PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk kaza haberleri gelmeye başladı

hOrOz
19 Temmuz 2017, 12:17
Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde otomobil ile minibüsün çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
Kazada ölen İsmail Yılmaz’ın Almanya’dan tatil için Türkiye’ye gittiği öğrenildi

ADANA yönünden Gölbaşı yönüne giden Ersin Erçıktı’nın kullandığı 34 LRY 83 plakalı minibüs,
Gaziantep karayolunun 20’nci kilometresinde 47 yaşındaki İsmail Yılmaz’ın kullandığı SU DS 141 yabancı plakalı otomobille çarpıştı.
Kazada minibüste bulunan sürücü Ersin Erçıktı, Ahmet Bozlak ve Mehmet Erçıktı ile otomobildeki sürücüsü İsmail Yılmaz, Hatice Doğan, Ayşe Yılmaz ve Elif Naz Yılmaz yaralandı.
Yaralılar kaza yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Gölbaşı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Kazada ağır yaralanan otomobil sürücüsü İsmail Yılmaz, buradan sevk edildiği Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öldü.
Yılmaz’ın Almanya’da yaşadığı ve Gölbaşı’nda bulunan eşinin akrabalarını ziyarete geldiği öğrenildi.

SU DS 141

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x332/596f00287152d83a50c6d569.jpg

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/596f004e7152d83a50c6d56f

Allah Rahmet Eylesin

Cengiz Bond
19 Temmuz 2017, 13:15
kaza nasil gerceklestigini bilmek isterdim.

ben türkiyedeki sürücülere hic güvenmem. hicbiri kurallara uymuyor, zaten kurallardan haberi yok.

Kizkulesi14
19 Temmuz 2017, 13:16
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, geriye kalanlara sabır versin Rabbim.

V/S
19 Temmuz 2017, 13:40
Allah rahmet eylesin, mekani Cennet olsun.

Öyle kiziyorumki Haberlerde gördügüm sözde kazalara yada buradakine , cünki kaza ile hic
alakasi yok.

Gecen Sene Usak köprü üstünde trafikden Stau oldu, arkadan gelen araba 70kmh le bizim kiralik arabaya

arkadan vurdu. Firen sesleriyle geldigini gördüm kacma imkanim yok, sagda bariyer, solda arabalar, önümde

araba, artik bende fireni birakdim, fazla siddetli vurmasin diye.

Türkiyede cok dikkat edin, anden karsidan gelen arac, sizin önünüze kiriyor, öndekine mesafe birakin.

Ellerine Telefon ya mesaj yaziyorlar, yada yanindakinle sohbet ediyorum diye 90 derece sirtini

kapiyi dayayip konusan mi ararsin, hepsi var ve gözümle gördüm. Ya el firenini cekmezler, resmen

Terrör.

memo82a
19 Temmuz 2017, 13:56
Öncellikle Vatandasimiza ALLAH'tan rahmet diliyorum geride kalanlara rabbim sabirlar versin.
Türkiye'den katilan Arkadaslarimiz var ise bana hic darilmasinlar Türkiye'de sadece 3/1 Dogru Araba kullaniyor digerleri faso fiso
Senin Yol hakkin olan Durum (Vorfahrt) hic birsey Ifade etmiyor Adam resmen senin Yol hakkini hice sayarak cigniyor önüne geciyor ve saymakla bitmez ,Asirizi hiz Levhalara Dikkat eden yok daha ne diyeyim , harele görele Araba sürüyorlar
Ehliyet Almalari bir anlik mesele <<< Bir illeriye iki geriye al Ehliyeti >>> gecmis zamanda böyle idi simdi nasil bilmiyorum herhalde aynisidir sonradan Trafik Canavari durduralim deniliyor !!!

