyor, birsey koparmiyor. tek koparan adac.

hem ben ilk defa duyuyorum, boyanin ömrü 20 sene oldugunu. olsa bile,sanki adac ilk önce arabanin kagitlarina bakmiyor. madem 20 sene, deseymis, bak, bu boyanin ömrü bitmis kopar diye.

TipiTip
20 Temmuz 2017, 17:53
uzunkopru arkadasim niye kiziyon konusuyoruz 1000€ arabaya milyon verecek degiller bunu anlatmaya calisiyorum istedigini yapsin ben fikrimi yazdim kolay gelsin diyorum.

kizma yok yaw ? sen beni kizmis olarak görmemissin :-))))

iyide arkadas milyon istemiyorki

hakkini istiyor bu 50 olur 150 olur

benim anlamadigim hakkini arayan bir insana bir cok arkadasimiz

hakkini arama diyor ??? ne alakaya maydonoz ???

bir cogumuz bu durumda hakkini aramaz !! hatta ve hatta bende ugrasmam aramam !!!!!!!!

ama hakkini arayana saygi duyarim

hakkini aramak neden kötü olsun ? neden tuhaf olsun ?

hakkini arayana neden arama densin ??

Meak
20 Temmuz 2017, 17:58
:) ara arada abartma :)

V/S
20 Temmuz 2017, 18:47
Arkadaslar burasi bir Yardimlasma Boardu degil mi ?

Niye kalp kiriyorsunuz ? Bazi üyeler burada faydali paylasimda degil, kendi piskolojik rahatsizliklarini

baskalarindan cikariyor, Stress atmak icin. Unutmayin 2015 Eski Beceriksizler Boardu kapandiginda

böyle bir esi benzeri bir Forum bulunamadi. Buradaki hem eski tecrübeli üyelere , yönetime , Modlara

sizlere verilen emegnin karsiligini malesef alamiyorlar. Karsiligi nedir soracak olursaniz YARDIMLASMA , DAYANISMA.

Bunu yazma geregini duydum, atilan yorumlari okuyunca. Cünki buna benzer baska konulardada hep ayni üyeler

sorulan soruya, agir ithamlarda bulunuyor. Nereden biliyorsunuz.. konuyu acan üyenin birseyler koparmak istedigni ?

Herkes hakkini korumasini bilmeli, ayni sekilde hakkini kullamak istemeyenede , anlayisla karsilamak lazim.

bey_tu
20 Temmuz 2017, 21:25
bu olaya "para koparmak" diye algilayan arkadaslara: ne para koparmasi ya? arkadasin arabasini bozuyorlar ve arkadas hakkini ariyor, birsey koparmiyor. tek koparan adac.

hem ben ilk defa duyuyorum, boyanin ömrü 20 sene oldugunu. olsa bile,sanki adac ilk önce arabanin kagitlarina bakmiyor. madem 20 sene, deseymis, bak, bu boyanin ömrü bitmis kopar diye.

Arabayi Bozan Mozan Yokki?
Arkadas arabanin icinde anagtarini unutmus,
Bunun üzerine ADAC Cagirmis,
ADAC´dan Gelen Görevli,
Kapiyi Acarken,
Büyük Bir Ihtimal!
Arabanin Boyasi Eski Oldugundan,Hasar Olusmus.

Kisaca Araba Bozuldumu Calismaz,
Yani araba Bozma Mozma Söz Konusu Degil.
;)
Boyanin Birakta,Demirin Genel Olarak 10 Sene Garantisi Olur.
Neden Boyanin 20 Sene Olmasin?

Cengiz Bond
21 Temmuz 2017, 05:39
bazi üyeler sanki adac ye asik gibi dagraniyorlar. adam arabaya ZARAR vermis. gelin, ben sizin arabaniza zarar vereyim de, siz hakkinizi aramayin.

demirin ömrü 10 sene diyen kisiye de gülmekden fazla yapabilecegim birsey yok. tek betonun ömrü 1 sene demeyen kalmadi.

karam82
21 Temmuz 2017, 06:48
Konu : ADAC Kapiyi Acarken Boyasi döküldü...

Bu Soruya Yanit verdimmi.? Yazdigimiz mesajımızı okuyup değerlendirelim..!!
Arkadaslar Sorulan soruya yanit vermiyorsak, konuya yazma zorumlullugu yoktur.. Yanit verceksek kirici da olmamaya önem gösterin...

Bu Forum yardimlasma platformu oldugunu unutmayin Konu gerekli Gereksiz Karari gereksiz görüldügünde gerekli islem zaten yapiliyor...

Arabanin degerli olup olmamasinin da hic bir degeri yoktur önemli olan kalp kirmamak..