Egitimsizlik baska birsey demiyorum ama bana katilan olur ama olmaz orasi beni ahlakadar etmez !!!

memocum
19 Temmuz 2017, 15:05
Allah rahmet eylesin, Tabi Bilmiyoruz olayin yasanis anini belki Gurbetci vatandas hata yapti belki karsi yöndeki arac bunu bilemem ama bildigim bisey varsa bende 2 gün önce döndim buaraya, Istanbula 10 günlügüne ucakla gittim ve sadece 2-3 kez arabayla biryerlere yere gittim yoksa hep metroyla geziyordum ve gördümki bu anlamda degisen hic bisey yok, Resmen tiksindim nefret ettim trafikten ve trafigi yasanmaz hale getiren suursuz sürücülerden, Eger buradaki gibi oradada kurallara uyarak araba kulanmaya calisirsaniz trafikte sizi ezerler mümkün olursa üzerinizden gecerler, Taksiciler, Dolmuslar kamyonlar ve öbürleri, Mesela güvenli gideyim diye sehir icinden ve en sag seritten uygun hizda gidiyorsun sonra aynadan bi bakiyorsun o da ne iki seridi ortalamis arkadan hizla üzerine gelen seletörünü gözüne sokan suursuzca gelip seni sikistirip tedirgin eden ya bir minibüs ya kamyon ya taksi! Inanilir gibi degil resmen kazaya davet, Ben nefret edip öyle geldim, Istanbulun eski trafik rezaletini yakinen yasamis biri olarak yapilan Metrobüs,Metro,Marmaray vb. hizmetler beni cok menun etti fakat kafa yapisinin hic degismedigini görünce burada kurallara uymaya alismis arbayla buradan giden arkadslarin ne kadar zorlanacagni düsününce insan neden neden ve neden böyle olmak zorunda diye düsünmeden edemiyor, Gercekten böylemi olamli olmasi gereken bumu...! Yazik,

talo176
19 Temmuz 2017, 15:06
Allah rahmet eylesin.. üzücü haberler malesef bitmiyor..
Arkadaslar en iyisi 4 bes kere sag solunuza bakin tr de araba kullaniyorsaniz..

Ergene
19 Temmuz 2017, 15:43
Allah rahmet eylesin.. üzücü haberler malesef bitmiyor..
Arkadaslar en iyisi 4 bes kere sag solunuza bakin tr de araba kullaniyorsaniz..

İstersen dürbünle sağa sola bak usta,
Ben şu an Türkiye'de yim. 60 kilometrelik yol geldim bugün, en azından 10-15 trafik kuralı ihlaline şahit oldum.
Hemde öyle basit şeyler değil. Sinyal kullanan hiç yok gibi.
Kırmızıda geçenlerin oranı yüzde 30.Yol önceliği ne olduğunu bilen yok.

smeilet
19 Temmuz 2017, 17:23
Allah Rahmet Eylesin.
Izine giden tüm gurbetcilere kazasiz-belasiz yolculuklar dilerim.Allah sizi ve ailenizi korusun.

Mesut64
20 Temmuz 2017, 11:59
Allah Rahmet eylesin, kalanlarina da gecmis olsun.
Yurtdisindan izine giden gurbetcilerimizde az degil, daha yeni izinden döndüm, Türkiye de Türk plakali araba kullandim,
yurtdisindan gelen izincilerin cok Trafik hatasi yaptigini gördüm arabalarina güvenerek hatali sollama yapanlari Kirmizi isik
ihlali ve özellikle sehir iclerinde makas atanlar vardi, ne bileyim Gurbetcilerin de hatalari oluyor yorgunluk en önemlisi, acele etmeden
yol gitmeli, Uzun yol söförlerine devamli 8 saat zorunlulugu getiriliyor, sila yolunda bizlerde kendimize böyle kuralar koyup yola devam
edebiliriz.