Konuyu Acan arkadas belki 18 yasinda ehliyetini yeni aldi ve bu 1000 euro onun icin cok degerlidir..
Durumu müsait olup olmamasi arabanin degerini bir kenar a birakin ve konuyla alakali yardim ediyorsak yazalim, sonra neden konu kapaniyor, neden mesajlarim siliniyor vs gibi düsüncelere kapilmayalim.
Bu nedenler yüzünden gercekten sorusuna yanit arayan arkadaslar bu tür mesajlar yüzünden soru sormaktan cekinebilmekte....
Tekrar arkadaslar konuya kimsenin yazma mecburiyeti yoktur. Acilan Konu komikmi geldi konudan cikin ama kirici mesaj yazmayin..! ! ! !
Bizler icin önemli olan tesekkürleri dile getirmek icin tesekkür butonunun kullanilmasi bunu dahi mecburi kilmiyoruz ama spam i önleme niyetimiz.
Bir diger durumsa aradigini yada bilmek istedigi konu önceden islenmesi ve kisa bir arama dahi yapilmadan konu acilmasi. Burda da konu acilmasi yine önemli degil ama arastirdigi yada aradigini daha hizli bulabilecek ken ugrasmamasidir..

Mesajimdan sonraki mesajlar konuda bilgi amacli olsun lütfen

Konuya gelince...

Almanya Kanunlarini bilmiyorum arkadasim ama bu tür konularda Genelde bir kanun belirlemeleri gerekir.
Misal Arabayi Cekerken verilen hasar, Arabayi Acarken verilen hasar. Araba degeri 1000 Euro altindaysa arabaya verilen hasardan mesuliyet kabul etmiyoruz, yada ediyoruz gibisinden..
Kanun budur demiyorum ama buna benzer birseyleirn olmasi gerekir, aksi taktirde zaten hasar olustugunda hasari verenin Sigortasi karsilamak zorundadir.

Bu konuda Ugraslarima degermi deymezmi bunuda siz maddi durumunuzu göz önünde alip ugrasmak isteyip istemediginizi kararlastirin.

Saygilar...

bey_tu
21 Temmuz 2017, 10:07
bazi üyeler sanki adac ye asik gibi dagraniyorlar. adam arabaya ZARAR vermis. gelin, ben sizin arabaniza zarar vereyim de, siz hakkinizi aramayin.

demirin ömrü 10 sene diyen kisiye de gülmekden fazla yapabilecegim birsey yok. tek betonun ömrü 1 sene demeyen kalmadi.

Orada Demirin Ömrü 10 Sene Derken,
Aslinda Demir Üzerinde Yapilan Calismalarin Bazilarina 10 sene Garanti verilir demek istedim,
Tabiki bu her islem icin ayni degildir,
Demir Meslek icabi benim Ömrümü Yedi,
Bir Kaynakci,Atolyede Demirden Bir Seyler Üreten Ustalar,
Genel Olarak 10 Sene Garanti Verir,
Tabiki 10 Sene Sonra Üretilen Ürün Cöpe Atilacak Diye bir Sey Yok,
Ürününe Göre 10 Senede Bir Kontroldan Gecmesi Gerekebilir,
ADAC Konusuna Gelince,
ADAC Meraklisi Biri Degilim,
Vatandasin Rechtschutzu Yok,Avukata verse Tüm Masraflari kendi karsilayacak,
Tartisma konusu Olan Malin Degeri Ona Göre 1000€!
Belki Gercekde Degeri Daha Düsük,
Bunun icin Uzun Vadeli Bürokrasi ile Uhrasmak ne kadar Dohru olur Bilemem.

Tayfunxt189
21 Temmuz 2017, 20:59
Arkadaslar Konuyu acarkene de yazmistim sorun 50 euro koparmak degil benim Sorum sadece bunun gibi durumlarla karsilasan oldumu? Adac e güvenebilirmiyim?
Yok sizler hemen cevabi vermissin : "2000 euroluk arabayi cöpe atiyormus ....yok bu arkadas 50-100 euro koparmak istiyor ... yasi 18 dir 1000 euro cok büyük bir paradir onun icin ... " :-) :-):-)
Ben zaaten artik ograsmiyorum artik.Zoruma giden Araba 2. el ama 1 tane bile cizigi yokkene simdi büyük lackschaden oldu .

fuk_18
21 Temmuz 2017, 21:25
konu acilmisken bende birsey anlatayim 3 ay önce bir araba vardi bende tüv almiyordu daha kapattirdim araci ayni gün kapinin önüne koydum cadde kenarina ve 3 saat sonra zile bastilar arabaniza vurduk diye stadtin su arabasi geri geri cikarken arabanin kapisini icine gecirmis benim baktim kapali araba sokak da adam polis cagralimmi dedi bende zararli cikarim diye yok dedim simdi dusundumde acaba zararli cikarmiydim bu durumda