elektroniker
20 Temmuz 2017, 13:59
ben cok türkiyede araba kullandim, izinede araba ile gittim, türkiyede parali ehliyet alanlar canavar olmus ve ne isik ne yol hakki taniyor - gaz bas git kanunu -- bunun 100 de 90 i öyle

ama sen/ben/biz tr de kanuna uyarak araba kullanmaya kalkarsak -- kisacasi yerimizde sayiklariz -- mucbur ister istemez "kuralsiz" bizde basliyoruz sürmeye

afghan
20 Temmuz 2017, 14:15
Allah Rahmet eylesin, kalanlarina da gecmis olsun.
Yurtdisindan izine giden gurbetcilerimizde az degil, daha yeni izinden döndüm, Türkiye de Türk plakali araba kullandim,
yurtdisindan gelen izincilerin cok Trafik hatasi yaptigini gördüm arabalarina güvenerek hatali sollama yapanlari Kirmizi isik
ihlali ve özellikle sehir iclerinde makas atanlar vardi, ne bileyim Gurbetcilerin de hatalari oluyor yorgunluk en önemlisi, acele etmeden
yol gitmeli, Uzun yol söförlerine devamli 8 saat zorunlulugu getiriliyor, sila yolunda bizlerde kendimize böyle kuralar koyup yola devam
edebiliriz.

Bende ayni seyler ile karsilastim. Memlekete gittigimde genellikle oradan bir araba kiraliyor ve türkiye plakasi ile geziyoruz. Ve beni izin süresince araba kullandigimda en cok tedirgin eden araclar izine gelen yabanci plaka araclar oluyordu.
Türkiyenin soförleri birbirlerini biliyor, kanun nizam tanimasalarda aralarinda bir anlasma var gibi araba kullaniliyor. Yol hakki benim diyen nadir, burnunu sokan yolun sahibi oluyor.

Fakat görüdügüm su ki, yabanci plaka ile gelen arkadaslarin bir cogu, benim izlenimim öyleydi, kanunlardan bikmis kanunsuz bir yere gelmis gibi, adeta evin icinde bunalmis ve genisce bir kumluk alana konmus etrafina kum sacan cocuk gibi, bütün kanunlari ezerek araba kullaniyorlar. Kemer takmama cezasindan korkarak kemer takan takmaz oluyor, makas atiyor, sürat yapiyor, camdan yola cöp firlatiyor, park yasagina park ediyor vs vs.

Tamam türkiyedeki trafik cok sorunlu, fakat bunu bizler daha zor hale getirmememiz lazim.

Sehirler arasi kimse hiz limitine uymuyor diye, bizde 200km sürat yapmamiz gerekiyormu? Türkiyedeki daha deneyimli, yola nerede koyun keci atlar, neresinden kamyon traktör veya minibüs cikar biliyor, biz yabancisi olarak bilmiyoruz. Allah korusun...

hOrOz
27 Temmuz 2017, 00:37
yine bir kaza haberi
Almanya’dan yola çıkan Türk aile Bulgaristan’da kaza yaptı Almanya’nın
Hessen Eyaletinde Main Taunus Kreis bölgesine bağlı Hatersheim kentinde izin yoluna çıkan Samsunlu Türk aile,
MTK AG 555 numaralı plakalı araçla Bulgaristan’da kaza geçirdi.
Kaza sonucu otomobil sürücüsü hayatını kaybetti.
Eşinin ise hamile olduğu ve tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

nOt:
#Polizei #Westhessen
Alman Polisi aileye haber vermiş

http://www.yeniposta.de/wp-content/themes/A4Haber/timthumb.php?src=http://www.yeniposta.de/wp-content/uploads/turk-aile-bulgaristan-e1468884204917.png&w=614&h=380&zc=1

Memoli1976x
27 Temmuz 2017, 01:00
yine bir kaza haberi
Almanya’dan yola çıkan Türk aile Bulgaristan’da kaza yaptı Almanya’nın
Hessen Eyaletinde Main Taunus Kreis bölgesine bağlı Hatersheim kentinde izin yoluna çıkan Samsunlu Türk aile,
MTK AG 555 numaralı plakalı araçla Bulgaristan’da kaza geçirdi.
Kaza sonucu otomobil sürücüsü hayatını kaybetti.
Eşinin ise hamile olduğu ve tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

nOt:
#Polizei #Westhessen
Alman Polisi aileye haber vermiş

http://www.yeniposta.de/wp-content/themes/A4Haber/timthumb.php?src=http://www.yeniposta.de/wp-content/uploads/turk-aile-bulgaristan-e1468884204917.png&w=614&h=380&zc=1