Birde o adacin verdigi zararin resmini yukleyebilirmisin buraya

bey_tu
21 Temmuz 2017, 21:47
konu acilmisken bende birsey anlatayim 3 ay önce bir araba vardi bende tüv almiyordu daha kapattirdim araci ayni gün kapinin önüne koydum cadde kenarina ve 3 saat sonra zile bastilar arabaniza vurduk diye stadtin su arabasi geri geri cikarken arabanin kapisini icine gecirmis benim baktim kapali araba sokak da adam polis cagralimmi dedi bende zararli cikarim diye yok dedim simdi dusundumde acaba zararli cikarmiydim bu durumda

Birde o adacin verdigi zararin resmini yukleyebilirmisin buraya

Zararli cikmazdin,Araba kapali oldugu icin ufak para cezasi yerdin,
Ama zararini Alirdin,
Basimizdan gectigi icin yaziyorum.

bey_tu
21 Temmuz 2017, 21:53
Arkadaslar Konuyu acarkene de yazmistim sorun 50 euro koparmak degil benim Sorum sadece bunun gibi durumlarla karsilasan oldumu? Adac e güvenebilirmiyim?
Yok sizler hemen cevabi vermissin : "2000 euroluk arabayi cöpe atiyormus ....yok bu arkadas 50-100 euro koparmak istiyor ... yasi 18 dir 1000 euro cok büyük bir paradir onun icin ... " :-) :-):-)
Ben zaaten artik ograsmiyorum artik.Zoruma giden Araba 2. el ama 1 tane bile cizigi yokkene simdi büyük lackschaden oldu .

ADACa Neden Güvenilmesin,
Yillarin Sirketi,
Parani alamassin Diye Bir Sey Yok,
Velakin Bürokrasi isi,
Uzun yollu ve masrafli olabilir,
Sözkonusu Araba icin Uhrasmaya Ne Kadar Deger Ayri konu,
Ben Sahsen Seninle Ayni Sartlar icinde Olsam,
Uhrasmam.
Hani Verkehrrechtz schutz v.s Olsaydi neyse!
Ama Suda var,
Yakinindaki ADAC Servisinden birine gidip,
Yüksek rütbeli biri ile Görüsüp,
Olayi Uzatmadan Zararini Almayi Deneyebilirsin,
Denemekte fayda var.

fuk_18
21 Temmuz 2017, 23:48
arabayi cöpe atacaktim daha tüv almicagi icin o an bosver dedim zararli cikariz falan dedim adama sorun degil zaten atacaktim dedim kapandi konu

Zararli cikmazdin,Araba kapali oldugu icin ufak para cezasi yerdin,
Ama zararini Alirdin,
Basimizdan gectigi icin yaziyorum.

antepligim
22 Temmuz 2017, 00:59
benim sözüm 1500 euroluk arabayi cöpe atanlara,o arabalari bana verin size dua edeyim arkadaslar.

afghan
22 Temmuz 2017, 13:40

Kardes cok saga sola sormana, özellikle burada polemige girmene gerek yok aslinda. Sadece bir cümle, "Adac hat auto beschädigt" diye google e yazdigin vakit bircok sonuc icinde ben bu altdakini buldum. Umarim isine yarar ve isin pesini birakmayacagim diyor isen avukatinin da isine yarar diye düsünüyorum:

"Wenn ein Pannenhelfer Schäden am Auto anrichtet, muss er zahlen. Das Mitglied eines Autoclubs hatte den Schlüssel stecken gelassen, der Helfer musste die Tür öffnen. Dabei beschädigte er mit seinem Werkzeug die Scheibe. Der Club wollte nicht zahlen. Im Kleingedruckten stand: „Wir haften nur für Vorsatz und grobe Fahrlässigkeit, soweit es nicht die Hauptpflichten des Vertrages betrifft.“ Das sei unverständlich, befand das Amtsgericht München. Die Klausel sei so vage, dass nicht einmal Juristen sie verstünden (Az. 274 C 24303/15). Daher ist sie unwirksam. Ein Drittel der Reparatur muss der Autobesitzer allerdings selber tragen. Der Pannenhelfer hatte ihm erklärt, dass die Türöffnung riskant sei. Da der Besitzer zugestimmt hatte, muss er einen Teil des Risikos übernehmen."

KAYNAK: https://www.test.de/ADAC-Pannenhelfer-beschaedigt-Auto-Automobilclub-muss-zahlen-5045713-0/