Gecen sene oldu bu kaza.

https://www.haberler.com/turk-aile-bulgaristan-da-kaza-yapti-8617726-haberi/

hOrOz
27 Temmuz 2017, 08:23
Bu basınada güven yok haber yeniymiş gibi veriyorlar

deli-kadir
27 Temmuz 2017, 11:11
Evet bu haber geçen senenin. Hatta bendede aynı model araba var, o gözüme çarmıştı. Allah esirgesin

hOrOz
03 Ağustos 2017, 08:08
TIR sıla yolunda olan bir gurbetçi aileyi yok etti!
6 Ölü 3 Yaralı

https://scontent.ftxl1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/20451648_821704834651734_786472662421021082_o.jpg? oh=9be4b265b2ad793238d4cd8ee9294cc7&oe=59EB320E

Kaza saat 19.45 sıralarında, TEM Otoyolu Gebze Muallimköy mevkiinde meydana geldi. Ankara istikametine gitmekte olan 33 F 4537 plakalı TIR sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu karşı şeride geçerek UHMY63 Almanya plakalı minibüse, ardından da 34 MGY 4537 plakalı otomobile ve BL97566 İsveç plakalı otomobile çarptı.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

TEM otoyolu Ankara yönünde seyreden TIR, Muallimköy mevkisinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu karşı şeride geçerek otomobil, 2 cip ve panelvana çarptı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Kazada ilk belirlemelere göre Almanya plakalı panelvanda bulunan Adnan (35), eşi Fatma (35) ile 7 yaş altında oldukları öğrenilen çocukları Melisa, Müslüm, Yusuf ve Yakup Erdoğan, olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazada ölenlerin cenazeleri, savcının incelemesinin ardından ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Araçlara sıkışan 3 yaralı, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Yaralılar, sağlık ekiplerince çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Kaynak:
http://www.ntv.com.tr/turkiye/temde-kaza-6-olu-3-yarali,F7t7LgfMF0eGLO83ePSUOg

TOPRAK
03 Ağustos 2017, 11:06
Allah geride kalanlara sabir versin.Foto ve videolara baktim,gercekten icler acisi bir trafik kazasi.Tir karsi yönden gekiyor ve bu tabloya neden oluyor.Bir aile güzel bir tatil yapmak amaciyla gittigi ülkemizde bir avuc toprak oluyor.Mekanlari cennet olsun

dreamceng
03 Ağustos 2017, 22:11
Allahdan tüm ölenlere rahmet yakinlarina bas sagligi dilerim,,,3 agustosa kadar ölenlerin sayisi 50 ye yaklasdi,,,,arabamizlami yoksa ucak ilemi gitmemiz konusunda simdi daha iyi dusunmeliyiz
saygilarla

durak78
03 Ağustos 2017, 22:52
Ben daha önce hic araba ile gitmedim türkiyeye , kayinco zorluyor gel araba ile cok zevkli diye , simdi bu haberleri görünce tövbe diyorum . Hersey kader bir yerde ama yinede en güvenlisi ucak.

aslankral
04 Ağustos 2017, 02:18
Gebzedeki kazaya kaza demek yanli$ resmen cinayet, karsi yola gec bir aileyi yok et sonrada "önüme araba kirdi" de !!! bu kadar kolaymi ?
Bu sene Araba kazalarinda kaybettigimiz gurbetcilerin büyük cogunlugu Türkiyedeki kazalarda hayatlarini kaybettiler,
demekki ucakla gitsek bile Memlekette kiraladadigimiz Arabada, bindigimiz diger araclardada kaza yapma orani o kadar yüksek,
Türkiyede 8-9 günlük bayram tatillerinde ortalama 130-150 arasi insan hayatini kaybediyor.
Hayatini kaybeden tüm Gurbetcilerimize Allah Rahmet eylesin.

Ben daha önce hic araba ile gitmedim türkiyeye , kayinco zorluyor gel araba ile cok zevkli diye , simdi bu haberleri görünce tövbe diyorum . Hersey kader bir yerde ama yinede en güvenlisi ucak.

Kardes hadi ucakla gittin, memlekette araba kiralamayacakmisin vaya baska tasitlara binmeyecekmisin ?

gamberoglu2000
04 Ağustos 2017, 06:00
arabami?ucakmi? meselesi cevaplanlamsi cok zor bir soru eksi artisi ikisininde cok e kisasi olum yorgandada urgandada bulur deyimi dogru geliyor.Arabayla gitsen orda arabanin gerekli olmasindan dolayi cok guzel.Ucakla gitsen hic vermessen arti kiralama parasi 600-700€ civari para vereceksin isin icinden cikmak zor kaza meselesi hadi kendin kullanmadin taxi lerle yol aldin bunlarin garantisi yok en cokta bunlar kazaya karisiyor kendin kullansan gelip birisi sana carpacak senin iyi kullanmaninda anlami kalmiyor ben burda tek sey goruyorum cem yilmazin dedigi gibi hiz insanin felaketi demektir ne ile giderseniz gidin fark etmiyor.

atsiz77
04 Ağustos 2017, 07:49
Malesef bir Ülke ileri gideceğine trafik'de resmen geriye gitmiş 2 sene önce yollarda daha güvenliydi diye hatırlıyorum.
İstanbul Ankara yolu 3 şerit ortada Tır Tırı solluyor en solda Yolcu otobüsü diğer ikisini solluyor. Eskiden bildiğim kadarı
yolcu otobüslerinde hız sınırlaması vardı hızlı gidince şoföre sinyal sesi gelirdi ve hızlı gidemezdi. Şimdi ise yolcu otobüslerine
yaklaşması zor çok hızlı kullanıyorlar.

Yine İstanbul Ankara yolu ben en solda önümde arabalar dolu arkamdan adam yapışmış selektör yakıyor yol versem
zaten gidemiyecek önü dolu....

Türkiye'ye gelirken beğenmediğimiz Bulgarını Sırpınıda görüyoruz nasıl araba kullandıklarını....

ALLAH (cc) tüm Gurbetçilerimizi kazasız belasız evlerine tekrar dönmeyi nasip etsin.

hOrOz
04 Ağustos 2017, 09:28
Kazalar Almanya da olmuyormu sadece basında fazla yer verilmiyor

yerel basını okursanız Almanya dada günde yüzlerce feci ölümlü kaza oluyor ( bizim bu bölgede her hafta bir motorcunun ölüm haberi var)

bizdeki kazalar genellikle trafik kurallarına uymamaktan, uykusuzluktan, aşırı hız ve alkollü araç kullanmaktan

ne yazıkki bizdeki " yaa bir şey olmaz " mentalitesi değişmedikten sonra bir şey değişmez (aynı mentaliteyi Almanya dada uyguluyoruz ölümcül kaza yapanlara bir bakın hep bizim gençler)

Ehliyeti alan kendini F16 kaptan pilotu sanıyor ... sen ne kadar dikkat edersen et ama karşı tarafı unutuyoruz ...

BndD
04 Ağustos 2017, 10:49
25 yıldır gidip gelirim Türkiyeye araba ile her sene
Eskiden Yugoslavya Bulgar kazaları ile Aileler yok olurdu
Şimdi Hasret çekip geldiğin Vatanında yok oluyorsun
Bakkaldan alır gibi dağıtılıyorsa bu ehliyetletler hiçde şaşırılacak bir durum değil bu tür kazalar
Demekki 90 kmh limit de fayda etmiyor.
Ölenlere Allahtan Rahmet dilerim
Kazaya her kim sebeb olduysa Allah'ın laneti üzerinden eksik olmasın!

dreamceng
04 Ağustos 2017, 20:06
Her bayramda,Türkiyede yuzlerce kisi öliyor,,bu sene 50 ye yakin gurbetci rahmetli oldu,matematiksel hesap,,,3 milyon türk var ise almanyada 1 ayda 50 Türk kazalardan dolayi öliyormu,,,,Trafik kazalari Turkiyenin yeni sorunu degil,,,arizayi iyi analiz etmeniz gerek,egeitim,,,yasalar ve uygulanmasi, vs bir cok konuda toparlarmak mumkun,ama en acisiki vede en önemlisi,,,basda harfiayat kamyonlari ve Tirlarin hatalarina inanilmaz göz yumuluyor,,,,Bunun sebebini bir Trafikde calisan arkadasa sordum,,,,cevabi ise yukaridan oyle emir geliyor,,cunku Türkiye ekonomisi insaat uzerine odaklanmis dedi ve transport...tabiki cok fazla sebeplerde var.saglikli kazasiz gunler temenni ederim

hOrOz
09 Ağustos 2017, 22:15
https://scontent.ftxl1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/20768220_1522588387798968_3954548193923741880_n.jp g?oh=b9392a85cf03005ad531c78c71264e62&oe=5A24089Ahttps://www.haberdenizli.com/images/upload/kaza-logolu-123.jpg

https://www.haberdenizli.com/images/upload/kaza-logolu-1234.jpg

Kaza 15.45’te Denizli’nin Acıpayam İlçesi Karahöyükavşarı yol sapağında meydana geldi.
Edinilen bilgilere göre, Burdur istikametine seyir halinde olan Mustafa C. idaresindeki 32 DN 549 plakalı süt tankeri,
Acıpayam'a bağlı Karahöyükafşarı yakınlarında karşı yönden gelen Süleyman K. idaresindeki Almanya plakalı ciple kafa kafaya çarpıştı.
Kazanın hatalı solama sonucu oluştuğu iddia edildi. İddiaya göre Almanya plakalı cip, önündeki aracı sollamak için şerit değiştirdi.
Bu sırada karşıdan gelen TIR’ı fark etmeyen sürücü aracı çarpışmaktan kurtaramadı. Kazada cip sürücüsü Süleyman K. Ağır yaralanırken sürücünün yanında oturan,
Acıpayam ilçesi Alaattin Mahallesinden olduğu belirtilen Mevlüt Duru olay yerinde hayatını kaybetti.
Kaza’da cipin arka koltuğunda oturan, Şaban Y., Ufuk K. Bülent D. Mevlüt D. ve TIR sürücüsü Mustafa C. çeşitli yerlerinden yaralandı.
Yaralılar kaza yerine gelen ambulansla çevredeki hastanelere kaldırılırken cip sürücüsü Süleyman K.'nın durumunun krtitik olduğu bilgisine ulaşıldı.
Kazanın ardından bölgeye hemen sağlık, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi.
Kazada olay yerinde hayatını kaybeden Mevlüt Duru'nun cenazesi sıkıştığı yerden itfaiye ekipleri tarafından çıkarılarak ambulansla Acıpayam Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

www.haberdenizli.com (http://www.haberdenizli.com)

ask_olmazsa
16 Ağustos 2017, 10:38
Malesef bu yaz bircok gurbetci kaza sonucu hayatini kaybetti. Galiba gectigimiz yillara bakarak bu sene cok kayip verdik. Inanin bu haberleri okurken yada izlerken cok uzuluyorum. Icim resmen kan agliyor ve NEDEN diyorum? Bu yollarin krali yoktur kanunu vardir arkadaslar. Kazalarin bir cogu insan hatasindan kaynaklaniyor. Hatirladigim kadariyla bu sene Macaristanda bir gurbetci aile kaza yapti. Takdiri ilahi iste, gurbetci aile yolda ilerlerken birden bir geyik hizla arabanin yanindan tamda soforun camindan iceriye giriyor. Ve ne yazikki sofor kardesimiz hayatini kaybediyor. Boyle olaylarda malesef olabiliyor ve takdiri ilahi diyorum.
Buradan kederli ailelere bas sagligi diliyorum ve Rabbim sabirlar versin.

EnesD58
16 Ağustos 2017, 16:02
Gerçekten üzücü. Allah rahmet eylesin, yaralılarada Allah şifa versin...
Arkadaşlar kazalar çoğaldımi yoksa kaza oranı aynı ama haberleşme ve bilginin yayılması daha kolay ve çabuk olduğu için mi öyle gözüküyor.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk